Košarka - reprezentacija BiH

Košarka, boks, skijanje, atletika, bacanje pogleda u vis itd
User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Košarka - reprezentacija BiH

Post by laganini » 10 Jan 2014, 18:27

..ja mislim da on njih i klepne...
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Košarka - reprezentacija BiH

Post by Lebowski » 24 Jan 2014, 09:50

Ivanović: Odbio sam mnoge ponude da bih vodio BiH

Image

Upravni odbor Košarkaškog saveza Bosne i Hercegovine za novog selektora naše muške reprezentacije izabrao je Duška Ivanovića! Time se potvrdilo ono što smo najavili u našem printanom izdanju još 27. decembra.

U međuvremenu, Stručni savjet KSBiH je 3. januara predložio je crnogorskog Ivanovića za novog selektora naše muške reprezentacije, a taj je prijedlog Upravni odbor i podržao.

Promocija novog selektora, koji će na ovoj funkciji naslijediti hrvatskog stručnjaka Aleksandra Petrovića, mogla bi biti održana za sedam dana u Sarajevu.

Duška Ivanovića kontaktirali smo nekoliko minuta nakon potvrde vijesti da je izabran za novog selektora košarkaške reprezentacije Bosne i Hercegovine.

- Imao sam puno ponuda, i klubova i reprezentacija, ali nemam namjeru da prihvatam bilo šta. Tražim zdrave projekte, a vjerujem da je reprezentacija BiH upravo to. Ima veoma dobre igrače, uključujući i Mirzu Teletovića sa kojim sam sarađivao nekoliko godina u Vitoriji - rekao je Ivanović ekskluzivno za "Dnevni avaz" nakon što je i zvanično imenovan za selektora BiH.

Najavio je da će do kraja mjeseca doputovati u Sarajevo na zvaničnu promociju.

- Vidio sam da savez vode ambiciozni ljudi, koji su mi ispričali sve i dobre stvari, ali i probleme. Uvjeren sam u dobru saradnju - rekao je trofejni crnogorski stručnjak.

Podsjetimo, 56-godišnji Ivanović, nekada sjajni bek, bio je kao igrač dva puta prvak Evrope sa Jugoplastikom iz Splita (1989, 1990). Kao trener, najveće uspjehe postigao je u Španiji.

U najjačoj kontinentalnoj ligi, španskoj ACB, dva puta je bio prvak sa Tau Ceramicom (sadašnja Laboral Kutxa), 2002. i 2010. godine, uz još četiri osvojene Kupa Španije (2002, 2004, 2007, 2009). Sa Tauom je igrao i dva finala Eurolige (201, 2005).

Glavna uzdanica u Vitoriji jedno vrijeme bio mu je i naš najbolji igrač Mirza Teletović, što je jedan od razloga koji su prevagnuli da Ivanović prihvati ponudu Košarkaškog saveza BiH.

Na klupi "Zmajeva" Ivanović bi trebao debitirati ovog ljeta, no još je upitno u kojem takmičenju. Košarkaški savez BiH podnio je, naime, zahtjev za dobivanje pozivnice za nastup na Svjetskom prvenstvu u Španiji u septembru.

Odluka bi trebala pasti 2. februara, kada ćemo doznati idemo li na Mundijal ili nas, umjesto toga, ove godine očekuju kvalifikacije za Evropsko prvenstvo. Eurobasket 2015. održat će se u Ukrajini.

(Avaz.ba)
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Košarka - reprezentacija BiH

Post by laganini » 26 Jan 2014, 08:45

ko preživi pričaće..he,he,
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

Bambi
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5425
Joined: 20 Feb 2012, 17:30
Location: Grad celika,a ime mu je Zenica
Status: Offline

Re: Košarka - reprezentacija BiH

Post by Bambi » 01 Feb 2014, 12:11

Zmajevi bez Mundobasketa, iznenađenje Finska

Image

Kako se i očekivalo FIBA nije dodijelila wild card košarkaškoj reprezentaciji BiH za Mundobasket u Španiji.

Pozivnice su dobili Grčka, Brazil, Finska i Turska.

Rekli bismo očekivan rasplet i bez iznenađenja. Brazil je bio favorit, s obzirom da je domaćin i narednih OI 2016, dok su Turci i Grci ostavili veliki trag posljednjih godina. Ipak, za Fince se može reći da su iznenađenje, jer se očekivalo da ću umjesto njih upasti neka druga selekcija.Mi smo se potajno nadali s obzirom na sjajan nastup u Sloveniji.

Inače, za pozivnicu su se kandidirali Bosna i Hercegovina, Finska, Njemačka, Grčka, Izrael, Italija, Poljska, Rusija, Turska, Brazil, Kanada, Venezuela, Kina, Katar i Nigerija. Kanidature su povukli Italija, Njemačka, Kina i Rusija, pa je FIBA birala između 11 zemalja

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Košarka

Post by KOMESAR » 16 Jul 2014, 10:00

Mlada košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine ostvarila je petu pobjedu na Evropskom prvenstvu B-divizije za igrače do 20 godina u Sarajevu.

Na krilima Jusufa Nurkića, koji je postigao 30 poena uz 18 skokova, košarkaši BiH u petom kolu EP-a pobijedili su Portugal sa 73:64.

Iako su u prvom poluvremenu gubili s 39:25, izabranici selektora Alena Abaza u nastavku utakmice koja je odlučivala pobjednika grupe A zaigrali su mnogo bolje i dobili treći period igre s 27:18.

Tada se raspala igra reprezentacije Portugala, koja je zadnju četvrtinu izgubila s 21:7 i upisala svoj prvi poraz na takmičenju.

Reprezentacija BiH u pet odigranih kola ima isti broj pobjeda i zauzela je prvo mjesto u grupi A. U posljednjem kolu, koje je na rasporedu 18. jula, BiH će igrati protiv Luksemburga.

Pored Nurkića, protiv Portugala raspoložen je bio i Stefan Glogovac s 18 poena i šest skokova. U timu Portugala se istaknuo Fernando Ferreira s 11 poena i tri skoka.

- Tabela grupe A:
1. Bosna i Hercegovina 5/0 10
2. Belgija 3/1 7
3. Portugal 3/1 7
4. Rumunija 2/3 7
5. Luksemburg 1/3 5
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Košarka

Post by KOMESAR » 18 Jul 2014, 12:21

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine od 18. do 20. jula bit će domaćin humanitarnog turnira na kojem će još nastupiti Italija, Crna Gora i Bjelorusija. Bit će to odlična prilika da selektor Duško Ivanović vidi šta je urađeno u proteklih petnaestak dana, koliko su bh. košarkaši na pripremama za kvalifikacije za “Eurobasket 2015″.

Za BiH bi na turniru trebalo da nastupe: Mirza Teletović, Nemanja Gordić, Elmedin Kikanović, Miralem Halilović, Andrija Stipanović, Draško Knežević, Muhamed Pašalić, D. J. Cooper, Nemanja Mitrović, Nikola Gajić, Marko Jošilo, Draško Albijanić.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Košarka

Post by KOMESAR » 19 Jul 2014, 21:52

Mlada košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras je savladala Ukrajinu u polufinalnom duelu Evropskog prvenstva B-divizije za igrače do 20 godina, koje se održava u Sarajevu (Ilidža). Naši momci su slavili sa 89:71, po četvrtinama 26:19, 23:17, 20:18 i 20:17.

I u ovom meču naše nade predvodio je fantastični Jusuf Nurkić sa 26 poena i 11 skokova, a istakli su se i Vrabas sa 17, Glogovac sa 16 i Buza sa 15 koševa.

Ovo je sedma pobjeda u isto toliko mečeva na ovom takmičenju.
U sutrašnjem finalu igramo protiv Belgije koju smo u prvom kolu savladali sa 71:50.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Košarka

Post by storm » 19 Jul 2014, 22:03

Baš sam čitao i htjeo zalijepiti tu... :ok odličan uspjeh, kad usporediš sa uvjetima...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Košarka

Post by KOMESAR » 20 Jul 2014, 00:00

storm wrote:Baš sam čitao i htjeo zalijepiti tu... :ok odličan uspjeh, kad usporediš sa uvjetima...
Ova generacija bi bila i u finalu A- divizije.Nažalost, dogodine većine od njih neće igrati.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Košarka

Post by KOMESAR » 21 Jul 2014, 00:08

U -20 Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine osvojila je Evropsko prvenstvo B divizije!

Izabranici selektora Alena Abaza savladalu su Belgiju rezultatom 76:70.

Dominirao je sjajni Jusuf Nurkić koji je ubacio čak 34 poena i imao 13 skokova.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Košarka

Post by KOMESAR » 26 Jul 2014, 00:24

Senzacija
Juniori BiH porazili favorita prvenstva

Košarkaška reprezentacija BiH do 18 godina porazila je domaćina Tursku rezultatom 73:66 u drugom kolu Europskog prvenstva A divizije.
Turska na turniru važi za jednog od najvećih favorita, ali izabranici selektora Dragana Bajića su pokazali da na turnir u Konyji nisu došli kao turisti.
Edin Atić, mladi bh. košarkaški Zmaj, imao je double-double učinak sa 24 poena i 12 skokova.
Enis Memić je ubacio 12 poena i imao šest skokova dok je Nedim Đedović, mlađi brat Nihada, postigao 11 poena.
Mladi bh. košarkaši sutra igraju susret trećeg kola protiv Češke. Utakmica se igra u 18:30 sati.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Košarka

Post by Podrinjac » 07 Aug 2014, 15:12

jjoojj jesmo loši, zadnji smo :zid

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Košarka

Post by KOMESAR » 13 Aug 2014, 23:33

U susretu grupe A kvalifikacija za Eurobasket 2015. godine, košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine savladala je u Londonu selekciju Velike Britanije rezultatom 80:67.

Izabranici Duška Ivanovića bili su bolji tokom cijelog meča i ostvarili važan trijumf.

Najefikasniji u našoj selekciji bio je fantastični Mirza Teletović koji je postigao 25 poena i imao šest skokova
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Košarka

Post by Podrinjac » 14 Aug 2014, 15:46

Nije da pljujem, ili šta je znam, ali me nisu impresionirali igrom. Sve nam zavisi od Teletovića i trojki. Odbrana i skokovi loši, napad isto tako, psihološki smo slabi. Bojim se da nas malo jača ekipa ne podere. Primjeti se da nam fali Đedović.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Košarka - reprezentacija BiH

Post by Lebowski » 17 Aug 2014, 16:58

Mejdan rasprodat pred susret s Islandom

Mirza Teletović i Andrija Stipanović najavili pobjedu

Image

Od četvrtka popodne najtraženija roba u Tuzli su ulaznice za susret košarkaški reprezentacija BiH i Islanda, koji se u nedjelju igra u dvorani Mejdan sa početkom u 20 sati. Reprezentacija BiH, podsjećanja radi, nikada nije poražena u Tuzli, a u "hramu košarke" poraženi su Izrael, Bugarska, Holandija i Makedonija.


Island je možda po rejtingu i najslabija reprezentacija koja će gostovati u Mejdanu, ali zasigurno nije "team" koji se treba otpisivati i koji se ne treba respektovati. Njihova pobjeda nad Velikom Britanijom te činjenica da su se u prošlim kvalifikacijama izuzetno dobro nosili u utakmici sa Srbijom nedvojbeno ukazuju kako se "ribara" moramo pripaziti.

Upravo o tome su na današnjoj press konferenciji govorili kapiten Mirza Teletović i Andrija Stipanović, koji su u više navrata podcrtali kako je neophodan maksimalan angažman i skoncentriranost ako se želi uknjižiti nova pobjeda.

"Meni je Tuzla druga kuća i ovdje uistinu osjećam sjajno. Iza nas su dva mjeseca priprema u kojim smo imali problema sa igračima, odnosno neki su povrijeđeni a neki su odlazili. Moram reći kako je u reprezentaciji fantastična atmosfera i da stojimo jedan iza drugoga. Island je atipična košarkaška reprezentacija, najvisočiji reprezentativac je 205 centimetara, imaju nisku postavu i često mijenjaju odbranu. Moram dati maksimum i obradovati naše navijače", kaže Teletović, koji će nesumnjivo biti dočekan ovacijama u Mejdanu.

Stipanović je istakao kako je pobjeda u Londonu veoma važna jer je s njom otišao i određeni teret koji su reprezentativci imali na leđima.

"S maksimalnim angažmanom, uz podršku publike, smatram kako pobjeda neće doći u pitanje", rekao je Stipanović.

U pauzi između obraćanja Teletovića i Stipanovića govorio je i generalni sekretar Harun Mahmutović, kako bi, kako je rekao, zlonamjernicima objasnio da je reprezentacija BiH u Tuzli dočekana na fenomenalan način i da je reprezentacija BiH reprezentacija svakog građanina.

Ostaje sumnja da li je Mahmutović spoznao razliku između navodnih zlih namjera pojedinaca i pozitivne kritike. Inače, press konferenciju je propustio selektor Duško Ivanović.

Na koncu valja reći kako su Mahmutović i izvršni direktor Konzuma Adnan Šteta potpisali jednogodišnji ugovor o sponzorstvu.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Košarka - reprezentacija BiH

Post by Lebowski » 17 Aug 2014, 22:54

Bosna i Hercegovina do pobjede nad Islandom

Image

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine pobjedom je nastavila kvalifikacije za Eurobasket. Nakon pobjede u Londonu protiv Velike Britanije, Zmajevi su večeras u prepunom Mejdanu savladali Island i krupnim koracima nastavili put prema europskoj smotri. Konačan rezultat bio je 72:62.

Oba tima nervozno su otvorila meč. Ogroman pritisak publike s prepunih tribina napravio je svoje: nakon uvodnih poena gostiju i vodstva od 0:2, dobre četiri minute trebale su objema ekipama da nešto pogode.

A kada su Zmajevi pogodili prve poene, uslijedila je velika serija od 14:2 i vodstvo od dvanaest poena viška. Ništa nije išlo gostima, a kapiten naših Mirza Teletović pogađao je iz svih pozicija, dok ga je u odbrani odlično pokrivao Milan Milošević odigravši fantastičan prvi period defanzivno.
Prednost je rasla, a Islanđani nisu znali šta ih je snašlo. Prvi period Zmajevi su riješili u svoju korist sa sigurnih i ugodnih 22:10. Činilo se tada da protivniku prijeti potpuni fijasko već do kraja drugog dijela prvog poluvremena, ali...

Raspucali su se Islanđani, sve ono promašeno u prvoj, nadoknadili su u drugoj četvrtini vrativši se u potpunosti u meč. Prednost opuštenog tima Duška Ivanovića topila se sve dok u igru ponovo nije ušao Teletović bez kojeg naši, očito, ne funkcionišu dobro.

Ponovo smo uhvatili ritam, pogodili nekoliko vezanih šuteva i vratili se na pristojnu udaljenost. Ovaj dio igre gosti su dobili sa pet poena viška (12:17), da bi se na prvi veliki odmor otišlo uz sedam poena viška za bh. tim (34:27). Mogli smo još biti i zadovoljni s obzirom na grozan postotak šuta iz igre.

Uslijedio je furiozan treći period igre, Islanđani su zaleđeni na samo šest poena pa se uz veliku prednost zakoračilo u posljednji period. Činilo se da će Zmajevi bez problema privesti ovu utakmicu kraju, ali onda smo se po ko zna koji put u košarci - ''desili mi''.

Naime, gosti su nam napravili nevjerovatnih 14:0, prišli na opasnim devet razlike pet minuta do kraja, ali onda je stvari u svoje ruke preuzeo kapiten Teletović, pogodio s distance, zatim blokirao u odbrani, asistirao Marku Šutalu za novu dvocifrenu prednost.

Do kraja meča nije bilo većih uzbuđenja premda su gosti u jednom momentu prišli i na -6, uglavnom se igralo ''koš za koš'' pa je pobjeda sasvim zasluženo pripala Bosni i Hercegovini. Konačan rezultat bio je 72:62.

Prvo ime meča bio je Teletović sa 29 poena, a kapiten je sjajnom učinku 12 skokova i dvije asistencije.

Kod gostiju, istakao se Logi Gunnarson s 18 poena.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Košarka - reprezentacija BiH

Post by storm » 18 Aug 2014, 05:22

Selektor reprezentacije BiH
Ivanović: Moramo ostati hladne glave i imati strpljenja

Piše: E. Skokić
Duško Ivanović i njegovi izabranici ostvarili su i drugu kvalifikacionu pobjedu za naredni Eurobasket.




U Mejdanu je savladan Island sa 72:62 u atmosferi koja će se još dugo pamtiti. Navijalo se pred utakmkicu, čitavim njenim tokom, ali i poslije kada su košarkaši i navijači zajedno slavili vrijedan trijumf nad Islandom.

Ulaziti u analizu je li reprezentacija BiH mogla pobjediti s većom koš-razlikom u ovom trenutku nije toliko bitno. Bitno je to što su selektor Ivanović i kapiten Mirza Teletović istakli da nas u preostale dvije utakmice čeka teži posao i što će se maksimalna ozbiljnost zadržati na treninzima i u svlačionici.

„Znali smo kako Island igra, da je to jedna atipična košarka i mi smo se spram toga pripremali. Sada ih znamo, baš kao i Britance, ali mislim kako nas očekuje teži posao u nastavku. Naša najvažnija utakmica je sa Britancima 24. augusta. Moramo ostati hladne glave i imati više strpljenja, jer smo u četvrtoj četvrtini večerašnje utakmice zbog prevelike želje da odemo na veću razliku napravili dvije strašne greške i dozvolili Islandu da se vrati u igru“, kaže Ivanović.

Selektor Islanda Craig Pedersen kaže kako sličnu atmosferu kao što je večeras vladala u Mejdanu nije doživio tokom svoje igračke i trenerske karijere.

„S obzirom na sve s porazom od 10 poena razlike mogu biti zadovoljan. Nama je naredna utakmica ključna, a ja sam za Britance odmarao svog najboljeg igrača. Nadam se da ćemo na našem terenu mi i BiH odlučivati o prvom mjestu“, kazao je Pedersen.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Košarka - reprezentacija BiH

Post by storm » 25 Aug 2014, 08:07

BiH uz dosta muke protiv Britanaca potvrdila Eurobasket, Rusi se vratili u igru pobjedom u Italiji

Image

Piše:
Davor Kovačević


Uoči posljednjeg kola kvalifikacija za europsku smotru sljedeće godine ostalo je još dosta kombinacija koje će svoj rasplet doživjeti u srijedu, no sigurno je kako su tamo već sada plasman potvrdile reprezentacije Bosne i Hercegovine, Latvije, Belgije te Izraela. Velikom pobjedom na gostovanju u Italiji Rusi su se vratili u igru za plasman na Eurobasket 2015.

Najzanimljiviju utakmicu dana u Cagliariju su odigrale Italija i Rusija, a gosti, koji više ne ovise sami o sebi, odnijeli su pobjedu 72:68 kojom su zadržali šanse za europsku smotru dogodine. Nijedna reprezentacija se tijekom utakmice nije uspjela značajnije odvojiti, a za razliku od ruskog dvoboja, ovoga su puta Rusi bolje odigrali završnicu meča. Veliki obol ruskoj pobjedi dali su Ponkrašov s 22 te Mozgov s 20 poena, dok je kod domaćina odličan bio Gentile. Ipak, Talijanima će pobjeda u Švicarskoj donijeti prvo mjesto, dok će Rusi morati pričekati rezultate ostalih utakmica i nadati se da će im ići na ruku.

Svoj plasman, ali uz podosta poteškoća potvrdili su reprezentativci Bosne i Hercegovine domaćom pobjedom 74:68 nad Velikom Britanijom u prepunoj Skenderiji. Iako su na gostovanju relativno lagano svladali Britance, ovaj puta su se za pobjedu morali više pomučiti. Nakon izjednačenog prvog poluvremena (41:37), u trećoj dionici Bošnjaci su imali i 11 koševa viška, no Britanci su početkom posljednje četvrtine došli do izjednačenja, ali tada kada je najviše trebalo povukao je, naravno, najbolji igrač BiH Mirza Teletović koji je s 13 uzastopnih poena, ukupno 25, donio domaćinima veliku pobjedu i potvrdu plasmana na Europsko prvenstvo, a o prvom mjestu će odlučiti u posljednjem dvoboju s Islandom.

Također, svoj cilj je kolo prije kraja ostvario i Izrael koji je bio uvjerljiv protiv iznenađenja skupine B, Nizozemaca s 83:60, a Casspi je još jednom s 22 poena potvrdio da je najraspoloženiji izraelski igrač u ovim kvalifikacijama. S druge strane, kod Nizozemaca se istaknuo De Jong s 15 ubačenih poena. Crna Gora je pobjedom u Bugarskoj od 84:73 vratila nadu u plasman, ali za to će pričekati rasplet posljednjeg kola.

Latvijska reprezentacija uz BiH ostala je jedina neporažena momčad u kvalifikacijama, a uvjerljivom gostujućom pobjedom u Slovačkoj od 89:65 i oni će biti dio europske smotre sljedeće godine. Bez šansi u ovoj grupi ostala je Švedska domaćim porazom od Rumunjske 86:88, a Rumunji će tako pokušati ući u društvo jedne od šest najboljih drugoplasiranih reprezentacija.

Belgija je nakon početnog poraza nastavila s dobrim igrama koje su joj donijele još jednu pobjedu i to na gostovanju u Bjelorusiji rezultatom 99:73 te je postala četvrta reprezentacija koja je osigurala Eurobasket 2015. Uvjerljivim domaćim slavljem od 80:46 nad otpisanim Dancima i Makedonci, kod kojih je dobru utakmicu odigrao Hendrix (15 poena), došli su na korak do cilja.

Nijemci su se iskupili za neočekivani domaći poraz od Poljske pobjedom nad Austrijom 88:69 koju su osigurali u posljednjoj četvrtini. Odličnu utakmicu odigrao je Schröder koji je zabio 24 poena, dok je Austrijance predvodio Mahalbašić sa 17.Poljaci su stotkom „počastili“ nedorasle Luksemburžane koji su postigli 64 poena te će se tako odluka o pobjedniku skupine C donijeti u srijedu.

Velika se bitka vodi i u skupini E gdje je Gruzijcima domaći poraz od Mađarske značio i ispadanje iz svih kombinacija, no kvalitetno su odreagirali i pobijedili sa 79:59 na krilima Šengelije koji je postigao 26 poena. Portugal je upisao domaći poraz od Češke sa 61:75 i tako još uvijek ostao bez pobjede kao i reprezentacije Danske, Velike Britanije, Luksemburga, Slovačke te Bugarske.

Skupina A:
Bosna i Hercegovina - Velika Britanija 74:68
Island - slobodan

Redoslijed:
1. BiH 3-0, 2. Island 2-1, 3. Velika Britanija 0-4

Skupina B:
Izrael - Nizozemska 83:60
Bugarska - Crna Gora 73:84

Redoslijed:
1. Izrael 4-1, 2. Crna Gora 3-2, 3. Nizozemska 3-2, 4. Bugarska 0-5

Skupina C:
Njemačka - Austrija 88:69
Poljska - Luksemburg 100:64

Redoslijed:
1. Poljska 4-1, 2. Njemačka 3-2, 3. Austrija 3-2, 4. Luksemburg 0-5

Skupina D:
Bjelorusija - Belgija 73:99
Makedonija - Danska 80:46

Redoslijed:
1. Belgija 4-1, 2. Makedonija 4-1, 3. Bjelorusija 2-3, 4. Danska 0-5

Skupina E:
Portugal – Češka 61:75
Gruzija – Mađarska 79:59

Redoslijed:
1. Češka 4-1, 2. Mađarska 3-2, 3. Gruzija 3-2, 4. Portugal 0-5

Skupina F:
Švedska – Rumunjska 86:88
Slovačka – Latvija 65:89

Redoslijed:
1. Latvija 5-0, 2. Rumunjska 4-1, 3. Švedska 1-4, 4. Slovačka 0-5

Skupina G:
Italija - Rusija 68:72
Švicarska - slobodna

Redoslijed:
1. Rusija 2-2, 2. Italija 2-1, 3. Švicarska 1-2
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Košarka - reprezentacija BiH

Post by storm » 25 Aug 2014, 08:09

BiH na Eurobasketu
Puna Skenderija ispratila košarkaše na Eurobasket

Piše: M. Šljivak

Image


Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine plasirala se na Evropsko prvenstvo. Naša selekcija je večeras u Skenderiji savladala Veliku Britaniju rezultatom 74:68, te su ostvarili plasman među najbolje timove Evrope.

Iako su ostali bez ikakve šanse u ovoj grupi Britanci su pružili izuzetno jak otpor izabranicima Duška Ivanovića.

Prvi period je donio dosta izjednačenu košarku. Iako je naš tim imao konstantnu prednost, Britanci su trojkama ostajali u igri, te su bili konstantna prijetnja. Ipak, trojkom Mirze Teletovića u posljednjim sekundama prve dionice naša selekcija na mali odmor odlazi s tri poena prednosti 22:19.

Slušao je šut našu selekciju u ovoj utakmici. Trojkama smo uspjeli u drugoj dionici da odemo u jednom trenutku na plus 12 (39:27), ali je Velika Britanija dobrom odbranim i sjajnim vanjskim šutem uspjela da se vrati u meč. Na poluvrijeme je naša selekcija otišla sa samo četiri poena prednosti, 41:37.

Nije naš tim uspijevao da prelomi ovaj susret. Iako smo u jednom trenutku otišli na 11 razlike u trećoj dionici, Britanci su se konstantno vraćali. Šutem za tri poena su uveli susret u neizvjesnost, te se u posljednju dionicu ušlo sa samo dva poena razlike u korist naše selekcije, 61:59.

Iako je Achara početkom posljednje dionice u dva navrata poravano rezultat, Mirza Teletović je torjkom ponovo dionio prednost našoj selekciji, 66:63. Odbrana je počela funkcionisati, Britanci su konačno nešto i promašili, da bi novom trojkom Mirza podigao na plus šest, 69:63.

Međutim, ponovo smo vratili Britance s dosta lošim napadima. Trojkom Mockforda Velika Britanija na četiri minute prije kraja ponovo stigla na minus jedan, 69:68. Teletović je s četiri vezana poena uspio da odvede naš tim do prednosti, te smo na kraju slavili pobjedu koju je zaključio Nemanja Gordić sa linije slobodnih bacanja.

Mirza Teletović je s 25 poena predovodio našu selekciju u ovom susretu, Marko Šutalo je dodao 14, a Elmedin Kikanović 12 poena. Kod Velike Britanije Benjamin Mockford je ubacio 19 poena.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: Košarka - reprezentacija BiH

Post by Krokodil Behko » 25 Aug 2014, 10:50

Nikad lakše reklo bi se, a nikad više izostanaka.
Izgleda da bi ovaj put mogli u drugi krug na EP, ukoliko se vrati par ovih koji su izostajali.
online

Post Reply

Return to “Ostali sportovi”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests