Vojska BiH

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Vojska BiH

Post by Krokodil Behko » 04 Jul 2018, 10:20

Ne znamo šta da radimo sa vlastitim viškom naoružanja, a iz Amerike u BiH stižu enormne količine granata


Image

Podatak da će BiH iz Amerike dobiti granate poprilično je iznenadio stručnjake za bezbjednost, koji podsjećaju da ionako godinama ne znamo šta da radimo s vlastitim viškom naoružanja.

Odlično upućeni izvori Nezavisnih pitaju se zašto uopšte dobijamo ovu donaciju, a nakon što je objavljeno da će BiH i Liban dobiti ukupno 85.251 granatu od američke vojne industrije "Medico Industries" iz Pensilvanije.

- Zašto nam daju te granate? Mi ionako imamo dosta neperspektivne municije i oružja, i dolazak novih količina je poprilično neočekivan. Mi tu govorimo o veoma velikoj cifri, i to u momentima kada smo dosta opterećeni viškovima. Da li nam te granate daju kako ih ne bi uništavali ili je pozadina nešto drugo, to su pitanja za Ministarstvo odbrane BiH - pitaju se izvori.

Iz Ministarstva odbrane BiH nije bilo odgovora, a ministrica Marina Pendeš i njen zamjenik Boris Jerinić nisu odgovarali na pozive.

Dušanka Majkić, član Zajedničke komisije za odbranu i bezbjednost BiH, kratko nam je rekla da nije upoznata sa dolaskom novih količina granata.

- Nejasno je to što, u fazi kada se BiH pokušava riješiti svojih viškova naoružanja, odjednom dobija nove količine - rekla je Majkićeva.

U izvještaju Ministarstva odbrane Sjedinjenih Američkih Država (U.S. Department of Defense) navodi se da vrijednost pomenute municije, koju dobijaju BiH i Liban, iznosi 35.512.402 dolara.

Među granatama koje će dobiti BiH i Liban su one kalibra 120 mm sa visokoeksplozivnim punjenjem, potom školske granate za vojnu vježbu i 21.187 dimnih granata.

U izvještaju Ministarstva odbrane SAD, međutim, nije precizirano koliko granata će pojedinačno dobiti BiH, a koliko Liban, ali se navodi da će transfer granata biti kompletiran 31. jula 2020. godine.

Nedavno je objavljeno da Oružane snage BiH trenutno raspolažu s oko 15.800 tona naoružanja, municije i minsko-eksplozivnih sredstava, od čega za operativne potrebe Oružanih snaga BiH 7.500 tona, dok je 8.300 tona višak i neperspektivno je naoružanje. Jerinić je tada rekao da imaju više od 40.000 komada viška naoružanja.

- To je ono što je u planu da u narednom razdoblju kroz projekte i kroz donatore rješavamo kako bismo osigurali sigurnost samih lokacija i pripadnika Oružanih snaga i isto tako svih građana u BiH, jer znamo da nekontrolisano i nestabilno streljivo može ugroziti ne samo lokacije, već i ljude koji žive u BiH - rekao je tada Jerinić i dodao da je plan da se do 2020. završi kompletno uništenje neperspektivnog naoružanja i minsko-eksplozivnih sredstava.

(Nezavisne)
online

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Vojska BiH

Post by Nice try » 04 Jul 2018, 16:21

Svako normalan se pita, što će nam takva donacija?
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

Lotre
Na probnom
Na probnom
Posts: 60
Joined: 27 Oct 2012, 23:42
Status: Offline

Zašto je bh vojska tako neefikasna u 21 stoljeću?

Post by Lotre » 09 Aug 2018, 22:39

Ja sam goglao i saznao sam preko ove vebstranice https://www.globalfirepower.com/countries-listing.asp koja istraživa jačinu snage jedne zemlje da su naše Oružane snage Bosne i Hercegovine veoma neefikasne i iza jačine svih agresora koji su našu domovinu napali i to meni pravi noćne more jer sam uvjeren da će se ljudska glupost rat opet sigurno ponoviti i moguće je da se ne možemo dobro odbraniti i naša sloboda i nezavisnost je sa time u opasnosti i ja bih htio znati može li se naša vojka napraviti bolja i kvalitetnija i imam ova pitanja na ljude koji se dobro poznavaju sa tim stvarima. Šta je OSBiH potrebno da postane efikasnija vojska, je li to više novca iz budžeta BiH, je li njoj potrebno više ljudi ili više profesijonalnog znanja? Ko se sa
tim stvarima poznaje neka ovdje odgovori.

User avatar
gaga
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1291
Joined: 07 Jan 2018, 22:02
Status: Offline

Re: Zašto je bh vojska tako neefikasna u 21 stoljeću?

Post by gaga » 09 Aug 2018, 23:05

Lotre wrote: 09 Aug 2018, 22:39 Ja sam goglao i saznao sam preko ove vebstranice https://www.globalfirepower.com/countries-listing.asp koja istraživa jačinu snage jedne zemlje da su naše Oružane snage Bosne i Hercegovine veoma neefikasne i iza jačine svih agresora koji su našu domovinu napali i to meni pravi noćne more jer sam uvjeren da će se ljudska glupost rat opet sigurno ponoviti i moguće je da se ne možemo dobro odbraniti i naša sloboda i nezavisnost je sa time u opasnosti i ja bih htio znati može li se naša vojka napraviti bolja i kvalitetnija i imam ova pitanja na ljude koji se dobro poznavaju sa tim stvarima. Šta je OSBiH potrebno da postane efikasnija vojska, je li to više novca iz budžeta BiH, je li njoj potrebno više ljudi ili više profesijonalnog znanja? Ko se sa
tim stvarima poznaje neka ovdje odgovori.
Zasto mislis da su ljudi,ovdje,na forumu kvalifikovani da odgovore na ta pitanja o vojsci?
Pametni uce i od budala, budale ni od pametnih

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Zašto je bh vojska tako neefikasna u 21 stoljeću?

Post by Podrinjac » 09 Aug 2018, 23:10

Da bi imao vojsku moraš imati državu. Šta će vojska ako nema države ?

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Zašto je bh vojska tako neefikasna u 21 stoljeću?

Post by Mala_Mu » 09 Aug 2018, 23:12

Image

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Zašto je bh vojska tako neefikasna u 21 stoljeću?

Post by Čupava » 09 Aug 2018, 23:15

.

Lotre
Na probnom
Na probnom
Posts: 60
Joined: 27 Oct 2012, 23:42
Status: Offline

Re: Zašto je bh vojska tako neefikasna u 21 stoljeću?

Post by Lotre » 10 Aug 2018, 01:06

gaga wrote: 09 Aug 2018, 23:05
Lotre wrote: 09 Aug 2018, 22:39 Ja sam goglao i saznao sam preko ove vebstranice https://www.globalfirepower.com/countries-listing.asp koja istraživa jačinu snage jedne zemlje da su naše Oružane snage Bosne i Hercegovine veoma neefikasne i iza jačine svih agresora koji su našu domovinu napali i to meni pravi noćne more jer sam uvjeren da će se ljudska glupost rat opet sigurno ponoviti i moguće je da se ne možemo dobro odbraniti i naša sloboda i nezavisnost je sa time u opasnosti i ja bih htio znati može li se naša vojka napraviti bolja i kvalitetnija i imam ova pitanja na ljude koji se dobro poznavaju sa tim stvarima. Šta je OSBiH potrebno da postane efikasnija vojska, je li to više novca iz budžeta BiH, je li njoj potrebno više ljudi ili više profesijonalnog znanja? Ko se sa
tim stvarima poznaje neka ovdje odgovori.
Zasto mislis da su ljudi,ovdje,na forumu kvalifikovani da odgovore na ta pitanja o vojsci?
Moguće je da ovaj forum koristi neki pripadnik oružanih snaga Bosne i Hercegovine koji zna i može odgovoriti šta se može učiniti da OSBiH postane bolja vojska i da postane najbolje rangirana na mjestu zemalja na toj listi koju BiH može imati.

Lotre
Na probnom
Na probnom
Posts: 60
Joined: 27 Oct 2012, 23:42
Status: Offline

Re: Zašto je bh vojska tako neefikasna u 21 stoljeću?

Post by Lotre » 10 Aug 2018, 01:10

Podrinjac wrote: 09 Aug 2018, 23:10 Da bi imao vojsku moraš imati državu. Šta će vojska ako nema države ?
Ja imam državu koja se zove Bosna i Hercegovina i vojsku koja se zove oružane snage BiH.

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Zašto je bh vojska tako neefikasna u 21 stoljeću?

Post by Podrinjac » 10 Aug 2018, 08:32

Lotre wrote: 10 Aug 2018, 01:10
Podrinjac wrote: 09 Aug 2018, 23:10 Da bi imao vojsku moraš imati državu. Šta će vojska ako nema države ?
Ja imam državu koja se zove Bosna i Hercegovina i vojsku koja se zove oružane snage BiH.
Nema šta. Sretan si u životu.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Zašto je bh vojska tako neefikasna u 21 stoljeću?

Post by Nice try » 10 Aug 2018, 16:37

Lotre wrote: 09 Aug 2018, 22:39 Ja sam goglao i saznao sam preko ove vebstranice https://www.globalfirepower.com/countries-listing.asp koja istraživa jačinu snage jedne zemlje da su naše Oružane snage Bosne i Hercegovine veoma neefikasne i iza jačine svih agresora koji su našu domovinu napali i to meni pravi noćne more jer sam uvjeren da će se ljudska glupost rat opet sigurno ponoviti i moguće je da se ne možemo dobro odbraniti i naša sloboda i nezavisnost je sa time u opasnosti i ja bih htio znati može li se naša vojka napraviti bolja i kvalitetnija i imam ova pitanja na ljude koji se dobro poznavaju sa tim stvarima. Šta je OSBiH potrebno da postane efikasnija vojska, je li to više novca iz budžeta BiH, je li njoj potrebno više ljudi ili više profesijonalnog znanja? Ko se sa
tim stvarima poznaje neka ovdje odgovori.
Potrebno je sve što si nabrojao.
A za odbranu u slučaju rata....sumnjam da se ovdje ima čime i s kim ratovati.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Zašto je bh vojska tako neefikasna u 21 stoljeću?

Post by Hannibal » 10 Aug 2018, 18:00

sad imamo ovu fabriku naoruzanja kljuc aaa
🐽

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Zašto je bh vojska tako neefikasna u 21 stoljeću?

Post by Mutevelija » 10 Aug 2018, 19:56

Nije do vojske ali što bi ja ratovao da ko napadne NPR Livno ili Zvornik :cudi
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
alcapone
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15966
Joined: 22 Jul 2018, 16:33
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zašto je bh vojska tako neefikasna u 21 stoljeću?

Post by alcapone » 10 Aug 2018, 20:13

Zato sto drugi tako zele
1n73LL1g3nc3 15 7h3 4b1L17Y 70 4D4P7 70 CH4NG3

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37663
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: Zašto je bh vojska tako neefikasna u 21 stoljeću?

Post by Pasaga » 10 Aug 2018, 20:25

Mutevelija wrote: 10 Aug 2018, 19:56 Nije do vojske ali što bi ja ratovao da ko napadne NPR Livno ili Zvornik :cudi
:oklagija
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Zašto je bh vojska tako neefikasna u 21 stoljeću?

Post by Mutevelija » 10 Aug 2018, 20:27

Pa ja :cudi ili što bi neko iz Duvna branio Tuzlu
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37663
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: Zašto je bh vojska tako neefikasna u 21 stoljeću?

Post by Pasaga » 10 Aug 2018, 20:34

Mutevelija wrote: 10 Aug 2018, 20:27 Pa ja :cudi ili što bi neko iz Duvna branio Tuzlu
:vik
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
gaga
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1291
Joined: 07 Jan 2018, 22:02
Status: Offline

Re: Zašto je bh vojska tako neefikasna u 21 stoljeću?

Post by gaga » 10 Aug 2018, 22:50

Podrinjac wrote: 10 Aug 2018, 08:32
Lotre wrote: 10 Aug 2018, 01:10
Podrinjac wrote: 09 Aug 2018, 23:10 Da bi imao vojsku moraš imati državu. Šta će vojska ako nema države ?
Ja imam državu koja se zove Bosna i Hercegovina i vojsku koja se zove oružane snage BiH.
Nema šta. Sretan si u životu.
Tesko tebi,ti nemas nikakve.
Pametni uce i od budala, budale ni od pametnih

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Zašto je bh vojska tako neefikasna u 21 stoljeću?

Post by Podrinjac » 11 Aug 2018, 12:52

Imam Njemačku.

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Koliko su realne najave Bakira Izetbegovića da BiH uvede predvojničku obuku

Post by Mala_Mu » 03 Mar 2019, 14:11

Image
U jeku priča o vojskama, naoružanju i kontekstu sigurnosti u regionu sve se češće nameće tema ponovnog vraćanja obaveze vojnog roka, a u posljednje vrijeme i predvojničke obuke.

To je tema koja generalno uzburka strasti u zemljama bivše Jugoslavije. Srbija i Hrvatska već nekoliko posljednjih godina uveliko rade na jačanju vojske, kupuju ili barem pokušavaju kupiti savremenije naoružanje i osavremeniti vojsku.

Pomalo je i neopaženo promakao govor predsjednika SDA Bakira Izetbegovića, koji je na tribini u Kaknju prije nekoliko dana govorio o vojsci, naoružanju ali i najavio mogućnost uvođenja predvojničke obuke.

Vojni rok teško, ali predvojnička obuka...



Dok se u zemljama regije spominje mogućnost i vraćanje obaveznog vojnog roka, u BiH je prema trenutnom stanju, ustrojstvu to realno teža opcija. To je još prošle godine kazao i zamjenik ministrice odbrane BiH Sead Jusić, naglasivši da se o tome tek sporadično razgovaralo, ali s obzirom na finansijska izdvajanja to vojni rok u BiH za sada nije opcija.

Ipak, dosta realnija opcija je uvođenje predvojničke obuke, o kojoj je govorio i Izetbegović.

"Slobodan si samo ako možeš sam sebe braniti. A narod koji ne može sebe da odbrani treba da se zabrine za budućnost i slobodu. U u ovom trenutku imamo Oružane snage i različite agencije koje brane teritorijalni integritet ove zemlje. To je zajedničko, nedovoljno jako. Dvije susjedne zemlje se naoružavaju. Moramo ojačati namjensku proizvodnju, komercijalno, ali i za 'ne daj Bože'. I mislim da ćemo morati uvesti predvojničku obuku ponovo", kazao je između ostalog Izetbegović.



Ta obuka bi eventualno mogla biti provođena u srednjoškolskom sistemu obrazovanja, uvođenjem posebnog predmeta ili sekcije. Evidentno je da bi i za tu ideju trebao dodatni novac, ali i mijenjanje planova i programa. A s obzirom na kompleksno uređenje i podijeljene nadležnosti kada je obrazovanje u pitanju uvođenje te obuke bi zavisilo od brojnih političkih segmenata.

Srbija je već uvela predvojničku obuku


Poređenja radi, u drugom polugodištu ove školske godine u srednjim školama u Srbiji će se održavati časovi na kojima će đaci učiti osnovne teme u vezi sa odbranom zemlje. Prema pisanju Politike, učenici četvrtih razreda srednjih škola na četiri časa odjeljenskog starješine naučit će osnovne stvari o vojsci, a moći će da posjete i kasarne.

Image

Radi se o fakultativnoj nastavi, a nakon časova nema ocjenjivanja.

Image

Predvojnička obuka u SFRJ uvedena je od 1969. godine za svu omladinu kroz školski sistem, Obuka se izvodila kroz predmet odbrana i zaštita i na univerzitetima kroz predmet Osnovi narodne odbrane.

klix.ba

Post Reply

Return to “Vojska, vojna tehnologija, bitke i strategije”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests