Sportske prevare

Košarka, boks, skijanje, atletika, bacanje pogleda u vis itd
Post Reply
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119222
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Online

Sportske prevare

Post by Maja » 16 Nov 2013, 02:52

Najveća fudbalska varalica

Ovaj napadač je dvadeset godina igrao u najvećim brazilskim klubovima i ukupno postigao nula golova

Image

Carlos Henrique Kaiser činio je sve kako bi postao velika brazilska nogometna zvijezda iako nije bio nogometaš. Uspio je sve prevariti igravši u velikim klubovima.

Iz Brazila stiže najnevjerojatnija nogometna priča, za koju bi bilo čudno da uskoro ne dobije svoju filmsku ekranizaciju. Proglašen kao najveća nogometna varalica, Carlos Henrique Kaiser, koristio je svoje glumačke sposobnosti i trikove kako bi postao nogometna zvijezda.

Brazilski Kaiser činio je sve kako bi zavarao ljude u svoje nogometne kvalitete, iako nikad nije ni bio nogometaš. Koristeći svoju britkost, lukavost i snalažljivost, Henrique je izgradio 20-godišnju nogometnu karijeru kao profesionalni napadač, a da pritom nikad nije zabio niti jedan gol.

Kaiser je osmislio strategiju početkom 80-ih godina prošlog stoljeća tako što se sprijateljio s najpoznatijim brazilskim nogometašima poput Romarija, Branca, Ricarda Roche i mnogih drugih. Kad god bi potpisali nove ugovore, uvjerili bi svoje klubove da pruže priliku 'talentiranom' Henriqeu u obliku tromjesečne probe.

Odmah po potpisivanju ugovora, Kaiser bi se bacio na treninge kako bi se doveo u formu. Tako bi sljedećih nekoliko mjeseci trčao krugove tijekom dana, a preko noći bi 'partijao' po Riju oslanjajući se na svoj status profesionalnog nogometaša kako bi zadivio žene.
'Glumio sam ozljede i posjećivao liječnike'

Nakon prvog mjeseca Kaiser bi nastupio na utakmici, a svoj plan je objasnio za Globo.

- Kad bi mi netko dodao loptu, puknuo bih ju što dalje. Onda bih se uhvatio za zadnju ložu u agoniji pa bi sljedećih 20 dana proveo na liječničkim pregledima. Tada nije bilo magnetske rezonancije pa su mi morali povjerovati.

Za vrijeme ozljede Kaiser je radio na tome da postane popularan među svojim suigračima.

- Tad igračima nije bilo dozvoljeno da napuštaju hotel prije utakmice. Zato bi nekoliko dana prije stigli u hotel, ja bih unajmio nekoliko soba i doveo nekoliko žena koje su tamo pričekale moje suigrače. Kad su igrači došli, nisu ni trebali napustiti hotel da upoznaju žene - rekao je lukavi Brazilac.
Neki su ga ipak 'pročitali'

Većina trenera i liječnika smatralo je da Kaiser jednostavno nema sreće, ali neki su vidjeli kroz 'fasadu'. Kad je bio u Botafogu početkom 90-ih, Kaiser je često nosio veliki mobitel. Koristio ga je za duge razgovore na engleskom sa stranim klubovima, koji se za njega interesiraju. Bilo je lako prevariti njegove suigrače, jer nijedan od njih nije govorio engleski, ali klupski doktor je. Brzo je shvatio da Kaiserov engleski nije imao nikakvog smisla. Jedan dan dok se brazilski varalica tuširao, liječnik je provjerio njegov mobitel za koji se ispostavilo da je igračka.

Nakon takvih incidenata, Kaiser bi se jednostavno prebacio u neki drugi klub u kojem bi ponovio svoju uspješnu formulu. Osim Botafoga igrao je u još nekoliko velikih brazilskih klubova poput Flamenga, Vasca, Palmeirasa i Fluminensea.
Dočekalo ga je neugodno iznenađenje - morao je u igru

Kad je bio u Banguu u kojem se također oporavljao od 'ozljede', Kaisera je dočekalo neugodno iznenađenje - trener ga je uvrstio u prvu momčad.

- Trener me uvjerio da ću sjediti na klupi, ali je momčad gubila te mi je trener najednom rekao da se zagrijem za igru - rekao je Kaiser, koji je ulazeći u igru morao brzo nešto smisliti.

- Primijetio sam da su navijači vrijeđali vlastite igrače. Stoga sam se popeo na ogradu i verbalno se sukobio s navijačima.

Kaiser je dobio crveni karton, klupski predsjednik Castor de Andrade je bio bijesan i zatražio je objašnjenje. Lukavac je znao što odgovoriti.

- Prije nego što kažete išta, poslušajte me. Bog mi je dao oca koji je preminuo, ali mi je dao još jednog. I nikad neću dopustiti nikome da mom ocu govori da je lopov, ali navijači su govorili upravo to. Zato sam intervenirao - rekao je Kaiser pokazavši prema De Andradeu, koji mu je produljio ugovor na još šest mjeseci.

Muljao navijače i na predstavljanju u Ajacciou

Nekoliko godina kasnije Kaiser je imao najveći izazov dosad. Kako su sve velike brazilske zvijezde prelazile u europske klubove, Carlos Henrique je također odlučio isto te je potpisao za francuski Gazelec Ajaccio. Tamo su ga dočekale stotine navijača, koji su htjeli vidjeti brazilsku zvijezdu na djelu.

Kaiser ih nije htio razočarati pa kolabiranje od bolova na travnjaku nije dolazilo u obzir. Umjesto toga, kako bi zadovoljio navijače, počeo je raditi jedino što je znao, ispucavati lopte u publiku! I to je nastavio raditi dok nije ostao bez lopti. Trener nije imao drugog izbora nego da igrače pošalje na 90-minutnu fizičku vježbu.

U drugoligašu Ajacciju je ostao nekoliko godina, ostvarivši 20 kratkih nastupa zbog brzih zamjena. Naposljetku se vratio u Rio de Janeiro kako bi završio impresivnu karijeru s ravno - nula golova.



(24sata.hr/DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/dh)

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Najveća fudbalska varalica

Post by storm » 16 Nov 2013, 02:57

E to je majstor...kakvi ibra , ronaldo, messi i slični...lako je igrati kad znaš :valja
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Najveća fudbalska varalica

Post by Krokodil Behko » 16 Nov 2013, 10:06

Dočekalo ga je neugodno iznenađenje - morao je u igru
:D. :D.

E ovaj članak me je baš razgalio ovog jutra.
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119222
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Online

Re: Najveća fudbalska varalica

Post by Maja » 16 Nov 2013, 13:06

I mene je sinoć nasmijao :D Koja legenda :D

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Najveća fudbalska varalica

Post by greeneyes » 16 Nov 2013, 14:04

Majstor svog zanata :plavi
Samo sabura

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Najveća fudbalska varalica

Post by Krokodil Behko » 29 Nov 2013, 23:38

online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Najveća fudbalska varalica

Post by storm » 29 Nov 2013, 23:42

Krokodil Behko wrote:Ima i Dinamo svog pulena :oo

http://www.index.hr/sport/clanak/kako-j ... 14027.aspx
varalica digao drugu varalicu :D.

to se ne računa pod varanje...to je čist poslovni odnos :valja :valja :valja
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Najveća fudbalska varalica

Post by Lebowski » 29 Nov 2013, 23:46

Desi se i najvećima. :zubi


Kad to spomenu Behko..i United je doveo beskućnika, odigrao nešto utakmica, dao par golova a koštao 7 miliona funti.
A to je ozbiljan klub, sa jakim skautima, ovaj što ga je preporučio doveo je i Ronalda i Nanija.

Manchester United doveo "beskućnika Bebea"

Mladi, 20-godišnji portugalski napadač Bebe novo je pojačanje engleskoga nogometnog Premierligaša Manchester Uniteda, objavili su engleski mediji.

Transfer je realiziran, navodi se, a Portugalac će biti službeno predstavljen nakon što apsolvira formalnost liječničkog pregleda.

Sira Alexa Fergusona koštao je oko 7,4 miliona funti. Doveo ga je samo pet sedmica nakon što se Bebe obavezao na petogodišnju vjernost Vitoriji iz Guimaraesa došavši iz trećeligaša Estrele da Amadore.

Fergusonu i Unitedu preporučio ga je Carles Queiroz, aktuelni portugalski selektor.

Riječ je o nogometašu koji je odrastao kao siroče i dio djetinjstva proveo na ulici. Igrao je čak za Portugal na Svjetskom prvenstvu beskućnika.

Portugalac je osmi napadač kojeg će Ferguson tokom sljedeće sezone imati na raspolaganju.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Najveća fudbalska varalica

Post by storm » 30 Nov 2013, 20:33

Lebowski wrote:Desi se i najvećima. :zubi


Kad to spomenu Behko..i United je doveo beskućnika, odigrao nešto utakmica, dao par golova a koštao 7 miliona funti.
A to je ozbiljan klub, sa jakim skautima, ovaj što ga je preporučio doveo je i Ronalda i Nanija.

Manchester United doveo "beskućnika Bebea"

Mladi, 20-godišnji portugalski napadač Bebe novo je pojačanje engleskoga nogometnog Premierligaša Manchester Uniteda, objavili su engleski mediji.

Transfer je realiziran, navodi se, a Portugalac će biti službeno predstavljen nakon što apsolvira formalnost liječničkog pregleda.

Sira Alexa Fergusona koštao je oko 7,4 miliona funti. Doveo ga je samo pet sedmica nakon što se Bebe obavezao na petogodišnju vjernost Vitoriji iz Guimaraesa došavši iz trećeligaša Estrele da Amadore.

Fergusonu i Unitedu preporučio ga je Carles Queiroz, aktuelni portugalski selektor.

Riječ je o nogometašu koji je odrastao kao siroče i dio djetinjstva proveo na ulici. Igrao je čak za Portugal na Svjetskom prvenstvu beskućnika.

Portugalac je osmi napadač kojeg će Ferguson tokom sljedeće sezone imati na raspolaganju.
ajde što ovi naši nemaju pojma..ali da mufc sa svojom mašinerijom "proguta" takvog kita... :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Sportske prevare

Post by storm » 09 Oct 2015, 21:22

Image

NA DOPINŠKI POGON?

Drugi najduži atletski rekord: 30 godina nitko nije prišao blizu sumnjivom rezultatu!



Printscreen: Youtube
Autor: Ivan Zrinjski

Međunarodna atletska federacija (IAAF) rekord priznaje i dalje, usprkos ogromnom tijelu dokaza koji govori da je postignut uz pomoć nedopuštenih supstanca

Prije 30 godina i 1 dan, 6.10. 1985., Marita Koch iz nekadašnje Istočne Njemačke srušila je u Canberri, Australija, svjetski rekord na 400 metara. Rezultat je bio 47.60, a u narednih 30 godina nitko mu nije ni 'primirisao'.

Jedini svjetski rekord koji duže stoji u svjetskoj atletici je onaj Jarmile Kratochvilove na 800 metara iz 1983. godine (Čehinja inače drži drugi najbolji rezultat svih vremena na 400 metara s 47.99 koji je ujedno stajao kao svjetski rekord prije nego ga je Koch srušila)

Štoviše, od prvih 20 rezultata u povijesti na 400 metara za žene, 17 ih je datirano prije 1990. godine, a od prvih pet rezultata Marita Koch drži čak četiri. Što nas ujedno dovodi do ključnog pitanja u vezi ovog rezultata, koje je ugledni BBC lijepo postavio jučer. Možemo li mu vjerovati? Tj. je li taj rezultat 'čist'?

[ytube][/ytube]

Dva su razloga tome, navode Britanci. Prvi je taj da mu nitko prišao ni blizu, a drugi je taj da potječe iz vremena kad je Istočna Njemačka sistematski dopingirala svoje sportaše kako bi ostvarili čim bolje rezultate. No, Koch nikada nije pala na doping testu i dan-danas tvrdi da nije učnilia ništa što je izvan pravila.

- 'Savjest mi je čista, nikad nisam pala na dopinškoj kontroli i moj rekord nije stvoren iz ničega. Pet puta prije rušenja sam trčala blizu 48 sekundi i u jednom trenutku sam napokon oborila rekord' - rekla je za BBC.

Protiv Marite Koch i njezine 'čiste savjesti' govore dokumenti istočnonjemačke tajne policije Stasi, koji su javnosti otkriveni poslije 1990. godine i ujedinjenja Njemačke. U njima stoji koji su sportaši primali doping i u kojima količinama - Brigitte Berendonk je 1992. godine objavila knjigu s kompilacijom tih podataka u kojima se spominje i ime Marite Koch. Ona je prijetila da će tužiti autora, ali nikada nije.

Međunarodna atletska federacija (IAAF) rekord priznaje i dalje, usprkos ogromnom tijelu dokaza koji govori da je postignut uz pomoć nedopuštenih supstanca. Tvrde da je nemoguće poništiti taj rezultat zbog nastupa zastare koja po Svjetskom anti-dopinškom kodeksu iznosi 10 godina od dana postizanja rezultata. Štoviše, jedini način da se rekord izbriše jest taj da Marita Koch prizna kako ga je postigla uz pomoć dopinga.

Ali, njezina je savjest i dalje čista...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Sportske prevare

Post by storm » 11 Feb 2016, 13:54

Image

Kako i zašto se namještaju mečevi: Samo najbolji mogu živjeti od tenisa
Kada biste trebali izmisliti sport koji je stvoren za namještanje, taj sport zvao bi se tenis

Piše: Armin Hasanbegović

Fotomontaža: Index/Mihaela Kristić; Foto: Guliver Image/Getty Images

"NITKO ne može znati je li meč namješten. Niste ni svjesni koliko je profesionalnim tenisačima lako poslati lopticu jako blizu crte, ali izvan terena. Može me gledati deset tisuća ljudi, no ako želim namjestit ću meč da nitko ne posumnja", poručuje Austrijanac Daniel Koellerer, jedan od rijetkih kojem je dokazano varanje i koji je zbog toga doživotno izbačen iz tenisa.

Klađenje, odnosno namještanje rezultata zbog zarade na klađenju, najveći je problem tenisa danas. U siječnju je BBC otkrio da je najmanje 16 tenisača iz TOP 50 u proteklom desetljeću osumnjičeno za namještanje, Talijani su za namjeran poraz optužili čak i Novaka Đokovića, najboljeg tenisača svijeta koji je sam priznao da su mu nudili novac da izgubi meč, a zbog ilegalnog klađenja suspendiran je i hrvatski sudac Denis Pitner.

Tenis je lakše namjestiti od ostalih sportova

Tenis je posljednjih godina postao zanimljiv kladioničarskoj mafiji jer je teniske mečeve najlakše namjestiti. Za razliku od momčadskih sportova poput nogometa, košarke ili rukometa, ne morate namještaljku dogovoriti s pola momčadi, već samo s jednim čovjekom koji će u odlučujućem gemu napraviti jednu dvostruku pogrešku, poslati jednu lopticu u dno mreže i izgubiti meč, a da nitko ni ne posumnja da je namjerno izgubio.

Tenisači izvan 100 najboljih ne mogu živjeti od tenisa, pa ih je lako kupiti

A zašto bi tenisač pristao "prodati" meč i tako dovesti godine svakodnevnog treniranja u pitanje? Novak Đoković, koji je dosad zaradio skoro 100 milijuna dolara samo od turnirskih nagrada, sigurno ne bi gubljenjem meča riskirao ugled zbog dodatne zarade od nekoliko stotina tisuća dolara, ali...

Prosječni nogometaš tjedno zaradi kao 200. tenisač svijeta godišnje

Što sa silnim tenisačima, koji su na korak od TOP 100, a godine redovito završavaju u financijskom minusu? Da biste od tenisa zarađivali morate biti među 50 najboljih. Oni na pozicijama od 50. do 150. mogu financije držati pod kontrolom, ali oni lošije rangirani ne mogu živjeti od tenisa.

Za taj problem krive su teniske organizacije, koje su u posljednjih deset godina gotovo udvostručile nagrade na najvećim turnirima, dok su nagrade na nižim razinama ostale iste. I dok Đoković zarađuje poput Cristiana Ronalda ili LeBrona Jamesa, 200. tenisač na svijetu godišnje zaradi 50 tisuća dolara, koliko i nogometaš Reala Lucas Vazquez - za jedan tjedan!

Murray: U tenisu, ako niste u vrhu, gubite novac

"Ljudi moji, trgnite se! Tenisač koji osvoji Futures može tek platiti hotelsku sobu i put na turnir. U tenisu, ako niste u vrhu, gubite novac. Mnogi moji prijatelji su s 21-22 godine prestali igrati tenis jer ga više nisu sebi mogli priuštiti", razočaran je Andy Murray, drugi na ATP ljestvici.

I onda tenisaču, koji se godinama ne uspijeva probiti u TOP 100 i koji je u deset godina karijere zaradio samo stotinjak tisuća dolara, odjednom stigne ponuda od 200 tisuća dolara da izgubi meč na malom turniru na kojem nema publike, na kojem je samo jedan sudac i na kojem tenisači sami skupljaju loptice. Neki će odbiti i takvu ponudu, ali postoje i oni koji prihvate ponudu i tako postanu "suigrači" kladioničarske mafije.

Osim što se mečevi u tenisu lako namještaju, mogu se namjestiti i na razne načine:

1. "Tankiranje"

"Malo me rame boli, a za dva tjedna počinje Wimbledon. Neću se truditi", tako izgleda jedan razgovor između tenisača, koji najavljuje "tankiranje", i njegovog prijatelja, koji kasnije priču podijeli s ostalim i zaradi na kladionici.

"Tankiranjem" se obično bave tenisači iz vrha uoči velikih turnira, nakon osvajanja turnira ili tenisači koji u jednom tjednu ostvare iznenađujuće dobar rezultat na ATP razini, a sljedeći tjedan ih čeka povratak na Challenger na kojem tada "neočekivano" izgube od autsajdera.

Za "tankiranje" i otkrivanje informacija prijateljima da će izgubiti meč talijanski Tuttosport optužio je Novaka Đokovića. Srpski tenisač izgubio je 2007. godine u Parizu od veterana Fabricea Santoroa, a Talijani tvrde da je prijateljima otkrio da će izgubiti kako bi se što bolje pripremio za završni Masters u Šangaju. Koeficijent na pobjedu Francuza bio je iznad osam.

[ytube][/ytube]

2. Predaja

Dva su načina na koji tenisači predajama mečeva "igraju" za kladioničare.

U nekim kladionicama predaja meča računa se kao pobjeda suparnika, pa tenisači mogu predati meč zbog visoke temperature, žuljeva, upale grla... Kako ćete dokazati da je tenisač namjerno predao kako bi netko na tome zaradio?

Ima i onih koji predaju kada su blizu poraza kako oni koji su se kladili na njih ne bi izgubili novac.

"Hej, dat ću sve od sebe da pobijedim, a ako budem gubio - predat ću", tako zvuči razgovor između tenisača i njegovog poznanika koji će se na pobjedu kladiti u kladionici u kojoj se predaja računa kao "koeficijent 1". Tako nema šanse da izgube, mogu samo zaraditi na njegovoj eventualnoj pobjedi.

3. Promjena koeficijenata

"Dobit ću prvi set, a onda se kladite protiv mene", jedna je od najčešćih preporuka tenisača koji namjerno gube.

Nakon osvajanja prvog seta, koeficijent na njihovog suparnika drastično raste, pa kladioničari "opljačkaju kladionice" njihovim "neočekivanim" porazom.

Uz ovo se veže i jedna od najvećih kladioničarskih priča u tenisu dosad. Nikolaj Davidenko 2007. godine bio je veliki favorit protiv Martina Vassalla Arguella, koeficijent na Argentinca bio je čak pet, što znači da biste na 100 uloženih kuna dobili 500.

Međutim, uoči samog meča u Rusiji, odakle je Davidenko, počelo se masovno uplaćivati na pobjedu Arguella. Budući da se koeficijenti formiraju prema uplatama, koeficijent na Arguella je počeo padati. Iako je Davidenko dobio prvi set, koeficijent na njegovu pobjedu bio je 2.28.

"U 20 godina, koliko se bavim istraživanjem namještanja u sportu, to nikad nisam vidio. Nevjerojatno je koliko je novca uplaćeno na pobjedu autsajdera", izjavio je Mark Phillips, istražitelj koji je pokrenuo istragu o meču.

Nakon što je Arguello izjednačio u setovima, koeficijent na Davidenka bio je nevjerojatnih 6.00, a ubrzo je Rus predao meč i tako donio zaradu onima koji su igrali protiv njega. Nisu samo zaradili Rusi, već je otkriveno da je informacije da će, tada jedan od najboljih tenisača na svijetu, izgubiti imala i talijanska mafija, koja je s Arguellom na dan meča razmijenila čak 82 SMS poruke.


Davidenko je bio pod istragom, ali mu ATP nije mogao dokazati namještanje, dok su neke kladionice odbile isplatiti novac onima koji su se kladili na njegov poraz.

4. Točan rezultat

Tenisači se uoči meča dogovore da će obojica dobiti po jedan set, kako bi donijeli novac onima koji su igrali da će u meču biti tri seta, a onda u odlučujućem setu počnu normalno igrati i boriti za pobjedu. Bolji u trećem setu je pobjednik njihovog dvoboja, a kladioničari su već samim trećim setom pobijedili kladionice.

5. Gubitak gema

Tenisač u dogovoru s kladioničarima izgubi određeni gem na svoj servis po poznatom receptu - dvostruka pogreška, mreža, aut i winner suparnika. Koeficijenti na to su uglavnom iznad 3, teško se može dokazati da je zaista namjerno izgubio jedan gem, a njemu ostaje prilika da u ostatku meča nadoknadi break zaostatka.

Namještanju u tenisu gotovo je nemoguće stati na kraj jer kao što jedan bivši sudac kaže: "Kada biste trebali izmisliti sport koji je stvoren za namještanje, taj sport zvao bi se tenis."
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sportske prevare

Post by rethna » 11 Feb 2016, 19:27

Citao sam davno o liku iz uvoda.
Ne znam kako nekome to moze poci za rukom :cool
Question everything.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Sportske prevare

Post by storm » 19 Feb 2016, 18:59

KRIMINAL U SPORTU
100 posto prevara: Evo kako vas varaju dojavama s Facebooka i foruma
Kako vas varaju lažnim dojavama na Facebooku i forumima

Piše: A.Ha.

Image
Foto: Facebook

UZ RAST kladionica u Hrvatskoj, a i na cijelom Balkanu, počeo je rasti i broj onih koji vas pokušavaju prevariti nuđenjem namještenih utakmica.

"Dojave", "Dojave prave", "100 posto dojave", "Namještene utakmice", "Siguran dobitak" - sigurno ste naletjeli na grupu sličnog naziva na Facebooku ili barem na nečiju "ispovijest" ispod članaka na portalima: "Pozdrav, oprostite što smetam, ali moram ovo podijeliti s vama. Znam da mnogi varaju, ali OVAJ čovjek me je uvjerio da dojave postoje i zahvaljujući njemu vratio sam sve svoje dugove."

Prevarantima je prvi korak pronaći 30 ljudi

Njihove prevare funkcioniraju po sustavu poznatom kao 30-10-3-1. Najprije kampanjom na Facebooku, gdje objavljuju listiće koje u Photoshopu naprave dobitnim i slike s hrpama novca, pronađu 30 ljudi kojima će poslati "dojavu".

Image

Prvu "dojavu" im šalju besplatno

Za početak od njih ne traže novac, već samo da pogledaju rezultat nakon što se utakmica odigra. Neće izabrati utakmicu primjerice Dinama i Opatije, gdje je Dinamo veliki favorit, već neizvjesnu utakmicu s jakim koeficijentima. Još ranije su 30 ljudi podijelili u tri skupine po 10 budući da su u nogometu moguća samo tri konačna ishoda, te su jednima poslali da se klade na pobjedu domaćina, drugima na pobjedu gosta, a trećoj skupini na neriješen rezultat.

Nakon prve utakmice ostaje im deset ljudi od kojih izvlače novac

Nakon utakmice, kako god da završi, imaju deset ljudi koje su uvjerili da posjeduju prave dojave, dok preostalih 20 blokiraju na Facebooku. Ponovno se javljaju onima koji su, samo pukom srećom, dobili točan tip i traže da im se dio novca uplati prije sljedeće utakmice, a dio nakon što susret završi.

Po istom receptu ih podijele u tri skupine, a nakon sljedeće utakmice, ponovno kako god da ta utakmica završi, i dalje imaju najmanje tri žrtve. Trojica naivaca, nakon što su ranije dobili dva točna rezultata, sada su uvjereni da imaju svoju "zlatnu koku" i već planiraju kako će potrošiti novac zarađen od sljedeće dojave.

Nakon što i posljednji dobije pogrešnu "dojavu", kreće po nove žrtve

Prevaranti ih ponovno podijele u tri skupine, pa u četvrtom krugu prevare ostaje samo jedan od 30 ljudi s početka. Taj jedan će, nakon tri dobitka, ovaj put još skuplje platiti sljedeću "dojavu", a samim tim i uložiti više novca na nju. Nakon što i on promaši, prevaranti zatvaraju "krug", gase stranicu na Facebooku, te kreću u lov na nove žrtve s novih profila.

Image


"Tjedno sam zarađivao oko 300 eura"

"Moja taktika je bila: Napraviti stranicu na Facebooku na kojoj dijelim nove mobitele, onima koji podijele stranicu i lajkaju komentar. Nagradu, naravno, ne bih dao nikome, a kada je stranica bila popularna nije mi bio problem naći desetak ljudi dnevno koje bih uvjerio da imam dojave. Troje bi dobilo točan rezultat, te bi mi kasnije poslali po 20 eura za sljedeću dojavu, nakon čega bi ih blokirao i s ostalim administratorima stranice brisao njihove nezadovoljne komentare", otkriva nam jedan od onih koji su varali i tako tjedno, kaže, zarađivao oko 300 eura od čega bi dio trošio na plaćene oglase na Facebooku kako bi mu za stranicu saznalo više ljudi.

Za ovakve prevarante predviđena je kazna zatvora od šest mjeseci do pet godina

Za prijevaru gdje netko "s ciljem da sebi ili drugome pribavi protupravnu imovinsku korist dovede nekoga lažnim prikazivanjem ili prikrivanjem činjenica u zabludu ili ga održava u zabludi i time ga navede da na štetu svoje ili tuđe imovine nešto učini ili ne učini" prema Članku 236. Kaznenog zakona predviđena je kazna zatvora od šest mjeseci do pet godina.

Zapitajte se zašto bi vam slali dojave!

Ako vam nekad i ponude dojavu, dovoljno je samo da uključite mozak i zapitate se zašto bi netko prodavao dojavu na internetu umjesto da ode u kladionicu, uloži novac, sam završi posao i sebi osigura ljetovanje na Havajima.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Sportske prevare

Post by Krokodil Behko » 12 Oct 2018, 19:57

UEFA uputila prijavu francuskoj policiji.
Visoki službenik Crvene Zvezde, kladio se na poraz svog tima od 5 golova razlike, protiv PSG (bilo je 6-1)
online

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Sportske prevare

Post by Hannibal » 12 Oct 2018, 20:17

al koji poso radi direktor zvezde, vratio brat za par godina 40 miliona eura duga
🐽

Post Reply

Return to “Ostali sportovi”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests