Šah

Košarka, boks, skijanje, atletika, bacanje pogleda u vis itd
Post Reply
Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Šah

Post by Lebowski » 18 Nov 2013, 19:13

Image

Ne znam da li svi smatraju ovu igru sportom ali što da ne. Postoji sportski duh, nadmetanje, nasilje nad figurama, taktike, greške, preokreti, uzbuđenja, lucidni potezi i sve ostalo. :oo

Ja sam igru zavolio vrlo rano, visio od malena po kafani.
Kasnije se u ratu igralo po stubištima, podrumima, sa komšijama. Na fakultetu se uz šah znala popit kafa, pivo, smotat.
Najduža partija je trajala neka 4 sata, oznojili smo se. :oo
Sad stvarno rijetko zaigram.

Kakvi ste vi u šahu, koliko često imate priliku da igrate, da li je neko u vašoj okolini zaljubljen u šah?
Čini mi se da je prije bio dosta popularniji, mada se i sad igra kod nas ali češće na selu. Prije je u svakom naselju postojala barem jedna legenda o čovjeku iz komšiluka koji igra onako iz ćeifa, razvaljuje uz rakijicu, a da je htio mogao je biti novi Kasparov ili sličan.

U nastavku ću staviti neke citate o šahu i ostale informacije, kasnije sve ostalo. Možda ima onih koji vole šahovske probleme pa ćemo se i igrati. :oo


CITATI

U šahu, kao i u životu, svoje pogreške primjećujemo tek kada se drugi njima okoriste.

Lav Nikolajević Tolstoj

Pješaci su duša šaha, oni oblikuju napad i obranu, njihov položaj odlučuje o ishodu partije.

Francois-André Danican Philidor

U šahu ima više nasilja nego u bilo kom drugom sportu.

Gari Kasparov

Šah je bolji od seksa.

Bobi Fišer

U deset slučajeva ubistva nema toliko tajni kao u jednoj šahovskoj partiji.

Ser Artur Konan Dojl

Šah je igra koja ludake održava normalnima.

Albert Ajnštajn

Žene igraju šah slabije od muškaraca zato što treba pet sati ćutati.

Vasilij Vasiljevič Smislov
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Šah

Post by Spanac_113 » 18 Nov 2013, 19:23

mi smo u vojsci dobijali vikende na sahovskom turniru dok sam bio u oklopnoj jedinici. jedan mali splico nas je redovito razvaljivo pa kasnije prodavo vikende onima koji nikad nisu dobili partiju. supak jedan, nikad ga nisam pobjedio :grana

dacina_curica
Status: Offline

Re: Šah

Post by dacina_curica » 18 Nov 2013, 19:31

Tata je bio veliki zaljubljenik u sah, ucio i buraza i mene od malih nogu. I dan danas volim sjesti s burazom i odvaliti partiju ako se ukaze prilika. :)

Nisam dugo igrala, iskreno, ovdje nemam s kim. :(

User avatar
Tintilinic
Na probnom
Na probnom
Posts: 35
Joined: 18 Nov 2013, 09:07
Status: Offline

Re: Šah

Post by Tintilinic » 18 Nov 2013, 19:58

Nisam igrao bas dugo, gotovo 11 godina. Danas samo penzioneri imaju vremena na pretek za sah. :oo

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119202
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11737 times
Contact:
Status: Offline

Re: Šah

Post by Maja » 18 Nov 2013, 20:19

Prije par godina naučio me komšija koji je živio sam pa bi po mahali tražio žrtve. Čak je igrao s djecom od 6-7 godina. Kod nas bi došao sa šahom pod mišicom, sjeo na pod, prosuo figure na tepih, pozicirao ploču, nasložio figure i tek onda progovorio po prvi put. Rijeći su bile "primaj borbu".
Ali umrije komšija, šah se zaboravi....ehhh :D

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Šah

Post by Lebowski » 18 Nov 2013, 21:13

Ma samo se trebaš podsjetiti ako ti baš znači nešto da znaš igrati šah. :D
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Šah

Post by gejsha » 18 Nov 2013, 21:15

Dedo me naučio igrati šah. Ne znam koliko sam imala godina, nisam bila nešto ni mala, a ni stara :D.
Sestra i ja smo tada kupile šah sa plastičnim figurama roze i plave boje.
Sada rijetko i s kim igram, a i da igram, još uvijek sam početnik.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Šah

Post by Lebowski » 18 Nov 2013, 21:18

Historija šaha

Ne postoje pouzdani podaci o postanku šaha. Najverovatnije je da se pojavio pre više od 2.000 godina. Prilikom arheoloških iskopavanja u Uzbekistanu nađene su dve figurice od slonovače koje pripadaju periodu vladavine cara Huviške (II vek). Stručnjaci smatraju da su to šahovske figurice. U V veku nastala je u Indiji posebna vrsta vojne igre na drvenoj ploči - „čaturanga“, što znači četverodeoni. Čaturanga je kao daleki predak današnjeg šaha bila igra koja je odražavala sastav i poredak tadašnje indijske vojske, koju su sačinjavala 4 roda: pešadija, konjica, slonovi i borna kola, a u sredini su se nalazili radža (kralj) i njegov savetnik mantrin (današnja kraljica ili dama). Kretanje figura određivalo se bacanjem kocke.

Igru su u VI veku prihvatili Persijanci (čatrang), a od njih u VII veku Arapi su osvajanjem Irana preuzeli i tokom naredna dva veka bila je veoma populara u arapskim zemljama. Održavani su mečevi između najboljih igrača, proučena su moguća otvaranja (tabije) i sastavljeni su prvi problemi otvaranja (mansube). Kalif Harun al Rašid je poslao krajem VIII veka francuskom vladaru Karlu Velikom na poklon šah od slonove kosti. U IX veku Arapi su je pod imenom „šatrandž“ preneli u Španiju, Šatrandž pretstavlja viši oblik čaturange. Ishod borbe više ne određuje slučaj (bacanje kockice), već logika i snalažljivost igrača. Igra postiže veliku popularnost i širi se po evropskim zemljama sve do Islanda. Francuski kralj Luj IX je 1254. godine izdao specijalni edikt koji je zabranjivao igranje šaha. U Evropi je šah usavršen uvođenjem rokade i povećanjem dejstva kraljice i lovca (kod Arapa je kraljica mogla ići samo po jedno polje ukoso, a lovac je mogao da skače ukoso na svako treće polje: pošto je teško bilo izvesti mat, postojala su dva načina da se pobedi - usamljivanjem protivničkog kralja i patom, koji se računao kao pobeda za patiranu stranu). Sa reformom su ukinuta ova dva načina pobede.

Usavršavanjem od drevne čaturange igra je poprimala današnji oblik. Nastala je u XV veku kada se 1497. godine pojavilo prvo štampano delo o šahu koje je napisao španski šahist Lusena. Njegovo delo su nastavili u XVI i XVII veku španac Rui Lopez i italijani Polerio i Greko, sve dok u XVIII veku francuski šahovski majstor Filidor delom Analiza šahovske igre (fr. Analyse des Échecs) nije postavio temelje savremenoj šahovskoj teoriji.

Šahovska pravila

Rezultat šahovske igre ovisi isključivo o vještini igrača, a nimalo o sreći. Šah spada među tzv. igre s potpunom informacijom: oba igrača imaju potpun pregled nad pozicijom i nema skrivenih čimbenika koje treba procjenjivati (kao npr. u kartaškim igrama).

Igrači vuku naizmjenično po jedan potez. Cilj igre je matirati protivnika.

Figure i potezi

Image

Na početku igre obje strane (bijeli i crni) imaju po 16 figura. Od toga:

8 pješaka
2 skakača
2 lovca
2 topa
1 kraljica
1 kralj

Često se kaže »pješaci i figure«, pri čemu se dakle pojam »figura« koristi u užem smislu. "Teške figura" su dama i top a "lake figure" su lovac i skakač.

Partija počinje potezom bijelog. Oba igrača naizmjenično igraju po jedan potez. Početnici ponekad igraju na početku po dva poteza odjednom, što je pogrešno.

Cilj igre

Cilj igre je matirati protivnika. Mat je situacija kad je nakon našeg posljednjeg poteza suparnički kralj napadnut na takav način da se ne može obraniti.

Postoje tri načina obrane od napada na kralja:

uzeti napadačku figuru
postaviti neku svoju figuru na liniju napada (ako nije napadnut od skakača)
uzmaknuti kraljem na polje koje nije pod napadom.

Ako niti jedna obrana nije moguća, kralj je matiran. Napad na kralja zove se šahom, a ako je to istovremeno i mat, igrač koji napada kaže: »šah-mat«, ili samo »mat«.

Figure i njihovo kretanje

Kralj se može pokretati svim smjerovima za jedno polje. Nikada ne smije doći na mjesto koje napada bilo koja suparnička figura.

Dama (naziva se i "kraljica") je najjača figura, kreće se neograničeno u svim smjerovima: okomito,vodoravno i dijagonalno. Ne može preskakati figure.

Top (naziva se i "kula") kreće se neograničeno okomito i vodoravno (po linijama i redovima). Ne može preskakati ostale figure.

Lovac (ranije se kod nas često koristio njemački naziv "laufer") kreće se neograničeno po dijagonalama. Ne može preskakati druge figure. Zbog takvog kretanja kreće se uvijek po poljima iste boje, pa govorimo o "bijelopoljcu" i "crnopoljcu".

Skakač (naziva se i "konj") je jedina figura koja može preskočiti drugu figuru, svoju ili protivničku. Kreće se u obliku slova L: dva polja ravno, zatim jedno polje lijevo ili desno, na bilo koju stranu. Dakle, ako stoji u centru table ima osam raspoloživih polja.

Pješak se kreće isključivo prema naprijed. Iz početne pozicije, na drugom redu, može ići naprijed za jedno ili za dva polja, a nakon toga samo za po jedno polje. Uzimati pak može samo ukoso na prvo polje prema naprijed. Dakle npr. bijeli pješak s polja d4 može uzeti protivničku figuru na c5 ili na e5.

Promocija: kada pješak dođe na posljednje polje (bijeli pješak na osmi red, odnosno crni pješak na prvi red) pretvara se u jednu od teških figura, po izboru igrača: damu, topa, lovca ili skakača. U slijedećem potezu, ta figura može igrati kao i svaka druga. (Početnici ponekad misle da se može promovirati samo u damu. To je gotovo uvijek slučaj, ali postoje i pozicije gdje je drugačija promocija bolja. Isto tako pogrešno je mišljenje da se može promovirati samo u one figure koje su prethodno izgubljene.)

Uzimanje en passant (međunarodno se koristi francuski izraz, koji znači "u prolazu") je poseban oblik kojim pješak može uzeti protivničkog pješaka.

Rokada je poseban potez, koji se obavlja kraljem i topom.


Wikipedia
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

dacina_curica
Status: Offline

Re: Šah

Post by dacina_curica » 18 Nov 2013, 22:03

Nemam vise pojma zasto ali tata je partiju saha uvijek otvarao konjem. :jonas A ja sam uvijek (i dan danas) trazila crne figure. :oo

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Šah

Post by Lebowski » 18 Nov 2013, 22:07

Stvar navike, ima više vrsta otvaranja, svaka dobra za nešto. Ja sam također više volio volio crne figure, da igram drugi, kasnije uvidiš da je ipak prednost početi sa bijelim. Ne velika ali jeste.

Otvaranje konjem se preporučuje samo u slučaju kad želiš izgubiti. :oo
Last edited by Lebowski on 18 Nov 2013, 22:10, edited 1 time in total.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120136
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6879 times
Been thanked: 7758 times
Status: Online

Re: Šah

Post by Krokodil Behko » 18 Nov 2013, 22:09

Igram online :D
Kako to nema s kim kad ih ima oko 2000 u svako doba dana i noći? :oo

Ovo sa "pravim" figurama i ljudima, odviknut sam totales. Ne bih znao ni odigrati ništa. Ionako nisam neki šahista. Jedva da imam 100 poena na flyordie :(
online

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Šah

Post by Rockefeller » 19 Nov 2013, 01:41

Ja i moj najbolji prijatelj još od djetinstva igramo šah. Odem ja kod njega ili on dodje kod mene i nas dvojca sjedemo i igramo šaha. Nisam neki šahista, nemam nekih bog zna koliko naučenih poteza, al' volim(o) igrati.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
fruit
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1985
Joined: 25 Oct 2010, 20:05
Has thanked: 20 times
Been thanked: 105 times
Status: Offline

Re: Šah

Post by fruit » 19 Nov 2013, 09:11

Hm ..odigram često na Facebooku i imam rejting 1,755.(malo više pobjeđujem nego što gubim)dakle malo više iznad prosjeka.E sad ako neko igra tu igricu prko interneta rado bih mu pružio priliku da se testira.
Lahko je ženu dovest do ludila,hajdi ti nju dovedi do pameti

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Šah

Post by Lebowski » 19 Nov 2013, 16:41

Mat u 2 poteza.

Image
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
fruit
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1985
Joined: 25 Oct 2010, 20:05
Has thanked: 20 times
Been thanked: 105 times
Status: Offline

Re: Šah

Post by fruit » 19 Nov 2013, 16:45

kraljica na c6,poslije top sa f5 na b5
Lahko je ženu dovest do ludila,hajdi ti nju dovedi do pameti

Bambi
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5425
Joined: 20 Feb 2012, 17:30
Location: Grad celika,a ime mu je Zenica
Status: Offline

Re: Šah

Post by Bambi » 19 Nov 2013, 22:56

Volim šah,ponekad igram kad imam dosta vremena :D

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120136
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6879 times
Been thanked: 7758 times
Status: Online

Re: Šah

Post by Krokodil Behko » 22 Nov 2013, 01:03

Upravo udesih nekog amatera.
Ja sam sa crnim figurama.

Uporan ko magarac i neće da povuče skakača nazad. Njegov je skakač bio na polju koje sam označio krugom.
I samo ga ukliještim lovcem i kraljicom. On umjesto da odstupi ili smisli nešto, podupire ga dodatno sa svojom kraljicom.

I naravno, moj iznenadni udar pješakom F7-F5 i to je to. Pokušao je ublažiti štetu uzimanjem mog pješaka ali je shvatio da je otkrio svog lovca G2 a samim tim i topa H1 i napustio je partiju :)

Image
online

User avatar
fruit
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1985
Joined: 25 Oct 2010, 20:05
Has thanked: 20 times
Been thanked: 105 times
Status: Offline

Re: Šah

Post by fruit » 22 Nov 2013, 11:25

nebi bolje ni Bobi Fišer u najboljim danima..
Lahko je ženu dovest do ludila,hajdi ti nju dovedi do pameti

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120136
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6879 times
Been thanked: 7758 times
Status: Online

Re: Šah

Post by Krokodil Behko » 22 Nov 2013, 12:06

fruit wrote:Hm ..odigram često na Facebooku i imam rejting 1,755.(malo više pobjeđujem nego što gubim)dakle malo više iznad prosjeka.E sad ako neko igra tu igricu prko interneta rado bih mu pružio priliku da se testira.
A đe ti je taj facebook? Kako se dođe do te igre i da li je ovak pregledna i jasna kao ovo iznad što sam postavio? :)
fruit wrote:nebi bolje ni Bobi Fišer u najboljim danima..
Mah.. Već sam rekao da nisam neki šahista. Imam oko 120 poena na tom sajtu ali ovaj je sigurno bio lošiji od mene. Odmah navalio s pješacima, ostavljajući mi dosta prostora za ciljanje s velikim figurama. Potpuno bez pritiska, izvršio sam i rokadu i bilo je pitanje vremena kad ću mu zadati udarac. Inače na tom sajtu se igra napadački šah. To koristim za organizaciju i postavku figura koje sam dobro uhodao i koja može parirati raznim vrstama napada. Strogo klasika otvaranje. Pješaci E5 i D6 pa nek se slika.

Najviše me nerviraju oni koji izlete sa lovcem na C4 i skakačem pokušavaju doći do G5 pa da u slučaju mog previda uzmu pješaka na F7 i na taj način postignu takozvani šah-šuh :D E jesu dosadni i providni ali taj lovac na C4 ostane stojati gadno, s tim da se rješenje ipak pronađe.
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Šah

Post by Bla » 22 Nov 2013, 17:58

Volim šah, ali ta ljubav se dešava nekako u valovima. Nafuram se, pa igram jedno mjesec dana konstantno, pa ga onda ne mogu pogledati nekoliko mjeseci, pa u krug.
Igram na http://chess.com (prije toga sam godinama igrao na http://redhotpawn.com) a posljednjih godina obično uz prvu kafu (ne mogu reći prvu jutarnju jer nerijetko ustanem popodne) na chess.com riješim neka 3 problema i daily puzzle. Nekad budu interesantne, nekad bezveze, al' pomalo održavaju formu pozicione igre.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Post Reply

Return to “Ostali sportovi”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests