Kome pripada Bosna i Hercegovina

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Kome pripada Bosna i Hercegovina

Post by STrendzer » 10 Dec 2015, 13:04

dobre.vibracije wrote:bosnjacima, hrvatima i srbima. barem bi trebala. a u stvarnosti nekim "visim silama" kao i vecina malih drzava

stavi ruku na srce i slozit ces se sa ovom tvrdnjom,svih troje ovih gore nabrojanih imaju svoje maticne drzave(nemoj da ih brojim to znamo svi..)..


Pripada Bosancima iliti Bosanskohercegovcima,mi nemamo drugu/maticnu drzavu.Ovi gore je imaju.

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Kome pripada Bosna i Hercegovina

Post by greeneyes » 10 Dec 2015, 13:10

[ytube][/ytube]
Samo sabura

User avatar
dobre.vibracije
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 986
Joined: 13 Sep 2015, 13:11
Status: Offline

Re: Kome pripada Bosna i Hercegovina

Post by dobre.vibracije » 10 Dec 2015, 14:12

Mohr wrote:
dobre.vibracije wrote:bosnjacima, hrvatima i srbima. barem bi trebala. a u stvarnosti nekim "visim silama" kao i vecina malih drzava
A ništa Ostalima... :roll
ako kazemo da, recimo, hrvatska drzava pripada hrvatima, rusija rusima, onda tom analogijom i BiH pripada konstitutivnim narodima.
Danas sam tu, a sutra daleko..

User avatar
dobre.vibracije
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 986
Joined: 13 Sep 2015, 13:11
Status: Offline

Re: Kome pripada Bosna i Hercegovina

Post by dobre.vibracije » 10 Dec 2015, 14:18

STrendzer wrote:
dobre.vibracije wrote:bosnjacima, hrvatima i srbima. barem bi trebala. a u stvarnosti nekim "visim silama" kao i vecina malih drzava

stavi ruku na srce i slozit ces se sa ovom tvrdnjom,svih troje ovih gore nabrojanih imaju svoje maticne drzave(nemoj da ih brojim to znamo svi..)..


Pripada Bosancima iliti Bosanskohercegovcima,mi nemamo drugu/maticnu drzavu.Ovi gore je imaju.
cinjenica jeste da hrvatima/srbima srce tezi hrvatskoj/srbiji (vecini barem), ali bez obzira na to, ni hrvati ni srbi nisu ovdje od jucer. ovo je i njihova zemlja unatoc tome sto bi bosnjaci htjeli da je bosnjacka, bosanska, kako hocete, hrvati da je hrvatska, a srbi da je srpska. ne moze se na silu stvarat unitaristicka drzava (mislim, moze, ali povijest pokaze kako to uvijek zavrsi).
Danas sam tu, a sutra daleko..

User avatar
dobre.vibracije
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 986
Joined: 13 Sep 2015, 13:11
Status: Offline

Re: Kome pripada Bosna i Hercegovina

Post by dobre.vibracije » 10 Dec 2015, 14:19

greeneyes wrote:[ytube][/ytube]
:oo :oo
Danas sam tu, a sutra daleko..

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Kome pripada Bosna i Hercegovina

Post by Mohr » 10 Dec 2015, 14:21

dobre.vibracije wrote:
Mohr wrote:
dobre.vibracije wrote:bosnjacima, hrvatima i srbima. barem bi trebala. a u stvarnosti nekim "visim silama" kao i vecina malih drzava
A ništa Ostalima... :roll
ako kazemo da, recimo, hrvatska drzava pripada hrvatima, rusija rusima, onda tom analogijom i BiH pripada konstitutivnim narodima.
Ako kažemo, a(li) zašto bismo tako rekli :roll

Kome je BiH pripadala prije negoli je raskrčmljena među konstitutivnim plemenima?

User avatar
dobre.vibracije
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 986
Joined: 13 Sep 2015, 13:11
Status: Offline

Re: Kome pripada Bosna i Hercegovina

Post by dobre.vibracije » 10 Dec 2015, 14:27

Mohr wrote:
dobre.vibracije wrote:
Mohr wrote:
dobre.vibracije wrote:bosnjacima, hrvatima i srbima. barem bi trebala. a u stvarnosti nekim "visim silama" kao i vecina malih drzava
A ništa Ostalima... :roll
ako kazemo da, recimo, hrvatska drzava pripada hrvatima, rusija rusima, onda tom analogijom i BiH pripada konstitutivnim narodima.
Ako kažemo, a(li) zašto bismo tako rekli :roll

Kome je BiH pripadala prije negoli je raskrčmljena među konstitutivnim plemenima?
ako gledamo s politoloske strane.
u dalju povijest ne bi' zalazio jer sam vec negdje piso o tom. nema smisla ako se uce tri povijesti.
Danas sam tu, a sutra daleko..

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Kome pripada Bosna i Hercegovina

Post by Mohr » 10 Dec 2015, 14:36

Pa s politološke strane, pripada li Hrvatska Hrvatima ili građanima Hrvatske :roll

Kome pripada recimo npr. Belgija, Flamancima ili Valoncima? Ili kralju?

Historija je samo jedna, bez obzira šta uče i profe trućale djeci po školama ;) Obrazovni sustav je uvijek u službi vladajuće ideologije, političke klase, odnosno u službi onih koji upravljaju materijalnom bazom tj. proizvodnim sredstvima i prirodnim resursima društva.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Online

Re: Kome pripada Bosna i Hercegovina

Post by Pasaga » 10 Dec 2015, 14:48

drug vibrator..... :)

...istoruja.....kao nauka...
veze nema ni sa kim.....

samo je do onog ko je i kako tumaci......
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Kome pripada Bosna i Hercegovina

Post by greeneyes » 10 Dec 2015, 14:51

Pasaga wrote:drug vibrator..... :)

...istoruja.....kao nauka...
veze nema ni sa kim.....

samo je do onog ko je i kako tumaci......
Opa, družiš se s vibratorom. Iznenadjuješ me, Paša. :roll
Samo sabura

User avatar
dobre.vibracije
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 986
Joined: 13 Sep 2015, 13:11
Status: Offline

Re: Kome pripada Bosna i Hercegovina

Post by dobre.vibracije » 10 Dec 2015, 14:51

Mohr wrote:Pa s politološke strane, pripada li Hrvatska Hrvatima ili građanima Hrvatske :roll

Kome pripada recimo npr. Belgija, Flamancima ili Valoncima? Ili kralju?

Historija je samo jedna, bez obzira šta uče i profe trućale djeci po školama ;) Obrazovni sustav je uvijek u službi vladajuće ideologije, političke klase, odnosno u službi onih koji upravljaju materijalnom bazom tj. proizvodnim sredstvima i prirodnim resursima društva.
pripada gradjanima hrvatske - hrvatima i nacionalnim manjinama. s razlogom se kaze hrvatima i nacionalnim manjinama, a ne hrvatima i srbima, madjarima, talijanima, nijemcima.

belgija pripada i flamancima, i valoncima i nijemcima (imaju svoju federalnu jedinicu iako ih je manji postotak u belgiji nego hrvata u BiH). sto se tice ovog s kraljem, ne moze se reci da pripada kralju zahvaljujuci modernoj diobi vlasti. to bi bilo kao da se kaze da pripada vladi, premijeru, ili da amerika pripada senatu itd.

povijest jeste samo jedna, al nesto sumnjam da je bas onakva kakvim je pokazuje svaki od tri naroda
Danas sam tu, a sutra daleko..

User avatar
dobre.vibracije
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 986
Joined: 13 Sep 2015, 13:11
Status: Offline

Re: Kome pripada Bosna i Hercegovina

Post by dobre.vibracije » 10 Dec 2015, 14:54

Pasaga wrote:drug vibrator..... :)

...istoruja.....kao nauka...
veze nema ni sa kim.....

samo je do onog ko je i kako tumaci......
:D.

suglasan sam s tim.
Danas sam tu, a sutra daleko..

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Kome pripada Bosna i Hercegovina

Post by Mohr » 10 Dec 2015, 15:02

Naravno da nije, narod je (aktivni) sudionik povijesti koje, kao što vidimo, baš i nije svjestan, što itekako odgovara (poglavito našoj "kerber") vladajućoj oligarhiji.


Druže Pašo, historija ni nije nauka, ona je (dominantan) društveni, javni, mainstream narativ. Historiografija je znanost.

User avatar
dobre.vibracije
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 986
Joined: 13 Sep 2015, 13:11
Status: Offline

Re: Kome pripada Bosna i Hercegovina

Post by dobre.vibracije » 10 Dec 2015, 15:15

Mohr wrote:
Druže Pašo, historija ni nije nauka, ona je (dominantan) društveni, javni, mainstream narativ. Historiografija je znanost.
nisi svjestan sta si mi uradio s ovom recenicom :oo
bakcem se sad s pojmovima povijest, historija, historiografija (u hrvatskom jeziku) i svaki izvor drugacije (slicno ili manje slicno) kaze.
Danas sam tu, a sutra daleko..

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Kome pripada Bosna i Hercegovina

Post by Mohr » 10 Dec 2015, 16:10

Pa da, čak ni povijest i historija nisu sinonimi, povijest ti je uglavnom pripovijest. Historija je (manje ili više) činjenično potkrijepljeno istraživanje, s tim što se činjenice različito tumače te se njima manipulira. Međutim, kod historiografije toga nema, to je čista faktografija i ona se ne bavi tumačenjem kontexta (ne ulazi u uzroke i posljedice i ne ispituje motive) događaja.

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14912
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 436 times
Been thanked: 786 times
Status: Offline

Re: Kome pripada Bosna i Hercegovina

Post by vila » 10 Dec 2015, 16:15

Mohr wrote:Pa s politološke strane, pripada li Hrvatska Hrvatima ili građanima Hrvatske :roll

Kome pripada recimo npr. Belgija, Flamancima ili Valoncima? Ili kralju?

Historija je samo jedna, bez obzira šta uče i profe trućale djeci po školama ;) Obrazovni sustav je uvijek u službi vladajuće ideologije, političke klase, odnosno u službi onih koji upravljaju materijalnom bazom tj. proizvodnim sredstvima i prirodnim resursima društva.
Pa s politoloske ili koje god hoces strane,pripada li bosna i hercegovina hrvatima?
Ili ces i ti reci da imamo svoje maticne drzave( ma sta to znacilo)?
Kad si vec spomenuo belgiju,,sjetila sam se jednog intervjua sa nekim njihovim politicarom
Sad se ne sjecam je li bio premijer ili nesto trece
Uglavnom ,razgovor je iz doba afere komsic
Na pitanje sto bi se dogodilo da se taj slucaj dogodio u belgiji,,ovaj je odgovorio
Belgije tada ne bi vise bilo!

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Kome pripada Bosna i Hercegovina

Post by Mohr » 10 Dec 2015, 17:11

Matična država može biti samo ona u kojoj si rođen
vila wrote:
Mohr wrote:Pa s politološke strane, pripada li Hrvatska Hrvatima ili građanima Hrvatske :roll

Kome pripada recimo npr. Belgija, Flamancima ili Valoncima? Ili kralju?

Historija je samo jedna, bez obzira šta uče i profe trućale djeci po školama ;) Obrazovni sustav je uvijek u službi vladajuće ideologije, političke klase, odnosno u službi onih koji upravljaju materijalnom bazom tj. proizvodnim sredstvima i prirodnim resursima društva.
Pa s politoloske ili koje god hoces strane,pripada li bosna i hercegovina hrvatima?
Ili ces i ti reci da imamo svoje maticne drzave( ma sta to znacilo)?
Kad si vec spomenuo belgiju,,sjetila sam se jednog intervjua sa nekim njihovim politicarom
Sad se ne sjecam je li bio premijer ili nesto trece
Uglavnom ,razgovor je iz doba afere komsic
Na pitanje sto bi se dogodilo da se taj slucaj dogodio u belgiji,,ovaj je odgovorio
Belgije tada ne bi vise bilo!

Bosna i Hercegovina pripada građanima BiH, među kojima su i Hrvati. To je ono što je bitno, dakle, da je građanin jedinka koja polaže prava i preuzima obaveze zato što je građanin/državljanin, pritom je nebitno je li Hrvat ili bilo tko deseti. (Ne vjerujem da te, kad plaćaš porez itd. pitaju da li si pripadnica konstitutivnog naroda :obrve )

Glede matične države, za mene je ona samo moja domovina, zemlja u koj sam rođen, premda ne vidim zašto bi mi to bilo uopće važno za bilo što, ljudi se rađaju svuda na svijetu. Također, postoje ljudi koji više vole zemlje u koje su otišli iz svojih domovina, jer tamo su sretniji i zadovoljniji, mirniji i sigurniji. Naravno, malo tko će od njih to i priznati, ali to je fakat ;) Mene, sa društveno-političkog aspekta princip krvi & tla savršeno ne zanima; ideja je ono što pokreće svijet. Čovjek ne bira gdje i kad i pod kakvim okolnostima će se roditi i odrastati, te stoga mnijem da je posve blesavo razmetati se upravo tom slučajnošću. Dakle, draga moja @vilenice, ova zemlja pripada jednako tebi, konstitutivnoj Hrvatici kao i meni, neustavnom komunistu :pusa Ti pripadaš ustavnoj kategoriji (i opet ovdje ne mogu propustiti da naglasim da taj ustav nikad nije verificiran!) ove zemlje koja izgleda ovako kako izgleda, u kojoj je većina ljudi nezadovljna, nesretna, ponižena, ojađena i obeščašćena, i koje se mnogi njeni čestiti (a ova zemlja je puna čestitih ljudi, kao uostalom i svaka druga) srame, dok sam ja među onima ustavno nepriznatima, ali svakako, na, vjerujem, opću žalost većine forumaša :pusi i postojim ;)
Last edited by Mohr on 10 Dec 2015, 17:20, edited 1 time in total.

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14912
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 436 times
Been thanked: 786 times
Status: Offline

Re: Kome pripada Bosna i Hercegovina

Post by vila » 10 Dec 2015, 17:17

Ja osip dobijem kad mi netko kaze
Imate maticnu drzavu !

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Kome pripada Bosna i Hercegovina

Post by Podrinjac » 10 Dec 2015, 19:59

Bezveze se raspravljate oko toga kome Bosna pripada. Ja ću kratko i jasno odgovoriti ... Bosna pripada lopovima i profiterašima.

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Kome pripada Bosna i Hercegovina

Post by Mohr » 05 Jan 2016, 11:50

Tuga u banjalučkim javnim kuhinjama: Bez obroka za praznike


http://www.6yka.com/novost/96770/tuga-u ... a-praznike

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests