Pedofilija

Ponašanje u društvu i odnosi među ljudima. Humanost, predrasude.

Moderator: Krokodil Behko

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Osam godina zatvora za direktora škole s Ilidže zbog višegodišnje pedofilije

Post by Dorian » 18 Jan 2020, 14:06

spacebound wrote: 18 Jan 2020, 13:40
U produzenom boravku u skoli rade dva ucitelja i propitkujem o njima cesto, kako se ponasaju, dodiruju li ih, sjede li uz djecu i takva pitanja.
Sa pozicije roditelja, radiš sjajnu stvar :ok

Sa druge strane, da sam ja radnik u vrtiću, školi itd, i da neko pogotovo ko nije zakonom nadležan za to nego radi to jer mu je ćejf stalno propituje moje ponašanje, ja bih napustio taj posao pa neka o djeci te osobe vodi brigu ko hoće. Što će mi u životu da mi stalno neko visi nad glavom. Ni sumnjati u ljude ako nema neke indicije nije uredu.

I ja jesam protiv registra na način na koji se uglavnom praktikuje. Stvar je u nekom principu, ne u stvarnom protivljenju.

Naime, ako je neko osuđen za neko (ne)djelo i odluži kaznu, stavljanje na spisak bi bilo produženo kažnjavanje koje je veće i dugotrajnije od kazne propisane zakonom, a to bi bilo i nezakonito ili čak i neljudski.

Ja bih to riješio na način da postoji spisak ljudi kojima je zabranjeno da rade neke poslove, ali da poslodavac ne može znati zašto im je zabranjeno. Samo da zna da tu osobu ne smije zaposliti na to radno mjesto ili u tu ustanovu. Jer, nakon što je odslužio kaznu, šta nekoga briga?

U suprotnom, ne postoji ne teoretska mogućnost rehabilitacie ili pokušaja uvođenja nekoga ko je odslužio kaznu u "normalan" život. Ispalo bi da neko ko je kažnjen jednom ne bi mogao više nikada biti vraćen u društvo jer bi stalno bio na nekom spisku.

Ako već postoi ispisak pedofila, zašto da ne uvedemo i spisak lopova, pa da ja kao poslodavac ne zaposlim nekoga ko je osuđen za krađu? Zašto bi to lopovi bili u boljoj poziciji?

I tako napravimo spiskove za sve i svašta ispašće da će podobar dio populacije biti prisijen da nastavi sa kriminalom jer će ih stavljanje na spiskove sprečavati da se rehabilituju i uklope u društvo.

Tako da sam ja u principu protiv spiskova.

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Osam godina zatvora za direktora škole s Ilidže zbog višegodišnje pedofilije

Post by Hurija » 18 Jan 2020, 14:09

Frojd je davno dobro opisao gornje ,mislim da ovdje ima forumaša da nam sa aspekta struke pojasne isto,ma ljudi moji po meni ne moze biti nitko ni djeciji trener ako nije prošao i polozio tzv.pedagošku grupu predmeta
Ostalo je cutanje.

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Osam godina zatvora za direktora škole s Ilidže zbog višegodišnje pedofilije

Post by lejlamo » 18 Jan 2020, 14:11

Dorian wrote: 18 Jan 2020, 14:06
spacebound wrote: 18 Jan 2020, 13:40
U produzenom boravku u skoli rade dva ucitelja i propitkujem o njima cesto, kako se ponasaju, dodiruju li ih, sjede li uz djecu i takva pitanja.
Sa pozicije roditelja, radiš sjajnu stvar :ok

Sa druge strane, da sam ja radnik u vrtiću, školi itd, i da neko pogotovo ko nije zakonom nadležan za to nego radi to jer mu je ćejf stalno propituje moje ponašanje, ja bih napustio taj posao pa neka o djeci te osobe vodi brigu ko hoće. Što će mi u životu da mi stalno neko visi nad glavom. Ni sumnjati u ljude ako nema neke indicije nije uredu.


Ma uz djecu nižeg uzrasta se mora sjediti, moraš im uzeti ruku u ruku kod početnog pisanja, na tjelesnom da savlada kolut naprijed, nazad, da po kosi malo dotakneš, zagrliš...sve su to prirodne situacije i svakodnevno se dešavaju...svako jutro mi trče u zagrljaj...treba razlučiti patologiju..
Last edited by lejlamo on 18 Jan 2020, 14:12, edited 1 time in total.

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Osam godina zatvora za direktora škole s Ilidže zbog višegodišnje pedofilije

Post by Mirelam » 18 Jan 2020, 14:11

shark-attack wrote: 18 Jan 2020, 13:40
Mirelam wrote: 18 Jan 2020, 13:28

Tvoja struka je ovo ako se ne varam. Pisi, ne bilo to tesko. Nista te ne kosta a moze koristiti. :ok
drug talijan," ne moze vishe pod kozu da stane"..samo jedan dan provesti u radu sa seksualno (is)traumatiziranom djecom, prolaziti zajedno sa njima kroz sve suze,bol,nepovjerenje,odbacenost,nebrigu... svedociti na sudu kao " svjedok struke", onda u nevjerici gledati/citati kako mnogi prolaze nekaznjeno...kako ih "sistem" na neki nacin shtiti...

a mnogi roditelji u stilu :ma ne moze se to mom djetetu dogoditi

eeeeee
Nazalost ili na srecu to je poziv koji si izabrao. A ne mogu ni zamisliti taj rad i posljedice, jer mislim da ja ne bih bio u stanju da se kontrolisem. Sjecam se dobro tvojih prica, zato te i pitam da pises. Ti si taj koji ima statistike, podatke, strucno misljenje, koji moze djelovati u smjeru prevencije.
Opet po pitanju zakonske regulative, nisam upucen. Legalista jesam, postujem odluke suda, ali mislim da bi ih i ja isao na sud, pa kako mi odrezu bez obzira na sve.
Imate li vi svoje psihologe, psihijatre, ljude od struke koji rade i sa vama?

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80497
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7163 times
Been thanked: 11616 times
Status: Online

Re: Osam godina zatvora za direktora škole s Ilidže zbog višegodišnje pedofilije

Post by spacebound » 18 Jan 2020, 14:12

Dorian wrote: 18 Jan 2020, 14:06
spacebound wrote: 18 Jan 2020, 13:40
U produzenom boravku u skoli rade dva ucitelja i propitkujem o njima cesto, kako se ponasaju, dodiruju li ih, sjede li uz djecu i takva pitanja.
Sa pozicije roditelja, radiš sjajnu stvar :ok

Sa druge strane, da sam ja radnik u vrtiću, školi itd, i da neko pogotovo ko nije zakonom nadležan za to nego radi to jer mu je ćejf stalno propituje moje ponašanje, ja bih napustio taj posao pa neka o djeci te osobe vodi brigu ko hoće. Što će mi u životu da mi stalno neko visi nad glavom. Ni sumnjati u ljude ako nema neke indicije nije uredu.

Neduznom covjeku bi naravno bilo jako ruzno i neugodno da sazna o takvim propitkivanjima, ali roditelj ne krece ni od pretpostavke da jeste ni da nije pedofil, vec radi mira i sigurnosti svog djeteta mora ispipati situaciju, ne stavljajuci to ucitelju nicim do znanja.Sigurno da je broj "normalnih", daleko veci od "nenormalnih", ali nenormalni prave nepopravljivu stetu, te su stoga preventivne mjere ne pozeljne nego obavezne.
Last edited by spacebound on 18 Jan 2020, 14:13, edited 1 time in total.
Exchan ❌️

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Osam godina zatvora za direktora škole s Ilidže zbog višegodišnje pedofilije

Post by Hurija » 18 Jan 2020, 14:12

Studije govore da Pedofili miruju ali nazalost povratnici su u činjenju krivicnih dijela
Ostalo je cutanje.

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Osam godina zatvora za direktora škole s Ilidže zbog višegodišnje pedofilije

Post by Dorian » 18 Jan 2020, 14:13

Hurija wrote: 18 Jan 2020, 13:59 Teta mora popiti kafu i zapaliti ,uzgred pregledati novu kolekciju avona i ostvariti i popust za sebe😂 kad smo kod toga mozda mi sebi cini ali djece je sve manje a teti u vrtićima vise,mada bi po pedagoškim standardima mislim trebao po jedan strucni saradnik na svako dijete sa posebnim potrebama
Hoću za tu platu brinuti o tuđoj djeci. Ne pada mi na pamet. Payi, tuđa djeca, na koju su svi osjetljivi da ja strepim da me neko sutra pošalje na sud ili neki roditelj da me namlati ili ubije jer misli da nisam bio dobar prema nekom djetetu za ovu platu?

Kao što ne bih za platu zaštitara išao da se bijem ili pred nož ili metak nekog razbojnika.

Malo sam ciničan, ali taj princip po kojem ja dajem dijete u neku ustanovu nekome ko nije emotivno vezan za dijete da vodi brigu o njemu da bih ja sebi omogućio zaradu, a onda mi smeta što ta osoba nije zainteresovana za to dijete mi je u principu čudna. Neophodna, jer smo postavili svjet tako kako jesmo, ali mislim da je svijet pogrešno postavljen.

Mislim, platiti nekome da mi 8 ili 10 sati dnevno voli dijete. Besmisleno.

Ili se ljubav može kupiti i iznajmiti?

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Osam godina zatvora za direktora škole s Ilidže zbog višegodišnje pedofilije

Post by Dorian » 18 Jan 2020, 14:13

spacebound wrote: 18 Jan 2020, 14:12
Dorian wrote: 18 Jan 2020, 14:06

Sa pozicije roditelja, radiš sjajnu stvar :ok

Sa druge strane, da sam ja radnik u vrtiću, školi itd, i da neko pogotovo ko nije zakonom nadležan za to nego radi to jer mu je ćejf stalno propituje moje ponašanje, ja bih napustio taj posao pa neka o djeci te osobe vodi brigu ko hoće. Što će mi u životu da mi stalno neko visi nad glavom. Ni sumnjati u ljude ako nema neke indicije nije uredu.

Neduznom covjeku bi naravno bilo jako ruzno i neugodno da sazna o takvim propitkivanjima, ali roditelj ne krece ni od pretpostavke da jeste ni da nije pedofil, vec radi mira i sigurnosti svog djeteta mora ispipati situaciju, ne stavljajuci to ucitelju nicim do znanja.Sigurno da je broj "normalnih", daleko veci od "nenormalnih", ali nenormalni prave nepopravljivu stetu, te su stoga preventivne mjere ne pozeljne nego obavezne.
Razumiejm ja tebe i sa pozicije roditelja ti si potpuno u pravu.

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Osam godina zatvora za direktora škole s Ilidže zbog višegodišnje pedofilije

Post by lejlamo » 18 Jan 2020, 14:15

spacebound wrote: 18 Jan 2020, 14:12
Dorian wrote: 18 Jan 2020, 14:06

Sa pozicije roditelja, radiš sjajnu stvar :ok

Sa druge strane, da sam ja radnik u vrtiću, školi itd, i da neko pogotovo ko nije zakonom nadležan za to nego radi to jer mu je ćejf stalno propituje moje ponašanje, ja bih napustio taj posao pa neka o djeci te osobe vodi brigu ko hoće. Što će mi u životu da mi stalno neko visi nad glavom. Ni sumnjati u ljude ako nema neke indicije nije uredu.

Neduznom covjeku bi naravno bilo jako ruzno i neugodno da sazna o takvim propitkivanjima, ali roditelj ne krece ni od pretpostavke da jeste ni da nije pedofil, vec radi mira i sigurnosti svog djeteta mora ispipati situaciju, ne stavljajuci to ucitelju nicim do znanja.Sigurno da je broj "normalnih", daleko veci od "nenormalnih", ali nenormalni prave nepopravljivu stetu, te su stoga preventivne mjere ne pozeljne nego obavezne.
Ja sam stava da treba sa nastavnikom otvoreno razgovarati, imati takvu temu na roditeljskom, radionicu...

A s djecom, svakako da treba, baš ovako kako je @doktor i savjetovao, kroz igru i crteže.
Last edited by lejlamo on 18 Jan 2020, 14:18, edited 1 time in total.

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Osam godina zatvora za direktora škole s Ilidže zbog višegodišnje pedofilije

Post by Hurija » 18 Jan 2020, 14:17

Kakva ti je to teorija Dorian,ima ljudi koji vole i savjesno obavljaju svoj posao ,rad sa djecom je veoma cijenjen ,djete se sveukupno uči socijalizaciji ,meni je bitno da mi djete ne ide pod presijom u vrtić ili školu i da je zadovoljno te da mi prosvjetni radnik pojasni i problem sa kojim se susrece da mi na vrijeme skrene pažnju i na negativnosti pa i neko devijstno ponasanje ako ga dijete ima ,tu smo da saradjujemo i popravimo neke stvari i riješimo problem
Last edited by Hurija on 18 Jan 2020, 14:21, edited 3 times in total.
Ostalo je cutanje.

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80497
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7163 times
Been thanked: 11616 times
Status: Online

Re: Osam godina zatvora za direktora škole s Ilidže zbog višegodišnje pedofilije

Post by spacebound » 18 Jan 2020, 14:19

lejlamo wrote: 18 Jan 2020, 14:15
spacebound wrote: 18 Jan 2020, 14:12
Neduznom covjeku bi naravno bilo jako ruzno i neugodno da sazna o takvim propitkivanjima, ali roditelj ne krece ni od pretpostavke da jeste ni da nije pedofil, vec radi mira i sigurnosti svog djeteta mora ispipati situaciju, ne stavljajuci to ucitelju nicim do znanja.Sigurno da je broj "normalnih", daleko veci od "nenormalnih", ali nenormalni prave nepopravljivu stetu, te su stoga preventivne mjere ne pozeljne nego obavezne.
Ja sam stava da treba sa nastavnikom otvoreno razgovarati, imati takvu temu na roditeljskom, radionicu...
Kako otvoreno :hm Ne mogu prici covjeku kad dovedem dijete u produzeni i pitati da li je pedofil.
Ovi sto tu rade su skroz dobri, blesavi i cool, nemam straha.
A, recimo, sa uciteljicom se nikad nije poveo razgovor o tome.
Exchan ❌️

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Osam godina zatvora za direktora škole s Ilidže zbog višegodišnje pedofilije

Post by dadojović » 18 Jan 2020, 14:21

Dorian wrote: 18 Jan 2020, 14:06
spacebound wrote: 18 Jan 2020, 13:40
U produzenom boravku u skoli rade dva ucitelja i propitkujem o njima cesto, kako se ponasaju, dodiruju li ih, sjede li uz djecu i takva pitanja.
Sa pozicije roditelja, radiš sjajnu stvar :ok

Sa druge strane, da sam ja radnik u vrtiću, školi itd, i da neko pogotovo ko nije zakonom nadležan za to nego radi to jer mu je ćejf stalno propituje moje ponašanje, ja bih napustio taj posao pa neka o djeci te osobe vodi brigu ko hoće. Što će mi u životu da mi stalno neko visi nad glavom. Ni sumnjati u ljude ako nema neke indicije nije uredu.

I ja jesam protiv registra na način na koji se uglavnom praktikuje. Stvar je u nekom principu, ne u stvarnom protivljenju.

Naime, ako je neko osuđen za neko (ne)djelo i odluži kaznu, stavljanje na spisak bi bilo produženo kažnjavanje koje je veće i dugotrajnije od kazne propisane zakonom, a to bi bilo i nezakonito ili čak i neljudski.

Ja bih to riješio na način da postoji spisak ljudi kojima je zabranjeno da rade neke poslove, ali da poslodavac ne može znati zašto im je zabranjeno. Samo da zna da tu osobu ne smije zaposliti na to radno mjesto ili u tu ustanovu. Jer, nakon što je odslužio kaznu, šta nekoga briga?

U suprotnom, ne postoji ne teoretska mogućnost rehabilitacie ili pokušaja uvođenja nekoga ko je odslužio kaznu u "normalan" život. Ispalo bi da neko ko je kažnjen jednom ne bi mogao više nikada biti vraćen u društvo jer bi stalno bio na nekom spisku.

Ako već postoi ispisak pedofila, zašto da ne uvedemo i spisak lopova, pa da ja kao poslodavac ne zaposlim nekoga ko je osuđen za krađu? Zašto bi to lopovi bili u boljoj poziciji?

I tako napravimo spiskove za sve i svašta ispašće da će podobar dio populacije biti prisijen da nastavi sa kriminalom jer će ih stavljanje na spiskove sprečavati da se rehabilituju i uklope u društvo.

Tako da sam ja u principu protiv spiskova.
Pa postoji potvrda o ne kažnjavanju, koju traže pojedini poslodavci, u nekim strukama.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Osam godina zatvora za direktora škole s Ilidže zbog višegodišnje pedofilije

Post by lejlamo » 18 Jan 2020, 14:23

spacebound wrote: 18 Jan 2020, 14:19
lejlamo wrote: 18 Jan 2020, 14:15

Ja sam stava da treba sa nastavnikom otvoreno razgovarati, imati takvu temu na roditeljskom, radionicu...
Kako otvoreno :hm Ne mogu prici covjeku kad dovedem dijete u produzeni i pitati da li je pedofil.
Ovi sto tu rade su skroz dobri, blesavi i cool, nemam straha.
A, recimo, sa uciteljicom se nikad nije poveo razgovor o tome.
Mislila sam na to da se tema o seksualnom zlostavljanju djece obradi kroz radionicu u školi. ja sam to radila. Prošli smo zajedno kroz osnove...bila je prisutna jedna teta psiholog iz centra koji se bavi djecom koja su zlostavljana, prezentirala je neke slučajeve, pokazala crteže te djece, objasnila kako voditi razgovor, ja sam se osvrnula na prirodu rada učitelja, kontakt s djecom....kako uočiti promjene u ponašanju...
Dotakli se i interneta...

Na to sam mislila.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Osam godina zatvora za direktora škole s Ilidže zbog višegodišnje pedofilije

Post by Socrates » 18 Jan 2020, 14:23

Ovo roditeljima nije smjelo promaci. :place

Inače, u sve prostorije svih skola, osim WC-ova, postaviti kamere. Pa tako i sa školskim dvorištima.
. . . . . . . . .

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Osam godina zatvora za direktora škole s Ilidže zbog višegodišnje pedofilije

Post by Hurija » 18 Jan 2020, 14:23

Postoji ali se neke stvari u potvrdi nakon protoka vremena brisu,imaju dvije vrste tih evidencija Dadojevicu
Ostalo je cutanje.

User avatar
shark-attack
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6164
Joined: 25 Mar 2019, 09:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 402 times
Status: Offline

Re: Osam godina zatvora za direktora škole s Ilidže zbog višegodišnje pedofilije

Post by shark-attack » 18 Jan 2020, 14:23

Mirelam wrote: 18 Jan 2020, 14:11
shark-attack wrote: 18 Jan 2020, 13:40

drug talijan," ne moze vishe pod kozu da stane"..samo jedan dan provesti u radu sa seksualno (is)traumatiziranom djecom, prolaziti zajedno sa njima kroz sve suze,bol,nepovjerenje,odbacenost,nebrigu... svedociti na sudu kao " svjedok struke", onda u nevjerici gledati/citati kako mnogi prolaze nekaznjeno...kako ih "sistem" na neki nacin shtiti...

a mnogi roditelji u stilu :ma ne moze se to mom djetetu dogoditi

eeeeee
Nazalost ili na srecu to je poziv koji si izabrao. A ne mogu ni zamisliti taj rad i posljedice, jer mislim da ja ne bih bio u stanju da se kontrolisem. Sjecam se dobro tvojih prica, zato te i pitam da pises. Ti si taj koji ima statistike, podatke, strucno misljenje, koji moze djelovati u smjeru prevencije.
Opet po pitanju zakonske regulative, nisam upucen. Legalista jesam, postujem odluke suda, ali mislim da bi ih i ja isao na sud, pa kako mi odrezu bez obzira na sve.
Imate li vi svoje psihologe, psihijatre, ljude od struke koji rade i sa vama?
Zadnjih par godina, malo sam se "odmakao" , radim 2 dana sa pacijentima/klijentima..dva dana tenderi (sve u vezi neuro-kogn programa evvolucija/implementacija ..istrazivacki rad)... 1dan kumulativno za sluzbena

imam ja forum za te stvari (shalim se)

da, narocito sudski slucajevi, zakonski obavezno imati psihijatra..
KIAORA

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Osam godina zatvora za direktora škole s Ilidže zbog višegodišnje pedofilije

Post by Dorian » 18 Jan 2020, 14:24

spacebound wrote: 18 Jan 2020, 14:19
lejlamo wrote: 18 Jan 2020, 14:15

Ja sam stava da treba sa nastavnikom otvoreno razgovarati, imati takvu temu na roditeljskom, radionicu...
Kako otvoreno :hm Ne mogu prici covjeku kad dovedem dijete u produzeni i pitati da li je pedofil.
Ovi sto tu rade su skroz dobri, blesavi i cool, nemam straha.
A, recimo, sa uciteljicom se nikad nije poveo razgovor o tome.
Trebao bi vrtić ili škola da organizuje kao standardnu proceduru sastanke na tu temu. Naravno da ako roditelji pokrenu te teme da će se uposlenici staviti u odbrambeni, pasivno-agresivni, nekada i agresivni, položaj, to je standardna reakcija.

Zato bi institucije u kojima se radi sa djecom kao radna obaveza osoblja trebale imati takve sastanke sa roditeljima kao izraz dobre volje i prakse. I između sebe.
Last edited by Dorian on 18 Jan 2020, 14:25, edited 1 time in total.

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Osam godina zatvora za direktora škole s Ilidže zbog višegodišnje pedofilije

Post by lejlamo » 18 Jan 2020, 14:25

Uglavnom i imaju.
Česte su posjete i nevladinih organizacija koje se bave problemom nasilja nad djecom.
Last edited by lejlamo on 18 Jan 2020, 14:26, edited 1 time in total.

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Osam godina zatvora za direktora škole s Ilidže zbog višegodišnje pedofilije

Post by Dorian » 18 Jan 2020, 14:25

lejlamo wrote: 18 Jan 2020, 14:25 Uglavnom i imaju.
Nisam iz tog svijeta, a nemam ni djecu koja idu u školu, pa ne znam da imaju.

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Osam godina zatvora za direktora škole s Ilidže zbog višegodišnje pedofilije

Post by Mirelam » 18 Jan 2020, 14:27

lejlamo wrote: 18 Jan 2020, 14:15
spacebound wrote: 18 Jan 2020, 14:12
Neduznom covjeku bi naravno bilo jako ruzno i neugodno da sazna o takvim propitkivanjima, ali roditelj ne krece ni od pretpostavke da jeste ni da nije pedofil, vec radi mira i sigurnosti svog djeteta mora ispipati situaciju, ne stavljajuci to ucitelju nicim do znanja.Sigurno da je broj "normalnih", daleko veci od "nenormalnih", ali nenormalni prave nepopravljivu stetu, te su stoga preventivne mjere ne pozeljne nego obavezne.
Ja sam stava da treba sa nastavnikom otvoreno razgovarati, imati takvu temu na roditeljskom, radionicu...

A s djecom, svakako da treba, baš ovako kako je @doktor i savjetovao, kroz igru i crteže.
Tvoja struka je izuzetno vazna u cijeloj prici. Ne samo po pitanju pedofilije nego i zdravog odrastanja djece. Iz iskustva mogu reci, da smo imali probleme sa odbijanjem odlaska u skolu, promjenom raspolozenja, placem iz ko zna kojih razloga prilikom odlaska u skolu....Odlazim kod uciteljice i pocnem pricati o tome, gdje se zena osjetila optuzena i postavila odbrambeni gard. Jedostavno sam joj rekao, da ja nisam dosao nju da optuzujem nego sam dosao da trazim od nje pomoc da vratimo dijete na normalan put. Srecom, zena je bila jako razumna, edukovana, shvatila svoju ulogu i uspjela ono sto mi kao roditelji ne znam da li bi uspjeli.

Post Reply

Return to “Drustvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests