Kana/Kna

Savjeti kako da izgledamo ljepše :)
User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Kana/Kna

Post by Peggy Sue » 12 Jun 2013, 12:23

Jeste li ikada knile kosu? Znate li postupak? Znate li koje su prednosti ili mane kane?

Doktor mi je rekao da farbanje kose u prvom tromjesjecju trudnoce nije pozeljno (to bi cak moglo da bude posebna tema), tako da sam se odlucila za kanu, jer mi je izrastak upecatljiviji i od stomaka cak :)

Kana je prirodna boja, bez hemikalija, dobro utice na kosu i obnavlja je - pozitivine strane kane se uglavnom vrte oko toga.. Medjutim..

U istrazivanju o kani i njenom nacinu primjene shvatila sam da je jako komplikovana za primjenu, jer ne znam kojem "receptu" da povjerujem. Kazu da je nijansa napredvidiva i da mogu ispasti narandzasta (sto je u svakom slucaju bolje od ovog izrastka). Takodjer postoji vise vrsta, a ja sam kupila onu za body art, jer kazu da je najbolja. Nigdje se ne spominje kolicina kane koja je potreba za dugu kosu.. Negdje pise 200 gr, a drugi kazu jedna vrecica (sto je zbunjujuce jer u njoj dodje samo 25 gr)

Eto.. Jeste li ikada knile kosu? Ruke? Iskustva? Bujrum...
Image

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37664
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2203 times
Status: Offline

Re: Kana/Kna

Post by Pasaga » 12 Jun 2013, 12:26

Birvaktile su cure samo knile notke....na dan udaje....
Kosu..... :ne
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: Kana/Kna

Post by Peggy Sue » 12 Jun 2013, 12:28

Pasaga wrote:Birvaktile su cure samo knile notke....na dan udaje....
Kosu..... :ne
To se i sad radi.. Vrlo cesto.. rekla bih "vraca se u modu".. Ali mene zanima kosa.. Zasto :jok
Image

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37664
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2203 times
Status: Offline

Re: Kana/Kna

Post by Pasaga » 12 Jun 2013, 12:30

Peggy Sue wrote:
Pasaga wrote:Birvaktile su cure samo knile notke....na dan udaje....
Kosu..... :ne
To se i sad radi.. Vrlo cesto.. rekla bih "vraca se u modu".. Ali mene zanima kosa.. Zasto :jok

...nisam nikad imo dugu kosu.... :D.
a cuo sam od nene...to za kosu...
...poravnaj vrhove,ne rizikuj....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

bubica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2868
Joined: 12 Sep 2011, 00:48
Location: Jebenhausen
Status: Offline

Re: Kana/Kna

Post by bubica » 12 Jun 2013, 12:30

Jaapppp...Prije 15ak god sam kosu kanom farbala, ne sjecam se 100% kako sam pripremila, samo znam da sam crni caj mjesala sa prahom kane zbog inteziviteta farbe . Sto je najgore treba jako dugo drzati na kosi. Ja sam cijeli dan nosila , uzas jedan.
Imala sam i tetovazu od kane dok nisam pravu napravila.
siromah nema sta a bogatas nema kad

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: Kana/Kna

Post by Peggy Sue » 12 Jun 2013, 12:35

bubica wrote:Jaapppp...Prije 15ak god sam kosu kanom farbala, ne sjecam se 100% kako sam pripremila, samo znam da sam crni caj mjesala sa prahom kane zbog inteziviteta farbe . Sto je najgore treba jako dugo drzati na kosi. Ja sam cijeli dan nosila , uzas jedan.
Imala sam i tetovazu od kane dok nisam pravu napravila.

Meni nije problem drzati dugo na kosi, nego je problem sto, kad napravis smjesu, treba da stoji preko noci :sok

Ja sam na sla sjedeci recept:
- 1 kafena šoljica crvene kane
- 1 žumance
- 2 kašike maslinovog ulja
- topla voda

Prah kane pomešajte sa žumancetom i maslinovim uljem, pa lagano dolivajte toplu vodu, sve dok ne dobijete kremastu smesu. Ako se prvi put farbate, ne bi bilo loše da sve sastojke umutite mikserom. Ostavite smesu da odstoji preko noći i ako sutradan bude presuva, dodajte još malo vode, da opet postane kremasta. Širokom četkom nanesite boju na opranu i vlažnu kosu, pa je ostavite da deluje dok ne postignete željenu nijansu. Kana uglavnom deluje od 20 minuta pa do tri sata, posle čega je potrebno da kosu dobro operete. Ako ste sve dobro uradili, plava kosa će postati ticijan crvena, svetlo smeđa će biti svetlomahagoni, a tamnosmeđoj i crnoj kosi crvena kana daje nežan crveni ton. Neprirodan narandžasti ton najčešće nastaje zbog predugog delovanja kane.

Ja cu napraviti smjesu, pustit cu da odstoji sat, dva.. I onda nanijet, pa sta bude... :cudi
Image

bubica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2868
Joined: 12 Sep 2011, 00:48
Location: Jebenhausen
Status: Offline

Re: Kana/Kna

Post by bubica » 12 Jun 2013, 12:42

Pokusaj tako , ako ne uspije mozes opet.
siromah nema sta a bogatas nema kad

Ruana
Status: Offline

Re: Kana/Kna

Post by Ruana » 12 Jun 2013, 12:49

Ja sam dugo kanom kosu farbala. Jedna arapkinja mi rekla da je mijesam sa vrucom kafom iz aparata. Koristila sam smedju boju. Drzala sam po nekoliko sati ali otkad imam migrene ne mogu da drzim toliko dugo i presla sam na farbu.

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: Kana/Kna

Post by Peggy Sue » 12 Jun 2013, 13:34

Ruana wrote:Ja sam dugo kanom kosu farbala. Jedna arapkinja mi rekla da je mijesam sa vrucom kafom iz aparata. Koristila sam smedju boju. Drzala sam po nekoliko sati ali otkad imam migrene ne mogu da drzim toliko dugo i presla sam na farbu.

A kako si "odredjivala" nijansu? Ja koristim crvenu, pa se bojim da ne budem narandzasta. Rekose mi da stavim kasicicu praha crne kane, da bih to sprijecila. Sta mislis hoce li pomoci? Od cega zapravo zavisi nijansa?
Image

Ruana
Status: Offline

Re: Kana/Kna

Post by Ruana » 12 Jun 2013, 14:06

Peggy Sue wrote:
Ruana wrote:Ja sam dugo kanom kosu farbala. Jedna arapkinja mi rekla da je mijesam sa vrucom kafom iz aparata. Koristila sam smedju boju. Drzala sam po nekoliko sati ali otkad imam migrene ne mogu da drzim toliko dugo i presla sam na farbu.

A kako si "odredjivala" nijansu? Ja koristim crvenu, pa se bojim da ne budem narandzasta. Rekose mi da stavim kasicicu praha crne kane, da bih to sprijecila. Sta mislis hoce li pomoci? Od cega zapravo zavisi nijansa?
Peggy ovdje ima kupiti koju hoces boju, ja sam koristila mahagoni i to sa kafom je uvjek bíla tamno smedja. Ali ima kupiti neutralna boja znaci bezbojna i kazu da ako hoces crvenu boju moras staviti prvo tu neutralnu. Mislim da ce kafa pomoci ali ako ti je kosa previse svijetla onda pazi da ne budes ko mrkva.

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Kana/Kna

Post by Luna. » 12 Jun 2013, 14:22

de bona sta se sikiras i ako budes ko mrkva uzmes drugu. ja mislim da je ta kod tebe za body art, ona sto je pomijesana sa indigom, pa ces prije bit crna.
ja koristim kanu. uzimam u dm prirodno crvenu. zakuham sa cajem od sipka a nekad i sa vodom i ostavim kako imam vremena. nekad da prenoci i onda nameljam po kosi onako rukama nanosim( rukavice obavezne); kesu na glavu i drzim preeko noci. prezadovoljna sam i bojom i sjajem kose
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: Kana/Kna

Post by Peggy Sue » 12 Jun 2013, 14:38

Luna. wrote:de bona sta se sikiras i ako budes ko mrkva uzmes drugu. ja mislim da je ta kod tebe za body art, ona sto je pomijesana sa indigom, pa ces prije bit crna.
ja koristim kanu. uzimam u dm prirodno crvenu. zakuham sa cajem od sipka a nekad i sa vodom i ostavim kako imam vremena. nekad da prenoci i onda nameljam po kosi onako rukama nanosim( rukavice obavezne); kesu na glavu i drzim preeko noci. prezadovoljna sam i bojom i sjajem kose
:pusa

Kakva mrkva, sad se to moderno kaze k'o Hurem :) Ne moze da ne valja :)
Kosa mi je ionako suha.. Mislim da ce prelazak na kanu dobro doci...
Image

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Kana/Kna

Post by Luna. » 12 Jun 2013, 14:46

zaboravila sam ti rec, da prije nesgo sto je nanesem na kosu ili zagrijem u mikrovalnoj ili dodam vruce vode. stavljam sto topliju na kosu. lice uz korijen kose, usi i vrat namazem uljem da mi ne ostaju fleke
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: Kana/Kna

Post by Peggy Sue » 12 Jun 2013, 14:58

Luna. wrote:zaboravila sam ti rec, da prije nesgo sto je nanesem na kosu ili zagrijem u mikrovalnoj ili dodam vruce vode. stavljam sto topliju na kosu. lice uz korijen kose, usi i vrat namazem uljem da mi ne ostaju fleke
Na mokru ili suhu kosu? Posto negdje pise da kosa treba biti mokra, prosusena peskirom...
Image

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Kana/Kna

Post by Luna. » 12 Jun 2013, 15:29

ja na suhu stavljam i to i ne operem ako nije puno prljava
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Kana/Kna

Post by Krokodil Behko » 12 Jun 2013, 15:41

Peggy Sue wrote:
Luna. wrote:de bona sta se sikiras i ako budes ko mrkva uzmes drugu. ja mislim da je ta kod tebe za body art, ona sto je pomijesana sa indigom, pa ces prije bit crna.
ja koristim kanu. uzimam u dm prirodno crvenu. zakuham sa cajem od sipka a nekad i sa vodom i ostavim kako imam vremena. nekad da prenoci i onda nameljam po kosi onako rukama nanosim( rukavice obavezne); kesu na glavu i drzim preeko noci. prezadovoljna sam i bojom i sjajem kose
:pusa

Kakva mrkva, sad se to moderno kaze k'o Hurem :) Ne moze da ne valja :)
Kosa mi je ionako suha.. Mislim da ce prelazak na kanu dobro doci...
Stručno se zove "Hurem red". Šta bi ti bez mene? :D
Sad znaš kakvu ćeš kanu da tražiš.
online

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Kana/Kna

Post by Luna. » 12 Jun 2013, 16:09

Krokodil Behko wrote:
Peggy Sue wrote:
Luna. wrote:de bona sta se sikiras i ako budes ko mrkva uzmes drugu. ja mislim da je ta kod tebe za body art, ona sto je pomijesana sa indigom, pa ces prije bit crna.
ja koristim kanu. uzimam u dm prirodno crvenu. zakuham sa cajem od sipka a nekad i sa vodom i ostavim kako imam vremena. nekad da prenoci i onda nameljam po kosi onako rukama nanosim( rukavice obavezne); kesu na glavu i drzim preeko noci. prezadovoljna sam i bojom i sjajem kose
:pusa

Kakva mrkva, sad se to moderno kaze k'o Hurem :) Ne moze da ne valja :)
Kosa mi je ionako suha.. Mislim da ce prelazak na kanu dobro doci...
Stručno se zove "Hurem red". Šta bi ti bez mene? :D
Sad znaš kakvu ćeš kanu da tražiš.
mora tetka vegeta i ovdje se umijesat :D
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: Kana/Kna

Post by Peggy Sue » 13 Jun 2013, 09:04

IZVJEŠTAJ:

Jucer rano pripremim smjesu, sve po receptu (nek nije do mene, jel) i ostavim je na miru citav dan. Znam da treba preko noci da se ostavi, al sta kana zna jel noc ili dan (ha ha ha?)...
Sinoc nanesem i drzala na glavi dva sata.. I.. ništa... Ništa se nije primilo. Ni izrastak, ni vrhovi.. Doduse primilo se na kesu koju sam stavila na glavu. Kesa je dobila finu crvenu boju.. Al' kosa - jok... Miris kane mi je nepodnosljiv. Ne samo da sam se patila sinoc dok sam to nanosila na kosu, nego mi i kosa sad smrdi..

Uglavnom, izgleda da mi preostaje jedino da sacekam jos 20ak dana, da budem sigurna da mi je zavrseno prvo tromjesjecje trudnoce, a onda se ofarbat farbom kao i do sad (mada postoji velika mogucnost da se i ona ne primi). Kod farbanja je ionako vise stetan sam miris nego uticaj na kozu i glavu, tako da cu se ofarbati pored otvorenog prozora, nabrzinu i to je to...

Majko draga, koji pos'o ni za sta... :grana
Image

Ruana
Status: Offline

Re: Kana/Kna

Post by Ruana » 13 Jun 2013, 09:12

Pa sto ne kupis onu farbu bez hemikalija, ili ako nisi sijeda sto se farbas. Ja se u trudnoci nisam nikad farbala ni kanom ni farbom. Ovdje doktori ne preporucuju.

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: Kana/Kna

Post by Peggy Sue » 13 Jun 2013, 09:15

Ruana wrote:Pa sto ne kupis onu farbu bez hemikalija, ili ako nisi sijeda sto se farbas. Ja se u trudnoci nisam nikad farbala ni kanom ni farbom. Ovdje doktori ne preporucuju.
Pogledat cu koja farba nema amonijak... A farbam se u crveno, pa je izrastak nekako bas ocigledan.. I i pokoja se vec zabeharala :bua
I meni je moj dr. rekao da se ne farbam u prvom tromjesecju, a poznajem samo jednu (sad vec bivsu) trudnicu koja se toga i pridrzavala.. Inace se sve zene farbaju.. Mislim da farbanje jednom u dva mjeseca i ne moze biti tako stetno.. Jos ako se nadje prava farba...
Image

Post Reply

Return to “Ljepota”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests