Zanimljivosti

Različite teme koje ne spadaju u ostale podforume

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Zanimljivosti

Post by storm » 06 Jan 2019, 10:15

:sok

Žena koja je u komi 14 godina odjednom rodila
S.V.

Image
Screenshot: YouTube
POLICIJA je pokrenula istragu o seksualnom zlostavljanju u bolnici u Phoenixu, nakon što je žena koja je u komi najmanje 14 godina rodila dijete, piše CBS.

Izvor tvrdi da je incident u kojem se gotovo utopila žrtvu ostavio u vegetativnom stanju, a još je otad pacijentica medicinskog objekta Hacienda Healthcare.

Djelatnici bolnice nisu znali da je trudna sve dok nije rodila.

Medicinske sestre primijetile su nešto čudno kad je počela "stenjati" u krevetu. Policija se boji da je silovana u komi, nakon čega je ostala u drugom stanju.

Izvor kaže i kako je pacijentici potrebna stalna pomoć, zbog čega "puno ljudi" ima pristup njezinoj sobi.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
toxic
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20588
Joined: 26 Jul 2016, 15:22
Location: My Own World
Status: Offline

Re: Zanimljivosti

Post by toxic » 06 Jan 2019, 14:35

wtf?
Trudnoca traje 9 meseci, kako je moguce da to nije primetilo osoblje koje se brine o njoj :hm
𝗪𝗲'𝗿𝗲 𝗔𝗹𝗹 𝗠𝗮𝗱 𝗛𝗲𝗿𝗲

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Zanimljivosti

Post by storm » 06 Jan 2019, 15:00

toxic wrote: 06 Jan 2019, 14:35 wtf?
Trudnoca traje 9 meseci, kako je moguce da to nije primetilo osoblje koje se brine o njoj :hm
Mislim, da neće biti pretesko otkriti počinitelja...
Nije ležala na autobusnoj stanici :lud
Mora biti spisak ovlaštenih, pa DNK test prema tome...
Koja je bolest silovati ženu u višegodišnjoj komi :lup
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Re: Zanimljivosti

Post by Mala_Mu » 07 Jan 2019, 13:33

Frizerski salon 60ih godina prošlog stoljeća.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3693 times
Status: Offline

Re: Zanimljivosti

Post by srculence7 » 07 Jan 2019, 22:22

Porez na bradu :hihi

Porez na bradu vuče svoje korijene iz 16. stoljeća u Engleskoj. Kralj Henrik VIII., koji je i sam nosio bradu, uveo je 1535. godine „porez na bradu“ u svojem kraljevstvu.


Image

Iznos poreza ovisio je o društvenom statusu pojedinca; čim viši status je osoba imala, plaćala je veći porez, čime je brada zapravo postala statusni simbol.

Nakon što je porez na bradu ukinut, njegova kćerka, kraljica Elizabeta I. ponovno je uvela porez, te se plaćao porez na svaku bradu koja je bila duža od dva tjedna rasta.

U Rusiji, car Petar I Veliki, u nastojanju moderniziranja ruskog društva, uveo je porez za sve muškarce koji su nosili bradu ili brkove.

Image

Visina poreza također je ovisila o statusu osobe. Predstavnici sudova, vojske ili vlasti morali su plaćati 60 rubalja godišnje, bogati trgovci plaćali su 100 rubalja godišnje, dok je ostatak trgovaca i građanstva plaćao 60 rubalja na godinu. Seljaci su bili oslobođeni poreza.

Svaki muškarac koji bi platio porez dobio bi posebnu kovanicu kojom je dokazivao da je njegov porez plaćen. Ta kovanica je bila od srebra ili bakra, sa prikazom ruskog orla na jednoj strani, dok je na drugoj strani bio prikaz donjeg dijela lica sa nosom, ustima, brkovima i bradom.

Image

Oni koji su odbijali platiti porez na bradu bili bi kažnjeni tako što bi ih se javno obrijalo. Porez na bradu ukinut je 1772. godine.

Izvor: Vintage News
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Re: Zanimljivosti

Post by Mala_Mu » 09 Jan 2019, 23:29

Kuhar iz Kine preminuo je nakon što ga je ujela odsječena glava zmije koju je kuhao za goste restorana.



:noga

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zanimljivosti

Post by Socrates » 09 Jan 2019, 23:36

Mene iz Kine ništa vise ne iznenadjuje.
. . . . . . . . .

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Re: Zanimljivosti

Post by Mala_Mu » 10 Jan 2019, 17:36

U saveznoj državi Florida postoji zakon koji vam dozvoljava da razbijete staklo automobila i oslobodite kućnog ljubimca kojeg je vlasnik ostavio u vozilu, na velikoj vrućini.

User avatar
toxic
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20588
Joined: 26 Jul 2016, 15:22
Location: My Own World
Status: Offline

Re: Zanimljivosti

Post by toxic » 10 Jan 2019, 18:04

Mala_Mu wrote: 10 Jan 2019, 17:36 U saveznoj državi Florida postoji zakon koji vam dozvoljava da razbijete staklo automobila i oslobodite kućnog ljubimca kojeg je vlasnik ostavio u vozilu, na velikoj vrućini.
:ok
U Kanadi ne smes ni da ostavis ljubimca u autu bez nadzora.
𝗪𝗲'𝗿𝗲 𝗔𝗹𝗹 𝗠𝗮𝗱 𝗛𝗲𝗿𝗲

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Re: Zanimljivosti

Post by Mala_Mu » 14 Jan 2019, 22:28

Fotografije su napravljene u razmaku od samo par minuta. Na njima je Jozef Gebels, jedan od najvećih nacista i Hitlerov najbolji prijatelj. Par trenutaka pre nego što je napravljena druga fotka, Gebels je saznao da je fotograf Jevrej.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Zanimljivosti

Post by Mutevelija » 14 Jan 2019, 23:19

Zidovi su inteligentna nacija.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Zanimljivosti

Post by Mutevelija » 15 Jan 2019, 00:54

Bosanci i Hercegovci su potomci drevnih lovaca mamuta
... This is likely a legacy of the Upper Paleolithic Gravettian culture — a culture of mammoth hunters. Yes, Bosnians and Herzegovinians are descended from ancient mammoth hunters!
Image
https://www.zmescience.com/medicine/nut ... -14042017/

Image
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37873
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2941 times
Been thanked: 2280 times
Status: Offline

Re: Zanimljivosti

Post by Pasaga » 20 Jan 2019, 21:17

https://avaz.ba/showbiz/jet-set/450995/ ... -pjevacica


Nikad nebih povjerovao u ovako nesto....
Vidim ,fakta je.
Citao sam dosta o toj ruznoj epizodi tog vremena,ovom se nisam nadao.
Medjutim,i danas traju sporovi,traume ljudi.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3693 times
Status: Offline

Re: Zanimljivosti

Post by srculence7 » 22 Jan 2019, 03:23

IZNENADIĆE VAS
JEZIVO ZNAČENJE DEČIJE PESME: Ringe, ringe raja

"Ringe, ringe raja, doš'o čika Paja..." pesmica je uz koju smo svi odrastali. Voleli smo je, pevamo je i svojoj deci, ali istina koja se krije iza nje, nije ni malo naivna

Naime, "Ringe, ringe, raja" se u 17. veku u Londonu odnosila na kugu, pšaku bolest koja je odnela moge živote. Međutim, pesmica je nastala mnogo pre toga.

Ring je na engleskom jeziku prsten ili krug, a "Ring of Roses" (crveni prsten, prsten od ruža) označava prve simptome kuge – crvenasti krugovi na koži…

Izvorno, pesmica izgleda ovako:

Ring-a-ring o' roses,
A pocket full of posies,
A-tishoo! A-tishoo!
We all fall down.

Cows in the meadows
Eating buttercups
A-tishoo! A-tishoo!
We all jump up.

Dakle, engleskoj verziji nema govora o čika Paji, jajima, mućku i čučanju.

Radi se o opakoj bolesti koja kosi decu pred sobom. Zbog toga tekst i govori: prsten od ruža, pun džep buketića, a-pćiha, svi padamo…



Prva strofa dečije pesmice govori o bolesti i umiranju, a druga o leku i ozdravljenju: Krave na poljani, pasu lekovito bilje (žablji cvet), a-pćiha, svi skačemo…

U ovoj pesmi spominju se dva cveta – Ruža i žablji cvet, jedan je crvene boje, poput crvenih prstenova koji predstavljaju simptome kuge, a drugi cvet je žut i tradicionalno se koristio kao lek protiv groznice, upala, reume, iritacija kože i slično…

Pesmica se pevala slično kao i kod nas – deca se uhvate za ruke i formiraju kolo oko jednog deteta, igraju oko njega i pevaju pesmu. Ko je najsporiji u kolu u sledećem krugu stoji u sredini (postaje Rosie – Ružica).

Simbolično, dete u sredini predstavlja osobu obolelu od kuge, samu, izolovanu. U kasnijim verzijama, dete koje stoji u sredini na kraju pesmice poljubi nekoga iz kola i tako ga "zarazi" da ono postane Ružica, te zamene mesta…

Od kada je nastala, pesmica Ringe Raja imala je mnogo prepeva i verzija na različitim jezicima, a kako je prsten od ruža postao čika Paja koji donosi jaja od kojih je jedno mućak, nije izvesno.

U našoj verziji, dete u sredini predstavlja mućak. Deca se vrte u kolu i pevaju pesmicu. Na kraju sva deca čučnu (simbolično popadaju). Koje dete zakasni, postaje mućak i ide u sredinu…

Ringe, ringe, raja
doš'o čika Paja
pa pojeo jaja,
jedno jaje muć,
a mi djeca čuč.

Međutim, koreni ove dečje pesmice sežu još dalje od 17. veka i pošasti koje su morile svet. Smatra se da je ovo u početku bila dečja igra koja se zaista igrala oko ružinog drveta, koje je u paganizmu bilo simbol života, svetlosti, nadarenosti natprirodnim moćima.

Dakle, ova dečija pesmica datira još iz paganskog doba. Kijanje, koje se spominje u pesmi, simbolizuje izlazak duše iz tela. Paganski narodi su verovali da duša može da nam pobegne iz tela prilikom jakog kijanja, zbog čega se i razvio običaj da se prilikom kijanja ruka stavlja na usta i nos. Tek kasnije, mnogo kasnije, sa otkrićem bakterija i virusa, stavljanje ruke na usta postalo je način da se spreči širenje bolesti.

Od ovog narodnog verovanja potiče i izraz "duša u nosu". "Duša mi je u nosu" – ovim izrazom saopštavamo da smo toliko iscrpljeni da smo na ivici smrti – duša se popela u nos i samo što ne izađe iz tela.

(b92. net)
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3693 times
Status: Offline

Re: Zanimljivosti

Post by srculence7 » 22 Jan 2019, 03:26

Obratila sam pažnju na englesku verziju tek kad se Sergej rodio pošto je uživao da sluša pesmice a baby tv mu je bio omiljeni kanal. Kasnije i pročitala nešto više o njoj.
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Penzioner iz Zagreba koji je nasmijao regiju tvrdi da je bio prvi maneken u Jugoslaviji

Post by Mala_Mu » 22 Jan 2019, 12:44

Image
Penzioner iz Zagreba koji je postao hit na internetu kada su ga pitali plaši li se gripe zove se Talijat Selmani i za sebe tvrdi da je bio prvi maneken u Jugoslaviji.

Ekipa Jutarnjeg lista razgovarala je s ovim penzionerom koji je postao hit na internetu kada je izjavio:

"Ne postoji gripa, zlato moje, 82 godine, nikad bolestan, nikad kod doktora. To zapamtite svi. Sramota, penzioneri su uništili zdravstvo. Boli me ruka, boli me noga, sve me boli... Vježbaj, pi*da ti materina".



Rodom je iz Albanije, a u Zagreb je došao 1960. godine nakon što se vratio iz vojske. Radio je u Hrvatskom telekomu i ukopčavao domaćinstva na telefonsku mrežu. Tako je upoznao cijeli Zagreb, ali uz dnevni posao imao je i još jedan. Naime, kako kaže, bio je i maneken.



"Ne samo maneken, nego prvi maneken u Jugoslaviji. Radio sam reklame za Varteks, Kamensko, reklamirao sam hranu, piće, u jednoj reklami sam glumio šeika za bivši Interkontinental, sadašnju Esplanadu. Za Pitralon sam snimao reklame još do prije deset godina", otkriva te dodaje da je neke reklame snimao i sa svojom suprugom, za koju kaže da je najljepša žena na svijetu.

klix.ba

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Penzioner iz Zagreba koji je nasmijao regiju tvrdi da je bio prvi maneken u Jugoslaviji

Post by Krokodil Behko » 22 Jan 2019, 17:09

Sramota, penzioneri su uništili zdravstvo. Boli me ruka, boli me noga, sve me boli... Vježbaj, pi*da ti materina".

:D. :D. :D.

Jučer su u pola osam okupirali prostor ispred labaratorije 90% penzioneri i bilo ih je oko 50 :grana
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81262
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10211 times
Been thanked: 7083 times
Status: Offline

Re: Penzioner iz Zagreba koji je nasmijao regiju tvrdi da je bio prvi maneken u Jugoslaviji

Post by Julia-Klara » 22 Jan 2019, 18:39

Eh ne pregledala ja sad stare reklame i trazila ga... A iz aviona se po akcentu cuje da je aljbanez :valja
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Offline

Re: Penzioner iz Zagreba koji je nasmijao regiju tvrdi da je bio prvi maneken u Jugoslaviji

Post by Maja » 22 Jan 2019, 18:41

No pics no care.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81262
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10211 times
Been thanked: 7083 times
Status: Offline

Re: Penzioner iz Zagreba koji je nasmijao regiju tvrdi da je bio prvi maneken u Jugoslaviji

Post by Julia-Klara » 22 Jan 2019, 18:42

"Vjezbajte, pics vam materina" :valja
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Post Reply

Return to “Razno”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests