Nostalgija

Različite teme koje ne spadaju u ostale podforume

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Nostalgija

Post by KOMESAR » 22 Mar 2018, 08:34

Nostalgija je bolest od koje se boluje negdje daleko?
Zato mi nije jasno kako je Aleksa Šantić napisao onoliko nostalgičnih pjesama,a nije nikuda išao?
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Nostalgija

Post by Socrates » 22 Mar 2018, 08:37

Pjesnicima je "posao" da budu nostalgični.
. . . . . . . . .

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Nostalgija

Post by Heidi » 22 Mar 2018, 08:40

Nijemci nazivaju kolektivnom nostalgijom na ono sto sami nismo prezivjeli ali kroz pricu i citanje osjetimo ceznju.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Nostalgija

Post by Nice try » 22 Mar 2018, 08:41

Socrates wrote: 22 Mar 2018, 08:20
Nice try wrote: 22 Mar 2018, 08:01
rethna wrote: 22 Mar 2018, 02:06 Da li se nostalgijom moze nazvati samo ona ceznja koju zelimo zadovoljiti, udovoljiti potrebi?

Inace, desi li vam se cesto da se necega rado prisjetite, lijepa sjecanja, a da se i kad bi u trenutku mogli, ipak ne bi vratili na to mjesto, prezivjeli/osjetili iste emocije i sl.?
Ne,uvijek se želim vratiti na to mjesto i samo u to vrijeme :)
Želim osjetiti iste emocije jer one koje osjetim sada su izobličene proteklim vremenom i događajima.
Mnogo sam nostalgična i ne mogu sebi pomoći :jutarnja
Zar nije to negiranje same sebe današnje? Ne bih nagađao o čemu je stvar, ali ti današnja nisi ni bolja ni gora od one nekadasnje. Jedino si drugačija. Mislim da je to jedan od najtežih zadataka koje čovjek mora da savlada. Da prihvati novog sebe. I nove druge ljude.

Izvini sto pametujem o tvom životu, ali tako osjećam.
Ne radi se o pametovanju već o tvom viđenju na osnovu mog pisanja.
Ne mislim da je negiranje u tolikoj mjeri koliko žaljenje zbog nestanka tih nekih prošlih vremena i mene u njima.Malo je nezgodno za shvatiti,mislim prihvatam lijepo svoj život i ne bih ga mijenjala ni sa čijim drugim,ali kada naglo presiječeš sa nekim stvarima ostane zauvijek žaljenje i potreba da se u mislima vraćaš tamo.Da je to išlo postepeno i na neki način prirodno,bilo bi sada drugačije.Mislim da bi nostalgija bila manja ili barem prihvaljivija.Nažalost,tako je kako je.
Bolja ili gora,ne ,samo oblikovana drugačijom sredinom i ljudima.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Nostalgija

Post by Socrates » 22 Mar 2018, 08:50

Ja mogu samo da pretpostavim da je rat glavni krivac za takva osjećanja. Treba da se uzme u obzir da smo mi svi kolektivno preživjeli traumu, neko veću, neko manju. Ja sam bio dijete, pa sam lakše prihvatio život nakon traume. Ali mnogi ljudi imaju PTSD.

Ne znam, opet vazi da moramo naučiti prihvatati nove sebe. Nisam ja stručnjak, ali sam bio na obuci za prvu izmedju ostalog i psihološku pomoć žrtvama poslije terorističkih napada i elementarnih katastrofa. I tamo je često spominjano da ljudi poslije traume ne mogu da prihvate da nikad neće biti oni stari. I da prihvate nove sebe.
. . . . . . . . .

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Nostalgija

Post by Nice try » 22 Mar 2018, 08:59

Prihvatanje novog sebe je težak put ali nije nemoguć čak ni kad je nastao iz tako teške situacije.Generalno,mislim da i dob kada se desilo to presijecanje života utiče na kasnije osjećaje i prihvatanje novog života.Nije isto manjem djetetu i npr.tinejdžeru.
Mislim da je još i gore što je osoba starija,a opet zavisi i od samog tipa.Neko lakše sve pregura,nekome je malo jedan život.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Nostalgija

Post by rethna » 23 Mar 2018, 00:55

Pisati o nostalgiji, nostalgicnim osjecajima i s druge strane osjecati nostalgiju za necim odredjenim su dvije razlicite stvari?
Last edited by rethna on 23 Mar 2018, 02:44, edited 1 time in total.
Question everything.

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Nostalgija

Post by rethna » 23 Mar 2018, 01:52

Ako ima ista stresnije za mozak i zdrav razum nego doci na temu i vidjeti hrpu postova gdje se pokusava biti duhovit i pametan istovremeno, a nisi ni jedno, pa se dobije jedan cisti debilizam.
Lekcija br. 82

Znanje je sveobuhvatan pojam koji nema opsteprihvacenu definiciju.
Kako racionalisticki isto tako i empiristicki aspekt igra podjednako vaznu ulogu u kompletiranju znanja iz necega i stvaranju vlastite percepcije stvarnosti i njenog manifestiranja.
Neka se znanja usvajaju samo razumom, matematicka pitanja i problemi recimo, dok je za druga opet iskljucivo potrebno iskustvo, osjetiti nesto, zato se i naziva poznavanje osjecaja, a to je u kontekstu nostalgije bilo za one koji nisu sposobni pratiti.

Ne mozes nekome ko je upravo izgubio bliznjeg clana familije reci "znam kako ti je", ako ti se to ni samome nije desilo. Mislim, mozes ali si lazov. Cak i da jeste se desilo, opet u potpunosti ne znas kako je nekome jer ne nosi se svako isto niti su svacije okolnosti iste, ali sigurno mozes reci da poznajes osjecaj, dakle imas znanje steceno jednim losim ili dobrim iskustvom a to nikada neces moci usvojiti citajuci djelo nekog filozofa ili psihologa.

Ne mozes izbjeci u pocetku rata, sredini, kukavicki i reci da znas kako je prezivjeti rat, citanje ti samo daje neke informacije, historijske fakte, ali ne i znanje iz prakse.
Ne mozes biti negdje drugdje i pricati da znas kako je zivjeti u postratnom periodu, obnavljati se, krpiti. Ne znas!
Mozes procitati kilometarski tekst o tome kakav je osjecaj primiti samar, ali i dalje ne znas, tek ces to upotpuniti kad ti se stvarno desi :snap Osjetis li? :oo

Kao sto rekoh, znanje je sveobuhvatno, neko se usvaja iskljucivo citanjem, istrazivanjem, neko samo prezivljenim/dozivljenim osjecajem, nadopunjavanje i kombinacija stvara i predstavlja kompletnu sliku zbilje.

Ovdje je bilo pitanje nostalgije. Komesarov primjer je iracionalan kako god ga pogledas. Zivjeti u jednom mjestu, svaki minut, sat, dan za danom svoga zivota a osjecati nostalgiju za istim tim mjestom je nemoguce dokle god se jos uvijek tu nalazis. Ako vec postoji ta pojava, moze se okaraktersati jedino kao mentalno-duhovni poremecaj ili bolest.
Uostalom nostalgiju ne mozes osjecati za necim cega nisi bio dio, sto nisi imao, prozivio. Nostalgija obuhvata ciklus naseg i samo naseg vremena postojanja, samo ono sto je u okviru naseg zivota. Ceznja jeste sastavni dio nostalgije, ali ne i obrnuto.
Ceznuti mozes za bilo cim.
Ne mozes biti nostalgican za Jugoslavijom ako nisi zivio u njoj. To sto si procitao kakav je sistem bio, uredjenje, drustvo, moze izazvati ceznju da to imas danas i zivis u takvoj drzavi koja ti se cini idealnom, ali kako se necega prisjetiti s bolom ili lijepim sjecanjem ako nisi ni postojao tada niti iskusio odredjeni period, situaciju...
Cas zavrsen.
Question everything.

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Nostalgija

Post by Hurija » 24 Apr 2021, 09:08

Pojam nostalgija vise vežem kao bol odnosno ljubav ili potrebi za rodnom grudom i krajem,recimo ksonono dodje covjek ili zena na ognjište da umre .🌝
Ostalo je cutanje.

Post Reply

Return to “Razno”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests