Razvodi..Kako dalje...sta sa djecom ..?

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

Post Reply
User avatar
SaraSara
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5064
Joined: 30 Dec 2014, 18:24
Status: Offline

Re: Zašto je dobar razvod bolji od lošeg braka

Post by SaraSara » 30 Mar 2015, 21:32

Terasa svjesti wrote:Ne boj se saro .

lako je to reci
Ne brini se za ono sto nije doslo i ne zalosti se za ono sto je bilo, jer drugacije nije moglo biti.

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zašto je dobar razvod bolji od lošeg braka

Post by Nela » 30 Mar 2015, 21:34

Dobar razvod ne postoji.
Svakako sam za opciju da se patneri razidju ako ne mogu zajedno ali nema tu "dobrog" razlaza. Djeci je tesko, ma na koliko fin nacin se roditelji razidju.
Moji su otisli na kafu i dogovorili se, nikad jedno protiv drugog nisu rekli ruznu rijec ali to nikako nije umanjilo moj bol.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14912
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 436 times
Been thanked: 786 times
Status: Offline

Re: Zašto je dobar razvod bolji od lošeg braka

Post by vila » 30 Mar 2015, 21:35

SaraSara wrote:Samo mogu reci da ako dvoje nakon razvoda ne mogu da komuniciraju, nit provedu kraće vrijeme čak ni u istoj prostoriji, djeca to ispaštaju, a zbog djece trpili, pa kome oni čine uslugu....rastani se na vrijeme i komuniciraju ko čovjek, pa za djeca treba sutra da osnuju svoj brak....i ko im je primjer?????
pa tu si u pravu...zamisli samo koliko se gorčine nakupilo kad i godinama poslije ne mogu komunicirati normalno(govorim općenito jer ima takvih primjera puno)
samo razvod nije odluka koja se donosi lako...pogotovo za generacije naših roditelja...i onda se "zapadne" u neko stanje bez izlaza..i razvod ne donese izlaz...

i opet ispaštaju djeca...
u svakom slučaju

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Zašto je dobar razvod bolji od lošeg braka

Post by Biba » 30 Mar 2015, 21:39

Saro, ne razumijem te.Ucinilo mi se da ti imaš suoruga i to bolesnog.A sad pišeš da se bojiš...Čega se bojiš?Komunicirati bi trebali moći ali u mom slučaju komunikacija nije bila potrebna.Moja je priča malo zamršenija ali ipak ne bih o svim pojedinostima...Ako je tebi mama rekla da je trpjela zbog vas to ne znači da je krivnju svalila na vas djecu nego da je željela da imate obitelj.Pokušaj nju razumjeti čak i ako ne želi govoriti o tvom ocu.On je tebi bio otac ali kakav je bio njoj?! Ja sam nekoliko puta rekla da sam svoga polila benzinom i zapalila Bog bi mi oprostio.Imala bih ja petlju i razgovarati ako treba.Sve sam mu oprostila ali nisam luda i ne mogu zaboraviti..i pustite te priče o ispaštanju..da je moja mater ostavila oca i otišla u Njemačku ja bih bila sretnija...čega sam se nagledala sve ..ipak sam voljela oca i meni je bio dobar ali mojoj mami nije...a samim tim sam i ja ispaštala..itekako..
Last edited by Biba on 30 Mar 2015, 21:43, edited 1 time in total.
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
SaraSara
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5064
Joined: 30 Dec 2014, 18:24
Status: Offline

Re: Zašto je dobar razvod bolji od lošeg braka

Post by SaraSara » 30 Mar 2015, 21:39

vila wrote:
SaraSara wrote:Samo mogu reci da ako dvoje nakon razvoda ne mogu da komuniciraju, nit provedu kraće vrijeme čak ni u istoj prostoriji, djeca to ispaštaju, a zbog djece trpili, pa kome oni čine uslugu....rastani se na vrijeme i komuniciraju ko čovjek, pa za djeca treba sutra da osnuju svoj brak....i ko im je primjer?????
pa tu si u pravu...zamisli samo koliko se gorčine nakupilo kad i godinama poslije ne mogu komunicirati normalno(govorim općenito jer ima takvih primjera puno)
samo razvod nije odluka koja se donosi lako...pogotovo za generacije naših roditelja...i onda se zapadne u neko stanje bez izlaza
i opet ispaštaju djeca...

onaj ko nije dozivio i ne zna kji je to osjecaj sjediti u istoj prostoriji sa oba roditelja, volis i jedno i drugi, i jedno i drugo su divne osobe i savrseni roditelji, ali te dvije osobe su tako pune gorcine, tako puni neke mrznje, jedno prema drugom....i onda se pitam cemu sve te godine sto su zadjeno proveli, dal je postojalo nesto lijepo, ili je to lijepo zasjenila sva ona mrznja...ako nista zar ne bi trebalo da pobejdi tu mrznju to sto imaju divnu djecu, koja ih vole i brinu se o njima...ne znam ali sve to ostavlja trag na djecu...htjeli mi to da priznamo ili ne
Ne brini se za ono sto nije doslo i ne zalosti se za ono sto je bilo, jer drugacije nije moglo biti.

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Zašto je dobar razvod bolji od lošeg braka

Post by Terasa svjesti » 30 Mar 2015, 21:41

Mislim da je Sara izvisila u vezi . Prirodno je da se bojiš Biba . Život je takav , uzimaš , ostavljaš, daješ i bivaš ostavljen .

Sve ovisi od čega je čovjek ili žena satkan- satkana .
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
SaraSara
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5064
Joined: 30 Dec 2014, 18:24
Status: Offline

Re: Zašto je dobar razvod bolji od lošeg braka

Post by SaraSara » 30 Mar 2015, 21:43

Biba wrote:Saro, ne razumijem te.Ucinilo mi se da ti imaš suoruga i to bolesnog.A sad pišeš da se bojiš...Čega se bojiš?Komunicirati bi trebali moći ali u mom slučaju komunikacija nije bila potrebna.Moja je priča malo zamršenija ali ipak ne bih o svim pojedinostima...Ako je tebi mama rekla da je trpjela zbog vas to ne znači da je krivnju svalila na vas djecu nego da je željela da imate obitelj.Pokušaj nju razumjeti čak i ako ne želi govoriti o tvom ocu.On je tebi bio otac ali kakav je bio njoj?! Ja sam nekoliko puta rekla da sam svoga polila benzinom i zapalila Bog bi mi oprostio.Imala bih ja petlju i razgovarati ako treba.Sve sam mu oprostila ali nisam luda i ne mogu zaboraviti..

ja sam imala muza,,,i to divnog..
moja oba roditelja su bila divna (oca nemam vec 3 i po godine)
i oboje su vrijedno svake hvale kao roditelji
i da ja znam da mozda mami nije bilo dobro,
mozda ocu nije bilo dobro
ali jesam li ja birala tog oca ili tu majku
ok...rastali se i to prihvatam jer ne mogu vise zajedno...ali mi smo njihova djeca
ja volim oboje
Ne brini se za ono sto nije doslo i ne zalosti se za ono sto je bilo, jer drugacije nije moglo biti.

User avatar
SaraSara
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5064
Joined: 30 Dec 2014, 18:24
Status: Offline

Re: Zašto je dobar razvod bolji od lošeg braka

Post by SaraSara » 30 Mar 2015, 21:43

Terasa svjesti wrote:Mislim da je Sara izvisila u vezi . Prirodno je da se bojiš Biba . Život je takav , uzimaš , ostavljaš, daješ i bivaš ostavljen .

Sve ovisi od čega je čovjek ili žena satkan- satkana .
nisam izvisila...imao je mozdani
Ne brini se za ono sto nije doslo i ne zalosti se za ono sto je bilo, jer drugacije nije moglo biti.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Zašto je dobar razvod bolji od lošeg braka

Post by Biba » 30 Mar 2015, 21:45

Saro, mislim da si ti malo preosjetljiva.Meni je samo žao što ga nisam šutnila prvo veče... majke mi :pusi
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16283
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3372 times
Been thanked: 2659 times
Status: Offline

Re: Zašto je dobar razvod bolji od lošeg braka

Post by Lavlje_srce » 30 Mar 2015, 21:47

SaraSara wrote:lako je to reci
:)

U potpunosti te razumijem i suosjecam. Lako je teoretizirati o blagodeti ocuvanja braka iz pozicije osobe koja imaju sretan ili barem podnosljiv brak. Ali reci da brak treba cuvati 'zbog djece' u situacijama emocionalnog i/ili fizickog zlostavljanja, stalne napetosti, svadjanja ili kontinuiranog varanja, je ekvivalent osudjivanja djece na dozivotnu kaznu (u kojoj ta djeca nista nisu kriva ali se tako osjecaju non-stop). Reci da je bolje u braku gutanje *zna.se.cega* da bi djeca imala oba (nesretna) roditelja jer ce ih istraumatizirati razvod ili nedostajanje jednog roditelja, je poput izjave da je podjednako traumatican trenutak rusenja WTC i prezivljavanje rata. Rat je jos laksi jer imas good guys and bad guys. A kako da se dijete odluci izmedju majke i oca?

Ovim ne kazem da uopce ne treba pokusati spasiti los brak. Tvrdim samo se ne treba samozavaravati dugorocno, posebno ne licemjernom tezom da je to za 'dobrobit' djece. Jer dugorocno gledano jenostavno nije i niko me ne moze ubijediti drugacije.
Last edited by Lavlje_srce on 30 Mar 2015, 21:56, edited 2 times in total.

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14912
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 436 times
Been thanked: 786 times
Status: Offline

Re: Zašto je dobar razvod bolji od lošeg braka

Post by vila » 30 Mar 2015, 21:47

SaraSara wrote:
vila wrote:
SaraSara wrote:Samo mogu reci da ako dvoje nakon razvoda ne mogu da komuniciraju, nit provedu kraće vrijeme čak ni u istoj prostoriji, djeca to ispaštaju, a zbog djece trpili, pa kome oni čine uslugu....rastani se na vrijeme i komuniciraju ko čovjek, pa za djeca treba sutra da osnuju svoj brak....i ko im je primjer?????
pa tu si u pravu...zamisli samo koliko se gorčine nakupilo kad i godinama poslije ne mogu komunicirati normalno(govorim općenito jer ima takvih primjera puno)
samo razvod nije odluka koja se donosi lako...pogotovo za generacije naših roditelja...i onda se zapadne u neko stanje bez izlaza
i opet ispaštaju djeca...

onaj ko nije dozivio i ne zna kji je to osjecaj sjediti u istoj prostoriji sa oba roditelja, volis i jedno i drugi, i jedno i drugo su divne osobe i savrseni roditelji, ali te dvije osobe su tako pune gorcine, tako puni neke mrznje, jedno prema drugom....i onda se pitam cemu sve te godine sto su zadjeno proveli, dal je postojalo nesto lijepo, ili je to lijepo zasjenila sva ona mrznja...ako nista zar ne bi trebalo da pobejdi tu mrznju to sto imaju divnu djecu, koja ih vole i brinu se o njima...ne znam ali sve to ostavlja trag na djecu...htjeli mi to da priznamo ili ne
sve su to teške teme...
svaka priča ima i lice i naličje
najlakše je reci...e trebali su se razvesti...e nisu se trebali razvesti
vjerojatno su radili najbolje što su znali....

User avatar
SaraSara
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5064
Joined: 30 Dec 2014, 18:24
Status: Offline

Re: Zašto je dobar razvod bolji od lošeg braka

Post by SaraSara » 30 Mar 2015, 21:48

mozda jesam....ili mozda volim oba roditelja.... :)
Ne brini se za ono sto nije doslo i ne zalosti se za ono sto je bilo, jer drugacije nije moglo biti.

User avatar
REMB
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2126
Joined: 31 Jan 2015, 18:16
Been thanked: 6 times
Status: Offline

Re: Zašto je dobar razvod bolji od lošeg braka

Post by REMB » 30 Mar 2015, 21:49

Biba wrote:Saro, mislim da si ti malo preosjetljiva.Meni je samo žao što ga nisam šutnila prvo veče... majke mi :pusi
Nemoj ba prve večeri...bio je sigurno te večeri na visini zadatka... :oo

User avatar
tovar
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1326
Joined: 08 Aug 2012, 14:55
Status: Offline

Re: Zašto je dobar razvod bolji od lošeg braka

Post by tovar » 30 Mar 2015, 21:55

REMB wrote:
Biba wrote:Saro, mislim da si ti malo preosjetljiva.Meni je samo žao što ga nisam šutnila prvo veče... majke mi :pusi
Nemoj ba prve večeri...bio je sigurno te večeri na visini zadatka... :oo
Bibo, moja Bibice, šutni mene pa makar i prvo veče. Da bi me šutnula ja ti se moram najprije približiti na domet a tada bi se ti već smilovala meni kada bi ta ja nježno pogledao. Ja bih za tebe sve dao, čak bi i svoju guzu žrtvovao jer i nogom u guzicu je korak naprijed.
O, sudbo kleta...
vrati mi vjeru...u ljude, u ljubav, u bolje sutra;
za uzvrat ja ću moliti Boga
da ti oprosti za sva moja tužna jutra...

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Zašto je dobar razvod bolji od lošeg braka

Post by Biba » 30 Mar 2015, 22:03

:plavi tovare, zao mi je ali nemas nikakve sanse...skoro pa si isti onaj moj...:valja a REEEMB. ma vec sam krenula po bicikl al bio mrak u avliji i nisam nasla bicikl da se vrnem kući...ma kakav zadatak...stvarno sam htjela kući ali on to nikad nije saznao...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Do alimentacije putem privatnih izvršitelja

Post by Krokodil Behko » 02 Aug 2015, 09:42

Image
Majke djece čiji očevi ne žele dobrovoljno plaćati alimentaciju koju je odredio sud, mogu se obratiti privatnom izvršitelju koji će naći najefikasniji način za namirenje potraživanja bilo administrativnom zabranom na plati ili penziji, bilo prodajom pokretne ili nepokretne imovine dužnika, prenosi agencija Tanjug.

Sud može svojom presudom odrediti i da majka bude ta koja će plaćati alimentaciju, kada dijete pripadne drugom roditelju na staranje, ali su takvi slučajevi u praksi u Srbiji još uvijek rijetka pojava.

Prednost angažiranja izvršitelja je to što on ima mogućnost tragati za dužnikovom imovinom i kada je pronađe pokreće postupak provođenja izvršenja.

Izvršna isprava

Izvršitelj iz Zemuna Nemanja Protić kaže kako naplata alimentacije spada u vrstu naplate novčanog potraživanja koje može provesti izvršitelj, dok se vraćanjem djece bavi isključivo sud.

„Da bi majka ostvarila pravo na alimentaciju, prvi korak je da ima pravosnažnu izvršnu ispravu, odnosno presudu suda kojom je određen iznos alimentacije“, rekao je Tanjugu Protić koji je i član Izvršnog odbora Komore izvršitelja.

Slijedeći korak je da se s tom pravosnažnom presudom, koja ne mora biti izvršna, obrati nadležnom sudu - prema prebivalištu odnosno boravištu izvršnog dužnika, sa prijedlogom za izvršenje.

„Kada sud donese rešenje o izvršenju, majka dolazi kod izvršitelja i od tog momenta započinje postupak realizacije svog prava naplate alimentacije“, ukazao je Protić.

On je napomenuo da u prijedlogu za izvršenje ona može odrediti sredstvo izvršenja ili se može navesti da će se izvršenje provoditi bez navođenja sredstva i predmeta izvršenja.

U tom slučaju, kako je ukazao Protić, izvršitelj svojim zaključkom određuje izvršenje radi naplate novčanog potraživanja onim sredstvom i predmetom koje je najpovoljnije za realizaciju prava na alimentaciju i kojim će se na najefikasniji način namiriti izvršni povjerilac.

Plata, vozilo, dionice...

Prema njegovim riječima, izvršenje je najzgodnije provesti na zaradi izvršnog dužnika, oca ili majke koji ne plaćaju izdržavanje svog djeteta, ili ga plaćaju samo djelimično ili sa velikim zakašnjenjem.

„Ako nisu u pitanju veliki iznosi, započinje se zaplenom dužnikove zarade, do dve trećine. Ako izvršni dužnik ostvaruje minimalnu zaradu pleni se do jedne polovine zarade“, naveo je Protić i ukazao da je u najvećem broju slučajeva izvršenja proveo na taj način.

On je ukazao da je zakon propisao ograničenja koja ne mogu biti predmet izvršenja na zaradi, a to su primanja po osnovu socijalne pomoći, privremene nezaposlenosti ili dječjeg dodatka.

Ukoliko izvršni dužnik ne ostvaruje zaradu, izvršenje se može provesti popisom, procjenom i prodajom pokretnih stvari kao i nepokretnosti, zapljenom dionica, zapljenom udjela u privrednim društvima, naveo je izvršitelj.

„U jednom slučaju sam našao da izvršni dužnik poseduje automobil i MUP-u sam dao nalog da dužnik ne može da izvrši registraciju vozila dok ne plati alimentaciju, i pošto je dužnik otuđio vozilo MUP je raspisao potragu za tim vozilom", rekao je Protić.

Izvor: Agencije
online

User avatar
titicha
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1120
Joined: 12 Jul 2015, 00:39
Location: Varaždin-Banjaluka
Status: Offline

Re: Do alimentacije putem privatnih izvršitelja

Post by titicha » 02 Aug 2015, 11:55

Sve je to jedno ništa tu kod nas na ovim prostorima. Taj Protić valjda misli da su ti koji izbjegavaju plaćati alimentaciju-male bebe :hihi
Sve oni saznaju,kako izbjeći i šta im se može a šta ne može. Ali uglavnom glume paćenike pa se onda i policija sažali na njima...pogotovo ako je malo misto pa se svi znaju. Badava sudovi i odluke kad se to u praksi neda provesti.
Ja sam prije mjesec dana dobila dopis firme u kojoj dužnik radi da još uvijek nisu u mogućnosti krenuti u naplatu mog potraživanja
a koje sudskom odlukom u ovom trenu iznos 80.000,00kn (malo više od 10.000,00 eur), bez zateznih kamata za 7 godina.
A najbolje mi je kad takve zakone kad ih donese država,daje na velika zvona...kao evo rješenja a ne pogleda dobro sve segmente
od donošenja zakona do sprovođenja u djelo.
Kao i za sve drugo kod nas...dobro se naoružati strpljenjem :)

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Do alimentacije putem privatnih izvršitelja

Post by Biba » 02 Aug 2015, 12:15

Zalosno je to sto se alimentacije uopce moraaju traziti...normalan otac ne bi cekao sudsku odluku a cesto neki cak i posao napuste pa promijene i adresu samo da svojoj djeci ne bi morali nista dati..tpu...pa cak i jedan rodan se vise brine o potomcima...Ima i majki gadura...moj poznanik je nagrabusio s bivsom...sve im zivo dade a nikad joj dosta...et.ma kakv zakon kad se to godinama vuce...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Do alimentacije putem privatnih izvršitelja

Post by Terasa svjesti » 02 Aug 2015, 12:39

Skoro sam poslom bio sa jednim idiotom , tvdi da sve troje djece iz njegove dugogpdišnje vanbračne zajednive nije njegovo. :roll
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Do alimentacije putem privatnih izvršitelja

Post by Julia-Klara » 02 Aug 2015, 12:42

moja rodica se razvela prije 3 godine, bivsi treba placati alimentaciju, ali nikada ni banke nije dao
prije razvoda je prijetio da ce uzeti dijete,nije uspio, mjesecima je proganjao i prijetio, ali dijete ne vidja po par mjeseci
ponekad dodje, ode s malom na igraliste pola sata i ode
i bicikl koji je curici kupio je uzeo

ali goni gada, sto dalje to bolje ... imaju one nas , ne treba im on...djubre!
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests