Razvodi..Kako dalje...sta sa djecom ..?

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Sve manje brakova, sve više razvoda u BiH

Post by navika » 16 Jul 2018, 16:53

Imam iza sebe 22 god. braka, pa cu si dati za pravo da komentarisem :)

Svaka iskrena osoba, koja ima iza sebe dugi niz godina u braku, reci ce vam da je to bio put na kojem je bilo - i krivih rijeci, i krivog djelovanja, i suza (sa zenske strane) i trpljenja, i oprastanja. Bez ovog zadnjeg ni jedan brak nece opstati. Ko ne vjeruje neka jednostavno pita svoju mamu ili tatu.

Procitala sam ovo gore i kontam - pa i nije tako strasno, ako se usporedimo s ostatkom svijeta. Iz zapadnih zemalja, jos prije 15ak godina su stizali podaci da se svaki drugi brak razvodi, a nedavno sam citala statistike nekih gradova gdje se pise da se od 3 sklopljena braka razvode dva.

Kad se ovo uzme u obzir namece se uvjerenje da vise niko nece pretrpjeti ni oprostiti ama bash nista.

Moje dvoje djece razlikuju se ko nebo i zemlja. Isti roditelji, ista zivotna sredina, isti uvjeti zivota. Kako se tek nece razlikovati dvoje koji se odluce na zajednicki zivot, a dolaze iz dvije razlicite porodice, dva razlicita pogleda na svijet.

Da, ne treba svasta trpiti, ali postoje i stvari/ponasanja za koje je smijesno ocekivati da ih neko tolerise. Kako ces ostati u braku ako nisi spreman da mijenjas poglede, stavove,navike, ponasanje? Ili, kako ces od partnera traziti ono sto sam nisi u stanju? A trazit ces da se mijenja.

Padaju mi na pamet dva skoro razvedena braka. Ona se udala u Georiju iz Missurija, nosi kratku kosu i mora se svaki mjesec sisati. Za 16 mjeseci koliko je zivjela kod njega, kupila je 16 avionskih karti, da bi otisla u svoj grad i osisala se kod svog frizera.
Razvod je popratila pricom da je on ne razumije, ne tolerise, ne trpi. Covjek jednostavno ne razumije zasto za 16 mjeseci nije uspjela naci novog frizera u multimilionskom gradu.

Drugi slucaj: ona se udala u susjedni grad, 30 minuta voznje. kod covjeka 15 dana, kod mame 10, pa kod covjeka 20, kod mame 10. Tako vec 10 godina. Za te dana dok je kod mame, ona zivi "moderan" zivot. Sa slobodom sestrom hoda od jutra do sutra.
Sad kad se razvodi, prica kako niko ne zna sta je ona s njim trpila. I zaista, da je poslusate, povjerovali biste. Istina, i jest trpila - njegove uzasne prigovore za takvo njezino ponasanje.

Promjena, dakle. Pored ljubavi, brak zahtijeva promjenu.
Last edited by navika on 16 Jul 2018, 21:26, edited 1 time in total.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sve manje brakova, sve više razvoda u BiH

Post by Socrates » 16 Jul 2018, 16:57

Ne bih se ja usudio komentirati dva braka koje posmatram samo sa distance.
. . . . . . . . .

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Sve manje brakova, sve više razvoda u BiH

Post by navika » 16 Jul 2018, 16:59

Ni jedan mi nije bio bash sa distance, ali ne mogu detaljisati :)

Helem, uzela sam ih samo za primjer. Da pokazem kakve stravi ocekujemo da nam neko tolerise.
Last edited by navika on 16 Jul 2018, 19:59, edited 1 time in total.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35635
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1036 times
Been thanked: 551 times
Status: Offline

Re: Sve manje brakova, sve više razvoda u BiH

Post by Venera » 16 Jul 2018, 17:01

navika wrote: 16 Jul 2018, 16:53 Imam iza sebe 22 god. braka, pa cu si dati za pravo da komentarisem :)

Svaka iskrena osoba, koja ima iza sebe dugi niz godina u braku, reci ce vam da je to bio put na kojem je bilo - i krivih rijeci, i krivog djelovanja, i suza (sa zenske strane) i trpljenja, i oprastanja. Bez ovog zadnjeg ni jedan brak nece opstati. Ko ne vjeruje neka jednostavno pita svoju mamu ili tatu.

Procitala sam ovo gore i kontam - pa i nije tako strasno, ako se usporedimo s ostatkom svijeta. Iz zapadnih zemalja, jos prije 15ak godina su stizali podaci da se svaki drugi brak razvodi, a nedavno sam citala statistike nekih gradova gdje se pise da se od 3 sklopljena braka razvode dva.

Kad se ovo uzme u obzir namece se uvjerenje da vise niko nece pretrpjeti ni oprostiti ama bash nista.

Moje dvoje djece razlikuju se ko nebo i zemlja. Isti roditelji, ista zivotna sredina, isti uvjeti zivota. Kako se tek nece razlikovati dvoje koji se odluce na zajednicki zivot, a dolaze iz dvije razlicite porodice, dva razlicita pogleda na svijet.

Da, ne treba svasta trpiti, ali postoje i banalne stvari/ponasanja za koje je smijesno ocekivati da ih neko tolerise. Kako ces ostati u braku ako nisi spreman da mijenjas poglede, stavove,navike, ponasanje? Ili, kako ces od partnera traziti ono sto sam nisi u stanju? A trazit ces da se mijenja.

Padaju mi na pamet dva skoro razvedena braka. Ona se udala u Georiju iz Missurija, nosi kratku kosu i mora se svaki mjesec sisati. Za 16 mjeseci koliko je zivjela kod njega, kupila je 16 avionskih karti, da bi otisla u svoj grad i osisala se kod svog frizera.
Razvod je popratila pricom da je on ne razumije, ne tolerise, ne trpi. Covjek jednostavno ne razumije zasto za 16 mjeseci nije uspjela naci novog frizera u multimilionskom gradu.

Drugi slucaj: ona se udala u susjedni grad, 30 minuta voznje. kod covjeka 15 dana, kod mame 10, pa kod covjeka 20, kod mame 10. Tako vec 10 godina. Za te dana dok je kod mame, ona zivi "moderan" zivot. Sa slobodom sestrom hoda od jutra do sutra.
Sad kad se razvodi, prica kako niko ne zna sta je ona s njim trpila. I zaista, da je poslusate, povjerovali biste. Istina, i jest trpila - njegove uzasne prigovore za takvo njezino ponasanje.

Promjena, dakle. Pored ljubavi, brak zahtijeva promjenu.
:ok :srce

treba dodati da postoje konvencionalni i nekonvencionalni brakovi , a mnogi ulaskom u brak ocekuju svoju viziju braka , a problem pocinje ako su osobe razlicith stavova o braku , a ne nzma, koliko zajednicki zivot i konverzacij mogu pomoci da se ne udje u los brak :123
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sve manje brakova, sve više razvoda u BiH

Post by Socrates » 16 Jul 2018, 17:02

Uostalom, zasto bi se kao jedini validan razlog za razvod braka uzimalo, recimo, nasilje nad zenom ili, sta ja znam, preljuba?

Zasto ne bi bilo savrseno normalno da se neko razvede ako vise ne voli svog partnera, bez obzira sto taj partner ima divne ljudske vrijednosti?

Zasto neko ne bi potegao za razvodom ako je zavolio nekog drugog?
. . . . . . . . .

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sve manje brakova, sve više razvoda u BiH

Post by lejlamo » 16 Jul 2018, 17:07

Ja ne bih tako olako nečije razloge za prekid veze nazvala banalnim.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35635
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1036 times
Been thanked: 551 times
Status: Offline

Re: Sve manje brakova, sve više razvoda u BiH

Post by Venera » 16 Jul 2018, 17:07

Socrates wrote: 16 Jul 2018, 17:02 Uostalom, zasto bi se kao jedini validan razlog za razvod braka uzimalo, recimo, nasilje nad zenom ili, sta ja znam, preljuba?

Zasto ne bi bilo savrseno normalno da se neko razvede ako vise ne voli svog partnera, bez obzira sto taj partner ima divne ljudske vrijednosti?

Zasto neko ne bi potegao za razvodom ako je zavolio nekog drugog?
jutros na radiju :

zena se rastala , jer ju je njen muz vrao sa njenom sestrom ; razveli su se, a on se ozenio sa njenom sestrom; razvedena sestra je sa djecom i kaze da je neobicno , neugodno biti u takvoj sistuaciji :oo
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sve manje brakova, sve više razvoda u BiH

Post by Socrates » 16 Jul 2018, 17:08

Ili, recimo, zbog seksualne privlacnosti?

Seksualna privlacnost se ne moze kontrolirati umom. Dakle, ako je osjetis prema nekom drugom, a u braku si, imas tri opcije.
Last edited by Socrates on 16 Jul 2018, 17:08, edited 1 time in total.
. . . . . . . . .

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Sve manje brakova, sve više razvoda u BiH

Post by navika » 16 Jul 2018, 17:08

Brak je ono sto dvoje od njega odluce napraviti. Mogu napraviti i raj i pakao.

I svaka bi strana trebala ulaziti 100% svog truda, ako ne ulazes, sta ocekujes da ces imati...?

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Sve manje brakova, sve više razvoda u BiH

Post by navika » 16 Jul 2018, 17:10

lejlamo wrote: 16 Jul 2018, 17:07 Ja ne bih tako olako nečije razloge za prekid veze nazvala banalnim.
Nisam ja rekla da su to banalni razlozi, vec da je smijesno ocekivati da ti neko takvo ponasanje trpi/tolerise. :)

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sve manje brakova, sve više razvoda u BiH

Post by Socrates » 16 Jul 2018, 17:11

navika wrote: 16 Jul 2018, 17:08 Brak je ono sto dvoje od njega odluce napraviti. Mogu napraviti i raj i pakao.

I svaka bi strana trebala ulaziti 100% svog truda, ako ne ulazes, sta ocekujes da ces imati...?
A zasto bi neko ko pocinje da sumnja u svoj brak, zbog sebe ili partnera, svejedno je, uopste nesto ocekivao?
. . . . . . . . .

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Sve manje brakova, sve više razvoda u BiH

Post by navika » 16 Jul 2018, 17:14

Socrates wrote: 16 Jul 2018, 17:02 Uostalom, zasto bi se kao jedini validan razlog za razvod braka uzimalo, recimo, nasilje nad zenom ili, sta ja znam, preljuba?

Zasto ne bi bilo savrseno normalno da se neko razvede ako vise ne voli svog partnera, bez obzira sto taj partner ima divne ljudske vrijednosti?

Zasto neko ne bi potegao za razvodom ako je zavolio nekog drugog?
Moze se onda i postaviti pitanje - zasto bi vise iko stupao u brak. Za njegovo trajanje ces sigurno naici na neki razlog da ga prekines. Pa zasto onda uopste zapocinjati nesto cemu je sudjeno da bude prekinuto..?

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35635
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1036 times
Been thanked: 551 times
Status: Offline

Re: Sve manje brakova, sve više razvoda u BiH

Post by Venera » 16 Jul 2018, 17:14

Socrates wrote: 16 Jul 2018, 17:08 Ili, recimo, zbog seksualne privlacnosti?

Seksualna privlacnost se ne moze kontrolirati umom. Dakle, ako je osjetis prema nekom drugom, a u braku si, imas tri opcije.
ali je vazno podvuci, da li, istovremeno , postoji seksulana privlanost u braku , bez obzria ako osjetis seksulanu prilacnost prema druoj osobi , a ista moze biti privremena, a ne presudna za donosenje odluke za razvod braka i vranje partnera/ke :123


Da li se tebi ( tokom eze , ili u solo verziji) desilo da te seksulano privlace istovrmeno dvije osobe :hihi
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Sve manje brakova, sve više razvoda u BiH

Post by navika » 16 Jul 2018, 17:17

Socrates wrote: 16 Jul 2018, 17:11
navika wrote: 16 Jul 2018, 17:08 Brak je ono sto dvoje od njega odluce napraviti. Mogu napraviti i raj i pakao.

I svaka bi strana trebala ulaziti 100% svog truda, ako ne ulazes, sta ocekujes da ces imati...?
A zasto bi neko ko pocinje da sumnja u svoj brak, zbog sebe ili partnera, svejedno je, uopste nesto ocekivao?
Gledaj s ove strane :)
Svaki bi roditelj umro ako treba za svoje dijete. Bar svi tako pricamo. I onda smo u braku, imamo dijete, i nismo se u stanju promijeniti za dobrobit naseg dijete. Pa kako bi to onda bili u stanju umrijeti?

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Sve manje brakova, sve više razvoda u BiH

Post by navika » 16 Jul 2018, 17:20

Vi nastavite, ja moram ici, pa cu se ukljuciti kasnije :)

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sve manje brakova, sve više razvoda u BiH

Post by Socrates » 16 Jul 2018, 17:23

navika wrote: 16 Jul 2018, 17:17
Socrates wrote: 16 Jul 2018, 17:11
navika wrote: 16 Jul 2018, 17:08 Brak je ono sto dvoje od njega odluce napraviti. Mogu napraviti i raj i pakao.

I svaka bi strana trebala ulaziti 100% svog truda, ako ne ulazes, sta ocekujes da ces imati...?
A zasto bi neko ko pocinje da sumnja u svoj brak, zbog sebe ili partnera, svejedno je, uopste nesto ocekivao?
Gledaj s ove strane :)
Svaki bi roditelj umro ako treba za svoje dijete. Bar svi tako pricamo. I onda smo u braku, imamo dijete, i nismo se u stanju promijeniti za dobrobit naseg dijete. Pa kako bi to onda bili u stanju umrijeti?
Dobro, ti sad to gledas sa stanovista da cak i u losem braku treba ostati zbog djece. Mozda je takav argument bio opravdan u nekim proslim vremenima, danas bas ne vidim da jeste.
. . . . . . . . .

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sve manje brakova, sve više razvoda u BiH

Post by Socrates » 16 Jul 2018, 17:30

statebriga wrote: 16 Jul 2018, 17:14
Socrates wrote: 16 Jul 2018, 17:08 Ili, recimo, zbog seksualne privlacnosti?

Seksualna privlacnost se ne moze kontrolirati umom. Dakle, ako je osjetis prema nekom drugom, a u braku si, imas tri opcije.
ali je vazno podvuci, da li, istovremeno , postoji seksulana privlanost u braku , bez obzria ako osjetis seksulanu prilacnost prema druoj osobi , a ista moze biti privremena, a ne presudna za donosenje odluke za razvod braka i vranje partnera/ke :123


Da li se tebi ( tokom eze , ili u solo verziji) desilo da te seksulano privlace istovrmeno dvije osobe :hihi
Ja sam vec jednom napisao da sam prevario dok sam bio u vezi. I prekinuo sljedeci dan. Istina, nisam priznao da sam prevario, jer nisam vidio kako bi to na bilo koji nacin bilo korisno u datoj situaciji za bilo koju od strana.
. . . . . . . . .

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35635
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1036 times
Been thanked: 551 times
Status: Offline

Re: Sve manje brakova, sve više razvoda u BiH

Post by Venera » 16 Jul 2018, 17:56

Socrates wrote: 16 Jul 2018, 17:30
statebriga wrote: 16 Jul 2018, 17:14
Socrates wrote: 16 Jul 2018, 17:08 Ili, recimo, zbog seksualne privlacnosti?

Seksualna privlacnost se ne moze kontrolirati umom. Dakle, ako je osjetis prema nekom drugom, a u braku si, imas tri opcije.
ali je vazno podvuci, da li, istovremeno , postoji seksulana privlanost u braku , bez obzria ako osjetis seksulanu prilacnost prema druoj osobi , a ista moze biti privremena, a ne presudna za donosenje odluke za razvod braka i vranje partnera/ke :123


Da li se tebi ( tokom eze , ili u solo verziji) desilo da te seksulano privlace istovrmeno dvije osobe :hihi
Ja sam vec jednom napisao da sam prevario dok sam bio u vezi. I prekinuo sljedeci dan. Istina, nisam priznao da sam prevario, jer nisam vidio kako bi to na bilo koji nacin bilo korisno u datoj situaciji za bilo koju od strana.
pa pretpostavljam, dosadili ste jednom drugom, a i seks vam je postao dosadan , to je bilo sve sto vas je vezalo
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Sve manje brakova, sve više razvoda u BiH

Post by navika » 16 Jul 2018, 19:34

Socrates wrote: 16 Jul 2018, 17:23

Dobro, ti sad to gledas sa stanovista da cak i u losem braku treba ostati zbog djece. Mozda je takav argument bio opravdan u nekim proslim vremenima, danas bas ne vidim da jeste.
Ma gledam to ovako: ne postoji brak koji je sve vrijeme dobar. Takav nikada nije postojao. Postoje samo ljudi koji
ostajuci u njeme imaju sansu napraviti jednu lijepu zajednicu.

Zasto nikad nisam ostavila svog muza - usporedjivala sam ga s drugim, i svaki je covjek imao nesto sto bi meni smetalo.
E pa kad svaki zahtijeva da se na njemu radi, radit cu onda na babi svoje djece :)

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4104 times
Contact:
Status: Offline

Re: Sve manje brakova, sve više razvoda u BiH

Post by ina » 16 Jul 2018, 22:39

ne postoji brak koji je sve vrijeme dobar. Takav nikada nije postojao. Postoje samo ljudi koji
ostajuci u njeme imaju sansu napraviti jednu lijepu zajednicu.
:ok
Sa svim sto zivot donese....moze se iscijediti bolja strana. Ako doista zelimo. I popiti u rahatluku.
Sad se sjetih rahmetli nene i serbeta. :D.
Ali da ne idem previse u off

E pa kad svaki zahtijeva da se na njemu radi, radit cu onda na babi svoje djece
Ovo zvuci malo "parajuce"....
Moze se raditi na poslovnom projektu, hobiju, haljini...
Zakrpi ovdje, otkrpi ondje... Skrati tamo ili 'amo.
Klindjo (ups) na ljudima, osim ako to nisi licno ti. A i to nije jednostavno.
Mislim opcenito.... pa nekako i na partneru.
Zajednicka saradnja/trud i ljubav (iako s vremenom varira intenzivnost) su kljucni. Jos ako se ima temelj djece....
Svijest ima sidrište.

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests