Stari asovi

Košarka, boks, skijanje, atletika, bacanje pogleda u vis itd
User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Stari asovi

Post by storm » 22 Oct 2014, 11:50

Image
50 životnih lekcija Dražena Petrovića
22. listopada 1964. godine rođen je Dražen Petrović

Piše: Dea Redžić i Saša Čobanov

Foto: Index. Guliver Image/Getty Images, Panoramio.com, Screenshot

21 GODINA prošla je od smrti Dražena Petrovića, no on svoju priču i dalje priča. Na tu priču vrijedi iz godine u godinu, obljetnice u obljetnicu, podsjećati nove generacije. Danas bi klinac koji nas je zarazio odvažnošću kojom je igrao i živio košarku napunio 50 godina. Dražen Petrović rođen je u Šibeniku 22. listopada 1964. u Šibeniku. Naučio nas je barem toliko lekcija.

Samopouzdanje

"Dajte mi 30 minuta, i svakoj NBA ekipi zabit ću 20 koševa.

Inteligencija

"Možda Reggie Miller smatra nekorektnim koliko sam zabijao, a ne što sam pričao na terenu"




Realnost

"Nitko nikad nije dobio sve utakmice. Što prije shvatiš, bit će ti lakše"

Marljivost

"Talent sam respektirao do 16. godine. Nakon toga, priklonio sam se teškom radu"

Ludost

"Ako neki puta nisam mogao na trening, istoga trena bih se razbolio."

Strast

"Kada stojim, propadam. Teško mi je to opisati nekome tko nikad nije osjetio zvuk kada si sam u dvorani s loptom".

O košarci

''Košarka posjeduje čistoću koja se lako prenosi u bilo koji jezik''

O Portlandu

''Portland ću pamtiti po kiši.''

O Dream Teamu 1992.

''Ljudi moji, bit će čuda. Ne trebamo ih dobiti, ali možemo se s njima nositi. Neće nas zgaziti''



O sebi

''Da se ne bavim košarkom, bio bih mnogo povučenija osoba. Prije sam bio mnogo zatvoreniji. Pa i sad kad utakmica završi, ne volim ići u gužvu s mnogo ljudi''

O zvijezdama

''Obvezno pročitam što mi predviđaju zvijezde, mada smatram da sve ovisi o meni. Većinu stvari čovjek ipak sam može držati pod kontrolom''

O Šibeniku

''Ako je istina da se prva ljubav nikad ne zaboravlja, onda je Šibenik ostao u meni od prvih dana. Tamo je sve počelo, premda sam emocije često gurao u stranu. Nikad, zapravo, nisam imao dovoljno vremena. Šibenik je odredio moju karijeru i pokazao mi put. Nadam se da će razumjeti. Za ono što želim od košarke, moram ići dalje. Moram zatvoriti jedan krug, da bih otvorio drugi.''


Nepopustljivost

''Šest ili sedam ujutro, nije važno. Navečer bih uzeo ključ, otvorio vrata dvorane i trenirao. Čistačice i ja. One bi radile svoje, ja svoje. Nikad nisam propustio jutarnji trening. Nikad. Uzmem loptu, ubacim 500 ili više. Postavi stolice i driblam. I tako satima. I uživam.''

O sporednoj roli

''Za mladog igrača nema ništa opasnije od sjedenja na klupi. Uvijek sam provodio daleko više vremena u igri nego na klupi. To je sretna strana moje karijere. Nikakav trening ne može nadomjestiti ono što se stekne stalnim igranjem.''

O bivšoj državi nakon ukradene titule protiv Bosne

''U Novi sad ne idem, pa i da svi odlučite da ćete ići. Svoju zlatnu medalju nikome ne dam. Što se mene tiče, mi smo prvaci.''




O odlasku

Nije bilo lako napustiti Šibenik. Tisuću razloga, no nisam imao pravo slijediti svoje emocije. Morao sam krenuti stazom košarkaškog instinkta.''

O sazrijevanju

''Igrajući košarku i putujući vjerojatno sazrijevam prije vremena. Čini mi se da sam ozbiljniji nego moji vršnjaci.''

O bratu

''Da je Aco igrao nogomet, i ja bih. Da je vaterpolo, ja bih isto.''
O suparnicima

''Kad izađeš na igralište, važno je da nikome ne popustiš. Igrači sve čine da jedan drugoga dekoncentriraju. Ako se povučeš i ne uzvratiš, posao im je uspio. Ja im automatski odgovorim, pa im se to ne sviđa.''

O pravoj mjeri

''Ne mogu igrati ako nisam na rubu incidenta, ali incident neću nikad napraviti.''

O majci

''Što se čudite što je ona na svakoj utakmici? Zar majci nije mjesto uz svoju djecu? Ona je naša hrid koja prima i od koje se odbijaju najveći problemi''.

O novcu

''Oni koji egzistencijalna pitanja riješe prije nego li bilo što postignu u životu, na kraju redovito loše prođu.'

O Zagrebu

"Prevagnula su tri razloga: studij prava, izazov u Kupu prvaka i želja da igram bratom."

O školi

''Upisao sam se i studij će mi biti u prvom planu. Ne želim razočarati oca kojem je najvažnija škola.''

O Ciboni

''Svi su me tražili, cijela liga. No, od prvog dana za mene je postojala samo Cibona.''

Nemilosrdnost: Svojoj Šibenci je ubacio u prvoj utakmici 56 koševa

''Ne, nije mi teško. Uspomene su uspomene. Ljubav je ljubav, ali na terenu nikoga ne poznajem. Dat ću im opet budem li mogao.''

O lopti

''Lopta, čovječe. Uvijek ju nosim u autu. Kad mi dođe, odem u dvoranu i ispucam 100, 200 ili 500.

O odgovornosti

''Ovo je posao u kojem nemaš pravo na loš dan. Više od svega osjećam obvezu prema navijačima. Moraš vratiti njihovu ljubav. Igram za njih, istodobno za klub i sebe.''

Osjećaj

''Nikad se nisam trudio, moja igra nije patila od zbrajanja. To mi je bilo tako logično. Nisam namjeravao, jednostavno, znao sam''.




Moć ponavljanja

''Moramo ponoviti naslov europskog prvaka Samo se tako pamte velike momčadi i veliki pobjednici.''

O budućnosti

''U NBA ću s 24 ili 25 godina, u naponu snage. Ako me zdravlje posluži, igrat ću do 35 godine. Zatim bih otvorio odvjetničku kancelariju.''

O porazima

''Ne možeš utjecati. Zašto bih se više živcirao? Moraš što prije zaboraviti da nećeš dobiti sve utakmice. Plakanje za jednim porazom, ma kako bolan bio, samo će usporiti karijeru. Ako si čist pred sobom, ako znaš da si učinio sve za pobjedu, najbolje je – zaboravi. Zaboravi odmah.''




O NBA

''Amerika me strašno privlači. Tamo se igra košarka kakvu volim. Nema foliranja. Igra čovjek protiv čovjeka, jedan na jedan. Ako na svakoj mogu zabiti 40, onda to nije ono pravo. To nije ono što želim.''

O snazi

''U Portlandu sam u prvim danima na treninzima igrao protiv Clydea Drexlera. Nisam se mogao snaći. Ja bih njemu zabio koš, dva, on meni dvadeset. Pitao sam se što ja tu radim, jesam li pogriješio što sam otišao iz Europe. A onda sam shvatio. Bez snage si nitko i ništa. Ne stigneš ni pomisliti na šut, već su ti na ruci, ramenu, leđima. Da sam toliko trenirao u Šibenci ili Ciboni, koliko sam radio kad sam došao u NBA, bio bih 30 posto bolji igrač.''


O potpori i o nerazumijevanju

''Clyde je fantastičan. Osjećam da mi vjeruje. Porter je druga priča. Nemam ništa protiv Terryja, no imam osjećaj da on ima nešto protiv mene. Ne može stajati na nogama, a ipak igra. Ne želi ispustiti startnu poziciju. Ni mrtav mi neće dati priliku. Dobro zna da bih je iskoristio.''


O tuzi

''Strašno, oni se vesele i pobjeđuju. Ja samo sjedim. Ne mogu se ni radovati.''



Alternativa

''Ako ne mogu igrati u Portlandu, mogu negdje drugdje.''

O Ricku Adelmanu (trener Portlanda)

''Rick mi nikad nije prigovarao. Bio je zadovoljan mojim radom i odnosom prema košarci. Nikad
mi nije objasnio zašto ne igram, iako je znao, morao je znati, koliko mogu i koliko vrijedim.''




O želji

''Mi si više nemamo što reći. Ni Adelman meni, ni ja njemu. Moram otići da bih dokazao koliko vrijedim. Nikad u karijeri nisam sjedio na klupi. Neću ni u Portlandu. Pa makar bili prvaci. Ako moram otići u najslabiju momčad, idem. Ovaj put samo s igračkim jamstvom.''

O Amerikancima

''Oni u odlični, sjajni su, ali nisu izvanzemaljci.''




Odlučnost

''Ostat ću u Netsima jedino ako klub namjerava stvoriti momčad koja će se boriti za naslov prvaka.''

O Europljanima

''Ako sam nešto naučio u NBA, onda sam naučio držati svoje. Nitko me neće udarati. Imam svoje ime i prezime. Nisam prolaznik. Znam da se nekima to ne sviđa, ali moraju prihvatiti, ma kako ih to činilo nesretnim. Ima mjesta za Europljane, nikako samo u epizodnim ulogama.''

Različitosti između kontinenata

''U NBA su pravila jasno određena. Dok pobjeđuješ, euforija. Kad gubiš, svaki na svoju stranu. Kućne prijatelje zaboravite. NBA je prije svega, ili jedino, posao.''

O All Staru

''Kako igram, tamo mi je definitivno mjesto. Ako kriterij bude igra, a ne nešto drugo. No, ako i ne odigram tu utakmicu, dokazao sam sebi i drugima, da sam im ravan.''



O Chucku Dalyju, izborniku Dream Teama i treneru u Netsima

''Dao mi je maksimalnu slobodu u igri, vjerovao mi je. Slično je i sa suigračima, više me traže. Imam i bolji tretman kod sudaca. Postavio sam standarde koji se očito cijene.''
O reprezentaciji

''Veselim se hrvatskoj reprezentaciji. Da budem iskren, ne toliko treninzima, koliko susretu sa svojim prijateljima, suigračima i što ću ponovo igrati za Hrvatsku. Novi dresovi, hrvatski grb, naša himna, sve mi je djelovalo nestvarno. Ne mogu to objasniti. Igrao sam dosad sve živo, čak i NBA finale, ali ovo je poseban osjećaj.''

O Divcu nakon slučaja zastava

''Igrali smo dvije utakmice s Lakersima i obje pobijedili. Nas dvojica nismo razgovarali niti se pozdravili. Okrenuli smo glave jedan od drugoga tako da je sve prošlo bez kontakta. On se jasno izjasnio i koliko znam, dosta je pomogao svojima.''



O Hrvatskoj

''U ranijim selekcijama bivše Jugoslavije, Hrvatska je imala svoje igrače zaslužne za 70 ili 80 posto u svim velikim medaljama.''

Skromnost

''Kod nas je svatko kapetan. Pogledajte petorku. Kukoč, Rađa, Stojko… Što njima treba kapetan? Kapetansku ulogu shvaćam jedino da to znači da u svakom pogledu i u svakom trenutku budem primjer. Uvijek na najvišoj razini.''

Najveća ljubav

''Košarka je moj život. Nikad neću prestati voljeti košarku.''

Bez kompromisa

Marko Popović, hrvatski košarkaški reprezentativac

'Što reći o Draženu, što već nije poznato? Bio je rođeni pobjednik. Možda je i bilo talentiranijih igrača od njega, no nitko nije imao ono što je imao on, a to je ta volja i želja za pobjedom. Za njega nikada nije postojao kompromis i zato ga pamtimo i zato ćemo ga pamtiti vječno. Bio je najveći.''

Radne navike

Žan Tabak, trostruki prvak Europe s Jugoplastikom, dvostruki prvak NBA s Houstonom i Draženov suigrač u hrvatskom Dream Teamu na OI 1992.

''Dražena sam poznavao u dvije faze. Najprije kao klinac, koji ga je gledao s tribina dok je on igrao, a poslije kao suigrača. Obje te faze objedinjuje jedno – bio mi je idol!
Bilo je većih talenata od Dražena, bilo je igrača koji su imali puno više elemenata koje čine pravog košarkaša od njega, no njegove radne navike, to je nešto što se jednom u životu viđa. Osim toga što je bio rođeni lider i osim toga što je imao fanatičnu strast za košarkom, njegova volja i profesionalizam bili su jedinstveni.''

Rođeni pobjednik

Mihovil Nakić, Draženov suigrač u Ciboni

''Dražen je bio sinonim za ljubav prema košarci i fanatičan pristup radu. Bio je rođeni pobjednik. On je svaku momčad činio boljom. Ono što je Ciboni donio Krešo Ćosić na državnom nivo kad je došao u Zagreb, isto to nam je donio Dražen, ali na europskoj razini. S njim u momčadi smo bili nepobjedivi. Bio je toliko dobar da je već za života postao legenda, a sve ono što se dalje dogodilo, ona bizarna nesreća, ne znam što bih rekao. Tragedija.

Sjećam se kad smo s Cibonom dolazili u Tel Aviv, a posebice u Madrid. To je bilo nevjerojatno. On im je bio noćna mora. Mrzili su ga, ali u onom pozitivnom smislu, užasno su ga se bojali. I navijači i igrači. Real mu je bio posebna mušterija. Mislim da nije bilo utakmice u kojoj im nije utrpao barem 35 koševa. ''

Konstanta od 30 poena
Dejan Savićević, legendarni nogometaš Crvene Zvezde, Milana i reprezentacije Jugoslavije, dvostruki prvak Europe

''Sumnjam da će se na našim prostorima pojaviti novi Dražen. Danas u europskoj košarci neki igrač zabije 17, 18 koševa i odmah ga proglašavaju genijalcem, a Dražen ako nije zabio 30, 35 koševa, smatrao je da se nije ni pojavio na utakmici. Bio je toliko velik da si njega mogao staviti u ekipu s četiri bukve i opet bi bio prvak. Jednostavno, bio je najveći, i lošu momčad činio je najboljom''



Profesionalizam

Blaž Slišković, legendarni nogometaš Veleža, Hajduka i reprezentacije Jugoslavije

''Dražen je bio primjer. Dražen je pokazao budućim generacijama sportaša kako se samo nevjerojatnim radom, trudom i željom može doći do vrha svijeta. Naravno, i talent je jako bitan, no kad netko spomene Draženovo ime, meni prvo na pamet padne fantastičan trud i jedinstven profesionalizam. Njegova karizma, njegove radne navike, njegova želja za pobjedom i danas se pamte i uvijek će se pamtiti. Imate sportaša koji su bili veliki, koji su bili šampioni, no iz nekog razloga ih povijest ne pamti. Međutim, Dražen je i nakon 20 godina od svoje smrti ostao u sjećanju i u srcima ljudi. To dokazuje koliko je bio velik.''

Primjer

Perica Bukić, najtrofejniji vaterpolist u povijesti

''Premda je bio nešto stariji od mene, moji i Draženovi putovi su se nekako često preklapali. Obojica smo iz Šibenika, tamo smo napravili svoje prve korake, nekako u isto vrijeme smo došli u Zagreb, pa i nekako u isto vrijeme smo bili i u vojsci. Iako sam ja još kao dječak osvojio zlato na Olimpijskim igrama u L.A.-u 1984., a poslije i još jedno olimpijsko zlato, pa naslove svjetskog prvaka, Dražen mi je cijeli život bio idol, jer mi je baš on od početka moje karijere dokazivao iz dana u dan kako za uspjeh nije dovoljno biti talentiran, već je presudan fanatičan rad, želja za pobjedom i vjera u vlastite mogućnosti. Bila mi je čast poznavati ga.''

Čovjek

Mirko Novosel, Draženov trener u Ciboni i reprezentaciji Jugoslavije

''Dražen nam je u prvom redu ostavio sjećanje na jednog divnog čovjeka, na izuzetno ambicioznog i marljivog sportaša te na jedan fantastičan sportski rezultat koji je ostao iza njega. Njegova marljivost i nevjerojatna želja za uspjehom bili su vidljivi još u Šibeniku, kada je bio dječak. Svaki dan je prije škole sam dolazio o dvoranu i trenirao, da bi poslije nastave uredno odradio trening sa svojim vršnjacima. Ništa mu nije bilo teško jer je već tada shvaćao da se samo fantastičnim radom može postati pobjednik.''

Posvećenost

Aleksandar Petrović

''Uzeo bi loptu, koja je bila veća od njega i mlatio po drvenim koševima. Stalno u pokretu. Morao sam ga maksimalno kontrolirati da ne izleti na teren, da ga netko ne pokupi. Toliko je volio loptu''.

Nepredvidljivost

Manuel Lolo Sainz, trener Reala nakon što mu je Dražen u tri utakmice 1985. u prosjeku zabijao 38 koševa

''Najgori je kad stane, najopasniji. Pomisliš, gotovo je, a on poput lavine. Nema kraja, vreća bez dna. Trpa i samo trpa.''




Univerzalac

Dan Peterson, trener milanskog Stefanela kojem je Dražen zabio 47 koševa i dodao 30 asistencija

''Nije nam zabio 47, čovječe, zabio nam je 100. On može igrati u svakoj NBA momčadi. U Bostonu uz Birda, u Lakersima uz Magica''.

Savršenstvo

Krešimir Ćosić

''Dražen je u mnogočemu utjecao na druge, otvorivši im put da shvate kako se sve može postići ako osim talenta i povoljnih okolnosti posvetiš cijeli svoj život onome u čemu težiš za savršenstvom.''

Emotivac

Peter Vecsey, novinar New York Posta

''Dok je Dražen praznio pretinac, znajući da odlazi iz Portlanda, nekontrolirano je plakao. Nitko ga nije mogao utješiti. Clyde Drexler je ostao jedini od igrača, uvijek je bo Draženov glasnogovornik. Zagrlio ga je čvrsto. Nekoliko puta i rekao mu je :''Portland griješi, ali ovo je nešto najbolje što ti se moglo dogoditi. Ovo je tvoja velika prilika. Svima ćeš dokazati koliko vrijediš. Koliko si velik. Vjeruj meni.''

Hrabrost

Chuck Daly, izbornik Dream Teama u Barceloni i Draženov trener u Netsima, na presici nakon finala OI-a

''Između svih svjetskih igrača, Petro je jedini htio svom snagom na nas u finalu. Doista se borio. Nije se bojao i želio nas je pobijediti.''

Lojalnost

Willis Reed, legendarni NBA igrač i član Kuće slavnih uveo je Dražena u Hall of Fame

''Dražen mi je bio poput sina, svima nama kao član obitelji. Svi u Netsima osjećali smo se kao da smo izgubili nekog svog. Među Hrvatima u New Yorku vidio sam koliko su ga voljeli. Putovao sam tisuće kilometara do Zagreba i tamo sam shvatio što je Dražen značio svojoj zemlji. Obećao sam sebi: ''Neću do Springfielda, premda sam član Kuće slavnih, sve dok i Dražen ne bude unutra.''



Ipak najbolji

Magic Johnson, primljen je u Kuću slavnih istog dana kad i Dražen

''Budite ponosni, Dražen je bio kralj strijelaca.''

Pionir

Larry Brown, jedan od najvećih NBA trenera u povijesti, dok je ulazio u košarkaške besmrtnike, nije zaboravio Dražena:

''Bili smo blagoslovljeni njegovim dolaskom u Ameriku. Otkrio nam je novi svijet.''




Velikan

Charles Barkley, nakon što je primio nagradu za MVP-a McDonald's turnira 1993.:

''Petro je bio velik igrač. Kao da nam je svima u NBA umro netko u obitelji.''

Život za košarku

Trofej za MVP-a McDonald's turnira od 1995. nosi ime ''Drazen Petrovic Trophy'', a prvi je tu nagradu dobio baš Clyde Drexler:

''Krasan čovjek. Jedan od najdražih mladića koje sam ikad upoznao. Stvarno sam ga volio. Živio je za košarku. Nije bio boljeg košarkaša izvan Amerike. Dražen je zaista najveći europski košarkaš.''

Izazov

1997. Trofej Dražena Petrovića uručen je najvećem svih vremena, Michaelu Jordanu:

''Uživao sam igrati protiv Dražena. Bio je velik igrač. Nije se bojao. Bio je borben, koncentriran i do kraja samouvjeren. Naši dvoboji su uvijek bili maksimalni, do ruba. Za kratko vrijeme, ostavio je dubok trag. Bez straha se upustio u NBA izazov i pokazao ostalim Europljanima kako mogu uspjeti.''





OSOBNI KARTON:

Rođen 22 listopada 1964. u Šibeniku

Umro 7 lipnja 1993. u Inglostadtu, Njemačka
Karijera:

Šibenka: 1979. – 1984.

Cibona: 1984. – 1988.

Real Madrid: 1988 – 1989

Portland: 1989. – 1991.

New Jersey: 1991. – 1993.

Reprezentacija:

Jugoslavija: 1982. – 1990. (155 utakmica, 3258 koševa, 21 koš u prosijeku)

Hrvatska: 1992. – 1993. (40 utakmica, 1004, 25.1 koš u prosijeku)

NAJVEĆI TROFEJI:

Reprezentativni:

Olimpijske igre (1984. bronca, 1988. srebro, 1992. srebro)

Svjetska prvenstva (1986. bronca, 1990. zlato)

Europska prvenstva (1987. bronca, 1989. zlato)

Klupski:

Šibenka (dva finala Kupa Radivoja Koraća i finale prvenstva države)

Cibona (dva naslova prvaka Europe, tri nacionalna kupa, prvenstvo države, KPK)

Real (Kup Španjolske, KPK)

Portland (Prvaci Zapadne konferencije i finale NBA)

Najveća osobna priznanja:

Najbolji sportaš Šibenika (1981.)

Najbolji sportaš Zagreba (1985.)

Najbolji strijelac prvenstva (1984./85. i 1987./88.)

Najbolji igrač sezone (pet puta)

Najbolji košarkaš SP u Madridu (1986.)

Najbolji sportaš Jugoslavije (1988.)

EUROSCAR, najbolji igrač Europe u izboru La Gazette dello Sport (1986., 1989., 1992. i 1993.)

Najbolji strijelac španjolske lige (1988./89.)

Najbolji igrač New Jersey Netsa (Net of the Year), 1992.

Treća petorka NBA (1993.)

Hrvatski sportaš stoljeća u izboru HRT-a (1999.)

Povelja za najslavnijeg Šibenčanina (1999.)

Primanje u košarkašku kuću slavnih u Springfieldu (2002.)
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Stari asovi

Post by Mala_Mu » 22 Oct 2014, 17:54

[ytube][/ytube]

[ytube][/ytube]

souly
Na probnom
Na probnom
Posts: 2
Joined: 18 Apr 2015, 12:46
Status: Offline

Re: Stari asovi

Post by souly » 18 Apr 2015, 14:05


User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Stari asovi

Post by Mala_Mu » 29 Nov 2015, 12:55

Prošlo je 18 godina: Marković je pogađao sa svih pozicija, kakvu ruku ima taj čovjek

[media]MSMhP_mkCAI[/media]


Bio je 29. novembar 1997. godine, a u sarajevskoj Skenderiji odigrana je jedna od najuzbudljivijih košarkaških utakmica. Bh. reprezentacija pobijedila je tada sjajnu selekciju Hrvatsku u paklenoj atmosferi rezultatom 74:67.

Meč se igrao u okviru kvalifikacija za Evropsko prvenstvo koje se 1999. godine održalo u Francuskoj.

Pamtimo da je nezaustavljiv bio Nenad Marković koji je postigao 30 poena. Reprezentativci Hrvatske nisu mogli zaustaviti tu veče raspoloženu „četvorku“ bh. tima.

U direktnom prijenosu sportski komentator Sabahudin Topalbečirević je pred kraj meča izgovorio rečenicu koja se svima urezala u sjećanje: "Kakvu ruku ima taj čovjek".

Marković je nakon meča izjavio: "Ovo se više nikada neće ponoviti, ja sam oduševljen, ne znam šta bih rekao".

Gordan Firić je te novembarske noći postigao 19 poena, dok je Samir Avdić dodao 10. U reprezentaciji Hrvatske najefikasniji je bio Veljko Mršić sa 27 poena. Dino Rađa ubacio je 15, a Damir Mulaomerović 11.

Bh. selekcija godinu poslije pobijedila je istog suparnika u Splitu rezultatom 67:64 i plasirali se se na Eurobasket.

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Stari asovi

Post by greeneyes » 29 Nov 2015, 23:46

Eh kad se sjetim legendarnog Nenada Markovića. :klanja

Zbog njega nisam propuštao tekme od KK Bosna. :kafa
Samo sabura

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Stari asovi

Post by Mala_Mu » 24 Jan 2019, 12:40

Tražili ga mnogi, a on je volio samo Sarajevo: Asim Ferhatović Hase

Image

Jedan od najboljih bosanskohercegovačkih nogometaša Asim Ferhatović Hase rođen je na današnji dan 1933. godine u Sarajevu, u kojem je za istoimeni klub debitovao 19 godina kasnije u utakmici protiv Zagreba.

Za prvi tim Sarajeva odigrao je 600 utakmica i postigao 400 golova te godinama bio najbolji igrač tima s Koševa, a samim tim i ponajbolji nogometaš Jugoslavije.

Vrhunac je doživio 1964. godine kada je bio najbolji strijelac Prvenstva Jugoslavije s 19 golova, a osim pogodaka isticao se čarobnim potezima, ali i zbog ljubavi prema klubu.



Iako je kratko vrijeme proveo u Turskoj igrajući za Fenerbahče, za njega je postojalo samo Sarajevo, zbog čega je i danas najpopularniji igrač svih vremena Bordo tima.

Nakon samo mjesec, četiri odigrane utakmice i jednog postignutog gola Hase se vratio iz Turske u svoje Sarajevo, uz čuvene riječi: "Ne mogu, brate, ja igrati za novac i slušati kako trebam igrati. Hvala im, bili su korektni i nisu mi pravili probleme. Rekao sam im da ja mogu samo u Sarajevu igrati".

Karijeru je završio na Koševu, a za seniorsku reprezentaciju Jugoslavije je odigrao jednu utakmicu, onu u Beogradu protiv Južne Koreje koja je savladana rezultatom 5:1.



Često je biran među najbolje sportiste Bosne i Hercegovine, a preminuo je 25. januara 1987. godine u Sarajevu.

Vrijedi istaći da je poznati sarajevski bend Zabranjeno pušenje na albumu "Dok čekaš sabah sa šejtanom" snimio pjesmu "Nedjelja kad je otiš'o Hase", posvećenu upravo legendi FK Sarajevo.

Nekadašnji Olimpijski stadion Koševo u Sarajevu sada nosi naziv Asim Ferhatović Hase.

klix.ba

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Stari asovi

Post by Hurija » 23 Jul 2019, 23:48

:D Jedan je Hase to zna i Vrag
Ostalo je cutanje.

Post Reply

Return to “Ostali sportovi”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests