Izbori u BiH

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Izbori u BiH

Post by Krokodil Behko » 13 Jan 2018, 23:00

Nikad čuo za ovog lika, ali moglo bi se za njega glasati, obzirom na biografiju. :misli



Poznat još jedan kandidat za člana Predsjedništva BiH: Nakon 33 godine vraća se iz SAD-a u BiH...


Image

Svoju kandidaturu za člana Predsjedništva BIH iz reda bošnjačkog naroda sinoć je najavio još jedan kandidat. Radi se o američkom profesoru bh. porijekla - prof. dr. Mirsadu Hadžikadiću.



To je čovjek koji uživa veliki ugled u Sjedinjenim Američkim Državama, rođeni je Banjalučanin, ali od 1984. godine boravi u SAD-u, gdje je i doktorirao 1987. godine na Harvardu. Osnivač je i dekan koledža informacijskih tehnologija u u Šarloti - Sjeverna Karolina, te aktuelni direktor Instituta za kompleksne sisteme u ovoj američkoj državi. Takođe, suosnivački je predsjednik Bosanskohercegovačko-američke akademije nauka i umjetnosti, ali i dobitnik nagrada za životno djelo grada Šarlote.

Svoju kandidaturu za člana Predsjedništva BIH najavio je u sinoćnjem Centralnom dnevniku sa Senadom Hadžifejzovićem. Na Hadžifejzovićevo direktno pitanje hoće li biti kandidat, Hadžikadić je odgovorio:

- Hoću, biću kandidat za člana Predsjedništva BIH iz bošnjačkog naroda

On je dodao da će se kandidirati kao nezavisni kandidat, ali da će iza njega stati cijeli jedan pokret koji bi uskoro mogao prerasti u političku organizaciju koja bi nakon toga mogla izaći i na Opće izbor u oktobru. Inicijalni sastanak ovog pokreta, kaže Hadžikadić, biće održan u nedjelju u Sarajevu.

"Spremamo političku organizaciju u kojoj ćemo raditi. Ne želim formirati stranku koja će biti vezana isključivo uz jednog čovjeka, u ovom slučaju uz mene, jer takve stvari nikada ne mogu da prođu. Radi se o ideji koja je u interesu države. Za konkretne promjene potrebne su masovne akcije. Tom prilikom ćemo početi razmišljati o načinu organizacije, procesa i konkretnim akcijama koje treba da preduzmemo kako bismo bismo izašli na izbore. Tada će početi proces našeg sazrijevanja kako bismo saznali na koji način je najbolje da se organizujemo. Razmišljali smo i o imenu, pa su moguće opcije Platforma za progres, Progresivna stranka, Pokret za progres i slično, dakle nešto što će naznačiti drugačiji put ili razmišljanje. Za nas progres predstavlja država, funkcionalna ekonomija i mladi", pojasnio je Hadžikadić.

Na pitanje Senada Hadžifejzovića – je li „američki igrač“, Hadžikadić kaže da nije, ali da često razgovara sa sa mnogim američkim senatorima i kongresmenima te State Departmentom.

- Što se tiče State Departmenta, razgovarao sam sa gospodinom Hoytom Yee-em. Razgovor je bio odličan. Nemaju oni, niti hoće niti mogu da se stave na neku stranu - rekao je.


online

User avatar
gaga
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1291
Joined: 07 Jan 2018, 22:02
Status: Offline

Re: Izbori u BiH 2018. godine

Post by gaga » 13 Jan 2018, 23:21

Upitna je njegova kanditatura,previse je obrazovan,mozda i posten.Takve narod kod nas ne razumije niti voli.
Pametni uce i od budala, budale ni od pametnih

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Izbori u BiH 2018. godine

Post by Melek » 13 Jan 2018, 23:30

Dzematlije glasaju kako im hodza kaze, tako da ...
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Izbori u BiH 2018. godine

Post by Krokodil Behko » 13 Jan 2018, 23:36

Na izborima 2010. godine, stranke sa hrvatskim predznakom, sve skupa, osvojile su 200.000 glasova,
a na izborima 2014. 160.000 glasova. Otuda ona mobilizacija glasača, koju najavljuje Plenković.
Tog će dana praviti racije po HR, slati iseljene da se vrate, baš kao što je bilo i na popisu stanovništva,
samo da sačuvaju ono što su imali i prije nekoliko godina, a to je de facto jedna petina glasova u FBiH.

Zar nije puno jednostavnije, napraviti raciju po Širokom Brijegu i ratosiljati se tih kriminalaca iz HDZ?
Sve bi odmah bilo mnogo relaksiranije.
online

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Izbori u BiH 2018. godine

Post by Zagorka » 13 Jan 2018, 23:59

Dobro je, ja rekoh jos jedni forumski :umorna
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Izbori u BiH 2018. godine

Post by Hannibal » 14 Jan 2018, 00:03

ne treba nama obrazovan predsjednik
🐽

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Izbori u BiH 2018. godine

Post by Bla » 14 Jan 2018, 00:11

jao njega :sok
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37664
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: Izbori u BiH 2018. godine

Post by Pasaga » 14 Jan 2018, 06:54

gaga wrote: 13 Jan 2018, 23:21 Upitna je njegova kanditatura,previse je obrazovan,mozda i posten.Takve narod kod nas ne razumije niti voli.
Od ovog zadnjeg rata....svi koji su dosli sa vana,pojavili se odnekud
... treba ih se kloniti...
Vrjeme je pokazalo,a i rezultati ....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Izbori u BiH 2018. godine

Post by storm » 14 Jan 2018, 06:58

Pasaga wrote: 14 Jan 2018, 06:54
gaga wrote: 13 Jan 2018, 23:21 Upitna je njegova kanditatura,previse je obrazovan,mozda i posten.Takve narod kod nas ne razumije niti voli.
Od ovog zadnjeg rata....svi koji su dosli sa vana,pojavili se odnekud
... treba ih se kloniti...
Vrjeme je pokazalo,a i rezultati ....
Da....samo domaće (vidimo valja) :oo

ovaj gore gospon ako izdrži napade primitivaca objede i podvale...i ne odustane, isplatilo bi se potegnuti doći dati glas...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37664
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: Izbori u BiH 2018. godine

Post by Pasaga » 14 Jan 2018, 07:00

storm wrote: 14 Jan 2018, 06:58
Pasaga wrote: 14 Jan 2018, 06:54
gaga wrote: 13 Jan 2018, 23:21 Upitna je njegova kanditatura,previse je obrazovan,mozda i posten.Takve narod kod nas ne razumije niti voli.
Od ovog zadnjeg rata....svi koji su dosli sa vana,pojavili se odnekud
... treba ih se kloniti...
Vrjeme je pokazalo,a i rezultati ....
Da....samo domaće (vidimo valja) :oo

ovaj gore gospon ako izdrži napade primitivaca objede i podvale...i ne odustane, isplatilo bi se potegnuti doći dati glas...
Storme,imali smo takvih,vecinom savjetnika...
...sve je to vrbovano...gotovo poslano....
netvrdim nista,govorim sta je vrjeme pokazlo... od Lepog hareta...Mirze hajrica ... ima ih jos ...
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Izbori u BiH 2018. godine

Post by storm » 14 Jan 2018, 07:05

Nemam ja kompetencije a ni znanja....a znam kako bi to sve letjelo meni kroz zatvoreni prozor, kad bi dobio izbore :oo
Ove tumore u Sarajevu, Mostaru,Banjoj Luci samo se radikalnom metodom može odrezati.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37664
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: Izbori u BiH 2018. godine

Post by Pasaga » 14 Jan 2018, 07:07

storm wrote: 14 Jan 2018, 07:05 Nemam ja kompetencije a ni znanja....a znam kako bi to sve letjelo meni kroz zatvoreni prozor, kad bi dobio izbore :oo
Ove tumore u Sarajevu, Mostaru,Banjoj Luci samo se radikalnom metodom može odrezati.
:respekt



zato ja neidem u politiku .... :)
samo macola ....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
harlekin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3089
Joined: 14 Aug 2011, 02:04
Has thanked: 150 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Izbori u BiH 2018. godine

Post by harlekin » 14 Jan 2018, 07:26

mene nekak vrijedja kad cujem kak je neki covjek dobar i posten a bavi se ili se zeli bavit politikom :auf
ja bi stvarno trebao bit tako glupav da mislim kako tamo neko je takva dobrica da ce sve ucinit da se docepa dobre pozicije samo kako bi meni i ostalima pomogao u zivotu?
bosna je puna mladi i obrazovani ljudi iako bas ne djeluje tako,pa kada kandidat bude neki mladic od 25g ne zaposlen i obrazovan ja cu tad glasat za njega,a ne neke stare lesine koje su nesposobne za bilo sto u zivotu,njihovo vrijeme je proslo,njihove skole,razmisljanje,su proslost.
ekonomija,drustvo,nauka,sport,sve sto je postojalo u njihovo vrijeme danas je punooo otislo napred,oni su jednostavno zaostali i u njima je jos samo zloba i pokvarenost ostala.
jedino mladi koji su skolovani u danasnje vrijeme i koji razumiju sadasnjnost zbilja nest i mogu napravit.

User avatar
damir5
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 25962
Joined: 20 Mar 2016, 21:04
Location: bosanski forum
Mood:
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Izbori u BiH 2018. godine

Post by damir5 » 14 Jan 2018, 09:22

Takvim mladim prije svega nedostaje iskustvo :oo
Jako često misle da su s diplomom pokupili svu pamet svijeta.
Isto tako je među njima najviše oportunista, ponajviše se guraju u politiku da se uhljebe i da ne rade ništa korisno u životu.
Moje mišljenje je da u politiku trebaju ulaziti sposobni, realizirani ljudi koji su se već dokazali na drugim poljima, pa bi mu recimo zvanje ministra nečega bio vrhunac u karijeri. Da su već zaradili sasvim dovoljno (ako je to moguće) pa da im više ne treba, da sad pomognu da nam svima bude bolje. Takav nekakav primjer vidim otprilike, mada situaciju poznajem površno u načelnicima Olova i Kalesije. Načelnik moje opštine je isto tako :ok
Me? Wrong? Never! Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Izbori u BiH 2018. godine

Post by Krokodil Behko » 14 Jan 2018, 09:57

Po svoj prilici, za nikoga. Mislio sam za Našu stranku, ali ni oni nisu odoljeli iskušenju, da se uvale u neke glupe afere. Osim toga, jako se slabo čuju i ne znam ni šta rade trenutno :hm
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Izbori u BiH 2018. godine

Post by Bla » 14 Jan 2018, 13:32

storm wrote: 14 Jan 2018, 06:58
Pasaga wrote: 14 Jan 2018, 06:54
gaga wrote: 13 Jan 2018, 23:21 Upitna je njegova kanditatura,previse je obrazovan,mozda i posten.Takve narod kod nas ne razumije niti voli.
Od ovog zadnjeg rata....svi koji su dosli sa vana,pojavili se odnekud
... treba ih se kloniti...
Vrjeme je pokazalo,a i rezultati ....
Da....samo domaće (vidimo valja) :oo

ovaj gore gospon ako izdrži napade primitivaca objede i podvale...i ne odustane, isplatilo bi se potegnuti doći dati glas...
Hadžikadić je prva liga, ali stvar je da sumnjam da može oko sebe okupiti iole dovoljno ljudi da ima nekog impakta.

Jer ono što iole vrijedi je već negdje okupljeno. Naravno da postoji i masa onih koji vrijede ali ne žele da se bave takvim stvarima.
I sada imaš sljedeću sliku:
Nekoliko stranaka imaju svaka neku svoju bazu, na koju se naslanja ostatak biračkog tijela i ona je u odnosu na ukupan broj glasova manja, ali kad sabereš sve baze, već je dovoljno rasplinuto da niko ne može ostvariti neki dovoljno velik uticaj.
Ako se bude baziralo na preletačima, onda bolje i da ne troši energiju jer preletači su otprilike oni koji ganjaju sebe a na ovaj ili onaj način su pali u nemilost u svojoj inicijalnoj bazi, pa po principu ko bi gori sad je doli, se odmah priklone bilo kome gdje misle da mogu bolje proći. Prvenstveno zbog sebe.
I sad, da bi takva inicijativa stvorila neku zdravu bazu za sebe, jednostavno nema iz čega.
A takvi smo kakvi jesmo, tako da je svejedno šta je program i cilj, opet se svede na isto, jer smo takvi kakvi jesmo.

Ili drugom riječju, mi smo već izabirali i birali najbolje među sobom. :ooo samo što ne želimo to da priznamo. Kao pašće nam s neba bolje. Hoće, al' malo morgen.

Haj recimo formira od do sada neinvolviranih. To su bezvezne egzibicije poput gore pomenute Naše stranke jer se pojavljuju ljudi koji nemaju nikakvog uticaja, sve da su najbolji na svijetu, njihov uticaj završava na neslavnom pokušaju.

Priča da neki dvadesetogodišnjaci vode države je opet presmiješna da je ne bih ni komentarisao.

Ono što bi moglo pokrenuti točak jeste da novi igrači na nekom nižem nivou ostvare uspijeh i da budu u situaciji da taj uspijeh iskoriste do te mjere da naprave takav pomak naprijed na tom svom nivou pa da sljedeći put dobiju neko znatno veće povjerenje na višim nivoima. Ali stvar je da se takve stvari takođe teško mogu desiti jer ostali nivoi ostaju u rukama dosadašnjih pozicija i oni svesrdno to svaki put zloupotrijebe da onemoguće nekom ko je promolio glavu negdje dole niže, da napravi nešto što bi moglo sutra imati uticaja jer niži nivoi ovise od podrške viših nivoa vlasti. Svjedoci smo takvih izleta koliko hoćeš do sada.

Neke krupnije promjene se mogu desiti tek kad ove naše generacije izumru. Ali je stvar u tome da odgajamo generacije koje će možda biti i gore od nas. :zv
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Izbori u BiH 2018. godine

Post by storm » 14 Jan 2018, 13:36

Bla wrote: 14 Jan 2018, 13:32
storm wrote: 14 Jan 2018, 06:58
Pasaga wrote: 14 Jan 2018, 06:54
gaga wrote: 13 Jan 2018, 23:21 Upitna je njegova kanditatura,previse je obrazovan,mozda i posten.Takve narod kod nas ne razumije niti voli.
Od ovog zadnjeg rata....svi koji su dosli sa vana,pojavili se odnekud
... treba ih se kloniti...
Vrjeme je pokazalo,a i rezultati ....
Da....samo domaće (vidimo valja) :oo

ovaj gore gospon ako izdrži napade primitivaca objede i podvale...i ne odustane, isplatilo bi se potegnuti doći dati glas...
Hadžikadić je prva liga, ali stvar je da sumnjam da može oko sebe okupiti iole dovoljno ljudi da ima nekog impakta.

Jer ono što iole vrijedi je već negdje okupljeno. Naravno da postoji i masa onih koji vrijede ali ne žele da se bave takvim stvarima.
I sada imaš sljedeću sliku:
Nekoliko stranaka imaju svaka neku svoju bazu, na koju se naslanja ostatak biračkog tijela i ona je u odnosu na ukupan broj glasova manja, ali kad sabereš sve baze, već je dovoljno rasplinuto da niko ne može ostvariti neki dovoljno velik uticaj.
Ako se bude baziralo na preletačima, onda bolje i da ne troši energiju jer preletači su otprilike oni koji ganjaju sebe a na ovaj ili onaj način su pali u nemilost u svojoj inicijalnoj bazi, pa po principu ko bi gori sad je doli, se odmah priklone bilo kome gdje misle da mogu bolje proći. Prvenstveno zbog sebe.
I sad, da bi takva inicijativa stvorila neku zdravu bazu za sebe, jednostavno nema iz čega.
A takvi smo kakvi jesmo, tako da je svejedno šta je program i cilj, opet se svede na isto, jer smo takvi kakvi jesmo.

Ili drugom riječju, mi smo već izabirali i birali najbolje među sobom. :ooo samo što ne želimo to da priznamo. Kao pašće nam s neba bolje. Hoće, al' malo morgen.

Haj recimo formira od do sada neinvolviranih. To su bezvezne egzibicije poput gore pomenute Naše stranke jer se pojavljuju ljudi koji nemaju nikakvog uticaja, sve da su najbolji na svijetu, njihov uticaj završava na neslavnom pokušaju.

Priča da neki dvadesetogodišnjaci vode države je opet presmiješna da je ne bih ni komentarisao.

Ono što bi moglo pokrenuti točak jeste da novi igrači na nekom nižem nivou ostvare uspijeh i da budu u situaciji da taj uspijeh iskoriste do te mjere da naprave takav pomak naprijed na tom svom nivou pa da sljedeći put dobiju neko znatno veće povjerenje na višim nivoima. Ali stvar je da se takve stvari takođe teško mogu desiti jer ostali nivoi ostaju u rukama dosadašnjih pozicija i oni svesrdno to svaki put zloupotrijebe da onemoguće nekom ko je promolio glavu negdje dole niže, da napravi nešto što bi moglo sutra imati uticaja jer niži nivoi ovise od podrške viših nivoa vlasti. Svjedoci smo takvih izleta koliko hoćeš do sada.

Neke krupnije promjene se mogu desiti tek kad ove naše generacije izumru. Ali je stvar u tome da odgajamo generacije koje će možda biti i gore od nas. :zv
Sve tocno...ovo na kraju pogotovo...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80763
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 6780 times
Status: Offline

Re: Izbori u BiH 2018. godine

Post by Julia-Klara » 14 Jan 2018, 13:41

Bla sve rek'o :cudi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Izbori u BiH 2018. godine

Post by Socrates » 14 Jan 2018, 13:49

To je ipak malo defetisticki, mada se slazem sa ovim o odumiranju metuzalema.

Prvenstveni cilj bi trebalo da bude da se stvara gradjansko drustvo koje bi moglo na neki nacin da ublazi posljedice djelovanja drzave. Drzava je izgleda kidnapovana od hohstaplera do daljnjeg.

Odgovornost za gradjenje gradjanskog drustva je na svakom pojedincu.
. . . . . . . . .

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Izbori u BiH 2018. godine

Post by Bla » 14 Jan 2018, 13:50

mi ne želimo građansko društvo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests