Zasto Srbi ne kritikuju Srbe?

Dio foruma koji se ne cenzuriše

Moderator: VIP

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Zasto Srbi ne kritikuju Srbe?

Post by Mutevelija » 29 Jun 2018, 22:01

Mani me jugonostalgije hrista i krista ti.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120418
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7909 times
Status: Online

Re: Zasto Srbi ne kritikuju Srbe?

Post by Krokodil Behko » 29 Jun 2018, 22:56

Fazlija wrote: 29 Jun 2018, 20:41
statebriga wrote: 27 Jun 2018, 15:45nece nikoome biti bolje ako se ti i Fazlija izinete
Mislim da hoce, jer ljudima je lakse zivjeti sa spoznajom da im je prvi susjed normalan. I meni je lakse kada vidim da npr. neki Hrvat komemorira zrtve Jasenovca, nego kada vidim povampirenog ustasu kako vileni. Pa onda brijem da je i drugima mnogo lakse vidjeti ili cuti za normalnog Srbina, nego za povampirenog cetnika. Ali cak i da im nece biti lakse, meni je lakse zivjeti bez mrznje.

To stoji.
S druge strane, mislim da na stranicama ovog foruma i nisi baš imao priliku da čitaš o veličanju ratnih zločinaca Bošnjaka, pa makar to bio i Naser Orič. Zbog njegovog kriminalnog dosijea, siguran sam da je broj negativnih komentara mnogo veći.

Što se medija tiče, važno je napomenuti da je Tv sa muslimanskim backgroundom "Al Jazeera Balkans" objavila onu kolumnu, čuvenog srpskog izdajnika Dragana Bursaća, o strijeljanju dječaka Petra i njegove porodice u Konjicu. Kad se javnost kod Bošnjaka zatalasala, zbog tog slučaja, napokon je sve pokrenuto, zločinci su pohapšeni, a NIKO to nije negirao. Postoji razlika.

Drugo je ovo kad drogirani Mutevelija niže stvari bez veze, ukusa i znanja.

Sto se tice islamizacije, vjerovatno si me krivo razumjela (cak i da zanemarimo cinjenicu da si svadljiva). Nisam mislio na narod, nego na srednjovjekovno bosansko plemstvo. Ali mozda sam se nespretno izrazio, pa cu pojasniti. Htio sam reci da izdaje dijela srpskog plemstva nije bilo... kako je to rekao Hurija.
Kako nije?
Šta je Stefan Lazarević, ako ne izdajnik na kvadrat, zbog one bitke kod Nikopolja i presudnog utrčavanja na tursku stranu, tokom bitke? Ako niis čuo za to, neće mi biti problem da donesem hrpu linkova?
To je najpoznatiji primjer, a bilo ih je još. Neki su pobjegli preko save i Dunava i tamo ostali.
Zemlja je ostala pusta i tad na scenu stupaju vlaški nomadi, preuzimaju srpsku zemlju, ime, tradiciju, historiju, patrijaršiju....nastavi niz.

Tad stvari kreću nizbrdo.

Iako odgovornost za mit o izdaji Brankovica vjerovatno snosi sama SPC i porodica Lazarevica (jos uvijek nedovoljno dokazano).


S druge strane, za razliku od Stefana Lazarevića, Vuk Branković se u bici kod Nikopolja drži evropske vojske i to ga skupo košta. Poslije poraza, Osmanlije mu oduzimaju sve posjede i poklanjaju ih svom vjernom vazalu Stefanu Lazareviću, a Brankovića odvode u ropstvo, gdje je i umro koju godinu kasnije.

Sad ti meni odredi ko je tu junak, a ko izdajnik.

Nego, jesil ikada čuo za Adni pašu Anđelovića?
Adni Mahmud-paša Anđelović rođen je 1420. godine u Novom Brdu, dok točan nadnevak njegove smrti nije poznat (18. kolovoza 1474.? ↓1).

Novo Brdo je na Kosovu, zar ne, a bilo je srpsko tada?
kome pripada ovaj prebjeg?

Malo kasnije, još ćemo o njemu.

Medju bosanskim plemstvom je otpor bio mnogo slabiji, gotovo nikakav.

Jer je onaj Srbin odozgo, Adni paša Anđelović, bio uporan, gonio je zadnjeg bosanskog kralja Stjepana Tomaševića Kotromanića do Ključa i uhvatio ga, pa izveo pred sultana, kao i mnogi drugi herojski Srbi.
Sultan je prevario kralja i on je potpisao naređenje o predaji svih utvrđenih mjesta, ali svejedno, pogubio ga je možda baš taj Srbin, jer:
Mahmud-paša Anđelović ih je odveo u Jajce, točnije u Carevo polje gdje je bio sultanov tabor. Dana 5. lipnja kralj Tomašević je pogubljen u taboru sultana zajedno sa stricem Radivojem Ostojićem i rođakom Tvrtkom. Istog dana pogubljeno je oko 200 bosanskih plemića.


Mozda upravo zato sto je vec nastupio potpuni kulturni rasap srednjovjekovnog bosanskog drustva. Tako je posljednji Djed, poglavar Crkve bosanske, navodno presao na pravoslavlje. Posljednja 2 kralja Bosne su bila izrazito katolicki vladari koji su pokrenuli progone bogumila. Tako ideoloski razjedinjena drzava jednostavno nije bila sposobna za obranu izvana. Stoga i ne cudi da je dolaskom stranih osvajaca najveci dio porodica Kotromanic i Hrvatinic pobijen, a dio clanova porodice Kosaca prihvatio islam i visoke polozaje u Otomanskom carstvu.


Eto, i sam si objasnio šta se dešavalo i zbog čega otpor nije bio jak.
Vjerujući u pomoć katoličkih zemaljsa, predzanji kralj je zabranio CB i na taj način izazvao građanski rat u bosanskom kraljevstvu. Najgluplji potez ikada u BiH, pošto sa zapada, iz katoličkih zemalja, nikakva pomoć nije došla, a sa istoka, kako smo već naveli, skupa sa osmanlijama stiglo je i islamizirano srpsko plemstvo.

Tako poljuljana domaca kultura, izdana od svojeg vlastitog plemstva i svecenstva nije mogla prezivjeti. Dakle, ako to nije izdaja, jos veca od Brankovicevske, onda ne znam sta jeste.


Ovjde brkaš babe i žabe.
Nije plemstvo izdalo CB, nego joj je pripadalo do kraja, samo što je kralj promijenio vjeru i zabranio tu CB, koja je, kako si i sam naveo, bila u toj nekoj svojoj dekadentnoj fazi. Bili su poznati kao pjesma i sunce Bosne, isposnici kao kakvi budisti, skromni u svemu, pa i u pouci narodu, ali u zadnjim decenijama i oni su se okrenuli materijalnom stvarima.

Ali u trenutku dolaska stranih osvajaca, ako to nije primjer izdaje, kada ti vjerski poglavari i plemstvo ne brane drzavu, nego prelaze na druge vjere, ratuju izmedju sebe i protiv sopstvenog naroda - onda ne znam sta jeste izdaja.



Kako će braniti, kad su prvo napali Podrinje i pobili plemstvo (Dinjičići i Pavlovići), a ostale, kao što smo iznad apsolvirali, priveli na prevaru stotine njih i pogubili ih?

Vjere i vjerskih poglavara nije ni bilo, jer su isti zabranjeni i otjerani 15 godina ranije.
Mehmed Fatih je u Bosni zatekao samo gomilu puka, koji su bili sve sami kriptokatolici. Na silu pokatoličeni i zabranjena im izvorna CB.

Pojašnjenja radi, Bosna je ratovala protiv Mađarske 200 godina i unutar toga, mađarska vojska je pržila Bosance po lomačama, zbog pripadnosti heretičkoj vjeri.
Zamisli da odeš u Srebrenicu, pa tamošnje Bošnjake prisiliš da uđu u pravoslavnu vjeru.
Koliko bi oni to iskreno učinili?

Što se tiče pravoslavne vjere, važno je napomenuti, da par decenija nakon pada Bosne osmanlije prave popis stanovništva, unutar kojeg je pravoslavaca u Bosni vbilo svega 4% i to svi u najistočnijim oblastima Hercegovine. Nimalo mi nije jasno, zašto se pravoslavci lože oko bosanskih muslimana, kad isti NIKADA u prošlosti nisu bili pravoslavci, a najveći dio njih nije bio ni u katoličkoj vjeri.

Svoje imali-svoje sjebali, pa se pojavila neka stota religija, koju su prihvatili.
Pokušaj mi u toj zadnjoj rečenici, pronaći bilo kakvu vezu s pravoslavnom i katoličkom crkvom?

And fajnali, vjera ko vjera.
Nije li mnogo veći zločin izdati zemlju i to ne u tom trenutku, pošto bi Bosna ionako pala pod Otomane, nego u mnogo savremenijim okolnostima, zbog nekakve vjere izdati zemlju, pa raditi za drugu zemlju, a svojoj misliti sve najgore, pa čak i paliti žive ljude u njoj, kao u Ahmićima, ili u Višegradu?
online

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Zasto Srbi ne kritikuju Srbe?

Post by Venera » 29 Jun 2018, 23:34

Fazlija me je posebno nasmijao sa pricom o IZDAJI :D. hej, izdaja, pa to je tipicna rijec koju vole upotrebljavati u svakodnevnim govorima :hihi
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Zasto Srbi ne kritikuju Srbe?

Post by Fazlija » 30 Jun 2018, 22:38

Krokodil Behko wrote: 29 Jun 2018, 22:56 ... na stranicama ovog foruma i nisi baš imao priliku da čitaš o veličanju ratnih zločinaca Bošnjaka, pa makar to bio i Naser Orič. Zbog njegovog kriminalnog dosijea, siguran sam da je broj negativnih komentara mnogo veći.
Objektivno gledano, ja to niti ne ocekujem. Ponajmanje od Bosnjaka koji su bili zrtve agresije. Jer smatram da je srpski sovinizam razbio vec dvije Jugoslavije, da je kriv za ovaj zadnji rat (a da ne spominjem i onaj... budale isle rusiti kneza-namjesnika koji je vec dogovorio de facto jugoslavensku neutralnost... srecom da smo imali Tita tada... mislim svi mi, ne samo Srbi), da je srpski sovinizam kriv za neshvatljive zlocine itd. Tako da nakon svega mi ne pada na pamet upirati prstom u druge sve dok ne vidim iskreno suocavanje sa prosloscu od strane Srba i Srbije.

Subjektivno, naravno, ja sam zainteresiran prije svega za suocavanje sa prosloscu naroda kojem sam pripadam. Moras priznati da je to danas rijetka pojava. Svi su prije svega zainteresirani da suoce druge s njihovom prosloscu, a sebe da opravdaju. Obzirom da je eto moj narod bio agresor, ja sam zainteresiran za iskrenu ispriku drugima u ime mojeg naroda. I ja to cinim na svim mjestima na kojima ja to mogu da ucinim. Bilo bi mi draze da to ucine i politicari, ali nema veze. Umjesto njih ja cinim gdje god mogu i stignem.

Naravno, isto bih postupio i da sam pripadnik naroda koji je bio napadnut. Jer zlocini se mogu izvrsisi i u obrani, i vrsili su se. Ali suocavanje s njima je posao pripadnika tih naroda, a nije na meni da upirem prstom...

A definitivno se ne bih zelio dalje baviti srednjim vijekom. Ako budem za to zainteresiran, doci cu na temu o srednjem vijeku. Sva ta prica je krenula iz jedne posve usputne opaske (o tome kako Srbe boli izdaja Brankovica itd.) koja nema veze s ovom temom. Kao da sada na moju gornju opasku o knezu Pavlu i Titu krene rasprava o Drugom svjetskom ratu. Ako ce me zanimati rasprava o njihovoj ulozi, doci su na temu o Drugom svjetskom ratu. Ova tema bi trebala ostati posvecena pitanju koliko se Srbi suocavaju sa svojom nedavnom prosloscu i odgovornoscu za nju. Ja mislim da sam dao jedan mali doprinos temi. I bas zato ne bih vise davao doprinos razvodnjavanju te teme...
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26711
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14767 times
Been thanked: 3952 times
Status: Offline

Re: Zasto Srbi ne kritikuju Srbe?

Post by Veca » 30 Jun 2018, 23:08

...joooj, koliko ste napisali, kad cu ja to sve procitati ?! :grana
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26711
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14767 times
Been thanked: 3952 times
Status: Offline

Re: Zasto Srbi ne kritikuju Srbe?

Post by Veca » 30 Jun 2018, 23:20

...moram se vratiti na Fazlijin post, brzo pise jbg. :zubi
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Zasto Srbi ne kritikuju Srbe?

Post by Mutevelija » 28 Jul 2018, 22:00

Image

Ko je koga i gdje najviše istrijebio.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Zasto Srbi ne kritikuju Srbe?

Post by Podrinjac » 29 Jul 2018, 08:47

Gledavši tu kartu (ako je istina) budućnost nam je palestinska.

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Zasto Srbi ne kritikuju Srbe?

Post by Hurija » 15 Jan 2021, 19:22

Ovo je zanimljiva tema .🌝
Ostalo je cutanje.

User avatar
Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 31585
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 2683 times
Been thanked: 5127 times
Status: Online

Re: Zasto Srbi ne kritikuju Srbe?

Post by Matan » 15 Jan 2021, 19:25

Imal jos koja o Srbima..
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84426
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11051 times
Been thanked: 16592 times
Status: Online

Re: Zasto Srbi ne kritikuju Srbe?

Post by Fuddo » 15 Jan 2021, 19:26

Sta je ovim srbima danas
Sam oni iskacu
Sad jedu krmetinu, sad ovo sad ono
Dozvolite da se obratimo

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Zasto Srbi ne kritikuju Srbe?

Post by insomnia » 15 Jan 2021, 19:29

Pa pola bosnja bi guzice dalo da ih srbi zavole
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Zasto Srbi ne kritikuju Srbe?

Post by insomnia » 15 Jan 2021, 19:30

A ovo samo Hurija trola iz nekih svojih razloga
Ona nadje temu iz 93-e o snijegu i onda napise a jest bijel. I mi svi ko budale poletimo. Radi kod Majuske na dnevnicu nema sta drugo biti
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84426
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11051 times
Been thanked: 16592 times
Status: Online

Re: Zasto Srbi ne kritikuju Srbe?

Post by Fuddo » 15 Jan 2021, 19:31

insomnia wrote: 15 Jan 2021, 19:29 Pa pola bosnja bi guzice dalo da ih srbi zavole
Ne znam
Meni svejedno
:D.
Ustvari, boli me gratz, volili ne volili
Vjerujem da oni isto misle o mojoj ljubavi prema njima.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
vrhbosnica
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11970
Joined: 13 Oct 2019, 20:16
Been thanked: 25 times
Status: Offline

Re: Zasto Srbi ne kritikuju Srbe?

Post by vrhbosnica » 15 Jan 2021, 19:32

sta ima da me vole..samo nek se otkace i gledaju svoja posla
Svima nama, kadli-tadli, valja krenuti na "finalno putovanje", u Dženet ili Džehenem, Raj ili Pakao, svejedno. Gdje ću ja završiti nije mi dostupno znati, ali znam jedno: poći ću iz Sarajeva...

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Zasto Srbi ne kritikuju Srbe?

Post by insomnia » 15 Jan 2021, 19:32

Pa bi Majo. Zasto japanac. Sve ove godine u nizem razredu su stvorile ogroman kompleks manje vrijednosti odatle i svi ovi silni naslovi kako je region ostao zadivljen necim sto je neki jadnik uradio
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
MunDzi
Svadjalica
Svadjalica
Posts: 19015
Joined: 26 Jan 2020, 16:50
Has thanked: 715 times
Been thanked: 1390 times
Status: Offline

Re: Zasto Srbi ne kritikuju Srbe?

Post by MunDzi » 15 Jan 2021, 19:33

Pokengurili se Srbi.
Samo skacu po forumu.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119671
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5649 times
Been thanked: 12177 times
Contact:
Status: Online

Re: Zasto Srbi ne kritikuju Srbe?

Post by Maja » 15 Jan 2021, 19:33

Samo se cudim kako ti se da stalno jedno te isto trubiti :ccc

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Zasto Srbi ne kritikuju Srbe?

Post by insomnia » 15 Jan 2021, 19:34

To su ovi australijski. Oni nisu opasni. Imaju primanja preko 300€.
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Zasto Srbi ne kritikuju Srbe?

Post by insomnia » 15 Jan 2021, 19:34

Maja wrote: 15 Jan 2021, 19:33 Samo se cudim kako ti se da stalno jedno te isto trubiti :ccc
Pa jel trebamo zanemariti istinu?
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

Post Reply

Return to “Pričaona”

Who is online

Users browsing this forum: Bobi, kikilika and 45 guests