Kana/Kna

Savjeti kako da izgledamo ljepše :)
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Za bračnu sreću i plodnost iscrtajte kanom crteže svuda po tijelu

Post by Krokodil Behko » 12 Aug 2017, 22:45

Image

Crteži/tetovaže kanom takozvani Henna tattoo sve su popularniji i nerijetko se na ulicama mogu vidjeti žene sa zanimljivim detaljima na tijelu. Prednost tetoviranja kanom je i u tome da se kana skida, crteži traju oko dvije sedmice te je kana za razliku od drugih vrsta tetoviranja zdrava za kožu.
Umjetnica crtanja kanom Adla Mulić, studentica Fakulteta islamskih nauka, crtanjem kanom se bavi već nekoliko godina i za nju je to postalo više od hobija.

Podsjeća, u razgovoru za Fenu, da je umjetnost iscrtavanja kanom stara više od 5.000 godina, a karakteristična je za predjele Bliskog i Dalekog istoka..., a kako kaže, bosanska tradicija iscrtavanja kanom je "naše sjećanje na naše nane koje su knile kosu, nokte…".





"Ovo što ja danas radim je neka modernija verzija, kroz koju pokušavamo da oživimo te stare običaje koji su bili zastupljeni u prošlim vremenim", ističe Mulić.

Kana je, objašnjava, osim kozmetičke uloge korisna i za zdravlje kože, kose i noktiju, ali treba paziti da se upotrebljava prirodna a ne vještačka kana koja sadrži Paraphenylenediamine (PPD), kemijsku tvar koja se široko primjenjuje u trajnim bojama za kosu.

Prirodna kana ima specifičan miris, miriše na ulje, lijepo se crta, a vještačka s PPD je, dodaje, lošeg mirisa i čudnih boja. Kod crtanja prirodnom kanom, ona na koži bude svijetla i treba 24 do 48 sati da potamni i oksidira na koži.
Image

"Crtanje kanom u mnogim tradicijama predstavlja bračnu sreću i plodnost i zato se kanom crta na djevojačkim večerima i neizostavan je detalj vjenčanja", navodi ova mlada umjetnica.

Tako su, kaže, karakteristične turske djevojačke večeri na kojima se mladoj simbolično crtaju krugovi kao simboli i početka i kraja, podsjećanje da sve ide i sve se kreće.

U nekim kulturama se i mladoženji crta neka šara, mustra. A u Indiji, Bangladešu, Nepalu, mlada se knije sedam dana pred vjenčanje uvijek po istoj šari. U toj šari se napiše sitno muževo ime i prvu bračni noć muž ne prilazi ženi dok ne pronađe svoje ime.

Image

Crtanje kanom popularnost dobija upravo ekspanzijom indijskih serija i žene se, ističe Mulić, sve više zanimaju za ovaj način ukrašavanja tijela. Tako da, iako je ukrašavanje kanom vezano za svadbene obrede, postaje sve češći ukras i u svakodnevnom životu.

"Možda sam subjektivna, ali ne postoji nakit koji bi mogao da zamijeni jedan crtež kanom", smatra ona.

Osim što je umjetnica crtanja kanom, Mulić nastupa i kao članica hora duhovne muzike te glumi u dokumentarnoj predstavi "Sedam“ Međureligijskog vijeća BiH.

Image

"Završila sam medresu, studentica sam Fakulteta islamskih nauka i kroz medresu sam zavoljela te teoretske predmete ali sam uvijek bila aktivna, uvijek sam se bavila glumom, izvodila duhovnu muziku, radila s mladima, aktivna sam i u nevladinom sektoru. Kroz islam sam naučila da tražim suštinu stvari i sve ove stvari su lijepe po sebi i imaju duboko značenje", kaže Mulić.

Koncept predstave "Sedam" u kojoj glumi je da tekstove čitaju vjernice koje nisu glumice kako bi poslale poruku da je religija generalno protiv svakog oblika nasilja.

Predstava prati život sedam žena iz Pakistana, Gvatemale, Sjeverne Irske, Rusije, Kambodže, Afganistana i Nigerije i njihovoj borbi za ljudska prava. "Sedam" je sedam istinitih priča žena iz različitih dijelova svijeta i njihovoj borbi za osnovna životna prava. Predstavu izvode članice Mreže žena vjernica.

Image

"Jedna sam od glumica u tematskoj predstavi 'Sedam' koja govori o ženama koje su preživjele različite oblike nasilja. Meni je bilo bitno da prenesem poruku da nasilje ne potiče iz vjere i da vjera ne promoviše nasilje u moru aktuelnih osuda, napada", ističe ona.

Predstava je već gostovala u nekoliko gradova Bosne i Hercegovine, a uskoro bi trebala da igra i u Sarajevu. Tokom igranja predstave akterice su, kaže Mulić, postale dobre prijateljice i jedva čekaju svaku predstavu.

"Saživjele smo se s pričama i doživjele potresne trenutke da žene ne mogu da odslušaju kraj predstave, uznemire se ili ih podsjeti na nešto, suze su česte", navela je, dodajući da ima i toga da se ne prihvata da nasilje nad ženama u BiH postoji, ali da se ona trudi probuditi kod ljudi svijest o tom problemu.

Uz Adlu Mulić u predstavi "Sedam“ glume i Milja Tupanjanin, Benina Kljuno, Marica Vikić, Dževada Šuško, Aleksandra Srdanović i Željka Blagojević.


(klix)
online

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Za bračnu sreću i plodnost iscrtajte kanom crteže svuda po tijelu

Post by Mutevelija » 12 Aug 2017, 22:48

Tetovaža je haram ali kana nije privremena samo jest muškarcima čini mi se a ima u hadisima piše :hm
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Za bračnu sreću i plodnost iscrtajte kanom crteže svuda po tijelu

Post by Chloe » 12 Aug 2017, 22:52

Kana je meni super. Sve više vidim ruku kod djevojaka/żena ukrašeno kanom. Ima pravo lijepih radova ... :ok
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Za bračnu sreću i plodnost iscrtajte kanom crteže svuda po tijelu

Post by Bla » 12 Aug 2017, 22:54

u ratu su neke rodice koristile tu kanu umjesto farbe za kosu
a sad nešto slabo čujem da je iko pominje u te svrhe :ovaj
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Za bračnu sreću i plodnost iscrtajte kanom crteže svuda po tijelu

Post by Mutevelija » 12 Aug 2017, 22:55

MA u principu dozvoljeno je a muškarcima je zabranjeno jer imitiraju žene feminziuju se.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Za bračnu sreću i plodnost iscrtajte kanom crteže svuda po tijelu

Post by Bla » 12 Aug 2017, 23:06

jel' to zamišljaš pitanja pa odgovaraš na njih :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Za bračnu sreću i plodnost iscrtajte kanom crteže svuda po tijelu

Post by Mutevelija » 12 Aug 2017, 23:08

:auf maaa tako nekako,
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Za bračnu sreću i plodnost iscrtajte kanom crteže svuda po tijelu

Post by Chloe » 12 Aug 2017, 23:20

Bla wrote: 12 Aug 2017, 22:54 u ratu su neke rodice koristile tu kanu umjesto farbe za kosu
a sad nešto slabo čujem da je iko pominje u te svrhe :ovaj
Koristi se ... daleko manje jer nema izbor boja, ali je sigurno bolja i zdravija od farbe. :)
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Za bračnu sreću i plodnost iscrtajte kanom crteže svuda po tijelu

Post by Čupava » 12 Aug 2017, 23:31

Chloe wrote: 12 Aug 2017, 23:20
Bla wrote: 12 Aug 2017, 22:54 u ratu su neke rodice koristile tu kanu umjesto farbe za kosu
a sad nešto slabo čujem da je iko pominje u te svrhe :ovaj
Koristi se ... daleko manje jer nema izbor boja, ali je sigurno bolja i zdravija od farbe. :)
Vidala sam razlictih nijansi, od one neutralne, crvene, kestenjaste, smede, pa cak i crne...a i plave.. samo problem sa kanom je sto ostaje na kosi sve dok se ne išiša, skroz slabo blijedi.. a za sjaj je N1... za sjedu kosu, nije lijep "pokrivač'..
.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Za bračnu sreću i plodnost iscrtajte kanom crteže svuda po tijelu

Post by Chloe » 12 Aug 2017, 23:37

Čupava wrote: 12 Aug 2017, 23:31
Chloe wrote: 12 Aug 2017, 23:20
Bla wrote: 12 Aug 2017, 22:54 u ratu su neke rodice koristile tu kanu umjesto farbe za kosu
a sad nešto slabo čujem da je iko pominje u te svrhe :ovaj
Koristi se ... daleko manje jer nema izbor boja, ali je sigurno bolja i zdravija od farbe. :)
Vidala sam razlictih nijansi, od one neutralne, crvene, kestenjaste, smede, pa cak i crne...a i plave.. samo problem sa kanom je sto ostaje na kosi sve dok se ne išiša, skroz slabo blijedi.. a za sjaj je N1... za sjedu kosu, nije lijep "pokrivač'..
Ima par nijansi ali se teško može postići baš ona nijansa koju neko želi. Meni je kana super. Da sam stalno u jednoj boji vjerovatno bih se opredjelila za nju.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Za bračnu sreću i plodnost iscrtajte kanom crteže svuda po tijelu

Post by posmatrac » 12 Aug 2017, 23:42

ZAr nije pametnije za bracnu srecu opljackati banku :lupa

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Za bračnu sreću i plodnost iscrtajte kanom crteže svuda po tijelu

Post by Čupava » 12 Aug 2017, 23:45

Chloe wrote: 12 Aug 2017, 23:37
Čupava wrote: 12 Aug 2017, 23:31
Chloe wrote: 12 Aug 2017, 23:20
Bla wrote: 12 Aug 2017, 22:54 u ratu su neke rodice koristile tu kanu umjesto farbe za kosu
a sad nešto slabo čujem da je iko pominje u te svrhe :ovaj
Koristi se ... daleko manje jer nema izbor boja, ali je sigurno bolja i zdravija od farbe. :)
Vidala sam razlictih nijansi, od one neutralne, crvene, kestenjaste, smede, pa cak i crne...a i plave.. samo problem sa kanom je sto ostaje na kosi sve dok se ne išiša, skroz slabo blijedi.. a za sjaj je N1... za sjedu kosu, nije lijep "pokrivač'..
Ima par nijansi ali se teško može postići baš ona nijansa koju neko želi. Meni je kana super. Da sam stalno u jednoj boji vjerovatno bih se opredjelila za nju.
Pa za ispunjenje zeljenih nijansi, treba posjetiti strucnjake, :zubi ili se posavjetovati sa njima..Sve vise f.salona se usmjerava ka orgsnskim bojama za nijansiranje kose..
.

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Za bračnu sreću i plodnost iscrtajte kanom crteže svuda po tijelu

Post by Čupava » 12 Aug 2017, 23:46

posmatrac wrote: 12 Aug 2017, 23:42 ZAr nije pametnije za bracnu srecu opljackati banku :lupa
Nije sreca para puna vreca... :oo
.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Za bračnu sreću i plodnost iscrtajte kanom crteže svuda po tijelu

Post by Chloe » 12 Aug 2017, 23:49

Čupava wrote: 12 Aug 2017, 23:45
Chloe wrote: 12 Aug 2017, 23:37
Čupava wrote: 12 Aug 2017, 23:31
Chloe wrote: 12 Aug 2017, 23:20

Koristi se ... daleko manje jer nema izbor boja, ali je sigurno bolja i zdravija od farbe. :)
Vidala sam razlictih nijansi, od one neutralne, crvene, kestenjaste, smede, pa cak i crne...a i plave.. samo problem sa kanom je sto ostaje na kosi sve dok se ne išiša, skroz slabo blijedi.. a za sjaj je N1... za sjedu kosu, nije lijep "pokrivač'..
Ima par nijansi ali se teško može postići baš ona nijansa koju neko želi. Meni je kana super. Da sam stalno u jednoj boji vjerovatno bih se opredjelila za nju.
Pa za ispunjenje zeljenih nijansi, treba posjetiti strucnjake, :zubi ili se posavjetovati sa njima..Sve vise f.salona se usmjerava ka orgsnskim bojama za nijansiranje kose..
:ljub
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Za bračnu sreću i plodnost iscrtajte kanom crteže svuda po tijelu

Post by srculence7 » 13 Aug 2017, 01:27

Zanimljiv ovaj običaj za iscrtavanje muževog imena,tu se mogu razne zabavne situacije improvizovati :oo
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Femea
Propala kaladontašica 
Propala kaladontašica 
Posts: 25549
Joined: 24 Mar 2016, 17:26
Status: Offline

Re: Za bračnu sreću i plodnost iscrtajte kanom crteže svuda po tijelu

Post by Femea » 13 Aug 2017, 01:34

Ima da se išaram od-do,ako ništa zbog plodnosti,vakat je za rađati :D.
Prestala sam da se opterećujem moranjima i očekivanjima, bilo čijim, pa i svojim.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Za bračnu sreću i plodnost iscrtajte kanom crteže svuda po tijelu

Post by Mutevelija » 13 Aug 2017, 01:36

posmatrac wrote: 12 Aug 2017, 23:42 ZAr nije pametnije za bracnu srecu opljackati banku :lupa
I da te ne Ufate.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Za bračnu sreću i plodnost iscrtajte kanom crteže svuda po tijelu

Post by Zagorka » 13 Aug 2017, 12:53

Femea wrote: 13 Aug 2017, 01:34 Ima da se išaram od-do,ako ništa zbog plodnosti,vakat je za rađati :D.
Od _ do _? :oo
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Za bračnu sreću i plodnost iscrtajte kanom crteže svuda po tijelu

Post by posmatrac » 14 Aug 2017, 13:58

Čupava wrote: 12 Aug 2017, 23:46
posmatrac wrote: 12 Aug 2017, 23:42 ZAr nije pametnije za bracnu srecu opljackati banku :lupa
Nije sreca para puna vreca... :oo
KAzu tako, ali kazu i to da se parama ne moze kupiti sreca, ali se moze osigurati kopija srece :D

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Za bračnu sreću i plodnost iscrtajte kanom crteže svuda po tijelu

Post by Čupava » 14 Aug 2017, 14:09

posmatrac wrote: 14 Aug 2017, 13:58
Čupava wrote: 12 Aug 2017, 23:46
posmatrac wrote: 12 Aug 2017, 23:42 ZAr nije pametnije za bracnu srecu opljackati banku :lupa
Nije sreca para puna vreca... :oo
KAzu tako, ali kazu i to da se parama ne moze kupiti sreca, ali se moze osigurati kopija srece :D
A ipak samo kopija...
.

Post Reply

Return to “Ljepota”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests