Trebaju li djeca spavati sa roditeljima u krevetu?

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

Ruana
Status: Offline

Re: Trebaju li djeca spavati sa roditeljima u krevetu?

Post by Ruana » 01 Jul 2014, 22:46

Nisam doktor ali sam majka dvoje djece i znam da nista nezdravo nema u tome sto ce djete ponekad prespavati sa roditeljima. Sta mislis Ledena da sva djeca svijeta imaju mogucnost spavati u svojim sobama. Ljudi su podizali djecu u izbjeglickim kampovima u jednoj sobi po troje djece, vjeruj mi da su zdrava bila i tada a i sada. Moj mladji sin ima 11 godina i danas nekad dodje kod nas. Nista mu ne fali nego jednostavno je maza. A ima i ovoga sto Calla kaze, djeca su ovdje po cijeli dan u institucijama i pozele nas.

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Trebaju li djeca spavati sa roditeljima u krevetu?

Post by Nela » 01 Jul 2014, 23:50

Ledena wrote:Ja sam svog naucila od prvog dana da spava u kreveticu, ja njega samo spustim i on sam zaspe.
Spavanje s roditeljima je skroz nezdravo. Jos ako nemaju osjecaja u snu to ce bit pogubno za dijete.
I meni je smijesno kad kazu dijete nece u krevet place. Pa sta on sa tri dana zna gdje spava, to mi je totalno nejasno i smjesno.
Dijete od tri dana samo moze osjecati majcino prisustvo i odsustvo. Novorodjencad cesto placu iz razloga sto zele samo blizinu majke i tacno je da ne moze znati gdje spava ali isto tako osjeti da nije blizu.
Nema nista nezdravo u tome sto djeca spavaju kod roditelja.
Moje dijete u ranijoj dobi je ponekad samo htjela zaspati ako je meni na prsima, tacnije da je polozim na sebe a ja budem u haman sjedecem polozaju. Znale smo satima tako obje spavati. Nisam se nikad bojala da cu je prignjeciti, da ce spasti i bilo sta slicno jer kad prstom pomakne ja sam odmah budna.
I eto nedavno sam pisala kako se nocu budi i cim je stavim pored sebe spava mirno. Sad je drugacija situacija. Sastavila sam njen krevetic sa nasim krevetom i skinula stranicu od krevetica tako da moze preci na nas krevet. Medjutim, i kad je stavim pored sebe ona odmah ide u svoj krevetac.
Mene bi bilo strah ostaviti je u drugoj sobi da spava. A cula sam dosta slucajeva koji od prvog dana dijete smjeste u drugu sobu.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

Trepavica
Status: Offline

Re: Trebaju li djeca spavati sa roditeljima u krevetu?

Post by Trepavica » 01 Jul 2014, 23:58

Nela wrote:
Ledena wrote:Ja sam svog naucila od prvog dana da spava u kreveticu, ja njega samo spustim i on sam zaspe.
Spavanje s roditeljima je skroz nezdravo. Jos ako nemaju osjecaja u snu to ce bit pogubno za dijete.
I meni je smijesno kad kazu dijete nece u krevet place. Pa sta on sa tri dana zna gdje spava, to mi je totalno nejasno i smjesno.
Dijete od tri dana samo moze osjecati majcino prisustvo i odsustvo. Novorodjencad cesto placu iz razloga sto zele samo blizinu majke i tacno je da ne moze znati gdje spava ali isto tako osjeti da nije blizu.
Nema nista nezdravo u tome sto djeca spavaju kod roditelja.
Moje dijete u ranijoj dobi je ponekad samo htjela zaspati ako je meni na prsima, tacnije da je polozim na sebe a ja budem u haman sjedecem polozaju. Znale smo satima tako obje spavati. Nisam se nikad bojala da cu je prignjeciti, da ce spasti i bilo sta slicno jer kad prstom pomakne ja sam odmah budna.
I eto nedavno sam pisala kako se nocu budi i cim je stavim pored sebe spava mirno. Sad je drugacija situacija. Sastavila sam njen krevetic sa nasim krevetom i skinula stranicu od krevetica tako da moze preci na nas krevet. Medjutim, i kad je stavim pored sebe ona odmah ide u svoj krevetac.
Mene bi bilo strah ostaviti je u drugoj sobi da spava. A cula sam dosta slucajeva koji od prvog dana dijete smjeste u drugu sobu.


:aplauzz

Bez obzira sto su djeca i oni vole prisutnost roditelja... i osjecaju se bolje i sigurnije... i zasto im uskratiti to... meni takoder zaista bas nikada nije smetalo zaspati sa njom.. :cudi bilo mi je to sasvim normalna stvar... i godilo nam je objema..

I ja takoder .. bilo mi glupo .. da je odmah nakon rodenja ostavim samu u sobi ... nije bilo sanse.. imala sam tu potrebu da je vidim cim otvorim oci ili da zaspim je gledajuci... :srce

Ruana
Status: Offline

Re: Trebaju li djeca spavati sa roditeljima u krevetu?

Post by Ruana » 02 Jul 2014, 00:01

Nela ja isto ko da sebe vidim i ja sam skidala stranice kreveta i primicala i pustala da spavaju sa nama. Mislim da nisam pogrjesila danas su vezani za nas kao i jedan za drugoga. Imaju dvije sobe ali su prije 4 g. trazili da spavaju u istoj sobi a da im druga sluzi za igranje. Tako smo im i napravili.
Ali vrijeme leti djeca rastu i zacas odose onda nam bude zao sto nismo vise vremena provodili sa njima.

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Trebaju li djeca spavati sa roditeljima u krevetu?

Post by Nela » 02 Jul 2014, 00:13

Ruana wrote:Nela ja isto ko da sebe vidim i ja sam skidala stranice kreveta i primicala i pustala da spavaju sa nama. Mislim da nisam pogrjesila danas su vezani za nas kao i jedan za drugoga. Imaju dvije sobe ali su prije 4 g. trazili da spavaju u istoj sobi a da im druga sluzi za igranje. Tako smo im i napravili.
Ali vrijeme leti djeca rastu i zacas odose onda nam bude zao sto nismo vise vremena provodili sa njima.
Meni nekad tako bude zao kad ode u svoj krevetic ali mi to nadoknadi u toku dana. Kad sjednem ona legne na mene i njuska me, ljubi i cuva za kosu.
I sto kazes Ru, vrijeme tako brzo prolazi, ubrzo vise nece dati da je mazim.
A ima ona svoju sobu koja joj sluzi samo za igranje. U njoj nema nikakvog namjestaja, samo igracke.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

Ruana
Status: Offline

Re: Trebaju li djeca spavati sa roditeljima u krevetu?

Post by Ruana » 02 Jul 2014, 00:29

Nela wrote:
Ruana wrote:Nela ja isto ko da sebe vidim i ja sam skidala stranice kreveta i primicala i pustala da spavaju sa nama. Mislim da nisam pogrjesila danas su vezani za nas kao i jedan za drugoga. Imaju dvije sobe ali su prije 4 g. trazili da spavaju u istoj sobi a da im druga sluzi za igranje. Tako smo im i napravili.
Ali vrijeme leti djeca rastu i zacas odose onda nam bude zao sto nismo vise vremena provodili sa njima.
Meni nekad tako bude zao kad ode u svoj krevetic ali mi to nadoknadi u toku dana. Kad sjednem ona legne na mene i njuska me, ljubi i cuva na kosu.
I sto kazes Ru, vrijeme tako brzo prolazi, ubrzo vise nece dati da je mazim.
A ima ona svoju sobu koja joj sluzi samo za igranje. U njoj nema nikakvog namjestaja, samo igracke.
Hoce Nela vidjeces uvjek ce ti dati da je mazis.
Davno sam radila sa jednom zenom koja je imala tada dvoje odrasle djece oboje su bili preko 20. Meni bilo cudno sto oni svaki dan dodju kod nje na posao i samo kazu "mama da te poljubim" i odu. Ali bukvalno svaki dan, ako slucajno ne mogu doci oni je obavezno nazovu. Mø starijem sinu tada bilo dvije godine i meni to bglo drago vidjeti kod nje jer danci inace nisu vezani za roditelje ne kao mi u svakom slucaju. Ja je jednom pitam kako je uspjela tako odgojiti djecu, kaze ona "nista posebno osim sto sam ih uvjek mazila i koristila svaku priliku da ih zagrlim i uvjek pustaka da sa nama na krevetu spavaju" Cesto mi ta zena padne napamet.

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Trebaju li djeca spavati sa roditeljima u krevetu?

Post by Nela » 02 Jul 2014, 00:35

Ruana wrote: Hoce Nela vidjeces uvjek ce ti dati da je mazis.
Davno sam radila sa jednom zenom koja je imala tada dvoje odrasle djece oboje su bili preko 20. Meni bilo cudno sto oni svaki dan dodju kod nje na posao i samo kazu "mama da te poljubim" i odu. Ali bukvalno svaki dan, ako slucajno ne mogu doci oni je obavezno nazovu. Mø starijem sinu tada bilo dvije godine i meni to bglo drago vidjeti kod nje jer danci inace nisu vezani za roditelje ne kao mi u svakom slucaju. Ja je jednom pitam kako je uspjela tako odgojiti djecu, kaze ona "nista posebno osim sto sam ih uvjek mazila i koristila svaku priliku da ih zagrlim i uvjek pustaka da sa nama na krevetu spavaju" Cesto mi ta zena padne napamet.
Ja se iskreno nadam. Blago toj zeni, to je tako divno. Ma mi se sigurno dva sata dnevno tako mazimo :) Takav je ritual i kad hoce da spava, ali samo kraj mene hoce zaspati.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Ledena
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8339
Joined: 21 Oct 2010, 19:37
Location: Uzavreli grad
Been thanked: 7 times
Status: Offline

Re: Trebaju li djeca spavati sa roditeljima u krevetu?

Post by Ledena » 02 Jul 2014, 00:38

Pa ja sam stavila krevetic u nasu sobu, i mali zna zaspat meni na prsima i fino ga smjestim u krevetic.
A sad vec kako raste ne da se ljuljat, i onda ga spustim i sam zaspe. I ja ne bi nikad dok je beba stavila ga u drugu sobu.
po cijeli dan sam s njim tako da imam dosta vremena i da ga mazim i da se igram s njim, pomalo ga ucim nekim stvarima. A najvise voli stavit glavu gdje mi je srce i kad mu pjevam, tad uvjeek zaspe.
If you wanna play, then follow my way but if you don't then get out of my way!!

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Trebaju li djeca spavati sa roditeljima u krevetu?

Post by komsija » 02 Jul 2014, 00:44

Zajedničko spavanje: Još jedan način poboljšanja dječjeg zdravlja
na linku ispod ima clanak o tome
http://www.roda.hr/article/read/zajedni ... g-zdravlja
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Trebaju li djeca spavati sa roditeljima u krevetu?

Post by Nela » 02 Jul 2014, 00:45

Ledena wrote:Pa ja sam stavila krevetic u nasu sobu, i mali zna zaspat meni na prsima i fino ga smjestim u krevetic.
A sad vec kako raste ne da se ljuljat, i onda ga spustim i sam zaspe. I ja ne bi nikad dok je beba stavila ga u drugu sobu.
po cijeli dan sam s njim tako da imam dosta vremena i da ga mazim i da se igram s njim, pomalo ga ucim nekim stvarima. A najvise voli stavit glavu gdje mi je srce i kad mu pjevam, tad uvjeek zaspe.
Nisam mislila na tebe kad sam spomenula slucajeve gdje djeca spavaju u svojoj sobi, samo sam onako navela da ima svega ;)
Sreca ti je pa se ne da ljuljati, moja nekad i sama trazi, a dugo sam je ljuljala, pa mi ruke otpadose :D
I moja malena stavi glavu meni na grudi, taj "zvuk" srca je njima prvi poznati, zato ih to umiruje.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: Trebaju li djeca spavati sa roditeljima u krevetu?

Post by Peggy Sue » 02 Jul 2014, 12:01

Ruana wrote: Mislim da nisam pogrjesila danas su vezani za nas kao i jedan za drugoga....
Evo, Ruana, dijelom si se dotakla onoga što ja znam o ovoj temi. A znam mnogo.. Ne pitajte kako :cudi

"Vezanje" za porodicu može biti dobro.. ali i ne mora...

Uglavnom, ne preporučuje se da djeca spavaju u istom krevetu kao i roditelji. Govorim o svim uzrastima. Dokazano je da to može biti uzrok mnogim psihološkim poremećajima kod djece (kasnije, kad odrastu). I pretjerana povezanost djece i roditelja može biti problem. (Dakle, naglasak na pretjerana!)
O svemu ovome postoje naučni dokazi, ali ne da mi se sad....
Image

User avatar
sky
Na probnom
Na probnom
Posts: 95
Joined: 09 Jan 2014, 13:52
Status: Offline

Re: Trebaju li djeca spavati sa roditeljima u krevetu?

Post by sky » 02 Jul 2014, 12:18

Skoro mi je rekao jedan stari psihijatar da djecu nakon 2. godine treba odvojiti u drugu sobu, da djeca mogu proziviti sami sve sto su dozivjeli taj dan i da se nauce malo samostalnosti
Moj mali spava s nama u sobi, u svom kreveticu od rodjenja, mada bi on volio da nam se uvali u krevet :DD
Voljela bih da pocne spavati u svojoj sobi, al nisam sigurna kako ce to ici, posto jos uvijek budi po noci :hm
Osim toga, mama ga voli imati na oku i po noci dok spava :rumenko :oo

Ruana
Status: Offline

Re: Trebaju li djeca spavati sa roditeljima u krevetu?

Post by Ruana » 02 Jul 2014, 12:27

Zna Pegi ali ja sam kao djete bila (silom prilika) odvojena od oca. Zbog njegovog posla. Kad bi dosao kuci nekad i godisnje jednom meni je bio praznik i ostala mi je "rupa" koju i danas nosim. Kad je trebao najvise nije bio tu, "mora neko i pare zaradjivati" slavna recenica møje mame. Oduvjek sam sve imala "materijalno" ali moja se rahmetli mama takmicila sa komsilukom umjesto da nekad saslusa sta joj imam reci. Sta mi treba. Nije to bitno, bitno je da imam nesto sto niko u razredu nenma.
Moja djeca su vezana za mene ali nista posebno od normale. Ovdje je porodica kao institucija jako degradirana i ja ne zelim da mi sin za pola godine kad napuni aBd 18 ode od kuce jer je punojetan jer se to ovdje podrazumjeva. Zato ih ucim da je porodica najvaznija. Mozda grijesim ne znam ali ja to tako vidim i osjecam.

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Trebaju li djeca spavati sa roditeljima u krevetu?

Post by Dzagoda » 03 Jul 2014, 13:12

Samo kad ih mame koriste umjesto glavobolje :plavi :plavi :plavi :plavi :plavi

Nista gore od umazene djece :rol Imam jednu ovdje, i sad joj djeca spavaju izmedju njih dvoje, a dripci veliki, preko 5 godina.
Razumijem da ces novorodjence drzati blizu, ali da dijete od 5 ulazi u sobu bez kucanja, cuces ti. A btw. tek pelene skinuo, literalno, "nema potrebe da ga mucim, kad on bude spreman".
Rodila majkaaaaaaaa, hoce bit muskacina :plavi :plavi :plavi :plavi :plavi
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

User avatar
alma75
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 677
Joined: 13 Feb 2011, 17:38
Status: Offline

Re: Trebaju li djeca spavati sa roditeljima u krevetu?

Post by alma75 » 05 Jul 2014, 23:06

Kod mene će haman na kraju biti obrnut problem... Neku veče mala hoće da legne u dnevnoj da gleda tv, a ja već krenula na spavanje, ali vraga, ne mogu ja da zaspim bez nje :ha :ha

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Trebaju li djeca spavati sa roditeljima u krevetu?

Post by Katja » 05 Jul 2014, 23:38

Zagorka wrote:Nema šanse da bih zaspala,umirala bih od straha hoću li ga prignječiti ili nekako poklopiti u snu
Zagorka, pa nije baš da nemaš nikakvog osjećaja dok spavaš,
inače bi se svako jutro budila na podu jer ne bi znala osjetiti kad si došla do ruba kreveta. :DD

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Trebaju li djeca spavati sa roditeljima u krevetu?

Post by laganini » 06 Jul 2014, 08:33

dite nema što tražit u bračnom krevetu :hihi
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120162
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7770 times
Status: Offline

Re: Trebaju li djeca spavati sa roditeljima u krevetu?

Post by Krokodil Behko » 17 Jul 2014, 19:40

Roditelji i beba nikako u isti krevet

Dilema u vezi sa tim da li bebe treba da spavaju sa roditeljima u krevetu, traje već dugo. Nova studija pokazala je da je dijeljenje kreveta sa mamom i tatom najveći faktor rizika smrti novorođenčadi.

Bebe nikako ne bi trebalo da spavaju u krevetu sa roditeljima, tvrde stručnjaci. Sprovedena studija pokazala je da je za bebe do četiri mjeseca to najveći faktor rizika od smrti tokom spavanja, dok kod starijih beba najveću opasnost predstavljaju jastuk i ćebe, u koje se mališani nekada uvuku.

Podaci koji su korišteni u istraživanju sakupljeni su u američkom Nacionalnom centru za prevenciju smrti kod djece. Istraživači su analizirali podatke 8.207 smrtnih slučajeva kod beba.

Prema tim podacima, dijeljenje kreveta sa roditeljima krivac je za 70 odsto iznenadnih smrti beba, tvrdi pedijatar Rachel Moon.

"Kada je riječ o bebama starosti između četiri mjeseca i godinu dana, one bi trebalo da spavaju na krevetu bez jastuka, ćebadi… ", kažu stručnjaci.

Oni savjetuju da bebe spavaju u istoj sobi sa roditeljima, ali nikako u istom krevetu i naglašavaju da bi mekane objekte, poput jastuka, trebalo držati dalje od djece, barem dok ne napune godinu.



(Vijesti.ba)
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Trebaju li djeca spavati sa roditeljima u krevetu?

Post by storm » 17 Jul 2014, 20:03

alma75 wrote:Kod mene će haman na kraju biti obrnut problem... Neku veče mala hoće da legne u dnevnoj da gleda tv, a ja već krenula na spavanje, ali vraga, ne mogu ja da zaspim bez nje :ha :ha
:D. e ovo je najjača prijava :plavi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: Trebaju li djeca spavati sa roditeljima u krevetu?

Post by Peggy Sue » 18 Jul 2014, 08:33

Behko, to je to..
A sad malo proguglaj kako zajedničko spavanje utiče na psihu djece. Tu dolaze jezive stvari...
Image

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests