Najskuplja hrana i pice na svijetu

Kolači, torte, zimnice, pića
User avatar
bboyFireFish
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 152
Joined: 16 Feb 2012, 22:31
Location: Skojevska / Tuzla
Contact:
Status: Offline

Re: Najskuplja hrana i pice na svijetu

Post by bboyFireFish » 20 Feb 2012, 12:16

Maja wrote:Eto....... plaćamo da jedemo govna :D.
:ok :ok :respekt
Blog:
Magazin Urbane Kulture

Nije mi žao što su ukrali moje ideje već što nisu imali svoje!

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Najskuplja hrana i pice na svijetu

Post by silence » 25 Apr 2012, 00:16

Rum wrote:Smatra se da je krompir sorte " La Bonnotte" stvorio lično vrhovni bog Inka! Toliko je nežan po svojoj strukturi da se mora prikupljati samo ručno. Kilogram ovog krompira košta oko 500 evra.

Image
:sok

Kakvog li je ukusa... :lupa
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Najskuplja hrana i pice na svijetu

Post by silence » 25 Apr 2012, 00:23

Pet najskupljih čokolada na svijetu

Poslije dijamanata, čokolada je najbolji prijatelj svake žene. Možda će vam se učiniti da je riječ o "jeftinom prijateljstvu", ali niste upravu. Vrhunska čokolada koju prave vrhunski čokoladeri sa vrhunskim sastojcima ima i cijenu koja ide uz sve to. Ove čokolade možda nisu skupe kao dijamanti, ali nisu ni vječne. Isplate li se, procijenite sami.


Chocopologie

Čokoladna slastica je najskuplja na svijetu. Pravi je kompanija Knipschildt, a pola kilograma košta 2600 dolara. Napravljena od 70 postotne Valrhona čokolade i slatke pavlake te se 24 sata namače u vaniliji i čistom ulju od tartufa. Kakao prah se dodaje ručno.

Noka

Noka pravi najbolju tamnu čokoladu zahvaljujući odabiru najboljeg kakaa sa plantaža u Venecueli, Obali Slonovače, Trinidada i Ekvadora. Sastoji se od 75% kakaa i ostalih sastojaka, poput kakao maslaca i sl. Ono što je posebno kod ove čokolade jeste da ne dodaje nikakve aditive niti aromu vanilije. Okus je 100% autentičan. Proizvodi je Noka Vintages Collection, a košta 854 dolara za pola kilograma.

Delafee

Za one koji vole da jedu zlato Delafee čokolada je pravi izbor. Umjesto da čokoladu prave sa lješnjacima ili bademima, na svaku kuglicu ručno su dodali pravo jestivo 24-karatno zlato. Od ostalih sastojaka u čokoladi ima šećera, ulja od kokosa, kakao maslaca, mlijeka u prahu i vanilije. Čokoladu prvi švicarski Delfee, a pola kilograma košta 504 dolara.

Richart

Čokolada Richart možda jeste četvrta najskuplja čokolada na svijetu, ali je napravljena od 70% Criollo kakaa iz Venecuele kojeg smatraju najkvalitetnijim kakaom za čokoladu na svijetu. Zrna kakaa su fino usitnjena tako da daju jedinstven ukus čokoladi. Richart čokoladi se dodaju najbolje vrste badema, kupina, jagoda te mnoštvo egzotičnih začina. Richart se proizvodi u Francuskoj, za 120 dolara dobit ćete pola kilograma čokolade.

Godiva G

Slavna Belgijska čokoladerija Godiva, nedavno je predstavila “G” kolekciju. Čokolade se prave od različitih sastojaka, poput smjese sa 100% kakao maslacem, tasmanijskim medom te meksičkom ljutom čokoladom. Godiva G kolekcija je najjeftinija. Košta "samo" 177 dolara za pola kilograma.

Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Najskuplja hrana i pice na svijetu

Post by Dust » 25 Apr 2012, 00:25

silence wrote:





Godiva G

Slavna Belgijska čokoladerija Godiva, nedavno je predstavila “G” kolekciju. Čokolade se prave od različitih sastojaka, poput smjese sa 100% kakao maslacem, tasmanijskim medom te meksičkom ljutom čokoladom. Godiva G kolekcija je najjeftinija. Košta "samo" 177 dolara za pola kilograma.
Probala i nista posebno.

Meni su najbolje Krasova sa ljesnicima i Zvecevo sa Rizom. Nema dalje.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Najskuplja hrana i pice na svijetu

Post by Heidi » 25 Apr 2012, 00:44

neki dan sam kusala neki kavijar vrijedan 300€, ne znam ni koliko grama...servirali na nekoj tacnici ko za fildzan....a ptica ga ispljuvala. lijepi cevapi!!! zivio celulit i brda gurmanska!!!
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Najskuplja hrana i pice na svijetu

Post by Dust » 25 Apr 2012, 01:19

:oo

Podsjeti me na nekoga ko rece da je Argeta ipak bolja ;)
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Najskuplja hrana i pice na svijetu

Post by Heidi » 25 Apr 2012, 01:30

ja sam presla na argeta junior :zubi dobra strana kuha :cvijece
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Najskuplja hrana i pice na svijetu

Post by silence » 09 May 2012, 16:52

Najskuplji sushi na svijetu košta 13.863 dolara

Image

Angelito Araneta Jr., kuhar kojeg zovu Karat kuhar, je napravio najskuplji sushi na svijetu i prevazišao i onaj kojim je ušao i u Guinessovu knjigu rekorda prije dvije godine.
Araneta je u Manili napravio jestivog zmaja ukrašenog sa 17 Mikimoto bisera i dva dijamanta koji su postavljeni umjesto zmajevih očiju. Zmaj košta 13.863 dolara.

Karat kuhar je pretprošle godine u junu napravio sushi koji je koštao skoro 2.000 dolara, a sastojao se od pet komada.

Ipak, poželio je napraviti još skuplji specijalitet, prenosi portal Emirates.
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96424
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34380 times
Been thanked: 21117 times
Contact:
Status: Offline

Re: Najskuplja hrana i pice na svijetu

Post by Rum » 09 May 2012, 17:30

Vrijednost magarećeg sira za kg- 1.000 eura, najskuplji na svijetu

Image
Specijalnom rezervatu prirode Zasavica prave sir od magarećeg mlijeka, koji će po cijeni biti najskuplji na svijetu i stajaće 1.000 evra za kilogram. Prema riječima upravnika SRP Zasavica Slobodana Simića, za kilogram tog sira treba utrošiti oko 25 litara magarećeg mlijeka.

„Sir će biti skup jer za njega treba velika količina mlijeka koje ima malo mliječne masti i košta oko 40 evra po litru. Do sada niko nije napravio sir od mlijeka magarice i mi ćemo ga praviti po narudžbini kupaca“, navodi Simić i dodaje da će ovaj najnoviji proizvod sa Zasavice koji će nositi naziv „pule“ moći da se degustira na predstojećem beogradskom Sajmu turizma koji će trajati od 24. do 28. februara,
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96424
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34380 times
Been thanked: 21117 times
Contact:
Status: Offline

Re: Najskuplja hrana i pice na svijetu

Post by Rum » 23 Oct 2012, 23:44

Japanske dinje od 10.000 i 20.000 dolar

Jubari dinje verovatno su najskuplje voće na svetu i prodaju se na aukcijama po paprenoj ceni, ali farmeri iz ovog grada na severu Japana kažu da su njihove dinje vredne svakog centa. Lokalni stručnjaci i uzgajivači kažu da je rigorozni proces selekcije taj koji čini ove dinje tako izvanrednim. Ukoliko proizvod ne dostiže odgovarajući kriterijum, ne može da dobije prestižnu oznaku Jubari.


[ytube][/ytube]
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
fruit
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1985
Joined: 25 Oct 2010, 20:05
Has thanked: 20 times
Been thanked: 105 times
Status: Offline

Re: Najskuplja hrana i pice na svijetu

Post by fruit » 23 Jul 2013, 15:51

Rum wrote:Najskuplja gljiva na svetu je - beli tartuf. Ovaj specijalitet, u stvari, nema utvrđenu cenu jer se svaki veći komad prodaje na aukciji. Godine 2007. trojica hongkongških magnata zajedno su platili tu gljivu od 750 grama - 209.000 dolara!
Image
Ma to moj komšija Ašir redovno bere i konzumira,za ovaj promjerak hoće 300 km bez licitacije...


Image
Lahko je ženu dovest do ludila,hajdi ti nju dovedi do pameti

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96424
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34380 times
Been thanked: 21117 times
Contact:
Status: Offline

Re: Najskuplja hrana i pice na svijetu

Post by Rum » 23 Sep 2014, 00:50

NAJSKUPLJI HAMBURGER NA SVETU


Image


Prema Ginisivoj knjizi rekorda, najskuplji hamburger na svetu poslužen je u Serendipity 3 Njujorškom restoranu...

Nosi naziv "Extravagant burger", i prodaje se po ceni od 295 američkih dolara. Pored goveđeg mesa, koji je glavni sastojak burgera, sastojci koji čine ovaj burger jedinstvenim su maslac od belih tartufa, kavijar, pržena jaja prepelice, ručno pravljeni sir, star 18 meseci.

Interesantan podatak je da se ovaj hamburger služi čačkalicama ukrašenim dijamantima koje je dizajnirala zlatara "Euphoria New York".

Image

Image
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Najskuplja hrana i pice na svijetu

Post by greeneyes » 23 Sep 2014, 08:52

Kad Arap ima masla svukud ga maže. A pošto ja nisam Arap, a pogotov' nemam masla-dajte mi haGra :kafa
Samo sabura

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96424
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34380 times
Been thanked: 21117 times
Contact:
Status: Offline

Re: Najskuplja hrana i pice na svijetu

Post by Rum » 29 Oct 2015, 23:24

"Vilin med" najskuplji med na svetu!

Image


Turski pčelari prodaju najskuplji med na svetu i on se zove "Vilin med"."Vilin med" koji se konzumira kao lek, a ne kao prehrambeni proizvod!...


Cena ovog meda je neverovatna celih 5.000 evra po kilogramu, za ovu cenu možete kupiti dobar polovni automobil.Kakav je to med? Radi se o 18 kilograma meda koji su pronašli u 1.800 metara dubokoj pećini u Dolini Saricayir u Artvinu, na krajnjem severoistoku Turske

Do sada je prodato šest kilograma,lokalni pčelar Gunay Gunduz tvrdi je da je reč o visokokvalitetnom medu koji je u dubokoj pećini proizveden na prirodni način i na stenama bogatim mineralima. Gunduz, kaže da je cena ovog meda samo na prvi pogled veoma visoka.

Istakavši da se već tri generacije njegove porodice bave pčelarstvom, Gunduz je kazao da su još 2009. godine primetili pčele na ulazu u pećinu, a da su potom shvatili da bi u pećini moglo biti meda.

”Uz pomoć profesionalnih penjača smo ušli u duboku utrobu pećine i na zidovima pronašli zalijepljenu kuglu od 18 kilograma meda. Med smo poslali na analizu u prestižnu francusku CETAM laboratoriju. Nalazi analize su potvrdili da se radi o visokokvalitetnom i mineralima bogatom medu koji je star sedam godina”, izjavio je turski pčelar Gunduz.

Kilogram ovog meda je 2009. godine prodat je na francuskoj berzi meda za neverovatnih 45.000 evra, a godinu kasnije kilogram je prodat farmaceutima iz Kine za 28.000 evra. Njegova trenutna cena u Turskoj je 5.000 evra.



Image

Naglasivši da se radi o medu koji se više koristi kao lijek, nego kao namirnica, Gunduz je kazao da se danas prodaje u bočicama od po 170 i 250 grama, ali brojni kupci se i dalje iščuđavaju nad činjenicom da cena meda može biti približna ceni automobila.

”Med je proizveden na prirodan način i bez košnica. Ovo područje je bogato endemskim i lekovitim biljem. Sve to utiče na njegovu cenu”, dodao je na kraju Gunduz.
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Najskuplja hrana i pice na svijetu

Post by Sheval » 02 Oct 2018, 19:22

Ja u basti imam zlato, 10 stabala :aaa
Jedna smokva-jedan euro :pusa

Image

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Najskuplja hrana i pice na svijetu

Post by Melek » 02 Oct 2018, 20:22

Uleti frisko na temu, zbog naslova :grana
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
grozdjar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5074
Joined: 16 Sep 2018, 22:42
Status: Offline

Re: Najskuplja hrana i pice na svijetu

Post by grozdjar » 02 Oct 2018, 22:54

Kafa kod crkve u Veneciji

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Najskuplja hrana i pice na svijetu

Post by Hannibal » 02 Oct 2018, 23:43

a dje su najskuplje pice
🐽

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Najskuplja hrana i pice na svijetu

Post by Zagorka » 03 Oct 2018, 00:01

Vala su ovi tartufi golo govno, pisala sam jednom. A i kavijar. Bar ovaj sto sam ja probala.
Skontala sam da ni ne kupuju radi okusa vec se foliraju pred gostima. Ocekujes pasti u nesvijest od ljepote a ono nista.
I treba im naplatit onu kafu iz macjeg govneta i sl sranja.
Bravo za onog ko se sjetio okupat debile.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Najskuplja hrana i pice na svijetu

Post by Hannibal » 03 Oct 2018, 00:31

pa i oni skupi sampanjci su samo sto bi rekli pazarci tafra, bolje mi pivo ocm
🐽

Post Reply

Return to “Kulinarstvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests