Batina je izašla iz raja

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

Post Reply
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Batina je izašla iz raja

Post by Maja » 29 Dec 2010, 23:05

šta mislite o tome je li dobro ponekad udariti dijete ako napravi nešto ružno ili histerizira, a ne možeš ga smiriti finim riječima.

jesu li vas roditelji ikada udarili i zamjerite li im to sada kad ste odrasli

primjećujete li razliku između djece koju roditelji odgajaju bez batina i onih koje roditelji znaju klepiti po guzi

jeste li ikada udarili svoje dijete

tema se ne odnosi na roditelje koji krvnički biju djecu...to su bolesnici

User avatar
Lary
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 320
Joined: 17 Oct 2010, 20:21
Location: Bosna i Hercegovina
Status: Offline

Re: Batina je izašla iz raja

Post by Lary » 29 Dec 2010, 23:11

... sve ima svoje vrijeme i mjesto ...
da mihi facta dabo tibi ius, na bosanskom: "plaćanje solarno, pa ćemo vidjeti"

User avatar
Dreamy
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 573
Joined: 17 Nov 2010, 17:24
Location: Vienna
Status: Offline

Re: Batina je izašla iz raja

Post by Dreamy » 30 Dec 2010, 13:50

protiv batina sam i nisam nikad tukao vlastito djete... mislim da djete tim svojim ponasanjem zeli samo privuci paznju na sebe i zato su tu batine isuvisne... djeca kao i odrasli moraju na neki nacin izraziti svoje nezadovoljstvo, ne... sad sto to artikuliraju to na ovaj ili onaj nacin ovisno je vjerojatno o situaciji... mozda bi bilo dobro umjesto batina dok klinci histerise ignorirati ih jer i oni primjete tj. osjete da takvim ponasanjem nemogu privuci moju/tvoju/njegovu paznju... za cudo kako se za kratko vrijeme smire, hm... ili na brzaka izmisliti nesto sto ce djetetu dati do znanja da smo tu, da se interesiramo za nj.... a mozda se taj revolt u djetetu moze i sprijeciti prije nego eskalira... mozda je samo potrebno obratiti paznju na djete i dati mu povod da razmislja o necem drugom... odvuci mu paznju u drugom smjeru... sigurno da imamo sve manje vremena a mozda i volje da se bavimo vlastitom djecom onoliko koliko bi to zeljeli... dal zbog posla koji je za kujac i u koji ubijemo gotovo svo vrijeme jednog dana, pa jos nesto po kuci i tako toooo... a djete jadno osjeti da nesto ne stima, netko nije uz njega, da se netko ne bavi njime koliko bi zejelo, pa dreci, histerise ili sta ja znam na koji nacin to ispoljava...
pitam se ko je kriv za to ponasanje nase djece... dal mi??? drustvo koje nam odradjuje tako eben tempo zivota da smo gotovo stalno u nekom stresu??? ili ta jadna djecica koja se isto tesko nose s time svjetom oko sebe, hm...

dobra tema za razmisliti dal pruzamo djeci dovoljno ili mozda da ih potiskujemo batinama...
Trenutak srece nije nesto maleno, on i postoji samo u kratkim trenucima!!!

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: Batina je izašla iz raja

Post by Maja » 30 Dec 2010, 14:26

jesam za to da se dijete malo klepne po guzi kad je malo jer s malim djetetom ne možeš razgovarati kao sa starijim. ali i to samo ako neće da te posluša nakon što mu par puta kažeš da ne smije raditi nešto. moje sestre su znale ponekad udariti kad dijete postane nemoguće i ja na to ne gledam kao na nasilje već na odgoj. zato sada sve mame zavide sestrama kako imaju lijepo odgojenu djecu koja znaju dokle je granica. naravno da bi najbolje rješenje bio razgovor ali kao što rekoh, maloj djeci ne možeš objasniti kao starijoj. moje dvije rodice su došle iz njemačke sa djecom i gojile su ih po njihovim pravilima :D gdje je zabranjeno udariti dijete. ja tu djecu jako volim, ali to su razmažena derišta. jedan malac je prevrnuo sve u kući, da bi po polasku kući, ne znajući više šta bi, rekao "ja ću sad vrištati" i onda aaaaaaaaaaaaaaa punih pet minuta. zgrada se tresla. a mama mu je samo govorila nemoj sine, ne valja...nemoj. svojim očima sam vidjela i kad je udario šakom u leđa. a od druge rodice djeca su mi pokvarila radio i njihova mama ništa. nisu samo oni. masa je takvih primjera. sad su djeca ta koja se u kući pitaju i oko kojih se sve vrti.


a kad djeca pođu u školu dovoljno su velika da se s njima može popričati, pa ako to ne uspjeva ima kazna...npr bez televizora, bez večere, bez izlaska vani i sl.

ali isto tako grozim se roditelja koji tuku djecu zbog loših ocjena ili kad nešto slučajno razbiju i šta ja znam. ili kad se međusobno potuku braća i sestre. to su ipak djeca i oni isto kao i mi imaju momente kad su loše volje, napeti, svadljivi i sl.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: Batina je izašla iz raja

Post by Maja » 30 Dec 2010, 14:30

zaboravih reći da su mene roditelji znali udariti i nemam nikakve traume od toga niti im zamjeram. jer ako je neko loš roditelj...neće te zaboljeti udarac već nedostatak nježnosti i pažnje.

ja sam znala da mene moji roditelji vole, tako da su tih par šamara kap negativnog naspram obilja ljubavi

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Batina je izašla iz raja

Post by carobnjak N » 30 Dec 2010, 15:05

Tako je Majo :ok
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Amazonka
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3919
Joined: 18 Nov 2010, 11:36
Location: Sarajevo
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Batina je izašla iz raja

Post by Amazonka » 30 Dec 2010, 15:59

Mama me je više puta istukla dok sam bila mala, otac nikad. Ali, interesantno je to što bih mamine batine brzo zaboravila (valjda su bile česte pa sam oguglala na njih), a očeve riječi (kažnjavao bi me samo finom pričom i davanjem do znanja gdje sam pogriješila) - e njegove riječi su me boljele danima i uvijek sam se trudila biti bolja.

Svoju djecu sam svega par puta išibala po guzi ali odlično su shvatili poentu, zbog čega su dobili batine i to, tako da to nisu ponavljali više. Nastojim im riječima reći gdje su pogriješili i da to shvate i poprave.

Nisam protiv batina nekad, jednostavno se mora, ima djece kod kojih ništa drugo ne pomaže :oo
Odustajem od svih traženja pravde, istine, odustajem od pokušaja
da ideale podredim vlastitom životu, odustajem od svega što sam
još jučer smatrala nužnim za nekakav dobar početak, ili dobar kraj.

Vjerojatno bih odustala i od sebe same, ali ne mogu. Jer, ko će
ostati ako se svi odreknemo sebe i pobjegnemo u svoj strah?....


Image

User avatar
Cici
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2732
Joined: 24 Oct 2010, 05:57
Location: Mostar
Status: Offline

Re: Batina je izašla iz raja

Post by Cici » 11 Jan 2011, 11:59

iz raja ... :hmm haj nek vam bude ... batine je nesto sto tvz kako se nazivaju ti ljudi ***JAKI*** koriste silu nad nedmocinim bicima ... najlakse je djete udariti bilo to sipka ili slicno a da ne govorim o bolesnicima kojih ima .. djete sve moze na lijep nacin da se vaspita a isto tako na neki drugi nacin zabranile stavri koje nisu dopustene .. ima razliciti vrsta kazni da ih tako nazovem za djete ... razne vrsta zabrana .. treba objasnjavati i dosta prcati sa djecom sto je najvaznije a udarati grrrrrrrr :zao ......sjecam se jednog slucaja u kad sam bila u njemackoj umalo ne ubi zenu zbog djeteta sto ga je udaraila ne sipkom nego ga sakom zavalila po ledjima kao da je vreca :( moja kcerkica je bila mala ispustila sam je na klupu da sjedne i dotrcala do maleckog on jadan na podu place a kucka posla da ga suta kad sam je ono po naski zavalila odmah je pala na pod reko vidis kako je kad te neko udara ... :( nasilje je nesto sto pamtim iz djetinstva ... i dan danas kad vidim tako nesto sjetim se svega .. znaci djeci ostaju traume za cio zivot zato izbjegavajte da na taj nacin vaspitate djecu ima mnogo nacina da se jedno djete vaspita bez nasilja ....
Onima koji su mi se smijali,hvala... Bez njih ne bih plakala... Onima koji me nisu mogli voljeti,hvala... Bez njih ne bih upoznala pravu ljubav... Onima koji su povrjedili moja osjecanja,hvala... Bez njih ne bih znala da ih imam... Onima koji su me ostavili,hvala... Bez njih ne bih otkrila sebe.... Ali onima koji su mislili da necu uspeti- Njima najvise zahvaljujem, jer bez njih ne bih ni pokusala....

User avatar
Sanjarko
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2498
Joined: 25 Jun 2010, 16:03
Location: Wien-Dubrovnik
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Batina je izašla iz raja

Post by Sanjarko » 11 Jan 2011, 12:09

:hm batina vjerovatno se misli na sibu...da ne pobrkam loncice kao mandi on samo vidi butine i batake(cudim se da nije pomenuo i zenske :plavi) sta ces nezasito :D
Nisam pristalica da se djeca udaraju...razgovorom se moze vise postici...
I kad bi htjela ne bi smjela jer je ovdje to kaznjivo :D
Mada mislim da ponekad i nije lose ono malo...ponekad tek da i to upoznaju...
Ma sad mi kasno :lol
Ne gledamo crte sa dlana netko zivi zivot a netko ga sanja

User avatar
merylin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4572
Joined: 30 Mar 2010, 13:22
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Batina je izašla iz raja

Post by merylin » 13 Jan 2011, 09:11

Ja se sjećam svog djetinjstva kako je to bilo...kada bi sestra i ja napravile kakav zijan,otac bi se naljutio,podigao nas i poslao van da uberemo sebi šibu a onda da se vratimo da dobijemo batine :oo ,međutim dok se mi vratimo on se "ohladi" malkice bi nam "propovijedao" i na tome bi se završavala sva priča... :valja
Danas mi je smiješno ovo što pišem...ali znao nas je naučiti nečemu a da nas ne povređuje...mi bi smo se uplašile i shvatile da smo napravile grešku...više nas je "šibao riječima",nekako su te njegove riječi ostavljale dubok trag na nama!
A mama...što se tiče nje...ona bi nas s vremena na vrijeme pucnula po guzi...međutim nema nikakvih posljedica od takvih"batina" :D

Svako dijete ima drugačiji karakter,svaki roditelj odgaja svoje dijete onako kako misli i zna da je najbolje...ali nisam zagovornik :oklagija
Give a girl the right shoes,and she can conqer the world!
Marilyn Monroe

User avatar
Julia
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 323
Joined: 24 Oct 2010, 11:10
Status: Offline

Re: Batina je izašla iz raja

Post by Julia » 13 Jan 2011, 09:35

Batina izasla iz raja...glupost...Ja ne znam koliko sam batina dobila, ali definitivno mogu reci da nisu popravile sitaciju nimalo...cini mi se sto su me vise tukli ja sam se vise prkosila...osim trauma nisu donijele nikakav dobar ishod...djeca se ne tuku..kao sto dreamy rece...neposlusnost je samo pokusaj da skrenu panju na sebe, to mi odrasli cinimo samo na drugi nacin...Djeca uce od roditelja i blize okoline....zasto onda kaznjavati i tuci djecu zbog nasih propusta...(ovo nisam izmislala ja nego psihologija)...koja isto tako kaze da mnogi od nas su rekli kad odrastem i budem imala djecu necu biti kao moja majka i otac...ali pokusajte se malo vratiti u djetinjstvo i vidjecete da radite i odgajate djecu na isti nacin kao vasa otac i majka...negdje procita kako djete treba poslati u krevet bez vecere...hmmm
Ucila sam se na svojim i tudjim greskama -sada grjesim bez greske

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Batina je izašla iz raja

Post by carobnjak N » 13 Jan 2011, 14:17

mandibulas wrote:ja jos uvijek mislim o "butinama" mmmmm
A razmisli i o teoriji da je batina izasla iz j.ja :lol
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Batina je izašla iz raja

Post by Luna. » 13 Jan 2011, 16:48

ja se sjecam da nas je nena znala malo prutom oplest :lol ... a brat je jednom fasovo od matere jer je trco oko stola a ona za njim... hahaha krugovi ko u crtanom... e jest onda bio fasovo :lol ...

ja svoju djecu nisam nikad udarala, zao mi... jesam mladje dijete jednom spakovala za ramena i malo prodrmala , kad sam ga zatekla da se penje na balkonsku ogradu a vise mu puta govorila da ne smije... sa tri godine to prodrmavanje je imalo i te kako efekta, nazalost vise nego objasnjenja da se ne smije penjat... a ono prutom, kajsom il´ tako necim - nikad...
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Batina je izašla iz raja

Post by mrki62 » 07 Mar 2011, 08:54

Bio sam bjen i u ondašnja vremena je to bilo nakako dio odgoja, međutim nisam pristalica fizičkog kažnjavanja.
Pa i mi odrasli i te kako griješimo al nas nema ko tući :oo
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Re: Batina je izašla iz raja

Post by Krokodil Behko » 07 Mar 2011, 16:15

Poneka sljaga od oca svojevremeno...
Nisam bas bio na taj nacin vaspitavan.. Mislim da i nije
bilo potrebe.. Nisam ni pravio neke probleme.. I inace,mislim
da batina i nije neko rjesenje.. samo ce emotivno udaljiti
dijete od roditelja.
online

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Batina je izašla iz raja

Post by gejsha » 11 Mar 2011, 20:02

Mene roditelji nisu tukli,a nije bilo puno ni potrebe.Tata me nikad nije udario,a mama jest par puta ,ali ne jako.I nije mi nikad opalila šamar,nego me malo udarila kaišom po guzi,ili rukom i tako nešto blaže.
Mislim da djecu ne treba puno tući,ali ako baš ne slušaju treba i sve u granicama normale.Ponekad ti je džaba i tući,dok ga ne prođe ono njegovo.Važno ga je lijepo odgojiti,a to se ne postiže uvijek sa batinama.Treba razgovarati sa djetetom.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: Batina je izašla iz raja

Post by Maja » 04 Apr 2011, 19:07

igra se mali komšija, ima 7-8g i ode mu lopta niz ulicu. dok je prolazila kraj moje kapije kaže mu brat (šalio se) sad ću ti uzet loptu. kad on na to "ostavi je*em ti sumpor" :laugh

bože ove današnje djece...trajni ban je zaslužio.. :lol

User avatar
merylin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4572
Joined: 30 Mar 2010, 13:22
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Batina je izašla iz raja

Post by merylin » 05 Apr 2011, 12:11

Maja wrote:igra se mali komšija, ima 7-8g i ode mu lopta niz ulicu. dok je prolazila kraj moje kapije kaže mu brat (šalio se) sad ću ti uzet loptu. kad on na to "ostavi je*em ti sumpor" :laugh

bože ove današnje djece...trajni ban je zaslužio.. :lol
hahahah i baš da mu opsuje sumpor :lol
To je još i dobro...tata prolazio pored komšijine kuće i vidi dijete(djevojčica) kako se ljulja na ogradi,na drugom spratu...pa je rekao,pazi sine,nedaj Bože da padneš,gledaj kako je visoko...a ona će ti njemu na to...pederuuuuu,evo tiiii,i pokazala mu srednji prst :haha ,malica nema ni pet godina kako treba...otac se frapirao :lol
Give a girl the right shoes,and she can conqer the world!
Marilyn Monroe

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Batina je izašla iz raja

Post by Ideja » 02 May 2011, 23:25

Ne treba djecu tući nego se potruditi od malih nogu tj, još dok je dijete u kolijevci usaditi mu neke navike tako da se kasnije ne mora posezati za batinom jer to ima posljedice i na dijete ali i na roditelja. Nemam vlastite djece pa ne mogu govoriti iz iskustva ali moram priznati da sam u ranoj mladosti imala loš odnos sa majkom i da je tu veliku ulogu odigralo batinanje. Roditelji batinaju djecu iz frustriranosti jer ne znaju šta drugo.
Danas su roditelji opet previše popustljivi i nemarni i dopustaju djeci svašta pa su djeca razmažena i neodgojena. Ponekad, kad poželim da imam dijete, tješim se da je možda i bolje tako, neka čudna vremena su došla, iako se živi puno bolje od naših roditelja, nema se dovoljno vremena za odgoj djece.
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
mohikanka
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 533
Joined: 11 Mar 2011, 11:44
Status: Offline

Re: Batina je izašla iz raja

Post by mohikanka » 03 May 2011, 10:52

pa sad, jel bas izasla iz raja, otom potom... :)
ovako, smatram da veliki utjecaj na odgoj djeteta ima dobra komunikacija i razgovor izmedju roditelja i djece, kao na prvom mjestu...
medjutim, uz sav trud i najbolju volju ta metoda nekada jednostavno "zakaze"... ponekad "pecnuti" po prsticima nije nikome naskodilo, a djeluje... :)
osmijeh je kriva linija koja moze ispraviti sve... skoro sve...

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests