Da li se muškarci plaše obrazovanih žena?

Diskusije o ljubavi, vezama, prijateljima...

Moderator: spacebound

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3617 times
Status: Offline

Re: Čuvaj se žene koja čita knjige

Post by srculence7 » 19 Dec 2017, 02:12

Čuvaj se žene koja razume to što pročita :hihi
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Čuvaj se žene koja čita knjige

Post by Nice try » 19 Dec 2017, 08:24

Heidi wrote: 18 Dec 2017, 19:48
Nice try wrote: 18 Dec 2017, 09:02
Heidi wrote: 17 Dec 2017, 20:28 Trenutno citam:
:D. :oo
Njegovih zašto ili.... :D.
:oo

Image
Pogledaj naslove,molim te lijepo :D.

Odrasla sam tik do Gradske biblioteke i provela mnoge dječije dane piljeći kroz staklo u one knjige,jednu do druge,plave,crvene i sive.Prašnjave i strane.Nisam nešto puno ni čitala do polaska u školu,samo me dedo naučio da pišem i čitam jer je smatrao da moram doći spremna u školu.Oba pisma,da se razumijemo :zubi
U školi su nam davali slikovnice,kupovali smo Vesele sveske,Male novine i tako.Gradska biblioteka me je dobila za člana negdje oko moje desete godine.Ali,teta Jasmina mi nije dala da švrljam unutra nego se čvrsto držala one prve police i samo mi dozvoljavala knjige koje su se tu našle.
Kad bih otišla do moje nane čitala sam ono što je bilo kod nje,ubijajući duge dane provedene u stanu i čekajući amidžu rahmetli da me izvede u šetnju ili do Pionirske.Nana je imala sva djela od Ćopića i dopuštala mi je da čitam ona koja su bila za mene,Bašta sljezove boje,Glava u klancu,noge na vrancu i slično.
Jednog dana sam krijući prelistala i poneki Zolin roman,onako birajući po zanimljivosti prvih rečenica odabrala sam Trovačnicu.To je moj prvi ozbiljniji roman.Svake godine sam ga čitala iznova i danas ga imam i ponekad pročitam bar neke dijelove.
Uz školsku,obaveznu lektiru čitala sam sve što mi dođe pod ruku,pozajmljivala od prijateljica i stalno posjećivala tetu Jasminu u Gradskoj.Znala sam ujutru podići dva romana,pročitam ih do popodne i stid me odmah sutradan da vraćam i tražim druge :lupa
Navečer sam čitala uz bateriju ispod deke da mama ili tata ne vide da sam budna do nekih doba.
Uz rat sam nekako dolazila do raznih knjiga,svih mogućih žanrova,a tada su mi knjige bile i jedina razonoda.Bez struje,vode i svega potrebnog bježala sam u one prašnjave stranice.Tamo je znalo biti lijepo i ugodno :)
Kada je nana umrla pitali su me šta bih željela od njenih stvari.Rekla sam im da mi daju samo njene knjige.Ništa drugo.Tu je bilo sve.Moje djetinjstvo,dani provedeni kod nje,ljubav prema pisanoj riječi koju sam osjetila da ima.
Sve mi je drugo bilo bezvrijedno.
Danas nemam toliko slobodnog vremena,romani se vuku po cijele mjesece pod stolom,ali nadam se da ću barem u starosti imati šta da radim :)
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Ovo je slika žena u Hrvatskoj: Duže žive, obrazovanije su, a u jednom 'muškom' zanimanju imaju veće plaće

Post by Mutevelija » 13 Jan 2019, 22:26

Image

Povodom Međunarodnog dana žena, Hrvatski zavod za statistiku pripremio je zanimljive statističke podatke koji otkrivaju kakav je doista položaj žena u našem društvu. Biologija je na njihovoj strani, žene žive duže, a značajna je promjena trenda kada je u pitanju zasnivanje obitelji: Kasnije stupaju u brak, a i znatno kasnije rađaju prvo dijete u odnosu na prethodna desetljeća. U isto vrijeme žene su sve obrazovanije, a najveći postotak njih radi u obrazovanju i zdravstvenoj zaštiti. Zanimljivo je kako u jednom, tradicionalno muškom zanimanju, žene imaju veće plaće od svojih kolega

Borba za prava žena aktualna je već više od sto godina. Unatoč tom impozantnom broju desetljeća, tijekom kojih su ostvareni bitni pomaci u korist ostvarivanja sve većih socijalnih, ekonomskih i političkih prava žena, još uvijek postoje područja u kojima one nisu dosegnule status koji bi mogle i trebale imati.

Iako je tema ravnopravnosti spolova društveno pitanje koje zaslužuje pozornost svih 365 dana u godini, ožujak je ipak mjesec u kojem si svi postavljamo pitanje – kakav je status žena u društvu?
Prosječna starost žena u porastu
Promatrajući unatrag četrdesetak godina, prosječna starost žena je u kontinuiranom porastu. Naime 1971. prosječna im je starost iznosila 35,5 godina da bi se do 2016. povećala za devet godina. Žene u dobi od 60 i više godina činile su 2016. nešto manje od trećine ukupnog broja žena (29,9 posto), dok je 1971. taj udio iznosio skoro dvostruko manje (16,9 posto).

Rađa se više dječaka nego djevojčica
Broj živorođenih u nešto je većem postotku na strani dječaka. Tako je 1971. udio djevojčica u ukupnom broju živorođenih iznosio 48,1 posto, a taj se trend nastavio i u sljedećim desetljećima. U odnosu na spomenute sedamdesete godine prošlog stoljeća, broj živorođenih djevojčica se u 2016. gotovo prepolovio, što i ne čudi s obzirom na činjenicu da se rađa sve manje djece.

Prosječna starost nevjesta porasla za šest godina
Žene se sve kasnije odlučuju na stupanje u bračnu zajednicu. Na tu činjenicu u velikoj mjeri utječe splet raznih društvenih i gospodarskih čimbenika. Sve veći obuhvat mladih žena visokoškolskim obrazovanjem vrlo je važan čimbenik u pomicanju te dobi u starije dobne skupine. Također, tome je uvelike pridonijelo osamostaljivanje žena koje se sve više uključuju na tržište rada. Mladi ljudi koji imaju namjeru sklopiti brak danas u sve većem broju žive zajedno u izvanbračnim zajednicama i prije sklapanja braka. Sve navedeno doprinijelo je povećanju prosječne dobi nevjeste pri sklapanju prvog braka u promatranom razdoblju od 1971. do danas za šest godina. Spomenuti splet društvenih i gospodarskih čimbenika koji utječu na činjenicu da se žene sve kasnije odlučuju na bračnu zajednicu ujedno doprinosi pomicanju dobi u kojoj se žene odlučuju na rođenje prvog djeteta. Tako je 1971. prosječna prvorotkinja bila u ranim dvadesetima, a više od četiri desetljeća kasnije u kasnim dvadesetima.


Žene duže žive
Zahvaljujući sve boljim životnim uvjetima, očekivano trajanje života pri rođenju s godinama je sve veće te se u četrdesetak godina kod žena povećalo za devet godina. Osim navedenog, udio žena u ukupnom stanovništvu u dobi od 60 i više godina znatno je veći i prema podacima o procjeni stanovništva krajem 2016. iznosi 57,8 posto. Takva spolna raspodjela povezana je i s činjenicom da žene u prosjeku žive sedam godina duže od muškaraca.

Velike promjene indeksa starenja
Još jedan indikator koji potvrđuje da je broj žena starije životne dobi u porastu je i indeks starenja. Riječ je o pokazatelju koji označava postotni udio osoba u dobi od 60 i više godina u odnosu na stanovništvo mlađe od 20 godina. Indeks starenja pokazuje da se na prijelazu stoljeća prešla granična vrijednost od 100, što upućuje na to da na svaku ženu starije dobi dolazi jedna žena mlađe dobi. Naime u posljednjih trideset godina 20. stoljeća udio žena u dobi od 60 i više godina bio je manji u odnosu na one mlađe od 20 godina, a od 2001. bilježi se povećanje udjela žena u dobi od 60 i više godina.

Manje djevojčica u dječjim vrtićima i osnovnim školama
Ako usporedimo broj djece u dječjim vrtićima unatrag desetak godina, primjećujemo da je njihov broj u laganom porastu. Prema posljednjim raspoloživim podacima, onima za početak pedagoške godine 2016./2017., dječje vrtiće u nešto su manjem postotku pohađale djevojčice nego dječaci. Djevojčica je bilo nešto više od 69 tisuća, što je 48,1 posto od ukupnog broja djece.

Na početku školske godine 2016./2017. osnovne škole pohađalo je nešto više od 155 tisuća učenica, što je 48,7 posto od ukupnog broja učenika. U odnosu na početak školske godine 2006./2007., u skladu s ukupnim smanjenjem broja učenika u osnovnim školama, i broj djevojčica smanjio se za oko 17,5 posto.

Raste broj učiteljica u osnovnim školama
U odnosu na početak školske godine 2006./2007. broj učiteljica u osnovnim školama na početku školske godine 2016./2017. povećao se za devet posto. Gledajući prema spolu, udio učiteljica u obje je promatrane godine znatno veći od udjela učitelja i kretao se iznad 81 posto.

U srednjim školama podjednako učenica i učenika
Od ukupno tek nešto više od 81 tisuće učenica u srednjim školama na početku školske godine 2016./2017. omjer učenika i učenica bio je gotovo istovjetan, odnosno udio učenica iznosio je 50,1 posto. U posljednjih desetak godina omjer učenika i učenica nije se znatnije promijenio.

U srednjim školama manja dominacija nastavnica
U srednjim školama omjer nastavnika i nastavnica nešto je drugačiji nego što je to slučaj u osnovnim školama. Iako su žene i dalje zastupljenije, udio nastavnica u srednjim školama manji je od udjela učiteljica u osnovnim školama te se kretao od 65,3 posto na početku školske godine 2006./2007. do 66,1 posto na početku školske godine 2016./2017.

Na visokim učilištima više studentica
Od ukupnog broja studenata upisanih na visoka učilišta u akademskoj godini 2016./ 2017., studentice su činile 56,7 posto. Više od dvije trećine ukupnog broja studentica upisalo je visoka učilišta s područja društvenih znanosti (77,1 posto). Ako uspoređujemo omjer muškaraca i žena, najveći udio, 74,6 posto, činile su studentice upisane na visoka učilišta iz područja biomedicine i zdravstva. U odnosu na akademsku godinu 2006./2007., ukupan broj upisanih studenata povećao se za 17,8 posto, a doprinos studentica u tom povećanju bio je znatno veći i iznosio je 71,2 posto.

Šezdeset posto diplomiranih studenata su žene
Promatrajući unatrag posljednjih desetak godina, udio studentica koje su diplomirale na visokim učilištima u ukupnom broju diplomiranih nije se znatnije mijenjao te se kretao oko 60 posto. S obzirom na to da najveći broj studentica upisuje visoka učilišta iz područja društvenih znanosti, ne iznenađuje činjenica da ih najviše i diplomira na istom području.

Izvor: Pixsell / Autor: Goran Stanzl/PIXSELL
U prosjeku žene doktoriraju u kasnim tridesetima
Žene su prisutnije i na doktorskim studijima. Udio doktorica znanosti u 2016. iznosio je 55 posto. Najveći broj žena doktorirao je u području biomedicine i zdravstva, društvenih znanosti te prirodnih znanosti, a najmanji u umjetničkom području. Iako je u 2016. većina doktorica znanosti imala između 30 i 34 godine, njihova prosječna starost iznosila je 38,1 godinu.

Djelatnosti u kojima dominiraju žene

Najveći broj zaposlenih žena u pravnim osobama u 2016. bio je u djelatnostima trgovine na veliko i na malo (18,6 posto) te obrazovanja (14,9 posto), dok je najveći udio zaposlenih žena bio u djelatnostima zdravstvene zaštite i socijalne skrbi (78,4 posto) te obrazovanja (78,2 posto).

Žene sve obrazovanije
U pola stoljeća zabilježene su velike promjene u području obrazovanja žena. Ako promatramo žene u dobi od 15 i više godina prema najvišoj završenoj školi, vidljivo je da su žene kroz desetljeća sve obrazovanije. Naime, prema podacima Popisa stanovništva 1961., čak je 92,4 posto žena imalo osnovno obrazovanje ili manje, a njih svega 0,8 posto visoko obrazovanje. S druge strane, podaci posljednjeg Popisa stanovništva 2011. pokazuju da je najveći broj žena, točnije gotovo polovica ukupnog broja, imao srednjoškolsko obrazovanje.

Ozbiljne posljedice
Pri izboru partnera oba spola nastoje birati osobu istog obrazovnog statusa. Pritom su muškarci - u skladu s višedesetljetnom tradicijom obrazovanijih muškaraca - skloniji izabrati slabije obrazovanu ženu nego što su žene sklone imati partnera lošijeg obrazovanja od sebe. Budući da su žene te koje su sada znatno obrazovanije, stvara se ozbiljan bazen visokoobrazovanih žena i niskoobrazovanih muškaraca koji ne nalaze adekvatne partnere. Takva situacija pak ima ozbiljne i izravne posljedice na stopu rađanja, koja je diljem Europske unije ionako niska.

Na području visokog obrazovanja zabilježene su najveće promjene. Udio visokoobrazovanih žena iznosio je 16,7 posto, dok je udio visokoobrazovanih muškaraca iznosio 16 posto. Visoko obrazovanje je tako jedno od područja u kojem žene ne samo da su postigle ravnopravnost s muškarcima, već su ih i prestigle.

Žene najbolje plaćene u djelatnosti financija i osiguranja
Promatrajući prosjek za 2016., 52,3 posto radno sposobnog stanovništva činile su žene, dok su u zaposlenima činile gotovo polovicu ukupnog broja zaposlenih, odnosno 45,9 posto.

Prosječna mjesečna neto plaća žena u 2015. iznosila je 5305 kuna te je bila za 10,9 posto manja od prosječne mjesečne neto plaće muškaraca. Najnižu neto plaću imale su žene zaposlene u administrativnim i pomoćnim uslužnim djelatnostima (3871 kunu) i prerađivačkoj industriji (4427 kuna), dok su najvišu neto plaću imale žene zaposlene u financijskim djelatnostima i djelatnostima osiguranja (7351 kunu) te informacijama i komunikacijama (7067 kuna). U dva područja djelatnosti žene su imale veće plaće od muškaraca, i to za 8,3 posto u građevinarstvu te za 0,2 posto u rudarstvu i vađenju. "
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15119
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 959 times
Been thanked: 946 times
Status: Offline

Re: Ovo je slika žena u Hrvatskoj: Duže žive, obrazovanije su, a u jednom 'muškom' zanimanju imaju veće plaće

Post by Tokmak » 13 Jan 2019, 22:27

šta je mute,još uvijek te zanimaju žene iz Hrvatske? :obrve
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Ovo je slika žena u Hrvatskoj: Duže žive, obrazovanije su, a u jednom 'muškom' zanimanju imaju veće plaće

Post by Mutevelija » 13 Jan 2019, 22:29

zloćko tokmak wrote: 13 Jan 2019, 22:27 šta je mute,još uvijek te zanimaju žene iz Hrvatske? :obrve
Jok muškarci će :D.

Nego primijetim i na internetu i uzivo sam primijetio da su Hrvatice "slobodnije" "liberalnije" u narodu rečeno lajavije, manje patrijarhalno odgojenije od Srpkinja i Bošnjakinja, ipak su Islam i Pravoslavlje dali svog danka u tom odgoju, Katoličanstvo je više feminizovano sa štovanjem Marije pa se tako kasnije odrazlio i na kulturu naroda.

Ne znam da li si to primijetio
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15119
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 959 times
Been thanked: 946 times
Status: Offline

Re: Ovo je slika žena u Hrvatskoj: Duže žive, obrazovanije su, a u jednom 'muškom' zanimanju imaju veće plaće

Post by Tokmak » 13 Jan 2019, 23:47

da,a Hercegovke su najlajavije... :D.
šalu na stranu,može se reći da je tako kao što si ti napisao,ali samo u urbanim područjima,Zg,St a naročito Rijeka...
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Ovo je slika žena u Hrvatskoj: Duže žive, obrazovanije su, a u jednom 'muškom' zanimanju imaju veće plaće

Post by storm » 14 Jan 2019, 05:39

Mutevelija wrote: 13 Jan 2019, 22:29
zloćko tokmak wrote: 13 Jan 2019, 22:27 šta je mute,još uvijek te zanimaju žene iz Hrvatske? :obrve
Jok muškarci će :D.

Nego primijetim i na internetu i uzivo sam primijetio da su Hrvatice "slobodnije" "liberalnije" u narodu rečeno lajavije, manje patrijarhalno odgojenije od Srpkinja i Bošnjakinja, ipak su Islam i Pravoslavlje dali svog danka u tom odgoju, Katoličanstvo je više feminizovano sa štovanjem Marije pa se tako kasnije odrazlio i na kulturu naroda.

Ne znam da li si to primijetio
Svašta ćeš ti na internetu naučiti :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Ovo je slika žena u Hrvatskoj: Duže žive, obrazovanije su, a u jednom 'muškom' zanimanju imaju veće plaće

Post by Mutevelija » 14 Jan 2019, 13:45

storm wrote: 14 Jan 2019, 05:39
Mutevelija wrote: 13 Jan 2019, 22:29

Jok muškarci će :D.

Nego primijetim i na internetu i uzivo sam primijetio da su Hrvatice "slobodnije" "liberalnije" u narodu rečeno lajavije, manje patrijarhalno odgojenije od Srpkinja i Bošnjakinja, ipak su Islam i Pravoslavlje dali svog danka u tom odgoju, Katoličanstvo je više feminizovano sa štovanjem Marije pa se tako kasnije odrazlio i na kulturu naroda.

Ne znam da li si to primijetio
Svašta ćeš ti na internetu naučiti :oo
Haha poskajklji me da se smijem :rol
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35717
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1096 times
Been thanked: 589 times
Status: Online

Re: Ovo je slika žena u Hrvatskoj: Duže žive, obrazovanije su, a u jednom 'muškom' zanimanju imaju veće plaće

Post by Venera » 14 Jan 2019, 13:49

Mutevelija wrote: 13 Jan 2019, 22:29
zloćko tokmak wrote: 13 Jan 2019, 22:27 šta je mute,još uvijek te zanimaju žene iz Hrvatske? :obrve
Jok muškarci će :D.

Nego primijetim i na internetu i uzivo sam primijetio da su Hrvatice "slobodnije" "liberalnije" u narodu rečeno lajavije, manje patrijarhalno odgojenije od Srpkinja i Bošnjakinja, ipak su Islam i Pravoslavlje dali svog danka u tom odgoju, Katoličanstvo je više feminizovano sa štovanjem Marije pa se tako kasnije odrazlio i na kulturu naroda.

Ne znam da li si to primijetio
:hm
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Ovo je slika žena u Hrvatskoj: Duže žive, obrazovanije su, a u jednom 'muškom' zanimanju imaju veće plaće

Post by Mutevelija » 14 Jan 2019, 13:56

statebriga wrote: 14 Jan 2019, 13:49
Mutevelija wrote: 13 Jan 2019, 22:29

Jok muškarci će :D.

Nego primijetim i na internetu i uzivo sam primijetio da su Hrvatice "slobodnije" "liberalnije" u narodu rečeno lajavije, manje patrijarhalno odgojenije od Srpkinja i Bošnjakinja, ipak su Islam i Pravoslavlje dali svog danka u tom odgoju, Katoličanstvo je više feminizovano sa štovanjem Marije pa se tako kasnije odrazlio i na kulturu naroda.

Ne znam da li si to primijetio
:hm
Eto odakle ti sva ta sloboda :p
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35717
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1096 times
Been thanked: 589 times
Status: Online

Re: Ovo je slika žena u Hrvatskoj: Duže žive, obrazovanije su, a u jednom 'muškom' zanimanju imaju veće plaće

Post by Venera » 14 Jan 2019, 13:58

Mutevelija wrote: 14 Jan 2019, 13:56
statebriga wrote: 14 Jan 2019, 13:49

:hm
Eto odakle ti sva ta sloboda :p
odakle :hm
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Ovo je slika žena u Hrvatskoj: Duže žive, obrazovanije su, a u jednom 'muškom' zanimanju imaju veće plaće

Post by Mutevelija » 14 Jan 2019, 14:02

statebriga wrote: 14 Jan 2019, 13:58
Mutevelija wrote: 14 Jan 2019, 13:56
Eto odakle ti sva ta sloboda :p
odakle :hm
Zapadne kulture :p
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35717
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1096 times
Been thanked: 589 times
Status: Online

Re: Ovo je slika žena u Hrvatskoj: Duže žive, obrazovanije su, a u jednom 'muškom' zanimanju imaju veće plaće

Post by Venera » 14 Jan 2019, 14:11

Mutevelija wrote: 14 Jan 2019, 14:02
statebriga wrote: 14 Jan 2019, 13:58

odakle :hm
Zapadne kulture :p
nema to veze sa kulturom, vec sa politikom i zakonima na Zapadu povezanim sa statusom zena , a nekad je Perzija imala cak i bolje zakone ka statusu zena u drustvu :jutarnja
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Ovo je slika žena u Hrvatskoj: Duže žive, obrazovanije su, a u jednom 'muškom' zanimanju imaju veće plaće

Post by Mutevelija » 14 Jan 2019, 14:12

statebriga wrote: 14 Jan 2019, 14:11
Mutevelija wrote: 14 Jan 2019, 14:02

Zapadne kulture :p
nema to veze sa kulturom, vec sa politikom i zakonima na Zapadu povezanim sa statusom zena , a nekad je Perzija imala cak i bolje zakone ka statusu zena u drustvu :jutarnja
Imala je perzija, a onda je dosao znas ko :obrve
Tako drustvo se i raspalo zbog tih zenskih zakona :kafa
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35717
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1096 times
Been thanked: 589 times
Status: Online

Re: Ovo je slika žena u Hrvatskoj: Duže žive, obrazovanije su, a u jednom 'muškom' zanimanju imaju veće plaće

Post by Venera » 14 Jan 2019, 14:14

Mutevelija wrote: 14 Jan 2019, 14:12
statebriga wrote: 14 Jan 2019, 14:11

nema to veze sa kulturom, vec sa politikom i zakonima na Zapadu povezanim sa statusom zena , a nekad je Perzija imala cak i bolje zakone ka statusu zena u drustvu :jutarnja
Imala je perzija, a onda je dosao znas ko :obrve
Tako drustvo se i raspalo zbog tih zenskih zakona :kafa
ako mislis na Muhameda, on se ozenio bogatom starijom sposobnom zenom koja je imala utjecaj u drutvu :rumenko
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Ovo je slika žena u Hrvatskoj: Duže žive, obrazovanije su, a u jednom 'muškom' zanimanju imaju veće plaće

Post by Mutevelija » 14 Jan 2019, 14:23

statebriga wrote: 14 Jan 2019, 14:14
Mutevelija wrote: 14 Jan 2019, 14:12

Imala je perzija, a onda je dosao znas ko :obrve
Tako drustvo se i raspalo zbog tih zenskih zakona :kafa
ako mislis na Muhameda, on se ozenio bogatom starijom sposobnom zenom koja je imala utjecaj u drutvu :rumenko
Istina jest ali ona umire kasnije i on svoje ekspanzije provodi bez nije, doduse najvise ju je volio sto je priznao Ajisi najmladjoj zeni.


Da mislim na Islam. MUHAMMED a.s ih je pozvao na Islam cara Perzijskoga on je odbio poslao covjeka da dovede Muhameda a.s njemu kao zarobljenog Arapina u Perziju, posto ga nisu mogli dovesti, te noci Muhammed a.s proklinje cara Perzijskoga koji biva ubijen od svog sina koji nasljedjuje njegovu krunu, i naredba o Muhammedovoj glavi postaje nistavna.
Nedugo nakon toga muslimani Arapi osvajaju Perziju danasnji Iran i nastaje islamizacija stanovništva koja je ocita i dan danas.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Ovo je slika žena u Hrvatskoj: Duže žive, obrazovanije su, a u jednom 'muškom' zanimanju imaju veće plaće

Post by Mutevelija » 14 Jan 2019, 14:23

statebriga wrote: 14 Jan 2019, 14:14
Mutevelija wrote: 14 Jan 2019, 14:12

Imala je perzija, a onda je dosao znas ko :obrve
Tako drustvo se i raspalo zbog tih zenskih zakona :kafa
ako mislis na Muhameda, on se ozenio bogatom starijom sposobnom zenom koja je imala utjecaj u drutvu :rumenko
Istina jest ali ona umire kasnije i on svoje ekspanzije provodi bez nije, doduse najvise ju je volio sto je priznao Ajisi najmladjoj zeni.


Da mislim na Islam. MUHAMMED a.s ih je pozvao na Islam cara Perzijskoga on je odbio poslao covjeka da dovede Muhameda a.s njemu kao zarobljenog Arapina u Perziju, posto ga nisu mogli dovesti, te noci Muhammed a.s proklinje cara Perzijskoga koji biva ubijen od svog sina koji nasljedjuje njegovu krunu, i naredba o Muhammedovoj glavi postaje nistavna.
Nedugo nakon toga muslimani Arapi osvajaju Perziju danasnji Iran i nastaje islamizacija stanovništva koja je ocita i dan danas.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35717
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1096 times
Been thanked: 589 times
Status: Online

Re: Ovo je slika žena u Hrvatskoj: Duže žive, obrazovanije su, a u jednom 'muškom' zanimanju imaju veće plaće

Post by Venera » 14 Jan 2019, 14:29

Mutevelija wrote: 14 Jan 2019, 14:23
statebriga wrote: 14 Jan 2019, 14:14

ako mislis na Muhameda, on se ozenio bogatom starijom sposobnom zenom koja je imala utjecaj u drutvu :rumenko
Istina jest ali ona umire kasnije i on svoje ekspanzije provodi bez nije, doduse najvise ju je volio sto je priznao Ajisi najmladjoj zeni.


Da mislim na Islam. MUHAMMED a.s ih je pozvao na Islam cara Perzijskoga on je odbio poslao covjeka da dovede Muhameda a.s njemu kao zarobljenog Arapina u Perziju, posto ga nisu mogli dovesti, te noci Muhammed a.s proklinje cara Perzijskoga koji biva ubijen od svog sina koji nasljedjuje njegovu krunu, i naredba o Muhammedovoj glavi postaje nistavna.
Nedugo nakon toga muslimani Arapi osvajaju Perziju danasnji Iran i nastaje islamizacija stanovništva koja je ocita i dan danas.
vrlo je vazno poznavati tadasnje stanje i zbivanje tokom formiranja Islama, najbitnije je analizirati drustenu klimu , kao i vojnu moc tadasnjih Rimljana, Perzijanca, Kineza , kao i dijelommicno , pilitck izoliranog dijela Arapskih teritorija od ratnih zona upravo u doba Objave :D

psotoje vlro jasni ralzloi Muhamedoog boljeg tretiranja zena !
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Ovo je slika žena u Hrvatskoj: Duže žive, obrazovanije su, a u jednom 'muškom' zanimanju imaju veće plaće

Post by Julia-Klara » 14 Jan 2019, 14:35

RASPRAVU, AKO CETE JE VODITI U OVOM SMJERU, PREBACITE NA RELIGIJU.
HVALA!
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Ovo je slika žena u Hrvatskoj: Duže žive, obrazovanije su, a u jednom 'muškom' zanimanju imaju veće plaće

Post by Zagorka » 14 Jan 2019, 14:45

Mutevelija wrote: 14 Jan 2019, 13:45
storm wrote: 14 Jan 2019, 05:39

Svašta ćeš ti na internetu naučiti :oo
Haha poskajklji me da se smijem :rol

:D.

Pa kad pricas budalestine Mute.
Kao neko ko je mnogo radio s ljudima jednim i drugim, odgovorno tvrdim da jedna Beograđanka dnevno ispali 240 rijeci vise os Zagrepcanke, cesce spaja je i be, glasnije prica, zakavga za tren i sve saspe i sto treba i sto ne treba.

Zadnji posao u staroj godini nam je bio bas sa srbima i janezima.
Gazdarica iz srbije s jedne strane i mirni janez sa druge, koji sve blago, strpljivo, sto nju jos vise ljuti :D.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Post Reply

Return to “Ljubav & Prijateljstvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests