Spontani pobacaj

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

Trepavica
Status: Offline

Re: Spontani pobacaj

Post by Trepavica » 15 Jan 2014, 09:10

Peggy Sue wrote:I pored svih obaveza, ignorisanja, posla, zanimacije, veselja... Opet taj osjećaj praznoće izbije na površine.. Zeznuto pa haj'...
Fakat to malo ko razumije...
:tjesi
Imam prijateljicu koja je prije par godina morala prekunti trudnocu u 5. mjesecu :grana ....jer komplikacije se odvijale jedna za drugom..


Ona je bila ta koja se morala odluciti za jedno rjesenje , imala je 2 solucije 1. da prekine trudnocu , ili da bebe ( djecaci) umru nakon rodenja...Nije joj bilo lahko odluku donijeti, ali...odlucila se za prekid trudnoce...

Znam da nije slucaj za poredenja, ali...znaj da neke stvari koje se same odvijaju prirodnim putem su mozda i bolje ..jer ti ih nisi birala..

:pusa

Ma ne znam dali postoje rijeci utjehe u slicnim situacijama...Ne gubi nadu , mlada si ..!!

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Spontani pobacaj

Post by Krokodil Behko » 23 Jun 2018, 10:18

Ovo voće tokom trudnoće može izazvati pobačaj


Image

Tokom menstrualnog ciklusa žene moraju da vode računa o svojim fizičkim aktivnostima, ali i o hrani koju konzumiraju...

Poznato je da u tim danima treba da pijemo što više tečnosti i jesti što više voća, međutim, postoji voće koje treba izbjegavati.

U periodu menstruacije trebalo da zaobiđete sve namirnice koje sadrže enzim bromelain, koji je poznat po tome što pospješuje cirkulaciju.

Jedna od voćki koja sadrži visok nivo enzima bromelaina jeste ananas.

On kod žena izaziva povećanu produkciju bijelih i crvenih krvnih zrnaca, zbog čega se može javiti obilnije krvarenje. Osim toga, može izazvati ljuštenje sluznice materice.

U ekstremnim slučajevima, prevelik nivo ovog enzima kod trudnica može da izazove pobačaj.

Zbog toga se savjetuje da se odmah nakon početka trudnoće izbaci ananas iz ishrane.


(SB/Kolektiv.me/Kurir)
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Pet mitova o spontanom pobačaju koje konačno treba srušiti

Post by Krokodil Behko » 12 Apr 2019, 09:23

Image


Spontani pobačaj traumatično je iskustvo za svaku ženu, a situaciju dodatno može pogoršati činjenica da se o spontanim pobačajima rijetko govori, zbog čega se žena može osjećati izolirano; zato je vrlo važno srušiti 5 velikih mitova o spontanim pobačajima

MIT 1: Spontani pobačaji su rijetki

Spontani pobačaji zapravo su iznenađujuće česti, naročito unutar prvih 12 tjedana trudnoće. Gotovo u 50 posto trudnoća dogodi se spontani pobačaj unutar prvog tromjesečja. Većina ljudi ne shvaća koliko su spontani pobačaji česti jer mnoge žene koje su ga doživjele ne govore o tome. Nakon 40. godine mogućnost spontanog pobačaja povećava se za čak 70 posto, tako da je pogrešno vjerovati da su spontani pobačaji rijetki.

MIT 2: Spontane pobačaje mogu izazvati stres ili dizanje teških stvari

Istraživanje koledža Albert Einstein College of Medicine i medicinskog centra Montefiore provedeno na 1000 žena i muškaraca ustanovilo je da 76 posto ispitanika vjeruje da stresan događaj može izazvati pobačaj, a 64 posto ih vjeruje da krivac može biti podizanje teških predmeta. Čak 21 posto ispitanika odgovorilo je kako vjeruje da do pobačaja može doći i ako se žena svađa s nekim. No najčešći razlog spontanih pobačaja zapravo je izvan naše kontrole - genetika, odnosno genetske abnormalnosti. Najjednostavnije rečeno, do većine spontanih pobačaja dolazi zato što se kromosomi jajne stanice i spermija ne spoje pravilno, odnosno zato što fetus ima jedan kromosom manje ili više, napominje Grujić.

MIT 3: I jedna šalica kave može trudnoću dovesti u rizik



Umjerena količina kofeina, preciznije 200 miligrama dnevno, odnosno jedna do dvije šalice kave na dan, ne povećava rizik od pobačaja. Kao što se za vrijeme trudnoće ne preporučuje ispijanje alkohola, isto tako i s kavom treba umjereno.

MIT 4: Ako je žena imala jedan spontani pobačaj, gotovo je sigurno da će imati i drugi

Svaka je trudnoća slučaj za sebe, što znači da jedan pobačaj ne znači da će gotovo sigurno doći i do drugog. Dapače, čak i nakon tri spontana pobačaja žena ima 60 do 80 posto šanse da će ponovno zatrudnjeti i do kraja iznijeti trudnoću. Kod nekih žena spontani se pobačaji ponavljaju zbog autoimune bolesti ili abnormalnosti u građi maternice, što ženi otežava da trudnoću iznese do kraja. Također, s godinama se abnormalnost kromosoma povećava, a to povećava i rizik od spontanog pobačaja - 10 do 15 posto kod žena mlađih od 35 te više od 50 posto kod žena iznad 40 godina. No ni ti podaci ne znače da će nakon jednog pobačaja gotovo sigurno doći i do drugog. Žena kojoj se s 40 godina dogodio prvi spontani pobačaj, možda više nikada neće to doživjeti.

MIT 5: Žena je napravila nešto krivo što je izazvalo pobačaj

Mnoge žene koje su imale spontani pobačaj krive sebe, ali žena nikada nije kriva za to. Čak ni ako je ovisnica jer ovisnost je bolest i toj ženi treba pomoć. No žena koja je doživjela spontani pobačaj može se osjećati vrlo izolirano. Čak i ako im liječnici kažu da se pobačaj nikako nije mogao spriječiti, žene nerijetko i dalje misle da se mogao spriječiti. U takvim trenucima mnogima pomaže saznanje da nisu same i da brojne žene prolaze kroz isto.

(Zadovoljna.hr)
online

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Pet mitova o spontanom pobačaju koje konačno treba srušiti

Post by srculence7 » 13 Apr 2019, 03:43

Da, poznajem neke žene koje su imale spontani i nije retkost da uopšte ne govore o tome.
I uvek postoji strepnja da će imati ponovo.
Mada bi bilo dobro ispitati uzrok, jer može biti i neki zdravstveni problem u pitanju pa se adekvatnom terapijom tokom trudnoće to može sprečiti na pr. trombofilija.
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Pet mitova o spontanom pobačaju koje konačno treba srušiti

Post by storm » 13 Apr 2019, 06:26

srculence7 wrote: 13 Apr 2019, 03:43 Da, poznajem neke žene koje su imale spontani i nije retkost da uopšte ne govore o tome.
I uvek postoji strepnja da će imati ponovo.
Mada bi bilo dobro ispitati uzrok, jer može biti i neki zdravstveni problem u pitanju pa se adekvatnom terapijom tokom trudnoće to može sprečiti na pr. trombofilija.
Uglavnom je spontani pobačaj, ako je zdravstveno stanje žene i njene navike u normali, znak da sa plodom nešto nije u redu... Pa samim tim i nije loše. Dogodi se, nešto krene po zlu prilikom spajanja kromosoma i tako je na kraju i najbolje. Trauma jeste, ali nemjerljivo sa traumama, donijeti takvo dijete na svijet, ma kako grubo zvučalo.
Teška začeća, trudnoće sa specifikama, umjetne oplodnje, znači stanja sa posebnom potrebnom brigom i njegom, su druga stvar.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

orbit
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 446
Joined: 30 Jul 2018, 08:28
Location: Ze - Do kanton
Status: Offline

Re: Pet mitova o spontanom pobačaju koje konačno treba srušiti

Post by orbit » 13 Apr 2019, 07:38

MIT 6 : Ako se tri trudnice nalaze u liftu za cetiri osobe i pridruzi se cetvrta trudnica,jedna od njih ce imati spontani pobacaj.


Nema egzaktnih podataka o ovoj situVaciji.Jedino ako neka od njih ima strah od klaustrofobije,tada postoji rizik od spontanog.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26338
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14234 times
Been thanked: 3768 times
Status: Online

Re: Pet mitova o spontanom pobačaju koje konačno treba srušiti

Post by Veca » 13 Apr 2019, 09:03

...slazem se sa Stormom! :) ...zna priroda sta radi! :djed
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26338
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14234 times
Been thanked: 3768 times
Status: Online

Re: Pet mitova o spontanom pobačaju koje konačno treba srušiti

Post by Veca » 13 Apr 2019, 09:05

...imala sam kao mlada djevojka, bilo mi je pravo zao, ali onda kad sam fino razmislila o tome, shvatila sam da je ok. bilo!
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Divlja_u_srcu
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18259
Joined: 30 Jul 2014, 10:39
Location: ``Home is where I`m with you``
Mood:
Status: Offline

Re: Pet mitova o spontanom pobačaju koje konačno treba srušiti

Post by Divlja_u_srcu » 13 Apr 2019, 09:06

srculence7 wrote: 13 Apr 2019, 03:43 Da, poznajem neke žene koje su imale spontani i nije retkost da uopšte ne govore o tome.
I uvek postoji strepnja da će imati ponovo.
Mada bi bilo dobro ispitati uzrok, jer može biti i neki zdravstveni problem u pitanju pa se adekvatnom terapijom tokom trudnoće to može sprečiti na pr. trombofilija.
ja vise i neznam koliko puta sam ih imala..išla sam na preglede, i uvjek sve okej bude, ništa neobjašnjivo..
jednostavno priroda uradi svoje.
samo sto svaki put ostavi trag, to mi je najteže.
Ali sam se pomirila sa tim, ako Bog da bicu mama a ako ne, idem dalje.
❤️ Majka❤️
Jedina osoba koja može svačije mjesto da zamjeni a njeno niko nemože. ❤️

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26338
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14234 times
Been thanked: 3768 times
Status: Online

Re: Pet mitova o spontanom pobačaju koje konačno treba srušiti

Post by Veca » 13 Apr 2019, 09:23

...Divljakuso, kad se budes najmanje nadala, akobogda, imaces svoje dijete! :djed ...............ja s ex muzem htjela odmah dijete :ha ...par godina, nista :sok ...imala jedno dijete, znaci, mogla sam imati djecu ...odemo kod doktora oboje, sve u redu :cudi .............dok. rek'o da probamo sa mjerenjem temp. :zubi ...probali i to, al' nije to to...ja se pocela s tim opterecivati :sok e kad sam to shvatila, jedno jutro kazem svome ex :stop ...ja necu vise da se opterecujem s tim, ako bude bude, ako ne bude nece ni biti :) ...ha, ha, kad sam vec u glavi mislila da cu se s njim razvest, u glavi ni prvo slovo od zelje za djetetom, kad smo mozda svako 3 mjeseca imali :seks ja zatrudnim :sok ..............daj ba! :ha
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Pet mitova o spontanom pobačaju koje konačno treba srušiti

Post by Chloe » 13 Apr 2019, 17:33

Divlja_u_srcu wrote: 13 Apr 2019, 09:06
ja vise i neznam koliko puta sam ih imala..išla sam na preglede, i uvjek sve okej bude, ništa neobjašnjivo..
jednostavno priroda uradi svoje.
samo sto svaki put ostavi trag, to mi je najteže.
Ali sam se pomirila sa tim, ako Bog da bicu mama a ako ne, idem dalje.
Ja sam ih imala tri za redom. Dva su bila prebolna, da sam gubila svijest od bolova i pogleda na svu količinu krvi koja je to pratila, bez anestezije, a kod trećeg sam dobila anesteziju tj. nisu mi ni dali da pokušam zadržati trudnoću.
Nakon toga sam imala u Zagrebu dogovorene kompletne pretrage jer moj doktor nije imao objašnjenja za uzroke.
Pred same pretrage sam ostala trudna i bila je ti hB jedna savrșena, ama medicinski primjer trudnoće i a ja trudnice, tako i sa drugih dvoje... Ni dan danas ne znam uzrok tih spontanih pobačaja.
Kad vratim film u taj period svog života, pa i inače sve kroz šta sam prošla, skontam da sam bila jača od sviju i sviju sam ja hrabrila i bodrila ... :hm
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Pet mitova o spontanom pobačaju koje konačno treba srušiti

Post by Mutevelija » 13 Apr 2019, 18:02

Eto ko hoce abortirat nek spontano pobaci

A u filmovima cesto abortiraju nenamjerno.

Mozel tako u zivotu stvarnom :hm

Trudnice komotno mogu nositi vreće cementa od 50 kg :cudi
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Pet mitova o spontanom pobačaju koje konačno treba srušiti

Post by Julia-Klara » 13 Apr 2019, 18:09

Mute, napusti temu.
Abortiranje i spontani nije jedno te isto.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Pet mitova o spontanom pobačaju koje konačno treba srušiti

Post by Mutevelija » 13 Apr 2019, 18:10

Haj nek me oceras ali pise da trudnice mogu nositi teret sto je :lud

Znaci komotno 50 kg cementa na rame i nosi
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Divlja_u_srcu
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18259
Joined: 30 Jul 2014, 10:39
Location: ``Home is where I`m with you``
Mood:
Status: Offline

Re: Pet mitova o spontanom pobačaju koje konačno treba srušiti

Post by Divlja_u_srcu » 14 Apr 2019, 08:22

Veca wrote: 13 Apr 2019, 09:23 ...Divljakuso, kad se budes najmanje nadala, akobogda, imaces svoje dijete! :djed ...............ja s ex muzem htjela odmah dijete :ha ...par godina, nista :sok ...imala jedno dijete, znaci, mogla sam imati djecu ...odemo kod doktora oboje, sve u redu :cudi .............dok. rek'o da probamo sa mjerenjem temp. :zubi ...probali i to, al' nije to to...ja se pocela s tim opterecivati :sok e kad sam to shvatila, jedno jutro kazem svome ex :stop ...ja necu vise da se opterecujem s tim, ako bude bude, ako ne bude nece ni biti :) ...ha, ha, kad sam vec u glavi mislila da cu se s njim razvest, u glavi ni prvo slovo od zelje za djetetom, kad smo mozda svako 3 mjeseca imali :seks ja zatrudnim :sok ..............daj ba! :ha
šta dragi Bog da, Veco..
ja za tren zatrudnim ali teško da održim trudnoću,,eto ova zadnja je bila nekako najgora, znaci neću ni da pričam šta sam doživjela ali hvala Bogu preživjela sam..
Sve do tad nisam ustvari ni znala koliko smo mi žene jake i koliko možemo da podnesemo.
Bit će kako bude.
❤️ Majka❤️
Jedina osoba koja može svačije mjesto da zamjeni a njeno niko nemože. ❤️

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26338
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14234 times
Been thanked: 3768 times
Status: Online

Re: Pet mitova o spontanom pobačaju koje konačno treba srušiti

Post by Veca » 14 Apr 2019, 08:32

...jasta neg' smo jake, da muskarci kojim slucajem kroz to moraju proci, svijet bi do danas izumro! :djed ...oni imaju jake misice za nosenje tereta, jbg. i to je nesto! :zubi :ha
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Divlja_u_srcu
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18259
Joined: 30 Jul 2014, 10:39
Location: ``Home is where I`m with you``
Mood:
Status: Offline

Re: Pet mitova o spontanom pobačaju koje konačno treba srušiti

Post by Divlja_u_srcu » 14 Apr 2019, 08:40

Veca wrote: 14 Apr 2019, 08:32 ...jasta neg' smo jake, da muskarci kojim slucajem kroz to moraju proci, svijet bi do danas izumro! :djed ...oni imaju jake misice za nosenje tereta, jbg. i to je nesto! :zubi :ha
uzela si mi riječ iz usta :D.
htjela sam napisati nešto za muške, mah rekoh necem, ipak imaju i oni svojih kvaliteta i misica :hihi
❤️ Majka❤️
Jedina osoba koja može svačije mjesto da zamjeni a njeno niko nemože. ❤️

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80125
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7020 times
Been thanked: 11330 times
Status: Online

Re: Pet mitova o spontanom pobačaju koje konačno treba srušiti

Post by spacebound » 14 Apr 2019, 08:45

Eh divlje moje :ljub

User avatar
Divlja_u_srcu
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18259
Joined: 30 Jul 2014, 10:39
Location: ``Home is where I`m with you``
Mood:
Status: Offline

Re: Pet mitova o spontanom pobačaju koje konačno treba srušiti

Post by Divlja_u_srcu » 14 Apr 2019, 08:48

spacebound wrote: 14 Apr 2019, 08:45 Eh divlje moje :ljub
:space :ljub
❤️ Majka❤️
Jedina osoba koja može svačije mjesto da zamjeni a njeno niko nemože. ❤️

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Pet mitova o spontanom pobačaju koje konačno treba srušiti

Post by Chloe » 14 Apr 2019, 12:12

Mutevelija wrote: 13 Apr 2019, 18:02 Eto ko hoce abortirat nek spontano pobaci

A u filmovima cesto abortiraju nenamjerno.

Mozel tako u zivotu stvarnom :hm

Trudnice komotno mogu nositi vreće cementa od 50 kg :cudi
Namjerno izazivanje spontanog se ne razlikuje od abortusa - u oba slučaja se trudnoća ne želi i prekida.

Sa svoje tri trudnoće sam imala razne stresove i situacije, radila k'o konj pa nije došlo hB ni do pobačaja ni do prijevremenih poroda iako sam nekad imala spontane pobačaje.
Pusti priče...
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests