HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37880
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2942 times
Been thanked: 2286 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by Pasaga » 09 Jan 2019, 17:01

Predsjednik Hrvatske demokratske zajednice BiH Dragan Čović i njegov stranački kolega i ministar finansija BiH Vjekoslav Bevanda prisustvuju današnjem prijemu u Banjoj Luci povodom Dana Republike Srpske ... CITAT ....


...JEL PONIO REZERVNU PROTEZU U DZEPU .....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7908 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by Krokodil Behko » 09 Jan 2019, 17:10

Pa to su u principu dobre vijesti.
Ako su zajedno, to znači da su i jedni i drugi slabi pojedinačno, plus što nemaju nikog normalnog na svojoj strani, osim Rusije i države koja je prekršila konvenciju o genocidu.

Ozbiljno kažem, ovakve stvari kad se dešavaju, sretan sam, jer se vidi omjer snaga.
Dodatno je dobra stvar, jer ne mogu ništa napraviti dok ne prekrše uslove DMS, a to znači rat, pa da im napokon prostremo mater zauvijek.
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37880
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2942 times
Been thanked: 2286 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by Pasaga » 09 Jan 2019, 17:22

...posto su isti .....postavit cu ovdje ...
ovde mozete naci vise bisera o nasim delijama,bojovnicima .....


https://www.bhdijaspora.net/pukla-bruka ... g422e-Izqc


PROTABIRIT...MOLIM .... :ok
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by Mala_Mu » 09 Jan 2019, 18:29


User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by storm » 09 Jan 2019, 19:02

Samo da opsujem sočno...

RAZBIJANJE BIH
Mesić za Klix.ba: Čovićevo prisustvo u Banjoj Luci je poruka svima onima koji su ga birali

Piše: A. D./Klix.ba
Image
Bivši predsjednik Hrvatske Stjepan Mesić izjavio je u razgovoru za Klix.ba da ga pojavljivanje predsjednika HDZ-a BiH Dragan Čovića u Banjoj Luci na akademiji povodom neustavnog dana RS-a ne iznenađuje, a pogotovo, kako je rekao, kada je on u društvu sa predsjednikom SNSD-a Miloradom Dodikom.
"Dodik ne taji da je protiv BiH. Njegova politika usmjerena je protiv države na čijem je čelu. Igrom slučaja on se našao na čelu BiH. Možemo samo zamisliti kojim žarom će s boriti za tu državu. Čović ima istu politiku, samo je to znao na određen način odglumiti", kazao je Mesić za naš portal.

Čovićevo pojavljivanje u Banjoj Luci je, kaže, poruka i onima koji su se zdušno zalagali za izbor Čovića za člana Predsjedništva BiH.

"Taj dan kojeg obilježavaju u RS nema nikakve veze sa dejtonskom BiH, jer je taj zločinački dan događaj iz vremena prije Dejtonskog sporazuma. Nema nikakvog izvinjenja za one koji se pojavljuju na proslavi dana od kojeg počinju najveći zločini u BiH", dodao je Mesić.

Komentirajući činjenicu da je Čović prisustvovao događaju na kojem je odlikovan Slavko Lisica, bivši general Vojske RS koji je osuđen za ratne zločine u Hrvatskoj, Mesić je rekao da je to dokaz koju politiku vodi aktuelni predsjednik HDZ-a BiH.

"Bez obzira na sve čoviće i dodike BiH će naći svoje mjesto u EU. Taj proces će ići koliko se god neko tome suprotstavljao. BiH mora opstati i radi svijeta i Evrope, a najviše građana BIH. Svi koji se trude da razbiju BIH podržavajući Čovića i Dodika oni griješe, a vrijeme će pokazati da su pogriješili", kazao je bivši predsjednik Hrvatske.

Podsjetimo, Čović i njegov stranački kolega i ministar finansija BiH Vjekoslav Bevanda prisustvovali su današnjem prijemu u Banjoj Luci povodom Dana Republike Srpske.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37880
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2942 times
Been thanked: 2286 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by Pasaga » 09 Jan 2019, 19:11

... ja necuh da si stagod opsovao...spominjao koga ...
:ooo
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by storm » 09 Jan 2019, 19:13

Pasaga wrote: 09 Jan 2019, 19:11 ... ja necuh da si stagod opsovao...spominjao koga ...
:ooo
Ne smijem, valja onda sam sebe banirati na tri mjeseca :oo

Uglavnom sveimjebemzivocetnickoskutorsko
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31657
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7202 times
Been thanked: 3914 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by Mister No » 09 Jan 2019, 19:13

Moze provoditi pizdarije dok mu je partner u vlasti SDA.
Alijin idiot veze nema sta je drzava, njemu je vazno da "beguje" u Sarajevu i u jos par opcina preko odabranih familija.
Ali Covke ce ovakvim postupcims sam presudit i sahranit UZP, samo sto ce (nazalost) istovremeno i rastjerati ovo malo Hrvata sto je ostalo u BiH.
The Dark Side Of The Forum...

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37880
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2942 times
Been thanked: 2286 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by Pasaga » 09 Jan 2019, 19:32

Mister No wrote: 09 Jan 2019, 19:13 Moze provoditi pizdarije dok mu je partner u vlasti SDA.
Alijin idiot veze nema sta je drzava, njemu je vazno da "beguje" u Sarajevu i u jos par opcina preko odabranih familija.
Ali Covke ce ovakvim postupcims sam presudit i sahranit UZP, samo sto ce (nazalost) istovremeno i rastjerati ovo malo Hrvata sto je ostalo u BiH.
covjek ba zanjemi...od ovakvih nebuloza ...
bjedno je ovo i komentarisat .....odavno ...
U modernim,normalnim,zemljama...kad su vjesti...
najprije se tabiri ekonomija...
...tek na samom kraju...koja rjec o politici .....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by storm » 09 Jan 2019, 19:36

Pasaga wrote: 09 Jan 2019, 19:32
Mister No wrote: 09 Jan 2019, 19:13 Moze provoditi pizdarije dok mu je partner u vlasti SDA.
Alijin idiot veze nema sta je drzava, njemu je vazno da "beguje" u Sarajevu i u jos par opcina preko odabranih familija.
Ali Covke ce ovakvim postupcims sam presudit i sahranit UZP, samo sto ce (nazalost) istovremeno i rastjerati ovo malo Hrvata sto je ostalo u BiH.
covjek ba zanjemi...od ovakvih nebuloza ...
bjedno je ovo i komentarisat .....odavno ...
U modernim,normalnim,zemljama...kad su vjesti...
najprije se tabiri ekonomija...
...tek na samom kraju...koja rjec o politici .....
Pa oprobani recept... Sakrij nesposobnost, nerad i kradju sa ideologijama i neprijateljem... Vanjskim, unutarnjim...
To im je ostao obrazac još od SFRJ
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37880
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2942 times
Been thanked: 2286 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by Pasaga » 09 Jan 2019, 20:18

Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by Socrates » 09 Jan 2019, 20:41

Mesic je gospodin čovjek. :klanja

Kosorka dama. :cvijece

Kad već UZP-ovci idu, mogli su i Kolinda i Plenki. :cudi
. . . . . . . . .

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37880
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2942 times
Been thanked: 2286 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by Pasaga » 09 Jan 2019, 20:47

Socrates wrote: 09 Jan 2019, 20:41 Mesic je gospodin čovjek. :klanja

Kosorka dama. :cvijece

Kad već UZP-ovci idu, mogli su i Kolinda i Plenki. :cudi
nije jos receno da nisu uputili koju rjec podrske ...
znajuci njih..... :pusi :plavi
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by Socrates » 09 Jan 2019, 20:49

Još ja treba da razmislim o fenomenu da ista stranka postoji u dvije države.

Ne vjerujem da ima išta slično. :cudi
. . . . . . . . .

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by storm » 09 Jan 2019, 21:04

Socrates wrote: 09 Jan 2019, 20:49 Još ja treba da razmislim o fenomenu da ista stranka postoji u dvije države.

Ne vjerujem da ima išta slično. :cudi
Mozda I postoji...
Ali sam siguran, da ne radi na nestanku stanovništva iz svog etnickog korpusa iz te druge države, mada vrlo je izgledno, da se tu radi o nekoj programskoj pogresci, jer im isto polazi za rukom i u toj prvoj državi...
Pa možda i ima tako glupih stranaka...
Ali sigurno ne stvaraju prljave saveze sa ciljem cijepanja druge države, sa etnickom grupom u drugoj državi, znači sa istom grupom, koja je htjela (i na trenutke jest) pocijepati prvu im državu...... Koja je sav živalj tvog etnosa rastjerala, protjerala, pobila, na svom teritoriju.
Ovo nije više ni smiješno, ni tužno, nego za razmatranje ponajboljih svjetskih psihologa, psihijatara, antropologa, sociologa itd itd...
Koliki je stupanj političke retardacije, jednog inače ne tako netalentiranog naroda...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by Socrates » 09 Jan 2019, 21:10

Ne bih ja govorio o retardaciji čitavog naroda.

Jer, onda bi se imalo sta reci i o drugim narodima u regionu, a i šire.

Ipak bih se zadržao samo na vodjama, i onih nekoliko procenata koji stvaraju javno mišljenje u bilo kojoj grupi.

Mada, i to tvoje ima dobrih osnova za razmatranje, ali sam liberal, pa ne mogu tako.
. . . . . . . . .

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by storm » 09 Jan 2019, 21:19

Socrates wrote: 09 Jan 2019, 21:10 Ne bih ja govorio o retardaciji čitavog naroda.

Jer, onda bi se imalo sta reci i o drugim narodima u regionu, a i šire.

Ipak bih se zadržao samo na vodjama, i onih nekoliko procenata koji stvaraju javno mišljenje u bilo kojoj grupi.

Mada, i to tvoje ima dobrih osnova za razmatranje, ali sam liberal, pa ne mogu tako.
Pazi... Nakon svega, na današnji dan, baš prije par minuta gledam demobarometar, nekakav lakmus političkih kretanja... Sve stranke u hr u laganom padu, a hdz u porastu... Meni to naginje retardaciji.
Sigurno ne mogu cijeli narod okarakterizirati time ali biračko tijelo zasigurno. A dio krivnje svakako snosi i dio nacije, koji ne izlazi na izbore i porazi taj dio nacije... Po meni čak manjinu, ali glasnu i redovitu na izborima.
Pa ni za ostale nemam nešto puno bolje riječi... Nažalost.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31657
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7202 times
Been thanked: 3914 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by Mister No » 09 Jan 2019, 22:29

storm wrote: 09 Jan 2019, 21:04
Socrates wrote: 09 Jan 2019, 20:49 Još ja treba da razmislim o fenomenu da ista stranka postoji u dvije države.

Ne vjerujem da ima išta slično. :cudi
Mozda I postoji...
Ali sam siguran, da ne radi na nestanku stanovništva iz svog etnickog korpusa iz te druge države, mada vrlo je izgledno, da se tu radi o nekoj programskoj pogresci, jer im isto polazi za rukom i u toj prvoj državi...
Pa možda i ima tako glupih stranaka...
Ali sigurno ne stvaraju prljave saveze sa ciljem cijepanja druge države, sa etnickom grupom u drugoj državi, znači sa istom grupom, koja je htjela (i na trenutke jest) pocijepati prvu im državu...... Koja je sav živalj tvog etnosa rastjerala, protjerala, pobila, na svom teritoriju.
Ovo nije više ni smiješno, ni tužno, nego za razmatranje ponajboljih svjetskih psihologa, psihijatara, antropologa, sociologa itd itd...
Koliki je stupanj političke retardacije, jednog inače ne tako netalentiranog naroda...
Tja, nesreca je da su Tudjman i Alija bili totalno suprotni likovi (prvi general JNA, drugi veliki vjernik i robijas)
Takodje 90-tih su upravo oni bili neprikosnoveni lideri 2 naroda.
Blago receno nisu se nimalo simpatisali, a Tudjman pojima nije imao o Bosni i jos manje o muslimanima sto je dodatno remetilo njihov odnos.
Takodje prvi Tudjmanov covjek od povjerenja i uticaja je bio G. Susak, inace porijeklom Hercegovac i tadasnji ministar odbrane RH, a koji je, po mom misljenju, krojio i skrojio preko Tudjmana politiku Hrvatske u BiH.
Skidanje dotadasnjeg predsjednika HDZ BiH Stjepana Kljujica i ostalih probosanskih Hrvata, te postavljanje Bobana, Bendera i ostalih Hercegovaca za buduce nosioce hrvatske politike je bio pocetak kraja Hrvata u Bosni, kao i pocetak UZP-a i ovih svih pizdarija koje samo sada promovise Covic.
Ovdje se ne osvrcem na ulogu Alije i SDA u tim desavanjima, a koja nije ruzicasta.
The Dark Side Of The Forum...

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by Socrates » 09 Jan 2019, 22:52

Prije rata, teško da se može Aliji naći neki znacajniji prigovor. Svako ima pravo na političko djelovanje po svom izboru. Mislim da je SDA bila zadnja osnovana od svih nacionalnih stranaka. Mislim, i meni je blesavo da se takve stranke osnivaju, ali treba uzeti u obzir i okruženje.

To što je Alija bio robijas može se zahvaliti nepostojanju bilo kakvog gradjanskog društva u bivšoj Jugoslaviji. Ja nikad ne bih glasao za bivšeg robijasa, ali izgleda da je Balkanu to bilo suđeno. I Tito je bio bivsi robijas.

U toku rata, kada je haos zavladao, Alija je uglavnom bio žrtva okolnosti.
. . . . . . . . .

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31657
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7202 times
Been thanked: 3914 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by Mister No » 09 Jan 2019, 23:16

Socrates wrote: 09 Jan 2019, 22:52 Prije rata, teško da se može Aliji naći neki znacajniji prigovor. Svako ima pravo na političko djelovanje po svom izboru. Mislim da je SDA bila zadnja osnovana od svih nacionalnih stranaka. Mislim, i meni je blesavo da se takve stranke osnivaju, ali treba uzeti u obzir i okruženje.

To što je Alija bio robijas može se zahvaliti nepostojanju bilo kakvog gradjanskog društva u bivšoj Jugoslaviji. Ja nikad ne bih glasao za bivšeg robijasa, ali izgleda da je Balkanu to bilo suđeno. I Tito je bio bivsi robijas.

U toku rata, kada je haos zavladao, Alija je uglavnom bio žrtva okolnosti.
Pazi, nije uopste poenta da li je Alija opravdano ili ne robijao, kao i mnogi drugi tada sto su (vjerujem da je njih 90% bilo nevino).
On je bio proglasen i osudjen kao neprijatelj tadasnjeg sistema, sistema koga je najvise podrzavala JNA odnosno njeni oficiri, a time i Tudjman.
Znaci oni su po svemu bili 2 razlicita svijeta i u osnovi se nisu nikako mogli "trpiti".
Zadrti komunjara i veliki vjernik, nebo i zemlja!
Okolnosti su bile takve da se Alija tu najmanje pitao, kao i Kiro Gligorov, pa i onaj nesretnik Bulatovic.
O ratu i miru, odnosno o sudbini bivse YU su se pitali oni koji su je na neki nacin, nekada puno prije, i postavili kao drzavu/ kraljevinu SHS.
Ti isti SHS su je i rasturili, ostali su mogli biti samo posmatraci ili silom uvuceni sudionici citave price.
The Dark Side Of The Forum...

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests