U Rajlovcu ubijena dva vojnika Oružanih snaga BiH

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Re: Sarajevo: Uhapšeno 11 osoba osumnjičenih za terorizam

Post by Krokodil Behko » 23 Dec 2015, 23:38

Mutevelija wrote:Ne možeš hadise prilagoditi, teško je to uraditi?
Nastao bih veći metež.
Šta kad bi se moglo klanjati u šorcu /muškarci, žene bez marame, muzika u džamiji sa ilahijama itd.
Ili još gore Kur'an se ne može nikako prilagoditi za neka hadise se može i "zažmiriti na oko" kazati da nisu ispravni nisu sahih niti hasen, a Kur'an se ne može prilagoditi iako ima različitih tefsira i Kur'ana.
Nisam mislio na Kur'an, nego na hadise.
A ako je frka, ne bi bilo loše da se pola toga ukine. Manje bi bilo zabuna.
online

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Uhapšeno 11 osoba osumnjičenih za terorizam

Post by Mutevelija » 23 Dec 2015, 23:40

Ne možeš to raditi, jer ne bih znao kako klanjati kako ovo, Kuran nije potpun po svemu.
Ne bih znali ni predznake Sudnjeg dana, mada ima sekta Šijtska koja ne priznaje hadise čini mi se.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Sarajevo: Uhapšeno 11 osoba osumnjičenih za terorizam

Post by Lebowski » 24 Dec 2015, 00:27

Mutevelija wrote:
Lebowski wrote:Može li se kako Kur'an protumačiti na način da se ne mora raditi baš sve što i poslanik?
Pa Kur'n se i ne tumači o onome što je Poslanik a,s radio nego hadis.
Kur'an je ono što Allah naređuje.
Ali se tumacenjem Kur'ana daje legitimitet hadisima.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Uhapšeno 11 osoba osumnjičenih za terorizam

Post by rethna » 24 Dec 2015, 02:15

IM_ex wrote:@Mutevelija
Izvini, ali, u citatu iznad ne pise da se odnosi iskljucivo na pse u kuci; stoga odreagovah kako odreagovah, mozda i pregrubo.
Kako god, stojim iza recenog.
Jedno znam, tesko da ce se iko odreci svog ljubimca, nakon sto je ovim putem saznao da "kosta gubitka dobrih djela". "Ima se, moze se".
A osobe koje su tome odmalena ucene, nece ni zeljeti(imati) psa za kucnog ljubimca.


Jadna djeca vukodlaka sa slike :sok
Kome je pas bitniji od dobrih dijela,ti sigurno nece.
Question everything.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Re: Sarajevo: Uhapšeno 11 osoba osumnjičenih za terorizam

Post by Krokodil Behko » 24 Dec 2015, 09:57

rethna wrote:
IM_ex wrote:@Mutevelija
Izvini, ali, u citatu iznad ne pise da se odnosi iskljucivo na pse u kuci; stoga odreagovah kako odreagovah, mozda i pregrubo.
Kako god, stojim iza recenog.
Jedno znam, tesko da ce se iko odreci svog ljubimca, nakon sto je ovim putem saznao da "kosta gubitka dobrih djela". "Ima se, moze se".
A osobe koje su tome odmalena ucene, nece ni zeljeti(imati) psa za kucnog ljubimca.


Jadna djeca vukodlaka sa slike :sok
Kome je pas bitniji od dobrih dijela,ti sigurno nece.
Dobra djela ako su učinjena, onda su ućinjena i držanje psa tu neće ništa promijeniti.
Pogotovo ako je to neko učinio i iz altruističkih i iz pobožnih razloga.
online

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Uhapšeno 11 osoba osumnjičenih za terorizam

Post by Melek » 24 Dec 2015, 10:55

Evo jedno pitanje, bazirano na onom sto sam cuo od jedene starije nene, u vezi s vezom:

Mora li zena prema Islamu biti dole obrijana, odnosno da li se stidne dlake smatraju necistim stvarima, po Kur'anu i po hadisima? Ovo se uopste ne salim, ta mi je nena rekla da zena mora biti ko od majke rodjena tamo dole, bez dlacice!
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Uhapšeno 11 osoba osumnjičenih za terorizam

Post by Mirelam » 24 Dec 2015, 11:04

Sta kazu hadisi jel dozvoljeno drzati ovu simpaticnu ekipu sa gornje slikice (koja opet neodoljivo podsjeca na cetnicko smece, bradica, crna zastavica ) u zajednici ili u kuci?

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37669
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Uhapšeno 11 osoba osumnjičenih za terorizam

Post by Pasaga » 24 Dec 2015, 12:56

Melek wrote:Evo jedno pitanje, bazirano na onom sto sam cuo od jedene starije nene, u vezi s vezom:

Mora li zena prema Islamu biti dole obrijana, odnosno da li se stidne dlake smatraju necistim stvarima, po Kur'anu i po hadisima? Ovo se uopste ne salim, ta mi je nena rekla da zena mora biti ko od majke rodjena tamo dole, bez dlacice!
..i ja sam to cuo....dal je to neko moranje....neznam...
...dosta ih je obrijano ...dole...
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sarajevo: Uhapšeno 11 osoba osumnjičenih za terorizam

Post by Konsultant » 24 Dec 2015, 13:09

Obrni okreni, udri po mindji :plavi

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Uhapšeno 11 osoba osumnjičenih za terorizam

Post by rethna » 24 Dec 2015, 15:22

Krokodil Behko wrote:
rethna wrote:
IM_ex wrote:@Mutevelija
Izvini, ali, u citatu iznad ne pise da se odnosi iskljucivo na pse u kuci; stoga odreagovah kako odreagovah, mozda i pregrubo.
Kako god, stojim iza recenog.
Jedno znam, tesko da ce se iko odreci svog ljubimca, nakon sto je ovim putem saznao da "kosta gubitka dobrih djela". "Ima se, moze se".
A osobe koje su tome odmalena ucene, nece ni zeljeti(imati) psa za kucnog ljubimca.


Jadna djeca vukodlaka sa slike :sok
Kome je pas bitniji od dobrih dijela,ti sigurno nece.
Dobra djela ako su učinjena, onda su ućinjena i držanje psa tu neće ništa promijeniti.
Pogotovo ako je to neko učinio i iz altruističkih i iz pobožnih razloga.
Od Ebu Hurejre, r.a., prenosi se da je Allahov Poslanik kazao: ''Ko bude posjedovao psa, to mu umanjuje svakim danom njegova djela za jedan kirat osim psa koji cuva usjeve ili stoku.'' (Buharija i Muslim)
Question everything.

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Uhapšeno 11 osoba osumnjičenih za terorizam

Post by Mirelam » 24 Dec 2015, 17:15

Konsultant wrote:Obrni okreni, udri po mindji [emoji14]lavi
Ma nek je picke i cevapa, lako ce bosnjo za ostalo, ha ja :ooo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Re: Sarajevo: Uhapšeno 11 osoba osumnjičenih za terorizam

Post by Krokodil Behko » 24 Dec 2015, 17:47

rethna wrote:
Krokodil Behko wrote:
rethna wrote:
IM_ex wrote:@Mutevelija
Izvini, ali, u citatu iznad ne pise da se odnosi iskljucivo na pse u kuci; stoga odreagovah kako odreagovah, mozda i pregrubo.
Kako god, stojim iza recenog.
Jedno znam, tesko da ce se iko odreci svog ljubimca, nakon sto je ovim putem saznao da "kosta gubitka dobrih djela". "Ima se, moze se".
A osobe koje su tome odmalena ucene, nece ni zeljeti(imati) psa za kucnog ljubimca.


Jadna djeca vukodlaka sa slike :sok
Kome je pas bitniji od dobrih dijela,ti sigurno nece.
Dobra djela ako su učinjena, onda su ućinjena i držanje psa tu neće ništa promijeniti.
Pogotovo ako je to neko učinio i iz altruističkih i iz pobožnih razloga.
Od Ebu Hurejre, r.a., prenosi se da je Allahov Poslanik kazao: ''Ko bude posjedovao psa, to mu umanjuje svakim danom njegova djela za jedan kirat osim psa koji cuva usjeve ili stoku.'' (Buharija i Muslim)
Šta ćemo sa psima tragačima za izgubljenim licima, za drogom i eksplozivom?
Šta sa ostalim policijskim psima? Šta sa psima koji čuvaju kuće i avlije?

I na kraju krajeva, de šta Arapi kažu za držanje besposlenih konja?
Imal koji hadis o tome? O držanju besposlenih mercedesa i ferrarija, pozlaćenih, podijamantćenih itd? Tu se iživljavaju na sirotim cukama :(

Jel vidiš kako postoje dvostrukki aršini u tumačenju koječega, na osnovu hadisa?
Otprilike sve što nije arapsko griješno je, a sve što je njihovo, to je super :ok
Vala, da Muhamed s.a.v.s ustane i divi šta ko radi, uvjeravam te da ne bi cuke stigle na red za komentarisanje ni za 100 godina.,

Uglavnom bi on govorio onom hadisu "U džehenemu će goriti sve ispod gležnjeva"
Eee, taj hadis se nešto slabo spominje. Budi iskren?
online

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Uhapšeno 11 osoba osumnjičenih za terorizam

Post by Melek » 24 Dec 2015, 17:49

Da li smije svako da napise svoj hadis i doda ga zbirci ili je stavljen kapak na tu djelatnost?
Kad je zadnji hadis napisan?
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Uhapšeno 11 osoba osumnjičenih za terorizam

Post by Mutevelija » 24 Dec 2015, 18:00

Ama melaiku hadis ti je ono što je Muhamed a.s pričao pa neko čuo od ashaba od njeg pa taj ashab reko drugom ashabu paa kasnije Buhari napisao u svoju zbirku hadis ili
osljednost ashaba u primjeni hadisa

Znajući za ajete: Ko se pokori Poslaniku, taj se pokorio i Allahu!(1) i „Vi u Allahovom Poslaniku imate divan uzor!,(2) kao i brojnim hadisima koji iniciraju na primjenu Sunneta ashabi su sa posebnim pietetom i dužnim poštovanjem primjenjivali Sunnet Alla-hovog Poslanika, s.a.v.s., kako za vrijeme njegovog života, tako i poslije njegove smrti.
Ono što posebno karakteriše ovu prvu generaciju muslimana jeste njihova dosljedna primjena onoga što je radio, preporučio ili naredio Allahov Poslanik, s.a.v.s.

Opreznost ashaba u prenošenju hadisa

Ashabi su bili izuzetno svjesni činjenice da će očuvanjem Sunneta Allahovog Poslanika, s.a.v.s., biti sačuvan i Kur’an, obzirom da je Poslanikov, s.a.v.s., hadis, ustvari, komentar i pojašnjenje onoga što je poslao Gospodar svih ljudi kroz Svoju Knjigu. Otuda je opreznost pri prenošenju hadisa kod njih bila njihova prepoznatljiva crta.

Bilježi se u različitim predanjima da su oni, iz bojazni da nešto pogrešno ne prenesu, kada bi neki hadis iznosili, preblijedili, tresli se strahujući da ne bi nešto izostavili ili dodali. Nakon što bi saopćili neki hadis, obično su dodavali: Nahve haza! (U tom smilsu!); Ev kema kale! (Ili kao što je rekao) ili: Ev šebihen bi zalike! (Ili slično tome).

Ovu činjenicu najbolje ilustrira ‘Abdurrahman b. ebi Lejla, jedan od najpoznatijih učenjaka iz generacije tabi’ina, koji kaže: Zapamtio sam stotinu i dvadeset ashaba. Svako je od njih volio, kada treba da citira hadis, da to učini neko drugi. Znalo se desiti da jedno pitanje bude upućeno jednom ashabu, a on ga proslijedi drugom, a ovaj trećem, pa se to pitanje pobnovo vrati na onog prvog!(3)


Opreznost ashaba u prihvatanju hadisa

Oni nisu bili oprezni samo kod prenošenja, već su takvi bili i kod prihvatanja hadisa. Iako u početku islama, za vrijeme vladavine prvih pravednih halifa, nije se znalo za laž i podmetanje u hadisu, ipak su ashabi itekako bili oprezni u njihovom prihvatanju, shvatajući, da ukoliko bi zbog te nesmotrenosti došlo do neprovjerenih predanja, da bi to ugrozilo originalnost islamkog učenja. Naime, oni su bili svjesni falsifciranja Allahove riječi kod kršćana i Židova, a znajući da je posljednja verzija Allahove riječi – Njegov Kur’an – zagarntiran od bilo kakvog spoljnog infltriranja, svu svoju opreznost su usmjerili ka očuvanju i zaštiti komentara te Allahove riječi, čime bi, na najbolji način, očuvali čistotu i ljepotu kompletne Allahove vjere!

U tom pogledu su Ebu Bekr i Omer, r.a, tražili, kada im neko prenosi predanje od Vjerovjesnika, s.a.s.v., da još neko od ashaba to potvrdi, a Alija b. ebi Talib, r.a, je tražio zakletvu Allahom, da je istina ono što prenosi od Allahovog Poslanika, s.a.v.s.!(4)


NAJVEĆI PRENOSIOCI HADISA MEĐU ASHABIMA

Svi ashabi su izuzetno voljeli i respektovali Allahovog Poslanika, s.a.v.s. Neki su bili češće s njim, a neki su ga samo povremeno viđali, zavisno od mjesta u kojima su živjeli. Uglavnom, svi su se trudili da budu što češće s njim. Zbog svih tih okolnosti nalazimo ashabe koji su prenijeli puno do onih koji su prenijeli samo jedan ili čak nijedan hadis od njega. U narednim recima spomenut ćemo samo one ashabe čiji broj hadisa u hadiskim zbirkama prelazi cifru od hiljadu. Takvih je svega sedam ashaba!


1. EBU HUREJRE, R.A.


Ebu Hurejre r.a. je jedan od najpoznatijih ashaba Allahovog Poslanika, s.a.v.s.Iako je relativno kasno primio islam, zahvaljujući poslovičnoj ljubavi spram Poslanika islama (s.a.v.s), svojim striktnim slijeđenjem njegovog Sunneta i svojom lucidnom preciznošću u pamćenju i prenošenju njegovih hadisa zauzeo je zavidno mjesto u islamskoj, a napose hadiskoj znanosti.
Ebu Hurejre mu je nadimak a ime mu je ‘Abdurrahman b. ‘Amir ed-Devsi el-Jemani. (5)


Preovladava mišljenje kod većine učenjaka da je njegovo ime u predislamskom periodu bilo Abdu Šems/Rob Sunca. Tako smatra Imam el-Buhari(6), a to ime preferiraju, takođe, et-Tirmizi (7) i el-Hakim en-Nejsaburi.(8) Ovim imenom ga oslovljava i njegov učenik Ebu Seleme b. Abdurrahman b. Avf (9) oslanjaju}i se na Ebu Hurejru r.a. koji je sebe lično nazvao ovim imenom. Ovo se, takođe, vidi i u predaji Ibn Huzejme koju navodi posredstvom Muhammeda b.Amra b. ebi Seleme. Inače, ova predaja Ibn Hu-zejme je najvjerodostojnija od onoga što je zabilježeno o ovome, jer je sened/lanac prenosilaca autentičan i spojen, dok je kog drugih predaja sened slab ili prekinut. (10)

Što se tiče njegovog života nakon prihvatanja islama, logično je da mu je Allahov Poslanik (s.a.v.s.) promijenio ime, kao što je učinio sa mnogim drugim, jer nije tolerisao da neko bude rob bilo čega drugog, izuzev Allahov rob. On je, tada, obavezno, umjesto roba nekoga ili nečega, postao Abdullah/rob Allahov ili Abdu-rrahman/rob Milostivog i sl.


Razlog njegove čudne kun’je /nadimka

Ebu Hurejre r.a. je postao poznat po ovoj svojoj kun’ji/na-dimku. El-Hakim bilježi,razlog nastanka ovom nadimku izjavom samog Ebu Hurejre r.a. koji kaže: “Prozvan sam Ebu Hurejre zbog toga što sam dok sam bio pastir i čuvao stoku, našao divlje mačiće i stavio ih u svoj rukav, a kada sam se vratio svojoj porodici, čuli su glasove mačića iz mog krila, pa su upitali šta je to, Abdu Šemse?” Odgovorio sam: “Ovo su mačići koje sam našao!” “Ti si Ebu Hu-rejre?Otac mačkice!” - rekli su. Od tada me prati ovaj nadimak.”(11)

Imam et-Tirmizi bilježi drugu verziju u kojoj Ebu Hurej-re r.a. kaže: “Čuvao sam stado svoje porodice, a imao sam malu mačkicu, koju sam noću stavljao u jedno stablo, a danju sam joj odlazio i igrao se sa njom, pa su me prozvali Ebu Hurejre/Otac mačkice!”(12)

El-Hakim navodi predaju Ebu Hurejre r.a.u kojoj on precizira da ga je “Allahov Poslanik, s.a.v.s., nazvao Ebu Hirr/Otac mačka, a drugi su ga nazvali Ebu Hurejre/Otac mačkice”.(13) Otuda Ebu Hurejre r.a. ističe: “Draže mi je da mi date nadimak u muškom (14) nego u ženskom rodu”. (15) Na više mjesta u “Sahihu” Imama el-Buharija Poslanik islama, s.a.v.s., ga naziva upravo onako kako to Ebu Hurejre r.a. voli i to čini u različitim prilikama.(16)

Prelazak na islam i hidžra

Ebu Hurejre r.a.je živio u Devsu, u idolopokloničkom okruženju, sve dok islam nije primio Tufejl b. Amr ed-Devsi, častan i ugledan čovjek, poznati pjesnik i dobročinitelj. (17) Tufejl je bio prvi čovjek iz Devsa koji je primio islam. Po prelasku na islam on je jedno vrijeme proveo u Mekki, a onda se vratio u Devs i pozvao svoj narod u Allahovu vjeru. (18) Među pripadnicima njegovog plemena koji su se odazvali na njegov poziv bio je i Ebu Hurejre r.a. (19) Predaja Hišama b. el-Kelbija, koju navodi Ibn Hadžer, nešto je drugačija i u njoj se kaže, da je uz Tufejlovog oca, islam tada primio samo Ebu Hurejre r.a. Čak i Tufejlova majka je, tom prilikom, odbila primiti islam.(20)

U predajama koje bilježi Imam el-Buhari navodi se da je Ebu Hurejre došao u Medinu nakon pohoda na Hajber,(21) dok Ibn ebi Hejseme bilježi predaju sa autentičnim lancem prenosilaca da je Ebu Hurejre r.a. stigao u Medinu između sklapanja mirovnog sporazuma na Hudejbijji i pohoda na Hajber.(22) Tada je Ebu Hu-rejre r.a. imao manje od trideset godina......
http://www.medzlis-konjic.com/index.php ... u-ashabima
Ne bih znao kad je zadnji napisan, ali znam da ne možeš sd pisati hadise jer nema Muhameda a.s niti ashaba, ne možeš napamet. :kafa
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Uhapšeno 11 osoba osumnjičenih za terorizam

Post by Mirelam » 24 Dec 2015, 18:35

De ba nek me neko prosvijetli, sta kazu hadisi po pitanju ove ekipice i njima slicnih? :?

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Uhapšeno 11 osoba osumnjičenih za terorizam

Post by Mutevelija » 24 Dec 2015, 18:38

Od Huzejfe b. el-Jemana, r.a., se prenosi da je Poslanik s.a.v.s., rekao: "Islam će se gubiti i nestajati kao što blijedi platno, tako da doći će vrijeme kada se neće znati niti za namaz, niti za post, niti za obrede, niti za zekat; Allahova Knjiga će u jednoj noći iščeznuti tako da jednog ajeta neće ostati na zemlji. Razne skupine ljudi će ostati, neki oronuli starac ili starica, koji će govoriti: „Zatekli smo naše stare kako izgovaraju: La Ilahe Illallah – pa ih i mi izgovarasmo“!? Sileh b. Zufer rhm., prigovori Huzejfi b. el-Jemanu r.a.: "Šta će im koristiti takvo: La Ilahe Illallah" – kada ne znaju niti za namaz, niti za post, niti za hadždž, niti za zekat?
Huzejfe r.a., se okrenu od njega, ne htijevši mu odgovoriti na pitanje. Sileh rhm., ponovi svoje pitanje, a Huzejfe r.a., mu opet ne htjede odgovoriti. Sileh rhm., po treći put postavi pitanje Huzejfi r.a., na šta mu on odgovori riječima: O, Sileh, spasit će ih džehennemske vatre, spasit će ih džehennemske vatre, spasit će ih džehennemske vatre!!!" (Hadis bilježi Ibnu Madždže, u Sunenu, br. 4049, kao i imam Hakim, u El-Mustedreku, 4/473., dok ga šejh Albani, rhm., u djelu "Silsiletul-Sahiha", br.87., ocjenjuje sahihom.)
Omer r.a., prenosi da je Allahov Poslanik s.a.v.s., rekao: „Doći će vrijeme kada će svijet imati ljudske oblike ali će im srca biti poput srca pustinjskih vukova. Prolijevat će krv, a neće se libiti od zla kojeg čine! Ako im dadneš prisegu na vjernost – prevarit će te, a ako ti se obrate – lagat će te, ako im se povjeriš – iznevjerit će te, a kada ne budeš sa njima – ogovarat će te. Djeca će im biti bezobrazna, omladina devijantna, a njihovi stari će biti poročni – neće naređivati dobro niti će odvraćati od zla. Biti sa njima je poniženje, a tražiti ono što je njihovo je pravo siromaštvo! Dobri među njima je zalutao, dok je zalutali među njima dobar! Sunnet je za n jih bid'at, dok je bid'at za njih sunnet. Onaj koji dobro među njima naređuje je sumnjiv, fasik među njima je častan čovjek, dok je vjernik kod njih potlačen! Kada se ljudi počnu ponašati tako Allah će dati da njima ovladaju ljudi koji će ih ubijati ako što prozbore, koji će ih eksploatirati ako budu ćutali, koji će im uzimati ono što zarade, i koji će se nepravedno prema njima odnositi dok budu vladali njima!“ (Džami'ul-Ehadis, Sujuti, br.31621.)
hl b. Sa'ad r.a., prenosi da je Poslanik s.a.v.s., rekao: „Doći će vrijeme kada se 'alim neće slijediti, kada se od dobrog čovjeka ljudi neće stidjeti, kada se stariji neće poštivati, kada se, prema mladom, neće samilosti imati, kada će se ljudi zbog dunjaluka ubijati; srca će im biti divlja a zborit će ka' Arapi! Za dobro neće znati, protiv zla se neće boriti, a dobri među njima će se kriti. To su najgora Allahova stvorenja, u koja On neće gledati na Sudnjemu Danu!“ (Džami'ul-Ehadis, Sujuti, br.26415.)
Last edited by Mutevelija on 24 Dec 2015, 18:47, edited 1 time in total.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Uhapšeno 11 osoba osumnjičenih za terorizam

Post by Podrinjac » 24 Dec 2015, 18:39

Mirelam wrote:De ba nek me neko prosvijetli, sta kazu hadisi po pitanju ove ekipice i njima slicnih? :?
ne možeš vjerovati da u 21. vijeku ima nekih da tumače tamo neke rečenice i hadisa iz 9 vijeka. :plavi

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Uhapšeno 11 osoba osumnjičenih za terorizam

Post by Mirelam » 24 Dec 2015, 18:45

Dobri nas Mutevelija da izvines, meni ovo vise lici na Nostradamusova prorocanstva. Zagrabi kako ti volja pa se igraj sa lego kockicama.Mozes napravit' avion, mozes kulu, mozes auto, pa ti izaberi. :123

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37669
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Uhapšeno 11 osoba osumnjičenih za terorizam

Post by Pasaga » 25 Dec 2015, 08:13

Dali ce sad ovih 11 skinut sa spiska nezaposlenih...ili sa onog od 100.000
...da bi ih kasnije prikazali kao zaposlene.....da se ispunjava plann....

:123
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Uhapšeno 11 osoba osumnjičenih za terorizam

Post by Melek » 25 Dec 2015, 09:40

Mutevelija wrote:Ama melaiku hadis ti je ono što je Muhamed a.s pričao pa neko čuo od ashaba od njeg pa taj ashab reko drugom ashabu paa kasnije Buhari napisao u svoju zbirku hadis ili
osljednost ashaba u primjeni hadisa

Znajući za ajete: Ko se pokori Poslaniku, taj se pokorio i Allahu!(1) i „Vi u Allahovom Poslaniku imate divan uzor!,(2) kao i brojnim hadisima koji iniciraju na primjenu Sunneta ashabi su sa posebnim pietetom i dužnim poštovanjem primjenjivali Sunnet Alla-hovog Poslanika, s.a.v.s., kako za vrijeme njegovog života, tako i poslije njegove smrti.
Ono što posebno karakteriše ovu prvu generaciju muslimana jeste njihova dosljedna primjena onoga što je radio, preporučio ili naredio Allahov Poslanik, s.a.v.s.

Opreznost ashaba u prenošenju hadisa

Ashabi su bili izuzetno svjesni činjenice da će očuvanjem Sunneta Allahovog Poslanika, s.a.v.s., biti sačuvan i Kur’an, obzirom da je Poslanikov, s.a.v.s., hadis, ustvari, komentar i pojašnjenje onoga što je poslao Gospodar svih ljudi kroz Svoju Knjigu. Otuda je opreznost pri prenošenju hadisa kod njih bila njihova prepoznatljiva crta.

Bilježi se u različitim predanjima da su oni, iz bojazni da nešto pogrešno ne prenesu, kada bi neki hadis iznosili, preblijedili, tresli se strahujući da ne bi nešto izostavili ili dodali. Nakon što bi saopćili neki hadis, obično su dodavali: Nahve haza! (U tom smilsu!); Ev kema kale! (Ili kao što je rekao) ili: Ev šebihen bi zalike! (Ili slično tome).

Ovu činjenicu najbolje ilustrira ‘Abdurrahman b. ebi Lejla, jedan od najpoznatijih učenjaka iz generacije tabi’ina, koji kaže: Zapamtio sam stotinu i dvadeset ashaba. Svako je od njih volio, kada treba da citira hadis, da to učini neko drugi. Znalo se desiti da jedno pitanje bude upućeno jednom ashabu, a on ga proslijedi drugom, a ovaj trećem, pa se to pitanje pobnovo vrati na onog prvog!(3)


Opreznost ashaba u prihvatanju hadisa

Oni nisu bili oprezni samo kod prenošenja, već su takvi bili i kod prihvatanja hadisa. Iako u početku islama, za vrijeme vladavine prvih pravednih halifa, nije se znalo za laž i podmetanje u hadisu, ipak su ashabi itekako bili oprezni u njihovom prihvatanju, shvatajući, da ukoliko bi zbog te nesmotrenosti došlo do neprovjerenih predanja, da bi to ugrozilo originalnost islamkog učenja. Naime, oni su bili svjesni falsifciranja Allahove riječi kod kršćana i Židova, a znajući da je posljednja verzija Allahove riječi – Njegov Kur’an – zagarntiran od bilo kakvog spoljnog infltriranja, svu svoju opreznost su usmjerili ka očuvanju i zaštiti komentara te Allahove riječi, čime bi, na najbolji način, očuvali čistotu i ljepotu kompletne Allahove vjere!

U tom pogledu su Ebu Bekr i Omer, r.a, tražili, kada im neko prenosi predanje od Vjerovjesnika, s.a.s.v., da još neko od ashaba to potvrdi, a Alija b. ebi Talib, r.a, je tražio zakletvu Allahom, da je istina ono što prenosi od Allahovog Poslanika, s.a.v.s.!(4)


NAJVEĆI PRENOSIOCI HADISA MEĐU ASHABIMA

Svi ashabi su izuzetno voljeli i respektovali Allahovog Poslanika, s.a.v.s. Neki su bili češće s njim, a neki su ga samo povremeno viđali, zavisno od mjesta u kojima su živjeli. Uglavnom, svi su se trudili da budu što češće s njim. Zbog svih tih okolnosti nalazimo ashabe koji su prenijeli puno do onih koji su prenijeli samo jedan ili čak nijedan hadis od njega. U narednim recima spomenut ćemo samo one ashabe čiji broj hadisa u hadiskim zbirkama prelazi cifru od hiljadu. Takvih je svega sedam ashaba!


1. EBU HUREJRE, R.A.


Ebu Hurejre r.a. je jedan od najpoznatijih ashaba Allahovog Poslanika, s.a.v.s.Iako je relativno kasno primio islam, zahvaljujući poslovičnoj ljubavi spram Poslanika islama (s.a.v.s), svojim striktnim slijeđenjem njegovog Sunneta i svojom lucidnom preciznošću u pamćenju i prenošenju njegovih hadisa zauzeo je zavidno mjesto u islamskoj, a napose hadiskoj znanosti.
Ebu Hurejre mu je nadimak a ime mu je ‘Abdurrahman b. ‘Amir ed-Devsi el-Jemani. (5)


Preovladava mišljenje kod većine učenjaka da je njegovo ime u predislamskom periodu bilo Abdu Šems/Rob Sunca. Tako smatra Imam el-Buhari(6), a to ime preferiraju, takođe, et-Tirmizi (7) i el-Hakim en-Nejsaburi.(8) Ovim imenom ga oslovljava i njegov učenik Ebu Seleme b. Abdurrahman b. Avf (9) oslanjaju}i se na Ebu Hurejru r.a. koji je sebe lično nazvao ovim imenom. Ovo se, takođe, vidi i u predaji Ibn Huzejme koju navodi posredstvom Muhammeda b.Amra b. ebi Seleme. Inače, ova predaja Ibn Hu-zejme je najvjerodostojnija od onoga što je zabilježeno o ovome, jer je sened/lanac prenosilaca autentičan i spojen, dok je kog drugih predaja sened slab ili prekinut. (10)

Što se tiče njegovog života nakon prihvatanja islama, logično je da mu je Allahov Poslanik (s.a.v.s.) promijenio ime, kao što je učinio sa mnogim drugim, jer nije tolerisao da neko bude rob bilo čega drugog, izuzev Allahov rob. On je, tada, obavezno, umjesto roba nekoga ili nečega, postao Abdullah/rob Allahov ili Abdu-rrahman/rob Milostivog i sl.


Razlog njegove čudne kun’je /nadimka

Ebu Hurejre r.a. je postao poznat po ovoj svojoj kun’ji/na-dimku. El-Hakim bilježi,razlog nastanka ovom nadimku izjavom samog Ebu Hurejre r.a. koji kaže: “Prozvan sam Ebu Hurejre zbog toga što sam dok sam bio pastir i čuvao stoku, našao divlje mačiće i stavio ih u svoj rukav, a kada sam se vratio svojoj porodici, čuli su glasove mačića iz mog krila, pa su upitali šta je to, Abdu Šemse?” Odgovorio sam: “Ovo su mačići koje sam našao!” “Ti si Ebu Hu-rejre?Otac mačkice!” - rekli su. Od tada me prati ovaj nadimak.”(11)

Imam et-Tirmizi bilježi drugu verziju u kojoj Ebu Hurej-re r.a. kaže: “Čuvao sam stado svoje porodice, a imao sam malu mačkicu, koju sam noću stavljao u jedno stablo, a danju sam joj odlazio i igrao se sa njom, pa su me prozvali Ebu Hurejre/Otac mačkice!”(12)

El-Hakim navodi predaju Ebu Hurejre r.a.u kojoj on precizira da ga je “Allahov Poslanik, s.a.v.s., nazvao Ebu Hirr/Otac mačka, a drugi su ga nazvali Ebu Hurejre/Otac mačkice”.(13) Otuda Ebu Hurejre r.a. ističe: “Draže mi je da mi date nadimak u muškom (14) nego u ženskom rodu”. (15) Na više mjesta u “Sahihu” Imama el-Buharija Poslanik islama, s.a.v.s., ga naziva upravo onako kako to Ebu Hurejre r.a. voli i to čini u različitim prilikama.(16)

Prelazak na islam i hidžra

Ebu Hurejre r.a.je živio u Devsu, u idolopokloničkom okruženju, sve dok islam nije primio Tufejl b. Amr ed-Devsi, častan i ugledan čovjek, poznati pjesnik i dobročinitelj. (17) Tufejl je bio prvi čovjek iz Devsa koji je primio islam. Po prelasku na islam on je jedno vrijeme proveo u Mekki, a onda se vratio u Devs i pozvao svoj narod u Allahovu vjeru. (18) Među pripadnicima njegovog plemena koji su se odazvali na njegov poziv bio je i Ebu Hurejre r.a. (19) Predaja Hišama b. el-Kelbija, koju navodi Ibn Hadžer, nešto je drugačija i u njoj se kaže, da je uz Tufejlovog oca, islam tada primio samo Ebu Hurejre r.a. Čak i Tufejlova majka je, tom prilikom, odbila primiti islam.(20)

U predajama koje bilježi Imam el-Buhari navodi se da je Ebu Hurejre došao u Medinu nakon pohoda na Hajber,(21) dok Ibn ebi Hejseme bilježi predaju sa autentičnim lancem prenosilaca da je Ebu Hurejre r.a. stigao u Medinu između sklapanja mirovnog sporazuma na Hudejbijji i pohoda na Hajber.(22) Tada je Ebu Hu-rejre r.a. imao manje od trideset godina......
http://www.medzlis-konjic.com/index.php ... u-ashabima
Ne bih znao kad je zadnji napisan, ali znam da ne možeš sd pisati hadise jer nema Muhameda a.s niti ashaba, ne možeš napamet. :kafa
Vrlo poucno, hvala na informaciji.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: #uranuzoru# and 16 guests