Znate li šta jedete?

Kolači, torte, zimnice, pića
User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Piletina koju jedemo danas zapravo nema okus piletine

Post by SPINERKA » 11 Jan 2017, 20:55

:hihi

. ko je probao jesti aligatora, zabe - reci da je isti ukus piletine :roll
Image

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Piletina koju jedemo danas zapravo nema okus piletine

Post by dr laganini » 11 Jan 2017, 21:01

kako da ne kilo žaba 120 kuna :hihi

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Znate li šta jedete?

Post by Heidi » 22 Jan 2017, 00:05

E, fakat djeco....Znate li? :djed
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

Username
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9024
Joined: 27 Sep 2016, 14:02
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Znate li šta jedete?

Post by Username » 22 Jan 2017, 00:07

Trebao bih prijaviti u onu temu pogresno protumaceni

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Znate li šta jedete?

Post by greeneyes » 22 Jan 2017, 00:12

Nisam jos uvijek dosegnuo taj nivo zaboravnosti. Bar ako govorimo o danasnjoj sofri, a ako vec pricamo o jucerasnjoj tu se vec vide jaki obrisi zaboravnosti.
Samo sabura

Username
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9024
Joined: 27 Sep 2016, 14:02
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Znate li šta jedete?

Post by Username » 22 Jan 2017, 00:16

Ako je grah na meniju onda se sjecas zadnjih 7 dana?

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3692 times
Status: Offline

Mi smo ono što jedemo

Post by srculence7 » 01 Aug 2017, 03:23

Dostupnost, kultura i navike su ogromni faktori u određivanju hrane koju konzumiramo,a u proteklih nekoliko godina su rezultati više studija pokazali i da osobine ličnosti takođe imaju određenog uticaja na ono što izaberemo da stavimo u usta.

Image

Dr. Alan Hirsch neurolog i psihijatar iz Chicaga pre nekoliko godina sproveo je istraživanje kada je na primeru 18 hiljada ispitanika došao do rezultata koji pokazuju odnos želje za određenom hranom s ličnošću.

Jasno je kako su želje za određenim ukusima samo delić onoga što nas čini osobama određenog karaktera, no kako ističe dr. Hirsch suptilne značajnosti kao što su ukusi u hrani nisu bezazleni kao što se isprva misli.

1. Slano vole uspešni koji se u životu vode razumom ne srcem
Osobe koje osećaju želju za slanom hranom retko izražavaju svoje mišljenje, ali su izuzetno energični i odvažni u kritičnim situacijama,odlučuju na temelju razuma ne srca.
S obizorm da često prepuštaju drugima da im kroje privatni i poslovni život takve može umiriti vrećica čipsa ili porcija slanog pomfrita, a sve iz razloga jer imaju manjak minerala u organizmu


2. Slatko vole senzualni, hedonisti koji vole živeti na ivici
Osobe koje osećaju veliku želju za tamnom čokoladom vole biti u središtu pozornosti, privlači ih razuzdan život, dok u poslovnom svetu ciljaju na vodeće pozicije. One osobe kojima je predmet žudnje mlečna čokolada, često su tihe i povučene. Uopšte, osobe koje žude za slatkišima veliki su hedonisti i retko žale za propuštenim prilikama.
Čokolada stimuliše lučenje hormona serotonina i savršen je desert koji deluje poput antidepresiva, a pomaže i kod malaksalosti, kada je telu potrebno brzo razbuđivanje.

3. Slatko-slano vole kreativci i samotnjaci
Osobe koje vole kombinaciju slatkog i slanog najviše vole biti same, kreativne su i vole upravljati vlastitim vremenom i prostorom, ne podnose nadređenost, a više od svega cene privatnost.
Učestala želja za kombinacijom slatkog i slanog znak je da u organizmu nedostaju glukoza i natrijum. Osećamo se malaksalo i usporeno, zbog čega brojni posežu za kombinacijom slanih grickalica i slatke čokolade kako bi povratili snagu i zadovoljili potrebu za slanim.

4. Ljutu, začinjenu hranu vole temperamentne osobe
Temperamentne osobe koje ne vole gubiti vreme na nevažne stvari obožavatelji su ljute i začinjene hrane. Oni vole red i disciplinu, neverovatnom brzinom obavljaju više ključnih stvari odjednom, a hrana pojačanih ukusa ih smiruje.
Ovakva hrana ubrzava rad srca i disanje pa valja biti oprezan jer ona stvara zavisnost.

5. Gorko vole misaoni i obzirni
Misaonim osobama koje odlučuju na temelju razuma, a teško se prepuštaju logici srca često se zamera što nisu dovoljno strastveni. Takvi su obožavatelji gorkih ukusa, koji je inače najmanje zastupljen u kategoriji omiljenih.
Gorka hrana uravnotežuje njihovu hladnoću koja je tek na površini, u dubini svog bića oni su plahi.Gorki ukus ispunjava blagim nezadovoljstvom koje ih tera da idu dalje i vide stvari onakvima kakve one zaista jesu, bez ružičastih naočara.

(zadovoljna.hr)
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

Username
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9024
Joined: 27 Sep 2016, 14:02
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Mi smo ono što jedemo

Post by Username » 01 Aug 2017, 06:31

A jedemo govna uglavnom

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Mi smo ono što jedemo

Post by Nice try » 01 Aug 2017, 08:40

1. Slano vole uspešni koji se u životu vode razumom ne srcem
Osobe koje osećaju želju za slanom hranom retko izražavaju svoje mišljenje, ali su izuzetno energični i odvažni u kritičnim situacijama,odlučuju na temelju razuma ne srca.
S obizorm da često prepuštaju drugima da im kroje privatni i poslovni život takve može umiriti vrećica čipsa ili porcija slanog pomfrita, a sve iz razloga jer imaju manjak minerala u organizmu

Baš jučer kažem muževoj rodici da bih više voljela pojesti kokice nego kolač :hihi
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Mi smo ono što jedemo

Post by Bla » 01 Aug 2017, 08:56

đe je tu grah :roll
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80421
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7132 times
Been thanked: 11562 times
Status: Online

Re: Mi smo ono što jedemo

Post by spacebound » 01 Aug 2017, 08:59

A sta s nama koji volimo sve od navedenog :rumenko

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Mi smo ono što jedemo

Post by Bla » 01 Aug 2017, 09:40

to znači da ste temperamentni
jer kad sve pomiješaš gorčina će nadvladati sve ostale okuse. :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
arman
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 916
Joined: 23 Jul 2017, 12:54
Status: Offline

Re: Mi smo ono što jedemo

Post by arman » 01 Aug 2017, 10:48

Svastojebi , pardon svastojedi. :hihi

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Mi smo ono što jedemo

Post by Bla » 01 Aug 2017, 11:01

kada bih to gledao po doručku onda sam baš nekakav neodlučan

prvo sam za doručak godinama jeo isključivo samo slatko
i ništa drugo nije dolazilo u obzir

pa sam onda godinama jeo samo slano i ništa drugo nisam mogao smisliti

i onda sam prešao na bezukusni pettit keks i kasnije se skrasio na bezukusnim kukuruznim otpacima
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Mi smo ono što jedemo

Post by Heidi » 01 Aug 2017, 13:14

Nema kiselo :rug

Inace volim jos slano-slatko-ljuto-gorko :oo
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Mi smo ono što jedemo

Post by Heidi » 01 Aug 2017, 13:29

Psihologija okusa: Ljuto vole pustolovi, a kiselo izbirljivi

Image


Omiljeni okusi najmoćniji su prozor u podsvijest te otkrivaju brojne tajne temperamenta, poput tipa društvenosti, sklonosti pustolovini, ali i flertu i riziku...

Baš kao i omiljena boja, najdraži filmovi i glazba, žudnja za slanim čipsom, ljutim papričicama, kiselim citrusima ili slasnim kolačima usko je povezana s osobnošću, tvrdi američki neurolog dr. Alan R. Hirsch. u knjizi “Koji je okus vaše osobnosti?”.

Tijekom 25 godina, prateći 18.000 ispitanika, proveo je više od 200 istraživanja o osjetilima i neurološkim reakcijama signala okusa te otkrio da pojačanje određenih okusa i mirisa utječe na prehrambene navike, raspoloženje, percepciju, čak i na brzinu kojom učimo. Baš kao što miris iz djetinjstva može trenutačno vratiti u doba dok ste se igrali na livadi, tako će i omiljeni miris dešifrirati skrivene mehanizme osobnosti. Primjerice, ljubitelji začinjene hrane su perfekcionisti, strogi su i kruti te u društvu manje ugodni od sladokusaca. Važni su im detalji, vole red i besprijekornu organiziranost. Odjeća u njihovim ormarima je uredno složena, a čak su i razmaci među vješalicama gotovo isti.

Mnogi ljubitelji začinjenih zalogaja su i pravi kontrol-frikovi te ih svaki poremećaj u njihovu savršeno uređenom svijetu doslovno izluđuje. Iz takta ih izbacuje i gubljenje vremena, a pod taj nazivnik svode i druženja s ljudima koji im nisu važni, na domjencima koji su izvan njihove kontrole. No ljubitelji ljutog su i tragači za senzacijama, novim iskustvima i uzbuđenjima te rado eksperimentiraju s novim začinima. Obdareni su vrlo istančanim osjetom mirisa i okusa te mogu preciznošću vrhunskog degustatora raspoznati začine u hrani. I ljubitelji ljutih okusa neprestano tragaju za novim uzbuđenjima te uživaju u ekstremnim sportovima - sky divingu, zmajarenju ili bungee jumpingu. Skloniji su koketiranju i flertovanju nego ljubitelji blagih okusa. Pretpostavlja se da kapsacin, spoj koji feferonima daje ljutinu, potiče strast za adrenalinom i želju za opasnim životom na rubu. Ljubitelji ljutih papričica bolje se prilagođavaju i promjenama jer vole uzbuđenja koja im donose novi doživljaji, tvrdi Hirschev suradnik, nutricionist Keith Kantor.

Pedantni grickaju

Ljubitelji hrskavog od sebe očekuju mnogo, vole točnost te su pedantni. Energični su, zabavni i puni entuzijazma, kaže dr. Hirsch.

Privlačnost miriši na jasmin, vaniliju i cimet

Samo deset posto okusa dugujemo nepcu, a čak 90 posto receptorima mirisa koji su okidač za emocije. Primjerice, miris ružičastoga grejpa utječe na percepciju te će zbog njega žena biti privlačnija i izgledati i do šest godina mlađe, tvrdi dr. Alan R. Hirsch. Miris čili papričice pojačava seksualnu želju, a mirisni su afrodizijaci i paprena metvica te miris jasmina, no samo ako ih rabite u manjim količinama. Suprotnom ćete spolu biti privlačniji uz mješavinu mirisa vanilije i cimeta. Muškarce uzbuđuje i miris lavande te pite od bundeve, a oba su spola seksualno zagrijanija uz miris krastavaca te kolača s bananama i orašastim plodovima.

Ljubitelji tamne čokolade su srce zabave, a mliječne tihi introverti

Ljubitelji slatkog žele biti primijećeni i cijenjeni. Vole kada se osjećaju posebno, ali i kada ih drugi smatraju posebnima.

Obožavaju dobar provod, pustolovine i rizik te se upuštaju u pothvate za koje mnogi nemaju hrabrosti i živaca. Prema sebi su popustljivi, ugađaju si i smatraju da za njih ništa nije predobro ni preskupo.

Njihov je moto: “Radije ću žaliti zbog nečega što sam učinio nego zbog nečega što sam propustio”. Ljubitelji čokolade su šarmantni i koketni. Iako uživaju u intimnosti i romantici, često u ljubavi pretjerano dramatiziraju, što ih čini emocionalno ranjivima. Više se oslanjaju na intuiciju nego na logiku.

Čokoladoljupci su najčešće pravi prototip svog spola - to su u pravilu macho muškarci i vrlo ženstvene žene. No za razliku od društvenih ljubitelja tamne čokolade koji su srce zabave, ljubitelji mliječne čokolade su često introverti te više vole dobru knjigu. Tihi su te ih okolina često pogrešno doživljava kao sramežljive. Oni čijem su nepcu najdraži slani okusi vjeruju u sudbinu. Smatraju da imaju malo ili nimalo kontrole nad životom. Uvjereni su da se sve događa prema scenariju koji je “zapisan u zvijezdama” te da na sudbinu ne mogu bitno utjecati. Kada učine nešto dobro, slanokusci priželjkuju malu nagradu i znak zahvalnosti, tvrdi dr. Hirsch.

Ustanovio je i da su ljubitelji čipsa ambiciozni, natjecateljskog duha te dostojni protivnici konkurentima. Frustriraju ih neugodnosti poput gužve u prometu ili dugih redova na blagajnama. - Bilo da su na izletu ili za upravljačem automobila, ljubitelji slanog uvijek su u žurbi - kaže Hirsch. Ako volite slano, moguće je i da pripadate “supertasterima” koji imaju veći broj okusnih pupoljaka te čine četvrtinu stanovništva. Obdareni superokusom ne vole gorku ni hranu jakih okusa, no istraživanje je pokazalo da njihovo nepce voli sol, jer, smatraju stručnjaci, natrij ublažava gorčinu u hrani, tvrdi psihologinja Susan Albers. Ljubitelji tjestenine, kruha i ostalih “utješnih” ugljikohidrata po prirodi su vrlo ozbiljni, promišljeni i oprezni te ne vole promjene i rizik.

Oporo i kiselo

Ljubitelji gorkog su izbirljivi te često imaju averziju prema kiseloj hrani. Oni koji vole kiselo mnogo su tolerantniji na ekstremne okuse, spremniji isprobati nova jela te širiti vidike i pomicati granice.

Crveno za hrabre

Oni koji vole ljute začine - crvenu papriku, curry i čili, hrabro preuzimaju odgovornost, bore se za ono što žele i otvoreno kažu što misle.

Prijatelji po šafranu

Ljubitelji oporih začina, češnjaka, klinčića, kadulje i šafrana vjerni su prijatelji i jaki zagovornici onoga u što vjeruju.

Omiljeni uz ružmarin

Dodavanje limunove kore, ružmarina, timijana i estragona odaje društvene, duhovite ljude koji su puni energije i omiljeni u društvu.

Miroljubive odaje cimet

Ljubitelji peršina i cimeta miroljubivi su i obzirni prema drugima. Ma gdje da se našli, dobro će se uklopiti.

Kreativci s lukom

Oni koji jela začine lukom, sjemenkama celera te octom kreativni su, ne vole rutinu i vjeruju u sebe.

Slano-slatki spoj

Slani čips s čokoladom vole introverti i samotnjaci koji čuvaju privatnost. Ljubitelji slatko-slanog su inteligentni i kreativni, no nemaju strpljenja s ljudima.

Fleksibilni

Strast za egzotične okuse, od puževa do juhe od ptičjega gnijezda, obilježje je fleksibilnih koji su otvoreni za nova iskustva. Ležerni su te im je i hrana pustolovina.

Otpuštanje tjeskobe

Osvježavajući miris citrusa privlači tjeskobne. žudnja za njima može značiti podsvjesnu zabrinutost za zdravlje.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Sibila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20346
Joined: 22 Aug 2011, 13:01
Location: Island
Has thanked: 27 times
Been thanked: 557 times
Status: Offline

Re: Mi smo ono što jedemo

Post by Sibila » 01 Aug 2017, 15:16

joj :srce satra nas .....


pusti nas da jedemo sto volimo ...molim te. na miru :jutarnja ...a ne da ne moram jos o tome mislit. :ooo

umrijecemo svakako. :ooo

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Mi smo ono što jedemo

Post by Bla » 01 Aug 2017, 15:19

jesil' ti sad ona pašteta :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Mi smo ono što jedemo

Post by Mutevelija » 01 Aug 2017, 15:39

Ja sam gurabija. :auf
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3692 times
Status: Offline

Re: Mi smo ono što jedemo

Post by srculence7 » 01 Aug 2017, 16:08

Tigris wrote: 01 Aug 2017, 15:16 joj :srce satra nas .....


pusti nas da jedemo sto volimo ...molim te. na miru :jutarnja ...a ne da ne moram jos o tome mislit. :ooo

umrijecemo svakako. :ooo
Shvati ovo kao zabavnu literaturu i nemaš brige :ooo
Bla wrote: 01 Aug 2017, 08:56 đe je tu grah :roll
Jedeš li ti nešto drugo (ne računajući pizza day) :oo
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

Post Reply

Return to “Kulinarstvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests