Trebaju li djeca spavati sa roditeljima u krevetu?

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Trebaju li djeca spavati sa roditeljima u krevetu?

Post by gejsha » 25 May 2012, 12:14

Šta vi mislite o tome?
Da li djeca koja spavaju sa roditeljima u krevetu kasnije imaju problema da se naviknu da spavaju sami?
Da li ste vi kao djeca spavali sa svojim roditeljima ili u krevetiću?
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Trebaju li djeca spavati sa roditeljima u krevetu?

Post by Julia-Klara » 25 May 2012, 13:27

gejsha wrote:Šta vi mislite o tome?
Da li djeca koja spavaju sa roditeljima u krevetu kasnije imaju problema da se naviknu da spavaju sami?
Da li ste vi kao djeca spavali sa svojim roditeljima ili u krevetiću?
Da , spavala sam kao mala sa roditeljima...Onda je dosla sestra, pa je spavala i ona...Pa smo onda spavale nas dvije, i tek kad sam imala 12-13 godina sam dobila svoj krevet :)

Ne znam da li se djeca tesko navikavaju na svoj krevet kasnije, i da spavaju sama,ali mislim da im nije bas lako :)
Ja kako sam se "osamostalila" i izbacila sestru iz svog, ne dam vise lako nikome da mi smeta :hihi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Trebaju li djeca spavati sa roditeljima u krevetu?

Post by Zagorka » 25 May 2012, 17:56

Nisam sigurna koliko je to dobro za male bebe,to bi stucnjaci bolje znali :hm ali za vecu djecu definitivno ne,mislim to je totalno odricanje seksualnog dijela zivota,tako da mi je to apsurdno :cudi
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Trebaju li djeca spavati sa roditeljima u krevetu?

Post by gejsha » 25 May 2012, 18:19

Ja sam spavala sa roditeljima samo ako negdje odemo i nemamo dovoljno kreveta.Znači inače u svom krevetiću, a kasnije u krevetu .
Mislim da baš nije dobro za djecu da se uče na to, jer teže postaju samostalni. Isto kao i spavanje u istoj sobi sa roditeljima (osim ako uslovi ne dozvoljavaju drugačije)..Onda djeca kada počnu sama spavati boje se.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Trebaju li djeca spavati sa roditeljima u krevetu?

Post by Julia-Klara » 25 May 2012, 18:25

pa dobro, ko je imao svoj krevet ili krevetac, krevetic , i sobu bilo je dobro sigurno,ali nisu svi bili u mogucnosti...
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
nezaboravna
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3716
Joined: 07 Dec 2011, 11:55
Location: tebi u srcu
Status: Offline

Re: Trebaju li djeca spavati sa roditeljima u krevetu?

Post by nezaboravna » 25 May 2012, 20:58

Nekad su dijeca spavala il s roditeljem ili s bratom -sestrom jer takvi su uslovi bili,nije bilo prostora za 5djecijih krevetica u sobi nego se guralo i bilo ipak lijepo i familijarno.Danas cim se rodi mora imat svoju sobu krevet ormar itd.Vremena se mijenjaju i sta ja znam sta je bolje meni bilo lijepo s mojom sestrom dok me nije izbacila iz kreveta uvijek joj izgovor bio ruzno spavam vrtim se,tako dobih i ja krevet u jednom cosku sobe :plavi :plavi :plavi a mogla je vala komotno da me ostavi s njom da spavam bilo nam toplije,jer se po noci nije lozilo :kita :lupa :lupa
Tko ti priča o tuđim manama, drugima će pričati o tvojim
Ako ti život da 1000 razloga za plač, ti nađi 1001 razlog za smijeh.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Re: Trebaju li djeca spavati sa roditeljima u krevetu?

Post by Maja » 27 May 2012, 22:50

Spavala sam s roditeljima, ali sam imala svoj krevetić. Kad su me prebacili u sobu sa sestrama, ne znam. Očito sam bila skroz mala dok se ne sjećam. U sobi smo imale svaka svoj krevet i uvijek bi me bilo strah ako one zaspu prije mene, pa sam ih namjerno budila.
Moji bi ostavili svjetlo u hodniku, a vrata bi bila odškrinuta, ali bi ga ugasili čim bih zaspala i onda se probudim po noći i uhvati me strah.

Mislim da nijedno dijete ne treba siliti da spava samo ako se boji. Meni je bilo grozno... da su mi barem nabavili neku malu lampu, al eto.

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Trebaju li djeca spavati sa roditeljima u krevetu?

Post by gejsha » 27 May 2012, 22:52

Ne treba ga siliti, ali bilo bi ga isto tako strah da počne i sa deset godna spavati samo.Skoro svako dijete se boji mraka, a bolje je na vrijeme navikavati.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Re: Trebaju li djeca spavati sa roditeljima u krevetu?

Post by Maja » 27 May 2012, 22:54

Znam, ali šta fali imati lampu u sobi. To nikom ne šteti..pa ako treba držati je i 10 godina.
Ne znam. Znam koliko je mene bilo strah i žao mi sad djece koja se boje mraka.

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Trebaju li djeca spavati sa roditeljima u krevetu?

Post by gejsha » 27 May 2012, 22:55

Maja wrote:Znam, ali šta fali imati lampu u sobi. To nikom ne šteti..pa ako treba držati je i 10 godina.
Ne znam. Znam koliko je mene bilo strah i žao mi sad djece koja se boje mraka.
Lampa je ok.I ja sam spavala sa lampom.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
alma75
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 677
Joined: 13 Feb 2011, 17:38
Status: Offline

Re: Trebaju li djeca spavati sa roditeljima u krevetu?

Post by alma75 » 29 May 2012, 00:31

Ne sjećam se da sam ikad spavala sa roditeljima. A ne sjećam se ni da me je ikad bilo strah. Ali sad straašno volim da zaspim kraj svoje bebe. Jednostavno uživam, a i ona se opusti i spava cijelu noć. E sad koliko je pedagoški, a koliko nije...

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Trebaju li djeca spavati sa roditeljima u krevetu?

Post by Sheval » 29 May 2012, 00:34

gejsha wrote:Lampa je ok.I ja sam spavala sa lampom.
:plavi

bubica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2868
Joined: 12 Sep 2011, 00:48
Location: Jebenhausen
Status: Offline

Re: Trebaju li djeca spavati sa roditeljima u krevetu?

Post by bubica » 29 May 2012, 01:10

Nisam nikada spavala sa roditeljima, imala sam sa sestrom sobu, svaka svoj krevet iako sma se znala kod sestre zavuci pa u neka doba kada primjeti da sam kod nje me je znala izgurati iz kreveta, auu koliko sam samo puta tresnula na pod. A moj sin cim se rodio u njegovu sobu sam ga smjestila i nisam nikada dala da spava kod mene u krevetu. Iako je nekad bio bolestan radije sam legla ja kod njega pored krevetica nego sam ga stavila kod mene u krevet. Kako pocnes tako moras i zavrsiti.
siromah nema sta a bogatas nema kad

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Trebaju li djeca spavati sa roditeljima u krevetu?

Post by Dust » 29 May 2012, 01:54

bubica wrote:Nisam nikada spavala sa roditeljima, imala sam sa sestrom sobu, svaka svoj krevet iako sma se znala kod sestre zavuci pa u neka doba kada primjeti da sam kod nje me je znala izgurati iz kreveta, auu koliko sam samo puta tresnula na pod. A moj sin cim se rodio u njegovu sobu sam ga smjestila i nisam nikada dala da spava kod mene u krevetu. Iako je nekad bio bolestan radije sam legla ja kod njega pored krevetica nego sam ga stavila kod mene u krevet. Kako pocnes tako moras i zavrsiti.
Slazem se. Od prvog dana u svoju sobu. Moj krevet je samo moj.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

Voljena
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1307
Joined: 23 Jul 2011, 09:37
Status: Offline

Re: Trebaju li djeca spavati sa roditeljima u krevetu?

Post by Voljena » 29 May 2012, 09:23

Djeca trebaju imati svoj kutak svoj mir. Ali ne samo djeca. Nego i roditelji... Pa prema tome, ako se dijete ne buni, nema nekih problema, nema potrebe da je s roditeljima u krevetu.
Kratko i jasno- NE.

User avatar
alma75
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 677
Joined: 13 Feb 2011, 17:38
Status: Offline

Re: Trebaju li djeca spavati sa roditeljima u krevetu?

Post by alma75 » 29 May 2012, 10:14

Nema razloga prisiljavati djecu da spavaju odvojeno ako se boje. Mala djeca se tek formiraju emocionalno i psihiči i potrebno im je jako puno ljubavi, nježnosti i pažnje kako bi izrasli u stabilnu ličnost. Dobiće oni određenu dozu samostalnosti ako budu znali da je mama uvijek tu i vjerovatno će se lakše i navići da spavaju sami kada budu dovoljno veliki da shvate da im se ništa neće desiti. A strah je veliki dječiji neprijatelj i o tome se mora voditi računa, pa makar to zahtijevalo i da žrtvujemo svoju udobnost.

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Trebaju li djeca spavati sa roditeljima u krevetu?

Post by gejsha » 29 May 2012, 11:12

Sheval wrote:
gejsha wrote:Lampa je ok.I ja sam spavala sa lampom.
:plavi
:oklagija
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

bubica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2868
Joined: 12 Sep 2011, 00:48
Location: Jebenhausen
Status: Offline

Re: Trebaju li djeca spavati sa roditeljima u krevetu?

Post by bubica » 29 May 2012, 14:27

alma75 wrote:Nema razloga prisiljavati djecu da spavaju odvojeno ako se boje. Mala djeca se tek formiraju emocionalno i psihiči i potrebno im je jako puno ljubavi, nježnosti i pažnje kako bi izrasli u stabilnu ličnost. Dobiće oni određenu dozu samostalnosti ako budu znali da je mama uvijek tu i vjerovatno će se lakše i navići da spavaju sami kada budu dovoljno veliki da shvate da im se ništa neće desiti. A strah je veliki dječiji neprijatelj i o tome se mora voditi računa, pa makar to zahtijevalo i da žrtvujemo svoju udobnost.
To se sve moze dogoditi ako dijete tek sa 2-3 god pocnes odvajati od sebe, ako to u startu uradis to je za bebu sasvim normalno. Naravno da svako dijete dobije dovoljno ljubavi. Kao sto netreba ni roletne u sred bijela dana spustati, neka zna kada je dan a kada noc. Te kojekakva ljuljanja na rukama nogama dok beba zaspi, :ne , stavit u krevetic pa neka i place malo, zaspat ce. Ako je beba zdrava, sita i suha a vrijeme spavanju onda nema sta da fali, hop u krevet.
siromah nema sta a bogatas nema kad

User avatar
Coconut
Na probnom
Na probnom
Posts: 3
Joined: 04 Jun 2012, 12:25
Status: Offline

Re: Trebaju li djeca spavati sa roditeljima u krevetu?

Post by Coconut » 06 Jun 2012, 21:21

Draga alma,upravo o interesu i koristi djece i jest riječ,a nikako o udobnosti roditelja. Ja nisam spavala sa svojima u krevetu,niti sam svog sina navikla na to.On sad ima 15 mj. i od prvoga dana ima svoj kinderbedić,gdje mu je mjesto ne zbog mog komoditeta,nego radi njegovog.Ne moram ti ni spominjati koliko je dječice nehotično usmrćeno od strane iscrpljenih i umornih roditelja...upravo na takav način. To nije zezancija,nego ČINJENICA. Nitko ne može garantirati da se u noći neće oslonitio dijete ili ga prekriti,pogotovo muški spavači (kraj većine možeš piliti drva bez da namreškaju nos u snu)...To zajedničko spavanje nikako nije briga za dijete nego narušavanje njegove sigurnosti. Zašto preuzimati i minimalan rizik na sebe?Čemu to?Ta djeca su i bez toga na dovoljno mjesta izložena opasnosti...tako da je dodatna doista nepotrebna.S psihološkog aspekta slažem se sa stručnjacima.To nije najbolje za samopouzdanje/samostalnost/neovisnost djeteta.Dijete uči od prve sekunde kada dođe na svijet,i mislim daje tek posebno okrutno učiti ga na nešto pol djetinjstva,da bi mu onda u tko zna kojoj dobi(pitam se i na koju si dob ti mislila...pubertet?polazak u školu?kad se to djeca prestaju bojati mraka i dob kad to dijele s mamom krevet?)objašnjavali kako to nije zapravo dobro,i kako je pravilno ipak nešto drugo...

User avatar
jasmin05
Na probnom
Na probnom
Posts: 27
Joined: 20 Sep 2012, 02:59
Location: Pariz
Status: Offline

Re: Trebaju li djeca spavati sa roditeljima u krevetu?

Post by jasmin05 » 29 Nov 2012, 02:57

Prvo djete kad se rodila, prvi sedmica smo ga stavljali u krevetac, i ako smo voljeli da lezi kraj nas, bojali smo se da ga necemo ugusiti, kad je malo poraslo onda smo ga stavili sa nama u krevet, i danas ima 2 godina i spava jos sa nama, sto se tice mene meni nesmeta, nema nista sladze kad se probudis ponoci ili ujutru i vidis kako ti djete slatko spava .
Drugo djete odkad se rodilo spava uvjek u krevecu, jel ipak nezelimo oboje da na to ucimo, ali je krevetac odma uz krevet nije daleko od nas.
Prico sam bas sa doktorom od djeteta o tome, koji mi je reko da to nije dobra stvar, da roditelji koji naviknu da djete spava sa njima, kasnije tesko ce mu biti da spava sam i da ce se bojati ponoci .
Taj doktor kaze da djete cim se rodi treba uciti da sve samo radi, da trebaju roditelji biti tu da tjese djete, podrzavaju, zajedno djecom ici vani, prema ljudima, da se navikne na narod i svjet, a ne djecu samo vuci sebi da zna samo za oca i majku, da ta djeca kasnije imaju puno stresa kad dodze vrjeme da se sami snalaze, ili naprimer da idu u skolu osjecaju se kao da su sa strancima uvjek i teze se naviknu van kuce njihove .
Ali ja opet u to nevjerujem, kad sam bio mali nit ja nit moja braca ni sestre nismo spavali sa roditeljima, pa ipak sjecam se sestra mi se bojala ponoci, znala je nas stipati kad zaspemo da nas probudi, morali smo spavati u sobi par godina sa tv-om upalitem, dok nismo preselili u veci stan gdje smo ja i stari brat imali sobu zajedno a sestre posebno .

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests