Kako razlikovati falsifikovanu i originalnu robu?

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120162
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7771 times
Status: Offline

Kako razlikovati falsifikovanu i originalnu robu?

Post by Krokodil Behko » 04 Apr 2012, 09:34

Image

Falsifikatori svjetski poznatih brendova toliko su se izvještili da je vrlo teško prepoznati kopiju, ali i srpski carinici su se u otkrivanju falsifikovane robe pokazali kao vrlo vješti - istaknuto je na seminaru o prepoznavanju žiga u Privrednoj komori Beograd.

Kupac bi trebalo da posumnja na “falš” proizvod ako je cijena nerealno niska, ako ima slovnih grešaka na deklaraciji, što je karakteristično za kineske falsifikatore, ili su renomirani svjetski proizvodi upakovani u obične kese za đubre – objavljeno je na sajtu euraktiv.rs.

Garancija originala proizvoda su unaprijed poznate transportne rute, pa čak i carinski prelazi na koje roba dolazi, pa tako farmerke “Levis” dolaze u Srbiju isključivo iz distrubutivnog centra u Varaždinu u Hrvatskoj ili iz Češke.

Originalna “Adidas” oprema ulazi na srpsko tržišste isključivo iz Grčke, i to preko prelaza Preševo, originalni “Tojota” dijelovi iz pogona u Belgiji stižu u Austriju, a odatle u Srbiju, što znači da su svi dijelovi koji dolazi iz drugih zemalja kopija.

U fabrikama lažnih “leviski” uobičajena je greška u pisanju naziva brenda, pa se umjesto običnog “v” piše “duplo v”, odnosno “Lewi’s” umjesto “Levi’s”, a osim toga “leviske” se ne pakuju pojedinačno u plastičnu kesu, osim onih svijetlih.

Zanimljivo je da oni koji kopiraju pričvršćuju papirne etikete za farmerke običnim metalnim spajalicama što originalni proizvođač nikako ne radi.

Farmerke “Levis” mogu se kupiti samo u devet radnji u Srbiji, od kojih su dvije u Beogradu, boja poruba je najčešće narandžasta i porub ide do kraja pojasa koji je najdeblji i zahtijeva dobru šivaću mašinu. Najviše lažnih “leviski” dolazi iz Kine i Turske,a ranije je kopiranje cvjetalo u Novom Pazaru, ali sada je to znatno smanjeno.

Japanski proizvođač automobila “Tojota” ima problema sa lažnim dijelovima na tržištu Srbije, a glavne destinacije lažnih “Tojota” dijelova su Kina, Tajland i Bliski istok, kao i Turska, istočna Evropa i istočna Njemačka.

Na filterima za ulje plagijatori vole da stave uvijek “made in Japan”, iako ih “Tojota” pravi u Kini. Najviše se kopiraju filteri, dijelovi za kočnice, kopče za kaiše, ali i branici, grijači, patosnice, prekrivači za sjedišta, oprema za navigaciju i “stilska” dodatna oprema.

Dosta kopija šminke brenda “Este Loder” dolazi iz Kine, a najviše se kopiraju “Klinik proizvodi”, “Bobi Braun” set četki za šminkanje i “Mek” ruževi za usne. Kopije sjenki u pakovanju sadrže i po 12 različitih boja dok se originalno pakuju najviše tri boje.

Na skupu je rečeno da japanska kompanija za proizvodnju štampača i štamparske opreme “Brader” najviše problema ima sa kopiranjem ketridža i termalnih traka, a budući da su falsifikatori unaprijedili tehnologiju kopiranja holograma, kupci bi trebalo da koriste karticu za testiranje holograma.

Stručnjaci koji se bave zaštitom brendova ističu da originalne proizvode ne možete kupiti na ibeju (e-bay), pijaci, buvljaku ili na uličnoj tezgi.

Srpski carinici su samo u prošloj godini na granici otkrili pola miliona komada odjeće, oko 250.000 igračaka i oko 13.000 komada kozmetike i parfema.
online

User avatar
nezaboravna
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3716
Joined: 07 Dec 2011, 11:55
Location: tebi u srcu
Status: Offline

Re: Falsifikatori svjetski poznatih brendova se izvještili

Post by nezaboravna » 04 Apr 2012, 09:37

Ma kinezi sve mogu kopirat stvarno su strucnjaci za kopiranje
Tko ti priča o tuđim manama, drugima će pričati o tvojim
Ako ti život da 1000 razloga za plač, ti nađi 1001 razlog za smijeh.

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kako razlikovati falsifikovanu i originalnu robu?

Post by gejsha » 04 Apr 2012, 17:43

Danas ima dosta tih falsifikata i sve više liče na originale..
Sjećam se kada sam bila u fazonu rockerice i nosila starke converse, uvijek bi me živcirale one sa pijace, a sve više su ličile na original :oo
I prijateljica iz razreda govori ovoj drugoj da su joj starke ljepše od mojih (a kod nje bile neke bezveze), kaže ova jedna:Ali kod nje su sa zvjezdicooom :DD

Nerviraju me one fals tašne sa velikim natpisima, ako sebi već ne možeš priuštiti original, nemoj se ni blamirati..kao da je toliko bitna ta marka uostalom.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Kako razlikovati falsifikovanu i originalnu robu?

Post by Zagorka » 04 Apr 2012, 17:50

Kako razlikovati original od kopije?

I ne trudim se,kupim kopiju. :kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9730
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Status: Offline

Re: Kako razlikovati falsifikovanu i originalnu robu?

Post by String » 04 Apr 2012, 18:04

Ne znam sta da kazem... I pored tih kopija meni su sumnjivi i "originali" koji nam se nude. Moramo biti svjesni da i ti veliki proizvodjaci imaju robu koju plasiraju u trece zemlje, koja nije niti priblizno istog kvaliteta. Recimo, kupio sam jedne zime kao gojzerice marke McKinley koje su se poderale kao kesa za manje od 2 mjeseca. Zamisli unutra pise na jednom papiricu da koristis ISKLJUCIVO Alpina impregnacijski srpej za obucu ukoliko zelis da ona traje duze. ??? Ma daj baaaaaaa. :plavi To mi je isto kao da sam kupio Njemackog ovcara u Njemackoj i da mi uz njega dodje papiric na kojem pise da ga hranim iskljucivo "Brajlovic" bosanskom sudzukom....idi bre... :lud
Inace spadam u skupinu ljudi koji se na neki nacin stide da im na odjeci bude ispisana marka proizvoda. Nekako mi to vise za snobove...
Image

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Kako razlikovati falsifikovanu i originalnu robu?

Post by Julia-Klara » 04 Apr 2012, 18:09

String wrote:Ne znam sta da kazem... I pored tih kopija meni su sumnjivi i "originali" koji nam se nude. Moramo biti svjesni da i ti veliki proizvodjaci imaju robu koju plasiraju u trece zemlje, koja nije niti priblizno istog kvaliteta. Recimo, kupio sam jedne zime kao gojzerice marke McKinley koje su se poderale kao kesa za manje od 2 mjeseca. Zamisli unutra pise na jednom papiricu da koristis ISKLJUCIVO Alpina impregnacijski srpej za obucu ukoliko zelis da ona traje duze. ??? Ma daj baaaaaaa. :plavi To mi je isto kao da sam kupio Njemackog ovcara u Njemackoj i da mi uz njega dodje papiric na kojem pise da ga hranim iskljucivo "Brajlovic" bosanskom sudzukom....idi bre... :lud
Inace spadam u skupinu ljudi koji se na neki nacin stide da im na odjeci bude ispisana marka proizvoda. Nekako mi to vise za snobove...
ista sam ko ovo podebljano :)
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kako razlikovati falsifikovanu i originalnu robu?

Post by Konsultant » 04 Apr 2012, 19:11

madam Bovary wrote:Kako razlikovati original od kopije?

I ne trudim se,kupim kopiju. :kafa
prejako!!! :plavi :cool

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120162
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7771 times
Status: Offline

Re: Kako razlikovati falsifikovanu i originalnu robu?

Post by Krokodil Behko » 04 Apr 2012, 19:54

Ja opet, spadam medju ljude, koji ne moraju procitati ispis, da bi znali, da li je
neka roba fals ili ne. da ponovim, nisam nesto opterecen time ali original je
original. Ovo sto rece String, za razliku u kvalitetu i tih originalnih proizvoda,
tacno je do kraja. Imao sam adidaske, koje su se raspale posle nekoliko mjeseci.
To bas i ne lici na adidas.
online

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Kako razlikovati falsifikovanu i originalnu robu?

Post by STrendzer » 04 Apr 2012, 21:37

kvalitet,odnosno original se da i na pogled a pogotovu dodir primijetiti,naravno ne sto-posto ali u sustini original ima nesto u sebi da kazem "originalno" i zato i jeste original...dovoljno je ako pogledate sve detalje natpisa,nacin kako je to napisano,intezitet farbe slova,dopadljivost,osjecaj pri dodiru,opticki osjecaj,nacin kako je roba postavljena u radnji,ime radnje,blizina drugih marki itd...

volim nosit original ako sebi to mogu priustit iz vise razloga,da ne duljim o tome reci cu samo ovo,
Original se osjeca originalno!


nekad davno sam kupovao obicne patike,nemarkirane,bile su jeftine ali su opticki izgledale lijepo,nosis ih 2 sedmice one pocnu da zaudaraju,materijal ne difuzira(dise),osim toga osjetis svaki kamencic na koji slucajno stanes...poslije sam kupio skuplje,markirane patike...razlika u cijeni trodupla ali osjecaj i kvalit drasticno razlicit,ne mosh ih poderat tako brzo itd...
kad sam nekad davno kupovao nemarkirani jeans nisam bio bas zadovoljan s njim,to se da primijetit tek kad covjek obuce odgovarajuci markirani dio odjece,obuce itd...
mislim da nisam posebno opterecen markiranom robom ali volim kvalitet,onaj osjecaj ugodnosti zbog necega sto ti lijepo i originalno stoji,rado ga i platim ako imam lovu..

ako ne bih mogao kupit ne bi bilo frke,nuzda mijenja zakone a covjek se navikne na sve...

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kako razlikovati falsifikovanu i originalnu robu?

Post by gejsha » 04 Apr 2012, 21:41

String wrote:Ne znam sta da kazem... I pored tih kopija meni su sumnjivi i "originali" koji nam se nude. Moramo biti svjesni da i ti veliki proizvodjaci imaju robu koju plasiraju u trece zemlje, koja nije niti priblizno istog kvaliteta. Recimo, kupio sam jedne zime kao gojzerice marke McKinley koje su se poderale kao kesa za manje od 2 mjeseca. Zamisli unutra pise na jednom papiricu da koristis ISKLJUCIVO Alpina impregnacijski srpej za obucu ukoliko zelis da ona traje duze. ??? Ma daj baaaaaaa. :plavi To mi je isto kao da sam kupio Njemackog ovcara u Njemackoj i da mi uz njega dodje papiric na kojem pise da ga hranim iskljucivo "Brajlovic" bosanskom sudzukom....idi bre... :lud
Inace spadam u skupinu ljudi koji se na neki nacin stide da im na odjeci bude ispisana marka proizvoda. Nekako mi to vise za snobove...
A ima onih koji naopako okreću jakne na stolici samo da im se marka ugleda :hihi
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Kako razlikovati falsifikovanu i originalnu robu?

Post by Zagorka » 04 Apr 2012, 21:54

Oni koji misle da nose originale u 99 % slucajeva se varaju.Toliko.Razlika je samo u tome sto plate mnogo vise.

Bilo je na tv-u,cak i torbe koje nose osobe poput Bandiceve zene su laznjaci,malo ko to moze i prepoznati.Sad da vam daju dvije,po cem cete znati?Nebi imali pojma.

Dosao je covjek koji je znao da kad se razasije postava na dnu ima mala plocica koja znaci da je to original.Kako bi to neko od nas mogao znati?

Najzad,nisam sponzorusa poput Hane Hadziavdagic,normalna sam zena,nije mi problem obuci pamucnu majicu i obicne farmerice,bez potpisa,zivim zivot ne opterecujuci se tim glupostima. :kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Kako razlikovati falsifikovanu i originalnu robu?

Post by STrendzer » 04 Apr 2012, 22:26

madam,ne bih se sasvim slozio sa ovim gore sto tvrdis..

ima naravno dobre robe u "zoni" da kazem neke srednje cijene koja nije ni markirana a ni falc,jednostavno trend roba malo bolje uradjena...

probao sam ba kupim kod nas jeans pijacarski,obucem tri puta i pocnu konci ppucat i da se osipaju,kupila sestra u Tz na pijaci papuce,navodno kozne(nisu bile bas ni najevtinije),sutradan otisla kod komsinice na kafu,ostavila papuce na ljetnom suncu,kad je posla kuci oni kaisevi se izvukli iz djona,ma daj ba,srot je srot!... :oo :plavi :plavi ..

ljudi dole kod nas kupe negdje falc motornu pilu STIHL,ne vrijedi ni prebijene pare,odmah se pokvari i ne moze da sijece a kosta malo,nakon sto izgube sto puta zivce s tom motorkom odluce kupit original koji je skup ali dobar..a da su odmah kupili ono sto valja mogli su onu prvu sumu ustedit..jedan sam od onih koji voli odmah dobro platit ako mogu pa imat stvar ili robu koja valja i biti miran nego dva puta kupoavti i placati...

ovo je samo moje misljenje,svako naravno moze da cini kako mu volja..

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Falsifikatori svjetski poznatih brendova se izvještili

Post by mrki62 » 04 Apr 2012, 23:31

nezaboravna wrote:Ma kinezi sve mogu kopirat stvarno su strucnjaci za kopiranje
Prošla su vremena kad su se oni bavili time, sad uglavnom iz drugih država odlaze u Kinu , da bi tamo postavili fabrike i Kinezi rade po programu gazde čija je fabrika :D
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kako razlikovati falsifikovanu i originalnu robu?

Post by Dust » 05 Apr 2012, 01:52

Neko je pametno rekao: "Nisam toliko bogat, da kupujem jeftine stvari."
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kako razlikovati falsifikovanu i originalnu robu?

Post by gejsha » 05 Apr 2012, 11:37

Pa ako nije original, ne mora odmah biti neka jeftina stvar.Vi odmah pomislite na neku tamo pijačarsku odjeću koja se odmah raspada..
Znate li za zlatnu sredinu..
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kako razlikovati falsifikovanu i originalnu robu?

Post by Konsultant » 05 Apr 2012, 15:29

gejsha wrote:Pa ako nije original, ne mora odmah biti neka jeftina stvar.Vi odmah pomislite na neku tamo pijačarsku odjeću koja se odmah raspada..
Znate li za zlatnu sredinu..
kvalitetna imitacija orginala?

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kako razlikovati falsifikovanu i originalnu robu?

Post by gejsha » 05 Apr 2012, 15:57

Konsultant wrote:
gejsha wrote:Pa ako nije original, ne mora odmah biti neka jeftina stvar.Vi odmah pomislite na neku tamo pijačarsku odjeću koja se odmah raspada..
Znate li za zlatnu sredinu..
kvalitetna imitacija orginala?
Nisam baš mislila na imitacije, nego na neku odjeću koja ne košta baš mnogo, a izdržljiva je.
Važno je da je podnošljiv materijal.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Kako razlikovati falsifikovanu i originalnu robu?

Post by Julia-Klara » 05 Apr 2012, 16:02

ja volim second hand shopove :) i buvljake isto...na pijaci nisam nikad kupovala, u markiranim buticima isto tako, ali neke srednje prodavnice nikad nisam zaobilazila... zasto bi Gucci cipela bila bolja od Josef Seibel? Nije vala... Ili CA jeans od onog od Valentina , ili sta ja znam...
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kako razlikovati falsifikovanu i originalnu robu?

Post by gejsha » 05 Apr 2012, 16:12

Julia-Klara wrote:ja volim second hand shopove :) i buvljake isto...na pijaci nisam nikad kupovala, u markiranim buticima isto tako, ali neke srednje prodavnice nikad nisam zaobilazila... zasto bi Gucci cipela bila bolja od Josef Seibel? Nije vala... Ili CA jeans od onog od Valentina , ili sta ja znam...
Naravno da nisu bolji, samo što pojedinci čim im kažeš da nešto nije markirano pomisle na one najobičnije patike koje se odmah poderu.
Ko kaže da replay pantale vrijede kolika im je cijena?
Ne vrijede,ali eto..za farmerke dati preko 200 KM,haha, nisam poludjela..
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kako razlikovati falsifikovanu i originalnu robu?

Post by gejsha » 05 Apr 2012, 16:14

Jednom sam kupila LTB farmerke i dala cijelo bogatsvo za njih i izderale su se Boga mi brže od nekih drugih.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

Post Reply

Return to “MODA”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests