BiH na putu u EU i NATO

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

Imamo li alternativu mimo EU i NATO??

Nemamo
29
48%
Imamo ali je lošija
10
17%
I nije nešto ta EU
13
22%
Ne znam
1
2%
Glasam za Afriku
7
12%
 
Total votes: 60

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: BiH za 20-30 godina ?

Post by Melek » 22 Dec 2018, 20:02

Fuddo wrote: 22 Dec 2018, 19:49 Bice kineska provincija sa specijalnim statusom, nesto k’o hong kong danas.
Sluzbeni jezik bice mandarinski.
Pravice se kisobrani i onaj yoyo.
Gabela ce imati nuklearnu elektranu a radioaktivni otpad ce se slijevati u rupu ispod peljeskog mosta.
Danasnje stanovnistvo ce naseliti Juznu Afriku.
Hajd’ da citiram nekog tamo papka i da velim: ”Duhovito, nema sta.”
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 83788
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 10909 times
Been thanked: 16210 times
Status: Offline

Re: BiH za 20-30 godina ?

Post by Fuddo » 22 Dec 2018, 20:03

Melek wrote: 22 Dec 2018, 20:02
Fuddo wrote: 22 Dec 2018, 19:49 Bice kineska provincija sa specijalnim statusom, nesto k’o hong kong danas.
Sluzbeni jezik bice mandarinski.
Pravice se kisobrani i onaj yoyo.
Gabela ce imati nuklearnu elektranu a radioaktivni otpad ce se slijevati u rupu ispod peljeskog mosta.
Danasnje stanovnistvo ce naseliti Juznu Afriku.
Hajd’ da citiram nekog tamo papka i da velim: ”Duhovito, nema sta.”
:D.
Dozvolite da se obratimo

telegraf
Na probnom
Na probnom
Posts: 11
Joined: 22 Dec 2018, 19:26
Status: Offline

Re: BiH za 20-30 godina ?

Post by telegraf » 22 Dec 2018, 20:14

Haj da odgovorim obojici odmah, prvo ovdje Turska nikada nece imati dovoljan uticaj , koji mogu ostvariti samo kroz SDA , a znamo kako njima ide u zadnje vrijeme ,ne baš super.
Da li smo postali nezanimljivi zapadu, možda ali opet to mi je teško ostvarljivo.
Da li ce reagovati tek onda kada ruski uticaj postane toliko jak da zaprijeti opstanku zemlje, mozda , ne znam.
Poteze medjunarodne zajednice, zapada mi je tesko za shvatiti, zasto zele ovdje to stalno stanje tenzija , hladnog rata , mislim da SAD imaju dovoljno snage da ovdje postave svolje ljude , pa rusili su i mnogo jace zemlje od ovog jada .
U zadnje vrijeme sve vise razmisljam o tome da ustvari zele da isele ljude iz ove zemlje a da usele ove migrante , mozda smijesna teorija ali ko zna koji su planovi vecih igraca.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: BiH za 20-30 godina ?

Post by Melek » 22 Dec 2018, 20:22

Nisam bas ubijedjen da ti jadni migranti vide BiH kao neku tamo obecanu zemlju. Sto se tice iseljavanja, nikakav tu strani plan ne postoji osim sto su gradjani (inace mahom seljaci) prepusteni sami sebi i to bas zbog drzave.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

telegraf
Na probnom
Na probnom
Posts: 11
Joined: 22 Dec 2018, 19:26
Status: Offline

Re: BiH za 20-30 godina ?

Post by telegraf » 22 Dec 2018, 20:29

Melek wrote: 22 Dec 2018, 20:22 Nisam bas ubijedjen da ti jadni migranti vide BiH kao neku tamo obecanu zemlju. Sto se tice iseljavanja, nikakav tu strani plan ne postoji osim sto su gradjani (inace mahom seljaci) prepusteni sami sebi i to bas zbog drzave.
Ne vjerujem da se migranti uopste nesto pitaju ovdje. Ali da li vjerujem da svjetske sile imaju neku AGENDU za slijedecih 50 godina, o tome kako one vide Evropu a tako i Bosnu , vjerujem da imaju. Samo da li je dobra za nas , čisto sumnjam

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: BiH za 20-30 godina ?

Post by Podrinjac » 22 Dec 2018, 20:31

telegraf wrote: 22 Dec 2018, 20:14 Haj da odgovorim obojici odmah, prvo ovdje Turska nikada nece imati dovoljan uticaj , koji mogu ostvariti samo kroz SDA , a znamo kako njima ide u zadnje vrijeme ,ne baš super.
Da li smo postali nezanimljivi zapadu, možda ali opet to mi je teško ostvarljivo.
Da li ce reagovati tek onda kada ruski uticaj postane toliko jak da zaprijeti opstanku zemlje, mozda , ne znam.
Poteze medjunarodne zajednice, zapada mi je tesko za shvatiti, zasto zele ovdje to stalno stanje tenzija , hladnog rata , mislim da SAD imaju dovoljno snage da ovdje postave svolje ljude , pa rusili su i mnogo jace zemlje od ovog jada .
U zadnje vrijeme sve vise razmisljam o tome da ustvari zele da isele ljude iz ove zemlje a da usele ove migrante , mozda smijesna teorija ali ko zna koji su planovi vecih igraca.
Bošnjačka politika nema jasan stav i cilj oko države. Ne možeš ti na jednoj stolici dozivati Ameriku, a s druge strane ići na janje kod Erdogana. To je licemjerstvo i nedostatak jasnih ciljeva.
Kosovari nemaju problema sa tim. Oni odlučno idu ka cilju, s jedne strane da napakoste Srbima a s druge strane da održe scoju teritoriju (državu).
Bošnjaci ni tamo, ni amo. Zašto da Amerika ima posla sa tim?
A zašto bi Americi inače Bosna bila geostrateški važna?

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: BiH za 20-30 godina ?

Post by Socrates » 22 Dec 2018, 20:38

Ne mogu Ameri "rušiti zemlje" po Evropi kako im se prohtije. Nisu mogli ni kad je Rusija bila mnogo slabija, a kamoli danas.

Izuzetak je bilo Kosovo, iz više razloga. Najvazniji je da Kosovari nemaju nikakvih rezervnih najboljih prijatelja. Uvijek su bili skoro 100% za Ameriku.

Eto, Podrinjac je isto spomenuo.
. . . . . . . . .

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: BiH za 20-30 godina ?

Post by Socrates » 22 Dec 2018, 20:41

Bosna jeste geostrateski vazna. Bilo kako bilo, Bosna zbog unutrašnjeg uređenja ne može da se "rijesi" bez rješenja sa Srbijom.

Jesu vazne i jedna i druga zemlja ali još ne toliko da bi se vojno rješavala stvar.
. . . . . . . . .

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: BiH za 20-30 godina ?

Post by Chloe » 22 Dec 2018, 20:47

Nikad se neću složiti da smo mi Bošnjaci prvi i odgovorni krivci za stanje u BiH.

Na stranu SDA, nešto bitno ne bi ni napravila nijedna druga stranka dok su načelu druga dva naroda nacionalne stranke i njihove "matične" države se petljaju u unutarnju politiku BiH.

Dal' će BiH biti, ne znam, nadam se da hoće... Nada umire zadnja, po prirodi sam mirotvorac i optimista....

Ismijavajte, nazivajte me kako god hoćete, Bosne je bilo i biti će... I prije nas i poslije nas


Oni meni nema Bosne

"Kako bolan nema Bosne a Neretva huči, Kako bolan nema Bosne a Miljacka teče, Kako bolan nema Bosne a Sana ide.

Ti misliš da ona neide, al' sagni se hajvanu pogledaj, ide. Ide Sana, ide Sava, ide Drina, ide Ukrina, ide Vrbas, ide Bosna, ide Krivaja, ide Spreča. Svi oni i one idu, a ti đećeš, nemaš kud.
Ide bolan Turija . U nju utiče Bukovica .Tu riba ima .Tu si ti trebo ribe hvatat a ne moju kuću rušit.

Ti si trebo otići na onu Unu i zasjesti sa komšijama i zapjevati :Ah meraka u večeri rane, a ne se hvatat granata i djecu po gradovima ubijati . Sram te bilo.

Da imaš imalo duše kao što nemaš ti bi znao da dok god te rijeke teku Bosne ima , a tebe, tebe nema ni u onoj šubi na plafonu đe se đahkad hajvani zavlače, jer u moju šubu kad se hajvani zavlače postaju domaće životinje . Ti ni to nemoreš da znaš."




Nek' je nazvu kako hoće, neka rade šta hoće... Al' u mom srcu će biti i ostati moja Bosna i Hercegovina... ❤️ :bih
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: BiH za 20-30 godina ?

Post by Socrates » 22 Dec 2018, 20:51

I ja mislim da ta tvrdnja da su Bošnjaci najviše krivi nikako ne može biti istinita.

Da su neke stvari mogle da se odrade bolje, mogle su.
. . . . . . . . .

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: BiH za 20-30 godina ?

Post by Podrinjac » 22 Dec 2018, 20:51

Chloe wrote: 22 Dec 2018, 20:47 Nikad se neću složiti da smo mi Bošnjaci prvi i odgovorni krivci za stanje u BiH.

Na stranu SDA, nešto bitno ne bi ni napravila nijedna druga stranka dok su načelu druga dva naroda nacionalne stranke i njihove "matične" države se petljaju u unutarnju politiku BiH.

Dal' će BiH biti, ne znam, nadam se da hoće... Nada umire zadnja, po prirodi sam mirotvorac i optimista....

Ismijavajte, nazivajte me kako god hoćete, Bosne je bilo i biti će... I prije nas i poslije nas


Oni meni nema Bosne

"Kako bolan nema Bosne a Neretva huči, Kako bolan nema Bosne a Miljacka teče, Kako bolan nema Bosne a Sana ide.

Ti misliš da ona neide, al' sagni se hajvanu pogledaj, ide. Ide Sana, ide Sava, ide Drina, ide Ukrina, ide Vrbas, ide Bosna, ide Krivaja, ide Spreča. Svi oni i one idu, a ti đećeš, nemaš kud.
Ide bolan Turija . U nju utiče Bukovica .Tu riba ima .Tu si ti trebo ribe hvatat a ne moju kuću rušit.

Ti si trebo otići na onu Unu i zasjesti sa komšijama i zapjevati :Ah meraka u večeri rane, a ne se hvatat granata i djecu po gradovima ubijati . Sram te bilo.

Da imaš imalo duše kao što nemaš ti bi znao da dok god te rijeke teku Bosne ima , a tebe, tebe nema ni u onoj šubi na plafonu đe se đahkad hajvani zavlače, jer u moju šubu kad se hajvani zavlače postaju domaće životinje . Ti ni to nemoreš da znaš."




Nek' je nazvu kako hoće, neka rade šta hoće... Al' u mom srcu će biti i ostati moja Bosna i Hercegovina... ❤️ :bih
A tu tezu" oni meni nema Bosne" koju si spomenula nije od Bošnjaka.
A ovdje niko nije negirao Bosnu. Država je postojala, politika i narod u njoj su se mijenjali.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: BiH za 20-30 godina ?

Post by Melek » 22 Dec 2018, 20:53

Da li za 20, 30 ili 300 godina, ova dubioza nece prestati bez nekih tamo radikalnih prekretnica. Bez toga, ako se ovaj status quo zadrzi, tad treba doslovno brojati crvena krvna zrnca i izracunati rezultat. Svi se u regionu tope, Srbija gubi godisnje jedan grad od 40 hiljada ljudi, Vucic vapi za razgranicenjem sa Albancima, da mu sutra ne bi stigli do Vranja itd itd.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37669
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: BiH za 20-30 godina ?

Post by Pasaga » 22 Dec 2018, 20:59

Ovaj status do sada,nazivamo ga q.....
dosad je isao u prilog Drzave ...BH
Stvari se mjenjaju okolo....u drugim Drzavama ...

Sa ovom postavom politicara,ide se u ponor....
Ukoliko izostane neka cistka sa vana,intervencija,da ih uklone....
...mrka kapa ....
to samo mogu ovi medjunarodni faktori.
Ovaj BH virus,zahvatio je dobrim djelom i cjelu evropu.....
Morat ce to uradit radi sebe.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: BiH za 20-30 godina ?

Post by Rum » 22 Dec 2018, 21:00

Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: BiH za 20-30 godina ?

Post by Chloe » 22 Dec 2018, 21:03

Rudolph wrote: 22 Dec 2018, 21:00
BiH će biti...
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: BiH za 20-30 godina ?

Post by Socrates » 22 Dec 2018, 21:04

Rješenje je vrlo jasno normalnom čovjeku. Pitanje je da li je iko odgovoran normalan dole.

Svejedno, Ameri su dosad rješavali probleme Crne Gore i Makedonije. Ako Trump završi svoje predsjednikovanje brzo, ostalo je da se rijesi ovo ostalo i da se razgraničenje interesa velikih sila preseli do Ukrajine.

Zato su Bosna i Srbija vazne. Ne može nijedan srpski lider previše dugo da održava ovu situaciju. Morace da se pomire sa gubitkom Kosova, zbog kojeg Ameri bi ratovali, i sa cjelovitom Bosnom, zbog koje Ameri u budućnosti mogu odlučiti da ratuju.

Normalno, za to treba mala promjena kursa i pro-bosanskih snaga, pogotovo bošnjačke elite.
Last edited by Socrates on 22 Dec 2018, 21:05, edited 1 time in total.
. . . . . . . . .

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: BiH za 20-30 godina ?

Post by Podrinjac » 22 Dec 2018, 21:04

Bit će Bosne, ali kakva će biti?
To je tema, a ne postojanost iste države.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: BiH za 20-30 godina ?

Post by Chloe » 22 Dec 2018, 21:21

Podrinjac wrote: 22 Dec 2018, 21:04 Bit će Bosne, ali kakva će biti?
To je tema, a ne postojanost iste države.
Kakvi budemo mi. Takva će biti Bosna.

A postojanje je još uvijek upitno, načepita je ona i ovakva nikakva....
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: BiH za 20-30 godina ?

Post by Socrates » 22 Dec 2018, 21:21

Ja nemam nikakve sumnje da će Bosna biti u Evropskoj Uniji, a i prije toga će imati pristup nekim fondovima EU, što bi značajno pacifikovalo situaciju.

EU, NATO, naravno - ne pita se tu Dodik nista nego lideri iz Srbije. Gubitak Kosova će biti naplacen u parama i gotovo.

A onda rad, pa valjda dodje i do nekih više prijateljskih odnosa između sviju. :cudi
. . . . . . . . .

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37669
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: BiH za 20-30 godina ?

Post by Pasaga » 22 Dec 2018, 21:24

Socrates wrote: 22 Dec 2018, 21:21 Ja nemam nikakve sumnje da će Bosna biti u Evropskoj Uniji, a i prije toga će imati pristup nekim fondovima EU, što bi značajno pacifikovalo situaciju.

EU, NATO, naravno - ne pita se tu Dodik nista nego lideri iz Srbije. Gubitak Kosova će biti naplacen u parama i gotovo.

A onda rad, pa valjda dodje i do nekih više prijateljskih odnosa između sviju. :cudi
ovo je veoma diskutabilno.....
nebih se u potpunosti slozio ....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: Amazon [Bot], Laser and 17 guests