Klima-uređaji

Sve o održavanju doma.

Moderator: spacebound

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Klima-uređaji su spas i opasnost po zdravlje!

Post by mrki62 » 10 Aug 2013, 22:39

Majo, možeš ti naštimati na koliko hoćeš al klima sama regulira da li da hladi ili da grije :)
Ja sam pokušao prostim riječima pojasniti sistem rashladnog uređaja a koliko ćeš ti imati u prostoru, to je tvoja stvar a svakako nije dobro imati preveliku razliku jer naše tijelo baš i ne podnosi prevelike temperaturne razlike.
Imaju ljudi koji rade recimo u mljekarama, gdje su temperature drastične al ni tamo ne može svako raditi, postoje ciljani liječnički pregledi.
U vezi tvog pitanja ili pojašnjenja , jah, pa ako ne misliš non-stop ići van pa unutra, onda imaj temperaturu i 26 - 27 `C a prije nego ideš van, se malo zadrži na otvorenim vratima, da se tijelo navikne na različitost temperature.
Inače smo mi čudni, zimi bi imali 26-27 stepeni a ljeti cca 20 :)
Što se tiče mog prvog javljanja, ne kaže se džabe da u Africi ljudi lakše podnose vrućine a to je sve zbog vlage u zraku.
Zato klima mora imati odušak ili ispust za kondenzat - vlagu.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119229
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5515 times
Been thanked: 11759 times
Contact:
Status: Online

Re: Klima-uređaji su spas i opasnost po zdravlje!

Post by Maja » 10 Aug 2013, 22:46

Nisam zadovoljna odgovorom, al idemo dalje.

Ciklama
Status: Offline

Re: Klima-uređaji

Post by Ciklama » 29 Nov 2013, 22:05

Ne volim klima-urađaje, al' postali su prijeko potrebni. Koristim ih minimalno kad samo ja u pitanju.
U autu ljeti radije prozor otvorim, al' ako su djeca prisutna onda klimu palim.
A u kući vlada pravilo da se ne smije praviti velika razlika između vanjske u unutrašnje temperature, kuća je dobro izolirana tako da nam klime trebaju baš kad gori zemlja.

Bambi
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5425
Joined: 20 Feb 2012, 17:30
Location: Grad celika,a ime mu je Zenica
Status: Offline

Re: Klima-uređaji

Post by Bambi » 26 Dec 2013, 13:47

Kod mene je nešto ovako:

Image

Ne pamtim više koliko puta se pokvarila,ali sada radi tako da...šta me briga :D.

Zimi je rijetko kad koristim,jer imam ugalj,a ljeti češće jer dobro rashladi prostorije :oo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

Zašto je ženama hladnije u uredima s uključenom klimom? -

Post by Krokodil Behko » 05 Aug 2015, 09:04

Image


Razlog zbog kojega je ženama u uredima s uključenom klimom gotovo uvijek prehladno je to što žensko tijelo proizvodi manje topline od muškarčeva, pokazalo je novo istraživanje, prenose agencije. Temperatura u uredu najčešće se prilagođava muškim kolegama zbog čega se većina žena na radnom mjestu "smrzava".

U zgradama diljem svijeta uredska temperatura prilagođava se standardima koje je još 1960. odredila Udruga američkih inženjera za grijanje, rashladne i klima uređaje. Model je utemeljen na faktorima poput vanjske temperature zraka, relativne vlažnosti zraka, njegova strujanja, količine odjeće koju na sebi ima radnik i brzine kojom se zagrijava naš metabolizam.

No problem je, piše list Fortune, u tome što je model zastario, a jedna varijabla bi se mogla nazvati seksističkom. Naime, pri izračunu optimalne temperature u uredu prije četrdeset godina uzimao se u obzir podatak o prosječnoj životnoj dobi četrdesetogodišnjeg muškarca teškog 70 kg.

Žene danas čine polovinu zaposlenih u uredima, njihova tijela proizvode manje topline od tijela muškaraca i metabolizam im je usporeniji jer su sitnije od muškaraca zbog toga što imaju manje mišićnog, a više masnog tkiva. Poznato je da mišići proizvode više topline od masnog tkiva. U obzir treba uzeti i fiziologiju žene i njihov izbor odjeće.

Muškarci su najčešće u odijelima. "Načelno, to je jako dobar standard utemeljen na termodinamici - uravnoteženosti između topline tijela i temperature okoliša", rekao je za Business Insider nizozemski biolog Boris Kingma, iz sveučilišnog medicinskog centra u Maastrichtu koji je ujedno suautor istraživanja.

Kingma kaže da istraživanja pokazuju kako je ženama u klimatiziranim prostorima hladnije nego muškarcima. Nove studije upućuju na to da žene više vole boraviti u toplijem okruženju - oko 25 Celzijevih stupnjeva, a muškarci u nešto hladnijem - oko 22 Celzijeva stupnja.

Studija nudi i rješenje: izmijeniti, odnosno povećati temperaturu na klima uređaju na vrijednost koja odgovara radnicama, od čega će na kraju biti višestruke koristi. Među ostalim i za tvrtku, jer će joj uštedjeti novce.

(vijesti.ba)
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Zašto je ženama hladnije u uredima s uključenom klimom?

Post by Julia-Klara » 05 Aug 2015, 10:14

meni najvise odgovara 18-19 u uredu... a vala i u kuci, moze slobodno biti i malo hladnije
no dobro,ja svakako spadam u polarne medjede :D
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Nedo
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 437
Joined: 20 Nov 2014, 01:25
Status: Offline

Re: Zašto je ženama hladnije u uredima s uključenom klimom?

Post by Nedo » 05 Aug 2015, 11:32

Isti sam ti takav :DD

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Zašto je ženama hladnije u uredima s uključenom klimom?

Post by navika » 05 Aug 2015, 17:14

Zene imaju tanju kozu, i to je jedan od razloga.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Zašto je ženama hladnije u uredima s uključenom klimom?

Post by Julia-Klara » 05 Aug 2015, 20:25

Po toj teoriji navika ja (i moja mama) imamo oklope, ko kornjace :valja
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Zašto je ženama hladnije u uredima s uključenom klimom?

Post by Biba » 05 Aug 2015, 20:38

to su sve gluposti...moja mama oduvijek jako dobro podnosi i ekstremno niske i ekstremno visoke temperature...a ja sam poseban slučaj, ne želim o tome ni pisati jer mi ionak nitko ne bi vjerovo
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Zašto je ženama hladnije u uredima s uključenom klimom?

Post by drugrankovic » 05 Aug 2015, 22:04

posle do sada svega napisanog, na sve smo spremni vjeruj ...

kakvo cudo se desi?
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Zašto je ženama hladnije u uredima s uključenom klimom?

Post by Biba » 05 Aug 2015, 22:30

drugrankovic wrote:posle do sada svega napisanog, na sve smo spremni vjeruj ...

kakvo cudo se desi?
:jok ...gora sam od guje...Ajd dobro...ujutro se razbolim kad pomislim da se moram suociti s hladnocom...jako tesko podnosim...cijeli da nse ne mogu nigdje ugrijati...nevecer kad ugasim pec...moja temperatura tijela raste i toplo mi je bez obzira sto je u sobi hladno...noc je moje vrijeme :jk
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Zašto je ženama hladnije u uredima s uključenom klimom?

Post by navika » 05 Aug 2015, 23:14

Julia-Klara wrote:Po toj teoriji navika ja (i moja mama) imamo oklope, ko kornjace :valja
A ja ko najlonsku kesu, i to one bosanske sto puknu kad u njih stavis 250 grama :)

Zbilja, znanstveno je dokazano da muski imaju deblju kozu. E sad kod zena i drugi faktori mogu izazvat hladnocu. Postoje zene ( u te i sama spadam) kojima je jako hladno par dana prije perioda.
Ja se tad, evo i kad je tem. 38 C moram pred spavanje obuc u najtopliji zimski ogrtac i pokrit zimskim jorganom :kafa

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

Ljetna rasprava / Klima-uređaji - da ili ne?

Post by Krokodil Behko » 25 Jun 2016, 20:25

Image

Ljeto nam je zvanično i kalendarski došlo. U danima koje dolaze, a s obzirom na najave meteorologa, mnogi će se složiti da klima nije luksuz nego neophodan element preživljavanja tropskih i sparnih dana.

Međutim, kao i mnoge druge moderne tehničke prednosti, klima ima i svoje nedostatke te se postavlja pitanje da li su ovi nedostaci toliko opasni da bi vas natjerali da dvaput razmislite prije korištenja klima-uređaja?

Zašto je klima štetna?

Općepoznata stvar s kojom se mnogi stručnjaci slažu jeste da problemi povezani s klimom nastaju zbog nepravilnog korištenja ovog uređaja.

Mnogi misle da je bolje ako klima-uređaj radi bolje. Naravno da to nije tako.

Prema najnovijem istraživanju, dokazano je da klima-uređaj pogoršava simptome artritisa, neuritisa i sinusitisa, stvarajući potpunu blokadu u glavama osoba koje imaju probleme sa sinusima.

Također, ljudi koji stalno rade u prostorijama koje imaju klimu, češće obolijevaju od gripe, prehlade i upala grla.

Osim toga, naše tijelo doživljava temperaturni šok svaki put kada izlazimo iz klimatizirane prostorije na paklenu vrućinu.

Razlika između klimatiziranog i vanjskog prostora smije biti najviše 6 stepeni, jer kada se iz klimatiziranih 22 stepeni izađe na vanjskih 35 stepeni, tijelo se izlaže nagloj promjeni. Ovisno o vanjskoj temperaturi, krvne žile se sužavaju i šire, ali tako drastičnim promjenama nisu se u stanju dovoljno brzo prilagoditi.

Mladi i zdravi ljudi u takvim situacijama mogu osjetiti bol u prsima, a oni koji imaju problema sa srcem, krvnim tlakom ili žilama, mogu pasti u nesvijest ili čak kolabirati.

Međutim, da ne pišemo samo o negativnim posljedicama klima-uređaja, moramo se složiti da postoje i mnoge pogodnosti.

Prednosti klima-uređaja

Klima stvara na poslu, u kući ili stanu prijatnu atmosferu, bez obzira na vanjsku vrućinu. Također, smanjuje i osip od vrućine i polensku groznicu, od koje pate alergične osobe.

Kvalitetan klima-uređaj pročišćava zrak, smanjuje vlažnost i uklanja neugodne mirise.

Na kraju, možemo zaključiti, da je na vama da odlučite hoćete li koristi klima-uređaje u danima ljeta koji nam dolaze.

Uzevši u obzir sve pogodnosti i nedostatke, redakcija Radiosarajevo.ba vam preporučuje da koristite klima-uređaje samo povremeno, te da ne spuštate temperaturu ispod 26 stepeni.

Naravno, veoma je bitno da redovito čistite vaš klima-uređaj kako on ne bi postao rasadnik štetnih mikroorganizama.

(radio.sarajevo)
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: Ljetna rasprava / Klima-uređaji - da ili ne?

Post by Pasaga » 25 Jun 2016, 20:41

..na poslu imam flekt....malo poveci...
utvrdio sam da mi je gore kad ga koristim...
..zadnjih dana,mada je bila nesnosna sparina nisam ga koristio.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Ljetna rasprava / Klima-uređaji - da ili ne?

Post by Julia-Klara » 25 Jun 2016, 21:04

Definitivno da, pogotovo na radnom mjestu.
Ovdje je zakonom zabranjeno raditi u prostoru koji ima vecu temperaturu od 27 stepeni.
Problem sa novim zgradama je da su sve "green", imaju svoj nacin raspodjele energije, s kojim se apsolutno ne slazem.
Pristalica sam starinskih zgrada sa pravim prozorima koje mozes otvoriti i dobiti pravi friski vazduh. U ovim sada ne mozes.
Klima upumpava i cisti zrak ali i regulira temepraturu u prostoriji. Zasto je potrebna? Svako od nas ima bar 1 laptop, plus minimum 1 eksterni monitor, svi imamo svoju tjelesnu temperaturu, i da nas posjedes u hladnjacu zagrijali bi je vremenom.

Kod kuce je stvar malo drugacija. Ovdje (u Pragu) mi ne treba, klima je drugacija od one u Brckom,te na istim temperaturama drugacije reagiram. Nije mi problem biti napolju na 34-35 gdje ne postoji nesto sto se zove vlaznost vazduha, ali kad tu istu temperaturu imam u Brckom , eh onda :grana Sjedis, jedina stvar koja radis je trepces i dises, a znoj kipti s tebe.

Klima - DA
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Ljetna rasprava / Klima-uređaji - da ili ne?

Post by Chloe » 26 Jun 2016, 00:05

Klima je ok ako se koristi kako treba .... ja je palim baš kad treba, i ne pravim veliku razliku između prostorija i vani .... :cudi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Ljetna rasprava / Klima-uređaji - da ili ne?

Post by Hannibal » 26 Jun 2016, 00:10

kad se svadjaju u dzamiji otvori prozor, zatvori prozor ukljucena je klima hahaha
🐽

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Ljetna rasprava / Klima-uređaji - da ili ne?

Post by Chloe » 26 Jun 2016, 01:07

I kod nas je s tim problem. Ne znam kako teravije prolaze, jer ne idem, ali u obje džamije koje mi posjećujemo vječite su rasprave o klimi, stari ne bi palili nikako ...... :zubi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3615 times
Status: Offline

Re: Ljetna rasprava / Klima-uređaji - da ili ne?

Post by srculence7 » 26 Jun 2016, 03:03

Problemi s grlom su mi dobro poznati :grana
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

Post Reply

Return to “Dom”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests