Priče o Bijelom dugmetu

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9730
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Status: Offline

Re: Bijelo dugme najbolja sarajevska rock grupa, iza nje Ind

Post by String » 16 Nov 2012, 20:39

Svirao sam na stotine tzv. "tezgi" i vjerujte mi da je toliko hebeno skinuti pjesmu Indexa a da to bas lici na nesto....a tezge su svirke gdje biras instant pjesmice i ne gubis puno vremena na sviranje jer moras imati barem 3 sata repertoara...Isto tako, skidati Indexe samo zbog tezge je na neki nacin gubljenje vremena jer tezga znaci novac kako bi od toga mogao finansirati snimanje svoje muzike u studiju. Indexe raja ionako slabo konta na tim tezgama. A zasto? Pa zato sto to nisu komercijalne pjesme koje ulaze u uho na prvu. To je pismena muzika. Kada sam jednom bio na snimanju spota Indexa gdje smo im posudili bubanj za snimanje, vidio sam u koferu od gitare pokojnog Bode Kovacevica debeli stos notnog zapisa. Ciko fino sjedne, stavi naocale i svira sto je zapisao. Nema zahebancije. A Bijelo dugme mi se vise ne spominje...
Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120157
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

Re: Bijelo dugme najbolja sarajevska rock grupa, iza nje Ind

Post by Krokodil Behko » 16 Nov 2012, 21:14

Valjda su to svi rock bendovi iz SA ikada. Nije ih više ni bilo.
Znamo da se Plavi orkestar ili Merlin ni pod tačkom razno
ne mogu tu uvrstiti. Na svu sreću :D

Fale Kurtovići i Bolero :misli
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120157
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

Željko Bebek priznao: Svaki dan sam se drogirao

Post by Krokodil Behko » 26 Jan 2015, 16:31

Image
Željko Bebek, jedan od najvećih rok pjevača na ovim prostorima, ne skriva da je, u vrijeme najveće slave “Bijelog dugmeta” uživao, osim u rokenrolu, i u seksu i drogi.

- Nije mi žao zbog toga. Živjeli smo burno i ludo svaki dan. Sve smo sami napravili, podnijeli i uživali u tome, mada nisu svi životi otišli u nekom dobrom pravcu. Mislim da sam sve radio ispravno, sve je to prošlost, kaže Bebek.

Pjevač je dodao da je Goran Bregović izabrao da samo s Alenom Islamovićem proslavlja četiri decenije od osnivanja “Bijelog dugmeta”.

- Bregović je to tako isplanirao, a Alen je prihvatio njegove uslove. Oni koji idu na te koncerte procjenjuju da li im je lijepo ili bi im više odgovarala druga varijanta, diplomatski će Željko za Blic.rs.

Bebek je i danas, na izmaku sedme decenije života, u sjajnoj pjevačkoj formi, što potvrđuju hit singlovi sa aktuelnog albuma.
online

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Željko Bebek priznao: Svaki dan sam se drogirao

Post by mrki62 » 26 Jan 2015, 18:41

Salahuddin wrote:Legenda.
:aplauzz :ok
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119228
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5515 times
Been thanked: 11759 times
Contact:
Status: Offline

Re: Željko Bebek priznao: Svaki dan sam se drogirao

Post by Maja » 26 Jan 2015, 22:16

Važno je da je s tim davno završio i da sad živi kao normalan čovjek.
A nije ni čudo da se drogirao kad je radio s onim plagijatorskim papkom Bregovićem :oo

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Željko Bebek priznao: Svaki dan sam se drogirao

Post by greeneyes » 26 Jan 2015, 22:20

Jah, ovaj droogeraš vam legenda, a kad narodnjak popije koju čašicu popljujete ga. E prirodo al' si se sHebala. :rol
























:oo
Samo sabura

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Željko Bebek priznao: Svaki dan sam se drogirao

Post by Mala_Mu » 27 Jan 2015, 00:09

mrki62 wrote:
Salahuddin wrote:Legenda.
:aplauzz :ok
potpisujem..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120157
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

Bregović: Ja sam od svih njih najveći Sarajlija

Post by Krokodil Behko » 06 May 2015, 10:01

Image
U cjelosti prenosimo intervju koji je Goranom Bregovićem napravio zagrebački Večernji list.

Kako ste primili tu vijest da ste nepoželjni na festivalu u Oswiecimu u Poljskoj zbog toga što ste svirali na Krimu?

Najgore bi bilo sad krenuti pa objašnjavati... Moja muzika traži publiku. Tamo gdje je nađe, nađe. Nije moja muzika služila politici u vrijeme kad je to bilo teško izbjeći, a kamoli danas. Taman posla da se ja petljam s politikom bilo kako. Kao i u našem ratu, ti ne možeš ništa reći, da ne bi nekog povrijedio, dok ljudi ginu. Ja tamo nemam neprijatelja, kao ni u našem ratu. Ja volim i Ukrajinu i Rusiju, i svirao sam puno koncerata i u Ukrajini i u Rusiji. Svirao sam u Ukrajini koncert kad je pobijedila narančasta revolucija, na tom istom trgu Majdanu. Tako da ja zaista nemam tamo neprijatelja. Ali, žao mi je jer mi je bilo drago da budem ambasador tog (Live Festival) Oswiecima. Prošle godine je bio, mislim, Sting, pretprošle godine je bio Clapton. Znaš, ja sam iz male kulture i ovo što se meni događa je čudo kakvo se nikad nije dogodilo našoj kulturi, da kompozitor s Balkana ima pristup cijelom svijetu. Prvi put meni se to događa. Tako da mi je žao kad izgubim priliku da nastupim. Ali, odmah su mi zakazali neki koncert u Varšavi najesen.

Znat će se kad ne bude važno

Podsjeća li i vas taj sukob u Ukrajini na rat u bivšoj Jugoslaviji?

Uvijek se sjetim kako mi zapravo ništa ne znamo i kako ćemo saznati što je iza toga kad to više ne bude važno. Sjećate se, mi smo odrasli s onim "bolje rat nego pakt, bolje grob nego rob". Ljudi su izašli na beogradske ulice 1941. i sutradan su bili bombardirani i poginulo je, koliko, 2 milijuna. Nakon tih "bolje rat nego pakt, bolje grob nego rob". Da bi prije nekoliko godina otvorili arhive britanske službe i ustanovilo se da je taj slogan izmislila britanska tajna služba. Toliko će ljudi stradati, toliko izgubiti kuće i živote, a tko zna, saznat će se kad to više ne bude važno, kao što nam sad nije važno tko je izmislio "bolje rat nego pakt".
Da nije bilo rata, ja bih već bio na Braču, tamo bih kupio kuću i vježbao ribolov.

Kad tako postavite stvari, nije li to put u relativiziranje svega?

Možda kad si mlad, onda imaš neku temperaturu za brzo zagrijavanje. U mojim godinama nekako ipak nastojiš malo razmisliti prije nego što se zaletiš ili kažeš nešto. Ali, zbilja, ja si ne mogu naći neprijatelje. Kao u našem ratu, u koga da pucam? Moj je otac iz Zagorja, katolik, Hrvat. Moja majka je Srpkinja iz Virovitice. Moja žena je muslimanka. U koga da uperim pušku? Tako je i u tom ratu. Ja nemam koga mrziti, ni Ukrajince ni Ruse, to mi je nemoguće. To su nama bliske kulture. Sve što je tamo meni je blisko. Od Kijeva do Moskve, i dalje. Ja sam svirao u gradovima koje ne možete zamisliti. Svirao sam sigurno u 7-8 gradova u Ukrajini, a u Rusiji i u takvim gradovima kao što su Omsk, Tomsk, Krasnojarsk, Novosibirsk... To su zemlje koje se lako vole jer su ljudi slični našima.

Sretno dijete

Vratimo se na nešto što ste maloprije rekli. U životu ste dobili jednu izvanrednu priliku kakvu nitko s Balkana nije dobio, da tu kulturu kroz muziku predstavite doslovno cijelom svijetu. Vjerujete li da je taj uspjeh bio zadan ili splet sretnih okolnosti?


Ipak sam ja nekako sretno dijete. Uvijek sam bio. Uvijek su se okolnosti poklapale tako da je ispadalo da sam ja pametan i smišljam dobro stvari. Najbolja stvar koja mi se dogodila u životu je to što sam imao priliku da dva puta budem debitant. Svaka je rutina, čak i ona najljepša, rutina. Najljudskije se osjećaš kad radiš od početka i kad si debitant. Mislim, da nije bilo rata, ja bih već bio na Braču, tamo bih kupio kuću i vježbao ribolov. Već mi je bilo dosta. Bilo mi je zbilja dosta i bio sam spreman to napraviti. Bilo mi je teško da svakih par godina igram ponovno tu ulogu ljepuškastog gitarista iz Bijelog dugmeta. To mi je postalo teško.

Ima jedan film u kojem čovjek razmišlja što je doživio i kaže "ovaj život je bio toliko blizu trenutku da se nikad ne dogodi". Dakle, i kod vas je bilo takvih trenutaka u kojima je malo nedostajalo da sve ode potpuno drugim tokom?

Malo je nedostajalo i da ne budem glazbenik. Ja sam već bio na četvrtoj godini fakulteta, nedostajalo mi je još pola godine da diplomiram i počeo bih predavati marksizam u srednjoj školi. Jer sam studirao filozofiju. Nekim slučajem sam izdao prvu ploču i izbjegao tu sudbinu.

Kad pogledate karijere nekih od ljudi koji su bili značajni u to doba, recimo Branimir Johnny Štulić, koji se povukao u jedan potpuno drugi život u Nizozemskoj... Mnogi ljudi žale zbog toga.
Uključujući i mene.

Čujete li se ponekad s njime?

Nažalost, ne. Tijekom rata smo se vidjeli u Beogradu, igrali smo nogomet zajedno, kad je on radio na knjizi, ali poslije ga nisam vidio. Ja nekako mislim da, kad sviram u Nizozemskoj, on mene iz zadnjeg reda ipak dođe pogledati, ali da neće da se javi... To je šteta jer je nekako on ipak bio referenca. A bitno je da ima netko u odnosu na koga se stvari mjere.
Bio je jedan dokumentarac o njemu, u kojemu je jedan od svjedoka tog vremena rekao kako je Štulić tada, na vrhuncu svoje rock 'n' roll slave, maštao o tome da osnuje bend koji bi okupljao svu balkansku muziku, folklor, da obuče bijelo odijelo i stane na pozornicu... Baš slika koju ste vi kasnije utjelovili.
(Smije se)


Štulićev amaterski dodir
Mislite li da je zaista imao takvu ideju, istu kao i vi?


Pa on je, za razliku od mene, imao drugačiju biografiju. On je imao brzi uspjeh. Ja sam imao dugu biografiju. Ja sam svirao u striptiz-baru sa 17 godina. Prve novce sam zaradio sa 17 godina i vidio toliko golih žena koliko drugi neće vidjeti u životu. Ja sam ipak profesionalni muzičar, profesionalni kompozitor. On je uvijek imao taj amaterski dodir, koji je bio zavodljiv, ali zbog toga su stvari išle tako gore-dolje. Nije imao tu konstantu koju ima netko kome je to zanimanje. Meni je to bilo zanimanje od sedamnaeste.

Ni muzike bez komune

Kako danas izgleda vaš život, u jednom trenutku ste se preselili natrag u Sarajevo... Potpuno ili samo djelomično?


Preseljen sam u Sarajevo. Samo, meni je malo teško organizirati rad. To mi u Parizu nije nikad pošlo za rukom, da radim. Pokušao sam, ali nije mi išlo. Ne mogu raditi sâm. Ja sam iz rock'n'rolla i moram biti okružen, mora uvijek biti neka komuna oko mene da bi se napravila neka muzika. U Francuskoj mi to nije pošlo za rukom. Ali u Beogradu mi je to išlo dobro. I ide mi dobro. U Sarajevu bi isto moglo. Moglo bi se raditi. Ali zasad sam između Beograda i Sarajeva. Ali, u Sarajevu plaćam porez, tako da to znači da sam u Sarajevu.

Kako je osobno izgledao taj povratak u Sarajevo? Nedavno smo vidjeli prvi dolazak Neleta Karajlića u Sarajevo nakon rata, što nije baš dobro ispalo...

Ja nisam imao takvo iskustvo. Ja sam možda od svih njih najveći Sarajlija. Ja sam zbilja takav da, kako bih rekao, i kad me liječiš, još uvijek ostajem neizliječen Sarajlija. I nekako mi nedostaje kad nisam dugo u Sarajevu. To je teško objašnjivo, zašto nekome tko živi u Parizu dođe nekako toplo oko srca kad dođe u Sarajevo. Ima stvari koje čovjek ne može objasniti razumom. Nešto čovjeku igra u trbuhu, neobjašnjivo. Kad dođe na to mjesto gdje se rodi i gdje je odrastao. Ne znam je li to s drugim gradovima tako. Ali Sarajevo ima to neko ljepilo koje nas lijepi. I čak i kad imaš negativan odnos prema njemu, ti vidiš da tu ima neki višak strasti koji vam govori da to nije obično mjesto iz kojeg samo tako odemo.


U Sarajevu ste osnovali zakladu Gorica s ciljem školovanja romske djece. Kako to ide?

Imao sam fundaciju koja je krenula nekako pogrešno. Htio sam u Sarajevu napraviti nešto što zapravo nije za Sarajevo. Zapravo, sarajevski Romi ne sviraju. Nisu nikad svirali. Sarajevski Romi su se bavili metalom. Za razliku od Roma u Srbiji. Tako da je to na pogrešnom mjestu bilo. Cijeli jedan tim ljudi cijelu je godinu odgovarao na te upite, ali imali smo samo 3 ili 4 upita, koji su bili više upiti za pomoć nego za obrazovanje. Ideja je bila da se pomognu Romi koji su talentirani za muziku. Ali nekako ništa od toga neće biti.


(večernji.hr)
online

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16283
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3372 times
Been thanked: 2659 times
Status: Offline

Re: Bregović: Ja sam od svih njih najveći Sarajlija

Post by Lavlje_srce » 09 May 2015, 11:30

Stari dobri demagog (da ne upotrijebim neki tezi izraz) Brega. 'Ne postoje Good guys & Bad guys'.

Postoji samo lova koja se moze uzeti od bilo koga, bilo kada. :kafa

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bregović: Ja sam od svih njih najveći Sarajlija

Post by laganini » 09 May 2015, 11:46

...prva asocijacija na sarajevo dugme...pusenje..nadrealisti.kusturica..iz mog vremena..sad identitet cine valjda neki drugi samo se ne mogu sjetit..jebemti zivot... :hm
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Bregović: Ja sam od svih njih najveći Sarajlija

Post by storm » 09 May 2015, 12:03

Bregovic je prosječni ili cak ispod toga muzicar, sa vrhunskim smislom za maznuti i prirediti muziku.. Uopće ne izjednacavam njega i dugme (koje jest simbol grada) a i sam je to nekoliko puta ustvrdio.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bregović: Ja sam od svih njih najveći Sarajlija

Post by laganini » 09 May 2015, 12:16

..ma on je dugme to nije upitno...slazem se da je prosjecan glazbenik ali pametan covik...nisam neki fan dugmeta ali status legende je zasluzio on je pojrenuo nesto sto nije bilo na nasim prostorima...hzaboravio sam i mirzu deliibisica ali on je ionako tuzlak :zubi
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Bregović: Ja sam od svih njih najveći Sarajlija

Post by storm » 09 May 2015, 12:23

Ma dobro
...tehnicki on to svakako je... Alt meni su ipak bebek i tifa ono nesto... Njegove izjave da se srami tog dijela svog opusa su mi dosta...
A to go je izbacilo medju zvijezde :cudi
Da bi sad ponosno maznjavao lovu, sa priredbom romske glazbe po dijaspori... Meni supak
A pametan je bio i escobar ako cemo po tome :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bregović: Ja sam od svih njih najveći Sarajlija

Post by laganini » 09 May 2015, 12:39

..iskreno prva faza njegovog pastirskog roka i je za sramit se...sad je upitno bili prosa tada s nekim drugim stilom..ko bi ga zna..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Bregović: Ja sam od svih njih najveći Sarajlija

Post by storm » 09 May 2015, 12:42

Eh za sramiti se... A sto on to sad tako impresivno radi, pa ima pravo s visoka gledati... Ostao je plagijator, samo ljepše odijelo ima na stageu :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bregović: Ja sam od svih njih najveći Sarajlija

Post by laganini » 09 May 2015, 12:54

..reka bi uspjesan plagijator....ma zna covik :ok
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120157
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

Bebek: Romski orkestar i Alen Islamović nisu Bijelo dugme

Post by Krokodil Behko » 20 Jun 2015, 09:39

Image
Bivši, i kako mnogi tvrde, najbolji pjevač grupe „Bijelo dugme“, ne želi ni da priča sa bivšim prijateljem


Goran Bregović je za 27. jun, na Arsenal festu u Kragujevcu, zakazao proslavu 40 godina „Bijelog dugmeta“.


Najavljeno je da će pjevati Alen Islamović, uz pratnju „Orkestra za svadbe i sahrane”. Željko Bebek, prvi pjevač „Dugmića”, ne krije šta misli o ovoj tezgi.

- Jeste, Goran Bregović me je zvao na koncert Bijelog dugmeta preko svojih ljudi. Naravno, odbio sam da učestvujem u tome. Prvo, to nije „Bijelo dugme“ nego Goran Bregović plus njegov romski orkestar. Drugo, Alen Islamović nikako nije „Bijelo dugme“. Treće, oni će pjevati na plej-bek, a to je nedopustivo ozbiljnim muzičarima. Naravno, i to što nisu ispunili uslove koje sam postavio, i one finansijske prirode, dalo mi je za pravo da više ne pregovaram oko koncerata - bio je kratak, jasan i oštar Željko Bebek.

(blic.rs)
online

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26348
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14241 times
Been thanked: 3773 times
Status: Offline

Re: Bebek: Romski orkestar i Alen Islamović nisu Bijelo dugm

Post by Veca » 20 Jun 2015, 09:43

...e,vala! :ok
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Bebek: Romski orkestar i Alen Islamović nisu Bijelo dugm

Post by Terasa svjesti » 20 Jun 2015, 09:45

Momci zgrću lovu i to je sve .
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bebek: Romski orkestar i Alen Islamović nisu Bijelo dugm

Post by laganini » 20 Jun 2015, 09:46

..ma brega je pametan momak ne mos uvik po istom tragu.
.
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

Post Reply

Return to “Showbiz”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests