Mektić: Hrvatski obavještajci vrbovali selefije da nose oružje u mesdžide

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

orbit
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 446
Joined: 30 Jul 2018, 08:28
Location: Ze - Do kanton
Status: Offline

Re: Mektić: Hrvatski obavještajci vrbovali selefije da nose oružje u mesdžide

Post by orbit » 28 Mar 2019, 07:18

SOA obajvila fotografiju vehabije koji je promjenio izgled


Image


Vehabija je dana 25.03 izvrsio transformaciju u jednom frizerskom salonu u Bosanskom Brodu i usao u Hrvatsku.Od tada mu se gubi svaki trag.

Molimo gradjane u slucaju lociranja doticne osobe da prijave u najblizoj Policijskoj upravi.

mehaning
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2458
Joined: 03 Jan 2016, 19:54
Status: Offline

Re: Mektić: Hrvatski obavještajci vrbovali selefije da nose oružje u mesdžide

Post by mehaning » 28 Mar 2019, 08:13

Na drugoj slici skoro pa normalan... :sok

Nego da pitam, što vam znači "selefije"... :sok

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Mektić: Hrvatski obavještajci vrbovali selefije da nose oružje u mesdžide

Post by Hannibal » 28 Mar 2019, 08:26

vehabije brt

gledaj debila, takav momak da jede govna s bradom...
🐽

mehaning
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2458
Joined: 03 Jan 2016, 19:54
Status: Offline

Re: Mektić: Hrvatski obavještajci vrbovali selefije da nose oružje u mesdžide

Post by mehaning » 28 Mar 2019, 09:16

Hannibal wrote: 28 Mar 2019, 08:26 vehabije brt

gledaj debila, takav momak da jede govna s bradom...
Taj sam naziv češče čuo, ali još uvijek nisam siguran da mu znam značenje... :sok

Dali to dođe kao neki vijerski fanatik ili nešto slično... :cudi

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Mektić: Hrvatski obavještajci vrbovali selefije da nose oružje u mesdžide

Post by Hannibal » 28 Mar 2019, 09:34

mehaning wrote: 28 Mar 2019, 09:16
Hannibal wrote: 28 Mar 2019, 08:26 vehabije brt

gledaj debila, takav momak da jede govna s bradom...
Taj sam naziv češče čuo, ali još uvijek nisam siguran da mu znam značenje... :sok

Dali to dođe kao neki vijerski fanatik ili nešto slično... :cudi
ime su dobili po nekom abdulvehabu koji je pokuso da reformira islam, za ostalo ces se morat obratit muti haha
🐽

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Online

Re: Mektić: Hrvatski obavještajci vrbovali selefije da nose oružje u mesdžide

Post by Krokodil Behko » 28 Mar 2019, 09:47

mehaning wrote: 28 Mar 2019, 09:16
Hannibal wrote: 28 Mar 2019, 08:26 vehabije brt

gledaj debila, takav momak da jede govna s bradom...
Taj sam naziv češče čuo, ali još uvijek nisam siguran da mu znam značenje... :sok

Dali to dođe kao neki vijerski fanatik ili nešto slično... :cudi

Može se tretirati kao muslimanska inačica kaluđera, ono sve u skladu sa vjerom, ili vjerskim smjerom kojeg propagira taj red.
Nije nužno da su svi fanatici i teroristi, pošto je u pitanju usklađivanje života s religjom, ali bi bolje bilo da ih nema.


PRIČE BH. DRŽAVLJANA PROTJERANIH IZ HRVATSKE: “Ima li u BiH džamija i bradonja?”


Image

Nakon što je Hrvatska protjerala desetine bosanskohercegovačkih državljana zbog toga što ih smatra prijetnjom po nacionalnu sigurnost, novinari televizije N1 posjetili su neke od njih i donijeli njihove priče iz Zenice i Travnika.

U mjestu Gračanica živi jedna od desetina osoba koje su protjerane iz Hrvatske. Sve te osobe dobile su rješenja u kojima piše da su prijetnja po nacionalnu sigurnost te zemlje. Iako su te osobe godinama radile i živjele u Republici Hrvatskoj, javlja N1.

Sabahudin Jašarević prijetnja je nacionalnoj sigurnosti Hrvatske, u kojoj je radio posao varioca. Tokom 12 godina rada u susjednoj Hrvatskoj kaže nije napravio nijedan prekršaj. Posjeduje uvjerenje iz oktobra prošle godine da nije osuđivan u BiH. Nakon godina provedenih u susjedstvu, pozvan je na razgovor sa obavještajcima u Hrvatskoj.

“Najviše ih je interesovao sukob Armije BiH sa HVO-om. Pošto sam ja bio pripadnik Armije, pitali su me jesam li ja bio u sukobima sa HVO-im i gdje? Interesovalo ih je da li u BiH ima bradonja i pokrivenih žena, da li se kreću i kuda se kreću. Nizom pitanja bio sam prinuđen da pravim ratni spisak mojih kolega koji su bili u Armiji BiH”, kaže Jašarević.

Nakon što je odbio sarađivati sa Sigurnosno-obavještajnom agencijom, dobio je rješenje o protjerivanju iz Hrvatske. Poslije toga već šest mjeseci je bez posla. Njegova četveročlana porodica živi od očeve penzije. Jašarevićeva supruga je invalid, a kćerka student. Sabahudin se obraćao i Invalidsko-boračkoj zaštiti te Ministarstvu za boračka pitanja, ali – bezupješno.

“Obilazim ove firme ovdje u BiH, tražim taj posao tražim zapošljavanje, međutim od toga nema ništa svi su oglušili o tom mom problemu. Nikad mi nisu obrazložili zašto sam ja prijetnja po nacionalnu sigurnost i javno zdravlje u Republici Hrvatskoj. Nikad”, kategoričan je Jašarević.

Dvadeset kilometara dalje u mjestu Mehurići kod Travnika. Još dva državljanina BiH sa skoro identičnim pričama – Semir Aganović i Nermin Spahić također su postali sigurnosna prijetnja u Hrvatskoj. Kažu, na saradnju sa SOA-om nisu pristali. O svemu ne žele govoriti pred kamerama.

“Radio sam 18 godina u Hrvatskoj. U policijskoj postaji u Zadru privodili su me najmanje deset puta. Zvali su me po sedam puta dnevno. Ispitivali su me ideš li u džamiju, šta misliš o ISIL-u, ima li bradonja? Pitali su me o ratu. Nikada mi nisu objasnili zbog čega sam ja prijetnja. Očekivao sam da će biti ta diplomatska protestna nota, ali izgleda da u BiH niko nije nadležan za bilo što. Dobio sam deset godina zabrane ulaska u Republiku Hrvatsku”, priča nam Spahić.

Aganovića su samo jednom pozvali na razgovor, nakon čega je kaže postao prijetnja.

“Pitali su me idem li u džamiju, šta sam u ratu bio. Pitali su me ima li puno džamija u BiH. Kada smo završili razgovor sa ljudima iz SOA-e, onda kada smo bili na ljekarskom pregledu za posao, kada je čovjeku koji nas je pregledao javljeno da prekine pregled i da ćemo mi biti protjerani iz Hrvatske. Nakon svega sam dobio tri godine zabrane ulaska u Hrvatsku”, kaže Aganović.

Jašarević poznaje najmanje deset osoba koje dijele njegovu sudbinu. Dobio je informacije da se o njemu u firmi u kojoj je radio govori kao o protjeranom zločincu.

“Hoću javno da operem ljagu sa svog imena i prezimena. Hoću da kažem oni isto znaju ko sam ja i šta sam ja. Da sam čovjek koji nikad nikog nije mrzio, čak širio prijateljstvo i neku ljubav. Kola su se slomila na meni, poznaju mene mnogi ljudi, znaju oni ko sam ja i šta sam ja, da nisam ni terorista da nisam ni zločinac”, ističe.

Svi sagovornici zajedničkog su stava da su kolateralna šteta političke igre. Neki od njih ne rade već mjesecima, dok se drugi snalaze na razne načine. Dostupni su tvrde bilo kojoj instituciji da se provjere navodi o njima. Etiketirani ili ne kažu da su sasvim obični ljudi – čiji život mora ići dalje.

(SB)
online

orbit
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 446
Joined: 30 Jul 2018, 08:28
Location: Ze - Do kanton
Status: Offline

Re: Mektić: Hrvatski obavještajci vrbovali selefije da nose oružje u mesdžide

Post by orbit » 28 Mar 2019, 21:49

Vodja vehabija u BiH izdao fetvu za Hrvatsku


Image


Hrvatska ponizava nasu bracu,ovim putem zelim da saopstim fetvu koja glasi:

Gazite im parkove i cvijece,urinirajte im po liftovima i stubistima,pljujte im po ulicama,prljajte im fasade.

Ovom fetvom zelimo da pokazemo solidarnost za nasu bracu.

mehaning
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2458
Joined: 03 Jan 2016, 19:54
Status: Offline

Re: Mektić: Hrvatski obavještajci vrbovali selefije da nose oružje u mesdžide

Post by mehaning » 28 Mar 2019, 22:06

A kad kažem da je vjerovati glupo, ja sam čudan... :lud

A ne treba biti puno pametan za primijetiti pravilo, "što veći vjernik, to manje pameti"... :lup

orbit
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 446
Joined: 30 Jul 2018, 08:28
Location: Ze - Do kanton
Status: Offline

Re: Mektić: Hrvatski obavještajci vrbovali selefije da nose oružje u mesdžide

Post by orbit » 29 Mar 2019, 19:31

Hrvatska porucuje: vehabijo lazes!!

https://avaz.ba/vijesti/bih/470257/expr ... svjedociti

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Online

Re: Mektić: Hrvatski obavještajci vrbovali selefije da nose oružje u mesdžide

Post by Krokodil Behko » 29 Mar 2019, 20:06

A Avaz je "samo prenio" tu vijest?
Nadam se da sljedeći put, kad raja bude raspoložena za paljevine, da navrate malo do Fahrinog tornja.
online

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Mektić: Hrvatski obavještajci vrbovali selefije da nose oružje u mesdžide

Post by Melek » 29 Mar 2019, 20:49

Hehe, sad kad im se Mutevelija pokenja na zelenu povrsinu :oo
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Online

Re: Mektić: Hrvatski obavještajci vrbovali selefije da nose oružje u mesdžide

Post by Krokodil Behko » 30 Mar 2019, 09:38

OMER DURIĆ O ISPITIVANJU U HRVATSKOJ: "Zašto ti je takva brada, pitao me je...Nudio mi je novac da špijuniram ko i kada dolazi u mesdžid, a onda me pozvao i rekao.."


Image

Iz Živinica put Sarajeva krenuo je u potrazi za poslom. Jedna od mogućih 'stanica' je i Vogošća. Omer Durić u Hrvatsku, u avgustu 2018., tvrdi - nije krenuo iz istog razloga.


Kako svjedoči za N1, vozio je prijatelja na zagrebački aerodrom. Najprije je zaustavljen na graničnom prelazu Županja - više od sat. Potom mu po dolasku ispred aerodroma policajci traže dokumente i pozivaju na razgovor koji, kako kaže, sa njim obavlja osoba u civilu.


Omer se, dodaje, ne sjeća njegove funkcije, ali se sjeća imena – Ivan i prvog pitanja – zašto mu je takva brada? Ispitivan je, prema vlastitim navodima, o selefijama i mesdžidu u naselju Gračanica kraj Živinica u koji odlazi i koji nije pod okriljem Islamske zajednice u BiH, o tzv. Islamskoj državi, njegovom profilu na društvenim mrežama, rođaku Fikretu Duriću.


- Pitao me za Amira Selimovića i za Enesa Iriškića – da li sam se nekad čuo sa njima i da li znam trenutno gdje su i šta su. Rekao sam – da ne znam i da nisam nikad ni znao niti sam se sa njima čuo. (N1: Mislite da li ste se čuli sa njima po njihovom odlasku u Siriju?) Da, da li smo se čuli dok su oni boravili u Siriji i da li trenutno znam da li se neko sa njima čuje. (N1: Vaš odgovor je bio – ne?) Ne znam, kao što i nisam znao. Onda su govorili o nekim donacijama preko Fikreta Durića i Fadila Porče za izgradnju mesdžida. Ja sam isto rekao - da o tome isto ništa ne znam - kaže Omer.


Omer Durić slučaj ispitivanja nije prijavio policijskim i bezbjednosnim agencijama u Bosni i Hercegovini. Spreman je sada to učiniti. U Hrvatsku od tada nije putovao. U Srbiju jeste, prema vlastitim navodima - bez problema.


N1: Da li je osoba koja vam se predstavila kao Ivan nešto tražila od vas?


- Jeste. Ponudio mi je novac da sarađujem sa njima – da špijuniram ko kad dolazi, šta radi i da njima dajem neke informacije o stanju u mesdžidu ko dolazi, ko prolazi i šta se radi. Rekao je da je spreman da će to Republika Hrvatska da meni nadoknadi - taj moj trud da mi plati. Ja sam to odbio. On je znao čime se ja bavim čim me odmah pitao – kako ide posao. Objavljujem ja te slike – prodaj, kupi, te online pijace. Znao je da se ja bavim tom trgovinom. Rekao je – vjerovatno to ide slabo, Republika Hrvatska bi bila voljna da vam nadoknadi da nam dajete informacije. Rekao sam da ne vidim zašto da ti dajem informacije za pare, to što sam ti sada rekao to sam ti rekao džaba. Ne trebaš mi plaćati ništa, to je istina i to je tako - priča Omer Durić.


- Nakon mjesec dana me pozvao da dođem u Županju na jedan razgovor da bi mi dali naknadu neku – ne znam tačno – možda 700 eura, ne sjećam se dobro. Mislim da se javio na Viber, rekao mi je da instaliram WhatsApp, nisam to instalirao. Ja sam ga pozvao da dođe on na jedan razgovor u Orašje, da mi ne treba za to nikakva naknada, da onako porazgovaramo. (N1: Da dođe na teritoriju BiH? Šta Vam je odgovorio?) On mi je rekao da ne smije doći na teritoriju Bosne i Hercegovine, da ne smije da djeluje van Hrvatske - kaže Omer.


Za N1 ranije su svjedočile i osobe iz okoline Zenice i Travnika koje su protjerane iz Hrvatske uz obrazloženje da su prijetnja nacionalnoj sigurnosti države.


Portal Žurnal.info razotkrio je aferu i objavio svjedočenje pripadnika selefijskog pokreta H.Č. iz Zenice. On je od saradnje sa obavještajcima iz Hrvatske, prema vlastitim navodima, odustao kada su tražili da u aprilu prošle godine iz Doboja do određenog mesdžida kod Zenice prenese oružje. Hrvatska SOA potvrdila je kontakt sa H.Č. i razgovore sa državljanima BiH, a navode o vrbovanju negirala. H.Č. je saslušan u državnom tužilaštvu.


Tužilaštvo Bosne i Hercegovine formiralo je predmet 14. marta. Saopšteno je da će “preduzeti hitne aktivnosti kako bi se utvrdile sve okolnosti i navodi izneseni u medijima koji se odnose na navodno vrbovanje pripadnika selefijskog pokreta za krijumčarenje naoružanja u BiH”.


Od tada je saslušan državni ministar bezbjednosti Dragan Mektić koji je aferu potvrdio, a potom njegov zamjenik Mijo Krešić i novinar Mato Đaković, o čijim aktivnostima je pisao portal Žurnal.info. Oni su navode negirali
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Online

Re: Mektić: Hrvatski obavještajci vrbovali selefije da nose oružje u mesdžide

Post by Krokodil Behko » 30 Mar 2019, 20:28

I njemački se mediji raspisali o ovoj aferi, a hrvatski ni ne prenose.
Ono baš kao u izreci "Ubijte glasnika"
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37879
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2941 times
Been thanked: 2282 times
Status: Offline

Re: Mektić: Hrvatski obavještajci vrbovali selefije da nose oružje u mesdžide

Post by Pasaga » 30 Mar 2019, 20:33

Krokodil Behko wrote: 30 Mar 2019, 20:28 I njemački se mediji raspisali o ovoj aferi, a hrvatski ni ne prenose.
Ono baš kao u izreci "Ubijte glasnika"
taj haber je bajat dva dana ...
niko ni mukajet .....
svaka cast Avazu ..... :hihi
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

orbit
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 446
Joined: 30 Jul 2018, 08:28
Location: Ze - Do kanton
Status: Offline

Re: Mektić: Hrvatski obavještajci vrbovali selefije da nose oružje u mesdžide

Post by orbit » 30 Mar 2019, 21:47

Krokodil Behko wrote: 30 Mar 2019, 20:28 I njemački se mediji raspisali o ovoj aferi, a hrvatski ni ne prenose.
Ono baš kao u izreci "Ubijte glasnika"
Nek pisu ruke im se pozlatile.

Danke Deutschland.

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Mektić: Hrvatski obavještajci vrbovali selefije da nose oružje u mesdžide

Post by Konsultant » 31 Mar 2019, 03:28

Krokodil Behko wrote: 30 Mar 2019, 09:38 Tužilaštvo Bosne i Hercegovine formiralo je predmet 14. marta. Saopšteno je da će “preduzeti hitne aktivnosti kako bi se utvrdile sve okolnosti i navodi izneseni u medijima koji se odnose na navodno vrbovanje pripadnika selefijskog pokreta za krijumčarenje naoružanja u BiH”.
E sad smo sigurni, pisi propalo.

Edit: Ako te ljude nadju i osude, gdje ce uteci? U Hercegovinu se ne mogu preseliti. Kamo dalje djecace?

User avatar
Deliler
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 708
Joined: 31 Mar 2019, 16:15
Status: Offline

Re: Mektić: Hrvatski obavještajci vrbovali selefije da nose oružje u mesdžide

Post by Deliler » 31 Mar 2019, 16:27

orbit wrote: 28 Mar 2019, 21:49 Vodja vehabija u BiH izdao fetvu za Hrvatsku


Image


Hrvatska ponizava nasu bracu,ovim putem zelim da saopstim fetvu koja glasi:

Gazite im parkove i cvijece,urinirajte im po liftovima i stubistima,pljujte im po ulicama,prljajte im fasade.

Ovom fetvom zelimo da pokazemo solidarnost za nasu bracu.

Da i ovaj "vodja" nije neciji "minion"? Selefije se ne sluze ovakvim vokabularom, pogotovo ne bi (bar javno) pozivali na nesto, sto islam kategoricno zabranjuje (naravno, bez obzira sta mi o selefijama mislili).

User avatar
Deliler
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 708
Joined: 31 Mar 2019, 16:15
Status: Offline

Re: Mektić: Hrvatski obavještajci vrbovali selefije da nose oružje u mesdžide

Post by Deliler » 31 Mar 2019, 16:29

Pasaga wrote: 30 Mar 2019, 20:33
Krokodil Behko wrote: 30 Mar 2019, 20:28 I njemački se mediji raspisali o ovoj aferi, a hrvatski ni ne prenose.
Ono baš kao u izreci "Ubijte glasnika"
taj haber je bajat dva dana ...
niko ni mukajet .....
svaka cast Avazu ..... :hihi
Grijeh je hvaliti Avaz. :stop

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Mektić: Hrvatski obavještajci vrbovali selefije da nose oružje u mesdžide

Post by Mutevelija » 31 Mar 2019, 16:31

Ne vjerujem da su, prije ce biti da ima vehabija ali BiH se zeli ograditi.
Dokaz tome je I panika IS Zajednice da im kradu vjernike.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37879
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2941 times
Been thanked: 2282 times
Status: Offline

Re: Mektić: Hrvatski obavještajci vrbovali selefije da nose oružje u mesdžide

Post by Pasaga » 31 Mar 2019, 18:54

Deliler wrote: 31 Mar 2019, 16:29
Pasaga wrote: 30 Mar 2019, 20:33

taj haber je bajat dva dana ...
niko ni mukajet .....
svaka cast Avazu ..... :hihi
Grijeh je hvaliti Avaz. :stop
ili je grjeh...ili je haram ...:123
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: Krokodil Behko and 35 guests