Želite da vaš brak bude kao brak vaših roditelja?

Diskusije o ljubavi, vezama, prijateljima...

Moderator: spacebound

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Želite da vaš brak bude kao brak vaših roditelja?

Post by Ideja » 18 Jul 2012, 01:19

Moji roditelji su se uzeli jako mladi. Otac je imao 18 a mama 15 godina. Ove godine je jubilej - 40 godina :sok ne mogu skoro da vjerujem. Mama je uvijek nama curama govorila da ne budemo "budale" kao ona i da se ne udajemo rano (a ja se uhvatila toga ko pjan plota pa ne popuštam ni u zrelim godinama :D. ). Na očev prijekoran pogled bi odgovorila "pa znaš i sam kako je bilo i kakve smo probleme imali a kad sad gledam - bila sam dijete".
Nisam nikada razmišljala o njihovom braku kao uzoru za svoj potencijalni brak ali sad kad o tome razmišljam i uporedim njihov sa brakovima mnogih drugih koje znam, mogu slobodno reći - da, vrijednosti koje sam znam iz njihovog braka bih svakako poželjela i sebi. Vjerujem da je bilo problema ali mi djeca nismo to saznali. Nikada, ali baš nikada nije bilo situacije da su povisili ton jedno na drugo pred nama, a kamoli da je došlo do svađe, nadvikivanja ili vrijeđanja.
Last edited by Ideja on 18 Jul 2012, 01:22, edited 1 time in total.
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Želite da vaš brak bude kao brak vaših roditelja?

Post by blento59 » 18 Jul 2012, 01:21

zasto ne,sretno zivjeli ,djecu izrodili
i hvala bogu kad su umirali nisu se mucili
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

bubica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2868
Joined: 12 Sep 2011, 00:48
Location: Jebenhausen
Status: Offline

Re: Želite da vaš brak bude kao brak vaših roditelja?

Post by bubica » 18 Jul 2012, 13:33

Ne u svemu. Sto se zajednice tice tu je bilo kao jedna dusha. Nije se nikada galamilo. Sve je imalo svoj red i vrijeme. Bez i dinara kredita je bila kuca i vikendica uradjena. Ni na cemu se nije oskudjevalo.
Eh rat pusti rat je mog oca dosta promjenio. :(

Sve ovo gore nabrojano sam rado prihvatila u moj brak. Ima stvari koje ne bih ovdje pisala koje nikada ne bih u mom braku akceptirala. Ali Boze moj, svako sebi kroji srecu.
siromah nema sta a bogatas nema kad

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 126 times
Been thanked: 551 times
Status: Offline

Re: Želite da vaš brak bude kao brak vaših roditelja?

Post by gospođa Brams » 18 Jul 2012, 17:41

da, definitivno to želim

na svojim roditeljima vidim da se i sad zaista iskreno vole, i nakon toliko godina braka i puno su toga prošli zajedno, puno teških situacija i prije i za vrijeme i poslije rata, ali i dan danas vidim da su jednostavno jedno za drugo
naravno da se posvađaju, bude čak i deranja ponekad :D ali na kraju to sve uspiju nekako okrenit na šalu i brzo se ohlade
otkad ja pamtim nikad se nisu posvađali ozbiljnije, to su sve neke sitne razmirice kad netko dođe živčan s posla pa mu nešto smeta i tako
zapravo su mi smiješni kad se međusobno podjebavaju


u svakom slučaju definitivno bi htjela imati takav brak i sama
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

Ruana
Status: Offline

Re: Želite da vaš brak bude kao brak vaših roditelja?

Post by Ruana » 19 Jul 2013, 00:06

Ne, ne bih voljela imati nista slicno.
Moj rahmetli tata nije nikad bio kuci, radio je i putovao i nekad ga i vise od pola godine ne bi vidjeli. Moja rahmetli mama je sve nosila na svojim ledjima od odgoja pa do svih muskih i zenskih poslova. Uvjek smo lijepo zivjeli i imali sve ali sve je imalo svoju cjenu, moja mama do rata skoro pa da i nije imala muza a ni mi oca. Dok sam bila mala cak sam jedno vrijeme tatu imenom zvala.
Sto se tice odgoja ni to ne bih voljela, mama nam je sve zivo branila a tata sve zivo dozvoljavao.
Nikad se nista nije pitao, sve odluke je mama donosila, vjerovatno zbog toga sto tata nije bio u toku nicega.
Mislim da su se voljelji jer moja rahmetli mama nije bila tip zene da bi nesto i nekog trpila da joj se nije svidjalo, jer je sve uvjek bilo kako ona kaze.
A sa druge strane verovatno je i rahmetli tati odgovarao takav zivot.

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: Želite da vaš brak bude kao brak vaših roditelja?

Post by Peggy Sue » 19 Jul 2013, 09:58

Ne...
I ma kakva drama se odvijala pred mojim očima, zahvalna sam im na jednoj stvari - naučila sam šta ne treba raditi i kakav ne treba biti...
Dragi Bog mi je dao osobu koja me totalno nadopunjuje. Različit je kada treba, a aličan kada treba. Imam osnov za ostvarenje onoga što želim. Na meni je hoću li to znati iskoristiti...
Image

Ukosnica
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 120
Joined: 12 Jul 2013, 14:02
Status: Offline

Re: Želite da vaš brak bude kao brak vaših roditelja?

Post by Ukosnica » 19 Jul 2013, 11:01

nisam miješala se u brak svojih roditelja, osim mišlju...da moj takav sigurno neće biti.
nikad se naročito slagali nisu, ali ostali su u braku zbog nas...djece. voljela bih da nisu, jer odrastala sam...ne u domu obiteljskom, neg negdje između svađa i kažnjavanja šutnjom.
od prve zvijezde ravno...čekaj me...tamo

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Želite da vaš brak bude kao brak vaših roditelja?

Post by Calla » 19 Jul 2013, 12:48

mislim da je to nemoguca misao jer zivimo u drugim uslovima,(udajemo se ili zenimo najmanje dvadeset godina kasnije u drustvu )
ali neke slicnosti vucemo uvjek u ponasanju medu muskozenskim odnosima,,ipak je uticaj dvadeset godina u rodenoj kuci roditelja vrsta posmatranja u muskozenskim odnosima pa i na neke stvari odregaujemo isto kao svoja mama ili svoj tata,,(ako uspijemo samo ono najbolje iz brakova nasih roditelja da upotrjebimo u nasem braku i promjenimo ono sto nas je nerviralo onda smo na dobrom putu
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37663
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: Želite da vaš brak bude kao brak vaših roditelja?

Post by Pasaga » 19 Jul 2013, 15:07

Calla wrote:mislim da je to nemoguca misao jer zivimo u drugim uslovima,(udajemo se ili zenimo najmanje dvadeset godina kasnije u drustvu )
ali neke slicnosti vucemo uvjek u ponasanju medu muskozenskim odnosima,,ipak je uticaj dvadeset godina u rodenoj kuci roditelja vrsta posmatranja u muskozenskim odnosima pa i na neke stvari odregaujemo isto kao svoja mama ili svoj tata,,(ako uspijemo samo ono najbolje iz brakova nasih roditelja da upotrjebimo u nasem braku i promjenimo ono sto nas je nerviralo onda smo na dobrom putu
Velika vecina nas nosi lijepa iskustva i navike i ima lijepe slike
koje mladi moraju da jos dotjeruju i usavrsavaju.
Bojim se da im neide bas lijepo,vrlo tesko se snalaze.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80763
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 6779 times
Status: Offline

Re: Želite da vaš brak bude kao brak vaših roditelja?

Post by Julia-Klara » 19 Jul 2013, 15:58

Bila sam sigurna da sam napisala nekad ovdje post,ali ispade da nisam...
DA, voljela bih imati brak kao sto ga moji roditelji imaju. Uvijek su bili "partners in crime", sve zajedno radili, odlucivali, patili, savijali se pod nedacama i kreditima, podizali nas dvije (mene i sestru), i mislim da su od nas napravili jako dobre osobe (ovo je misljenje okoline, ne samo nas ;) )

Njih dvoje se dopunjuju u pravom smislu te rijeci, tata ne prica puno, ali mama nadoknadjuje svojom rjecitoscu, nikad se nista nije rjesavalo niti odlucivalo u afektu,impulsivno, uvijek se razgovaralo, analiziralo, savjetovalo... Ni jedna odluka u nasoj kuci nije donesena samovoljno (osim ove moje da odem, ali su priznali da sam uradila pravu stvar)... Brak/porodica je timska igra, a volja bih da moj tim nekada funkcionira kao njihov ;)
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: Želite da vaš brak bude kao brak vaših roditelja?

Post by Peggy Sue » 19 Jul 2013, 16:10

Julia-Klara wrote:Bila sam sigurna da sam napisala nekad ovdje post,ali ispade da nisam...
DA, voljela bih imati brak kao sto ga moji roditelji imaju. Uvijek su bili "partners in crime", sve zajedno radili, odlucivali, patili, savijali se pod nedacama i kreditima, podizali nas dvije (mene i sestru), i mislim da su od nas napravili jako dobre osobe (ovo je misljenje okoline, ne samo nas ;) )

Njih dvoje se dopunjuju u pravom smislu te rijeci, tata ne prica puno, ali mama nadoknadjuje svojom rjecitoscu, nikad se nista nije rjesavalo niti odlucivalo u afektu,impulsivno, uvijek se razgovaralo, analiziralo, savjetovalo... Ni jedna odluka u nasoj kuci nije donesena samovoljno (osim ove moje da odem, ali su priznali da sam uradila pravu stvar)... Brak/porodica je timska igra, a volja bih da moj tim nekada funkcionira kao njihov ;)
Kako je ovo lijepo pročitati.. Odoh još jednom :D
:pusa
:cvijece
Image

Blackhawk
Status: Offline

Re: Želite da vaš brak bude kao brak vaših roditelja?

Post by Blackhawk » 19 Jul 2013, 16:39

Ne bih.. I dok su bili zajedno bili su odvojeni, mama kuci, otac u slo na radu, dolazio kuci jednom mjesecno za vikend i za praznike... I nije cudo onda da i nije uspjelo...

Ruana
Status: Offline

Re: Želite da vaš brak bude kao brak vaših roditelja?

Post by Ruana » 19 Jul 2013, 17:06

Meni puno nedostaju roditelji pogotovo rahmetli tata, nekako sam ga ostala zeljna. Najvise mi nedostaje nena ona mi je bila i majka i otac i prijatelj.
Sa njom sam najvise vremena provodila mama je nekad sa tatom isla i po nekoliko mjeseci a nas ostavljala sa nenom.
Ja to ne bih mogla.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Želite da vaš brak bude kao brak vaših roditelja?

Post by Lebowski » 29 Jul 2014, 13:01

Ne baš, sad kad gledam nikako ali brak kakav su imali prije u svakom slučaju. Ne bih rekao da nema ljubavi ali ne provode kvalitetno vrijeme jedno sa drugim, izbjegavaju dati sebi oduška, potrošiti na sebe novac i vrijeme. Previše posvećeni poslu i obavezama oko ljudi, kuće, itd.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Želite da vaš brak bude kao brak vaših roditelja?

Post by Dzagoda » 29 Jul 2014, 14:20

Zeljela sam, i imam ga :srce :srce :srce :srce :srce
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

User avatar
toxic
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20588
Joined: 26 Jul 2016, 15:22
Location: My Own World
Status: Offline

Re: Želite da vaš brak bude kao brak vaših roditelja?

Post by toxic » 08 Sep 2018, 05:54

Maja wrote: 07 Jun 2010, 22:48 Mislite li da vaši roditelji imaju ili su imali dobar brak i želite li da i vaš bude takav?
Ni u ludilu. :valja
Bila sam dete kad su se razisli, al' ono cega se secam blago receno je bilo KATASTROFA.
Trudim se biti sve suprotno od onog sto sam od njih imala priliku nauciti. :cudi
𝗪𝗲'𝗿𝗲 𝗔𝗹𝗹 𝗠𝗮𝗱 𝗛𝗲𝗿𝗲

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80122
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7020 times
Been thanked: 11327 times
Status: Offline

Re: Želite da vaš brak bude kao brak vaših roditelja?

Post by spacebound » 08 Sep 2018, 06:36

Gluho i daleko bilo :noga Uragan je mala maca u poredjenju sa zajednickim zivotom njih dvoje.

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Želite da vaš brak bude kao brak vaših roditelja?

Post by lejlamo » 08 Sep 2018, 07:41

ne vidim se ni u jednom segmentu braka svojih roditelja..

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Želite da vaš brak bude kao brak vaših roditelja?

Post by Hannibal » 08 Sep 2018, 10:07

🐽

User avatar
Lanci
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 35715
Joined: 05 Oct 2011, 18:59
Location: Daleko
Has thanked: 91 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Re: Želite da vaš brak bude kao brak vaših roditelja?

Post by Lanci » 08 Sep 2018, 10:38

Definitivno da zelim to mi je zivotna zelja,imali su brak da sigurno mnogi Im se divili jako mladi se vjencali kako kazu kada ljubavi ima nista nije tesko kroz zivot se boriti skupa tako su i oni ,moja mama je bila jako tiha,mila, vila moja na koju se sada ponosim sto sam imala tako mamu najbolju na svijetu.Njihov brak je tako tekao godinama sve sa ljubavlju sretno svega je bilo ali kroz zivot se tako i nauci cjeniti ono sto imas oni su uspjeli sve dok ih smrt nije rastavila na zalost moja mama jako mlada umrla tati je to najvise potreslo kao i sve nas ali njega posebno veliki gubitak jer izgubio je svog dosta,najboljeg prijatelja sve u svemu sve sto je imao😢samo uvijek nama govori kaze budite ono sto jeste I cemu smo vas mi naucili cjenite prvo sebe pa onda ostale volite se jer bez ljubavi nema nista sigurno,kod njih Jel tako bilo dok ih smrt nije rastavila.
I keep my personal life private,so don’t think you know me!
You know what I allow you to know.

Post Reply

Return to “Ljubav & Prijateljstvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests