Polovne stvari

Različite teme koje ne spadaju u ostale podforume

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Polovne stvari

Post by Dust » 01 Jun 2012, 17:22

Ja sam presretna kada nadjem nesto dobro, polovno, a jos jeftino.

Neki dan sam nasla mramorne plocice.. ubile se za kupatila. U prodavnici 1 kom. 2-3 $, ja ih nasla 25 centi po komadu. Pa zar to nije divno :D.

Kupila sam onih dzidza midza za kucu milion (kauce, fotelje i bilo sta od tkanine ne bih nikada)...
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119222
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11752 times
Contact:
Status: Online

Re: Polovne stvari

Post by Maja » 22 Jan 2013, 23:46

Jedina stvar koju sam kupila, a da je polovna, je grafička kartica. Zaista. Nikad ništa polovno nisam kupila.

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: Polovne stvari

Post by Peggy Sue » 22 Jan 2013, 23:48

Najcesce kupujem polovno! Uzivam otici na buvljak i obuci se za sve 4 godisnja doba za 10 KM... :)
Image

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37666
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Polovne stvari

Post by Pasaga » 23 Jan 2013, 20:42

Navratim cesto sa zadovoljstvom.Moze se tu naci isto i novih stvari.
Recimo stvari koje nemozete naci u obicnim trgovinama,nesto posebno
ili sto je kao zastario model.
Takve trgovine su ovdje pune svakim danom.
Cjene su jako povoljne,minimalne,a koje zadovoljstvo cojk ima
kad nadje neku dugo trazenu stvarcicu.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

dacina_curica
Status: Offline

Re: Polovne stvari

Post by dacina_curica » 23 Jan 2013, 20:47

Blago vama. Ali stvarno. :) Moja paranoja, ludilo i razne fobije od nevidljivih baja me sprecavaju da udjem u second hand shop a kamo li da sta kupim. :place Dovoljno mi je sto prvo perem novo u deset voda pa onda koristim, mislim da bih zbog svoje ludosti kupovala novu masinu za ves svakih sest mjeseci. :grana

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Polovne stvari

Post by Luna. » 23 Jan 2013, 20:55

kako sam u caritasu u hrvatskoj rovila da sebi nadjem kakve bilo cipele i jaknu, naucila sam se na polovne stvari i sad rado kupim polovno za male pare, bez obzira o cemu se radi...
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37666
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Polovne stvari

Post by Pasaga » 23 Jan 2013, 21:17

dacina_curica wrote:Blago vama. Ali stvarno. :) Moja paranoja, ludilo i razne fobije od nevidljivih baja me sprecavaju da udjem u second hand shop a kamo li da sta kupim. :place Dovoljno mi je sto prvo perem novo u deset voda pa onda koristim, mislim da bih zbog svoje ludosti kupovala novu masinu za ves svakih sest mjeseci. :grana
Ehhheeee,da ti vidis kako ovdje se stvori red ispred vrata dok se ne otvori.
Jos kad vidis koja gospoda dolazi i uzima :zid
Ima tu nesto interesantno u tome kod njiha.
Nedavno sam bas razgovarao sa jednim komsijom oko toga
on veli,to je kod nas nepisano pravilo a postuju ga kao i svaki zakon
da bar dva-tri put u godini kupe nesto u tim trgovinama.
To im nesto dodje ko kod nas kad se kaze SEVAP,i svi,i oni najbogatiji imaju
stvari u kucama iz tih trgovina.
Kad cojk malo skonta...i nije bez veze...
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
visper
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 763
Joined: 26 Oct 2010, 19:35
Status: Offline

Re: Polovne stvari

Post by visper » 23 Jan 2013, 21:28

koliko vidim ovi sto su u Bosni kupuju samo novo a dijaspora sve polovno i kazu kriza haha ,znam samo da sto god sam novo od elektricnih stvari u BOSNI kupio nije radilo vise od godinu dana ,a stvari koje sam prije deset godina donio polovne iz inostranstva drndaju jos. Kvalitet u Bosni made in china navali narode
NE CINI DRUGIMA ONO STO NEZELIS DA TEBI DRUGI CINE

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Stara odjeća za novu. Ekološka svijest ili prevara gradjana

Post by Krokodil Behko » 04 Mar 2013, 09:54

Image

Švedski lanac robnih kuća H&M pokrenuo je akciju prikupljanja stare odjeće. Za svaku kesu stare odjeće dobije se kupon za popust od 15 odsto. I dok H&M tvrdi da to radi zbog okoline, kritičari kažu: "Čisti marketing!"

Kupci švedskog modnog lanca H&M od sredine februara mogu u prodavnice ove modne kuće da donose stare stvari od tekstila. Zauzvrat dobijaju kupon za popust na nove stvari. Ova akcija se sprovodi širom svijeta, a u Njemačkoj je trenutno uključeno 80 filijala.

U H&M može da se donosi odjeća svih firmi, i u svakom stanju, može i pocijepana. "Mi želimo da učinimo nešto dobro za životnu sredinu", kažu u ovoj modnoj kući.

Image
U Njemačkoj postoje i specijalni kontejneri za odlaganje odjeće

Od starog - novo

Svake godine tone tekstila se bacaju u smeće i završavaju na deponijama. Međutim i do 95 odsto ovih odjevnih predmeta može ponovo da se nosi ili da se reciklira, kažu u H&M. "Mi našim kupcima želimo da ponudimo jednostavan način da se otarase svoje stare odjeće. Dugoročno, imamo viziju da od starog ponovo napravimo novo", rekla je portparolka H&M.

Ona objašnjava da će prikupljena odjeća prvo biti skladištena po filijalama, a da će je potom partnerske firme prikupljati i odvoziti na sortiranje, prema različitim kriterijumima. Odjeća koja je još uvek za nošenje, prodavaće se kao polovna roba. Tekstil, koji više nije za nošenje, biće pretvoren u krpe za pranje ili će se koristiti za proizvodnju izolacionih materijala.

Prihodi bi se akumulirali za socijalne projekte i istraživanja na temu recikliranja. „Dugoročno, cilj nam je da se postigne zatvoreni krug, od proizvodnje do recikliranja", kažu u H&M.

Kontroverzne donacije odeće

Kritičari ukazuju da akcija nije nastala samo iz brige za životnu sredinu. Jer kupci će ovim biti podstaknuti da dođu u filijalu i da za nagradni popust od 15 odsto kupe nešto novo: popust se dobija za svaku kesu sa starom odjećom.

Image
Diter Šic

Donacije odjeće u saradnji sa firmama su kontroverzne, jer mnogi od reciklaže prave posao. „Po toni stare odjeće može da se zaradi oko 250 eura. Zbog toga, pored firmi, u tom poslu je i sve veći broj opština ", objašnjava Diter Šic iz njemačkog Crvenog krsta.

Samo u Njemačkoj godišnje se nakupi oko milion tona stare odjeće. To znači da po kontejnerima leži 250 miliona eura!

No, ova akcija H&M je tek počela i za sada su kupci neobaviješteni. "Šta je to? Još ništa o tome nisam čuo. Skoro sam bio u H&M, ali ništa nisam primijetio", kaže jedan čovjek na ulici.

U svakom slučaju: H&M s jedne strane postiže to da manje odjeće završi u smeću, ali istovremeno animira svoje kupce da još brže nego ranije staru odjeću iz ormara zamijene novom.


DW
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Stara odjeća za novu. Ekološka svijest ili prevara gradj

Post by Julia-Klara » 04 Mar 2013, 10:50

U svakom slucaju mi je bolje dati staru odjecu u H&M nego je baciit u smece. Ovdje isto postoje specijalni kontejneri samo za odjecu, i tamo je i nosim. Da li ona ide u crveni Krst ili u reciklazu ne znam, ali SVE JE BOLJE OD BACANJA.

U tekstu pronadjoh i podatak da ce se neka odjeca i u HMu prodavati kao rabljena roba-sto je second hand... I onda mi bjezimo od takve robe, jer zaboga, to je vec neko nosio... Znam da je odluka na nama,ali toliko se odjece baca, da postaje simptomaticno. Veliki dio svega toga se moze ponovo iskoristiti...
Pozdravljam akciju, cak ako je to samo zarada za firme...
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Stara odjeća za novu. Ekološka svijest ili prevara gradj

Post by Krokodil Behko » 04 Mar 2013, 11:09

Akcija je vrijedna pažnje ali brine me ovaj (istiniti) detaljčić
istovremeno animira svoje kupce da još brže nego ranije staru odjeću iz ormara zamijene novom.
Što će reći, i pored popusta smo na istom.

U svakom slučaju kod nas bi slabo našli upotrebljive polovne odjeće ali mogli
bi da poradimo na sortiranju otpada kao i reciklaži istog.
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Stara odjeća za novu. Ekološka svijest ili prevara gradj

Post by Julia-Klara » 04 Mar 2013, 11:29

Da,ali zato u zemljama zapadne Evrope ima dosta odjece koja stoji u ormarima a nije nikad obucena iz vise razloga...
Zbog toga ja podrzavam secondhand shopove i kod nas , i bilo gdje u svijetu.
Bar u Brckom znam da u SHS-u mozete kupiti novu odjecu, sa etiketama iz prodavnica iz Eu-da li su ukradene,ili nesto druge ne znam,ali moze se naci.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Stara odjeća za novu. Ekološka svijest ili prevara gradj

Post by paparaci » 05 Mar 2013, 01:35

sva ta roba zavrsi u africi i drugim bijednim zemljama na kojima se ovi prikupljaci odjece jako dobro obogate. stvar je u tome da se u njemackoj zaista jos jako dobra odjeca baca u te kontejnere, pa se shodno tome moze jos i jako dobro prodati u tim siromasnim zemljama.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

Ruana
Status: Offline

Re: Stara odjeća za novu. Ekološka svijest ili prevara gradj

Post by Ruana » 05 Mar 2013, 08:55

Cista navlakusa, garant prepravljaju i preprodaju ponovo, ili je onakvu kakva je prodaju u sirmasnim zemljama. Veci je sevap, odnijeti u kontejner Crvenog Krsta, tu je sigurno da ce otici siromasnim. Ovdje ponekad naprave akciju ko hoce moze da doce da pomogne pakovati ako je negdje bila neka katastrofa ili pred Bozic.
Inace H&M poznat po iskoristavanju djece za radnu snagu.
Nikad tamo ne kupujem, jer im je roba skroz loseg kvaliteta, peri, deri samo nemoj kvasit.

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Stara odjeća za novu. Ekološka svijest ili prevara gradj

Post by Konsultant » 07 Mar 2013, 03:50

Kod njih je rijetko sta skuplje od 50€. I na vecem iznosu recimo 100 €, opet se tih 15€ nekako istopi. 15% popusta je mizerno mali popust. Rijetko ko ce primjetiti razliku majice na snizenju koja je 5 ili 6€ samo je razlika 20%. Nedavno su cini mi se njemacki naucnici objavili kako je tkaninu moguce reciklirati. H&M je u plusu svakako mada i kupcima moze biti dobro ako bi svakako bacili odjecu.

User avatar
POSAVLJAK
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2738
Joined: 24 Dec 2011, 13:53
Location: Wligorski okrug zapadno europskog centra na planini Arhipelagovog vrha
Contact:
Status: Offline

Re: Polovne stvari

Post by POSAVLJAK » 10 May 2014, 20:27

Danas sam kupio polovno biciklo od nekog švabe...skoro pa džabe a izgleda ka novo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Tuzlaci sve češće kupuju polovnu odjeću, oblačenje od glave do pete za 10 KM

Post by Krokodil Behko » 11 Feb 2018, 10:41

Image

Građani Tuzle sve više se odlučuju za kupovinu polovne odjeće koja se u Bosnu i Hercegovinu uglavnom uvozi iz Njemačke. Buvlja pijaca i takozvane "second hand" prodavnice iz dana u dan imaju sve više mušterija, a da platežna moć ne diktira tome gdje će se Tuzlaci odijevati potvrđuje i to da se za kupovinu polovne odjeće odlučuju obični građani, advokati, doktori, profesori, glumci...

Na buvlju pijacu u Tuzli poznatiju kao Hametova pijaca i ove subote hrlio je veliki broj građana koji su u gomilama odjeće uspijevali pronaći određeni odjevni predmet koji je baš kao krojen za njih.

Uglavnom su to majice, hlače, džemperi, kaputi, jakne, suknje, ali i čizme, cipele te patike.

Sezonska sniženja, majica pola marke


Sada su cijene još pristupačnije, s obzirom na to da lagano ulazimo u proljetni period te su zimska sniženja aktuelna i na ovoj pijaci. Pa tako, za majicu dugih rukava koju su prije mjesec dana mogli kupiti za marku danas je dobivaju 50 posto jeftinije.

Od pijačnih trgovaca saznajemo da su kao i uvijek najbolji pazarni dani subota i nedjelja. Pričaju nam da građani u dane vikenda imaju najviše slobodnog vremena koje odluče iskoristititi za obilazak ove pijace na kojoj se pored odjeće i obuće mogu pronaći i televizori, tableti, mobilni telefoni, računari...

Jasmin Muslić iz Tuzle već dvije decenije radi na buvljoj pijaci u ovom gradu, a kako nam kaže odjeću nabavlja u Njemačkoj.

"Ovdje se svega može naći. Pored običnih građana dolazi i elita, doktori, advokati, učiteljice, nastavnice, profesori, medicinske sestre... Vole jednostavno da kupuju ovu odjeću", ističe Muslić ljubazno uslužujući jednu od svojih mušterija.

Priča nam da su subota i nedjelja najbolji dani za zaradu.

"Svijet izađe, prošeta i nešto kupi. Kad sam u 'elementu' malo se i nasmijemo", nastavlja Muslić koji je u svim vremenskim prilikama za svojim štandom.

On nam objašnjava da netom nakon izlaganja pristigle robe cijene budu nešto veće.

"U početku su dvije marke, a kasnije, kada mušterije 'proberu', cijenu spuštam na marku, potom na pola i tu nađeš neku zaradu. Ljudi su ovdje veoma zahvalni jer se obučeš od glave do pete za pet do deset maraka", nastavlja Muslić.

Raznoliku ponudu odjevnih premeta naš sagovornik ne sortira, sve je kako nam priča, "na kamari", a na kupcima je da sami izaberu ono što im najviše odgovara.

Nakon razgovora, prolazeći pored ostalih štandova primjećujemo da se trenutne cijene zimskih jakni kreću od pet do deset KM, cipele su od tri do sedam, čizme od pet do 15, a patike od četiri do deset maraka.

Raznolika ponuda je i na štandu Zlate Trako iz Tuzle koja egzistenciju radom na Hametovoj pijaci već 15 godina ostvaruje upravo prodajom polovne odjeće.

"Jakne, majice i hlače koje imam u ponudi su iz Njemačke, a cijene se kreću od jedne do pet maraka. Robu sezonski izlažem, a sniženja uvijek bude. Sad cijene spuštamo, tako da u nekim slučajevima četiri odjevna predmeta prodam za marku", ističe Trako na čijem štandu uglavnom kupuju stariji muškarci i žene, međutim znaju se pojaviti i sugrađani mlađe životne dobi.

Brendirani kaputi od 20 do 50 KM


Pored buvlje pijace sve više Tuzlaka odjeću kupuje i u "second hand" prodavnicama, kojih u ovom gradu trenutno ima više od deset.

U razgovoru s nekoliko prodavačica saznajemo da je prodaja izuzetno dobra, s tim da su za razliku od Hametove pijace u ovim objektima cijene nešto veće.

Markirana odjeća je zastupljena u većini njih, a cijene su drastično niže u odnosu na ekskluzivne butike u tržnim centrima. U jednoj od prodavnica koja se nalazi u centru grada saznajemo da kupci za kaput nekog od poznatih svjetskih brendova izdvajaju od 20 do 50 KM.

"Građani jako puno kupuju odjeću. Prije je to bilo manje izraženo, jer su se građani krili, ali sada je drugačije. Kod nas dolaze razni profili, od onih građana s niskim budžetom do osoba koje imaju visoke plate", kaže nam Adela Hadžiomeragić, prodavačica u jednoj "second hand" prodavnici.

Ističe da je riječ o robi koja se uvozi iz Njemačke, naglasivši da su cijene u njenoj prodavnici pristupačne, a kreću se od jedne do 30 KM.

"Robu izlažemo po osnovu godišnjeg doba, a sniženja smo imali pred kraj decembra te tokom cijelog janura. Imamo stalne mušterije i ako nam oni sugerišu da je nešto skupo, mi onda cijene korigujemo naspram njih. Cilj nam je da budu zadovolji, sređeni i da dobiju kvalitetnu robu", navela je Hadžiomeragić.

Odgođeno plaćanje


Ona nam je iznijela zanimljivu informaciju da stalne mušterije imaju i mogućnost odgođenog plaćanja.

"Stalnim mušterijama i onima u koje imam povjerenje izlazim i na ovakav način u susret, pa im dam robu 'do plate'. Kroz dosadašnji rad upoznala sam osobe i već znam šta im odgovara, odnosno šta bi vjerovatno kupile te im spakujem, one odnesu kući, probaju i na kraju se vrate da plate", istakla je Omeragić.

Da je trend kupovine polovne odjeće itekako prisutan u Tuzli, osim po riječima svih naših sagovornika uvjerili smo se i sami nekoliko puta.

Stoga, ukoliko već sutra na vašoj doktorici, profesorici ili medicinskoj sestri primijetite neku elegantnu košulju, ili kaput poznate svjetske marke, ne mora značiti da je kupljena u renomiranom centru, jer možda je upravo ona jedna od stalnih mušterija na buvljoj pijaci ili "second hand" prodavnici u kojoj odjeću kupi i na odgođeno plaćanje.


(klix)
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Tuzlaci sve češće kupuju polovnu odjeću, oblačenje od glave do pete za 10 KM

Post by Julia-Klara » 11 Feb 2018, 11:03

Tako i treba!
Ne znam sta se ima naci na Hamewtovoj pijaci, ne volim to "kopanje" po gomili odjece, ali sam velika pristalica secondhand prodavnica i odjece, znate vec.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Tuzlaci sve češće kupuju polovnu odjeću, oblačenje od glave do pete za 10 KM

Post by Vjetar » 11 Feb 2018, 11:18

Julia-Klara wrote: 11 Feb 2018, 11:03 Tako i treba!
Ne znam sta se ima naci na Hamewtovoj pijaci, ne volim to "kopanje" po gomili odjece, ali sam velika pristalica secondhand prodavnica i odjece, znate vec.
Pa naći će polovnu odjeću :cudi
Ne znam zašto kupovati polovnu odjeću ako si u mogućnosti da kupuješ novu? Tužno je to što ovdje ima puno njih koji nisu u mogućnosti, pa prodaja polovne odjeće ide ovako dobro. I ne mislim da ovako treba, jer su ovi ljudi prinuđeni da ovo rade. Cijene nove odjeće ovamo su i skuplje nego na zapadu, ako gledamo na ove jeftine proizvode. A to je do potpune neuređenosti našeg tržišta, doslovno divljeg zapada, gdje skoro da ne postji nikakava kontrola (ili bar ne ona koja se ne može mitom anulirati).
Siguran sam da bi svi ovi iz uvodne priče vrlo rado zamijenili Hametovu pijacu za neki butik nove odjeće, da to mogu sebi priuštiti.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Tuzlaci sve češće kupuju polovnu odjeću, oblačenje od glave do pete za 10 KM

Post by Nice try » 11 Feb 2018, 17:02

Naravno, ko bi kupovao polovnu da može novu?
Nevolja čovjeka natjera, ništa drugo nije u pozadini ove priče.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

Post Reply

Return to “Razno”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests