Savez za bolju budućnost

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Savez za bolju budućnost

Post by Krokodil Behko » 29 Mar 2012, 15:45

Mirsad Đonlagić, potpredsjednik SBB BiH: Tihić nema pravo predstavljati Bošnjake

Potpredsjednik Saveza za bolju budućnost BiH (SBBiH) Mirsad Đonlagić na današnjoj press-konferenciji u Sarajevu podsjetio je bh. javnost da predsjednik SDA Sulejman Tihić nema pravo samostalno dogovarati i odlučivati u ime svih Bošnjaka.

"Posljednjih dana predsjednik SDA Sulejman Tihić prvo sa predsjednikom HDZ BiH Draganom Čovićem, a potom i predsjednikom SNSD Miloradom Dodikom dogovorio je navodno rješavanje dva goruća i starteški važna politička pitanja u BiH - Mostar i Srebrenicu.

Image

SDA je izgubila izbore 2010. godine, a još ranije Tihić je u utrci za bošnjačkog člana Predsjedništva BiH katastrofalno poražen i stoga ni po stranačkom ni po ličnom legitimitetu ni SDA ni Tihić nemaju pravo predstavljati Bošnjake. Nedopustivo je da SDP kao izborni pobjednik sa najviše dobivenih bošnjačkih glasova prihvata i dozvoljava da drugi manji koalicioni partner odlučuje umjesto njega", kazao je Đonlagić.

Osim toga Đonlagić je podsjetio da SBB BiH podržava tužioce u borbi protiv mafije i korupcije.

"Povodom obuke tužilaca 'Procesuiranje slučajeva korupcije' koju je organiziralo američko ministarstvo pravde, a na kojem je američki ambasador u BiH Patrick Moon poručio da korumpirani zvaničnici u BiH moraju biti agresivno procesuirani te da niko od javnih zvaničnika, načelnika, gradonačelnika, predsjednika i ministara nije iznad vladavine prava, SBB BiH još jednom naglašava da apsolutno podržava ovakve stavove.

SBB BiH sa žaljenjem konstatira da je u obračun sa korupcijom trebalo krenuti i ranije. Podsjećamo javnost da se SBB BiH od svog osnivanja beskompromisno zalaže za obračun sa državnom bošnjačkom mafijom, korupcijom, za poništenje ratne privatizacije i ukupno jačanje vladavine prava", naglašeno je na press-konferenciji u Sarajevu.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Savez za bolju budućnost

Post by Krokodil Behko » 29 Mar 2012, 15:46

'man jarabi, niko od njih, nije nikada bio u SDA.
Sve zajedno uradili i formirali drugu stranku. Kao a grijesi,
mogu nestati, sa prelaskom iz jedne u drugu stranku.. :kafa
online

User avatar
nezaboravna
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3716
Joined: 07 Dec 2011, 11:55
Location: tebi u srcu
Status: Offline

Re: Savez za bolju budućnost

Post by nezaboravna » 29 Mar 2012, 21:52

Krokodil Behko wrote:'man jarabi, niko od njih, nije nikada bio u SDA.
Sve zajedno uradili i formirali drugu stranku. Kao a grijesi,
mogu nestati, sa prelaskom iz jedne u drugu stranku.. :kafa
Sve minder puze love na guzove,nego imam prijedlog da i mi osnujemo stranku forumasa ?????????????Nije los prijedlog mozda i bude nesto od nas :heidi :tudena
Tko ti priča o tuđim manama, drugima će pričati o tvojim
Ako ti život da 1000 razloga za plač, ti nađi 1001 razlog za smijeh.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Savez za bolju budućnost

Post by Sheval » 29 Mar 2012, 21:54

Nezaboravna,kani se ćorava posla,previše si iskrena.

User avatar
Sigmund
Na probnom
Na probnom
Posts: 33
Joined: 01 Dec 2011, 17:49
Status: Offline

Re: Savez za bolju budućnost

Post by Sigmund » 30 Apr 2012, 12:32

Čovjek tamam počne da uloži jedan gram nade u neku opozicionu stranku (pa čak i ovu) i onda otvori Avaz i uništi i onaj gram nade...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Savez za bolju budućnost

Post by Krokodil Behko » 28 May 2012, 18:33

Eto, pristupio im i Dragan Vikić. Ratna legenda Sarajeva.
meni se čini, da su ga skoro penzionisali, što se njemu, nije dopalo. Sad on
odjednom, prepoznaje "pozitivnu političku snagu" u Fahrinoj stranci i pristupa joj.
Ili možda, neće da živi od penzije. sad će on da se sveti onima, koji sz ga
penzionisali. Vidi li neko tu, neku borbu za bolju budućnost?
online

User avatar
urban_out
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 352
Joined: 20 Nov 2010, 22:55
Location: Teheran
Status: Offline

Re: Savez za bolju budućnost

Post by urban_out » 29 May 2012, 14:56

Oni su nasli detelinu sa cetiri lista, sa njima je buducnost zelena garantovano :oo

... samo jos oni da skontaju da ne nisu savez za zivot u proslosti, tako nesto, osim toga neka oni kontaju :p
Image

al ga brko spuca, k'o da je muha nije pecila ...

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Savez za bolju budućnost

Post by komsija » 15 Aug 2012, 23:24

DAJEM OSTAVKU NA SVE FUNKCIJE U SBB BIH
a za one koji su sa Ilidže u nastavku mogu pročitati tekst ostavke

Dajem neopozivu ostavku na funkciju predsjednika MO SBB BiH Ilidža, zatim dajem ostavku na funkciju člana OO SBB BiH Ilidža i neopozivu ostavku na funkciju člana SBB BiH a u nastavku ću da dam razloge napuštanja.
1. Kurs stranke od osnivanja kada je bio okrenut običnom čovjeku se postepeno okretao dok se nije okrenuo za 180 stepeni kada je rukovodstvo stranke postalo cilj samo sebi. Borba za lični interes i vlast. Prva ideja koja je bila zasnovana na zdravim osnovama je evoluirala u jednu klasičnu bosansko-hercegovačku političku stranku koja je svrha sama sebi.
Od prvog predsjedništva koje je i napravilo najbolje rezultate ne samo na Ilidži nego i u BiH i koje je brojalo 15 članova SBB BiH je gubilo jednog po jednog poštenog čovjeka o ćemu vi niste obaviješteni. Stranku je prvo napustio gosp. Mg. Elmedin Ribica, zatim gosp. Prof.Dr. Fikret Veljović (potpredsjednik OO SBB BiH)
Zatim je stranku napustio prvi potpresjednik gosp. Dipl.ing. Mesud Ramić da bi kasnije stranku napustio i sami presjednim stranke na Ilidži gosp. Mg. Admir Mulaosmanović
Nedugo poslije stranku napušta i Prof.Zijadić Suad, gosp.Sead Hrasnica, pravnica Handžić Deniza, pravnik Mahmutović Mirzeta, Dipl.ing. Mahmutović Almir, Mg.Abdel Alibegović...
Tako da od osnivačkog predsjedništva od prvih ljudi koji su pokrenuli svu ovu inicijativu na Ilidži ostala je samo Jovana Marković koja je sada u predsjedništvu stranke i koja visoko kotira , Dragana Kovačević koja je sada u kantonalnom odboru SBB BiH i Mujkanović Almir.
Pored predsjedništva,prvih ljudi, stranku na Ilidži napušta i skoro cjelokupan Općinski odbor iz prvog saziva:

Alić Suljo ,Aljović Vejsil ,Bahtanović Alma ,Bečirević Emir ,Bešović Zuhdija,Bihorac Anel ,Brulić Admir ,Čajić Sabahudin,Čohodar Muamera , Dedić Halib ,Fačić Muamera , Fočo Semira ,Hasković Feho ,Hodžić Izeta ,Juković Hajrudin ,Jusbašić Dženana ,Kaljanac Šejla ,Karačić Eldin ,Kavazović Belma ,Kovač Jasmina ,Mahmutović-Mirvić Zineta ,Miličević Melisa ,Misira Amir ,Mrkulić Amra ,Mujak Adnan,Mulaomerović Almer ,Nalović Elda ,Nikšić Alma ,Omerika Azer ,Ragipović Sanela,Smailagić Lejla ,Šaškić Fatima ,Turković Mediha ,Vejsilović Kerim ,Veljović Ferid ,Viteškić Jasminka ,Zolota Aldin ,Zuko Aida

Umjesto ovih prvih entuzijasta dolaze drugi ljudi a kao indikator dolazi Husein Mahmutović kao naš kandidat za načelnika Općine Ilidža. Njega dobro, dobro, znamo. I ko je i šta je.
Kormilo stranke na Ilidži preuzima Enver Muharemović, brat direktora Kantonalnog zavoda za zapošljavanje u Sarajevu.
Započinje uguravanje svojih najbližih.
Sastančenje po kafanama i uz vino.
Počinje sve ono i još gore, što smo navikli i u drugim političkim opcijama.
Razočaran sam. Bio sam u stranci kada je to bila hrabrost a napuštam je sada kada je u vlasti.
Nismo ništa bolji.
Gori smo, puno gori
Ovo ne tvrdim kao neki špekulant, nego čovjek koji dolazi iznutra, čovjek koji se nagledao i naslušao svašta.
Kolege, prijatelji, uz Vas sam od samog početka, jedini sam koji Vas je o svemu izvještavao, slao Vam mailove i SMS-ove, proslijeđivao konkurse za posao i obavještavao o aktuelnim zbivanjima. Molim Vas, više ovdje se nema šta tražiti.
Ovdje se izuzev nekoliko pojedinaca nema za koga glasati.
Pogledajte, molim Vas, ovu gore listu ljudi koji su napustili SBB na IlidžiOstao sam najduže i pokušao popraviti stvari. Sada, idem i ja.
Čaša se prelila nizom posljednjih dešavanja kao što je: rušenje IO, pravljenje liste podobnih za nastupajuće izbore te prigoda kada je došao sekretar gospodina Radončića i kao kaoboj: „Dolazim sa velikim ovlaštenjima predsjednika, lista se ruši, procedura se ponavlja, na istom sastanku, bez te tačke dnevnog reda i pošto je OO napustio veliki broj članova smijenjeno je pola IO.
Istina je da smo na općim izborima ostvarili izvanredan uspjeh ali naše članstvo mora da zna da od onih kandidata na Ilidži za skupštinu KS, federalni i državni parlament izuzev Dragane, Faika i Jovane svi su napustili stranku.

2. Druga stvar zbog koje napuštam stranku jeste diskriminacija unutar stranke. Rukovodstvo naše stranke i sami vrh se stide sandžaklija. Prof.dr.Rasim Lakota je skoro jednoglasno izabran za presjednika kantonalnog odbora. Šta mu je rečeno: Nije dobro da ti, pošto si iz Sandžaka budeš na vrhu... Prije samo nekoliko dana je taj isti prof.dr. Rasim Lakota izabran za našeg kandidata za načelnika općine Ilidža. Ponovo smijenjen. Evo šta mi je doslovno rekao prvi sekretar stranke, lično meni: „On je dobar, pošten, prof.dr. i sve to. Njegov problem je jedino to što je Sandžaklija“ Kunem Vam se Bogom da je ovo rekao, a meni Bog nije šala. Njegovu kandidaturu je platila smjena pola IO SBB BiH Ilidža.
Kolege, prijatelji ako ste iz Sandžaka u bilo kojoj drugoj političkoj opciji ćete naći više poštovanja I respekta nego ovdje. Pa ja sam, a to prof. Faik Hadrović dobro zna, cijeli prošli mandat molio da se u rad predsjedništva ubaci Faik Hadrović jer od nas 15 koji smo rukovodili strankom nema nikoga porijeklom iz Sandžaka izuzev Damira Turkovića. Nikada mi nije udovoljeno. Sada u novom sazivu u IO SBB BiH Ilidža je bio prof. Faik Hadrović, Samir Radončić i pravnik Damir Turković. Sva troica su smijenjena. Žao mi je da moram da pravim razliku, za mene je sandžaklija isto što i hercegovac ili kraišnik ili sarajlija... Ali stranka gleda šta će drugi reći. Neka sandžaklija kao glasača a mi ćemo kapu kroit. Kakvo poniženje.
3. U stranci sam potencirao humanitarni rad tokom svih ovih godina ali se sve svelo samo na predizborna zamazivanja očiju. Nemojte se iznenaditi da sada uoći izbora bude neka formalna humanitarna akcija. Evo neka svi članovi OO potvrde da sam na sastanku OO ustao i javno izrazio nezadovoljstvo time što se humanitarni rad stavlja u kvartal predizborne kampanje. Usvojene su moji prijedlozi ali gdje su akcije do sada.
4. Ne mogu se više prepoznati u ovoj opciji kao vijernik i kao musliman. Kada dođem u centralu stranke (ramazan ) jedino gospodin Ragib što posti, ostali, svi, bez srama piju kafu, puše, doručkuju. Naš predsjednik SBB-a na Ilidži, neka se stidi svojih 60 i nešto godina u svakoj prilici pije alkohol, vino i sad će još da bude nosilac liste. Ovo nekima i nebi smetalo, meni lično smeta.
5. Izostanak struke i borba samo za svoju fotelju. Potencirao sam na formiranje stručnih komisija koje će da planuju, da rade, da kada dođemo na vlast imamo gotove programe, planove i projekte kojima ćemo zaposliti ljude koji glasaju za nas ne zato što smo im simpatični nego što od nas nešto očekuju. Do danas komisije ili nisu formirane ili nisu funkcionalne što se i vidi. Sada smo u vlasti i topimo se u svaku poru već postojućeg kalupa predhodnika.
Mogu još da navedem dosta razloga ali više nije ni vrijedno. Osjećam se iskorišteno. Toliki sam trud uložio u stranku a sada dolaze lopovi da „pokupe kajmak“ uz obaveznu čast pojedincima.

Dipl.ing.Ekrem Čelebić
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

TOP AFERA: Radončić se razveo od žene pa joj prodao "Avaz"

Post by Krokodil Behko » 19 Sep 2012, 13:56

Image

- Fahrudin Radončić, predsjednik SBBBiH, prodao je početkom jula ove godine Avaz roto-press, izdavača Dnevnog avaza, bivšoj supruzi Azri Radončić za 200 miliona KM! Radončić za sada šuti o prodaji i ova transakcija obavijena je velom tajne, ali je cilj potpuno jasan, stoji u saopštenju SDA

Image

- Radončić je želio prenijeti vlasništvo nad firmom koja je izdavač njegovog stranačkog biltena da bi lakše zauzeo mjesto ministra sigurnosti, a da ne krši Zakon o sukobu interesa. S druge strane, nikako se nije želio u potpunosti odreći kontrole nad Dnevnim avazom, pa je za prijenos vlasništva izabrao bivšu suprugu s kojom se razveo 22. maja 2012. godine.

Prije toga, Radončić i njegov SBB su, uz svesrdnu pomoć Zlatka Lagumdžije i SDP-a BiH, pokušali izmjenama člana 4. Zakona o sukobu interesa u institucijama vlasti BiH otvoriti put za imenovanje Radončića na mjesto državnog ministra sigurnosti i zadržavanje vlasništva u kompaniji Avaz.

Nakon što se SDA oštro usprotivila i zaustavila izmjene Zakona, Radončić je Azru izabrao za „kupca“.

- Njegova bivša supruga po zanimanju je frizerka, ali se tim poslom nije bavila, jer nije bila registrirani poreski obveznik, već je, po svemu sudeći, bila supruga domaćica „intelektualca i utemeljitelja“, tvrdi SDA.

SDA stoga pita otkud Azri Radončić 200 miliona KM za kupovinu Avaz roto-pressa i zašto je povećana cijena ove kompanije čija je upisana knjigovodstvena vrijednost 818.000 KM? I da li je Azra Radončić platila porez na ovu transakciju?, navodi se na kraju saopštenja.

depo.portal
online

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95672
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33886 times
Been thanked: 20664 times
Contact:
Status: Offline

Re: TOP AFERA: Radončić se razveo od žene pa joj prodao "Ava

Post by Rum » 19 Sep 2012, 16:58

Zaradila zena :ha
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: TOP AFERA: Radončić se razveo od žene pa joj prodao "Ava

Post by Heidi » 19 Sep 2012, 17:00

supruga domaćica „intelektualca i utemeljitelja

:haha :haha :haha
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: TOP AFERA: Radončić se razveo od žene pa joj prodao "Ava

Post by Konsultant » 19 Sep 2012, 17:02

Ako se razvela, imala je pravo na polovinu sve stecene imovine, osim ako nisu imali predbracni ugovor, a garant nisu. Muljavina provucena kroz papire kako on ne bi bio vlasnik jos necega.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95672
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33886 times
Been thanked: 20664 times
Contact:
Status: Offline

Re: TOP AFERA: Radončić se razveo od žene pa joj prodao "Ava

Post by Rum » 19 Sep 2012, 18:27

Image i opet ko ebe rudare majmuni se bogate , a vi jos glasate za njih :lupa
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: TOP AFERA: Radončić se razveo od žene pa joj prodao "Ava

Post by Krokodil Behko » 19 Sep 2012, 18:31

REAGOVANJE SBB BiH: Diletant Tihić i njegov keš - jaran Bakir ne razlikuju fizičko lice od kompanije

Povodom saopćenja SDA u kojem oni tvrde da je kupac Avaza gospođa Azra Radončić, Savez za bolju budućnost BiH potencira da je beskrajno ekonomsko neznanje i diletantizam SDA i Sulejmana Tihića opet izišlo na vidjelo

Kupac Dnevnog avaza nije fizičko lice Azra Radončić, već kompanija Avaz d.o.o Sarajevo, koja je, shodno sudskoj odluci, prešla u njeno vlasništvo i ta je kompanija osnovana prije 21 godinu.

Ekonomski diletant Tihić i njegov keš – jaran Bakir ne razlikuju privatnu od kompanijske kupnje kapitala i udjela, te nemaju pojma da na prodaju kapitala nema poreskih opterećenja. Uz to, kapital kompanija se prodaje na bazi stvorene tržišne, a ne početno upisane knjigovodstvene vrijednosti kapitala.

Prema tome, umjesto Radončićevih poreskih izmišljenih obaveza, neka Tihić i Izetbegović odgovore kako je transakcijom u Importane centru vještački umanjen PDV za Tihićev stan ili zašto Selimovićeva i Bakirova Pivara i Klas zvanično duguju 15 miliona KM neplaćenog poreza!?

Ipak, suština je u nečemu drugom:

SDA boli činjenica da nemaju legalnih načina da zaustave izbor Fahrudina Radončića za ministra sigurnosti, a čemu tolika panika i strah od političara na tom mjestu kojeg je nemoguće potkupiti ili uplašiti, pokazat će vrijeme.

Inače, ispod nivoa SBB BiH je da se javno bave zanimanjima supruga političara i pitanjima u stilu - odakle supruzi Sulejmana Tihića ili njegovoj djeci toliki novac da od bavljenja politikom mogu doći do iznimno vrijednih i mnogobrojnih nekretnina ili pitanja otkud Seki Izetbegović pare da nosi dijamantsko pristenje i posjeduje višemilionski vrijedan nakit koji čuva u sefu jedne banke u Sarajevi i, s druge strane, zašto Avaz kao vlasnik i tvorac najprodavanijeg bh. proizvoda nakon rata i najvećih građevina u BiH, ne bi mogao otkupiti novinu unutar nekadašnje grupacije - kaže se u odgovoru Saveza za bolju budućnost BiH.
online

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: TOP AFERA: Radončić se razveo od žene pa joj prodao "Ava

Post by Dust » 19 Sep 2012, 22:58

Iliti rijecima MItt Romneya: Corporations are not people... jel tako komsinice :ha
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: TOP AFERA: Radončić se razveo od žene pa joj prodao "Ava

Post by Major » 20 Sep 2012, 11:18

Fakt je da se par nasih Balkanaca , tu spadamo naravno i mi, bogate astronomskom brzinom, u pitanju su za relativno kratak period
milionske sume, ipak to nije dovoljno bogatststvo da nahrane kad tad masu gladnih i nemocnih insana, kada se svi ti nemocni okrenu
protiv njih.
Kada krenu socijalni nemiri, kako ih zaustaviti ?
Ali na drugu stranu mi smo izrazito cudan narod, mi hofiramo i nase kriminalce, divimo se insanima koji posjeduju veliko bogatstvo ne pitajuci
se kako su dosli do tog bogatstva.
Kada su izbori skloni su sve zaboraviti i ponovo birati svog covjeka, covjeka i njegovu stranku koji su nas pokrali.
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: TOP AFERA: Radončić se razveo od žene pa joj prodao "Ava

Post by Konsultant » 08 Oct 2012, 13:41

Major wrote:Kada krenu socijalni nemiri, kako ih zaustaviti ?
Sine, toga nece biti. Kako glasati za svoje i onda dici pobunu protiv njih?! Ovi odozgo jednima zamazu oci dok drugima plivaju lovu. Kad to ne ide onda povoljni MMF aranzman. Za sve ostalo tu je MasterCard.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Fahrudin Radončić vraća olimpijadu u Sarajevo?!

Post by Krokodil Behko » 09 Nov 2012, 11:31

Image

Najava lidera Saveza za bolju budućnost BiH Fahrudina Radončića da će kao najveći razvojni projekt BiH narednih godina biti kandidatura za organiziranje Zimskih olimpijskih igara 2022. godine, naišla je na odobravanje u bh. javnosti, piše Dnevni avaz

ojoj se naša zemlja godinama nalazi, slaže se i Enes Terzić, nekadašnji koordinator Operativnog centra 14. olimpijskih igara, održanih 1984. godine u Sarajevu.

Centar svijeta

Terzić, kao jedan od najzaslužnijih ljudi za to što se i nakon 28 godina o sarajevskoj Olimpijadi govori samo u superlativu, prvi put od spomena ponovne kandidature Sarajeva za organiziranje ZOI izražava optimizam da bi glavni grad BiH ponovo mogao biti "centar svijeta".

- To je sjajna i, prije svega, razvojna ideja koju trebaju svi podržati. Čestitam Radončiću što je tu inicijativu očigledno spreman provesti u djelo. On je poslovan čovjek koji se dokazao na više polja i ako za taj posao budemo odabrali najbolje kadrove, a one nesposobne od tog projekta udaljili, vjerujem da možemo uspješno organizirati Olimpijadu 2022. - kaže Terzić.

Dodatni vjetar u leđa ovoj inicijativi svakako predstavljaju dobra iskustva iz 1984. godine. Organiziranje Olimpijade u Sarajevu doprinijelo je procvatu ekonomije i turizma ne samo u glavnom gradu BiH nego u široj regiji. Također, bitna je i činjenica da je tada sagrađen veliki broj cijelih stambenih naselja, kao i brojni sportski objekti koji bi, uz adekvatnu sanaciju, ponovo mogli ugostiti najbolje sportiste svijeta.

Radončićevu zamisao pozdravlja i Marijan Kvesić, član Olimpijskog komiteta BiH. Kvesić ističe da bi i kandidatura i organizacija Olimpijskih igara bile dobra prilika ne samo za razvoj bh. sporta nego i cjelokupnog društva.

- Imamo dosta olimpijskih kapaciteta koje bi trebalo osavremeniti i uložiti u infrastrukturu, ali mislim da je to dugoročno isplativa investicija, jer bi naše planine nakon Igara ostale primamljiva turistička destinacija - kaže Kvesić.

Dobra uvertira

Podršku Radončićevoj ideji o kandidaturi Sarajeva za ZOI 2022. godine iskazuje i Vinko Radovanović, gradonačelnik Istočnog Sarajeva.

On je zajedno s gradonačelnikom Sarajeva Alijom Behmenom istakao kandidaturu za organiziranje Evropskog olimpijskog festivala mladih (EYOF) 2017. godine, a za koji bi dva grada potvrdu organizacije trebala dobiti za nepuni mjesec u izraelskom gradu Eilat.

- Mislim da bi ta manifestacija bila dobar test i uvertira za Olimpijske igre 2022. u Sarajevu i svakako podržavam inicijativu za tu kandidaturu - kaže Radovanović.

Impresivne brojke

18. maja 1978. Sarajevo u Atini prihvatilo organiziranje ZOI
567 projekata realizirano uoči Olimpijade u Sarajevu 1984. godine
49 reprezentacija olimpijskih nacionalnih komiteta učestvovalo na 14. ZOI
2.500 sportista i njihovih pratilaca bilo na Olimpijadi u Sarajevu
7.283 novinara pratila ZOI 1984.
30.000 ljudi bilo neposredno uključeno u organiziranje 14. ZOI
12.500 zvaničnih gostiju pratilo Olimpijadu
2 milijarde ljudi dnevno pratile televizijski prijenos iz Sarajeva

Moglo nekad, može i danas

Još 1968. godine Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj, sa sjedištem u Parizu (OECD), u posebnom projektu sarajevski region proglasila je potencijalnim i atraktivnim područjem za razvoj zimskosportskog i kontinentalnog turizma u Evropi.

Inače, Sarajevo je prvi grad u historiji ZOI koji se kao region u razvoju pojavio u ulozi organizatora ovakve velike priredbe. I tada, a i danas, organizacija ovakvih igara bila je nekom vrstom ekskluziviteta bogatih i razvijenih zemalja. No, mnogi vjeruju da ako je Sarajevo moglo tada, može i danas biti domaćin najveće snježne sportske bajke na svijetu. Sankt Moric, Lejk Plesid i Inzbruk gradovi su koji su dva puta bili domaćini ZOI.

avaz-depo.portal
online

Ruana
Status: Offline

Re: Fahrudin Radončić vraća olimpijadu u Sarajevo?!

Post by Ruana » 09 Nov 2012, 22:26

Sta, veleslalom sa Avaza.?

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Fahrudin Radončić vraća olimpijadu u Sarajevo?!

Post by STrendzer » 09 Nov 2012, 22:28

na sta smo samo spali?!..:(

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: Fuddo, HAVANA and 21 guests