Uvrede na internetu - kako protiv toga?

Zanimljivi sajtovi, igrice i slično
User avatar
Dalia
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3570
Joined: 18 Apr 2013, 12:44
Status: Offline

Re: Online govor mržnje najprisutniji u komentarima

Post by Dalia » 19 Oct 2013, 01:13

Sheval wrote:Da.Stranačka potrčkala,lako primjetna.
:aplauzz Inače ova vrsta najbolje cvjeta po forumima
Fine djevojke su u krevetu u 9, da bi mogle kući doći do 11. :zubi

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Online govor mržnje najprisutniji u komentarima

Post by Bla » 19 Oct 2013, 01:54

MORENA wrote:najveca mi fora kad na Jutjubu napisu, naprimer za bend ili pevaca is komsijske zemlje, JA SAM IZ teitezemlje, al IPAK VOLIM togitog

Mislim, koga briga bre odakle si. Ja napisem E JA SAM IZ PIZDE MATERINE (da prostite) i dobila ludnica lajkova
:)

[ytube][/ytube]
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Online govor mržnje najprisutniji u komentarima

Post by Sheval » 19 Oct 2013, 21:10

Ilitiga

[ytube][/ytube]

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119662
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12162 times
Contact:
Status: Online

Re: Uvrede na internetu - kako protiv toga?

Post by Maja » 22 Oct 2013, 22:05

Svi mi znamo napisati glup komentar o nekome, evo npr u zadnje vrijeme je aktivna ORO itd.

Nedavno dobih na FB poruku od jednog lika koji me baš napao. Najprije nisam skontala u čemu je stvar, ali poslije povezah da je snimio neku pjesmu o protestima u vezi JMBG i ja sam na youtubu napisala negativan komentar.
I šta mi je preostalo, umjesto da sam se nastavila svađati s njim izvinila sam mu se i napisala kako kad komentarišem na youtubu nikad ne razmišljam o tome hoće li taj na koga se komentar odnosi pročitati.

I stvarno je tako.
Da znate da će svaki vaš komentar upućen na tuđi račun biti pročitan, biste li vodili računa o tome šta pišete?
Ne mislim na političare :DD

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: Uvrede na internetu - kako protiv toga?

Post by Peggy Sue » 23 Oct 2013, 08:59

Maja wrote: Da znate da će svaki vaš komentar upućen na tuđi račun biti pročitan, biste li vodili računa o tome šta pišete?
Ne mislim na političare :DD
Kako kome... Evo meni je prvo pala na pamet ona jadna djevojcila koja snima na yt nekakve klipove koji traju po 20 ak sekundi. Svaki joj je gluplji od glupljeg. E njoj bih rado napisala i uoci rekla neke stvari :)

[ytube][/ytube]

Ima ih jos... A parodija na sve to je jos vise :hihi
Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120408
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6972 times
Been thanked: 7901 times
Status: Offline

Re: Uvrede na internetu - kako protiv toga?

Post by Krokodil Behko » 23 Oct 2013, 09:57

Pa sad, inače i stojim iza onoga što kažem pa mi je svejedno ko će šta pročitati a ko ne. Isto to, odnosilo bi se i na političare.
online

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Uvrede na internetu - kako protiv toga?

Post by mrki62 » 23 Oct 2013, 17:51

Eeeeeeee , ja pazim kako i šta pišem , pogotovo o mrtvim političarima :)
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120408
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6972 times
Been thanked: 7901 times
Status: Offline

Puna mreža mržnje

Post by Krokodil Behko » 15 Jun 2015, 08:47

Image
Sve je više govora mržnje na internetu. Demokratizacija medija i njihova selidba u virtualni prostor omogućila je neposrednu komunikaciju i interakciju, ali i pokazala u kojoj mjeri netolerancija, ksenofobija i slične pojave ondje bujaju.

Pogledamo li nasumično po internetskim forumima, Facebook grupama ili komentarima ispod tekstova na news-portalima, nailazimo na mnoštvo onih koji govore jezikom mržnje, probleme bi rješavali na radikalne načine, a s neistomišljenicima bi se obračunavali se po kratkom postupku: izopćavali ih, izgonili iz države, slali na robije i pred streljačke vodove.

Jedno nedavno istraživanje koje je obuhvatilo news-portale u regiji pokazalo je da u prosjeku svaki peti komentar na ondje objavljene tekstove sadrži elemente govora mržnje. Najčešće su na meti pripadnici nacionalnih i seksualnih manjina. Slično je i na društvenim mrežama.

Zagađeni medijski prostor

O tome je li zagađenost medijskog prostora postala zabrinjavajuća, komunikologinja Lejla Turčilo s Fakulteta političkih nauka u Sarajevu nema nikakvih dvojbi.

"Apsolutno. Nije riječ samo o broju negativnih komentara, nego o njihovom intenzitetu i najužasnijim primjerima koji se mogu naći. Dakle, trebamo se zabrinuti ne samo zbog toga kako izgleda taj novomedijski prostor danas, nego i šta njegov sadržaj zagađen do ovih razmjera govori o nama kao društvu."

Zakoni koji reguliraju ovo trusno područje uvjerljivi su na papiru, no u praksi se sporo i teško provode. U Hrvatskoj su početkom 2013. godine stupile na snagu izmjene Kaznenog zakona kojima su uvreda, kleveta i sramoćenje na internetu postali kazneno djelo.

Tamo stoji da će svatko tko "putem računalnog sustava ili mreže javno potiče ili javnosti učini dostupnim letke, slike ili druge materijale kojima se poziva na nasilje ili mržnju usmjerenu prema skupini ljudi ili pripadniku skupine zbog njihove rasne, vjerske, nacionalne ili etničke pripadnosti, porijekla, boje kože, spola, spolnog opredjeljenja, rodnog identiteta, invaliditeta ili kakvih drugih osobina", biti kažnjen zatvorom u trajanju do tri godine.

Predviđene su i novčane kazne - 180 dnevnih dohodaka za uvredu, 360 dnevnica za sramoćenje te 500 dnevnica za klevetu. Naravno, pod uvjetom da ta nedjela budu dokazana i da onaj koji se smatra uvrijeđenim, osramoćenim ili oklevetanim podigne tužbu.

U početku se mislilo kako će sudovi biti zatrpani tužbama, no takvo što zasad je izostalo. Razlog leži i u tome što je internet i dalje u značajnoj mjeri područje bezakonja. Mnogi ondje šire mržnju anonimno, a nije posve jasno ni što se podrazumijeva pod pojmom uvrede ili klevete.

Među prvim slučajevima od primjene izmijenjenog Kaznenog zakona u Hrvatskoj bila je presuda izrečena na Općinskom sudu u Splitu.

Novčanom kaznom od 2.000 kuna i uvjetnom kaznom od osam mjeseci zatvora kažnjen je muškarac koji je na Facebook stranici Torcide, navijačke skupine splitskog Hajduka, prošle godine komentirao Paradu ponosa u Splitu sljedećim riječima:"Ubij, zakolji!" i "Oj, Hitleru, ustani samo na pet minuta i riješi gorući problem na Zemlji". Optuženi se branio tvrdnjom da se "samo šalio".

Problematična anonimnost

U Sloveniji je upravo ovih dana pušten u javnu raspravu Nacrt zakona o medijima, koji će, ako bude prihvaćen, nalagati urednicima internetskih portala da u najkraćem roku brišu komentare koji sadrže govor mržnje. U suprotnom, predviđene su novčane kazne urednicima u rasponu od 500 do 5.000 eura.

U Srbiji je govor mržnje na internetu također zakonom zabranjen, a o gonjenu prekrišitelja brine Posebno tužilaštvo za visokotehnološki kriminal. No, i tamošnji primjeri cyber-mržnje spotiču se o anonimnost korisnika, a kazne su mahom uvjetne.

Jedna od iznimki bio je prošlogodišnji slučaj u kojem je pred Višim sudom u Beogradu na jednogodišnje zatvorske kazne osuđeno troje ljudi koji su na nekom internetskom forumu prijetili autorima dokumentarnog filma "Pretpostavka pravde" Borisu Malagurskom i Ivani Rajović. Prijetnji upućenih autorima bilo je više, no za razliku od troje osuđenih, ostale su uputili anonimni korisnici.

U Bosni i Hercegovini ovim se problemom bavi Federalna uprava policije gdje kažu kako prate i bilježe sve poruke na interentu koje govore jezikom mržnje, dok u Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) prate slučajeve u kojima postoji osnovana sumnja na poticanje terorizma.

Očito je posvuda problem isti - anonimnost većine onih koji šire mržnju. Na pitanje treba li takve ljude, i anonimuse i one koji ne kriju identitet, shvaćati ozbiljno, prof. Turčilo smatra da ih ni u kom slučaju ne treba podcijeniti.

"Iako se online prostor za veliki broj korisnika koji šire ovakve sadržaje više podrazumijeva kao mjesto ispoljavanja frustracija koje onda na tom mjestu i stanu, odnosno završe, svjedočili smo i situacijama kada je govor mržnje iz online sfere prerastao u nasilje u offline svijetu", kaže prof. Turčilo.

Korist i šteta društvu

Jedna od mnogih zamki krije se u činjenici da je internet svojom interaktivnošću omogućio značajnu demokratizaciju medija i novinarstva dok se, s druge strane, ustoličio stav da je sada svima dozvoljeno napisati ili izreći sve što im padne na pamet.

Ta demokratizacija koja se dogodila pojavom interneta, po mišljenju prof. Turčilo, učinila je i najveću korist i najveću štetu društvu i demokraciji.

"Pozitivni aspekti širenja informacija, omogućavanja dostupnosti ranije nedostupnih sadržaja i uklanjanja barijera slobodnom protoku sadržaja zapljusnuti su i plimom negativnih trendova od kojih je širenje govora mržnje tek jedan aspekt. Razvijanje nulte tolerancije u društvu za ovakve devijantne oblike ponašanja na Mreži preduvjet je njenog opstanka", smatra Turčilo.

Dodaje kako se taj opstanak može postići kombiniranjem kvalitetne regulative i medijske pismenosti građana, odnosno nedozvoljavanjem da nedemokratski režimi i na kritiku nespremne elite pod izlikom kontrole govora mržnje spriječe argumentiranu kritiku i debatu.

U Hrvatskoj je, recimo, gotovo unaprijed izvjesno da će rasprava i o najbenignijim temama na internetu već nakon dva-tri komentara u nizu skrenuti u ostrašćeno prepucavanje o ustašama i partizanima ili "komunjarama" i "kradezeovcima" s malo argumenata, ali s mnogo niskih strasti začinjenih najgorim uvredama i psovkama.

Pitanje je može li se tom i sličnim primjerima stati na kraj. "Jednoznačnog rješenja nema. Važno je omogućiti komentarisanje, ali spriječiti govor mržnje. Jedinstvena strategija online medijske zajednice, svojevrsni kodeks online medija, jedan je od puteva, kao i snažnije zagovaranje kompetencija komentatora te obvezivanje komentatora na potpisivanje punim imenom i prezimenom", smatra prof. Turčilo.

Izvor: Al Jazeera
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Puna mreža mržnje

Post by storm » 15 Jun 2015, 13:49

Treba sankcionirati svaki govor mržnje.... tehnički uopće nije problem locirati kršitelja, dosta je bilo anonimnog seruckanja.....uživo su te frajerčine u pravilu dosta manje hrabri.....tastatura crew :mah
U čemu se uvreda ili govor mržnje razlikuje kad je napisana ili kad je izgovorena .... ni u čemu :cudi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Puna mreža mržnje

Post by navika » 15 Jun 2015, 16:24

Nije to mreza, to su nasa srca. Ako u nekom nema mrznje ona nemoze ni izaci, na mrezi ni bilo gdje. Kad je ima ona izlazi na mrezi i van nje.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Puna mreža mržnje

Post by storm » 15 Jun 2015, 16:30

navika wrote:Nije to mreza, to su nasa srca. Ako u nekom nema mrznje ona nemoze ni izaci, na mrezi ni bilo gdje. Kad je ima ona izlazi na mrezi i van nje.
To svakako....ali mnogo lakše anonimno ispoljavaju sadržaj svojih srca online.... u reali se nekako i suzdržavaju.
Čak je pitanje, gdje smo više svoji :hm
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Puna mreža mržnje

Post by Sheval » 15 Jun 2015, 20:18

Već odavno ne posjećujem te stranice.Ukucaš na youtube 'funny',ili pratiš ono što te zanima,bilo to planinarenje,vožnja bicikla...gdje na odmor....kakva mržnja...to je za luzere.

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Puna mreža mržnje

Post by Terasa svjesti » 15 Jun 2015, 20:51

[ytube][/ytube]



Damir Avdić je to ovako opjevao :ok :
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Puna mreža mržnje

Post by Bla » 15 Jun 2015, 21:08

navika wrote:Nije to mreza, to su nasa srca. Ako u nekom nema mrznje ona nemoze ni izaci, na mrezi ni bilo gdje. Kad je ima ona izlazi na mrezi i van nje.
Što mi je pametna ova rodica. :cool U koju si ti školu išla? :ooo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Puna mreža mržnje

Post by laganini » 15 Jun 2015, 22:05

.....definirajmo jezik mrznje....ako ja pederu kazem da pusi kurac jel ga mrzim..npr..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Puna mreža mržnje

Post by drugrankovic » 15 Jun 2015, 23:24

da... ti osh reci on se raduje...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Puna mreža mržnje

Post by navika » 16 Jun 2015, 01:02

Bla wrote:
navika wrote:Nije to mreza, to su nasa srca. Ako u nekom nema mrznje ona nemoze ni izaci, na mrezi ni bilo gdje. Kad je ima ona izlazi na mrezi i van nje.
Što mi je pametna ova rodica. :cool U koju si ti školu išla? :ooo
To smo mi famelijarno mudri :)

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Puna mreža mržnje

Post by Bla » 16 Jun 2015, 01:14

Eno, taman je pohvalim i ona zabrlja. S pameću se rađa a mudrost se stiče. :ljut :DD
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Puna mreža mržnje

Post by navika » 16 Jun 2015, 01:21

Bla wrote:Eno, taman je pohvalim i ona zabrlja. S pameću se rađa a mudrost se stiče. :ljut :DD
A sto si me onda pito u koju sam skolu isla ako sam se pametna rodila ?:)

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Puna mreža mržnje

Post by Bla » 16 Jun 2015, 01:23

ma to se samo tako kaže
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Post Reply

Return to “Internet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests