PVC STOLARIJA

kapomehmed65
Na probnom
Na probnom
Posts: 1
Joined: 16 Feb 2015, 20:57
Status: Offline

PVC STOLARIJA

Post by kapomehmed65 » 16 Feb 2015, 21:45

Kako se odlučiti kod koga kupiti PVC stolariju?

U današnje vrijeme mnogo je firmi koje nude PVC stolariju. Odluka kod koga kupiti nije ni malo laka, ali i kao takva ako se posmatna kroz neke kriterije postaje jasnija. Prvo potrebno je da repromaterijali koji se ugrađuju u PVC stolariju zadovoljavaja ispitivanje relevantnih instituta - najbolje instituta ROSENHEIM iz Njemačke i da posjeduju znak kvalitete prozvoda CE i znak osiguranja kvalitete ISO 9001. Drugo upoređujući karakteristike PVC prozora, termičku zaštitu profila, termičku zaštitu stakla sa cijenama PVC prozora dolazite do rješenja gdje za svoje pare dobijate najbolju PVC i AL stolariju sa najmanjim novčanim izdacima.
Svakako prije odluke posjetite stranicu http://pvc-prozori.com da bi odluka bila lakša

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: PVC STOLARIJA

Post by storm » 16 Feb 2015, 21:53

Imam jedno pitanje.... ugrađujete li stolariju prema RAL smjernicama .... tj kako to izvodite ?
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
tovar
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1326
Joined: 08 Aug 2012, 14:55
Status: Offline

Re: PVC STOLARIJA

Post by tovar » 17 Feb 2015, 22:32

Eto, stvarno i mene zanima. Još nikad nisam vidio ugrađeni stol a možda zato što sam sa sela pa ne znam kako se stolovi u gradu ugrađuju jer se kod nas na selu uselađuju na sred kujine. A da se pohvalim ja sad imam najnoviji sa tako lijepo istesanom pločom da ne moram više ni stoljnjaka stavljat jer se uopće više ne vidi šta sam zadnje jeo čim se obriše nekom starom krpom. Čudo tehnike. Tako ravnu ploču ima da mi je žao jesti sa njega nego samo kad komšije dođu i donesu nešto za jesti samo da se dive stolu. Došlo kod nas u zadrugu pa ja namah prodo dvije krave da kupim jedan stol al osto je još jedan ako neko oće.

"Svi junaci nikom ponikoše i u crnu zemlju pogledaše. Ne budali kraljeviću Marko."

Na ovom forumu svi neki neradnici i antimajstori. Pa da baš nitko ne zna kako se ugrađuje pvc stolarija. A siguran sam da svi znaju kako se razgrađuje. I mene živo zanima kako se ugrađuje i što su to rel smjernice. Ja samo gledao pa nešto znam. Idu nekakve plastične kajlice, izbuše se rupe pa zašerafi u zidove, gore i dole i okolo se sve zadihta sa pur-pen pjenom. Yebem mu pvc ako je i ja za silu ne bi nekako ugradio. Premda ja ipak preferiram drvenu stolariju ali me svejedno zanima i pvc, pa sa onim trostrukim izo-staklom pa ovo pa ono ... Ima li majstora ovdje ili se svi pogospodili pa postali gradski neradnici?
O, sudbo kleta...
vrati mi vjeru...u ljude, u ljubav, u bolje sutra;
za uzvrat ja ću moliti Boga
da ti oprosti za sva moja tužna jutra...

drbrk
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 242
Joined: 12 Dec 2014, 11:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: PVC STOLARIJA

Post by drbrk » 14 Mar 2015, 10:58

Drvo kao materijal za prozore posustaje, glavni su sada aluminijum i PVC. Praksa i primena ukazuje da je PVC dominantan materijal za prozore i vrata zato sto je izdržljiv, traži veoma malo održavanja,i jeftiniji kada se uporedi sa drugim materijalima.
.Drveni ramovi na primer,se prave od prirodnog materijala i smatraju se najlepšim za oko kada se uporede sa ostalim materijalima, ali je njihovo održavanje veoma kompikovano a i nije dugotrajno. Potrebno ih je povremeno farbati, i posle izvesnog vremena, mogu se početi kriviti, što za rezultat ima pogoršane izolacione sposobnosti. Drvena vrata i prozori su takođe skupa kada se uporede sa drugim materijalima.

Značajna uporedna prednost PVC stolarije u odnosu na ostale materijale, je to što joj treba jako malo održavanja. Treba je samo povremeno očistiti i oprati. Nema potrebe za farbanjem i s obzirom da je u pitanju PVC, kiša, vlaga i promene u temperaturi joj ne mogu ništa. Takođe, unutar PVC rama se nalaze čelična ojačanja tako da ne postoji mogućnost uvijanja posle određenog vremena.

Što se tiče aluminijumske stolarije, ona se manje koristi na domovima i stanovima posto je znatno skuplja. više se koristi za poslovne objekte i zgrade. Vise o aluminijskoj stoalrija iamte na blogu
http://montaznakuca.blogspot.com

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37668
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2866 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: PVC STOLARIJA

Post by Pasaga » 14 Mar 2015, 11:05

Momcovi......polahko...
Kad su u pitanju otvori za kucu,tad ce da bude Drvo...ev....aluminij.....
Tradicija je tradicija,o stilu da ne govorim.
Danas imamo drvo,sa vanjske strane oblozen aluminijumom,boja....po zelji.
Da se ne uvredite,recimo jedna veca ulazna vrata.....jos od PVC-a....
izgleda tako fuserski....krkanski.....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: PVC STOLARIJA

Post by Zagorka » 14 Mar 2015, 11:21

Pasaga wrote:Momcovi......polahko...
Kad su u pitanju otvori za kucu,tad ce da bude Drvo...ev....aluminij.....
Tradicija je tradicija,o stilu da ne govorim.
Danas imamo drvo,sa vanjske strane oblozen aluminijumom,boja....po zelji.
Da se ne uvredite,recimo jedna veca ulazna vrata.....jos od PVC-a....
izgleda tako fuserski....krkanski.....
Kaki ba drvo paša........eno moje sestra prije 6 godina stavila i ove godine će mijenjati........od vlage otislo u klinac.....a ako ces ga s vana oblagati aluminijumom,koja mu je svrha?

Ni ne vidi se..........nije to rolat pa da zagriznes i znas da je nesto unutra........meni ovo nema smisla..... :cudi ne moras ulazna vrata pvc,stavis aluminij.........tradicija u prozorima? :D. Joj pasa.......nije bila izmisljena plastika pa i zdjele drvene bile......
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37668
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2866 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: PVC STOLARIJA

Post by Pasaga » 14 Mar 2015, 12:16

Zagorka wrote:
Pasaga wrote:Momcovi......polahko...
Kad su u pitanju otvori za kucu,tad ce da bude Drvo...ev....aluminij.....
Tradicija je tradicija,o stilu da ne govorim.
Danas imamo drvo,sa vanjske strane oblozen aluminijumom,boja....po zelji.
Da se ne uvredite,recimo jedna veca ulazna vrata.....jos od PVC-a....
izgleda tako fuserski....krkanski.....
Kaki ba drvo paša........eno moje sestra prije 6 godina stavila i ove godine će mijenjati........od vlage otislo u klinac.....a ako ces ga s vana oblagati aluminijumom,koja mu je svrha?

Ni ne vidi se..........nije to rolat pa da zagriznes i znas da je nesto unutra........meni ovo nema smisla..... :cudi ne moras ulazna vrata pvc,stavis aluminij.........tradicija u prozorima? :D. Joj pasa.......nije bila izmisljena plastika pa i zdjele drvene bile......
:auf :auf
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: PVC STOLARIJA

Post by Maja » 14 Mar 2015, 12:23

Drvo je zadnja opcija. Na kući imamo drvene prozore s grilama i stalno po noći ulaze ptice u grile i spavaju na njima i naravno seruckaju. Muku mučim s tim. Ali da bi promijenili sve prozore i troja balkonska vrata trebalo bo nam skoro 10 000KM, toliko je toga.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: PVC STOLARIJA

Post by Julia-Klara » 14 Mar 2015, 12:32

mi smo zamjenili stolariju prosle godine,imali smo staru drvenu , postavljenu kad je kuca bila gotova (1986) , izolacija je bila nikakva sto od starosti, sto od cinjenice da su ljudi koji su dosli opljackati kucu u ratu poslidali SAMO PO JEDNO KRILO prozora,pa smo to "stiklali" i pravili druga krila kod stolara
elem, svaka soba veliki i manji prozor plus balkonska vrata x 3 , ulazna vrata, one male zaluzine, izasko nas oko 4 000 km.
Tata je pregledao kvalitet ponudjaca, i odlucio se za neki srednju klasu, i sto se tice toplotne i zvucne izolacije predazodovoljni smo.

Ja sam bila za to da se postave prave roletne, medjutim na vec placenu sumu bi doslo jos nekih 2000 km, plus sto bi prozor bio smanjen za nekih 15ak cm tim boksom u kojem je roletna smjestena, tako da smo odustali od toga.
Zima je prosla odlicno, smanjeno je grijanje bar za 30 posto, vidjecemo kako ce biti ljeti, s obzirom na nase temperature.

Problem je ipak mjestimicna vlaga koja se stvara kondenzacijom svega i svacega, tu se mora naci rjesenje. Nije problem ljeto,ali zimi,kad je sve zatvoreno ipak nije jednostavno.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: PVC STOLARIJA

Post by Maja » 14 Mar 2015, 12:45

Mi smo u Mostaru zamijenili drvene prozore i koštalo nas je 5 000. Ali prozori s gredicama i roletnama, plus što su baš ogromni, tri velika, dva mala i balkonska vrata.
Ovdje bi morali mijenjati 5 velikih prozora, 3 manja i troja balkonska vrata, tako da bi sigurno bilo blizu 10 000 a opet ne možeš zamijeniti npr pola, pa za koju godinu pola jer bi bilo bezveze šareno. Na šta bi to ličilo...

drbrk
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 242
Joined: 12 Dec 2014, 11:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: PVC STOLARIJA

Post by drbrk » 14 Mar 2015, 16:04

Slazem se sa tim da ulazna vrata ne treba da bude od PVC, mozda je ipak drvo tu najbolje, sa sve farbanjem ili odrzavanjem, mada i aluminijum nije losh (ko ima novce), ali prozori od PVC-a su zgoditak.
http://montaznakuca.blogspot.com

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37668
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2866 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: PVC STOLARIJA

Post by Pasaga » 14 Mar 2015, 17:43

http://www.elitfonster.se/

...i nemoj da bi ko sta lanuo...... :oklagija

:pusa
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: PVC STOLARIJA

Post by storm » 15 Mar 2015, 11:44

Kakve su to ludorije sa pvc prozorima.... to su prozori za nas običnu raju :oo

pravi prozor je danas drvo, sa mikroventilacijskim sustavom, da se zrači lagano i kad je prozor potpuno zatvoren..... a ako se radi o ugradnji u pasivne kuće, potpuno je neprepustan.... te vani obložen Pu pjenom i završnom obradom eloksiranog aluminija.... amen

das ist prozor :zubi

Image

Image

ii da još dodam tu važnost RAL montaže takvih prozora, pošto na jednoj drugoj temi nisam dobio odgovor na upit jednog "majstora" koji vjerojatno samo na šarafe zbuba prozore u zid, pobere lovu i ode :kafa

Image

Image


pogodite koje je strana kuće izrađena kak spada :oo

Image
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: PVC STOLARIJA

Post by laganini » 15 Mar 2015, 13:41

..ma odanio sam otkad sam prominio drvenariju..nema farbanja ..sve dihtuje...zamračiš ako ti se spava....izolacija vrhunska...e sad što stor kaže moež bit da to može i ovo drvo ali pretpostavka je da je duplo skuplje..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: PVC STOLARIJA

Post by Zagorka » 15 Mar 2015, 13:56

Drvo jednostavno ne moze svugdje.Kod moje sestre ima neka voda relativno blizu,i ponavljam njoj je za nekih 6 godina sve otišlo u vraga.Oni kederi ili dihtunzi (kako se već zove),doslovce vise.Stolarija kad se briše zacijepi se u prst.Sva je potamnila i vidno počela propadati.Kad sjediš blizu prozora osjetiš kako ti puše na leđa.Ma bježi.....
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: PVC STOLARIJA

Post by laganini » 15 Mar 2015, 13:57

..drvo možda diše u bihu ili sjevernijim krajevima kod nas ne baš...iz tog razloga sam ugradio u kući kamene stepenice a ne drvene.. :ok
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: PVC STOLARIJA

Post by Krokodil Behko » 15 Mar 2015, 18:28

Ama i PVC stolarija, na jakim temperaturama, zna da nabrekne pa dok se po noći ne ohladi, poteško se vrata ili prozor zatvore.
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: PVC STOLARIJA

Post by storm » 15 Mar 2015, 20:24

Zagorka wrote:Drvo jednostavno ne moze svugdje.Kod moje sestre ima neka voda relativno blizu,i ponavljam njoj je za nekih 6 godina sve otišlo u vraga.Oni kederi ili dihtunzi (kako se već zove),doslovce vise.Stolarija kad se briše zacijepi se u prst.Sva je potamnila i vidno počela propadati.Kad sjediš blizu prozora osjetiš kako ti puše na leđa.Ma bježi.....
... a kakvi su onda tek zidovi, kad je prozore tako uništilo :hm

da se razumijemo, i ja imam kod sebe pvc prozore, ali ako pričamo što je najbolje, plastika sigurno nije odgovor :cudi
Posebno one prve varijante sa nekvalitetnim profilom, pa sve požutilo i deformiralo se ..... stari drveni možeš fino obnoviti, možda i neki dio promijeniti, izbrusiti, lakirati, na novo postaviti brtve/ dihtunge ..... kod plastike samo kramp u ruke kad se jednom uvrne :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37668
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2866 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: PVC STOLARIJA

Post by Pasaga » 15 Mar 2015, 20:27

storm wrote:
Zagorka wrote:Drvo jednostavno ne moze svugdje.Kod moje sestre ima neka voda relativno blizu,i ponavljam njoj je za nekih 6 godina sve otišlo u vraga.Oni kederi ili dihtunzi (kako se već zove),doslovce vise.Stolarija kad se briše zacijepi se u prst.Sva je potamnila i vidno počela propadati.Kad sjediš blizu prozora osjetiš kako ti puše na leđa.Ma bježi.....
... a kakvi su onda tek zidovi, kad je prozore tako uništilo :hm

da se razumijemo, i ja imam kod sebe pvc prozore, ali ako pričamo što je najbolje, plastika sigurno nije odgovor :cudi
Posebno one prve varijante sa nekvalitetnim profilom, pa sve požutilo i deformiralo se ..... stari drveni možeš fino obnoviti, možda i neki dio promijeniti, izbrusiti, lakirati, na novo postaviti brtve/ dihtunge ..... kod plastike samo kramp u ruke kad se jednom uvrne :oo
Ono sto ZAGI veli,po mom oni prozori nisu zasticeni kako treba,i jos lose odrzavani.
Na mojoj staroj kuci,prozori su od 52-ge god.
i danas ko novi,prije koju godinu ja ih osmiglo,malo kitovo...i ofarbo.
Mogu me i nadozivit....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: PVC STOLARIJA

Post by storm » 15 Mar 2015, 20:29

Pasaga wrote:
Ono sto ZAGI veli,po mom oni prozori nisu zasticeni kako treba,i jos lose odrzavani.
Na mojoj staroj kuci,prozori su od 52-ge god.
i danas ko novi,prije koju godinu ja ih osmiglo,malo kitovo...i ofarbo.
Mogu me i nadozivit....
Još uz današnju kvalitetu materijala za zaštitu, mogu se baš čuda :ok
i naravno da imaš ono nešto u rukama...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Post Reply

Return to “Kuća i ured”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests