Željko Komšić / Demokratska fronta

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Komšić: Na izbore izlazi velika bošnjačko-hrvatska koalicija

Post by Krokodil Behko » 02 Apr 2014, 10:10

Image

Devet bi stranaka trebale istaknuti zajedničku listu kandidata prije svega za Narodnu skupštinu Republike Srpske te za zastupnike u parlamentu BiH koji se biraju s teritorija tog entiteta.
Devet političkih stranaka koje okupljaju pretežito bošnjačko odnosno hrvatsko biračko tijelo nastupit će zajedno na listopadskim izborima u Bosni i Hercegovini s listama kandidata za tijela vlasti koja se biraju na temelju glasova iz Republike Srpske.

Sporazum o koalicijskom nastupu okupio je Demokratsku frontu (DF) Željka Komšića, Hrvatsku stranku prava (HSP), Posavsku stranku (PS), Savez za bolju budućnost (SBB) BiH, Stranku za BiH, Stranku demokratske akcije (SDA), Stranku dijaspore (SD) BiH, Socijaldemokratsku uniju (SDU) i Stranku pravde i povjerenja (SPP) na čijem je čelu Živko Budimir, stoji u priopćenju koje je medijima dostavila koalicija nevladinih udruga pod nazivom "Prvi ožujka".

Predstavnici stranaka sporazum su potpisali na sastanku u Potočarima kod Srebrenice, a upadljivo je kako među njima nema Socijaldemokratske partije BiH (SDP) iako je ona ranije podupirala najave o zajedničkom izbornom nastupu.

Devet bi stranaka trebale istaknuti zajedničku listu kandidata prije svega za Narodnu skupštinu Republike Srpske te za zastupnike u parlamentu BiH koji se biraju s teritorija tog entiteta.

"Potpisivanjem ovog povijesnog dokumenta konačno je stvoren osnovni preduvjet za poboljšanje položaja građana i građanki nesrpske nacionalnosti u ovom entitetu i mogućnost da glasovanjem na demokratski i zakonit način skinu omču s vrata našoj zemlji i nepovratno je pokrenu na putu ka članstvu u NATO savezu i europskim integracijama u idućem mandatu", stoji se u priopćenju.

Dodaje se kako su se "probosanske stranke" ujedno obvezale zajedničkim izbornim nastupom poduprijeti sve povratnike i izbjeglice iz RS.

Iz koalicije "Prvi ožujka" također ističu kako je to nastavak borbe koju su započeli 2012. godine kada su započeli kampanju pojačane registracije prognanih i izbjeglih s teritorija RS za glasovanje na području tog entiteta.

Konačni cilj kampanje započete prije dvije godine bio je osigurati dovoljan broj bošnjačkih i hrvatskih glasova kako bi se osiguralo da u Zastupnički dom parlamenta BiH iz RS uđu i zastupnici nesrpske nacionalnosti, čime bi se utjecalo i na način donošenja odluka na državnoj razini odnosno sprječavanje zloporabe instituta entitetske većine pri izglasavanju zakona


(dnevno.hr)
online

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26318
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14197 times
Been thanked: 3748 times
Status: Online

Re: Komšić: Na izbore izlazi velika bošnjačko-hrvatska koali

Post by Veca » 02 Apr 2014, 11:34

...mislim da nista bolje nisu ni mogli napraviti! :ok
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Komšić: Na izbore izlazi velika bošnjačko-hrvatska koali

Post by Bla » 02 Apr 2014, 11:37

Baš su 'nako pokazali svi kako znaju raditi zajedno i kompromisno. Evo gledam ih 20 godina. Samo još da rezultati počnu pristizati.
Ili drugim riječima, skeptičan sam prema svemu, a prema udruženim snagama ponajviše. :D.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Komšić: Na izbore izlazi velika bošnjačko-hrvatska koali

Post by Spanac_113 » 02 Apr 2014, 11:43

:drk u zbunje

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26318
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14197 times
Been thanked: 3748 times
Status: Online

Re: Komšić: Na izbore izlazi velika bošnjačko-hrvatska koali

Post by Veca » 02 Apr 2014, 12:00

Spanac_113 wrote::drk u zbunje

...sram te bilo! :plavi
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80772
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9952 times
Been thanked: 6789 times
Status: Online

Re: Komšić: Na izbore izlazi velika bošnjačko-hrvatska koali

Post by Julia-Klara » 02 Apr 2014, 13:27

1.nema SDPa jer ce opet SDP dobiti vise glasova nego cijela koalicija
2.i kada dobiju poslanicka mjesta posvadjajce se oko toga ko se sjediti u Skupstini
3.kada se vec ukoljence onda ce se i koalicija raspasti
4.jako zanimljiva kombinacija stranaka-drugacije osim jedinstveno se i ne moze nastupati u RS, nema teorije da se moze psotici neka relevantna vecina predstavnika
5.ni ovim potezom se nece promijneniti nista, opet su to sve isti ljudi koji nas vec 20 godina jednako handre :cudi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Komšić: Na izbore izlazi velika bošnjačko-hrvatska koali

Post by Dzagoda » 02 Apr 2014, 14:32

Eto Dodo nece lazirat izbore po obicaju :lupa
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

User avatar
Anonimus 9
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 747
Joined: 04 Dec 2011, 15:16
Status: Offline

Re: Komšić: Na izbore izlazi velika bošnjačko-hrvatska koali

Post by Anonimus 9 » 02 Apr 2014, 15:56

Jagoda wrote:Eto Dodo nece lazirat izbore po obicaju :lupa
Ja sam ti obecao i evo ispunih obecanje :valja
Em sam izbjeglica ,em rođen na carski rez ,nit kuce nit picke materine

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Komšić: Na izbore izlazi velika bošnjačko-hrvatska koali

Post by Krokodil Behko » 02 Apr 2014, 16:09

Julia-Klara wrote:1.nema SDPa jer ce opet SDP dobiti vise glasova nego cijela koalicija

SDP će po svoj prilici biti glavni pušioničar na izborima, pa tako da nisu ni potrebni. :D Puls se osjetio na lokalnim izborima, a znamo kako se završilo. sami pali-sami se ubili. I ja sam ih podržavao ali toliko kretenluka u kratkom roku u samo jednoj stranci, ne vidjeh čak ni kod SDA.


4.jako zanimljiva kombinacija stranaka-drugacije osim jedinstveno se i ne moze nastupati u RS, nema teorije da se moze psotici neka relevantna vecina predstavnika
Da. Zanimljiva koalicija jer nema HDZ-ova a nazivaju je bošnjačko-hrvatskom.
Upravo zbog toga i imamo haos u Federaciji. Ako je HDZ osvojio 80% glasova unutar Hrvata, onda je to to. Sve ostalo je glupost dostojna strijeljanja, jer ja ne želim još 4 godine haosa.
online

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Komšić: Na izbore izlazi velika bošnjačko-hrvatska koali

Post by Spanac_113 » 02 Apr 2014, 16:12

ima hsp :kafa

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Komšić: Na izbore izlazi velika bošnjačko-hrvatska koali

Post by Krokodil Behko » 02 Apr 2014, 16:42

Kolko posto su osvojili?
online

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Komšić: Na izbore izlazi velika bošnjačko-hrvatska koali

Post by Spanac_113 » 02 Apr 2014, 16:47

da ti pravo kazem do neki dan nisam znao ni da postoje vise :DD
al eto imaju hrvatski prefix

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Komšić: Na izbore izlazi velika bošnjačko-hrvatska koali

Post by laganini » 02 Apr 2014, 19:08

Krokodil Behko wrote:
Julia-Klara wrote:1.nema SDPa jer ce opet SDP dobiti vise glasova nego cijela koalicija

SDP će po svoj prilici biti glavni pušioničar na izborima, pa tako da nisu ni potrebni. :D Puls se osjetio na lokalnim izborima, a znamo kako se završilo. sami pali-sami se ubili. I ja sam ih podržavao ali toliko kretenluka u kratkom roku u samo jednoj stranci, ne vidjeh čak ni kod SDA.


4.jako zanimljiva kombinacija stranaka-drugacije osim jedinstveno se i ne moze nastupati u RS, nema teorije da se moze psotici neka relevantna vecina predstavnika
Da. Zanimljiva koalicija jer nema HDZ-ova a nazivaju je bošnjačko-hrvatskom.
Upravo zbog toga i imamo haos u Federaciji. Ako je HDZ osvojio 80% glasova unutar Hrvata, onda je to to. Sve ostalo je glupost dostojna strijeljanja, jer ja ne želim još 4 godine haosa.
a
..slažem se i drago mi je što tako rezoniraš...nkon cirkusa spustimo se na zemlju.. :djed
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Komšić: Na izbore izlazi velika bošnjačko-hrvatska koali

Post by Krokodil Behko » 02 Apr 2014, 20:11

laganini wrote:
Krokodil Behko wrote:
Julia-Klara wrote:1.nema SDPa jer ce opet SDP dobiti vise glasova nego cijela koalicija

SDP će po svoj prilici biti glavni pušioničar na izborima, pa tako da nisu ni potrebni. :D Puls se osjetio na lokalnim izborima, a znamo kako se završilo. sami pali-sami se ubili. I ja sam ih podržavao ali toliko kretenluka u kratkom roku u samo jednoj stranci, ne vidjeh čak ni kod SDA.


4.jako zanimljiva kombinacija stranaka-drugacije osim jedinstveno se i ne moze nastupati u RS, nema teorije da se moze psotici neka relevantna vecina predstavnika
Da. Zanimljiva koalicija jer nema HDZ-ova a nazivaju je bošnjačko-hrvatskom.
Upravo zbog toga i imamo haos u Federaciji. Ako je HDZ osvojio 80% glasova unutar Hrvata, onda je to to. Sve ostalo je glupost dostojna strijeljanja, jer ja ne želim još 4 godine haosa.
a
..slažem se i drago mi je što tako rezoniraš...nkon cirkusa spustimo se na zemlju.. :djed
Što ne mora značiti da je taj HDZ nešto dobro. Ovo pišem tog većinskog dijela Hrvata u BiH radi, a žalim ih jer glasaju za te prononsirano-prononsirane kriminalce i feudalce. Nisu dostojni ni ovih redova koje pišem. Ako će te šta utješiti, isto to mislim i za ostale političke faktore u BiH.
online

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Komšić: Na izbore izlazi velika bošnjačko-hrvatska koali

Post by laganini » 03 Apr 2014, 14:05

ko da ja mislim bolje ali legitimno je poštivat izbor većine a ne koristit se izbornim trikovima da bi napakostili...i što onda..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Komšić: Na izbore izlazi velika bošnjačko-hrvatska koali

Post by Spanac_113 » 03 Apr 2014, 14:06

laganini wrote:ko da ja mislim bolje ali legitimno je poštivat izbor većine a ne koristit se izbornim trikovima da bi napakostili...i što onda..
:kafa

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Komšić: Na izbore izlazi velika bošnjačko-hrvatska koali

Post by laganini » 03 Apr 2014, 14:15

..moram naglasiti ko se služi trikovima :cudi
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Komšić: Na izbore izlazi velika bošnjačko-hrvatska koali

Post by Konsultant » 06 Apr 2014, 02:05

Iz koalicije "Prvi ožujka" također ističu kako je to nastavak borbe koju su započeli 2012. godine kada su započeli kampanju pojačane registracije prognanih i izbjeglih s teritorija RS za glasovanje na području tog entiteta.

Konačni cilj kampanje započete prije dvije godine bio je osigurati dovoljan broj bošnjačkih i hrvatskih glasova kako bi se osiguralo da u Zastupnički dom parlamenta BiH iz RS uđu i zastupnici nesrpske nacionalnosti, čime bi se utjecalo i na način donošenja odluka na državnoj razini odnosno sprječavanje zloporabe instituta entitetske većine pri izglasavanju zakona
Valjda se ostavi orginal naziv. Pokusavaju skinuti "baju" tako sto ce prijaviti izbjeglice a ne ih vratiti trajno. Za razliku od clanova koalicije, kojima se strategije mjenjaju kako vjetar puse, baja ima jednu prema svima - mozete mi ga se svi ...

Izbori se mogu se odrzavati svake godine samo dzaba dok MUP, tuzilastvo i sudstvo ne pocnu cistiti. Sve ostalo je samo zamazivanje situacije, pateticno obecavanje ili ponavljanje predizbornih kampanja.

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Komšić: Na izbore izlazi velika bošnjačko-hrvatska koali

Post by Dzagoda » 06 Apr 2014, 16:02

Anonimus 9 wrote:
Jagoda wrote:Eto Dodo nece lazirat izbore po obicaju :lupa
Ja sam ti obecao i evo ispunih obecanje :valja
Cek, cek, nisi mi ovo obecao hahahahahaha De ti da ja vidim da se Dodo vrne u nedodjiju;)
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Komšić: Imat ćemo kandidata za Predsjedništvo iz reda Hrvata

Post by Lebowski » 06 Jun 2014, 00:27

Image

Član Predsjedništva BiH i predsjednik Demokratske fronte Željko Komšić, izjavio je da će ta stranka imati svog kandidata za Predsjedništvo na izborima u oktobru te da će on biti iz reda hrvatskog naroda.

Kaže da još uvijek nije poznato ko će to biti, ali da će organi stranke o tome odlučiti. Za sebe je kazao da će najvjerovatnije biti kandidat za zastupnika u državnom parlamentu, odnosno da će biti nosilac liste te stranke za Parlamentarnu skupštinu BiH.

Komšić je gostujući na FTV-u kazao da će Demokratska fronta imati i kandidata za potpredsjednika entiteta Republika Srpska, također iz reda hrvatskog naroda. Na pitanje da li će bivši ministar obrazovanja u Vladi Kantona Sarajevo, prof. dr. Damir Marjanović, biti kandidat DF-a za člana Predsjedništva BiH, Komšić je rekao da to još uvijek ne može potvrditi.

"Svi u Predsjedništvu stranke su bili jednoglasni da treba ići s kandidaturom za hrvatskog člana Predsjedništva BiH. Nisam siguran uopće kako se Damir Marjanović izjašnjava, nikad ga nisam gledao na taj način. Znam da je on prije svega dobar i kvalitetan čovjek i čovjek koji je sigurno politička budućnost ove zemlje, a ako se izjašnjava kao Hrvat, naravno da može biti kandidat i on", kazao je Komšić.

Na konstataciju da se prof. dr. Slavo Kukić nije kanidirao kao nezavisni kandidat, iako je to najavljivao, te na pitanje da li će eventualno biti kandidat ispred DF-a, Komšić je kazao da se nije u posljednjih desetak dana čuo s njim, te da na to pitanje još nema odgovor.

"Što se mene tiče, ja ću najvjerovatnije biti nosilac liste za državni parlament u sarajevskoj izbornoj jedinici. To je nekako logično i najvjerovatnije će tako biti, mada to treba potvrditi Predsjedništvo stranke", rekao je Komšić.

Komentirajući nedavnu promjenu imena stranke iz Demokratska fronta u Demokratska fronta-Željko Komšić, rekao je da mu se ta opcija nije svidjela, ali da su ga ubijedili u stranci s argumentom da je to dobro zbog identifikacije stranke s njim.

"Rekao sam uredu, ali to ime stranke će se koristiti samo na glasačkom listiću, a nakon izbora to se mora promijeniti", pojasnio je.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests