Islam

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
Ariel
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11761
Joined: 14 Sep 2019, 02:25
Status: Offline

Re: Islam

Post by Ariel » 04 Jan 2020, 22:10

Nisam znala gdje da ovo stavim, ali nesto sto sam procitala na klixovom forumu, ima veze sa Islamom.

Jedan od najvecih problema islamskog svijeta je pogresna i stetna logika.

Oni misle da to sto stradaju vec stoljecima je dokaz njihove vjere, cvrstine i dosljednosti.

Upravo ubratno - njihove patnje, razjedinjenost i porobljenost je krunski dokaz njihovog nerazumijevanja i misinterpretacije vjere.

Njihove nevolje su u biti Bozija kazna i poruka da se konacno promijene te odbace pogresno dogme i obicaje kojih se slijepo drze vec stoljecima.

Ako konacno ne dodju vjeri i pameti, onda ce ponavljati identicne greske i u buducnosti, te ce prolaziti kroz nove ratove, pokolje i stradanja.

Jedino im cista vjera i Knjiga mogu pruziti novi sistem vrijednosti, razmisljanja, djelovanja i rjesavanja kronicnih problema.

Bez vjere nema ni napretka.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 04 Jan 2020, 22:20

Snowie wrote: 04 Jan 2020, 22:10 Nisam znala gdje da ovo stavim, ali nesto sto sam procitala na klixovom forumu, ima veze sa Islamom.

Jedan od najvecih problema islamskog svijeta je pogresna i stetna logika.

Oni misle da to sto stradaju vec stoljecima je dokaz njihove vjere, cvrstine i dosljednosti.

Upravo ubratno - njihove patnje, razjedinjenost i porobljenost je krunski dokaz njihovog nerazumijevanja i misinterpretacije vjere.

Njihove nevolje su u biti Bozija kazna i poruka da se konacno promijene te odbace pogresno dogme i obicaje kojih se slijepo drze vec stoljecima.

Ako konacno ne dodju vjeri i pameti, onda ce ponavljati identicne greske i u buducnosti, te ce prolaziti kroz nove ratove, pokolje i stradanja.

Jedino im cista vjera i Knjiga mogu pruziti novi sistem vrijednosti, razmisljanja, djelovanja i rjesavanja kronicnih problema.

Bez vjere nema ni napretka.
U Islamu zivot ovaj (dunjaluk) i nema posebno znacenje, pa je odatle i izvor svih stradanja.

Ako uzmes koncept da je ahiret tj (onaj svijet bolji od ovoga, sta ce ti izucavanje nauke i bavljenje njome ako ti je bolje raditi djela koja su za onog svijeta a koja nemaju poseban znacaj na ovome svijetu).
Muslimani mogu se baviti kao Židovi naukoma, ali Judaizam i Islam se razlikuju po svom konceptu gledanja na svijet, Bog u Judaizmu voli kad je vjernik bogat i kad zgrće lovu, u Islamu Bog ne voli kad puno zgrces lovu a ne trosis na "Njegovom putu".
Sad Boziji put je opsiran pojam.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by insomnia » 05 Jan 2020, 02:05

E jesi nasla koga ces citirati 😂
De procitaj mu ostale postove na toj temi
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Šapurast
Na probnom
Na probnom
Posts: 86
Joined: 28 Nov 2019, 22:59
Status: Offline

Re: Islam

Post by Šapurast » 05 Jan 2020, 15:39

Mutevelija, ima li sta u kuranu i hadisima o sisanju utorkom? Moji mi govore da je pokudjeno u islamu da se utorkom sisamo
Cist kao rijeka a tajnovit kao nebo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120364
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7874 times
Status: Online

Re: Islam

Post by Krokodil Behko » 05 Jan 2020, 17:14

Nostalgija wrote: 05 Jan 2020, 15:39 Mutevelija, ima li sta u kuranu i hadisima o sisanju utorkom? Moji mi govore da je pokudjeno u islamu da se utorkom sisamo

Ako se ošišaš u utorak, nećeš ići u dženet, nego u zadnji krug džehenema, skupa sa šijama, feministkinjama i Peđom Kojovićem.
online

User avatar
Šapurast
Na probnom
Na probnom
Posts: 86
Joined: 28 Nov 2019, 22:59
Status: Offline

Re: Islam

Post by Šapurast » 05 Jan 2020, 20:11

Hvala na sarkasticnom odgovoru, ali treba mi ozbiljan odgovor. Ovi moji stalno zabranjuju u utorak se sisat i to
Cist kao rijeka a tajnovit kao nebo

User avatar
vrhbosnica
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11970
Joined: 13 Oct 2019, 20:16
Been thanked: 25 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by vrhbosnica » 05 Jan 2020, 20:14

Ja kontala pitas za sisanje, ne šišanje..i kontam se..wtf..kakvo sad sisanje :plavi
Svima nama, kadli-tadli, valja krenuti na "finalno putovanje", u Dženet ili Džehenem, Raj ili Pakao, svejedno. Gdje ću ja završiti nije mi dostupno znati, ali znam jedno: poći ću iz Sarajeva...

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 05 Jan 2020, 20:21

Nostalgija wrote: 05 Jan 2020, 15:39 Mutevelija, ima li sta u kuranu i hadisima o sisanju utorkom? Moji mi govore da je pokudjeno u islamu da se utorkom sisamo
Ima nekih predaja samo ne znam koliko su autenticne da je Utorak baksuzan
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120364
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7874 times
Status: Online

Re: Islam

Post by Krokodil Behko » 05 Jan 2020, 20:36

vrhbosnica wrote: 05 Jan 2020, 20:14 Ja kontala pitas za sisanje, ne šišanje..i kontam se..wtf..kakvo sad sisanje :plavi

Sram te bilo :sok
Zabranjeno je sisanje i slušanje muzike :ban
online

User avatar
vrhbosnica
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11970
Joined: 13 Oct 2019, 20:16
Been thanked: 25 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by vrhbosnica » 05 Jan 2020, 20:44

Krokodil Behko wrote: 05 Jan 2020, 20:36
vrhbosnica wrote: 05 Jan 2020, 20:14 Ja kontala pitas za sisanje, ne šišanje..i kontam se..wtf..kakvo sad sisanje :plavi

Sram te bilo :sok
Zabranjeno je sisanje i slušanje muzike :ban
pa znam ja da je zabranjeno..reko jel moguce da je neko nasao rupu u zakonu da se samo utorkom ne smije :hihi
Svima nama, kadli-tadli, valja krenuti na "finalno putovanje", u Dženet ili Džehenem, Raj ili Pakao, svejedno. Gdje ću ja završiti nije mi dostupno znati, ali znam jedno: poći ću iz Sarajeva...

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 05 Jan 2020, 21:17

Joj djecurlio jeste neozbiljna :ljut
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 05 Jan 2020, 21:33

Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119624
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5630 times
Been thanked: 12139 times
Contact:
Status: Online

VAKTIJA ZA 2020 GODINU: EVO KADA SU RAMAZAN, BAJRAMI, NOVA HIDŽRETSKA GODINA

Post by Maja » 05 Jan 2020, 22:25

Image


Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini objavila je vaktiju sa značajnim datumima u 2020. godini.

Prva od četiri odabrane noći, Lejletul-regaib bit će obilježena 27. februara 2020. godine.

U subotu, 21. marta, održat će se Lejletu’l-miradž, noć u kojoj je poslanik Muhammed uzdignut do mjesta do kojeg nikad niko od ljudi ni prije ni poslije njega nije stigao. To se dogodilo 27. noći mjeseca redžeba 621. godine i gdje je, prema Svetoj knjizi, razgovarao s Bogom.


Noć koja najavljuje dolazak Ramazana, Lejletul-berat, bit će obilježena u utorak, 7. aprila. To je noć u kojoj meleki počinju pisati sudbinu čovječanstva i svakog čovjeka pojedinačno za narednu godinu.

Sveti mjesec Ramazana počinje u petak, 24. aprila. Inače, mjesec ramazan je mjesec obaveznoga posta za sve punoljetne, zdrave muslimane koji nisu na putu, koji nekad ima 29, a nekad 30 dana. Naglasit ćemo i da je godina muslimanskog kalendara kraća za deset dana od sunčeve godine, pa se tako ramazan pomjera svake godine za deset dana.


Najodabranija noć prema muslimanskom vjerovanju, Lejletul-kadr, bit će obilježena u utorak, 19. maja 2020. godine. Lejletul-kadr je noć vrijednija od hiljadu mjeseci, a u njoj je počela objava Kur’ana.
Prvi dan ramazanskog Bajrama nastupit će 24. maja 2020. godine, dok će Dan šehida biti obilježen 25. maja.

Tradicionalni mevlud na Buni, odnosno Blagajskoj tekiji, bit će upriličen u subotu, 30. maja. Tradicionalni dani Ajvatovice otpočet će u nedjelju, 28. juna.


Dan sjećanja na žrtve Srebrenice i obilježavanje 25. godišnjice genocida bit će obilježen u subotu, 11. jula.

Dan sjećanja na žrtve Prijedora i doline Sane bit će obilježen devet dana kasnije, 20. jula (ponedjeljak).

Dan Arefata, odnosno dan pred obavljanje tavafa (hodočašća K’abe u Mekki) bit će obilježen u četvrtak, 30. jula. Dan Arefata je dan kada hodočasnici iz cijelog svijeta posjećuju brdo iznad Mekke i na njemu mole za svoje najbliže.


Kurban- bajram bit će obilježen u petak 31. jula. Kurban ili Hadži bajram – veliki su mubarek dani, a običaj je klanje kurbana – što je tradicija Božijeg poslanika Ibrahima – i dijeljenje kurbanskog mesa siromasima, prijateljima, komšijama; i dani hadža – dan boravka nekoliko miliona muslimana u Mekki i Medini. Kurban bajram traje 4 dana.

Nova hidžretska godina odnosno obilježavanje preseljenja muslimana iz Mekke u Medinu, bit će obilježena u četvrtak, 20. augusta.
Potom slijedi Dan Ašure, koji nastupa u subotu, 29. augusta.


Posljednji značajni datum u ovoj godini, dan rođenja poslanika Muhammeda bit će obilježen u četvrtak. 29. oktobra.

Muslimanski kalendar je lunarni, mjesečev kalendar i godina ovog kalendara je kraća 10 dana od godine sunčevog kalendara. Ovakav način računanja vremena usvojen je za vrijeme halife Omera, a za početak računanja vremena uzeta je Hidžra – preseljenje Muhameda iz Mekke u Medinu.

Hidžra se dogodila 622. godine.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81167
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10177 times
Been thanked: 7024 times
Status: Offline

Re: VAKTIJA ZA 2020 GODINU: EVO KADA SU RAMAZAN, BAJRAMI, NOVA HIDŽRETSKA GODINA

Post by Julia-Klara » 05 Jan 2020, 23:11

auuuuu, Ramazan i za 1.maj :valja
Belaj
:kokice
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: VAKTIJA ZA 2020 GODINU: EVO KADA SU RAMAZAN, BAJRAMI, NOVA HIDŽRETSKA GODINA

Post by Mutevelija » 05 Jan 2020, 23:58

Image
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: VAKTIJA ZA 2020 GODINU: EVO KADA SU RAMAZAN, BAJRAMI, NOVA HIDŽRETSKA GODINA

Post by Hannibal » 06 Jan 2020, 00:11

ramazan u fino vrijeme pada, bolje nego prosle godine
🐽

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119624
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5630 times
Been thanked: 12139 times
Contact:
Status: Online

Re: VAKTIJA ZA 2020 GODINU: EVO KADA SU RAMAZAN, BAJRAMI, NOVA HIDŽRETSKA GODINA

Post by Maja » 06 Jan 2020, 00:24

Nije brt. Taman kad se radi na njivama.
Tata ce poludjeti a nece smjeti prigovarati :D.

User avatar
arzuhal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10040
Joined: 08 Nov 2019, 07:21
Location: čajdžinica "Kod nefsu-l-levvame", u budžaku politički nekorektnih
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by arzuhal » 08 Jan 2020, 13:48

Nije se Poslanik rastao/razveo od Aiše, nego se odvojio od nje dok nije stigla potvrda Objavom da je čista od ifka (potvore) da je bila s jednim ashabom.
uzmi Lysobact

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Venera » 08 Jan 2020, 14:02

arzuhal wrote: 08 Jan 2020, 13:48 Nije se Poslanik rastao/razveo od Aiše, nego se odvojio od nje dok nije stigla potvrda Objavom da je čista od ifka (potvore) da je bila s jednim ashabom.
potvrda da ga nije prevaila ako sam dobro razumjela :hm
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
arzuhal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10040
Joined: 08 Nov 2019, 07:21
Location: čajdžinica "Kod nefsu-l-levvame", u budžaku politički nekorektnih
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by arzuhal » 08 Jan 2020, 14:09

Venera wrote: 08 Jan 2020, 14:02
arzuhal wrote: 08 Jan 2020, 13:48 Nije se Poslanik rastao/razveo od Aiše, nego se odvojio od nje dok nije stigla potvrda Objavom da je čista od ifka (potvore) da je bila s jednim ashabom.
potvrda da ga nije prevaila ako sam dobro razumjela :hm
Nije on sumnjao u Aišu, ali se u narodu proširila potvora na koju su nasjeli i brojni dobri ljudi, Kur'an ih kritikuje. Aiša nikada nije zaboravila ko je bio tada uz nju.
uzmi Lysobact

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests