Internetske prevare

Zanimljivi sajtovi, igrice i slično
Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Nova vrsta internetske prevare - Balaševizam

Post by Krokodil Behko » 24 Apr 2013, 16:20

Image

Na Facebook stranici Balaševizam, koja okuplja fanove kantatutora Đorđa Balaševića, te na web stranici balasevizam.com nudi se na prodaju “Balaševizam Magična Šolja”. Mnogim zaljubljenicima u Balaševićevu muziku zapela je za oko…

“Obična šolja na prvi pogled, ali kada ujutro se probudite i želite da pijete čaj, kafu ili bilo šta toplo i kada topla tekućina bude u šolji, ona poprima sasvim drugi izgled. Meni je najviše odgovarala slika Đorđe Balaševića s koncerta u Sarajevu i citat `Samo retki nađu retke`. Naravno slika može biti po izboru kao i citat također”, navedeno je u ponudi objavljenoj na spomenutim stranicama.

Tu je i uputa za sve one koji žele piti kafu ili čaj iz ove magične šolje: “Ukoliko želite da naručite za sebe ili neku dragu osobu to možete učiniti javljanjem u inbox Balaševizam Za sada je moguća samo lična dostava u Sarajevu ili dostava putem pošte u ostala mjesta u Bosni i Hercegovini. Dostava izvan Bosna i Hercegovine za sada nije moguća. Cijena: 15 KM za Sarajevo + 5KM (cijena poštarine) ukoliko se šalje izvan Sarajeva.”

Image

U svemu tome ima samo jedan problem: Našoj redakciji javilo se više čitateljica koje su šolju naručile, uplatile odgovarajući iznos, ali je nikada nisu dobile. Tvrde također da poznaju još niz osoba koje imaju identično iskustvo.

“Ja sam tu šolju naručila još prošle godine u decembru. Kad sam ga u februaru nazvala, rekao je da se nađemo 14. oko 17 sati i naravno od tada mi se više nikad nije javio niti odgovarao na poruke”, kaže jedna od prevarenih djevojaka. (Njezino ime, kao i imena drugih osoba koje se spominju u ovom članku, poznato je našoj redakciji, ali ih ne spominjemo isključivo iz razloga što su nas prevrene osobe zamolile da zaštitimo njihov identitet.)

Jedna od čitateljica poslala nam je i svoju prepisku s administratorom Facebook stranice Balaševizam. “Izvini, je l’ možeš da mi odgovoriš je li legla uplata, i kada će šolja biti poslana?”, glasilo je pitanje, a odgovor: “Hej …, jeste jeste. I poslana je šolja.” Deset dana Nakon toga djevojka je uputila sljedeću poruku: “Zar treba 10 dana da stigne posta u istoj državi? Je li zaista šolja poslana ili je ovo samo neko zbijanje šale s narodom?”

“I, naravno, ni traga, ni glasa, plus sam dobila ban sa stranice. Ne mogu da vjerujem čime se sve ljudi služe”, kaže prevarena djevojka te dodaje: “Ja sam nasjela kao dijete. Vidim šolju,i rekoh hajde da je poručim, bilo mi 6 mjeseci veze, pa da poklonim momku. Javim se u inbox, i on mi da ime i br. računa, da uplatim 20 konvertibilnih maraka. I više ni traga ni glasa.”

Druga je slučaj, praktički, identičan: “Ja sam još u decembru uplatila i svaki put kada bi se čula sa izvjesnim Hasibom (koliko sam čula zovu ga Hase, mislim da čak znam ko je taj momak) svaki put bi bilo ‘da se vidimo sutra neću stići danas’.”

“Neka je samo 100 ljudi nasjelo, po 20 KM, to je 2.000 sad pa sad. A to nije uopšte malo danas”, kaže jedna od djevojaka.

Image

Treća djevoja je čak poduzela malu istragu, pa je u Sarajevu pronašla mjesto gdje prave te šolje. “Pitala sam da li rade za stranicu Balaševizam, oni su me samo čudno gledali, ono k’o ‘Šta ti je to?’”, kaže ogorčena djevojka.

Budući da smo prevarene osobe imaju podatke o administratoru stranice (prilikom narudžbe on sam im je dao ime, prezime, broj računa i broj mobitela), mi smo ga telefonom kontaktirali. U telefonskom razgovoru rekao je da će svima koje nisu dobile šolju vratiti novac. Vidjet ćemo hoće li se to i dogoditi. Prije dva-tri mjeseca rekao je da im dotaviti naručene i plaćene šolje, ali do današnjega dana to nije učinio.

Spomenuti gospodin (ime i prezime također poznati redakciji) kazao je da prodano svega 15 do 20 šolja i da za eventualne probleme sa isporukom može biti odgovorna jedino osoba koju je zadužio za dostavu.

