BiH na putu u EU i NATO

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

Imamo li alternativu mimo EU i NATO??

Nemamo
29
48%
Imamo ali je lošija
10
17%
I nije nešto ta EU
13
22%
Ne znam
1
2%
Glasam za Afriku
7
12%
 
Total votes: 60

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120364
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7874 times
Status: Online

Re: BiH za 20-30 godina ?

Post by Krokodil Behko » 23 Dec 2018, 18:00

bosanceros wrote: 23 Dec 2018, 17:50 Bez uvrede ali koliko vidim otvorio si temu a da nisi dovoljno upucen u tematiku. Opste je poznato da je stara dr.lja Evropa porucila Amerikancima: Radite sta i kako hocete ali mi evropljani nikada necemo dozvoliti jedan vecinski Bosnjacko-Muslimansk Entitet, ili nedaj boze drzavu i tacka
Takođe i ti bez uvrede, ali Merkelka već godinama predlaže građansku preorganizaciju BiH, pa tako da ti je Moram li pominjati i one presude evropskog suda, koje su uslov EU prema nama, a sve su građanski orjentirane?

Dokaz za to ti je i sam Daytonski mirovni ugovor po kojem su Genocidni Srbi dobili pola drzave a u onu drugu polovicu smjestili nas i postavili nam Hrvate kao revizore koji nam poturuju klipove pod tockove kada god zatreba.
Eto, ako si ono iznad u pravu, još samo da navedeš u kojoj se evropskoj državi nalazi Dayton?

Ovo isto je Mejdzer rekao Milosevicu, Holbruk Karadzicu Oven Aliji....Da nije tako, mislis da bih hrvati mogli bez sankcija mijesati se u unutrasnje uredjenje B i H
Ti si nam veći neprijatelj, kad od te patuljaste i retardirane državice napumpavaš neku silu, a u stvari ljudi imaju preča posla i pustili su nas da se malo igramo po pijesku,. Hrvatsku niko neće uzeti za ozbiljno, pa taman da im Kolinda popuši svima redom, uključujući tu i Merkelku.

Vidis da se prema tim uputstvima ponasaju i Bosnjacki politicari, svesni svojih mogucnosti gledaju samo kako da izvuku stranacki i sopstveni interes! Status kvo odgovara i Amerima i Evropi i Srbiji i Hrvatskoj iso i nasim cobanima koji u tavim uslovima mogu ogradjivati svoje torove, podizati zicu kako him se ovcice ne bih razbjezale.....
Ama ne vidite vi ništa, ni ti ni žirafa s kojom diskutuješ.
Moj bi vam savjet bio da pišete o auto dijelovima, fudbalu, itd, nije politika za svakoga.
online

bosanceros
Na probnom
Na probnom
Posts: 41
Joined: 01 Jun 2018, 01:45
Status: Offline

Re: BiH za 20-30 godina ?

Post by bosanceros » 23 Dec 2018, 23:33

Krokodil Behko wrote: 23 Dec 2018, 18:00
bosanceros wrote: 23 Dec 2018, 17:50 Bez uvrede ali koliko vidim otvorio si temu a da nisi dovoljno upucen u tematiku. Opste je poznato da je stara dr.lja Evropa porucila Amerikancima: Radite sta i kako hocete ali mi evropljani nikada necemo dozvoliti jedan vecinski Bosnjacko-Muslimansk Entitet, ili nedaj boze drzavu i tacka
Takođe i ti bez uvrede, ali Merkelka već godinama predlaže građansku preorganizaciju BiH, pa tako da ti je Moram li pominjati i one presude evropskog suda, koje su uslov EU prema nama, a sve su građanski orjentirane?
Vjrovao bi ja i tebi i Merkelovoj da vec odavno nisam skonto kako je politika samo vjestina laganja u pravom trenutku. Da presude su donesene ali niti jedna nije implementirana. Da li ti to nesto znaci...
Dokaz za to ti je i sam Daytonski mirovni ugovor po kojem su Genocidni Srbi dobili pola drzave a u onu drugu polovicu smjestili nas i postavili nam Hrvate kao revizore koji nam poturuju klipove pod tockove kada god zatreba.
Eto, ako si ono iznad u pravu, još samo da navedeš u kojoj se evropskoj državi nalazi Dayton?
Men se cini da je to negdje tamo izmedju Zitomislica i Blizanaca....
Ovo isto je Mejdzer rekao Milosevicu, Holbruk Karadzicu Oven Aliji....Da nije tako, mislis da bih hrvati mogli bez sankcija mijesati se u unutrasnje uredjenje B i H
Ti si nam veći neprijatelj, kad od te patuljaste i retardirane državice napumpavaš neku silu, a u stvari ljudi imaju preča posla i pustili su nas da se malo igramo po pijesku,. Hrvatsku niko neće uzeti za ozbiljno, pa taman da im Kolinda popuši svima redom, uključujući tu i Merkelku.
Svjestan sam ja da Evropa Hrvatsku nece uzeti za ozbiljno ali ce je uzeti onoliko koliko treba a to je vise od nas, pa makar...
Vidis da se prema tim uputstvima ponasaju i Bosnjacki politicari, svesni svojih mogucnosti gledaju samo kako da izvuku stranacki i sopstveni interes! Status kvo odgovara i Amerima i Evropi i Srbiji i Hrvatskoj iso i nasim cobanima koji u tavim uslovima mogu ogradjivati svoje torove, podizati zicu kako him se ovcice ne bih razbjezale.....
Ama ne vidite vi ništa, ni ti ni žirafa s kojom diskutuješ.
Moj bi vam savjet bio da pišete o auto dijelovima, fudbalu, itd, nije politika za svakoga.
Kreiraj dobro i cini ga u skladu sa potrebama svog vremena.... :kafa
Ne moli Boga da ti smanji teret nego ga moli da ti ojaca ledja....

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: BiH za 20-30 godina ?

Post by Podrinjac » 24 Dec 2018, 06:48

bosanceros wrote: 23 Dec 2018, 17:50
telegraf wrote: 22 Dec 2018, 19:55 Ono što mene najviše iznenađuje je nezainteresiranost međ. zajednice , prije svega mislim na SAD. Posmatram situaciju u regionu , Makedonija - Zaev , prozapadni covjek , ima podršku zapada , samo da se ukloni ruski uticaj u Makedoniji, zatim Crna Gora , također pogurana od strane zapada da bi se uklonio uticaj Rusije , i sada Kosovo , snažno potpomognuto Amerikancima. E sad zasto im onda BiH nije zanimljiva , zasto ne postave svoje ljude na sve tri strane koji bi gurali BiH ka EU I NATU i tako uklonili srpski i ruski uticaj. Ovdje kao da zele status quo , gdje ce opet pokrenuti neko sranje kada bude trebalo, jedno to je logicno objasnjenje.
Bez uvrede ali koliko vidim otvorio si temu a da nisi dovoljno upucen u tematiku. Opste je poznato da je stara dr.lja Evropa porucila Amerikancima: Radite sta i kako hocete ali mi evropljani nikada necemo dozvoliti jedan vecinski Bosnjacko-Muslimansk Entitet, ili nedaj boze drzavu i tacka, i po tom sablonu B i H egsistira ovih zadnjih dvadesetak gd. a takav trend ce se i dalje nastaviti. Dokaz za to ti je i sam Daytonski mirovni ugovor po kojem su Genocidni Srbi dobili pola drzave a u onu drugu polovicu smjestili nas i postavili nam Hrvate kao revizore koji nam poturuju klipove pod tockove kada god zatreba.

https://youtu.be/iblXjoj3L0Y

Ovo isto je Mejdzer rekao Milosevicu, Holbruk Karadzicu Oven Aliji....Da nije tako, mislis da bih hrvati mogli bez sankcija mijesati se u unutrasnje uredjenje B i H , da bih Vucic moga jano podrzavat srpske seceoniste, da bih nas domaci izdajnik Dodik mogao radit sto radi, da bih CIK mogao olako pisat po ustavu B i h ...itd...Vidis da se prema tim uputstvima ponasaju i Bosnjacki politicari, svesni svojih mogucnosti gledaju samo kako da izvuku stranacki i sopstveni interes! Status kvo odgovara i Amerima i Evropi i Srbiji i Hrvatskoj iso i nasim cobanima koji u tavim uslovima mogu ogradjivati svoje torove, podizati zicu kako him se ovcice ne bih razbjezale..... :lup
Je li bošnjački ili muslimanski entitet?

bosanceros
Na probnom
Na probnom
Posts: 41
Joined: 01 Jun 2018, 01:45
Status: Offline

Re: BiH za 20-30 godina ?

Post by bosanceros » 25 Dec 2018, 23:40

Podrinjac wrote: 24 Dec 2018, 06:48
bosanceros wrote: 23 Dec 2018, 17:50

Bez uvrede ali koliko vidim otvorio si temu a da nisi dovoljno upucen u tematiku. Opste je poznato da je stara dr.lja Evropa porucila Amerikancima: Radite sta i kako hocete ali mi evropljani nikada necemo dozvoliti jedan vecinski Bosnjacko-Muslimansk Entitet, ili nedaj boze drzavu i tacka, i po tom sablonu B i H egsistira ovih zadnjih dvadesetak gd. a takav trend ce se i dalje nastaviti. Dokaz za to ti je i sam Daytonski mirovni ugovor po kojem su Genocidni Srbi dobili pola drzave a u onu drugu polovicu smjestili nas i postavili nam Hrvate kao revizore koji nam poturuju klipove pod tockove kada god zatreba.

https://youtu.be/iblXjoj3L0Y

Ovo isto je Mejdzer rekao Milosevicu, Holbruk Karadzicu Oven Aliji....Da nije tako, mislis da bih hrvati mogli bez sankcija mijesati se u unutrasnje uredjenje B i H , da bih Vucic moga jano podrzavat srpske seceoniste, da bih nas domaci izdajnik Dodik mogao radit sto radi, da bih CIK mogao olako pisat po ustavu B i h ...itd...Vidis da se prema tim uputstvima ponasaju i Bosnjacki politicari, svesni svojih mogucnosti gledaju samo kako da izvuku stranacki i sopstveni interes! Status kvo odgovara i Amerima i Evropi i Srbiji i Hrvatskoj iso i nasim cobanima koji u tavim uslovima mogu ogradjivati svoje torove, podizati zicu kako him se ovcice ne bih razbjezale..... :lup
Je li bošnjački ili muslimanski entitet?
Jednostavno izvukao sam u datom trenutku taj izraz a on u stvari znaci Islamski Entitet. Sve ostalo su nepobitne cinjenice....... :hm
Ne moli Boga da ti smanji teret nego ga moli da ti ojaca ledja....

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: BiH za 20-30 godina ?

Post by Mutevelija » 25 Dec 2018, 23:44

Alija se nije zalagao za islamski entitet nego Bosnu 100 sa islamskim karakteristikama
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120364
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7874 times
Status: Online

Re: BiH na putu u EU i NATO

Post by Krokodil Behko » 26 Dec 2018, 11:19

Sačekajte dok Dodikovi uđu u državnu vladu, kladim se da će oni usvojiti sve to oko godišnjeg plana odbrane, a što nam traži NATO.
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: BiH na putu u EU i NATO

Post by Bla » 26 Dec 2018, 17:54

put je dug
al' je zato trnovit
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

bosanceros
Na probnom
Na probnom
Posts: 41
Joined: 01 Jun 2018, 01:45
Status: Offline

Re: BiH za 20-30 godina ?

Post by bosanceros » 30 Dec 2018, 23:47

Mutevelija wrote: 25 Dec 2018, 23:44 Alija se nije zalagao za islamski entitet nego Bosnu 100 sa islamskim karakteristikama
Nije sija nego vrat, al nejse.Navescu dogadjaj slucajnog susreta rahmetli Alije sa Jaserom Arafatom, koji mu je u jednom trenutku rekao: slusaj Alija, i meni su nudili pola Palestine i ja to nisam htjeo prihvatit, a pogledaj sta sada imam, tako da i ti ne bih prosao kao i ja...... :hm
Ne moli Boga da ti smanji teret nego ga moli da ti ojaca ledja....

bosanceros
Na probnom
Na probnom
Posts: 41
Joined: 01 Jun 2018, 01:45
Status: Offline

Re: BiH na putu u EU i NATO

Post by bosanceros » 30 Dec 2018, 23:49

Bla wrote: 26 Dec 2018, 17:54 put je dug
al' je zato trnovit
Nije svjetlo na kraju tunela, idemo u pogresnom pravcu... :mrgud
Ne moli Boga da ti smanji teret nego ga moli da ti ojaca ledja....

bosanceros
Na probnom
Na probnom
Posts: 41
Joined: 01 Jun 2018, 01:45
Status: Offline

Re: BiH na putu u EU i NATO

Post by bosanceros » 30 Dec 2018, 23:54

Krokodil Behko wrote: 26 Dec 2018, 11:19 Sačekajte dok Dodikovi uđu u državnu vladu, kladim se da će oni usvojiti sve to oko godišnjeg plana odbrane, a što nam traži NATO.
Normalno, ne pada snijeg da pokrije brijeg nego da otkrije tragove! Po mom skromnom misljenju dodo je vise amerikanac nego sto je rus... :tjesi
Ne moli Boga da ti smanji teret nego ga moli da ti ojaca ledja....

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: BiH za 20-30 godina ?

Post by Mutevelija » 31 Dec 2018, 06:44

bosanceros wrote: 30 Dec 2018, 23:47
Mutevelija wrote: 25 Dec 2018, 23:44 Alija se nije zalagao za islamski entitet nego Bosnu 100 sa islamskim karakteristikama
Nije sija nego vrat, al nejse.Navescu dogadjaj slucajnog susreta rahmetli Alije sa Jaserom Arafatom, koji mu je u jednom trenutku rekao: slusaj Alija, i meni su nudili pola Palestine i ja to nisam htjeo prihvatit, a pogledaj sta sada imam, tako da i ti ne bih prosao kao i ja...... :hm
"Polazuci pravo da sam uredjuje svoj svijet, Islam je jasno iskljucio pravo i mogucnost djelovanja bilo koje strane ideologije na svom podrurju. Nema, dakle, laickog principa, a drzava treba da bude izraz i da podrzava moralne koncepte religije."" Alija Izetbegović
Dakle sama pojava muslimana iritira ili vjernika kao takvog, zato što smara, i onaj ga drugi takvog vidi, šta on glumi pita se, jest dosadan zašto vjeruje itd. A i ateisti znaju smarati ko vegetarijanci ili vegani.

Arapi nisu prihvatili mir sa Izraelom jer tamo Sveta Zemlja i mesdžidul Al Aqsa hram daleki, (nema veze sa BIH koja je u Evropi) dakle mora biti Božiji Zakon u mjestu koji je se zove Izrael što ni ultraortodoksni Jevreji ne priznaju za državu, ne može sveta zemlja gdje je Sodomin narod bio i gdje je nastalo Mrtvo more biti LGBT feminist atheist state.
Može ono ali može izaći i Sunce sa Zapada, a šta će biti kad izađe, pa naučnici to znaju šta će biti koji meteorčić uragan i tako to.
Ko god uđe u Izrael ne može otići na Hadždž zbog vehabija dok oni mogu naftu ćafirima prodavati.
Dalje nekoliko zemalja arapskih je zabranilo posjetu Izraelu. Ako posjetiš izrael ne možeš njih.
JErusalem se ne broji jer je West Bank
https://en.wikipedia.org/wiki/Arab_Leag ... _of_Israel

Image
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

bosanceros
Na probnom
Na probnom
Posts: 41
Joined: 01 Jun 2018, 01:45
Status: Offline

Re: BiH na putu u EU i NATO

Post by bosanceros » 01 Jan 2019, 01:08

Evropljane vise zanima njihov rahatluk nego nase stradanje, i u uzivanju tog rahatluka nemaju ni vremena ni zelje za moralisanjem. Jos ako uzmemo u obzir da su nase vodje onakve kakva su nasa djela, dobijemo sliku danasnjeg stanja koje je predznak jos tezeg sto ce nas zadesiti kao posledice nasih odluka.Sta nam preostaje osim, ako nas vec siluju, da imamo pravo bar reci da ne uzivamo u tome..... :djed
Ne moli Boga da ti smanji teret nego ga moli da ti ojaca ledja....

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37855
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2934 times
Been thanked: 2276 times
Status: Offline

Re: BiH na putu u EU i NATO

Post by Pasaga » 01 Jan 2019, 06:11

bosanceros wrote: 01 Jan 2019, 01:08 Evropljane vise zanima njihov rahatluk nego nase stradanje, i u uzivanju tog rahatluka nemaju ni vremena ni zelje za moralisanjem. Jos ako uzmemo u obzir da su nase vodje onakve kakva su nasa djela, dobijemo sliku danasnjeg stanja koje je predznak jos tezeg sto ce nas zadesiti kao posledice nasih odluka.Sta nam preostaje osim, ako nas vec siluju, da imamo pravo bar reci da ne uzivamo u tome..... :djed
ima jedna kineska ....a...dobra je ..pravo....

kad te vec siluju,ne brani se...
manje boli .... ha ...


samo nek ne puca .... :D.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

bosanceros
Na probnom
Na probnom
Posts: 41
Joined: 01 Jun 2018, 01:45
Status: Offline

Re: BiH na putu u EU i NATO

Post by bosanceros » 02 Jan 2019, 01:55

Pasaga wrote: 01 Jan 2019, 06:11
bosanceros wrote: 01 Jan 2019, 01:08 Evropljane vise zanima njihov rahatluk nego nase stradanje, i u uzivanju tog rahatluka nemaju ni vremena ni zelje za moralisanjem. Jos ako uzmemo u obzir da su nase vodje onakve kakva su nasa djela, dobijemo sliku danasnjeg stanja koje je predznak jos tezeg sto ce nas zadesiti kao posledice nasih odluka.Sta nam preostaje osim, ako nas vec siluju, da imamo pravo bar reci da ne uzivamo u tome..... :djed
ima jedna kineska ....a...dobra je ..pravo....

kad te vec siluju,ne brani se...
manje boli .... ha ...


samo nek ne puca .... :D.
Sve se moze zloupotrebiti. Ako na nekoga prospete tonu ruza vi ga mozete ugusiti! :123
Ne moli Boga da ti smanji teret nego ga moli da ti ojaca ledja....

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120364
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7874 times
Status: Online

Re: BiH na putu u EU i NATO

Post by Krokodil Behko » 08 Jan 2019, 20:46

Bla wrote: 26 Dec 2018, 17:54 put je dug
al' je zato trnovit

Ne trebamo brinuti, tu je batina da nas natjera da požurimo, preko trnova od pola metra.
Jbt, kako li će se Milorad sad iskobeljati? Hoće li pričati o odlazećoj administraciji i deep state?


Mike Pompeo pozvao Predsjedništvo BiH da usvoji Nacionalni godišnji program za NATO


Image

Američki ministar vanjskih poslova Michael Pompeo pozvao je Predsjedništvo Bosne i Hercegovine da prihvati Nacionalni godišnji program, a kojeg je NATO omogućio nedavnom odlukom o MAP-u, prenosi BHRT.
U pismu upućenom Predsjedništvu BiH, Pompeo odaje priznanje Komisiji za NATO integracije koja je izradila nacrt Nacionalnog godišnjeg programa i poziva tročlanog šefa države da ga proslijedi Briselu što je prije moguće.

“Taj potez neće predodrediti buduće članstvo u NATO-u, ali će imati pozitivan uticaj na transformaciju i modernizaciju Oružanih snaga. Ovim korakom će se, također, poboljšati sigurnost u BiH, te ojačati proces reformi koji je već dio nastojanja da BiH dobije kandidatski status u pregovorima sa Evropskom unijom. Zbog toga vas pozivam da nastavite aktivnosti koje su poduzimale prethodne bh. vlasti i iskoristite prednosti procesa usvajanja Nacionalnog godišnjeg programa”, piše Pompeo.

Pompeo kaže da je bosankohercegovačko približavanje NATO-u jasno naglašenu u aktuelnoj Strategiji vanjske politike BiH te kako razumije da postoji zabrinutost unutar Predsjedništva BiH da bi veći stepen saradnje sa Alijansom mogao imati utjecaja na odnose sa susjedima.

Pompeo navodi kako i Srbija, iako nije članica NATO-a, ima značajnu saradnju s Alijansom, uključujući zajedničke vježbe sa ciljem povećanja stepena interoperabilnosti između vojske Srbije i članica NATO-a, te da zato nema razloga da BiH ne uspostavi slične odnose sa Sjevernoatlanskim savezom.

Pompeo na kraju navodi da je BiH od strateškog značaja za regionalnu stabilnost i da, Sjedinjene Američke Države žele veći stepen saradnje sa BiH.

Podsjećamo, BiH je nedavno dobila zeleno svjetlo za aktivaciju MAP-a, što ne znači automatski i članstvo u NATO-u. Akcioni plan za članstvo (MAP) je NATO-ov program savjetovanja, pomoći i praktične podrške prilagođene individualnim potrebama zemalja koje se žele priključiti NATO savezu.

Zemlje koje učestvuju u MAP-u podnose pojedinačne godišnje nacionalne programe o njihovim pripremama za buduće članstvo, što obuhvata političke, ekonomske, odbrambene, resursne, sigurnosne i pravne aspekte.

S druge strane, predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik u više je navrata kazao kako želi da BiH bude "vojno neutralna država", a s njim se slaže većina predstavnika vlasti i opozicije iz Republike Srpske.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120364
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7874 times
Status: Online

Re: BiH na putu u EU i NATO

Post by Krokodil Behko » 10 Jan 2019, 10:59

Već 48 sati čekam da se političari iz GT izjasne o ovom iznad.
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: BiH na putu u EU i NATO

Post by Bla » 10 Jan 2019, 21:53

iz čega :hm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: BiH na putu u EU i NATO

Post by storm » 11 Jan 2019, 06:23

I ja sam mislio, da se radi o tunningu golfa dvice, onda kontam...
Genocidna tvorevina..
Habibti, ya nour el - ain... :srce

bosanceros
Na probnom
Na probnom
Posts: 41
Joined: 01 Jun 2018, 01:45
Status: Offline

Re: BiH na putu u EU i NATO

Post by bosanceros » 20 Jan 2019, 19:25

Krokodil Behko wrote: 08 Jan 2019, 20:46
Bla wrote: 26 Dec 2018, 17:54 put je dug
al' je zato trnovit

Ne trebamo brinuti, tu je batina da nas natjera da požurimo, preko trnova od pola metra.
Jbt, kako li će se Milorad sad iskobeljati? Hoće li pričati o odlazećoj administraciji i deep state?


Mike Pompeo pozvao Predsjedništvo BiH da usvoji Nacionalni godišnji program za NATO


Image

Američki ministar vanjskih poslova Michael Pompeo pozvao je Predsjedništvo Bosne i Hercegovine da prihvati Nacionalni godišnji program, a kojeg je NATO omogućio nedavnom odlukom o MAP-u, prenosi BHRT.
U pismu upućenom Predsjedništvu BiH, Pompeo odaje priznanje Komisiji za NATO integracije koja je izradila nacrt Nacionalnog godišnjeg programa i poziva tročlanog šefa države da ga proslijedi Briselu što je prije moguće.

“Taj potez neće predodrediti buduće članstvo u NATO-u, ali će imati pozitivan uticaj na transformaciju i modernizaciju Oružanih snaga. Ovim korakom će se, također, poboljšati sigurnost u BiH, te ojačati proces reformi koji je već dio nastojanja da BiH dobije kandidatski status u pregovorima sa Evropskom unijom. Zbog toga vas pozivam da nastavite aktivnosti koje su poduzimale prethodne bh. vlasti i iskoristite prednosti procesa usvajanja Nacionalnog godišnjeg programa”, piše Pompeo.

Pompeo kaže da je bosankohercegovačko približavanje NATO-u jasno naglašenu u aktuelnoj Strategiji vanjske politike BiH te kako razumije da postoji zabrinutost unutar Predsjedništva BiH da bi veći stepen saradnje sa Alijansom mogao imati utjecaja na odnose sa susjedima.

Pompeo navodi kako i Srbija, iako nije članica NATO-a, ima značajnu saradnju s Alijansom, uključujući zajedničke vježbe sa ciljem povećanja stepena interoperabilnosti između vojske Srbije i članica NATO-a, te da zato nema razloga da BiH ne uspostavi slične odnose sa Sjevernoatlanskim savezom.

Pompeo na kraju navodi da je BiH od strateškog značaja za regionalnu stabilnost i da, Sjedinjene Američke Države žele veći stepen saradnje sa BiH.

Podsjećamo, BiH je nedavno dobila zeleno svjetlo za aktivaciju MAP-a, što ne znači automatski i članstvo u NATO-u. Akcioni plan za članstvo (MAP) je NATO-ov program savjetovanja, pomoći i praktične podrške prilagođene individualnim potrebama zemalja koje se žele priključiti NATO savezu.

Zemlje koje učestvuju u MAP-u podnose pojedinačne godišnje nacionalne programe o njihovim pripremama za buduće članstvo, što obuhvata političke, ekonomske, odbrambene, resursne, sigurnosne i pravne aspekte.

S druge strane, predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik u više je navrata kazao kako želi da BiH bude "vojno neutralna država", a s njim se slaže većina predstavnika vlasti i opozicije iz Republike Srpske.
Citat....
BANJA LUKA - "Nekoliko mjeseci nakon što je Srbija donijela odluku o vojnoj neutralnosti, SNSD je poveo Srpsku u potpuno drugom smjeru, u NATO - Nebojša Radmanović je kao tadašnji glavni predstavnik Republike Srpske u Sarajevu potpisao u junu 2009. formalni zahtjev BiH za Akcioni plan za članstvo u NATO (MAP)",

Prema tome i Mile je svjestan da samo blefira. Nemoze se sada pricati kako su se kao predomislili, kako je to uradjeno davno prije.Kako bih bilo da se postavi pitanje samog Daytona, kao to je bilo jos puno prije i danas vise ne vazi. Treba krkanu otvoreno rec il potpis za akcioni plan u NATO il ide u opoziciju, pa nek bira.... :kafa
Ne moli Boga da ti smanji teret nego ga moli da ti ojaca ledja....

Coconuts
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 213
Joined: 17 Jan 2019, 06:20
Status: Offline

Re: BiH na putu u EU i NATO

Post by Coconuts » 21 Jan 2019, 02:17

Pametnije bi nam bilo da smo clanica Nesvrstanih ...
Upeklo ...

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests