Neum

Predstavljanje gradova, naši putopisi, savjeti u vezi putovanja.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Neum

Post by Krokodil Behko » 19 Nov 2018, 18:16

Masline u Neumu propadaju, berača nema: Hvata te strah i panika, čovjek se zapita kad umre, ko će ga zakopati


Image

Kampanja berbe i prerade maslina u Hercegovini pri samom je kraju. Uz, sigurno je, rekordni urod čemu je, prije svega, doprinijelo odrastanje maslina, a zatim i solidan urod, ima i drugih zanimljivosti.


Jednu od njih čuli smo od Nedjeljka Zupca, umirovljenika iz Crnića u čapljinskoj općini, nastanjenog u Metkoviću. Zubac se nakon 38 godina rada u inozemstvu vratio u rodni kraj. Međutim, dogodilo mu se ono što nikada nije očekivao – nije mogao naći dovoljno berača za berbu maslina, piše Vecernji.ba.


- Teško je naći berače, u mom masliniku pomogli su mi kum Andrija i njegova supruga te prijatelj Marko Zelenika i njegova žena iz Jara kod Širokog Brijega. Ne možeš ovdje nikoga naći. Jednostavno, ne možeš naći ljude. Imam masline i u Neumu. Ostavio sam ih, nisam htio ni ići ni brati, nema tko. Otišao narod, dio bere mandarine uz Neretvu, a za ovakve poslove ne možeš nikoga naći - naglašava Zubac.


- Vratio sam se prije 12 godina, sve imam, ali nisam zadovoljan. Nisam ovo očekivao. Bio sam 38 godina vani, u Africi, Francuskoj, Njemačkoj, vratio sam se u svoju zemlju, ali nisam zadovoljan kad vidim da od mog prvog susjeda sva djeca odlaze. Hvata te strah i panika, pa se čovjek zapita kad umre tko će ga zakopati - rezigniran je Nedjeljko.


- Ove sam godine imao 712 kilograma maslina i nisam ih sve obrao, dobio sam 110 litara ulja. Od tih 110 litara, možda ću ja potrošiti 10, 20 litara, ostalo ću podijeliti prijateljima. Meni je drago kad mi prijatelj kaže: “Pa, stvarno ti je jako dobro ovo ulje”. Neću prodavati, to mi je plaća, znam da će meni bliskim ljudima dobro doći - kaže Zubac.


U Nedjeljkovu masliniku sve je organsko. Prehrana je isključivo stajsko gnojivo, od kukaca ih štiti ljepljivim trakama, a pobrinuo se i za zdravu vodu iz Neretve. Kako su podzemne vode u Gabela Polju već zaslanjene, napravio je dublju bušotinu do sloja u koji prodire Neretva, tako da njegove masline u godinama kada ih treba zalijevati imaju čistu vodu. Kada bi mogao, kaže, mnogo toga bi mijenjao, prije svega odnos privatnih poslodavaca prema radnicima koji mu stvaraju dohodak, pa nadalje.


(DEPO PORTAL)
online

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Neum

Post by Nice try » 26 Jul 2019, 08:41

Do službenih podataka o broju ostvarenih noćenje u jedinom bh. gradu na moru praktički je nemoguće doći, a po procjenama turističkih djelatnika ove sezone doći će do blagog pada broja noćenja, i to prije svega u privatnom smještaju. Po riječima predsjednika Udruge turističkih djelatnika općine Neum Davora Krešića, procjenjuje se da Neum raspolaže s oko 15.000 ležaja.
https://www.klix.ba/biznis/blagi-pad-br ... /190721024
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

U Neumu su već bukirani svi kapaciteti

Post by Krokodil Behko » 25 Jun 2020, 09:32

Image


Nakon odluke hrvatskih vlasti o uvođenju 14-dnevne samoizolacije za građane BiH, za Neumom, našim jedinim gradom na moru, zavladala je nezapamćena pomama...

Potvrdio je to Davor Krešić, predsjednik Udruženja turističkih radnika Neum, kazavši da je jučerašnji dan označio početak prave turističke sezone u tom gradu, u kojem, ne treba zaboraviti, nije zabilježen nijedan slučaj koronavirusa.

"Praktično danas od dva sata, otkako je Davor Božinović održao tu presicu, telefoni su nam počeli zvoniti i ne prestaju. Ljudi zovu, bukiraju, jer im je, praktično, ostao Neum, koji je sigurna, „korona-free destinacija“, i Turska, za koju ne znaju, ako odu, hoće li se moći vratiti. Znači, Neum se skoro kompletno napunio ili se puni za sljedeću sedmicu i definitivno je dobra stvar što sezona napokon počinje", rekao je Krešić.

U cijeloj ovoj situaciji, kako je ispričao, najviše ga veseli to što domaćim gostima, koji su ovom gradu itekako nedostajali, Neum mogu pokazati kao izuzetno dobru destinaciju, piše "Dnevni avaz".

Neum nudi sve ono što i dobre destinacije na Jadranu, odličan smještaj, jer su svi hoteli manje-više renovirani, dobra usluga, dosta vanpansionskih sadržaja, uređene su šetnice, a najveći nedostatak je cesta kojom turisti trebaju doći u Neum. "Dobra je stvar što možemo dobiti dobru reklamu za nadolazeće sezone i na taj način privući domaće goste, koje, u biti, nismo imali i falili su nam", pojasnio je Krešić.

Naravno, u cijeloj priči, kako je naveo, nipošto ne treba zaboraviti propisane i preporučene epidemiološke mjere, jer kako je kazao, samo jedan pogrešan potez cijelu priču može vratiti na početak.

"Iako nam niko ne može vratiti prethodna dva mjeseca, ipak će biti mnogo bolje nego što smo to očekivali. Jer, nadali smo se totalno izgubljenoj sezoni, ali ponavljam, ne trebamo trčati unaprijed, ne veseliti se mnogo, jer se već sutra sve može promijeniti. Hoću reći, ne trebamo se veseliti tome što je Hrvatska uvela mjeru samoizolacije, ali naravno, to trebamo iskoristiti", zaključio je Krešić.

(SB)
online

Yenna
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3944
Joined: 24 Nov 2019, 15:12
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: U Neumu su već bukirani svi kapaciteti

Post by Yenna » 25 Jun 2020, 09:37

klaster "Neum 2020" :sunja

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: U Neumu su već bukirani svi kapaciteti

Post by Krokodil Behko » 25 Jun 2020, 09:40

Obzirom na neprohodnost HR granice, Svitavu će mnogi poželiti, kako mi se čini.
online

User avatar
Odraz
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5461
Joined: 03 Mar 2020, 14:52
Has thanked: 256 times
Been thanked: 254 times
Status: Offline

Re: U Neumu su već bukirani svi kapaciteti

Post by Odraz » 25 Jun 2020, 09:41

Yenna wrote: 25 Jun 2020, 09:37 klaster "Neum 2020" :sunja
Realno ... :(

User avatar
Odraz
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5461
Joined: 03 Mar 2020, 14:52
Has thanked: 256 times
Been thanked: 254 times
Status: Offline

Re: U Neumu su već bukirani svi kapaciteti

Post by Odraz » 25 Jun 2020, 09:48

Ja ne shvatam neke ljude, to ici na more kao da je pod moranje. Imam komsiju koji svake godine ljetuje u Neumu u istom apartmanu, vlasnik mu napuni frizider Heinekenom i ovaj ne izlazi dok ne popije sve, a kad izadje ode da kupi pivo da napuni frizider. I time se hvali, da je bio pijan desetak dana, a mora vidio nije ... samo placao dzaba apartman, da kaze da je bio na moru. :grana

Meni je recimo mnogo ljepsi odmor vucarat' se po planinama, jezerima, rijekama ... kad me ujutru probudi pjesma ptica u svitanje pa izadjem na ostar planinski zrak i pristavim kahvu napolju na vatrici. :ok

Yenna
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3944
Joined: 24 Nov 2019, 15:12
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: U Neumu su već bukirani svi kapaciteti

Post by Yenna » 25 Jun 2020, 09:55

Odraz wrote: 25 Jun 2020, 09:48 Ja ne shvatam neke ljude, to ici na more kao da je pod moranje. Imam komsiju koji svake godine ljetuje u Neumu u istom apartmanu, vlasnik mu napuni frizider Heinekenom i ovaj ne izlazi dok ne popije sve, a kad izadje ode da kupi pivo da napuni frizider. I time se hvali, da je bio pijan desetak dana, a mora vidio nije ... samo placao dzaba apartman, da kaze da je bio na moru. :grana

Meni je recimo mnogo ljepsi odmor vucarat' se po planinama, jezerima, rijekama ... kad me ujutru probudi pjesma ptica u svitanje pa izadjem na ostar planinski zrak i pristavim kahvu napolju na vatrici. :ok

Nije pod moranje, i ja razumijem tebe, medjutim nismo svi isti.
Ja se svaki vikend "vucaram" po planinama, rijekama i jezerima, ali mi za odmor na moru ipak treba godisnji odmor i par dana da odem, jer mi je vikend malo vremena i daleko. Sto ljudi sto ćudi.
Meni je more baš odmor, rano ustajanje, kafa i kupanje... navecer lagana šetnja, vecera i rano spavanje.
Život bez trke i šminke, gužve i buke.
Naravno da neće propasti svijet ako jednu godinu ne odem na more, al mi je to zaista reset, ne mogu reći da nije. :cudi

User avatar
tuzlak1212
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3792
Joined: 16 Nov 2019, 04:04
Has thanked: 213 times
Been thanked: 224 times
Status: Offline

Re: U Neumu su već bukirani svi kapaciteti

Post by tuzlak1212 » 25 Jun 2020, 10:01

More se i bez tog vala :nora

Jos sacuvas jedno 2 milje u dzepu :99 :apl

User avatar
Odraz
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5461
Joined: 03 Mar 2020, 14:52
Has thanked: 256 times
Been thanked: 254 times
Status: Offline

Re: U Neumu su već bukirani svi kapaciteti

Post by Odraz » 25 Jun 2020, 10:02

Yenna wrote: 25 Jun 2020, 09:55
Odraz wrote: 25 Jun 2020, 09:48 Ja ne shvatam neke ljude, to ici na more kao da je pod moranje. Imam komsiju koji svake godine ljetuje u Neumu u istom apartmanu, vlasnik mu napuni frizider Heinekenom i ovaj ne izlazi dok ne popije sve, a kad izadje ode da kupi pivo da napuni frizider. I time se hvali, da je bio pijan desetak dana, a mora vidio nije ... samo placao dzaba apartman, da kaze da je bio na moru. :grana

Meni je recimo mnogo ljepsi odmor vucarat' se po planinama, jezerima, rijekama ... kad me ujutru probudi pjesma ptica u svitanje pa izadjem na ostar planinski zrak i pristavim kahvu napolju na vatrici. :ok

Nije pod moranje, i ja razumijem tebe, medjutim nismo svi isti.
Ja se svaki vikend "vucaram" po planinama, rijekama i jezerima, ali mi za odmor na moru ipak treba godisnji odmor i par dana da odem, jer mi je vikend malo vremena i daleko. Sto ljudi sto ćudi.
Meni je more baš odmor, rano ustajanje, kafa i kupanje... navecer lagana šetnja, vecera i rano spavanje.
Život bez trke i šminke, gužve i buke.
Naravno da neće propasti svijet ako jednu godinu ne odem na more, al mi je to zaista reset, ne mogu reći da nije. :cudi
Mislim na ovu kriticnu sezonu. Ja ne bih rizikovao bespotrebno pa da mi je sve placeno na moru, radije bih izbjegavao veliku guzvu.
Sinoc izasao sa kcerkom na veceru pored ovog mora i kazem joj jalda k'o da nismo na moru, nema mirisa borovine i simsira, a ona - Joooj tata i meni faliiii ... :place

User avatar
Lanci
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 35715
Joined: 05 Oct 2011, 18:59
Location: Daleko
Has thanked: 91 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Re: U Neumu su već bukirani svi kapaciteti

Post by Lanci » 25 Jun 2020, 10:06

tuzlak1212 wrote: 25 Jun 2020, 10:01 More se i bez tog vala :nora

Jos sacuvas jedno 2 milje u dzepu :99 :apl
I opet ces ih potrositi bzv :D.

Ali ovako kad se odmoris od svega onda ti nije ni zao :sjedi
I keep my personal life private,so don’t think you know me!
You know what I allow you to know.

User avatar
Odraz
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5461
Joined: 03 Mar 2020, 14:52
Has thanked: 256 times
Been thanked: 254 times
Status: Offline

Re: U Neumu su već bukirani svi kapaciteti

Post by Odraz » 25 Jun 2020, 10:21

Lanci wrote: 25 Jun 2020, 10:06
tuzlak1212 wrote: 25 Jun 2020, 10:01 More se i bez tog vala :nora

Jos sacuvas jedno 2 milje u dzepu :99 :apl
I opet ces ih potrositi bzv :D.

Ali ovako kad se odmoris od svega onda ti nije ni zao :sjedi
Ja ne kontam taj odmor kad samo lezis na pijesku i nista ne radis. :cudi

Mene posao odmara pa prvo sta uradim je da kupim kanticu sa sitom da prosijavam frakciju na plazi, a ako vidim dijete sa bagerom odmah ga unajmim kao podizvodjaca da prebacuje frakciju na drugu predvidjenu lokaciju za ugovorenu proviziju. :oo

User avatar
tuzlak1212
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3792
Joined: 16 Nov 2019, 04:04
Has thanked: 213 times
Been thanked: 224 times
Status: Offline

Re: U Neumu su već bukirani svi kapaciteti

Post by tuzlak1212 » 25 Jun 2020, 10:27

Lanci wrote: 25 Jun 2020, 10:06
tuzlak1212 wrote: 25 Jun 2020, 10:01 More se i bez tog vala :nora

Jos sacuvas jedno 2 milje u dzepu :99 :apl
I opet ces ih potrositi bzv :D.

Ali ovako kad se odmoris od svega onda ti nije ni zao :sjedi
Da ti pravo kazem, mene ti odmori vise umore nego odmore... Toliko se umorim da jedva cekam kuci i na posao pa da odmorim malo i odahnem ko covjek :valja

Mada mozda se ja puno forsiram :cudi

User avatar
Lanci
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 35715
Joined: 05 Oct 2011, 18:59
Location: Daleko
Has thanked: 91 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Re: U Neumu su već bukirani svi kapaciteti

Post by Lanci » 25 Jun 2020, 10:28

Odraz wrote: 25 Jun 2020, 10:21
Lanci wrote: 25 Jun 2020, 10:06

I opet ces ih potrositi bzv :D.

Ali ovako kad se odmoris od svega onda ti nije ni zao :sjedi
Ja ne kontam taj odmor kad samo lezis na pijesku i nista ne radis. :cudi

Mene posao odmara pa prvo sta uradim je da kupim kanticu sa sitom da prosijavam frakciju na plazi, a ako vidim dijete sa bagerom odmah ga unajmim kao podizvodjaca da prebacuje frakciju na drugu predvidjenu lokaciju za ugovorenu proviziju. :oo
Mislim da djeca bjeze cim te vise,boje se za igracke :D.


Pa nije samo odmor ako ne radis nista,odmor je i psiha velika uloga.Meni npr je odmor i kod kuce,kad ne brinem nizasta jednostavno kad nemam stresa itd

Ali vise volim sume,prirode itd nego more :ples
I keep my personal life private,so don’t think you know me!
You know what I allow you to know.

User avatar
Lanci
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 35715
Joined: 05 Oct 2011, 18:59
Location: Daleko
Has thanked: 91 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Re: U Neumu su već bukirani svi kapaciteti

Post by Lanci » 25 Jun 2020, 10:31

tuzlak1212 wrote: 25 Jun 2020, 10:27
Lanci wrote: 25 Jun 2020, 10:06

I opet ces ih potrositi bzv :D.

Ali ovako kad se odmoris od svega onda ti nije ni zao :sjedi
Da ti pravo kazem, mene ti odmori vise umore nego odmore... Toliko se umorim da jedva cekam kuci i na posao pa da odmorim malo i odahnem ko covjek :valja

Mada mozda se ja puno forsiram :cudi
I to kako da ima jos takvi :hih Poslije dana,odmah postaje dosadno.Nedostaju ti obaveze nekako i dani sporo prolaze kad nista ne radis :oo
I keep my personal life private,so don’t think you know me!
You know what I allow you to know.

User avatar
Odraz
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5461
Joined: 03 Mar 2020, 14:52
Has thanked: 256 times
Been thanked: 254 times
Status: Offline

Re: U Neumu su već bukirani svi kapaciteti

Post by Odraz » 25 Jun 2020, 10:37

Lanci wrote: 25 Jun 2020, 10:28 Mislim da djeca bjeze cim te vise,boje se za igracke :D.


Pa nije samo odmor ako ne radis nista,odmor je i psiha velika uloga.Meni npr je odmor i kod kuce,kad ne brinem nizasta jednostavno kad nemam stresa itd

Ali vise volim sume,prirode itd nego more :ples
Ma ne bjeze, unajmim ih zajedno sa njihovom mehanizacijom kao operatere, zacrtam planove i norme i zaprijetim penalima za nepostivanje ugovora i ugovorene dinamike. :valja

Suma zakon, pravi izazov. :cool
Meni je more interesantno samo dok prolazim pored njega po zavojitim cestama. Stanem da nesto prezalogajim i vozi dalje. :hop

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 83733
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 10896 times
Been thanked: 16167 times
Status: Offline

Re: U Neumu su već bukirani svi kapaciteti

Post by Fuddo » 25 Jun 2020, 13:04

Hajte kod nas na floridu,
Sve otvoreno, ne brane nikom,
Doduse, bagerima ih raznose, sve se razbolilo.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42117
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 13757 times
Been thanked: 12309 times
Status: Offline

Re: U Neumu su već bukirani svi kapaciteti

Post by Masamune » 25 Jun 2020, 13:06

Previse vlage Fudo... udavi tamo
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42117
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 13757 times
Been thanked: 12309 times
Status: Offline

Re: U Neumu su već bukirani svi kapaciteti

Post by Masamune » 25 Jun 2020, 13:09

Moram reci da meni nikako nisu jasni oni koji odu na more u petak nakon posla i vrate se u nedjelju navecer. Ne znam kako im to moze biti odmor... bez barem 5 dana na moru ne pomisljam ni da odem tamo osim u slucaju da je bas blizu.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35627
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 548 times
Status: Offline

Re: U Neumu su već bukirani svi kapaciteti

Post by Venera » 25 Jun 2020, 13:32

MarlboroGold wrote: 25 Jun 2020, 13:09 Moram reci da meni nikako nisu jasni oni koji odu na more u petak nakon posla i vrate se u nedjelju navecer. Ne znam kako im to moze biti odmor... bez barem 5 dana na moru ne pomisljam ni da odem tamo osim u slucaju da je bas blizu.
naravno da moze :ok
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Post Reply

Return to “Turizam”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests