Ratne i poratne zavjere u BiH

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Ratne i poratne zavjere u BiH

Post by mrki62 » 13 Mar 2012, 15:43

Image

Reuf Ljubijankić, brat bivšeg šefa bh. diplomatije: Irfan je žrtva zavjere!

Nastojim biti objektivan, ali sve me navodi na zavjeru ili dogovor o likvidaciji

Autor M. Dedić | objavljeno 13.3.2012., ‘Dnevni avaz’

Reuf Ljubijankić, bihaćki stomatolog, stariji brat rahmetli Irfana Ljubijankića, ratnog ministra vanjskih poslova BiH, jedini je od rodbine vidio mrtvo tijelo bh. zvaničnika, u mrtvačnici bihaćke bolnice desetak dana nakon pogibije. Kako je jučer izjavio za naš list, bilo je očito da do smrti njegovog brata nije došlo prema zvaničnoj verziji događaja. Tužilaštvo BiH vodi istragu o ovom slučaju.
Očuvana tijela

- Ja sam mom Irfanu radio zube. Gornja vilica bila je polomljena i vjerovatno baza lobanje, ostatak lica i tijelo bili su čitavi. I tijela njegovih pratilaca bila su očuvana - kaže Ljubijankić.

Na pitanje je li moguće da su tijela bila u takvom stanju ako je raketa sa zemlje pogodila helikopter u letu, sa sedam ljudi u njemu, Ljubijankić kaže da nije.

- Ma, ni govora! Takvo što je nemoguće. Pitajte i vojne stručnjake i reći će vam isto! Nastojim biti objektivan, ali sve me navodi na zavjeru ili dogovor o likvidaciji! Kada je krenuo od mene sa svojim pratiocem majorom Pekićem, čuo sam ga kada nekome, da li iz policije ili iz vojske, na telefon poručuje: "Ovako se ne čuva ministar vanjskih poslova države" - prisjetio se Reuf Ljubijankić.
Raritetan primjerak

Cazinjanin Rafin Alagić, koji je s rahmetli Ljubijankićem drugovao kroz Patriotsku ligu, kaže za naš list da je tražio od institucija države da istraže njegovu pogibiju.

- Uspio sam od srpske strane koja je tokom rata prodavala municiju za Peti korpus, preko mojih veza, dobiti sat rahmetli ministra na uvid, jer su mi rekli da znaju sve o njegovoj i smrti njegove pratnje te da imaju sve njegove stvari. Rekli su da je helikopter prizemljen te da je Ljubijankić sa svojim pratiocima likvidiran na zemlji. Pitali su me šta mogu prepoznati i ja sam naveo sat, jer se radilo o raritetnom primjerku kakvog nema na ovom prostoru - priča Alagić.

On je, kako tvrdi, tragajući za istinom o smrti svog prijatelja i ratnog ministra vanjskih poslova BiH, stigao i do Bakira Izetbegovića, aktuelnog predsjedavajućeg Predsjedništva BiH.

- Kada sam mu sve ovo ispričao i tražio da se založi da institucije istraže Irfanovu pogibiju, Bakir Izetbegović me pitao: "Otkud Irfanu takav sat!?" To me toliko zaboljelo, da osam dana nisam mogao zaspati - kaže Alagić.
Skupocjeni sat

Reuf Ljubijankić potvrdio je za naš list da je njegov brat imao skupocjeni sat. Pojasnio je da je Irfan sat dobio na poklon od emira od Kuvajta. Sjeća se da je bio ukrašen dijamantima.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: REUF LJUBIJANKIĆ: IRFAN JE ŽRTVA ZAVJERE!

Post by Zagorka » 13 Mar 2012, 15:51

Ima razlog zasto ovo do dan danas nije razjasnjeno :hm
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: REUF LJUBIJANKIĆ: IRFAN JE ŽRTVA ZAVJERE!

Post by mrki62 » 13 Mar 2012, 16:24

Ima, svakako da ima a ja sam već davno pisao o tom slučaju i Izetu Naniću , samo što neki nisu spremni prihvatiti kao činjenicu.
Upravo sam na fejsu napisao ovo ; prestanite tražiti krivnju samo i samo u okupatoru , agresoru ,......... nemojte se zavaravati i misliti da u domaćim redovima nije bilo izdajnika, pa i samo ubojstvo Izeta Nanića je čudno i ko god kaže da postoji opcija da ga je neko ubio po naređenju - poneki uspaniče iz nekakvog straha za nedodirljive.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: REUF LJUBIJANKIĆ: IRFAN JE ŽRTVA ZAVJERE!

Post by Zagorka » 13 Mar 2012, 16:56

Ono sto ne znam-stvarno ne mogu tvrditi :cudi
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: REUF LJUBIJANKIĆ: IRFAN JE ŽRTVA ZAVJERE!

Post by Konsultant » 14 Mar 2012, 00:16

Ne kontam koja je zavjera? Koristi li ko informacije sa vise strana?!
Imao sam negdje na disku skeniran clanak iz nekih srbijanskih vojnih novina kako je oboren helikopter. Ne mogu naci, pa cu pokurati prepricati. Ovdje imate samo neke detalje iz SB

VSK je danima pratila kretanja helikoptera i proganjala ih. Naravno iz Bihaca i Zagreba se isto pratilo pracenje heliptera od strane VSK pa se onda mjenja ruta kojom je helikopter letio. Nekoliko puta su mu pokusali uci u trag ali nisu mogli jer se putanja iz ZG do Bihaca svaki put mjenjala. Klasicna igra macke i misa. Onda je nekom pukao film u komandi VRS i naredio ono logicno: nikakva pomjeranja trupa na terenu, apsolutna tisina na radio vezama na relaciji kojom leti helikopter i 24h pracenje. Poslije par dana u daljini se pojavio Mi-17, VSK je ispalila jednu raketu koja je prosla predaleko od letilice. Posada to nije primjetila i produzila za Bihac. U povratku su se vracali istom rutom. VRS je vec bila postavila zasjedu i sacekala ih sa SA-6 Kub (nesto tipa ovog) koji je dometa oko 20 Km (ugrubo sa Trebevica ciljate objekat oko Hadzica). Mi-17 je teretni helikopter, bez zastite od raketa i bio je kao glineni golub.
Jedan od vojnika VRS koji pretrazivao prostor palog helikoptera nasao je mapu pilota odnio je komandantu i ljutito rekao: Komandire posto imaju sve ucrtane nase polozaje de jos samo dodajte i imena vojnika na smjeni.
U clanku uopste nije spomenuta neka likvidacija na zemlji i vjerovatno nije bila potrebna. Glineni golub se nasao u pogresno vrijeme na pogresnom mjestu a samo corav ga ne bi oborio.U raketi se nalazi blizu 60 kg eksp. i sto ona potrefi to najcesce ode u komadice ,a ako se ne raspe u zraku onda bude doooobro osteceno.

Zbog cega je oboren? Ocito sto je neprijateljski,a najvjerovatnije sto su se smanjile kupovine oruzja kod VRS koje je prije uredno placao 5. korpus plus tada su bile intezivne borbe izmedju ovih strana. Cini mi se da se svaki let placao posadi oko 5-7000 DM.
Svakakve verzije se motaju po novinama, zavjera ovakva, onakva... Odakle krv na kosulji, odakle slomljena vilica.... Sta se desi sa autom koje ide 200 km/h,pa kad bi ga jos opalila raketa i pritom bi jos padao nekih 400-500 m? Kako bi zavrsili putnici?
Sad kao treba odgovarati neko za ovo. Rat je bio, ali ovo nije bilo mucko ubistvo kao u slucaju Hakije Turajlica.

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: REUF LJUBIJANKIĆ: IRFAN JE ŽRTVA ZAVJERE!

Post by mrki62 » 14 Mar 2012, 08:08

Još neko je trebao ići sa Ljubijankićem al mu je Veladžić striktno zabranio.
Ljubijankić je znao uspostaviti mir u Krajini a taj mir je smetao nekome i zato je ubijen.
Poslije njegovog ubojstva je i počeo bratoubilački rat.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: REUF LJUBIJANKIĆ: IRFAN JE ŽRTVA ZAVJERE!

Post by Konsultant » 14 Mar 2012, 19:05

mrki62 wrote:Poslije njegovog ubojstva je i počeo bratoubilački rat.
Nego sta, krajem 1993. godine kada je F.A. proglasio APZB.

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: REUF LJUBIJANKIĆ: IRFAN JE ŽRTVA ZAVJERE!

Post by Konsultant » 18 Mar 2012, 13:59


User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: REUF LJUBIJANKIĆ: IRFAN JE ŽRTVA ZAVJERE!

Post by mrki62 » 18 Mar 2012, 14:12

Konsultant wrote:
mrki62 wrote:Poslije njegovog ubojstva je i počeo bratoubilački rat.
Nego sta, krajem 1993. godine kada je F.A. proglasio APZB.
Nisi ti mene skontao ; Irfan je bio smetalo na način da je Irfan bio posrednik da ne bude bratoubilačkog rata i ako imaš sjećanje konandant 5 korpusa je bio Ramiz Dreković , koji isto tako nije bio za bratoubilački rat i zato je Irfan ubjen a Dreković smijenjen i stvoreni su uslovi za bratoubilački rat.
Bože sačuvaj, niti 0.000000000000000001 % ne zagovaram niti branim Vikreta Abdića al yeba ga ja, hAlija nije mogao autonomiju dati muslimanima, kako je ondak mogao dati Republiku Srbima ?????
To je logično pitanje, zar ne ?!
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31650
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7198 times
Been thanked: 3913 times
Status: Offline

Re: REUF LJUBIJANKIĆ: IRFAN JE ŽRTVA ZAVJERE!

Post by Mister No » 18 Mar 2012, 14:25

mrki62 wrote:
Konsultant wrote:
mrki62 wrote:Poslije njegovog ubojstva je i počeo bratoubilački rat.
Nego sta, krajem 1993. godine kada je F.A. proglasio APZB.
Nisi ti mene skontao ; Irfan je bio smetalo na način da je Irfan bio posrednik da ne bude bratoubilačkog rata i ako imaš sjećanje konandant 5 korpusa je bio Ramiz Dreković , koji isto tako nije bio za bratoubilački rat i zato je Irfan ubjen a Dreković smijenjen i stvoreni su uslovi za bratoubilački rat.
Bože sačuvaj, niti 0.000000000000000001 % ne zagovaram niti branim Vikreta Abdića al yeba ga ja, hAlija nije mogao autonomiju dati muslimanima, kako je ondak mogao dati Republiku Srbima ?????
To je logično pitanje, zar ne ?!
Panju, tupis li tupis.

To hoces da kazes da je Atif Dudakovic poceo bratoubilacki rat, a da je Alija sve redom ministre ubijao i generale smjenjivao dok nije nasao "prave" koji ce napast V. Kladusu :lud

A to sto je Alija potpiso sporazum u Dejtonu, e to mu je najpametniji potez koji je uradio za vrijeme svoje vladavine.

Ti se brini za Jansu i Korusku, idi ratuj sa Austrijancima za teritoriju, CENZURA
Last edited by Krokodil Behko on 18 Mar 2012, 15:16, edited 1 time in total.
Reason: cenzurisana uvreda
High Hopes...

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: REUF LJUBIJANKIĆ: IRFAN JE ŽRTVA ZAVJERE!

Post by mrki62 » 18 Mar 2012, 14:51

zagor wrote:
Panju, tupis li tupis.

To hoces da kazes da je Atif Dudakovic poceo bratoubilacki rat, a da je Alija sve redom ministre ubijao i generale smjenjivao dok nije nasao "prave" koji ce napast V. Kladusu :lud

A to sto je Alija potpiso sporazum u Dejtonu, e to mu je najpametniji potez koji je uradio za vrijeme svoje vladavine.

Ti se brini za Jansu i Korusku, idi ratuj sa Austrijancima za teritoriju,
Ne znam ja šta je izdajnik Alija radio al po svoj vjerovatnoći nije bio sposoban, jer se je pod njegovom vlašću vršio bratoubilači rat.
Haj sad ovdje javno iznesi dokaz gdje je on naredio da se prestane sa bratoubilačkim dejstvima.
Možeš li ?
Jel makar pokušao ?
Prije je smetao Beograd , pa Zagreb u razvitku Krajine a sad nema nikog al jopet neide - u čemu je štos ?
Kad nešto ne kontate i kad vam se drugačije istine iznesu ti i tebi slični ne podnosite drugačije tumačenje događaja.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31650
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7198 times
Been thanked: 3913 times
Status: Offline

Re: REUF LJUBIJANKIĆ: IRFAN JE ŽRTVA ZAVJERE!

Post by Mister No » 18 Mar 2012, 15:07

Nemas ti pravo Aliju da zoves izdajnikom, odakle ti hrabrost za to???
Ni Aliju ni bilo koga ko je ovdje proveo rat.

Stos je u tome sto su i 1991. Bosnu htjeli da razvale prije svega Srbi a onda i Hrvati (kad su vidjeli da se moze) i sad tu istu politiku provode samo opstrukcijama.

Kontam ja sve jako dobro, nego si ti panj koji je procitao Seferovu "Lukavu strategiju" pa mislis da si savlado sve tajne Bosne.

Ko sto ti rekoh bori se za Korusku, dusmani je otese.
High Hopes...

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: REUF LJUBIJANKIĆ: IRFAN JE ŽRTVA ZAVJERE!

Post by mrki62 » 18 Mar 2012, 15:26

Premalo me poznaješ i ja sam o izdajniku Aliji na ovaj način pisao prije Seferove - odnosno snina njegove knjige.
Slobodno ti il bilo ko ovo čita , mene pozovitena javnu Tv i u javnosti ću mnoge stvari izreći i nek me tuži bilo ko - ako ikako mogu oprati izdaju izdajnika, koji se je uvijek iza zatvorenih vrata dogovarao sa krvnicima i zbog takvih pregovora i dogovora je Irfan i njemu slični stadali i svi koji su smetali u podjeli BiH su smaknuti na ovaj il onaj način ,.......... zato je trebao i Sefer platiti glavom al su ubili pogrešnog čovjeka ( šuru i Seferovu ženu ).
Alija je čak i svoju rodnu grudu predao Srbima i zato je izdajnik
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31650
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7198 times
Been thanked: 3913 times
Status: Offline

Re: REUF LJUBIJANKIĆ: IRFAN JE ŽRTVA ZAVJERE!

Post by Mister No » 18 Mar 2012, 15:39

Dokazi!!!

Pusti naklapanja, posalji "dokaze" Senadu Avdicu sigurno ce ih objaviti u S. Bosni.

Jos ako imas dokaze o tome ko i kako ubi Hakiju Turajlica...eh, al dokaze.
High Hopes...

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: REUF LJUBIJANKIĆ: IRFAN JE ŽRTVA ZAVJERE!

Post by mrki62 » 18 Mar 2012, 15:44

Daj i ti dokaze da je izdajnik Alija molio zaraćene muslimane da ne pucaju jedni na druge - možeš li :pusi
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31650
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7198 times
Been thanked: 3913 times
Status: Offline

Re: REUF LJUBIJANKIĆ: IRFAN JE ŽRTVA ZAVJERE!

Post by Mister No » 18 Mar 2012, 15:54

Ne budi smijesan, i ne provociraj sa tim izdajnik.

Ili dokazi, ja cu ti prvi biti zahvalan.
High Hopes...

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: REUF LJUBIJANKIĆ: IRFAN JE ŽRTVA ZAVJERE!

Post by mrki62 » 18 Mar 2012, 21:06

Supruga dr. Irfana Ljubijankića: Zašto ubistvo mog supruga nikad nije rasvjetljeno?

subota, 10 mart 2012 13:54

Progutali smo brojne nepravde, ja i moja djeca, i još se pitam se zašto BiH nikada nije pokrenula istragu o smrti mog muža, izjavila je u ekskluzivnom razgovoru za "Dnevni avaz" Minka Ljubijankić, supruga rahmetli Irfana Ljubijankića, ratnog ministra vanjskih poslova.

- Uskoro će godišnjica smrti mog Irfana. Te dane moja djeca i ja vrlo teško podnosimo. Najbolje znamo moj sin Senad, kćerka Selma i ja kako smo sve ove godine podnosili tugu i bol za našim Irfanom, kako smo morali imati sabura i progutati mnoge nepravde koje su nam nanesene, sakriti suze da ne pokažemo da su nas uvrijedili, a isplakati se čim ostanemo sami - priča Minka.


Snimak CNN-a

Njen suprug Irfan Ljubijankić bio je vrsni ljekar specjalista za uho, grlo i nos iz Bihaća, koji je za ministra vanjskih poslova RBiH imenovan 23. juna 1994. godine. Na toj dužnosti poginuo je 28. maja 1995. Prema zvaničnoj verziji, helikopter kojim se vraćao iz Bihaća u Zagreb navodno je oboren agresorskom raketom pobunjenih Srba iz Hrvatske nedaleko od Velike Kladuše.

Minka Ljubijankić danas kaže da joj nikada niko nije zvanično dao odgovor na to kako je oboren helikopter.

- Nama je rečeno da je u blizini Slunja oboren helikopter u kojem su bili članovi delegacije, da su ga pogodili pobunjeni Srbi, pripadnici paravojne vojske "republike srpske Krajine". Međutim, ja sam na CNN-u vidjela snimak na kojem su prikazali Irfanovo tijelo na travi i mrlju od krvi u predjelu srca na plavoj košulji. Stalno se pitam, ako je helikopter oboren, da li je tijelo moglo biti cijelo i zašto baš samo u mrlja u predjelu srca, a gdje je tijelo pilota Dudajeva, Ukrajinca - ističe Ljubijankić.

Kruže priče

Ona potcrtava da već godinama kruže razne priče o umiješanosti visokih dužnosnika u ovaj zločin.

- Smatram da je sramota za državu što nije do sada pokrenula istragu o ovom zločinu. Mnoge porodice zaboravljene su od vlasti, pa tako i naša. Čast pojedincima, malo ih je, ali ih ima, koji s poštovanjem govore o Irfanovom liku i djelu. Voljela bih kada bi se jednom na obilježavanju pogibije visoke državne delegacije 28. maja pojavio neko od predstavnika Ministarstva vanjskih poslova BiH, predstavnika države i SDA - kaže Ljubijankić.

Plakala sam s Alijom

Ljubijankić se prisjeća kako je u jesen 1995. doputovala iz Zagreba u Split kako bi se sastala s rahmetli Alijom Izetbegovićem.

- U Splitu je održavan bilateralni sastanak između Hrvatske i BiH. Predsjednik Izetbegović pozvao me da dođem, jer smo se poznavali odranije. Sjeli smo da pričamo, plakali smo zajedno zbog gubitka Irfana. Rekao mi je: "Volio sam tvog Irfana, želio sam da me on naslijedi. Reci kako ti mogu pomoći." Nažalost, predsjednik je umro, a vidite šta je s nama - kaže Ljubijankić.

Ukrali su mu "Zlatni ljiljan"

Minka Ljubijankić kaže da je prije nekoliko godina iz stana u Bihaću ukraden "Zlatni ljiljan" koji je njenom suprugu dodijeljen nakon smrti.

- Obili su nam stan i samo su ukrali to ratno priznanje, a u stanu je bilo sve. Nakit i novac nisu uzeli. Pitam se zašto su nam uzeli baš to - ističe Ljubijankić.

dnevni avaz
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31650
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7198 times
Been thanked: 3913 times
Status: Offline

Re: REUF LJUBIJANKIĆ: IRFAN JE ŽRTVA ZAVJERE!

Post by Mister No » 18 Mar 2012, 23:15

mrki62 wrote:Supruga dr. Irfana Ljubijankića: Zašto ubistvo mog supruga nikad nije rasvjetljeno?

Plakala sam s Alijom

Ljubijankić se prisjeća kako je u jesen 1995. doputovala iz Zagreba u Split kako bi se sastala s rahmetli Alijom Izetbegovićem.

- U Splitu je održavan bilateralni sastanak između Hrvatske i BiH. Predsjednik Izetbegović pozvao me da dođem, jer smo se poznavali odranije. Sjeli smo da pričamo, plakali smo zajedno zbog gubitka Irfana. Rekao mi je: "Volio sam tvog Irfana, želio sam da me on naslijedi. Reci kako ti mogu pomoći." Nažalost, predsjednik je umro, a vidite šta je s nama - kaže Ljubijankić.

dnevni avaz
Cek malo jel njega Alija ubio ili nije, daj se odredi covjece, a pomozi i nama neupucenima.

I da ti kazem, stvarno je gad bio taj djedica, vidis, plako zajedno sa njom a ovamo joj ubio muza...e jest izdajica taj Alija ;)
High Hopes...

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: REUF LJUBIJANKIĆ: IRFAN JE ŽRTVA ZAVJERE!

Post by mrki62 » 19 Mar 2012, 10:24

Tema je ; REUF LJUBIJANKIĆ: IRFAN JE ŽRTVA ZAVJERE!
I primjerno tome su i razno - razne vijesti a zavjera je u svakom slučaju bila, samo treba istjerati mak na konac.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
nezaboravna
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3716
Joined: 07 Dec 2011, 11:55
Location: tebi u srcu
Status: Offline

Re: Ratne i poratne zavjere u BiH

Post by nezaboravna » 14 May 2012, 10:52

Najveća sarajevska ratna PREVARA
Ponedjeljak | 14.05.2012.
Priča o sarajevskom Tunelu spasa počinje krajem jula 1993. godine kada je, nakon višemjesečnog kopanja u najprimitivnijim uslovima, otvoren Tunel D-B koji je, u periodu od 1993. do 1995. godine, za grad koji je već trpio žestoku opsadu, značio život




Piše: Nedim Hasić

Ulaz u Tunel spasa uopće nije u kući Kolarevih koji su, bez obzira na to, od tunela napravili milionski vrijedan posao i na kraju ga prodali sarajevskim vlastima


Krajem aprila ove godine, uz intoniranje himne i polaganje cvijeća, ulaz u ratni tunel u Butmiru, poznat i kao Tunel spasa Dobrinja-Butmir predat je na upravljanje Ministarstvu za boračka pitanja i Fondu Kantona Sarajevo za zaštitu i održavanje grobalja šehida i poginulih boraca. Dokument o preuzimanju objekta Tunela od premijera Kantona Sarajevo Fikreta Musića preuzeo je direktor Fonda memorijala Nurudin Džiho koji je istakao kako je plan ove institucije da odmah započne aktivnosti na sanaciji kuće Bajre Kolara u sklopu koje se tunel nalazi, kao i postojećih muzejskih postavki koje je ova porodica održavala do momenta njihovog otkupa od strane Kantona Sarajevo.

„Plan je da Tunelu spasa u narednom periodu vratimo što veću autentičnost. Zamisao je da se postojeće postavke, koje su takođe autentične, obogate novim eksponatima, a na tim poslovima biće angažovani i uposleni profesionalni kadrovi, prije svega profesionalni kustos. Osim postavki u kući Kolara, s butmirske strane, posjetitelji će moći pregledati i muzejske postavke koje će biti postavljene u kući Sloboda koja je na dobrinjskoj strani tunela. Također je zamisao da se u tunelu u funkciju pusti mali vozić koji bi duž cijelog tunela od 720 metara prevozio posjetitelje“, izjavio je Džiho. Premijer Musić dodao je kako se nada da će Tunel spasa u narednim godinama svjedočiti o nevjerovatnoj borbi za obranu Sarajeva i volji za životom, te budućim naraštajima ukazivati na to „da se sloboda ne može mjeriti ni s čim, kao i da se agresija na BiH, i sve ono što se tokom nje u Sarajevu dešavalo, ne smije više ponoviti“.
Inicijativa da se kuća Kolarovih pretvori u muzej svakako je vrijedna pohvale, da nije jedne male sitnice koja kvari sreću premijera Musića i njegovih kantonalnih suradnika. Naime, u kući Kolarovih uopće nije bio ulaz u sarajevski ratni tunel spasa! U tunel se, iz pravca Butmira i Hrasnice, ulazilo kroz kuću pored imanja Kolarevih, koja je u vlasnišvu porodice Bijelonja, komšija Kolarevih koje danas niko i ne spominje niti im se priznaju bilo kakve zasluge za taj ratni period. „Nama nikada nije bilo jasno kako je ta kuća postala mjesto za koje se kaže da je ulaz u tunel. Niti nam je jasno kako je moguće da od toga što mu je kuća bila u blizini Bajro Kolar sa sinovima od svoje kuće napravio takav biznis “, pričaju nam mještani sarajevskog naselja Kotorac, u kojem se nalazio ulaz u tunel spasa. „Ulaz u tunel nikada nije bio u njihovoj kući, ulazilo se kroz kuću porodice Bijelonja. Koliko se sjećam, nakon rata Kolar je ponudio Bijelonjama da naprave posao sa ulazom u tunel, no njima nije bilo do toga. Ljudi su vjerovatno razmišljali o drugim stvarima, kako obnoviti kuću ili nečem sličnom. I onda su se Kolarovi sami upustili u to. Kako se priča, zaradili su samo na kartama za koje nisu izdavali račune, više od milion maraka“, pričaju Kotorani.



A njihova je priča vjerovatno tačna, jer je Edis Kolar, sin Bajre Kolara, koji je ujedno i kustos tog privatnog muzeja, u jednom dijelu Studije o ekonomskoj opravdanosti izgradnje, kazao kako je ”prosječna posječenost tunelu 60 ljudi dnevno i da je cijena karte pet maraka”, što znači da su Kolarovi, u prosjeku, zarađivali 300 maraka dnevno. Bez da su ikada platili porez.

Priča o sarajevskom Tunelu spasa počinje krajem jula 1993. godine kada je, nakon višemjesečnog kopanja u najprimitivnijim uslovima, otvoren Tunel D-B koji je, u periodu od 1993. do 1995. godine, za grad koji je već trpio žestoku opsadu, značio život. Tunel je napravljen ispod aerodromske piste i povezivao je dvije teritorije (Dobrinja i Butmir) koje je su bile pod kontrolom Armije BiH. Tunel se u zvaničnim razgovorima Armije RBIH i Ujedinjenih nacija vodio pod imenom Tunel kojeg nema i u vremenu opsade je važio za najstrožiju tajnu Sarajeva jer je kroz njega u Sarajevo dolazila hrana, cigarete, oružje…

Do izgradnje ovog tunela, više od 800 ljudi izgubilo je život na prostoru aerodromskog kompleksa. To je bila posljedica pretrča­vanja aerodromske piste, zbog potrebe za osnovnim životnim namirnicama, koje su se mogle nabaviti na slobodnim dijelovima u Butmiru i Hrasnici. Jedinica Vojske RS, koja je tada bila locirana u samoj blizini piset sarajevskog aerodroma nemilosrdno je pucala na svaku osobu koja je iz nužde pokušavala preći na drugu stranu aerodroma. Godine 1994. godine za tunel je saznala Vojska Republike Srpske, koja je po naredbi Ratka Mladića, neuspješno pokušavala kopanjem drugog tunela i preusmjeravanjem rijeke Željeznice potopiti jedini zemni spoj Sarajeva sa ostatkom svijeta.

Kuća Kolarevih je odmah na početku rata granatirana i izgorjela. Granatirali su je snage VRS koje su u to vrijeme još uvijek bile smještene na pisti Aerodroma. Izlaz iz tunela završavao je u kući Omera Bijelonje, a ne u kući Kolarevih koja je kasnije pretvorena u muzej. Kuću Kolarevih, odnosno, jedan njezin dio, koristila je Armija BiH koja je u toj prostoriji skladištila oružje i municiju, dakle, materijalno-tehnička sredstva koja su tu spremana kako bi se transportirala u grad. Pored kuće Kolarevih se nalazio šaht kroz koji su ta sredstva unošena i iznošena u i iz tunela.

Ostatak kuće i jedan dio dvorišta Bajro Kolar je koristio sa svojom porodicom. Boravili su u jednoj prostoriji u kući a sve ostale dijelove kuće je koristio kao magacinski prostor. Kako se tvrdi, Kolar je dijelove kuće izdavao za skladištenje robe i cigareta koje su ulazile i izlazile iz Sarajeva i za to uredno primao naknadu. Navodno mu je samo Fabrika duhana Sarajevo za skladištenje cigareta plaćala 300 maraka mjesečno. Ostale firme koje su provozile hranu u grad bile su Pervan ili Alemko komerc i one su plaćale onoliko koliko su se njihovi predstavnici u četiri oka dogovarali sa Bajrom Kolarom. I nizašto drugo se tokom opsade Sarajeva kuća Kolarevih nije koristila, pogotovo ne za ulazak ili izlazak iz tunela koji je išao ispod piste sarajevskog Aerodroma. „Ne znam je li to tačno, no to je meni pričao jedan od vojnika koji su išli tunelom, da im je Bajrina majka Šida naplaćivala čak i čašu vode koju su popili čekajući ulazak ili izlazak iz tunela“, pričaju nam Kotorani dodajući kako su Kolarovi imali i posebnu kutiju u koju su ubacivani dobrovoljni prilozi „za nanu Šidu i dedu Aliju“, roditelje Bajre Kolara.

Na stranu poslovi koji su se obavljali tokom rata, Kolarovi su u psolijeratnim godinama napravili mit od prevare i to sve, zahvaljujući dobrim vezama kako u općinskim tako i u sarajevskim kantonalnim vlastima, bluizniu svoje kuće sarajevskom tunelu itekako dobro naplatili. Prvi je skandal nastao kada je na kući Kolarevih postavljena ploča koja podsjeća na ubijene civile koji su tu stradali nakon granatiranja sedmog maja 1995. godine. Ploča je postavljena na kući Kolarevih iako tu niko nije poginuo. Masakr se desio na pravom ulazu u tunel, ispred kuće porodice Bijelonja. O masakru postoje i iskazi svjedoka koji su potvrđeni na sastanku u MZ Donji Kotorac u septembru 2002. godine. Između ostalih, da se masakr desio kod kuće Bijelonja potvrdio je i Sead Hasibović, danas vlasnik GP Butmir a i Zavod za zaštitu Kulturno-historijskog naslijeđa je utvrdio stvarno mjesto stradanja tih civila.

U međuvremenu, Kantonalni zavod za zaštitu kulturno-historijskog nalsijeđa predstavio je urbanistički projekat nazvan memorijalno spomen obilježje Tunel D-B. Iz samo njima znanih razloga, pravi ulaz u tunel nije predstavljen rješenjem studije o zaštiti ovo objekta. Tim je rješenjem predviđen ulaz u tunel ispred štale i poljskog WC-a porodice Kolar. Taj ulaz u periodu '93-'95. godine nije postojao, što je drstaično odstupanje od autetntičnog stanja i predstavlja klasično falsificiranje historijskih i materijalnih činjenica. Porodica Bijelonja je upozoravala nadležne na ove činjenice, no odgovor na svoja pitanja nikada nisu dobili. Uprkos svemu, Bajro Kolar nastavio je profitirati na lažnom ulazu u tunel.

Kao obeštećenje, dobio je parcelu na najatraktivnijem dijelu Ilidže, u neposrednoj blizini Doma zdravlja, na kojoj je ubrzo nikla prostrana kuća. Kuća mu je izgrađena novcima sarajevskih poreskih obveznika. Jedan sprat, kako se tvrdi, Kolar je svih ovih godina izdavao strancima. Novac je dobio i kao obeštećenje za zemljište na kojem se nalazi tunel, a jedanaest godina su mu iz budžeta sarajevskog Kantona isplaćivana sredstva vezana za rješavanje imovinsko-pravnih odnosa. Tako su Kolarevi uspjeli naplatiti čak i uništeni voćnjak, a u vrijeme dok je Hajriz Bećirović obavljao dužnost kantonalnog ministra za boračka pitanja, Kolaru je iz budžeta isplaćeno 150 hilljada maraka kako bi se mogao preseliti na Ilidžu. Prema nekim tvrdnjama, Kolaru je prvo nuđena parcela u obližnjem Butmiru, koju je on odbio tražeči da mu se dodijeli lokacija na Ilidži.

Tadašnji ministar Bećirević je sumu od 150 hiljada maraka isplaćenu Kolarovima prvi put javno spomenuo tokom konferencije o projektima obrane Sarajeva i tada kazao kako je njegovo ministarstvo za preseljenje porodici Kolar izdvojilo upravo toliko novaca. Treba kazati kako je sarajevski kanton od 1997. do 200. godine za izvođenje radova na sanaciji tunela i rješavanju imovinskih sporova potrošio četiri miliona i 264 hiljade maraka?! Iz dokumentacije koju posjeduje SB vidi se kako je na ugovore na sanaciji tunela potrošeno tri miliona i 310 hiljada maraka, dok je Kolarovima za izgradnju zamjenske kuće isplaćeno prvi put 145.864 hiljade maraka, a kasnije još i 22 hiljade maraka. No, tu ne završava sav benefit Kolarevih.

Prošle godine sarajevska Vlada obavezala se kako će uposliti sina Bajre Kolara u budućem muzeju. Edis Kolar, koji se, kako saznajemo uz obilatu podršku lokalnih vlasti, školovao u Turskoj, sve ove godine radi kao samozvani kustos njegovog privatnog muzeja. Isto tako, premijer sarajevskog kantona sa Bajrom Kolarom potpisuje sporazum u kojem se Vlada Kantona obavezuje da će i u budućnosti taj muzej raditi na tom mjestu gdje i kako ga je Bajro napravio. A muzej je napravljen 1999. godine, u podrumu kuće Kolarovih i od stvari koje su izuzete i korištene za potrebe ratnog tunela. Ironično je kako je glavni eksponat u tom muzeju fotelja na kojoj je rahmetli Alija Izetbegović sjedio tokom odmora pred prolazak kroz tunel. Fotelju koju su Kolarevi prisvojili uzeli su pripadnici Armije BiH iz kuće porodice Bijelonja kako bi je stavili na kolica i na njoj kroz tunel prevozili, ranjenine, starce i nemoćne osobe.

Kada se podvuče crta, zahvaljujući unosnom biznisu utemeljenom na iskrivljenim faktima, Kolarevi su, kako se procjenjuje, samo od prodatih ulaznica turistima za deset godina zaradili oko milion i po maraka, a u tu svotu nisu uključeni prihodi od prodaje video kaste, donacija, pa čak ni od knjige koju ju je napisao Bajro Kolar o svom ratnom putu, iako kako danas tvrde Kotorani nije niti jednog dana proveo ratujući. Nije nimalo čudno što danas Kolarevi, navodno, posjeduju apartmane na Bjelašnici i uživaju u plodovima svog mita, no čudno je kako su to svih ovih godina sarajevske vlasti tolerirale. Štaviše, ove je je godine Vlada Kantona Sarajevo odala priznanje Kolarevima za sve ono što su napravili kada je u pitanju muzejska postavka Tunela Dobrinja – Butmir.
0ac750da01c23a027e2100503ba46804.jpg
553f7f1d87ebbaa71e8370fd779967d5.jpg
:plavi :plavi :plavi :zubi
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Tko ti priča o tuđim manama, drugima će pričati o tvojim
Ako ti život da 1000 razloga za plač, ti nađi 1001 razlog za smijeh.

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 32 guests