Coca cola

Kolači, torte, zimnice, pića
Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Coca cola

Post by Krokodil Behko » 27 Jul 2011, 09:12

Da li je cola zaista "nezdrava" kao sto mediji prenose, ili je sve to ipak malo uvrnuto? Neki cak govore da se u dosta flasica stavi i originalna droga (u malim kolicinama) koja izaziva ovisnost-sve u svrhu bolje trgovine. Onda razne price-izaziva cirozu jetre, povecava rizik za rak crijeva, naglo mrsavljanje, slabije kosti, koza... Ja sam u zadnjih 10 mjeseci,popio mozda jednu casu cca cole... tema je sasvim obicna, ali kakvi ste vi sto se tice tog pica?

Image
online

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Coca cola

Post by komsija » 27 Jul 2011, 09:26

Zivim u gradu coca-cole ali je uopste ne pijem
Nekada davno dok sam zivio u BiH sam je pio ali saznanja o stetnosti po zdravlje coca-cole su me odvratila od tog pica
Inace izbjegavam sva pica koja sadrze sodu
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

adacta
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3500
Joined: 25 Mar 2010, 23:59
Status: Offline

Re: Coca cola

Post by adacta » 27 Jul 2011, 09:30

Iskreno popijem cesto to "famozno" pice mada od svih sokova najvise volim ledeni caj , sokove od zove kao i sarajevski kiseljak u staklenoj ambalazi. Cinjenica je da o coca-coli postoji puno kontroverzi ali isto tako to je sigurno i nesumnjivo jedan od vodecih svjetskih brendova htjeli to priznati ili svidjalo se nekome ili ne . U principu svakom bih preporucio da je sto manje konzumira a pogotovo najmladjoj populaciji a evo i nekoliko razloga zbog kojih imam to misljenje a koje sam pronasao na netu.
A misljenja sam da bi na ambalazi iste kao i na ambalazama duvanskih preradjevina trebalo da pise " opasno za zdravlje "
--------------------------------------------------------------------------------------------

Sva bezalkoholna i gazirana pića na svijetu imaju približno istu formulu: 90% vode i 10% šećera. Voda i šećer su, dakle, osnovni sastojci i Coca-Cole, kojima se dodaje ugljični dioksid, karamela, ortofosforna kiselina, prirodne arome i kofein.

Evo što se još nalazi u ovom magičnom napitku:

1. FENILALANIN (Phenylalanine) - Utječe na lučenje serotonina (hormon zadovoljstva) koji izaziva ovisnost,

2. FOSFORNA KISELINA (Phosphoric acid) ili E338 - Smanjuje gustoću kostiju, jer veže kalcij i magnezij i formira soli koje se ne apsorbiraju. Također, izaziva bolesti bubrega, kao i formiranje kamenca,

3. ASPARTAM (Aspartame) ili E951 (Coca Cola Light) - Sumnja se da je štetan za mozak i da izaziva tumor. Ovo je vjerovatno jedan od najopasnijih i najdostupnijih dodataka hrani. Aspartam je umjetni zaslađivač koji je 200 puta slađi od šećera (1 kg aspartama zamjenjuje 200 kg šećera), a istovremeno je niskokaloričan. Zbog toga je idealan za sve "sugarfree" proizvode (Orbit žvake, Coca-Cola, Pepsi i ostali gazirani sokovi). Problem nastaje kada se unosi u organizam, jer ovaj zaslađivač na temperaturi ljudskog tijela postaje otrovan kao npr. cijanid. Najgore je to što ima zakašnjelo djelovanje (posljedice se osjete godinama nakon uzimanja, jer se konstantno taloži u organizmu), a direktni je izazivač multipleks skleroze i lupusa (po nekima i kancera),

4. KOFEIN (Caffeine) - Izaziva ovisnost,

5. NATRIJ CITRAT (Sodium citrate/Trisodium citrate) - Ovaj “regulator” okusa je ustvari anestetik (za jezik) i antikoagulans (sprječava grušanje krvi),

6. NATRIJ BENZOAT (Sodium benzoate) ili E211 - Konzervans, koji može reagirati s vitaminom C i formira benzen, čija su kancerogena svojstva poznata. Također, utvrđeno je da ova kemikalija oštećuje stanice. 2007. je otkriveno da natrij benzoat (E211) izaziva hiperaktivnost i smanjenje inteligencije kod djece. Prema ovim istraživanjima IQ opada i do 5,5. U Coca-Coli su izjavili da će obustaviti upotrebu E211 “čim se pronađe adekvatna zamjena”. Naravno, nije Coca-cola jedina koja ima ove sastojke u sebi.

Što se događa sa vašim tijelom kada popijete jedno od 'cola' pića?

Nakon samo jednog takvog pića u prvih deset minuta 10 žličica šećera (više od 100% preporučene dnevne doze) ulazi u organizam, razlog zbog kojeg tijelo ne reagira povraćanjem, zbog velike koncentracije, je fosforna kiselina koja smanjuje slatkoću. Nakon 20 minuta šećer u krvi raste i rezultira povećanim izlučivanjem inzulina. Jetra odgovara tako što pretvara sav šećer u mast, odnosno salo. Nakon 40 minuta završena je apsorpcija kofeina, zjenice se šire, krvni pritisak raste, a jetra izlučuju još šećera u krvotok. Daljnje djelovanje uključuje porast izlučivanja dopamina koji stimulira centre za zadovoljstvo u mozgu (na sličan način djeluje i heroin). Aktivni sastojak Coca-Cole je fosforna kiselina, čiji pH iznosi 2,8, i može rastvoriti nokat u roku od 48h. Također, jedan je od glavnih uzročnika osteoporoze, pošto crpi kalcij iz kostiju.

Jedan od uzročnika pojave karcinoma (raka) grla, osim duhana je i Coca-Cola. Limunska kiselina u Coca-Coli je toliko jaka da uklanja mrlje sa keramičkih površina. Isto tako Coca-Cola uklanja masne mrlje sa odjeće. Američka policija Coca-Colu koristi za odstranjivanje krvi nakon nesreća. Coca-Cola djeluje kao citostatik (zaustavlja rast i razmnožavanje stanica).

Samo ime Coca-Cola je nastalo iz njezinih osnovnih sastojaka, lišća koke (derivat kokain) i biljke Cola (bogat izvor kofeina). U svoje doba Coca-Cola je sadržavala 9 miligrama kokaina po čaši što je kasnije smanjeno (barem tako kažu). Od 1904. Coca-Cola je u proizvodnji prestala koristiti tzv. aktivno lišće koke i prešla na neaktivno (potrošeno) lišće koke. Potrošeno lišće koke je ostatak od lišća nakon procesa ekstrakcije kokaina koji je potpuno isti kao i u proizvodnji samog kokaina za potrebe narko tržišta. U takvom potrošenom lišću koke kokaina ima još samo na molekularnoj razini i potpuno je bezopasan po ljudski organizam. To je Coca-Cola koju poznajemo i danas.

Coca-Cola je izvorno spravljena i smišljena od strane John Stith Pembertona 1885. godine u SAD-u, a bila je poznata pod imenom Pemberton's French Wine Coca. Kako u amerikanaca ništa nije originalno, tako ni Pembertonovo francusko vino od kokaina nije njegov izvorni recept već malo modificirana formula pića poznatog diljem Europe kao Vin Mariani koje je izumio talijanski hemičar Angelo Mariani. Oba ova proizvoda pripadala su skupini osvježavajućih pića nazvanoj Vina od koke (Coca Wine) a sastojala su se od vina obogaćenog ekstratom aktivnog lišća koke od kojega se dobija kokain. Angelo Mariani je svoje piće spravio negdje oko 1863. godine, oduševljen mogućnostima ekonomske eksploatacije biljke koke, nakon što je pročitao knjigu svog sunarodnjaka Mantegazze o efektima kokinog lišća na čovjeka. Inače, Vin Mariani je bilo negazirano alkoholno piće koje je imalo zapanjujuća svojstva, Ecgonine benzoate glavni metabolit kokaina koji kada se pomješa s alkoholom i konzumira u tijelu proizvodi Cocaetilen (ne ranije, nego unutar tijela isključivo nakon konzumacije), koji uzrokuje snažna psihoaktivna stanja kod konzumenta. Daleko je otrovniji od konzumiranja samog kokaina i jači je u djelovanju.

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Coca cola

Post by Bahra » 27 Jul 2011, 09:50

Coca-colu ne pijem, ustvari kod mene u kuci se gazirano pije samo kad je bas neki praznik(rodjendan). To sam uvela zbog djeteta a vremenom smo se svi "skinuli" sa takvih sokova. Moj brat ima alergiju na coca-colu kad popije casu odmah pocne da kasljuca ko kakav tuberan, danima.
Trudim se da sto vise pijemo prirodne sokove, koje sami napravimo, nekad kupim i ove iz prodavnice ali rijetko bas.
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Offline

Re: Coca cola

Post by Maja » 27 Jul 2011, 10:11

adacta ne smiješ zovu ba...


ne pijem coca-colu iz hadžića, a boga mi nijednu jer to više nije ona cola koja je imala neki okus. sad je sami šećer i soda. kakav je to sok kad ga popiješ pa ti slatka usta pola sata poslije. bljak. ne izbjegavam je zbog sode, nego zato što mi se ne sviđa. popijem samo nekad uz roštilj jer uz roštilj volim popiti nešto gazirano.

adacta
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3500
Joined: 25 Mar 2010, 23:59
Status: Offline

Re: Coca cola

Post by adacta » 27 Jul 2011, 10:13

Maja wrote:adacta ne smiješ zovu ba...
:hm ne kontam Majo zasto

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Offline

Re: Coca cola

Post by Maja » 27 Jul 2011, 10:17

čula sam od više ljudi da kod muškaraca utiče na plodnost, pa sad....

vjerovatno nije istina, al eto

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Coca cola

Post by Krokodil Behko » 27 Jul 2011, 10:19

ledeni caj , sokove od zove kao i sarajevski kiseljak u staklenoj ambalazi.
Nisam cijelu vjecnost,pio sok od zove/zofe,ali mi se svidja njegov okus..
U svakom slucaju,bolji je od oca cole...
Da nije tako,ne bi coca cola,eksperimentisala,upravo sa okusom zove..
A staklenu ambalazu,boldirao,samo da napomenem,mislim da je vec i
naucno dokazano,da je plasticna ambalaza,pusiona prava.. Pogotovo je
odvratno pivo iz plasticne flase.. Ova kola sad, kako Maja rece vec,
nije ni blizu pravog okusa.. Dovoljno je popiti kolu iz limenke pa uociti
razliku
online

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Coca cola

Post by Bahra » 27 Jul 2011, 10:19

zova snizava prtisak,pa se ne preporucuju piti vece kolicine
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

adacta
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3500
Joined: 25 Mar 2010, 23:59
Status: Offline

Re: Coca cola

Post by adacta » 27 Jul 2011, 10:21

Maja wrote:čula sam od više ljudi da kod muškaraca utiče na plodnost, pa sad....

vjerovatno nije istina, al eto
:haha
e onda definitivno je pocinjem piti u enormnim kolicinama, ma ebo pritisak nek ne snizava drugo nesto

User avatar
vučica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3118
Joined: 06 Oct 2010, 19:32
Location: ...nigdjezemska....
Status: Offline

Re: Coca cola

Post by vučica » 27 Jul 2011, 10:46

ne pijem je niti je dajem djetetu...osim kad je neka fešta...inače nema toga u mojoj kući..otrov živi!!!!!
***Ja sam ja,uvijek UNIKAT,nikad DUPLIKAT***
...Moja se radost čuje u tišini,
a ljubav udiše svakim dahom....


Image

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Coca cola

Post by gejsha » 27 Jul 2011, 12:18

Ne vjerujem da izaziva baš toliku ovisnost,jer do sad bih se navukla na nju da je tako.Volim popiti colu ljeti,hladnu sa ledom,i uz roštilj ili pizzu.Tada mi najbolje legne.Ne pijem je u pretjeranim količinama,a mislim da ne škodi toliko ponekad je popiti.Šta sve trošimo što nije zdravo,pa opet ne pazimo.Kad bi se sve tako gledalo onda više od pola hrane i pića bi izbacili iz upotrebe.
Sadrži i kafa kofein,šteti zubima i nije zdrava pa je opet svi pijete čak i nekoliko puta na dan!
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
merylin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4572
Joined: 30 Mar 2010, 13:22
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Coca cola

Post by merylin » 27 Jul 2011, 13:59

Nisam neki ljubitelj coca cole,ali popijem je s vremena na vrijeme...ljeti malo cesce,u kaficu je popijem umjesto alkoholnog pica hahha!
Uprkos tome sto ne pijem coca colu cesto,prije neke cetiri godine osvojila sam mobitel u coca cola nagradnoj igri...nisam forsirala slanje sms poruka,poslala sam tek neka dva koda za mjesec dana,a treci je bio dobitni hehehe.
Ukusno je i osvjezavajuce pice i ne skodi sigurno ako se konzumira u normalnim kolicinama!
Give a girl the right shoes,and she can conqer the world!
Marilyn Monroe

User avatar
Ledena
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8339
Joined: 21 Oct 2010, 19:37
Location: Uzavreli grad
Been thanked: 7 times
Status: Offline

Re: Coca cola

Post by Ledena » 27 Jul 2011, 14:30

ja pijem samo ovu
Image

ali posto ove nema u BiH, onda je pijem sam kad bi brat donese, ili kad sam u Hr..
If you wanna play, then follow my way but if you don't then get out of my way!!

User avatar
Kauboj
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 124
Joined: 18 Jul 2011, 19:15
Status: Offline

Re: Coca cola

Post by Kauboj » 27 Jul 2011, 17:20

Ne preporučujem da je pijete, al eto. I Coca Cola Zero je još štetnija po nećemu, zaboravio sam ćemu, iako nema kalorija. Bolje da ne pijete gazirana pića, pogotovo po ovim vručinama. Šta fali ledenom čaju...

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31657
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7202 times
Been thanked: 3914 times
Status: Offline

Re: Coca cola

Post by Mister No » 27 Jul 2011, 17:48

Kauboj wrote:Ne preporučujem da je pijete, al eto. I Coca Cola Zero je još štetnija po nećemu, zaboravio sam ćemu, iako nema kalorija. Bolje da ne pijete gazirana pića, pogotovo po ovim vručinama. Šta fali ledenom čaju...
Ledenom čaju fali sve jer ništa kvalitetno ne sadrži...

Adacta samo nije spomenuo da se većina navedenih sastojaka iz Cole nalazi i u masi drugih proizvoda.

Pa nije valjda da sad djeci (a i sebi) trebamo zabraniti bombone, gume za žvakanje, sokove i masu drugih stvari zato što sadrže umjetne boje, sladila, konzervanse, emulgatore...

Helem, hoću zapravo da kažem jednu vrlo bitnu činjenicu, a otprilike glasi, da sve tvari ( uključujući i vodu) mogu biti štetne pa i smrtonosno otrovne ukoliko se u organizam unesu u prekomjernim količinama.
Prehrambeno -tehnološka industrija mora koristiti ranije navedene tvari (aditive) da bi mi imali to što imamo..dugotrajan proizvod, odgovarajućeg mirisa, okusa, boje i sl., a bez aditiva u marketima bi police bile prazne.

Cola je uglavnom štetna kao i masa dugih proizvoda koje svakodnevno koristimo, a sigurno je manje štetna npr. od "Visočkog Sudžuka" ili nečeg sličnog :)
The Dark Side Of The Forum...

User avatar
Ledena
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8339
Joined: 21 Oct 2010, 19:37
Location: Uzavreli grad
Been thanked: 7 times
Status: Offline

Re: Coca cola

Post by Ledena » 27 Jul 2011, 18:30

joooj mora se spomenut neko meso pa da je ne znam ti koja tema.. :plavi

haj fino je popit casu cole, a ne sad litar odjednom.. normalno da ce ti stetit..
If you wanna play, then follow my way but if you don't then get out of my way!!

User avatar
Dirty Harry
Na probnom
Na probnom
Posts: 96
Joined: 24 Jun 2011, 10:41
Status: Offline

Re: Coca cola

Post by Dirty Harry » 27 Jul 2011, 22:32

Po meni najgore je tu količina šećera ... recimo da znam iz prve ruke koliko tu šećera ode ...

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Coca cola

Post by Konsultant » 28 Jul 2011, 06:46

kod nas jos nisu poceli oznacavati, ali sam negdje vani upratio. 2 dl cole sadrzi 26 gr secera+sadrzi i natrij-benzoat u standardnoj kolicini.
poredjenja radi, kesica secera koju dobijete uz kafu ili caj, narucenu u kaficu, ima 6gr secera sto u prevodu znaci caj zaseceren sa 4.3 kesice secera.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Coca cola

Post by Krokodil Behko » 28 Jul 2011, 09:13

vodeni_zeko wrote: znaci caj zaseceren sa 4.3 kesice secera.
Za caj,dovoljne su dvije kesice...i to sasvim :kafa
online

Post Reply

Return to “Kulinarstvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 26 guests