Broj djece

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

Koliko djece bi voljeli imati?

0
4
9%
1
6
13%
2
15
32%
3
9
19%
4
5
11%
5
4
9%
više
4
9%
 
Total votes: 47

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Trojke izgubile dječji dodatak zbog 1,05 KM

Post by Chloe » 23 Sep 2018, 11:13

ina wrote: 23 Sep 2018, 10:54

Koja vrsta gradjana i tacno na kakav nacin?
Haso sto "prodaje sir pored puta"?
Daj Chloe apsurdno je trpati u isti kos politicare, dobro situirane guzonje i obican narod.
Ništa ja ne govorim şto ne znam ili ne vidim, voljela bih da ne znam. Šta ne znaş ne może te boljeti. A ja hranim troje djece u BiH, i meni je jako stalo da bude sve kako treba, fer i pošteno. Da se svi skupa osjećamo dobro u našoj drżavi ma koliko siromašna bila. :)

Ne trpam u isti koš političare i obačan narod, nego lopove, muljature, korumpirane političare, službenike, gradjane, privatnike pa ima i onih poljoprivrednika koji uzmu ispred onih manjih od sebe itd.

Nisam ni pomislila na nekog Hasu pored puta, mada i on svojim glasom utječe na cjelokupnu situaciju u BiH. :cudi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Trojke izgubile dječji dodatak zbog 1,05 KM

Post by Julia-Klara » 23 Sep 2018, 11:23

Upravo to - bunimo se protiv nepravde, a vecina gradjana ce izaci na izbore i glasati za "svoje" jer su "njihovi", bez obzira sto sHebase drzavu od 90ih.
Znam da se uglavnom nema glasati za koga, pa ako i nadjes nekoga da odgovara tvojim gledistima ili ti se svidi njihov politicki program i obecanja, nista od toga nece uraditi, ili ce koalirati sa onima za koje ti ne pada na pamet glasati, kako bi imali vecinu.

Ne razumijemo mi demokratiju jos uvijek, ne znamo ii nismo mi svjesni alata koje mozemo upotrijebiti kako bi ih "dozvali do pameti". Mozd anekad i skontamo , ali dokle god imamo (i ovdje na forumu) ljudi koji bi doktorima srezali plate, koji likuju jer su muskarci bolje placeni od zena nazivajuci to ispravnim a zaboravljajuci da je to jedan od oblika diskriminacije (koju isti ne priznaju), nece nam biti bolje. A takve odgajaju oni koji su isti takvi :cudi Educirati stanovnistvo kako bi bili spremni razumjeti da je Zemlja okrugla i da postoji svijet izvan njihovog dzemata, dakako drugaciji prosperitetniji i normalniji od njihovog, e tek tada mozemo ocekivati i poboljsanje zakona pa i same drzave. Do tada - halali Huso materi.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4104 times
Contact:
Status: Offline

Re: Trojke izgubile dječji dodatak zbog 1,05 KM

Post by ina » 23 Sep 2018, 11:31

Ovdje, po mom vidjenju, stavljas sve u isti lonac. I to mi se ne svidja.
Kako god ima političara koji neumjesno troše budžetske pare, tako ima i gradjana koji na razno razne načine isti taj budžet troșe ili štete. Neko na hiljade, neko na stotine, neko na desetine KM
Upravo to.
Problem je komopletno stanovništvo BiH koje bahato troši ... nikako da shvate da trošimo svoje pare i političari i građani.
Nikako da shvate da smo svaku smuljanu ili ukradenu marku uzeli sebi a ne nekom desetom.

Haso utjece na cjelokupnu situaciju jednom mrvicom.
Svijest ima sidrište.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Trojke izgubile dječji dodatak zbog 1,05 KM

Post by Chloe » 23 Sep 2018, 11:42

ina wrote: 23 Sep 2018, 11:31 Ovdje, po mom vidjenju, stavljas sve u isti lonac. I to mi se ne svidja.
Kako god ima političara koji neumjesno troše budžetske pare, tako ima i gradjana koji na razno razne načine isti taj budžet troșe ili štete. Neko na hiljade, neko na stotine, neko na desetine KM
Upravo to.
Problem je komopletno stanovništvo BiH koje bahato troši ... nikako da shvate da trošimo svoje pare i političari i građani.
Nikako da shvate da smo svaku smuljanu ili ukradenu marku uzeli sebi a ne nekom desetom.

Haso utjece na cjelokupnu situaciju jednom mrvicom.
Mene itekako zanima gdje i kako idu pare od svih poreza koje plaćam, krenuvši od onih na platu pa dalje.
Meni nije drago što je našim parama iz budżeta općine plaćeno Šabanu Šauliću da pjeva... Polazim od najnižeg nivoa vlasti. :cudi
Platili smo sve obaveze prema općini, a u toj masi koja je pjevala s njim, nije 70 % i nije ih ni briga.


Nije Haso jedan... :cudi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Trojke izgubile dječji dodatak zbog 1,05 KM

Post by Julia-Klara » 23 Sep 2018, 11:47

Ja sam svakako za ukidanje svih vrsta placanja stanova, auta, nadoknada, putovanja, predizbornih kampanja, vecera, ruckova, iz budzetksih sredstava.

I njima isto staviti limit na pare utrosene za prevoz - neka imaju placen ali javni, ne extra auto. Ili brate, mjesecna karta za javni prevoz ti je ovoliko, evo ti, a ako hoces autom na posao imas svoje, pa benzin sipaj sam.
Hoces stan u Sarajevu jer tamo radis - iznajmi sebi i placaj od svoje plate, kao i obicni gradjani. Po cemu je parmalentarac bolji od obicnog gradjanina pa mu se mora placati stan? Ima platu o kojoj ostatak drzave moze sanjati, jos mu ti plati stan (tj.svi mi).

U BiH se mora napraviti VEEEELIKAAAA reforma , ali sa ovakvim politicarima, strankama, I GLASACIMA, to je prosto nemoguce.
I onda se cudimo kako je Finska dobra, a ministri im biciklaju ili se voze javnim na posao.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4104 times
Contact:
Status: Offline

Re: Trojke izgubile dječji dodatak zbog 1,05 KM

Post by ina » 23 Sep 2018, 11:52

Izgleda mislimo na razlicite Hase.
Ovaj moj je iz kruga komsije koji nekako prezivljava.


Nikakav Huso ili Sadeta ne mogu nagrabiti vise od politicara i onih koji znaju kako i odakle tacno da kradu.


Dosta me je..... :mah
Sretno ovoj porodici i jos slicnim.... Iako od te srece nece napuniti stomak. Nadam se da ce se s vremenom neke stvari tamo znacajno promijeniti.
Svijest ima sidrište.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Trojke izgubile dječji dodatak zbog 1,05 KM

Post by Chloe » 23 Sep 2018, 11:57

Kad jedan slużbenik prijavi se u roditeljsku kuću koja je dalje od njegove u cilju uzimanja više para za mjesečnu kartu autobusa - șta je on... :cudi
Neki naši prosvjetari tužili kanton zbog nepoštovanja ugovora ok. Podrška :ok i treba. Ali ih je 60% nabilo časove koje nisu odrżali, duplirali potraživanje, gdje su kamate... I sve ostalo. I? Šta su oni?
Ja jesam stroga. Prvo prema sebi pa onda dalje. Mogu svima u facu reći ono što mislim jer nemam oraha u dżepovima niti me iko od njih može povući za rukav da im dugujem ni uslugu ni pare ni ništa.

Trebaju reforme i one bi pogodile sviju redom. Możda i mene, ali su neophodne. Kad svi shvatimo da trebamo se kolektivno mijenjati, možda će nešto i biti od nas. Ovako możemo očrkivat bankrot drżave...
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Trojke izgubile dječji dodatak zbog 1,05 KM

Post by Chloe » 23 Sep 2018, 12:00

ina wrote: 23 Sep 2018, 11:52 Izgleda mislimo na razlicite Hase.
Ovaj moj je iz kruga komsije koji nekako prezivljava.


Nikakav Huso ili Sadeta ne mogu nagrabiti vise od politicara i onih koji znaju kako i odakle tacno da kradu.


Dosta me je..... :mah
Sretno ovoj porodici i jos slicnim.... Iako od te srece nece napuniti stomak. Nadam se da ce se s vremenom neke stvari tamo znacajno promijeniti.
Ovoj porodici ne treba veći doplatak, treba im prije svega mogućnost da sami zarade i obezbjede svojoj djeci egzistenciju i sigurniju budućnost.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Trojke izgubile dječji dodatak zbog 1,05 KM

Post by Socrates » 23 Sep 2018, 12:03

Nece djeciji dodatak rijesiti nicije siromastvo. Sto vise trazis od drzave, sve si siromasniji. U vise pogleda.
. . . . . . . . .

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Trojke izgubile dječji dodatak zbog 1,05 KM

Post by Julia-Klara » 23 Sep 2018, 12:12

Upravo tako. Mislim da stanovnici pogresno razumiju neke stvari - nije drzava duzna finacirati tvoju djecu nego ti. Potpora u nekom obliku da, ali nemoj mi pricati da zivis od tih 420km jer ne zivis. Znaci, pustas poslodavcu da te koristi kako bi varao drzavu, svjesno, jer nemas druge mogucnosti, i ti je sam OPET zelis prevariti. Sorry, ali nesto je jako trulo u drzavi bosanskoj.
Zasto je Njamckoj toliko dobro? Jer imaju zakone, jer ih postuju, jer svake godine u decembru predajes izvjestaje na osnovu kojih ti pregledaju i obracunavaju poreze, jer je svako prijavljen na stvarni iznos koji zaradi. I ja sam ga placala dok sam bila tamo, i kao samac sam placala jako puno,ali sam placala.
Kada sam imala svoj biznis prva stvar sto smo radili je placanje poreza i ostalih obaveza,kako ne bi imali duga - desavalo se da nemam platu za sebe iza sestri, nekad u dva-tri mjeseca uzmemo po 50 km, ali se mirno spavalo, nikome nismo biti duzni, nikoga varali. Naravno da smo porpali,ali to je cijena cinjenice da pokusavas raditi posteno bez zakidanja bilo koga.

Puno je tu stvari koje se moraju promijeniti da bi stanovnik ove drzave (a i okolnih) dostigao svijest o tome sta je dobro a sta ne. Ne samo za njih same, nego i za drzavu.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Trojke izgubile dječji dodatak zbog 1,05 KM

Post by Melek » 23 Sep 2018, 12:51

Ohan'te malo.. Ja (mi) itekako financiramo istu (drzavu), tako da je drzava itekako duzna da nam da valutu za pare. Djeciji dodatak (i onima koji rade i onima koji ne rade), dodatak za skolovanje, besplatno zdravstvo za djecu ispod 21 godinu - bez toga drzava nije drzava vec jedna Madjarska gdje ljudi (odnosno Madjari, je li) financiraju drzavu tako da moze jedan zaokruzeni vice predsjedik da ode u krivolov u Svedsku za ogromne pare i da tamo ucmeka pitomog irvasa koji pripada jednom jadniku koji jedva sastavlja kraj s krajem :cudi

Dodaci ne rjesavaju nicija siromastva ali pomazu, pomazu mladim ljudima u razvoju, pripadnicima iste drzave za koje bi drzava trebalo i da postoji.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Trojke izgubile dječji dodatak zbog 1,05 KM

Post by Socrates » 23 Sep 2018, 12:58

Melek wrote: 23 Sep 2018, 12:51 Ohan'te malo.. Ja (mi) itekako financiramo istu (drzavu), tako da je drzava itekako duzna da nam da valutu za pare. Djeciji dodatak (i onima koji rade i onima koji ne rade), dodatak za skolovanje, besplatno zdravstvo za djecu ispod 21 godinu - bez toga drzava nije drzava vec jedna Madjarska gdje ljudi (odnosno Madjari, je li) financiraju drzavu tako da moze jedan zaokruzeni vice predsjedik da ode u krivolov u Svedsku za ogromne pare i da tamo ucmeka pitomog irvasa koji pripada jednom jadniku koji jedva sastavlja kraj s krajem :cudi

Dodaci ne rjesavaju nicija siromastva ali pomazu, pomazu mladim ljudima u razvoju, pripadnicima iste drzave za koje bi drzava trebalo i da postoji.
Duznost svakog gradjana je da drzavu ucini sto nemocnijom da se mijesa u njegove licne stvari. Ako stalno trazis nesto od nekoga, ti postajes njegov rob. Kao sto su Bosanci I Hercegovci robovi ovih demagoga na vlasti. Naravno da drzava mora da vodi racuna o nekim stvarima, ali mora se obuzdati, a to mozes jedino ako ne trazis puno od nje.

To je narocito istina za siromasne drzave, gdje je gradjansko drustvo skoro pa nemocno da se bori protiv vladajucih oligarhija.
. . . . . . . . .

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Trojke izgubile dječji dodatak zbog 1,05 KM

Post by Melek » 23 Sep 2018, 13:02

Pomalo je greska to sto se drzava tretira od strane pojedinca bas doslovce u "trecem licu jednine".. Pojedinac nekako nije ni svjestan da je upravo on ta drzava, njezino gradivno tkivo i da ta ista drzava postoji zbog njega i za njega a ne obrnuto - on za nju. Drzava, to su svi njeni gradjani. Problem postaje kad je preotmu i otudje Dodo, Bake, Jugoslav i ini :cudi
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Trojke izgubile dječji dodatak zbog 1,05 KM

Post by Socrates » 23 Sep 2018, 13:05

Nije tacno da su drzava svi njeni gradjani.

Drzava je opresivni aparat koji ima monopol nad upotrebom sile u datom teritoriju.

Svi gradjani bi trebali da cine gradjansko drustvo koje ima moc da na demokratski nacin djelimicno kontrolise moc drzave.
. . . . . . . . .

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Trojke izgubile dječji dodatak zbog 1,05 KM

Post by Socrates » 23 Sep 2018, 13:08

Kako ces kontrolisati moc necega od koga stalno trazis nesto I sto je glavni poslodavac u drzavi?

Tu smo lekciju trebali nauciti iz raspada Jugoslavije.
. . . . . . . . .

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Trojke izgubile dječji dodatak zbog 1,05 KM

Post by Socrates » 23 Sep 2018, 13:22

Osnovna greska koju ljudi cine je da Bakira I Dodika gledaju kao narodske ljude, nase ljude, or whatever.

Jednom kad uzmu vlast oni nisu vasi, oni su dio drzavnog aparata. Ako im dopustis da ti previse upravljaju zivotom, oni ce naci nacin da se odrzavaju na vlasti upravo zbog toga.

Mi drzavu trebamo da ne bi sami izmedju sebe rjesavali konflikte, jer bilo bi krvi do koljena.

Ali moramo joj suzavati moci sto se tice naseg licnog zivota. A to mozemo samo ako sto manje trazimo od nje.

Onda je mozemo pozivati i na odgovornost.

Pogotovo ako shvatimo da Bakir, Dodik I Covic nisu nasi. :cudi
. . . . . . . . .

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Trojke izgubile dječji dodatak zbog 1,05 KM

Post by Konsultant » 24 Sep 2018, 09:15

Melek wrote: 23 Sep 2018, 12:51 Ohan'te malo.. Ja (mi) itekako financiramo istu (drzavu), tako da je drzava itekako duzna da nam da valutu za pare. Djeciji dodatak (i onima koji rade i onima koji ne rade), dodatak za skolovanje, besplatno zdravstvo za djecu ispod 21 godinu - bez toga drzava nije drzava vec jedna Madjarska gdje ljudi (odnosno Madjari, je li) financiraju drzavu tako da moze jedan zaokruzeni vice predsjedik da ode u krivolov u Svedsku za ogromne pare i da tamo ucmeka pitomog irvasa koji pripada jednom jadniku koji jedva sastavlja kraj s krajem :cudi

Dodaci ne rjesavaju nicija siromastva ali pomazu, pomazu mladim ljudima u razvoju, pripadnicima iste drzave za koje bi drzava trebalo i da postoji.
:bravo Konacno cestit post. Porez se placa zbog neceg, a isto tako i dijeli zbog neke osnove. Da sad navodim primjere gdje su procerdani milioni na gluposti, nema svrhe. Drasticno je vise rasipanja, nego pronevjera i laziranja, u jednu ruku sto je nekom zapalo a drugom ne. Dodatni problem je svakako sankcionisanje, za jedne postoji zakone za druge ne. Svemu se da stati u kraj, ali opet... za jedne postoji pravda, za druge ne.

Da meni neko na i 420 i na 1420 kaze nemas prava, a pri tom hranim cetvoro usta, bio bi natakaren i na vlast i drzavu. Naravno gledao bi samo jedno moguce rjesenje, kako otici vanka.

I jos nesto, Yuga za 23 godine postojanja je bila svemirski broj za ovo nase danas. Nisu imali dijasporu, nisu imali internet pa mozes raditi za bilo koga i bilo gdje, nisu imali nasljedjenu infrastrukturu niti mogucnost drumskog i avio transporta ko danas. Ima li samo jad, bjedu, cemer, nepismenost... nakon '45. Imali su interne probleme i nacionalne razmjerice, Ruse za vratom, mrsave donacije... Slabo ucimo lekcije.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95672
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33886 times
Been thanked: 20667 times
Contact:
Status: Offline

Re: Broj djece

Post by Rum » 27 Sep 2018, 15:20

Image
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

Trebinje!!
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 262
Joined: 14 Aug 2018, 21:25
Status: Offline

Re: Broj djece

Post by Trebinje!! » 28 Sep 2018, 14:19

6 je dosta

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Broj djece

Post by Nice try » 28 Sep 2018, 14:36

Trebinje!! wrote: 28 Sep 2018, 14:19 6 je dosta
Da nije i previše :oo
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests