Glumačka legenda Omar Šarif boluje od Alzheimerove bolesti

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5508 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Glumačka legenda Omar Šarif boluje od Alzheimerove bolesti

Post by Maja » 26 May 2015, 01:27

Image
Životna priča egipatske glumačke legende Omara Šarifa jedna je od najtužnijih u filmskoj historiji. I kao da mu život nije donio dovoljno nedaća, njegov sin Tarek je obznanio da glumac boluje od Alzheimerove bolesti.

Zvijezda kultnih filmova "Lawrence od Arabije" i "Doktor Živago" još uvijek prepoznaje članove porodice, no kada mu obožavatelji prilaze osjeća se zbunjeno i nekih se stvari iz svoje karijere ne može sjetiti, otkrio je njegov sin.

Šarifov život obilježile su afere s brojnim ženama, ovisnost i kocki i izgubljeni milioni, ali i razvod od jedine žene koju je istinski volio.

Rođen je kao Michel Chalhoub 1932. godine u bogatoj porodici Aleksandriji, a najviše utjecaja na odabir glumačke karijere imala je njegova majka Claire, koja je bila poznata kao strastveni kockar.

Njegov otac se protivio tome da mu sin bude glumac, no predomislio se kada je Omar pokušao izvršiti samoubistvo. Glumac je kasnije priznao da se ustvari nije htio ubiti, već samo utjecati na očevu odluku.
Image
Odabrao je da glumi pod pseudonimom Omar Šarif kako bi oca poštedio sramote. Godine 1954. upoznao je Faten Hamama, najpoznatiju glumicu u Egiptu, i ludo se zaljubio. Kako bi se mogli vjenčati, Omar je prešao na islam.

Zajedno su glumili u desecima filmova, no njihov brak se raspao 1965. godine.

Tokom života su ga povezivali sa brojnim ženama, među kojima su Catherine Deneuve i Barbra Streisand, no on je uvijek govorio da je Faten jedina žena koju je ikada volio.

Jedino do čega mu je bilo istinski stalo bile su njegove uloge i kocka. "Mislim da ne bih mogao živjeti bez špila karata u rukama", rekao je svojevremeno BBC-u.

Nakon što je u jednoj noći izgubio skoro milion dolara, morao je prodati svoju kuću u Parizu.

"Nemam više ništa osim nekoliko komada odjeće, a sve je moglo biti drugačije da sam pronašao pravu ženu", rekao je nakon toga.

Ovisnost i kocki javno je priznao kazavši da je to bilo ludilo jače od njega i da je za sve kriva usamljenost.

Počeo je prihvatati ulogu za ulogom kako bi otplatio dugove. Godine 1999. našao se u središtu skandala kada je italijanska novinarka kazala da je on otac njenog sina koji je rođen 1969. godine. Šarif je to odlučno odbacio kazavši da je njihova afera trajala "nekoliko minuta".

U 2003. godini njegova karijera je nakratko oživjela ulogom u filmu "Monsieur Ibrahim" koja mu je donijela nagradu Cesar, francuskog Oscara.

Od 2102. pao je u melanholiju, puno je spavao i vodio usamljenički život. Spekulacije o demenciji je negirao. No, njegov sin je prije nekoliko dana javno obznanio da legendarni glumac boluje od Alzheimerove bolesti.

klix.ba

User avatar
tovar
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1326
Joined: 08 Aug 2012, 14:55
Status: Offline

Re: Glumačka legenda Omar Šarif boluje od Alzheimerove boles

Post by tovar » 26 May 2015, 01:35

Zayeban je taj Alzheimer.
Bolje je piti sa Parkinsonom pa pola proliti nego sa Alzheimerom zaboraviti popiti!
O, sudbo kleta...
vrati mi vjeru...u ljude, u ljubav, u bolje sutra;
za uzvrat ja ću moliti Boga
da ti oprosti za sva moja tužna jutra...

User avatar
Slučajni prolaznik
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2267
Joined: 31 Mar 2015, 19:38
Status: Offline

Re: Glumačka legenda Omar Šarif boluje od Alzheimerove boles

Post by Slučajni prolaznik » 26 May 2015, 01:44

nisam znao da je prešao na Islam,da je promijenio vjeru...mislio sam da je uvijek bio Omar,od rođenja...to mi je prvi glas...


a što mu bi s ženom...vjenčao se s njom,ludo su se voljeli i dalje nema,ništa ne stoji za nju....sigurno je pao razvod poslije :)...trebala si naći,navesti i taj podatak...


a da,tek sad vidim da sam bio u pravu :D
Osmijeh ne treba biti blistav,ali mora biti iskren :)

User avatar
tovar
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1326
Joined: 08 Aug 2012, 14:55
Status: Offline

Re: Glumačka legenda Omar Šarif boluje od Alzheimerove boles

Post by tovar » 26 May 2015, 04:15

Slučajni prolaznik wrote:nisam znao da je prešao na Islam,da je promijenio vjeru...mislio sam da je uvijek bio Omar,od rođenja...to mi je prvi glas...


a što mu bi s ženom...vjenčao se s njom,ludo su se voljeli i dalje nema,ništa ne stoji za nju....sigurno je pao razvod poslije :)...trebala si naći,navesti i taj podatak...


a da,tek sad vidim da sam bio u pravu :D
Naravno!
Ti si uvijek u pravu!
Znaš li šta dobije onaj koji je uvijek u pravu?
O, sudbo kleta...
vrati mi vjeru...u ljude, u ljubav, u bolje sutra;
za uzvrat ja ću moliti Boga
da ti oprosti za sva moja tužna jutra...

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Glumačka legenda Omar Šarif boluje od Alzheimerove boles

Post by Biba » 26 May 2015, 09:48

tovar wrote:Zayeban je taj Alzheimer.
Bolje je piti sa Parkinsonom pa pola proliti nego sa Alzheimerom zaboraviti popiti!

:ok Vrlo duhovito kao i uvijek ali...Nisam baš sigurna jer onaj s Alzheimerom može sam kašikom stavljati hranu u usta a s Parkinsonom često ne može...jest da ovaj prvi zaboravi al kad ga podsjetiš, on sam jede...ali takvi zahtijevaju opet puno pažnje obitelji jer nerijetko nekamo i odlutaju...sve više je i jedne i druge bolesti...
žao mi je svih..nitko mi ne znama što nas čeka...moj je otac bolovao od Parkinsona godinama a susjeda od Alzheimera..često nas je optuživala da smo joj ukrali i sakrili ključ ...a on joj je bio kod nje u džepu...zaboravljala je i mačke hraniti a imala ih 20...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80749
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9939 times
Been thanked: 6769 times
Status: Online

Re: Glumačka legenda Omar Šarif boluje od Alzheimerove boles

Post by Julia-Klara » 26 May 2015, 09:54

Odabrao je da glumi pod pseudonimom Omar Šarif kako bi oca poštedio sramote. Godine 1954. upoznao je Faten Hamama, najpoznatiju glumicu u Egiptu, i ludo se zaljubio. Kako bi se mogli vjenčati, Omar je prešao na islam.

Zajedno su glumili u desecima filmova, no njihov brak se raspao 1965. godine.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Glumačka legenda Omar Šarif boluje od Alzheimerove boles

Post by Krokodil Behko » 26 May 2015, 12:22

Julia-Klara wrote:Odabrao je da glumi pod pseudonimom Omar Šarif kako bi oca poštedio sramote. Godine 1954. upoznao je Faten Hamama, najpoznatiju glumicu u Egiptu, i ludo se zaljubio. Kako bi se mogli vjenčati, Omar je prešao na islam.

Zajedno su glumili u desecima filmova, no njihov brak se raspao 1965. godine.

Nije tačno. Evo Srbi kažu da je Omar Sharif Srbin i da mu je brak ipak trajao duže :D
Омар Шариф је похађао Александријски универзитет, а касније је дипломирао на Универзитету у Каиру као дипломирани физичар и математичар. Након завршетка школовања радио је са оцем у приватном послу. 1953. године започиње своју глумачку каријеру, са улогом у египатском филму Сира Фил-Вади (Јарко Сунце). 1955. године прелази из хришћанства у ислам, узима име Омар Ел-Шариф и жени се египатском глумицом Фатен Хамама, што је само увећало његову популарност у арапским земљама. Брак, у којем је добио сина Тарек Шерифа 1957. године, је трајао до 1974. године.
online

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Glumačka legenda Omar Šarif boluje od Alzheimerove boles

Post by Biba » 26 May 2015, 12:41

:ovaj Vjerujem da je ženu volio, i da je dijelom i zbog nje prešao na islam ali...kak onda tolike ljubavnice... a nju je jedino volio...čudno objašnjenje...
Ovisnost razumijem ...dobro pa ja zbog svoje ne mogu ništa izgubiti :pusi
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Glumačka legenda Omar Šarif boluje od Alzheimerove boles

Post by Zagorka » 26 May 2015, 13:47

Kako je ovo tuzna bolest,kad covjek ne prepoznaje rodjenu djecu.Ma bolje mu je da je umro.S njim odlazi jos jedan iz generacije kojima je bilo normalno intenzivno voljeti jednu zenu cijeli zivot.Nek' mu je laka crna zemlja.
:tuga
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Glumačka legenda Omar Šarif boluje od Alzheimerove boles

Post by Biba » 26 May 2015, 14:33

Zagorka wrote:Kako je ovo tuzna bolest,kad covjek ne prepoznaje rodjenu djecu.Ma bolje mu je da je umro.S njim odlazi jos jedan iz generacije kojima je bilo normalno intenzivno voljeti jednu zenu cijeli zivot.Nek' mu je laka crna zemlja.
:tuga
Pa kako ju je volio a toliko svalerki ..aha, ona mu je bila najmilija..da da...pa dobro jel umro ili...dok ja nisam ovo malo bila na forumu :ovaj :cudi
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5508 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Glumačka legenda Omar Šarif boluje od Alzheimerove boles

Post by Maja » 27 May 2015, 01:20

Bolan bibo nije bio s ovom koju je volio. Rastali se šezdesetih. I šta je trebalo, da pola stoljeća ne pogleda nijednu drugu ženu zato što prvu nije prestao voljeti.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80749
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9939 times
Been thanked: 6769 times
Status: Online

Re: Glumačka legenda Omar Šarif boluje od Alzheimerove boles

Post by Julia-Klara » 27 May 2015, 12:42

halo ba, pa muskarac vara i zenu koju voli ako mu se za to pruzi prilika :cudi
sta tu ima cudno? ili smo svi tako naivni da vjerujemo da su svi 100% vjerni svojim suprugama?
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Glumačka legenda Omar Šarif boluje od Alzheimerove boles

Post by Biba » 27 May 2015, 12:48

Julia-Klara wrote:halo ba, pa muskarac vara i zenu koju voli ako mu se za to pruzi prilika :cudi
sta tu ima cudno? ili smo svi tako naivni da vjerujemo da su svi 100% vjerni svojim suprugama?
Upoznala sam ja muskarce...ne vara onaj koji voli...to su pricice za malu djecu da bi svaki prevario ako ima priliku...nisu svi muski takvi da donja glava upravlja onom gore...I da je Omar i dalje volio znu, ne bi se razveo...pa lijepo pise da su mu vazne bile jedino uloge i kocka...to je njoj odijalo...a on na kraju kaze da do tog ne bi ni doslo da je upoznao pravu zenu....
Last edited by Biba on 27 May 2015, 12:51, edited 1 time in total.
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80749
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9939 times
Been thanked: 6769 times
Status: Online

Re: Glumačka legenda Omar Šarif boluje od Alzheimerove boles

Post by Julia-Klara » 27 May 2015, 12:50

ne svi ,ali 80% njih
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Glumačka legenda Omar Šarif boluje od Alzheimerove boles

Post by Biba » 27 May 2015, 12:51

Julia-Klara wrote:ne svi ,ali 80% njih
95 %
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80749
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9939 times
Been thanked: 6769 times
Status: Online

Re: Glumačka legenda Omar Šarif boluje od Alzheimerove boles

Post by Julia-Klara » 27 May 2015, 14:21

blago tebi pa si tako optimisticna
iz svega ovoga sto ja znam brojke su i mnogo gore od onih koje navedoh :kafa
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Glumačka legenda Omar Šarif boluje od Alzheimerove boles

Post by Zagorka » 27 May 2015, 14:44

Biba wrote:
Julia-Klara wrote:halo ba, pa muskarac vara i zenu koju voli ako mu se za to pruzi prilika :cudi
sta tu ima cudno? ili smo svi tako naivni da vjerujemo da su svi 100% vjerni svojim suprugama?
Upoznala sam ja muskarce...ne vara onaj koji voli...to su pricice za malu djecu da bi svaki prevario ako ima priliku...nisu svi muski takvi da donja glava upravlja onom gore...I da je Omar i dalje volio znu, ne bi se razveo...pa lijepo pise da su mu vazne bile jedino uloge i kocka...to je njoj odijalo...a on na kraju kaze da do tog ne bi ni doslo da je upoznao pravu zenu....
Zasto je nemoguce da je ona njega prestala voljeti i otisla,a on patio i trazio utjehu ostatak zivota u štoječemu? :cudi
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Glumačka legenda Omar Šarif boluje od Alzheimerove boles

Post by Biba » 27 May 2015, 15:07

Zagorka wrote:
Biba wrote:
Julia-Klara wrote:halo ba, pa muskarac vara i zenu koju voli ako mu se za to pruzi prilika :cudi
sta tu ima cudno? ili smo svi tako naivni da vjerujemo da su svi 100% vjerni svojim suprugama?
Upoznala sam ja muskarce...ne vara onaj koji voli...to su pricice za malu djecu da bi svaki prevario ako ima priliku...nisu svi muski takvi da donja glava upravlja onom gore...I da je Omar i dalje volio znu, ne bi se razveo...pa lijepo pise da su mu vazne bile jedino uloge i kocka...to je njoj odijalo...a on na kraju kaze da do tog ne bi ni doslo da je upoznao pravu zenu....
Zasto je nemoguce da je ona njega prestala voljeti i otisla,a on patio i trazio utjehu ostatak zivota u štoječemu? :cudi
Pa utjeha se ne trazi u stotinjak zena i u kocki...pa to je propalitet bona...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Glumačka legenda Omar Šarif boluje od Alzheimerove boles

Post by drugrankovic » 27 May 2015, 15:08

bitanga jedna osmanlijska :valja
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Glumačka legenda Omar Šarif boluje od Alzheimerove boles

Post by Zagorka » 27 May 2015, 15:58

Biba wrote:
Zagorka wrote:
Biba wrote:
Julia-Klara wrote:halo ba, pa muskarac vara i zenu koju voli ako mu se za to pruzi prilika :cudi
sta tu ima cudno? ili smo svi tako naivni da vjerujemo da su svi 100% vjerni svojim suprugama?
Upoznala sam ja muskarce...ne vara onaj koji voli...to su pricice za malu djecu da bi svaki prevario ako ima priliku...nisu svi muski takvi da donja glava upravlja onom gore...I da je Omar i dalje volio znu, ne bi se razveo...pa lijepo pise da su mu vazne bile jedino uloge i kocka...to je njoj odijalo...a on na kraju kaze da do tog ne bi ni doslo da je upoznao pravu zenu....
Zasto je nemoguce da je ona njega prestala voljeti i otisla,a on patio i trazio utjehu ostatak zivota u štoječemu? :cudi
Pa utjeha se ne trazi u stotinjak zena i u kocki...pa to je propalitet bona...
A u cem se trazi utjeha?
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Post Reply

Return to “Showbiz”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests