Je li za uspješan brak dovoljna samo ljubav?

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

Post Reply
Notos
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 165
Joined: 25 Apr 2012, 23:09
Status: Offline

Re: Je li za uspješan brak dovoljna samo ljubav?

Post by Notos » 15 May 2012, 00:31

Luna. wrote:
Notos wrote::hm "Upješan brak", zar to nije oksimoron? Mislim kako se nešto može zvat uspješnim ako je za to potrebno da umre najmanje jedan od bračnih parova? Zar nije uspješnije se razvest? Savladaš uspješno tu fazu života, razvedeš se i ideš dalje. To je za mene uspjeh. :pivo
HNNNNN? :sok
Uspjeh je kad se nešto uspješno završi. Jedini uspješan kraj braka je smrt. Tako da tu važi uspjeh = smrt. Tako da tu nešto nije OK sa tim brakom. :cudi Zar to nije jasno? :)

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Je li za uspješan brak dovoljna samo ljubav?

Post by Luna. » 15 May 2012, 00:33

Notos wrote:
Luna. wrote:
Notos wrote::hm "Upješan brak", zar to nije oksimoron? Mislim kako se nešto može zvat uspješnim ako je za to potrebno da umre najmanje jedan od bračnih parova? Zar nije uspješnije se razvest? Savladaš uspješno tu fazu života, razvedeš se i ideš dalje. To je za mene uspjeh. :pivo
HNNNNN? :sok
Uspjeh je kad se nešto uspješno završi. Jedini uspješan kraj braka je smrt. Tako da tu važi uspjeh = smrt. Tako da tu nešto nije OK sa tim brakom. :cudi Zar to nije jasno? :)
:lup :oo
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

legoh_da_radim
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 197
Joined: 30 Jul 2011, 00:39
Status: Offline

Re: Je li za uspješan brak dovoljna samo ljubav?

Post by legoh_da_radim » 15 May 2012, 00:41

jao razmišljanja...čuj uspješan kraj braka je smrt :bitchplease:

Naravno da je za brak dovoljna ljubav i mislim da se svaki brak može spasiti ako ljudi na vrijeme krenu riješavati probleme a ne da ih samo "guraju pod tepih" dok ne dođe do prezasićenja i naravno razvoda u kojem uvijek i najviše ispaštaju dječica koja nisu kriva nizašta.
Bože hvala ti što postoji web, da i nakaze bez života mogu imati mjesto gdje su bitni.

User avatar
nezaboravna
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3716
Joined: 07 Dec 2011, 11:55
Location: tebi u srcu
Status: Offline

Re: Je li za uspješan brak dovoljna samo ljubav?

Post by nezaboravna » 15 May 2012, 11:07

legoh_da_radim wrote:jao razmišljanja...čuj uspješan kraj braka je smrt :bitchplease:

Naravno da je za brak dovoljna ljubav i mislim da se svaki brak može spasiti ako ljudi na vrijeme krenu riješavati probleme a ne da ih samo "guraju pod tepih" dok ne dođe do prezasićenja i naravno razvoda u kojem uvijek i najviše ispaštaju dječica koja nisu kriva nizašta.
:sok :sok naravno da si u pravu jer mnogi zele da prikazu svoje brakove kao idealu trpe sve moguce ponizenje samo da bi se publici i drustvu prikazali kao sretno udati-ozenjeni a tuga zalost pakost i lubomora ih ubi gledajuci oko sebe zaista sretne ljude koji su zaista sretni i zive lijepo :zubi :zubi :jupi :jupi :naja :nabas :tudena :D
Tko ti priča o tuđim manama, drugima će pričati o tvojim
Ako ti život da 1000 razloga za plač, ti nađi 1001 razlog za smijeh.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81404
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10299 times
Been thanked: 7156 times
Status: Offline

Re: Je li za uspješan brak dovoljna samo ljubav?

Post by Julia-Klara » 15 May 2012, 11:26

Notos wrote::hm "Upješan brak", zar to nije oksimoron? Mislim kako se nešto može zvat uspješnim ako je za to potrebno da umre najmanje jedan od bračnih parova? Zar nije uspješnije se razvest? Savladaš uspješno tu fazu života, razvedeš se i ideš dalje. To je za mene uspjeh. :pivo
Ti malo brkas pojmove ili si jako mlad i neizivljen :) Uspjesni brakovi postoje i nisu nikakvi oksimoroni
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Notos
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 165
Joined: 25 Apr 2012, 23:09
Status: Offline

Re: Je li za uspješan brak dovoljna samo ljubav?

Post by Notos » 15 May 2012, 12:48

Julia-Klara wrote:
Notos wrote::hm "Upješan brak", zar to nije oksimoron? Mislim kako se nešto može zvat uspješnim ako je za to potrebno da umre najmanje jedan od bračnih parova? Zar nije uspješnije se razvest? Savladaš uspješno tu fazu života, razvedeš se i ideš dalje. To je za mene uspjeh. :pivo
Ti malo brkas pojmove ili si jako mlad i neizivljen :) Uspjesni brakovi postoje i nisu nikakvi oksimoroni
Ne nažalost i nisam više tolko mlad, volio bi da jesam :place I uspjeo sam tu i tamo progledat kroz tu fasadu "sretnog" braka što ga mnogi vode tako da sam siguran da je to samo laganje i poziranje. Ja ti kažem, brak je najveća glupost koju su ljudi ikad izmislili, trebalo bi na tome malo poradit, možda da se uvede neki rok isticanja, da se svakih par godina mora produžit ako želiš nastavit. Ovak kako jest dođe ti ko krvična presuda, i to doživotna :dole

Ljubav dovoljna za "sretan" brak? :srce Ne, nije da je samo dovoljna negi i apsolutni preduslov. Nevjerujem da bi inače neko dobrovoljno ko je prisebi tako neštu učinio. :oo

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81404
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10299 times
Been thanked: 7156 times
Status: Offline

Re: Je li za uspješan brak dovoljna samo ljubav?

Post by Julia-Klara » 15 May 2012, 12:54

:hihi neko je jaaaaaako povrijedjen :) ali bice bolje .... i naravno da ljubav nije dovoljna za brak... ali brak nije samo "potpis" n a papiru, nego sve ostalo, i ako mozes normalno zivjeti s nekim, uz sve nedace i probleme koji vam se nadju na putu eh, ona imas preduslove uspjesan brak
Brak nije nista drugo do zajednica dvoje (ili vise ) ljudi koji se zajendo bore protiv zajednicok neprijatelja-zivotnih problema... Uh al kakim :hihi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Notos
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 165
Joined: 25 Apr 2012, 23:09
Status: Offline

Re: Je li za uspješan brak dovoljna samo ljubav?

Post by Notos » 15 May 2012, 13:07

Jedan pametan čovjek (nesjećam se više ko :hm ) je jednom reko da brak bazira na istom principu kao i prostitucija. Apsolutno tačno. :aplauzz

Ja se samo nadam da će društvo, kako sa vremenom polagano napreduje, jednog dana se opametit i izbacit tu zastarjelu tradiciju iz upotrebe. :kafa

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Je li za uspješan brak dovoljna samo ljubav?

Post by Zagorka » 15 May 2012, 13:16

Ljudi zive skupa zato sto to zele,nije to folklor pa da je samo tradicija.

Svejedno je hoce li se potpisati ili nece,njihov izbor.Vjersko ili opcinsko,njihov izbor.Ili Las Vegas.



Iz svega izvlacim kristalno jasan zakljucak da ogorcene osobe bez ikakvog uspjeha u zivotu pljuju po braku i zavide ovima na normalnom,finom i uspjesnom braku,zajednici i zivotu.Tacka. :kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Je li za uspješan brak dovoljna samo ljubav?

Post by Dust » 15 May 2012, 14:37

madam Bovary wrote:Ljudi zive skupa zato sto to zele,nije to folklor pa da je samo tradicija.

Svejedno je hoce li se potpisati ili nece,njihov izbor.Vjersko ili opcinsko,njihov izbor.Ili Las Vegas.



Iz svega izvlacim kristalno jasan zakljucak da ogorcene osobe bez ikakvog uspjeha u zivotu pljuju po braku i zavide ovima na normalnom,finom i uspjesnom braku,zajednici i zivotu.Tacka. :kafa

Ogorcenost nema nikakve veze sa uspjehom u zivotu, a ni jedno ni drugo nema veze sa brakom.

Jedino ako ti mislis da je zivotni uspjeh i savrsenstvo udati se/ozeniti se :cudi
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

Notos
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 165
Joined: 25 Apr 2012, 23:09
Status: Offline

Re: Je li za uspješan brak dovoljna samo ljubav?

Post by Notos » 15 May 2012, 16:29

madam Bovary wrote: Iz svega izvlacim kristalno jasan zakljucak da ogorcene osobe bez ikakvog uspjeha u zivotu pljuju po braku i zavide ovima na normalnom,finom i uspjesnom braku,zajednici i zivotu.Tacka. :kafa
Uspjeh u životu je jako relativna stvar, što je za nekog uspjeh u mojim očima je propast (kao npr. brak) :p

I ja ne pljujem nipočemu, samo iznosim moje mišljenje, sad ako se neko pronađe u mojim riječima i osjeća lično napadnut veoma mi je žao. :tjesi

User avatar
mailed
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3696
Joined: 30 Nov 2010, 10:00
Status: Offline

Re: Je li za uspješan brak dovoljna samo ljubav?

Post by mailed » 15 May 2012, 18:26

Svi se uzimaju iz ljubavi jel tako...zasto onda ima toliko razvoda ?
LJubav samo nije dovoljna da brak opstane, treba tu mnogo vise truda, razumjevanja, povjerenja, odricanja itd...svakodnevno !

User avatar
nezaboravna
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3716
Joined: 07 Dec 2011, 11:55
Location: tebi u srcu
Status: Offline

Re: Je li za uspješan brak dovoljna samo ljubav?

Post by nezaboravna » 15 May 2012, 18:31

mailed wrote:Svi se uzimaju iz ljubavi jel tako...zasto onda ima toliko razvoda ?
LJubav samo nije dovoljna da brak opstane, treba tu mnogo vise truda, razumjevanja, povjerenja, odricanja itd...svakodnevno !
Naravno da treba pod br jedan ljubav ,zajednicki interes ,postovanje itd.Bez ljubavi i ovo sto navedoh nema ni opstanka .Sad kontaj :lupa :lupa
Tko ti priča o tuđim manama, drugima će pričati o tvojim
Ako ti život da 1000 razloga za plač, ti nađi 1001 razlog za smijeh.

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Je li za uspješan brak dovoljna samo ljubav?

Post by silence » 15 May 2012, 18:32

mailed wrote:Svi se uzimaju iz ljubavi jel tako...zasto onda ima toliko razvoda ?
Zato što to kod njih nije bila ljubav (obostrana) ...
Eto zato ima toliko razvoda.
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

Notos
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 165
Joined: 25 Apr 2012, 23:09
Status: Offline

Re: Je li za uspješan brak dovoljna samo ljubav?

Post by Notos » 15 May 2012, 18:42

silence wrote:
mailed wrote:Svi se uzimaju iz ljubavi jel tako...zasto onda ima toliko razvoda ?
Zato što to kod njih nije bila ljubav (obostrana) ...
Eto zato ima toliko razvoda.
Nije to uvjek tako jednostavno. I ne smije se nikome sudit dali je bila ljubav ili ne. Iz mog iskustva brakovi koji se raspadnu su baš oni iz ljubavi, ljudi koji se uzmu iz "praktičnih" razloga večinom ostanu cijeli život zajedno... i možda čak nađu tu neku jedinu sreću koja se u braku i zajedničkom životu može naći. :cudi

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Je li za uspješan brak dovoljna samo ljubav?

Post by silence » 15 May 2012, 18:50

Notos wrote: Nije to uvjek tako jednostavno. I ne smije se nikome sudit dali je bila ljubav ili ne. Iz mog iskustva brakovi koji se raspadnu su baš oni iz ljubavi, ljudi koji se uzmu iz "praktičnih" razloga večinom ostanu cijeli život zajedno... i možda čak nađu tu neku jedinu sreću koja se u braku i zajedničkom životu može naći. :cudi
Ko govori o suđenju...Daleko od toga. Meni uvjek bude žao kada se dvoje razvedu i imam običaj da kažem da se ljudi nisu pronašli. Brakovi se ne raspadaju iz ljubavi, nego se raspadaju brakovi bez ljubavi. Kako će se razvesti i razići dvoje koji se vole? Ljubav nema prepreka ni granica - sve je savladivo.
U interesu nema ljubavi i tu nema šta da sačuva brak kada dođe do bilo kakve prepreke...
Last edited by silence on 15 May 2012, 18:53, edited 1 time in total.
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Je li za uspješan brak dovoljna samo ljubav?

Post by Zagorka » 15 May 2012, 18:51

Vi koji ne zelite brak,nemojte nametati silovito svoj stav,i samim tim odstupati od teme.

Imate svako pravo da zivite onako kako zelite.


Samo zato sto to vas licno usrecuje,nemojte misliti da moze usreciti i druge.


Nisu nam svima zelje iste. :)
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Notos
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 165
Joined: 25 Apr 2012, 23:09
Status: Offline

Re: Je li za uspješan brak dovoljna samo ljubav?

Post by Notos » 15 May 2012, 19:10

@silence bilo bi fino da je tako ali bojim se da nije, ne u ovom životu, možda tamo u nekom drugom, boljem, što dođe posle ovog, ako tako nešto postoji. :(

User avatar
Coconut
Na probnom
Na probnom
Posts: 3
Joined: 04 Jun 2012, 12:25
Status: Offline

Re: Je li za uspješan brak dovoljna samo ljubav?

Post by Coconut » 06 Jun 2012, 21:31

Naravno da je dovoljna "samo"ljubav, ako je ljubav. "Samo"je u navodnicima,jer prava, sudbonosna ljubav nikako ne može biti "samo" ljubav...Ona je toliko opširna,sveobuhvatna i prožimajuća,da je nemoguće da stoji uz tako banalan i degradirajući pridjev. Dakle,da...vjerujem da kad se dvoje ljudi doista vole, sve ostale različitosti moguće je prevazići. Ponavljam, do mnogih(pogotovo onih "big deal") u takvoj ljubavi neće ni doći... :kiss

User avatar
nezaboravna
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3716
Joined: 07 Dec 2011, 11:55
Location: tebi u srcu
Status: Offline

Re: Je li za uspješan brak dovoljna samo ljubav?

Post by nezaboravna » 08 Jul 2012, 10:37

GLAVNI SASTOJAK USPJEŠNOG BRAKA: Doznajte šta je potrebno za srećan i dugovječan brak!| 08.07.2012. - 09:59:41
--------------------------------------------------------------------------------

Ako ste u stanju da tačno razumijete partnerova osjećanja, i ako vjerujete da se partner trudi da razumije vaša, vi imate srećnu vezu. Sudeći prema studiji sa Harvard univerziteta, empatija je najvažniji sastojak uspješnog braka.

Autori studije sugerišu da postoji razlika između polova što se tiče razmijevanja emocija i načina na koje se one odražavaju na vezu.
0brak1-300x199.jpg
Muškarci mogu doživjeti negativna partnerkina osjećanja u smislu da ugrožavaju vezu, dok žene ne smatraju da negativne emocije njihovog partnera utiču na opstanak njihove veze.

Otkrića sugerišu da sam učinjeni napor da se razumiju partnerove emocije, čak i ako ne u potpunosti tačno, doprinosi većem zadovoljstvu brakom.

Evo nekih načina da unaprijedite svoj brak ili vezu radeći na svojim empatičnim vještinama.

POSLUŠAJTE VAŠE EMOTIVNE PORUKE
Emotivne poruke nisu iste kao riječi koje vaš partner govori. Vaš partner vas možda kritikuje što ne provodite dovoljno vremena zajedno, ali emotivna poruka u stvari može biti: “Nedostaješ mi i plašim se da ti nisam važan/a.”

PAUZIRAJTE SOPSTVENE EMOCIJE
Kada je vaš partner kritičan, lako je da odreagujete odbrambeno. Prije nego što odreagujete, duboko udahnite i pokušajte da usporite svoj emotivni odgovor tako da možete da čujete emocije iza kriticizma.

ODGOVORITE NA EMOTIVNE MOLBE VAŠEG PARTNERA
Umjesto da reagujete odbrambeno sa: “O čemu ti pričaš? Pa juče smo išli u šetnju, a na večeru smo išli prošlog vikeda!” odgovorite na emotivne molbe vašeg partnera govoreći nešto poput: “Stvarno ti nedostajem i želiš da provodimo više vremena zajedno. Hvala što si mi rekao/a. Volim te.”

Čak i ako budete razumjeli emotivnu poruku netačno, napor koji ste uložili u razumijevanje partnerovih emocija će se isplatiti.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Tko ti priča o tuđim manama, drugima će pričati o tvojim
Ako ti život da 1000 razloga za plač, ti nađi 1001 razlog za smijeh.

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 88 guests