(Doznajemo.com)
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119218
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11751 times
Contact:
Status: Online

Re: Nova vrsta internetske prevare - Balaševizam

Post by Maja » 24 Apr 2013, 17:31

I treba im tako kad plaćaju unaprijed. Ja sam prijatelju za rođendan kupila čašu na kojoj je neka žeMska i kad uliješ u čašu nešto vruće ona se skine.

User avatar
Dalia
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3570
Joined: 18 Apr 2013, 12:44
Status: Offline

Re: Nova vrsta internetske prevare - Balaševizam

Post by Dalia » 24 Apr 2013, 17:50

Maja wrote:I treba im tako kad plaćaju unaprijed. Ja sam prijatelju za rođendan kupila čašu na kojoj je neka žeMska i kad uliješ u čašu nešto vruće ona se skine.
Potpis na ovo, i ja sam prvo pomislila da su budale što plaćaju nešto što ne vide očima...

Gdje ima to kupiti mnooogo mi se sviđa ideja. :D
Fine djevojke su u krevetu u 9, da bi mogle kući doći do 11. :zubi

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31592
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7128 times
Been thanked: 3864 times
Status: Offline

Re: Nova vrsta internetske prevare - Balaševizam

Post by Mister No » 24 Apr 2013, 18:21

Maja wrote:I treba im tako kad plaćaju unaprijed. Ja sam prijatelju za rođendan kupila čašu na kojoj je neka žeMska i kad uliješ u čašu nešto vruće ona se skine.

Pa nije baš sve tako jednostrano.

Oni koji prodaju robu putem pošte često imaju problema za "lažnim" narudžbama.
Cijena poštarine je npr. za ovakvu šolju bar pola njene vrijednosti (dostava unutar BiH) i prodavac na kraju tu poštarinu mora da plati ako je tamo neki idiot nije htjeo da podigne.
Zato i moraju tražiti plaćanje unaprijed... (Ko će kome vjerovati tu, vrlo je diskutabilno).
High Hopes...

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Nova vrsta internetske prevare - Balaševizam

Post by gejsha » 24 Apr 2013, 18:24

Plaćala sam i ja torbu unaprijed, naručivala baš preko fb, jedna cura prodaje lično ih pravi.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Dalia
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3570
Joined: 18 Apr 2013, 12:44
Status: Offline

Re: Nova vrsta internetske prevare - Balaševizam

Post by Dalia » 24 Apr 2013, 18:29

Mah danas te tvoj najbliži prevari, a da neće onaj što ga nikad nisi vidio...ne kažem da nema poštenih ljudi, al' haj ti znaj jesi li te sreće da nabasaš na finog čovjeka...
Fine djevojke su u krevetu u 9, da bi mogle kući doći do 11. :zubi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Nova vrsta internetske prevare - Balaševizam

Post by Krokodil Behko » 24 Apr 2013, 19:52

Dok je ovaca bit će i vune. Sigurno je platiti samo po pouzeću robe. Ko hoće, nek šalje tako a ko neće ne mora. Slobodnog vremena na pretek a gradski prevoz mi je ionako skoro pa besplatan. Čik da vidim ko će me prevariti :)
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Građanin Orašja prevaren preko internet - oglasa

Post by Krokodil Behko » 19 Jan 2014, 09:50

Image

Dvadesetšestogodišnji A. M. iz sela Matići kod Orašja prevaren je pri kupoprodaji mobilnog aparata posredstvom jednog od internet-portala u našoj zemlji, saopćeno je iz oraške policije.

Mladić je u internet-oglasniku pronašao nepoznatog kupca koji je od njega naručio mobilni aparat HTC ONE te zatražio i dodatnih 150 maraka, nudeći mu u zamjenu drugi mobilni aparat, vrijedan skoro 1.000 maraka.

- Ništa ne sluteći, A. M. je po vozaču “Centrotransovog” autobusa poslao nepoznatom kupcu u Sarajevu mobilni aparat HTC, vrijedan skoro 800 maraka, te 150 maraka razlike u zamjenu za drugi mobilni aparat. Nakon toga je pokušao stupiti u kontakt s osobom kojoj je poslao mobilni aparat, ali je ona isključila mobilni broj iz usluge i od tada postala nedostupna. Prevareni mladić jučer je prijavio policiji slučaj prevare od 11. januara - kažu službeni izvori.

U toku je potraga za prevarantom, a Ministarstvo unutrašnjih poslova Posavskog kantona obavijestio je i svoje kolege u Sarajevu.
online

Bambi
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5425
Joined: 20 Feb 2012, 17:30
Location: Grad celika,a ime mu je Zenica
Status: Offline

Re: Građanin Orašja prevaren preko internet - oglasa

Post by Bambi » 19 Jan 2014, 12:33

:D. Pa ti kupuj preko interneta :D. Nikad ne znaš ko će te prevariti...

Ruana
Status: Offline

Re: Građanin Orašja prevaren preko internet - oglasa

Post by Ruana » 19 Jan 2014, 12:39

Pa ne bi budala ovo uradila. Gdje ce tek tako poslat telefon i pare.

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Građanin Orašja prevaren preko internet - oglasa

Post by Spanac_113 » 19 Jan 2014, 14:18

Pa takvoj budali i treba uzet pare. Internet nema veze s tim, on bi isto napravio i po oglasu iz novina :cudi
Cuj poslo i pare i mobitel :grana

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Građanin Orašja prevaren preko internet - oglasa

Post by greeneyes » 19 Jan 2014, 14:19

Što ti je bit' budala :oo :plavi
Samo sabura

dacina_curica
Status: Offline

Re: Građanin Orašja prevaren preko internet - oglasa

Post by dacina_curica » 19 Jan 2014, 15:03

Poske jesu ovo oni Maaaaaaaaaatici? :ooo

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37666
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Građanin Orašja prevaren preko internet - oglasa

Post by Pasaga » 19 Jan 2014, 15:25

Ruana wrote:Pa ne bi budala ovo uradila. Gdje ce tek tako poslat telefon i pare.
Sreca je....trefit vaku budalu... :ooo
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Internetske prevare

Post by Krokodil Behko » 13 Jul 2014, 21:56

Neka Vildana mi prije par dana, poslala zahtjev na facebook.
Ja nikako da se sjetim ko je, pa rekoh otkud znam, možda neka zemljakinja koje se ne sjećam. I hajd, kliknem joj. I evo danas... o bože, pa ko može nasjesti na ovo? :lupa
Zdravo. Kako ste ? Šta se radi ? Drago mi je da smo prijatelji na Facebook-u. Ja sam trenutno u Zagrebu u bolnici , imala sam tešku saobračaju nesreču prije 2 dana, slomila sam obe noge imala sam lakši potres mozga. E prije svega ako nije problem imam jednu malu molbu za vas iako mi je nezgodno pitati vas ovo preko Facebook-a i to što se nepoznajemo baš najbolje, ali nemam kome da se obratim stvarno. Ja sam ponijela sam svoj mobitel, u njemu je broj Bh telecom iz Bosne ali nestalo mi je kredita na računu a moram zvati roditelje u Njemačku , da im javim šta je bilo i da dodžu po mene da me vode na kućnu njegu i da plate ove bolnićke troškove. Nažalost pokušavala sam tatu nazvati s hrvatskoga broja s doktorovog mobitela ali ne javlja se na nepoznate brojeve niti zna čitati poruke. A u Zagrebu nema Bh telelecom dopuna , niti imam koga poslati da mi ode u Bsonu to kupit. Pa ako ikako ti možes da mi pošaljes jednu (Bh telecom ULTRA Dopunu) od 10 / 20 KM , nebitno koliko god si u mogučnosti jer mi stvarno treba jer sam u mnogo teškoj situaciji, i nemam kome da se obratim svi su moji u Njemačkoj i Austriji, a ono malo prijatelja što imam u Jajcu nežele da čuju za mene valjda su zavidni što studiram u Zagrebu. Pa mi one brojeve sa dopune ( Bon-a ) pošalji ovdje u poruke na Facebook. I ćim roditelji dodžu po mene ja cu uzeti od njih 100 €ura i poslati ću vama kao zahvalu za pomoć. Molim te ko boga dragog da mi pomogneš. Hvala unaprijed i odgovori mi hočeš li mi moći pomoći ili ne jer ako nečeš da pitam nekoga drugoga ? Lijep Pozdrav
online

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: Internetske prevare

Post by Peggy Sue » 14 Jul 2014, 09:03

Vildana, Vildana :grana Tačno čovjek ne zna šta da joj odgovori... Napiši joj neke brojeve onako... Nek se obraduje :)
Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Internetske prevare

Post by Krokodil Behko » 14 Jul 2014, 09:07

Dobra ideja. :D
Popodne, kad uhvatim vremena, odglumit ću spemnost da joj pomognem.
Jadnica, valjalo je smisliti toliku i toliko uvjerljivu poruku. :D.
Baš kao s početka mobitelske ere.
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119218
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11751 times
Contact:
Status: Online

Re: Internetske prevare

Post by Maja » 14 Jul 2014, 10:32

Šta neće uraditi za malo kredita :bua
Bože sačuvaj.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Internetske prevare

Post by Julia-Klara » 14 Jul 2014, 10:36

napisi Vildani da je prvo trebala nauciti slova pa onda ici studirati :D
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Internetske prevare

Post by storm » 14 Jul 2014, 10:38

:D. vildana

ovakva poruka svakako zaslužuje odgovor :hihi
pošalji nasumične brojeve
a u sljedečoj poruci ovaj link

kad se več zajebavamo :valja
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Post Reply

Return to “Internet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests