Bakšiš

Predstavljanje gradova, naši putopisi, savjeti u vezi putovanja.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120364
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7874 times
Status: Online

Donosimo vodič o pravilima ostavljanja bakšiša u različitim državama svijeta

Post by Krokodil Behko » 18 Jul 2017, 18:02

Image

Zadovoljni uslugom, često se nakon večere ili noći provedene u hotelu pitamo koju sumu bi trebalo ostaviti onima koji su se pobrinuli da usluga bude na visini.

No oprez: dok se u nekim zemljama odlazak iz restorana bez ostavljene napojnice smatra teškim propustom u drugima se i sama napojnica već smatra uvredom. Ni zlatno pravilo „deset posto", koje je npr. uobičajeno kako u Hrvatskoj tako i u Njemačkoj, ne vrijedi svuda. Kako se ponašati u različitim zemljama?

Sjeverna Afrika i Egipat
U restoranima je uobičajena napojnica u visini od 10 do 15 posto od računa. U taksijima se iznos zaokružuje na veći iznos. Sobarice, nosači prtljage su zadovoljni napojnicom od oko jedan euro.

Kina i Japan
Oprez: kad je Kina u pitanju, izvan velikih hotela sa stranim turistima napojnica se smatra uvredom. U velikim hotelima konobarima se ostavlja deset posto od iznosa, sobaricama nekoliko dolara. U Japanu se dobra usluga nagrađuje poklončićima a rjeđe novcem.

Francuska
15 posto je i u turističkoj utvrdi svijeta standardno pravilo. Napojnica se jednostavno ostavi na stolu. U hotelima se ne očekuje napojnica.

Grčka
U taverni je dovoljan i euro
Ovdje vrijedi pravilo deset posto a u jednostavnim tavernama, jedan euro za konobara. Sobarica na dan odlaska očekuje napojnicu koju treba predati osobno.

Velika Britanija
Deset posto je i na Otoku uobičajeno jedino ako račun već ne sadrži stavku „service charge". U pubu se u pravilu ne daje napojnica.

Italija
Ako se na računu ne nalazi „coperto" onda i kod Talijana vrijedi pravilo deset posto. U hotelima se sobaricama ostavlja oko dva eura po danu boravka.

Austrija
Slično pravilo za sobarice vrijedi i u Austriji. No tamo se u restoranima u pravilu ostavlja 15 posto.

Portugal i Španjolska
Konobari na Pirinejskom poluotoku očekuju pet do deset posto "gorjete” odnosno "propine”. Taksistima se u pravilu ostavlja deset posto.

Skandinavija
U skandinavskim zemljama je servis posvuda uračunat u cijenu. No pet posto nitko neće odbiti.

Tajland
Konobarica u ovom tipičnom "dineru" živi od Vaše napojnice
I u popularnom turističkom odredištu na jugoistoku Azije se očekuje deset do petnaest posto. No oprez: napojnica ispod 10 bahta (iznos premali da bi ga se preračunavalo u kune ili eure) se smatra uvredom. Mnogi turisti to ne shvaćaju i misle da je bilo koji iznos "mnogo za domaće stanovništvo”.

Turska
Ovdje je "bakšiš” od 15 posto uobičajen. Ne ostaviti baš ništa se smatra uvredom.

SAD
O napojnicama s one strane Atlantika se raspredaju legende. No činjenica je da su konobarice i konobari u SAD-u plaćeni minimalcem i da se bez napojnice ovaj posao ne bi isplatio. Zato je "tip” u visini od 15 do 20 posto ovdje pravilo i nikakve isprike u stilu "nismo znali, mi smo turisti” ne opravdavaju odlazak iz restorana bez odgovarajuće napojnice. Ovo pravilo ne vrijedi za restorana velikih lanaca.

(SB/DW)
online

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Donosimo vodič o pravilima ostavljanja bakšiša u različitim državama svijeta

Post by SPINERKA » 18 Jul 2017, 18:10

SAD
O napojnicama s one strane Atlantika se raspredaju legende. No činjenica je da su konobarice i konobari u SAD-u plaćeni minimalcem i da se bez napojnice ovaj posao ne bi isplatio. Zato je "tip” u visini od 15 do 20 posto ovdje pravilo i nikakve isprike u stilu "nismo znali, mi smo turisti” ne opravdavaju odlazak iz restorana bez odgovarajuće napojnice. Ovo pravilo ne vrijedi za restorana velikih lanaca.

(SB/DW)
:valja

"nismo znali, mi smo turisti”
Kan(u)adjani :lupa
Image

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Donosimo vodič o pravilima ostavljanja bakšiša u različitim državama svijeta

Post by Mutevelija » 18 Jul 2017, 18:11

Najbolje ne dati bakšiš da ne rizikuješ, što se mora dati bakšiš gdje to piše*
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Donosimo vodič o pravilima ostavljanja bakšiša u različitim državama svijeta

Post by Socrates » 18 Jul 2017, 18:50

SPINERKA wrote: 18 Jul 2017, 18:10
SAD
O napojnicama s one strane Atlantika se raspredaju legende. No činjenica je da su konobarice i konobari u SAD-u plaćeni minimalcem i da se bez napojnice ovaj posao ne bi isplatio. Zato je "tip” u visini od 15 do 20 posto ovdje pravilo i nikakve isprike u stilu "nismo znali, mi smo turisti” ne opravdavaju odlazak iz restorana bez odgovarajuće napojnice. Ovo pravilo ne vrijedi za restorana velikih lanaca.

(SB/DW)
:valja

"nismo znali, mi smo turisti”
Kan(u)adjani :lupa
Sta ti opet lazes?

Ja sam velikodusan baksisar. :rol
. . . . . . . . .

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Donosimo vodič o pravilima ostavljanja bakšiša u različitim državama svijeta

Post by SPINERKA » 18 Jul 2017, 19:02

Lazes ti da si kanadjanin,lazes da si veliki baksisar , ne mrdas od kompa.

Daj dokaz? :)

:kafa
Image

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Donosimo vodič o pravilima ostavljanja bakšiša u različitim državama svijeta

Post by Socrates » 18 Jul 2017, 19:03

Daj ti dokaz da si ljudsko bice uopste :ideja
. . . . . . . . .

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Donosimo vodič o pravilima ostavljanja bakšiša u različitim državama svijeta

Post by SPINERKA » 18 Jul 2017, 19:05

:rol

OK , onda --zasto branis i zasto sebe svrastavas u vecinu kojoj vjerovatno ne pripadas.

Ja ne branim AMERE AKO NEMA RAZLOGA

:kafa
Image

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37855
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2934 times
Been thanked: 2276 times
Status: Offline

Re: Donosimo vodič o pravilima ostavljanja bakšiša u različitim državama svijeta

Post by Pasaga » 18 Jul 2017, 19:08

SPINERKA wrote: 18 Jul 2017, 19:05 :rol

OK , onda --zasto branis i zasto sebe svrastavas u vecinu kojoj vjerovatno ne pripadas.

Ja ne branim AMERE AKO NEMA RAZLOGA

:kafa
ti se nisi jos asimilirala ...... :cvike
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Donosimo vodič o pravilima ostavljanja bakšiša u različitim državama svijeta

Post by Socrates » 18 Jul 2017, 19:08

A odakle tebi ubjedjenje da Kanadjani ne ostavljaju baksis?

Ja zivim sa vise njih nego ti, pa sasvim sigurno mogu da dam bolju ocjenu sto se tice tematike.

Obicaj je da se ostavi minimum baksisa koliko je porez na uslugu u restoranima, barovima, itd. I nikad u zivotu nisam sreo nekoga ko nije ispostovao taj obicaj.

Znaci, Kanadjani ostavljaju minimum 13% baksisa.
. . . . . . . . .

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Donosimo vodič o pravilima ostavljanja bakšiša u različitim državama svijeta

Post by SPINERKA » 18 Jul 2017, 19:15

Mozda tvoje drustvo --u Americi se pretvataju da su marsovci -ostavljaju 10% a ono bas ako se napiju, (sto je rijetkost) :rol mozda 13% ali ovdje je minimim 15% pa do20% sto je uobicejeno za lunch .

Licno sam se uvjerila ali ne bih ni obracala paznju da nisam cula od Amera -kojih takodje ima 'mufljuza' .

Inace nemam nista protiv njih , ok su . :cudi
Image

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81167
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10177 times
Been thanked: 7024 times
Status: Offline

Re: Donosimo vodič o pravilima ostavljanja bakšiša u različitim državama svijeta

Post by Julia-Klara » 18 Jul 2017, 19:17

Koliko ostavim baksisa zavisi od usluge, ni od kakvih pravila
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Donosimo vodič o pravilima ostavljanja bakšiša u različitim državama svijeta

Post by Bla » 18 Jul 2017, 19:19

A bila je negdje ova tema, znam da sam pisao kad sam ubjeđivao konobara da je u redu, misleći da sam mu ostavio pozamašan bakšiš, a u stvari dao prilično manje nego što je na računu. :lupa
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Donosimo vodič o pravilima ostavljanja bakšiša u različitim državama svijeta

Post by Bla » 18 Jul 2017, 19:24

U redu je
Ali...
Ma ništa ali, u redu je :grana
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Donosimo vodič o pravilima ostavljanja bakšiša u različitim državama svijeta

Post by posmatrac » 18 Jul 2017, 19:25

Kakav propust Bla, nije plata jos legla bila ? :zubi

DA sam naletio ja bi te poguro jbg :zubi

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Donosimo vodič o pravilima ostavljanja bakšiša u različitim državama svijeta

Post by SPINERKA » 18 Jul 2017, 19:25

Bla wrote: 18 Jul 2017, 19:19 A bila je negdje ova tema, znam da sam pisao kad sam ubjeđivao konobara da je u redu, misleći da sam mu ostavio pozamašan bakšiš, a u stvari dao prilično manje nego što je na računu. :lupa
Pise u uvodnom tekstu.

U Americi je to plata . No imaju ,glupi Ameri , nece zbog nekog nepisanog pravila da uracunaju baksis u finalnu cijenu- jer ostavljaju na postenje i savjest , sto vecina i postuje.
Za grupu 6 i vise ,obracaunavaju negdje ali i pise na menu da preporucuju tip 20% min.
Image

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Donosimo vodič o pravilima ostavljanja bakšiša u različitim državama svijeta

Post by SPINERKA » 18 Jul 2017, 19:27

:lupa
Kakva usluga - ne zelim nista ekstra , i vecinom ne tuku :D. tako da im treba ostaviti baksis :D.
Image

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81167
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10177 times
Been thanked: 7024 times
Status: Offline

Re: Donosimo vodič o pravilima ostavljanja bakšiša u različitim državama svijeta

Post by Julia-Klara » 18 Jul 2017, 19:29

Lupaj se po celu koliko hoces,ali ako je ne ljubazan i odvratan , od mene basis nece dobiti
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Donosimo vodič o pravilima ostavljanja bakšiša u različitim državama svijeta

Post by posmatrac » 18 Jul 2017, 19:30

Julia-Klara wrote: 18 Jul 2017, 19:17 Koliko ostavim baksisa zavisi od usluge, ni od kakvih pravila
Posebno Bih je prava demokratska drzava( a ne kao tamo neke) kada su u pitanju prava gostiju :zubi

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Donosimo vodič o pravilima ostavljanja bakšiša u različitim državama svijeta

Post by Mirelam » 18 Jul 2017, 19:33

SPINERKA wrote: 18 Jul 2017, 19:25
Bla wrote: 18 Jul 2017, 19:19 A bila je negdje ova tema, znam da sam pisao kad sam ubjeđivao konobara da je u redu, misleći da sam mu ostavio pozamašan bakšiš, a u stvari dao prilično manje nego što je na računu. :lupa
Pise u uvodnom tekstu.

U Americi je to plata . No imaju ,glupi Ameri , nece zbog nekog nepisanog pravila da uracunaju baksis u finalnu cijenu- jer ostavljaju na postenje i savjest , sto vecina i postuje.
Za grupu 6 i vise ,obracaunavaju negdje ali i pise na menu da preporucuju tip 20% min.
Ili je to zbog poreza? Haj' ti valjda znaš.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81167
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10177 times
Been thanked: 7024 times
Status: Offline

Re: Donosimo vodič o pravilima ostavljanja bakšiša u različitim državama svijeta

Post by Julia-Klara » 18 Jul 2017, 19:36

posmatrac wrote: 18 Jul 2017, 19:30
Julia-Klara wrote: 18 Jul 2017, 19:17 Koliko ostavim baksisa zavisi od usluge, ni od kakvih pravila
Posebno Bih je prava demokratska drzava( a ne kao tamo neke) kada su u pitanju prava gostiju :zubi
A pogotovo u Tuzli :sok :brani Ja onako neljubazne konobare nigdje nisam vidjela :sok
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Post Reply

Return to “Turizam”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests