Da li ste pročitali Dejtonski ugovor (uključujući Aneks 4)?

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

Da li ste pročitali Dejtonski ugovor?

Da
2
18%
Ne
7
64%
Djelimično
2
18%
Šta je to?
0
No votes
 
Total votes: 11

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Da li ste pročitali Dejtonski ugovor (uključujući Aneks

Post by Dzagoda » 02 Mar 2014, 17:31

krhotina wrote:

Na dejtonski sporazum kao pravni dokument teško se mogu staviti nekakve posebne primjedbe.
Kad govoriš o onome šta on pokriva, onda treba imati u vidu da su Srbi htjeli pripojiti BiH, ili bar pola njenog teritorija Srbiji, da je i Hrvatska željela polovinu za sebe, a da je naša armija bila na putu da oslobodi cijelu teritoriji BiH pa da je imamo cjelovitu, naslijeđenu iz Jugoslavije. Šta je bilo u glavama pojedinim ekstremnih mladomuslimana glede BiH, vjeruj da ne znam i ne zanima me. Uglavnom, niko nije bio plaho zadovoljan ovim djetonskim krojem. Ali BiH je tu.
Moja primjedba je ta da ne vidim legalnu nogu za dokument koju su potpisala dva strana drzavnika, a isti direktno utjece na Ustav BiH.

Za ostatak teksta: da je Bog d'o neko drugi bio umjesto Alije, pa se nije obazreo na prijetnje Klintona kad je nasa Armija vec bila nadomak BL. Bosna ne bi vise nikad bila u problemu.
Dayton ne dopusta da se jednom za svagda kaze ono sto je svima na umu: u BiH nema Srba i Hrvata. Ako ti je babin babo rodjen tu, a ti se "osecas" pripadnikom drugom narodu, sirok ti drum. Generalno govoreci :zubi Samo tad, i samo tad, ce BiH da postane ono sto treba da bude. A od imena "Bosnjaci" takodjer, hoce nesto da mi bude. So, po nekoj logcnoj logici;) mi smo svi Bosanci i Hercegovci. "Ostali" mogu u majku,,,, vec koju pozele :D
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

krhotina
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 621
Joined: 10 Jan 2014, 02:27
Status: Offline

Re: Da li ste pročitali Dejtonski ugovor (uključujući Aneks

Post by krhotina » 02 Mar 2014, 20:36

Kako da te utješim? Jedino možda ako imaš gdje pri ruci koju tu jagodu sa slike, ono baš znaju razgaliti dušu.
Takođe, i ja sam Bosanac, i često ne razumijem naš narod.

Opet što se tiče dejtonskog sporazuma, u pravnom smislu to je gromada, al naši 'eksperti' su u stanju i givit da pokvare.
Vidi, ako npr jedan Tihić ili Lagumdžija kažu 'Dejton je naš zatvor ili omča oko vrata' onda to stvarno smrdi do neba.
Do sad su ga muzli do besvijesti a sad ga treba okrenuti da im sjebe dinastiju. Može to Dejton, siguran sam.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: Da li ste pročitali Dejtonski ugovor (uključujući Aneks

Post by Pasaga » 02 Mar 2014, 20:44

krhotina wrote:Kako da te utješim? Jedino možda ako imaš gdje pri ruci koju tu jagodu sa slike, ono baš znaju razgaliti dušu.
Takođe, i ja sam Bosanac, i često ne razumijem naš narod.

Opet što se tiče dejtonskog sporazuma, u pravnom smislu to je gromada, al naši 'eksperti' su u stanju i givit da pokvare.
Vidi, ako npr jedan Tihić ili Lagumdžija kažu 'Dejton je naš zatvor ili omča oko vrata' onda to stvarno smrdi do neba.
Do sad su ga muzli do besvijesti a sad ga treba okrenuti da im sjebe dinastiju. Može to Dejton, siguran sam.
Krhotina,....svi smo mi Bos. i Herc.
U cemu je hepek?
Jedno je geografska odrednica a drugo je nacionalnost.
To dvoje netreba poistovjecivat.
Deyton jest zaustavio rat.
Tu je dobar.
Sve ostalo je edukacija onih koji su na vlasti,kako da manipulisu Drzavom i narodnim masama. :djed
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Da li ste pročitali Dejtonski ugovor (uključujući Aneks

Post by Dzagoda » 02 Mar 2014, 20:45

krhotina wrote:Kako da te utješim? Jedino možda ako imaš gdje pri ruci koju tu jagodu sa slike, ono baš znaju razgaliti dušu.
Haj ti kod nas na tulumbe, bolje razgale ;) :D
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

krhotina
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 621
Joined: 10 Jan 2014, 02:27
Status: Offline

Re: Da li ste pročitali Dejtonski ugovor (uključujući Aneks

Post by krhotina » 02 Mar 2014, 21:12

Pasaga wrote:
krhotina wrote:Kako da te utješim? Jedino možda ako imaš gdje pri ruci koju tu jagodu sa slike, ono baš znaju razgaliti dušu.
Takođe, i ja sam Bosanac, i često ne razumijem naš narod.

Opet što se tiče dejtonskog sporazuma, u pravnom smislu to je gromada, al naši 'eksperti' su u stanju i givit da pokvare.
Vidi, ako npr jedan Tihić ili Lagumdžija kažu 'Dejton je naš zatvor ili omča oko vrata' onda to stvarno smrdi do neba.
Do sad su ga muzli do besvijesti a sad ga treba okrenuti da im sjebe dinastiju. Može to Dejton, siguran sam.
Krhotina,....svi smo mi Bos. i Herc.
U cemu je hepek?
Jedno je geografska odrednica a drugo je nacionalnost.
To dvoje netreba poistovjecivat.
Deyton jest zaustavio rat.
Tu je dobar.
Sve ostalo je edukacija onih koji su na vlasti,kako da manipulisu Drzavom i narodnim masama. :djed

Dejton je zaustavio rat i onemogućio raspad BiH. Ono prvo je početni uspjeh a drugo je tekovina.
Tema je da li smo pročitali dejtonski ugovor. Ja sam ga više puta isčitavo i rado bi da mi neko konkretno ukaže šta je u njemu negativno?

A druže moj u ratu sam kao Bosanac branio sve narode koji su bili napadnuti i ponosno sam ostao to što sam bio.
Eto u tome je hepek

krhotina
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 621
Joined: 10 Jan 2014, 02:27
Status: Offline

Re: Da li ste pročitali Dejtonski ugovor (uključujući Aneks

Post by krhotina » 02 Mar 2014, 21:15

Jagoda wrote:
krhotina wrote:Kako da te utješim? Jedino možda ako imaš gdje pri ruci koju tu jagodu sa slike, ono baš znaju razgaliti dušu.
Haj ti kod nas na tulumbe, bolje razgale ;) :D

Ma joj, nisam ti ja ba za sijela, ne znam ja to... :tuga

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Da li ste pročitali Dejtonski ugovor (uključujući Aneks

Post by Dzagoda » 02 Mar 2014, 21:18

krhotina wrote:
Jagoda wrote:
krhotina wrote:Kako da te utješim? Jedino možda ako imaš gdje pri ruci koju tu jagodu sa slike, ono baš znaju razgaliti dušu.
Haj ti kod nas na tulumbe, bolje razgale ;) :D

Ma joj, nisam ti ja ba za sijela, ne znam ja to... :tuga
Ne boj se nisam ja pravila, coJek u mene, safe su hahahahahahahahahahahah

Salim se Krhki:)))))
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Offline

Re: Da li ste pročitali Dejtonski ugovor (uključujući Aneks

Post by Krokodil Behko » 02 Mar 2014, 22:13

Dejtonski ustav radi na principu klackalice, samo neki to ne shvataju.
online

krhotina
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 621
Joined: 10 Jan 2014, 02:27
Status: Offline

Re: Da li ste pročitali Dejtonski ugovor (uključujući Aneks

Post by krhotina » 02 Mar 2014, 22:30

Da pojasnim - klackalica radi klac klac :djed

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Da li ste pročitali Dejtonski ugovor (uključujući Aneks

Post by Rockefeller » 03 Mar 2014, 00:57

Jesam. Neki dan sam pročitao i ustav RS-a, a mislim da sam pročitao i ustav FBiH, no nisam siguran. :hihi
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Offline

Re: Da li ste pročitali Dejtonski ugovor (uključujući Aneks 4)?

Post by Krokodil Behko » 16 Nov 2017, 22:11

E, eo Vučić nije pročitao.

Na upit zašto se stalno petlja u unutrašnje poslove BiH, potpomaže Dodikove opstrukcije i sl, a s druge strane, pao u vatru zbog famozne Bakirove izjave, lik reče ni manje ni više:


Srbija i Hrvatska imaju pravo da se miješaju u BiH jer su to garanti dejtonskog sporazuma, a BiH nema pravo da se miješa u njihove poslove

http://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/v ... i/6750159/


Ali vrlo brzo je demantovan iz OHR

OHR OSRAMOTIO VUČIĆA: Srbija nije garant Dejtonskog sporazuma!


Image

Nakon što je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić jučer poručio kako je Srbija, zajedno sa Hrvatskom, garant Dejtonskog sporazuma te da na osnovu toga ima pravo da se miješa u pitanje vezano za BIH, TV1 je kontaktirala OHR kao vrhvnog tumača Dejtonskog sporazuma.

U nastavku prenosimo stav OHR-a kao odgovor na upit TV1:

“Potpisivanjem Općeg okvirnog sporazuma za mir, Savezna Republika Jugoslavija, čija je Srbija pravna sljednica, preuzela je određene obaveze. Između ostalog, obavezala se na puno poštivanje suverene jednakosti i izbjegavanje bilo kakvih aktivnosti koje bi bile usmjerene protiv nezavisnosti Bosne i Hercegovine te je prihvatila da promovira i poštuje obaveze koje proizlaze iz Aneksa 4, tj. Ustava Bosne i Hercegovine.

Sporazum su potpisale tadašnja Republika Bosna i Hercegovina, tadašnja Savezna Republika Jugoslavija i Republika Hrvatska. Evropska unija, Francuska Republika, Savezna Republika Njemačka, Ruska Federacija, Ujedinjeno Kraljevstvo i Sjedinjene Američke Države su bile zemlje-svjedoci.”

Iz ovog je stava jasno da je Srbija, kao i Hrvatska, samo potpisnica Dejtonskog sporazuma, i to zbog svoje uloge u agresiji na BIH. Srbija se tim potpisom obavezala na prekid aktivnosti uperenih protiv Bosne i Hercegovine, ali nije dobila pravo mješanja u unutrašnje stvari naše zemlje, kakvo pravo sebi želi priskrbiti insistiranjem na nepostojećoj ulozi „garanta“ sporazuma", zaključuje se u odgovoru OHR-a.

Tvrdnju srbijanskog predsjednika Vučića da je Srbija garant Dejtonskog sporazuma, komentirao je i Miro Lazović, jedan od sudionika mirovnih pregovora u Dejtonu. Lazović kaže da su Srbija i Hrvatska 1995. potpisom prihvatile Dejton i da su one samo potpisnice Dejtona.

“Stavljanjem potpisa su prihvatile odgovornost za učešće u ratu. To ni u kom slučaju ne omogućuje tim zemljama da se miješaju u unutrašnje stvari BiH, već da se moraju ponašati u skladu s odredbama Sporazuma. To što Vučić radi proteklih dana i mjeseci kompromituje taj potpis“, kaže Lazović.

Napominje Lazović da Dodik svaki put u prisustvu Vučića kaže da BiH nije država.

“Vučić ćuti. Dakle, on time kompromituje taj potpis i time se direktno miješa u unutrašnje stvari BiH. Naprotiv, morao bi svaki put kada Dodik u njegovom prisustvu negira državu BiH, biti odričit i reći da to nije uredu i napraviti distancu od takvih izjava“, kaže Lazović.

Osvrnuo se i na dramu, nastalu na lažnom prenošenju dijelova intervjua Izetbegovića, a koje je dovela i do sjednice Vijeća za sigurnost.

“Ovo što danas Vučić radi je kompromitacija i njega kao regionalnog lidera“, zaključuje Lazović.


(S.B./Vijesti ba)




I maksuz obiđem Telegraf, Blic, Kurir, Politiku, B92, ali naravno, ovaj demanti niko nije objavio.
Tamo je Sjeverna Koreja i to dobrovoljna :sok
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Offline

Re: Da li ste pročitali Dejtonski ugovor (uključujući Aneks 4)?

Post by Krokodil Behko » 31 Jul 2020, 18:39

Sad čitam i upadne mi u oko dodatak na aneks 6.

DODATAK
INSTRUMENTI LJUDSKIH PRAVA KOJI ĆE SE PRIMENJIVATI U BOSNI I
HERCEGOVINI

1. Konvencija o zaštiti i kažnjavanju zločina genocida iz 1948.godine i još 15 međunarodnih
konvencija spomenute u Aneksu 1.
Znači, genocid presuđen i svako negiranje bi trebalo biti kršenje sporazuma, a pominje se i kažnjavanje, pa tako da nam ne treba nikakav zakon o negiranju genocida. Nikad nisam čuo ovu stoku iz SDA, da su potegli ovo pitanje, ili se varam :hm
online

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Da li ste pročitali Dejtonski ugovor (uključujući Aneks 4)?

Post by Taare » 31 Jul 2020, 21:06

Krokodil Behko wrote: 31 Jul 2020, 18:39 genocid presuđen i svako negiranje bi trebalo biti kršenje sporazuma, a pominje se i kažnjavanje, pa tako da nam ne treba nikakav zakon o negiranju genocida.
Tako je.
Nekad davno na klixu pročitah postove dobro upućenih ljudi koji su tematizirali dms i baš su spominjali ovu tačku.
Svi mi se morete obratit

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9718 times
Status: Offline

Re: Da li ste pročitali Dejtonski ugovor (uključujući Aneks

Post by insomnia » 31 Jul 2020, 21:21

Maja wrote: 02 Mar 2014, 12:01 Nisam pročitala dejtonski. Znam samo da je to nešto ružno i da je za sve kriv Alija :oo
A sad ozbiljno pitam...jel se može negdje online pročitati. Nemojte mi se smijati.
Tako mlada a tako pametna
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15141
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 615 times
Been thanked: 2030 times
Status: Offline

Re: Da li ste pročitali Dejtonski ugovor (uključujući Aneks 4)?

Post by Laser » 31 Jul 2020, 21:32

Kad je potpisan Dejtonski sporazum, radi posla kojim sam se tada bavio, morao sam ga pročitati, razumjeti i znati, naročito neke njegove dijelove. Uglavnom, pročitao sam ga više puta, ali mislim da više nikad neću.
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Offline

Re: Da li ste pročitali Dejtonski ugovor (uključujući Aneks 4)?

Post by Krokodil Behko » 26 Aug 2020, 22:32

Veli Dodik.

RS je formirana 9. januara kao nezavisna država. Ušla je u građanski rat da odbrani svoju državu.

Jel vama ovdje sve logično?
online

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Da li ste pročitali Dejtonski ugovor (uključujući Aneks 4)?

Post by Melek » 26 Aug 2020, 22:48

Jeste. Nelogično bi bilo da bizon kaže neku istinu o genocidnoj.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Da li ste pročitali Dejtonski ugovor (uključujući Aneks 4)?

Post by Taare » 26 Aug 2020, 23:22

Krokodil Behko wrote: 26 Aug 2020, 22:32 Jel vama ovdje sve logično?
Naravno. Pobješnjeli muHadžedini, bivši sugrađani, su terorisali srBsku nejač po prijedoru, bijeljini, ali i ostalim dijelovima tzv bih i to je bio razlog za građanski rat u državetini rš.
Ne zaboravimo da je sve počelo zato što su poturice ubile starog svata u sred srpskog sarajeva.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Demonika
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 265
Joined: 09 Jun 2020, 15:30
Has thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Da li ste pročitali Dejtonski ugovor (uključujući Aneks 4)?

Post by Demonika » 28 Aug 2020, 03:32

Laser wrote: 31 Jul 2020, 21:32 Kad je potpisan Dejtonski sporazum, radi posla kojim sam se tada bavio, morao sam ga pročitati, razumjeti i znati, naročito neke njegove dijelove. Uglavnom, pročitao sam ga više puta, ali mislim da više nikad neću.
Možeš li nama smrtnicima ukratko pojasniti isti, hvala unaprijed

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15141
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 615 times
Been thanked: 2030 times
Status: Offline

Re: Da li ste pročitali Dejtonski ugovor (uključujući Aneks 4)?

Post by Laser » 28 Aug 2020, 09:25

Demonika wrote: 28 Aug 2020, 03:32
Laser wrote: 31 Jul 2020, 21:32 Kad je potpisan Dejtonski sporazum, radi posla kojim sam se tada bavio, morao sam ga pročitati, razumjeti i znati, naročito neke njegove dijelove. Uglavnom, pročitao sam ga više puta, ali mislim da više nikad neću.
Možeš li nama smrtnicima ukratko pojasniti isti, hvala unaprijed
Nije to za vas smrtnike.
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests