Razvodi..Kako dalje...sta sa djecom ..?

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Broj razvoda u BiH raste iz godine u godinu, "nepremostive razlike" najčešći razlog

Post by Mutevelija » 01 Jul 2018, 18:37

Veca wrote: 01 Jul 2018, 18:33
Lavlje_srce wrote: 01 Jul 2018, 11:36
Mutevelija wrote: 01 Jul 2018, 11:27 Jasta je uzele furseta
Pa zavrsi i ti fakultet pa 'uzmi furseta'. :) Ali neces jer nemas vremena od sirenja mizoginije na forumu, jel'da? :)

...danas kad sam njegov post procitala isto sam to kontala i omisljala se dal' da ga napisem :) ...posto mi je na ignoru, ta cu ja tu pisat', znala sam njegovu spiku, ne mogu ja to!



...ne mogu nikako dijete da skontam, zasto je takav? ...da je on iskusan, im'o veza, naebo sa zenama u zivotu, bar bih ga malkice mogla shvatiti, ovako :jok


...dragi Mute, pa jel' te nije sramota to sve protiv zena pisati? ...znas li ti sta znaci mati za jedno dijete, a posebno za jedno maleno dijete? ...mi, mame, kad' bismo nasu malenu djecu ostavljale ocevima, svijet je i ovako surov, pa ti ne mozes ni pretpostaviti na sto bi to sve izaslo! ...jednostavno, djeci su potrebni roditelji, oba, da, ali mati je za djete sve, kontas, sve u tom uzrastu! ...ne kazem ja da nema lopova majki, da se ne brinu o svojoj djeci, ali to nije veliki broj! ...pokusaj se nekako izvuci iz takvog negativnog razmisljanja, gledaj bolan naprijed i zivi, zivi, pa makar i ne ispalo uvijek pozitivno, to je nemoguce ...bar, sakupljaj neka licna iskustva, kao da mi osobe zenskog roda, nismo nikad' najebale sto se vas tice! ...gledaj i trazi neku spram sebe, tko god hoce moze naci nekoga! ...to ti je moj savjet, govorim kao svom djeteu, jer ti mogu biti mati! ...i kani se malo te religije, ili nadji neku sto je isto kao ti, religiozna!

Kako ću jako odgovoriti kad sam ti na ignore :roll

Ja sam uzeo onaj primjer one sto se prudala od djece i sad je normalno da ona ima skrbinstvo nad djecom i otme djecu ocu.
O tom ja pricam, a vi ste raspalile opsirnije kako bi izbjegle kljucno pitanje.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26707
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14760 times
Been thanked: 3947 times
Status: Offline

Re: Broj razvoda u BiH raste iz godine u godinu, "nepremostive razlike" najčešći razlog

Post by Veca » 01 Jul 2018, 18:43

...nije samo taj slucaj, pusti to! ...otkud' znas da ce dobiti djecu? ...nista se ne zna, mozda je zena stvarno bolesna!
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Broj razvoda u BiH raste iz godine u godinu, "nepremostive razlike" najčešći razlog

Post by Mutevelija » 01 Jul 2018, 18:45

Pa nisam rekao da ce dobiti djecu, to moje pitanje nije bilo, nego da li treba po "vama" dobiti skrbnistvo nad djecom.
E to je bilo.
Da li je opravdano.
Necu ja nista pustati kad je to moje pitanje bilo za određeni slucaj.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26707
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14760 times
Been thanked: 3947 times
Status: Offline

Re: Broj razvoda u BiH raste iz godine u godinu, "nepremostive razlike" najčešći razlog

Post by Veca » 01 Jul 2018, 18:51

...na skrbnistvo sam i ja mislila, samo se nisam tako izrazila! :mah
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Broj razvoda u BiH raste iz godine u godinu, "nepremostive razlike" najčešći razlog

Post by Mutevelija » 01 Jul 2018, 18:56

Ma ja sam mislio kontkretno na slucaj, međutim neke forumasice su htjele opsirnije da sagledaju sliku i izbjegnu pitanje. Mada to vise nije tema.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3083 times
Status: Offline

Re: Broj razvoda u BiH raste iz godine u godinu, "nepremostive razlike" najčešći razlog

Post by Chloe » 01 Jul 2018, 18:59

Mutevelija wrote: 01 Jul 2018, 18:37
Ja sam uzeo onaj primjer one sto se prudala od djece i sad je normalno da ona ima skrbinstvo nad djecom i otme djecu ocu.
O tom ja pricam, a vi ste raspalile opsirnije kako bi izbjegle kljucno pitanje.
Zašto njoj ne bi išla djeca?
Na osnovu čega zaključuješ da je loša majka?
Znaš li ti koliko je muškaraca koji manipulišu svojim ženama/partnericama. One im služe da dokazuju muškost, vrijednost, ubiju im samopouzdanje, utuve osjećaj krivice, psihički zlostavljaju što nije vidljivo kao batina, a gore je od batine. I takva žena napusti muža, možda upozna nekog ko prepozna njene kvalitete, odnosi se prema njoj kao ženi nježno, sa pažnjom, poštovanjem i ona ostavi sve, spasi sebe danas da bi valjala sutra djeci. Lupam. Bubam. Ne znam o ovom slučaju ništa osim uvodne vijesti na temi, ali moguće je i ovo bar kao primjer. :cudi
I?
Ti bi joj uskratio djecu, pravo na majčinstvo, zbog takvog postupka?

Ovaj tip iz ove vijesti je najvjerovatnije klasični manipulator koji je od sebe napravio žrtvu. Da je muškarac ovo bi riješio bez novina i gluposti, ne bi dozvolio da djeca mogu čuti a kamo li pročitati riječ ružnu o njihovoj majki pa da je najgora, poštedio bi ih iz ljubavi, iz potrebe da ih zaštiti.

Za djecu se gine, krv i život daje...
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Broj razvoda u BiH raste iz godine u godinu, "nepremostive razlike" najčešći razlog

Post by Mutevelija » 01 Jul 2018, 19:09

Chloe wrote: 01 Jul 2018, 18:59
Mutevelija wrote: 01 Jul 2018, 18:37
Ja sam uzeo onaj primjer one sto se prudala od djece i sad je normalno da ona ima skrbinstvo nad djecom i otme djecu ocu.
O tom ja pricam, a vi ste raspalile opsirnije kako bi izbjegle kljucno pitanje.
Zašto njoj ne bi išla djeca?
Na osnovu čega zaključuješ da je loša majka?
Znaš li ti koliko je muškaraca koji manipulišu svojim ženama/partnericama. One im služe da dokazuju muškost, vrijednost, ubiju im samopouzdanje, utuve osjećaj krivice, psihički zlostavljaju što nije vidljivo kao batina, a gore je od batine. I takva žena napusti muža, možda upozna nekog ko prepozna njene kvalitete, odnosi se prema njoj kao ženi nježno, sa pažnjom, poštovanjem i ona ostavi sve, spasi sebe danas da bi valjala sutra djeci. Lupam. Bubam. Ne znam o ovom slučaju ništa osim uvodne vijesti na temi, ali moguće je i ovo bar kao primjer. :cudi
I?
Ti bi joj uskratio djecu, pravo na majčinstvo, zbog takvog postupka?

Ovaj tip iz ove vijesti je najvjerovatnije klasični manipulator koji je od sebe napravio žrtvu. Da je muškarac ovo bi riješio bez novina i gluposti, ne bi dozvolio da djeca mogu čuti a kamo li pročitati riječ ružnu o njihovoj majki pa da je najgora, poštedio bi ih iz ljubavi, iz potrebe da ih zaštiti.

Za djecu se gine, krv i život daje...


Zato sto ce dobiti očuha.
Zato sto se nije prije toga razvela nego izvukla, zato sto je nece voljeti vise djeca, (otac je trebao sad sve negativno o majci govoriti djeci u slucaju da i odu majci da je mrze cijeli zivot, sto je i opravdano)
Ona znaci otisla sa drugim i jos djecu odvela, a sta ako ona izmislja, jer to je moguce danas i izmisljati poznavajuci kolko je drustvo osjetljivo nad "zene zrtve", sta cemo u tom slucaju.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80491
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7160 times
Been thanked: 11612 times
Status: Online

Re: Broj razvoda u BiH raste iz godine u godinu, "nepremostive razlike" najčešći razlog

Post by spacebound » 01 Jul 2018, 19:18

Chloe wrote: 01 Jul 2018, 18:59
Mutevelija wrote: 01 Jul 2018, 18:37
Ja sam uzeo onaj primjer one sto se prudala od djece i sad je normalno da ona ima skrbinstvo nad djecom i otme djecu ocu.
O tom ja pricam, a vi ste raspalile opsirnije kako bi izbjegle kljucno pitanje.
Zašto njoj ne bi išla djeca?
Na osnovu čega zaključuješ da je loša majka?
Znaš li ti koliko je muškaraca koji manipulišu svojim ženama/partnericama. One im služe da dokazuju muškost, vrijednost, ubiju im samopouzdanje, utuve osjećaj krivice, psihički zlostavljaju što nije vidljivo kao batina, a gore je od batine. I takva žena napusti muža, možda upozna nekog ko prepozna njene kvalitete, odnosi se prema njoj kao ženi nježno, sa pažnjom, poštovanjem i ona ostavi sve, spasi sebe danas da bi valjala sutra djeci. Lupam. Bubam. Ne znam o ovom slučaju ništa osim uvodne vijesti na temi, ali moguće je i ovo bar kao primjer. :cudi
I?
Ti bi joj uskratio djecu, pravo na majčinstvo, zbog takvog postupka?

Ovaj tip iz ove vijesti je najvjerovatnije klasični manipulator koji je od sebe napravio žrtvu. Da je muškarac ovo bi riješio bez novina i gluposti, ne bi dozvolio da djeca mogu čuti a kamo li pročitati riječ ružnu o njihovoj majki pa da je najgora, poštedio bi ih iz ljubavi, iz potrebe da ih zaštiti.

Za djecu se gine, krv i život daje...
Da mogu p
5 puta lajkala bih :pusa :respekt
Exchan ❌️

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Broj razvoda u BiH raste iz godine u godinu, "nepremostive razlike" najčešći razlog

Post by Mutevelija » 01 Jul 2018, 19:20

Volio bi sad npr da ova bude trudna sa ovim prvim i usreći ovog novog muza pa kad on skonta ona se opet preuda :hihi
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3083 times
Status: Offline

Re: Broj razvoda u BiH raste iz godine u godinu, "nepremostive razlike" najčešći razlog

Post by Chloe » 01 Jul 2018, 19:23

Mute, njih dvoje samo znaju šta se meďu njima desilo. Neopravdavam njen postupak kao ni njegov.
Ali mi se ne sviďa da ti ill bilo ko od nas osuďuje odmah nju jer je žensko. Da je on to napravio kako bi išao tok raprave,? :hm :ideja Da je valjala ne bi je ostavio?

Nije ispravno da roditelji govore loşe jedno o drugom pred djecom. To niko normalan neće raditi. Treba njih staviti iznad svega. O majkama. O očevima. Teška, preteška je to tema, a ti si premlad.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Broj razvoda u BiH raste iz godine u godinu, "nepremostive razlike" najčešći razlog

Post by Mutevelija » 01 Jul 2018, 19:29

Nije tako, problem je u sudstvu iako je mozda drustvo na muskoj strani ali to okaci macku o rep. Pravo je na zenskoj strani vuijek sto i jest nepravedno, dakle to moze izazvati prirodni revolt.
Da je on nju ostavio država bi opet njoj pomogla.Da ga je izbola nožem bila bi žrtva šta god da je uradila uvijek bi bila žrtva i naravno pravo bi bilo na njenoj strani.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Broj razvoda u BiH raste iz godine u godinu, "nepremostive razlike" najčešći razlog

Post by lejlamo » 01 Jul 2018, 20:15

Mutevelija wrote: 01 Jul 2018, 19:29 Nije tako, problem je u sudstvu iako je mozda drustvo na muskoj strani ali to okaci macku o rep. Pravo je na zenskoj strani vuijek sto i jest nepravedno, dakle to moze izazvati prirodni revolt.
Da je on nju ostavio država bi opet njoj pomogla.Da ga je izbola nožem bila bi žrtva šta god da je uradila uvijek bi bila žrtva i naravno pravo bi bilo na njenoj strani.
pa i vjera/religija je na majčinoj strani. ako se već zauzimaju strane. :D

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Broj razvoda u BiH raste iz godine u godinu, "nepremostive razlike" najčešći razlog

Post by Mutevelija » 01 Jul 2018, 20:17

Jest ali majka ima neke obaveze prema mužu i djeci koje mora prvo ispuniti.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Broj razvoda u BiH raste iz godine u godinu, "nepremostive razlike" najčešći razlog

Post by Nice try » 02 Jul 2018, 09:00

Krokodil Behko wrote: 01 Jul 2018, 09:48
Image

Broj razvoda u BiH povećava se tokom proteklih godina, a prema statističkim podacima od 2006. do 2016. godine bilježi se drastičan rast. U prošloj godini razveo se 1.961 par, a trend razvoda nastavio se i u prvih pet mjeseci ove godine.

Kako nam je rečeno u Općinskom sudu Sarajevo, od 1. januara do 31. maja 2018. godine podneseno je 407 zahtjeva za razvod, dok ih je za cijelu prošlu godinu bilo 911. S obzirom na to da se na ročišta nekada čeka i po nekoliko mjeseci, nije poznato koliko ih se ukupno i uspjelo razvesti.

Prema podacima Osnovnog suda Banja Luka 196 parova se razvelo u prvih pet mjeseci ove godine, dok ih 148 čeka na ročište. U prošloj godini je bilo 417 razvoda.

Nažalost, u BiH se, nakon podnesenih tužbi za razvod, ne povlače ovi zahtjevi. Bračni partneri ostaju istrajni u namjeri da se razvedu nakon što podnesu zahtjev. Razlozi su različiti, ali kao najčešći se navodi "nepremostive razlike", kako bi izbjegli dodatna objašnjenja. Tu su i vanbračne veze, neslaganje sa širom porodicom, nasilje u porodici, ali i poroci poput alkoholizma, narkomanije i kockanja. Nerijetko do kraha, mimo prevare i ovisnosti, dođe zbog manjka novčanih sredstava, što za sobom vuče niz drugih problema.

Pokušaji mirenja kod socijalnih radnika rijetko ili privremeno urode plodom. Isto je i kod psihologa za bračno savjetovanje.

"Nažalost, parovi dolaze kada je već kasno, odnosno kada je jedan od bračnih partnera već odlučio da je kraj, a nije imao hrabrosti da kaže drugom. Nakon prebacivanja krivice većinom se dogovore za sporazumni razvod, pogotovo parovi koji imaju djecu", kazala nam je psihologinja koja radi bračna savjetovanja.

Najmanje razvoda bilo je 2013. godine, dok ih je najviše bilo 2015. godine - 2.963, ali treba imati na umu da su neki zahtjevi podneseni i ranije. Kada je riječ o dobi u kojoj se najčešće razvode, kod žena su krizne godine od 30. do 34., a kod muškaraca od 40. do 49. godine. Odluku o razvodu najčešće donose parovi koji su u braku pet i više godina i koji nemaju djece.

Prosječno trajanje braka kod parova koji se razvode je 11,3 godina u FBiH, a u RS-u 13,5 godina.

(klix)
Ma,kakvo povlačenje,valjda se već dobro razmisli prije toga.
Na braku treba raditi dok traje i ima nade,poslije to rijetko uspijeva. Razgovori nakon odluke o razvodu i šta ja znam,rijetko daju trajne rezultate.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Nestala Zeničanka pronađena u Sarajevu: Muž prijavio otmicu, a ona se preudala?

Post by Zagorka » 05 Jul 2018, 00:37

Laser wrote: 01 Jul 2018, 00:26
Zagorka wrote: 30 Jun 2018, 21:44
:grana



E šteta. Mlad insan a sagorio u gnjevu.

Svako slovo kipti koliko je kivno :hihi


Svi su temi prišli opuštenije od tebe. Može se tema ironizirati, fatati zjale po njoj, sprdati i zajebavati, kost nabacivati, ali je debilno sad pristupiti ovome kao da je naslov:" trgovina dječjim organima".




Haj sad malo na avliju pa udahni izdahni pa se vrati. Diši.

Nije tebi zagorka kriva sto si te zena zamijenila boljim.

Hajde, biće bolje :pusa


Apropo pasoša moj kum radi na njima pa ni tu nemam problema. :hihi
E bas ti se neda. Ljubi zagi :pusa
Ne kune majka sina kockara kad gubi, nego kad se "vadi". :hihi

P.S. Hvala na psihoanalizi. Pogotovo hvala za ono: Mlad insan.
Super, je li ti sad lakše?

U sobi punoj baba tračara smatram da je ljudski uvijek ustati i reci:"aj pustite zenu/covjeka i otkud znate da je to tako bilo kako pricate"?

E onda ustane baba i kaže ( da bi njoj lakše bilo): aa nismo samo mi, eto i ti si je tracala.

Stvarno? Jesam li ?

Je li vam tako lakse gledat se u ogledalo kad mi nesto pripišete?

Super. :ok I tu sam korisna. :kafa

Apropo psihoanalize ne treba bit plaho strucnjak da se vidi kako "opusteno" pristupas ovakvim temama, dobar ti je i komentar za ruskinje nije da se nazire gnjev i prijezir....samo iz aviona :zubi

Aj ćao :mah
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Nestala Zeničanka pronađena u Sarajevu: Muž prijavio otmicu, a ona se preudala?

Post by Socrates » 05 Jul 2018, 07:22

Ma svi dijele psihoanalize, bez izuzetka.

That's the new age thing.
. . . . . . . . .

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15362
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 648 times
Been thanked: 2123 times
Status: Online

Re: Nestala Zeničanka pronađena u Sarajevu: Muž prijavio otmicu, a ona se preudala?

Post by Laser » 05 Jul 2018, 15:38

Zagorka wrote: 05 Jul 2018, 00:37
Super, je li ti sad lakše?

U sobi punoj baba tračara smatram da je ljudski uvijek ustati i reci:"aj pustite zenu/covjeka i otkud znate da je to tako bilo kako pricate"?

E onda ustane baba i kaže ( da bi njoj lakše bilo): aa nismo samo mi, eto i ti si je tracala.

Stvarno? Jesam li ?

Je li vam tako lakse gledat se u ogledalo kad mi nesto pripišete?

Super. :ok I tu sam korisna. :kafa

Apropo psihoanalize ne treba bit plaho strucnjak da se vidi kako "opusteno" pristupas ovakvim temama, dobar ti je i komentar za ruskinje nije da se nazire gnjev i prijezir....samo iz aviona :zubi

Aj ćao :mah
Čim je tebi lakše, odmah je i meni.

Vidim, ovdje si se dobro olakšala. :hihi
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Sve manje brakova, sve više razvoda u BiH

Post by Mutevelija » 15 Jul 2018, 23:33

Image
Brak je institucija i najviši stepen kojim se kruniše ljubavna veza dvoje ljudi. Proteklih godina to je predstavljalo nešto sveto i važno za očuvanje porodice. Danas se brak shvata olako, Bosanci i Hercegovci se žene, skoro u istom trendu kao proteklih godina, ali se i razvode u jednako istom tempu.

Dok se broj sklopljenih brakova u BiH smanjuje, povećava se broj razvoda.

Povećan broj razvoda

To pokazuju podaci Agencije za statistiku BiH, gdje je broj sklopljenih brakova u Bosni i Hercegovini u razdoblju od 2006. do 2016. godine u opadanju.

Godine 2007. imali smo najviše sklopljenih brakova - 23.494, dok je najmanje brakova sklopljeno u 2013. godini - 17.623.

U istom razdoblju, povećao se broj razvoda. Najmanje razvoda bilo je 2008. godine - 1.369, a najviše u 2015. - 2.963.

Na brak se odlučuju i mladi i stari. Slično je i s razvodima.

U BiH je 2016. godini sklopljeno 19.265 brakova, 421 manje nego 2015. U isto vrijeme, sudski razvedena su 2.773 para, za 190 manje nego u 2015. godini.

Prema najnovijim statističkim podacima, djevojke u prosjeku imaju između 20 i 29 godina, kada ulaze u prvi brak, dok je mladoženja star između 25 i 29 godina.

Najviše nevjesta je u 2016. godini bilo između 20 i 24 godine - 6.066, a mladoženja od 25 do 29 - 6.990.

Podaci govore da se na brak odlučuju i građani BiH s 50 i više godina. Doduše nešto više muškarci (998 muškaraca - 611 žena), ali je taj trend u porastu u odnosu na protekle godine.

Od ostalih statističkih podataka zanimljivo je da se na brak u 2016. odlučio veliki broj udovaca - 1.872 (udovica ukupno 950).

Brz brak, ali i razvod

Zabrinjavajuće je da se na brak odlučio i veliki broj mladih između 15 i 19 godina. Kod nevjesta taj je broj iznad 10 posto (1.930), a daleko manji kod mladoženja (256).

Sve to ukazuje da se građani BiH na brak odlučuju u ranijoj životnoj dobi, ali se veoma brzo i razvode.

(Avaz.ba)
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
biha
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 777
Joined: 23 Nov 2014, 12:28
Has thanked: 39 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Re: Sve manje brakova, sve više razvoda u BiH

Post by biha » 15 Jul 2018, 23:35

Moral je nestao!!!

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Sve manje brakova, sve više razvoda u BiH

Post by Mutevelija » 15 Jul 2018, 23:38

Nije do toga, bit će ovoga sve više, moja predviđanja me opet ne varaju, i bit će ovo još i gore :pusi
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests