RS - all about

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: "Krenuo sam na more preko Bosne i Hercegovine, a onda su me kaznili zbog dresa s kockicama..."

Post by Mutevelija » 20 Jul 2018, 20:57

Sta ja sad bi trebao svog jezika i govora se odricati da li se i to moze protumaciti kao provokacija?

Trebalo bi novu temu otvoriti, samo mrsko mi a i nazvati je da li jezik moze biti provokacija:

Daj mi bijeli hljeb, daj kahvu, imate li burek sa sirom :sok
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: "Krenuo sam na more preko Bosne i Hercegovine, a onda su me kaznili zbog dresa s kockicama..."

Post by Nice try » 21 Jul 2018, 09:11

Mala_Mu wrote: 20 Jul 2018, 20:37
Nice try wrote: 18 Jul 2018, 16:47 Hajde lijepo obuci dres hrvatske reprezentacije,pa otiđi u. RS, ili obuci dres s ljiljanima i dođi ovdje kod mene,pa ćemo prošetati gradom.
A,možeš i dres srbijanske reprezentacije i odeš do npr. Bugojna i sl.
Kad to sve prođeš i vratiš se ,nadam se, živ i zdrav, onda ćemo pisati.Lako ti je iz KS pričati.
Nedavno je jedan čovjek kod nas pretučen jer je prošao kroz grupu navijača. Minut do utakmice. Što se mene tiče, sam je kriv.
Ih sta sam se puta prosetala Bijeljinom u Dzekinom dresu..
Mladost :ooo pitanje je bil se sad usudila :hihi
Muž i ja smo jednom prilikom zalutali u Prijedoru,mislim negdje '98 i da ne duljim pomogao nam jedan čovjek.Ovom prilikom mu veliko hvala.Nismo odmah ni primjetili,cijelo vrijeme nam na retrovizoru visila mala zastava sa ljiljanima :valja
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6888 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

U RS ćirilica postaje glavno pismo. Kazne za neprimjenjivanje do 15.000 maraka

Post by Krokodil Behko » 04 Aug 2018, 08:58

Image

Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske radi na pripremi zakona kojim bi ćirilica bila normirana kao glavno pismo u RS, saznaje Srpskainfo.

Izvori našeg portala otkrivaju da bi navedeno zakonsko rješenje, kojim bi svim republičkim institucijama i ustanovama bilo propisano obavezno korištenje ćirilice, skoro doslovno bilo prepisano iz pripremanog novog zakona u Srbiji. Time bi, praktično, bili ispunjeni i zaključci iz još neusvojene Deklaracije o zaštiti srpskog jezika i kulture koju su u julu prošle godine najavili predsjednici Srbije i RS.

– Radne grupe zadužene za pripremu zakona rade punom parom. Realno je očekivati da bi se novi zakon mogao naći pred poslanicima Narodne skupštine RS najkasnije za tri do četiri mjeseca – otkrivaju naši izvori.

Novčane kazne

U navedenom zakonu bi se tako, kako saznajemo, između ostalog trebala naći i odredba da je ćirilica matično pismo srpskog naroda te da je zbog toga obavezno njeno korištenje u službenoj prepisci svih republičkih institucija, javnih i naučnih ustanova, organa lokalne samouprave, preduzeća, kao i medija u kojima je većinski vlasnik država. Za one koji ne budu poštovali odredbe ovog zakona bile bi predviđene oštre novčane kazne.

– Ovim zakonom će praktično biti prevaziđene i prepreke koje su postojale oko najavljivane Deklaracije o zaštiti srpskog jezika i kulture. Iako su predsjednici Srbije i Republike Srpske Aleksandar Vučić i Milorad Dodik još prije godinu dana obećali usvajanje takve deklaracije, zbog pritisaka sa Zapada do njenog formalnog potvrđivanja u parlamentima RS i Srbije nije došlo. Planiranim zakonom biće provedeno sve ono što je predviđeno delaracijom. To ne znači da će latinica biti izbačena iz upotrebe, već da će ona biti korištena isključivo kao pomoćno pismo – ističu naši sagovornici.

Ministar prosvjete i kulture RS Dane Malešević bio je nedostupan za komentar o ovoj temi. S druge strane, poznati srpski lingvista Miloš Kovačević za Srpskainfo potvrđuje da su ljudi od struke još u maju ove godine počeli da rade na pripremi zakona koji će, kako kaže, zaštititi ćirilicu u Srpskoj i postaviti je na mjesto koje joj pripada.

– Znam da je u maju formirana komisija koja bi trebalo da pomogne oko izrade tog zakona. Ne znam u kojoj fazi je trenutno njihov rad – kaže Kovačević.

Latinica

U prijedlogu izmjena i dopuna Zakona o službenoj upotrebi jezika i pisama Vlade Srbije, koji bi uskoro trebalo da se nađe pred Skupštinom Srbije, latinica se takođe definiše kao pomoćno pismo uz obavezu da ćirilica ima prednost. Ukoliko institucije kojima zakon propisuje obaveznu upotrebu ćirilice prekrše tu obavezu zaprijećene su novčane kazne.

Kako su prenijeli pojedini mediji, odgovorno lice u instituciji bi za ignorisanje ćirilice moglo biti kažnjeno od 45 do 850 eura, kazna za preduzeće koje latinicom ispiše naziv robe i usluga, uputstvo za upotrebu, deklaraciju ili garantni list iznosila bi od 4.200 do 8.500 eura, dok bi odgovorno lice u takvim preduzećima moralo da plati kaznu do 600 eura.

Zajednički programi

Osim najave o skoro istovremenom usvajanju zakona kojim se ćirilica proglašava glavnim pismom, vlasti iz Banjaluke i Beograda još ranije su najavili da bi od septembra u školama trebalo da se primjenjuje isti nastavni program za nacionalne predmete.

Sa zajedničke tematske sjednice Odbora za obrazovanje Skupština Srbije i RS, koja je održana prije mjesec dana, poručeno je da Srbi imaju pravo na svoju nauku i da djecu uče po istim programima za srpski jezik, istoriju i geografiju.

(SB)
online

User avatar
damir5
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 25962
Joined: 20 Mar 2016, 21:04
Location: bosanski forum
Mood:
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: U RS ćirilica postaje glavno pismo. Kazne za neprimjenjivanje do 15.000 maraka

Post by damir5 » 04 Aug 2018, 09:01

аферим :о
Me? Wrong? Never! Image

User avatar
damir5
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 25962
Joined: 20 Mar 2016, 21:04
Location: bosanski forum
Mood:
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: U RS ćirilica postaje glavno pismo. Kazne za neprimjenjivanje do 15.000 maraka

Post by damir5 » 04 Aug 2018, 09:02

хе хе, не раде смајлићи на нашем писму :ооо :бле :ваља
Last edited by damir5 on 04 Aug 2018, 12:07, edited 1 time in total.
Me? Wrong? Never! Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6888 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Re: U RS ćirilica postaje glavno pismo. Kazne za neprimjenjivanje do 15.000 maraka

Post by Krokodil Behko » 04 Aug 2018, 09:10

Nestaće sigurno, čim su ova dvojica uzeli da je brane.
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: U RS ćirilica postaje glavno pismo. Kazne za neprimjenjivanje do 15.000 maraka

Post by Julia-Klara » 04 Aug 2018, 12:04

Koje koprcanje pred izbore :D Postaju smijesni vise

Oficijelno pismo i jezik u BiH uz druga dva i latinicu :)
Cega se bojite? Ne cuva se srpstvo cirilicom, medjedi dabli medjedi jedni...

Eh, da hoce i ovo proci, pa da se narod urazumi :kafa
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
gaga
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1291
Joined: 07 Jan 2018, 22:02
Status: Offline

Re: U RS ćirilica postaje glavno pismo. Kazne za neprimjenjivanje do 15.000 maraka

Post by gaga » 04 Aug 2018, 12:09

Julia-Klara wrote: 04 Aug 2018, 12:04 Koje koprcanje pred izbore :D Postaju smijesni vise

Oficijelno pismo i jezik u BiH uz druga dva i latinicu :)
Cega se bojite? Ne cuva se srpstvo cirilicom, medjedi dabli medjedi jedni...

Eh, da hoce i ovo proci, pa da se narod urazumi :kafa
Kazi ti njima kako se srpstvo brani,znas ti to dobro izgleda.
Pametni uce i od budala, budale ni od pametnih

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: U RS ćirilica postaje glavno pismo. Kazne za neprimjenjivanje do 15.000 maraka

Post by Julia-Klara » 04 Aug 2018, 12:18

To kao pokusavas podjebavat, jel? Ti mangup neki?
:rol
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
gaga
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1291
Joined: 07 Jan 2018, 22:02
Status: Offline

Re: U RS ćirilica postaje glavno pismo. Kazne za neprimjenjivanje do 15.000 maraka

Post by gaga » 04 Aug 2018, 12:46

Julia-Klara wrote: 04 Aug 2018, 12:18 To kao pokusavas podjebavat, jel? Ti mangup neki?
:rol
Zar samo mangupi podjebavaju....?
Pametni uce i od budala, budale ni od pametnih

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: U RS ćirilica postaje glavno pismo. Kazne za neprimjenjivanje do 15.000 maraka

Post by Julia-Klara » 04 Aug 2018, 12:58

Nisi zanimljiv, i bilo bi lijepo da me zaobilazis. Hvala
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
toxic
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20588
Joined: 26 Jul 2016, 15:22
Location: My Own World
Status: Offline

Re: U RS ćirilica postaje glavno pismo. Kazne za neprimjenjivanje do 15.000 maraka

Post by toxic » 04 Aug 2018, 13:59

Kakav idiotizam :grana
𝗪𝗲'𝗿𝗲 𝗔𝗹𝗹 𝗠𝗮𝗱 𝗛𝗲𝗿𝗲

orbit
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 446
Joined: 30 Jul 2018, 08:28
Location: Ze - Do kanton
Status: Offline

Re: U RS ćirilica postaje glavno pismo. Kazne za neprimjenjivanje do 15.000 maraka

Post by orbit » 04 Aug 2018, 18:28

Image


Ovako se srpstvo brani.Sto je srpstvo jace,Srbi ce bolje zivjeti.Nije bitno sto su im propale banke i nestalo milione KM,sto imaju najnizu pemziju u Europi,sto su prezaduzeni,sto ime je Fedracija dala preko 20 miliona od akciza kao sadaku,itd.

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: U RS ćirilica postaje glavno pismo. Kazne za neprimjenjivanje do 15.000 maraka

Post by Čupava » 04 Aug 2018, 19:49

Ovi u RS se bas dosađuju :D.
.

orbit
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 446
Joined: 30 Jul 2018, 08:28
Location: Ze - Do kanton
Status: Offline

Re: U RS ćirilica postaje glavno pismo. Kazne za neprimjenjivanje do 15.000 maraka

Post by orbit » 04 Aug 2018, 21:23

Image


Ovo je vrhunac srpstva.Ovako se njeguje nacionalno blago.Engleski na cirilici.Uslikano u Srbiji.Mozemo ocekivati u srpskoj.Alal im vera.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26333
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14218 times
Been thanked: 3768 times
Status: Offline

Re: U RS ćirilica postaje glavno pismo. Kazne za neprimjenjivanje do 15.000 maraka

Post by Veca » 04 Aug 2018, 22:33

...cijeli svijet mora znat cirilicu, ili da zaobilaze srBske drzave! :puca
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

orbit
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 446
Joined: 30 Jul 2018, 08:28
Location: Ze - Do kanton
Status: Offline

Re: U RS ćirilica postaje glavno pismo. Kazne za neprimjenjivanje do 15.000 maraka

Post by orbit » 04 Aug 2018, 23:00

Image



Zakon je u pripremnoj fazi,a vec se vidi ucinak.Poznati svjetski lanac supermarketa „Čutura“ odmah je stavio cirilicnu reklamu.Nacionalni ponos je iznad svega.

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80125
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7020 times
Been thanked: 11330 times
Status: Online

Re: U RS ćirilica postaje glavno pismo. Kazne za neprimjenjivanje do 15.000 maraka

Post by spacebound » 05 Aug 2018, 05:45

Čupava wrote: 04 Aug 2018, 19:49 Ovi u RS se bas dosađuju :D.
Ne dosadjuju se, nego skrecu paznju sa zaista bitnih problema, a ima ih more.Znaju sta kod vecine prolazi.Samo srbuj, od jutra do mraka, a razdragana masa, iako praznog stomaka, ce da grleno klice i eto opet pobjede na izborima.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6888 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Re: U RS ćirilica postaje glavno pismo. Kazne za neprimjenjivanje do 15.000 maraka

Post by Krokodil Behko » 05 Aug 2018, 10:12

Danas, u doba interneta i kablovske, teško da se na ovaj način, može nešto postići.
Prisila je prisila, pa kako god, a narod obično ne voli prisilu. Jedini način da nešto postignu je da promijene pristup svemu. Trebali bi svom narodu objasniti zašto latinica uzima primat, kod njih. Odgovor je vrlo jednostavan - jer postoji latinica koja se savršeno podudara sa srpskom književnom normom, a to je HR/BiH latinica, što opet ukazuje na notornu činjenicu, kako svi govorimo istim jezikom, ali upravo je to ono što ne žele priznati i u SRB i u HR, pa tako da hudom narodu ne preostaje ništa drugo, nego da plaća kazne.

Istina, lijepoo je imati zasebno pismo, ali to nije nikakav unikat. I Nijemci imaju nekoliko zasebnih slova, pa se ne kurče okolo, po Evropi. Kad bismo prevrnuli sve latinice i sve ćirilice, shvatili bi da od naroda do naroda, nailazimo na tu i tamo poneko različito slovo :cudi
online

mehaning
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2458
Joined: 03 Jan 2016, 19:54
Status: Offline

Re: U RS ćirilica postaje glavno pismo. Kazne za neprimjenjivanje do 15.000 maraka

Post by mehaning » 05 Aug 2018, 11:19

Na taj če način zadržati doma školovane kadar... :djed

Jer kad donese švabi diplomu u cirilici, mislit če, da ga zajebava... :ha

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: Krokodil Behko, Naseef Mushroom and 30 guests