Pretjerani čistunci

Sve o održavanju doma.

Moderator: spacebound

Post Reply

Dozvoljavate li pušenje u svom domu?

da
23
51%
da, ali samo u posebnoj prostoriji
6
13%
ne, gosti idu vani da zapale
16
36%
 
Total votes: 45

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Pretjerani čistunci

Post by Maja » 08 Feb 2011, 10:57

znate li ikoga ko pretjeruje u čistoći doma i sebe samih
ima ta bolest...samo ne znam kako se zove

ja znam dvije osobe, ženu i muškarca

hajde žena i nekako...ona sama čisti što joj se čisti
ali ovaj čovjek proganja svoju ženu
npr žive u zgradi a on joj je zastaklio balkon da na njemu kuha da mu ne smrdi stan
ne da nikome da puši unutra i sad im niko i ne dolazi
ženine sestre dođu kad on ode negdje na par dana s nekim prijateljem
on odlučuje šta će se jesti, šta je zdravo, šta nije
svaka stvar je na svom mjestu
a što je najgore propovjeda i drugima šta, kako...u sve živo, u svaku temu, on se razumije najbolje

neku veče je došao kod nas s jednim čovjekom i ovaj čovjek zapalio a on otišao u drugi kraj sobe kao da je ovaj čovjek gubav pa bježi od njega.

šta mislite jesu li te osobe skroz čiste u glavi. ja znam da nije lako ako niko u porodici ne puši a dođe gost pa sve zadimi. ali šta sad treba...otjerati ljude od sebe jer im ne daš da zapale. pušenje nije nešto što možeš ostaviti na par sati dok si u gostima a da se pri tome osjećaš ugodno.

User avatar
Sanjarko
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2498
Joined: 25 Jun 2010, 16:03
Location: Wien-Dubrovnik
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Pretjerani čistunci

Post by Sanjarko » 08 Feb 2011, 11:10

Sa takvima se ja ne bi ni druzila...uostalom pretjerano ciscenje i dovodi do svakakvih alergija...
U kuci si ok al sta kad izadjes van,odmah se neka bakterija ili virus zakaci na tebe jer nisi imun...
A az pusenje mogla bi razumjeti ako netko ima malu djecu al nista im nece biti od malo dima...
Nisam ni ja pristalica da se pusi u svim sobama al negdje se mora :D
Pa neznam al mislim da takvim osobama fali nesto u glavi...tko zna zasto su takvi...
Ne gledamo crte sa dlana netko zivi zivot a netko ga sanja

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Pretjerani čistunci

Post by paparaci » 09 Feb 2011, 00:41

moja sestra je jako pedantna, a nisam ni ja tako daleko :D
ja je zezam kako ce za koju godinu spavati u kadi, da ne bi prljala i kvarila pospremljenost kreveta (gledali smo prije mnogo godina reportazu o cistuncima i bio je jedan takav tip) :laugh

sto se tice pusenja. kod mene se ne pusi, sem ako imam prostoriju za to(obicno je to odvojena kuhinja). ni mojim vlastitim roditeljima ne dozvoljavam da puse, jer to meni jako smeta. njima to bas "ne mirise", ali Boze moj - njihov problem :oo
mislim da je to stvar kulture i postivanja. kako god ja postujem pravila i drzim se istih, domacina, kod koga sam u gostima - tako isto ocekujem da se moje u mom postuje.

taj tip sto si ga opisala nije sav svoj. on moze raditi u svojoj kuci sta hoce i kako hoce, ali se ne moze tako ponasati negdje drugo i jos drugima dijeliti savjete.....
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Pretjerani čistunci

Post by gejsha » 19 Mar 2011, 19:47

Dozvoljavamo pušenje u domi iako NIKO OD UKUĆANA NE PUŠI.Lijepo izračimo kasnije i to je to..Ne bih nikada nekome zabranila da puši ako je kod mene,to je glupost..neće mi se cijela kuća zagaditi ako neko zapali par cigareta.
Samo mi je glupo kada mame puno puše,a imaju malo dijete..To bih zabranila.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Pretjerani čistunci

Post by Luna. » 20 Mar 2011, 00:08

gejsha wrote:Dozvoljavamo pušenje u domi iako NIKO OD UKUĆANA NE PUŠI.Lijepo izračimo kasnije i to je to..Ne bih nikada nekome zabranila da puši ako je kod mene,to je glupost..neće mi se cijela kuća zagaditi ako neko zapali par cigareta.
Samo mi je glupo kada mame puno puše,a imaju malo dijete..To bih zabranila.
ja pusim al´ ne dam da se pusi u prostoriji ako su mi djeca tu... kad su oni tu, na balkon, kad odu spavat pusi se normalno u dnevnoj, kasnije izracim... ne patim od toga da ce namjestaj smrdit...

volim da mije uredno,, al ne bolujem od cistoce, ima zabavnijih i vaznijih stvri u zivotu
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Pretjerani čistunci

Post by Krokodil Behko » 15 May 2011, 23:24

Maja wrote:znate li ikoga ko pretjeruje u čistoći doma i sebe samih
ima ta bolest...samo ne znam kako se zove
Ja mislim da se u Bosni za takve poteske po nekim pitanjima,kaze da su tersovi..
Sve vrste tersova su ljudi za zaobici.. Uvijek neko mudrovanje i natezanje oko stvari,koje bar meni nisu bitne.. I ono sto je najgore,potrosim puno vremena na stvari koje me ne zanimaju..

a što je najgore propovjeda i drugima šta, kako...u sve živo, u svaku temu, on se razumije najbolje
Dok sam ovu recenivu gore citao.. naumpade mi scena iz "Ima li pilota u avionu" .. kad tip gnjavi nekoga sa pricom i jadnik se pospe benzinom da se zapali iz ocaja :plavi

Ma u mojoj kuci moze pusiti ko hoce.. I ja pusim.. Sto se odrzavanja tice,sta ja znam.. Sve je uredno ali bas da bude po svaku cijenu perfektno..to vala ne bih mogao..
online

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Pretjerani čistunci

Post by komsija » 16 May 2011, 00:56

Svako ima pravo da odredjuje pravila ponasanja u svojoj kuci ali kad dodjemo kod drugih budimo strpljivi
Volim cistocu i zaista mi smeta kad pogledam osobe koje pripremaju hranu da se diraju za mnoge dijelove tijela te prolaze rukom kroz kosu a onda diraju hranu koju pripremaju :bua
Kod mene u kuci nema pusenja i prijatelji ako zele da puse mogu izaci vani a zimi idu u garazu u koju mogu direktno iz kuce da udju a tamo ima sto i stolice
Ako kome sve ovo smeta uopste mi ne mora dolaziti i jebe mi se sta misli o meni
U autu takodje nema pusenja a svi oni koji kazu jebes auto i kucu u kojoj se ne pusi su neotesani i nevaspitani jer da su kako treba znali bi da najmanje sto treba da urade u tudjem autu i kuci je da pitaju da li je to dozvoljeno
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Pretjerani čistunci

Post by paparaci » 16 May 2011, 01:02

:ruke :ok
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
bmw
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 307
Joined: 25 Oct 2010, 09:21
Status: Offline

Re: Pretjerani čistunci

Post by bmw » 16 May 2011, 09:15

U vecini slucajeva je u pitanju bolest. Ljudi (vecinom zene) koji imaju psihickih problema cesto pretjeruju u ciscenju i zele imati oko sebe sve skoro sterilisano i opet nisu zadovoljni. Bila sam i sama jedna od njih, sin mi je malo otvorio oci. Uvijek je govorio da pretjerujem i jedanput mi rece:"Evo pogledaj ovo pa reci da li je u redu ili pretjerano s tvoje strane." Snimak na kome ja usisavam svakog igraca posebno na stolnom fudbalu.
http://www.olimpsport.co.rs/stoni_fudba ... image4.htm
Odtad sam se promijenila.

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Pretjerani čistunci

Post by gejsha » 16 May 2011, 19:31

Pa ne dopuštamo ni mi u autu da se puši,mislim da se mogu bar strpiti,niko se ne vozi toliko dugo s našim autom,a uostalom ima stati negdje na proširenje ,ispušiti cigaru i nastaviti dalje :vozi
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

Voljena
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1307
Joined: 23 Jul 2011, 09:37
Status: Offline

Re: Pretjerani čistunci

Post by Voljena » 28 Sep 2011, 23:22

u ovoj zemlji je odavno uvedeno zabrana pusenja u kaficima, restoranima, diskotekama....tako da se narod navikao da pusi napolju.
kod mene je zabrana pusenja u kuci, ako ces pusiti izvoli izadji napolje. jednostavno nevolim taj smrad da imam u kuci, udje u zidove, zavjese ma u sve zivo se uvuce. jos ja kako sam opsjednuta ciscenjem i da mi je uredno, mene bi strefilo srce kad bi mi neko zapalio u kuci :sok jesam ja sad bolesna? :cudi

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Pretjerani čistunci

Post by blento59 » 28 Sep 2011, 23:46

Pretjerana osobna higijena može uzrokovati LBM. Higijenska hipoteza tvrdi da nedostatak ranog izlaganja infektivnim agensima u djetinjstvu te kasniji nedostatak izlaganja helmintima u odrasloj dobi povećava susceptibilnost alergijskim bolestima[1]. Nedostatak izloženosti ovim agensima sprječava tijelo da razvije odgovarajuće alergene i autoimunosne odgovore.

Pretjerana osobna higijena kože može rezultirati iritacijom kože. Koža ima prirodni sloj ulja koji štiti kože od isušivanja. Prilikom pranja, osim ako se ne koriste vodene kreme i sl. s kompenzatornim mehanizmima, ovaj se sloj uklanja čime koža ostaje nezaštićena. Ovim mehanizmom pretjerano pranje može konačno izazvati ekcem.

Pretjerana primjena sapuna, krema i masti može također suprotno djelovati na određene tjelesne prirodne procese. Primjerice, sapuni i masti mogu smanjiti količinu prirodnih protektivnih ulja na koži pa može doći do apsorpcije nekih tvari koje čak u malim količinama mogu poremetiti prirodnu hormonalnu ravnotežu.
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
niska grana
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2441
Joined: 21 May 2011, 23:01
Location: Osamnaesti tetrapak
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Pretjerani čistunci

Post by niska grana » 29 Sep 2011, 21:43

Generalno se ne osjećam dobro i opušteno u kućama i stanovima gdje je sve na svom mjestu i tu mi ne prija ni cigara ni kafa ni sok ni hrana.
Ne zato što mi se u takvim situacijama stalno čini da ću nešto unerediti poremetiti ili zato što pedantni domaćini stalno kruže i okolo čiste, istresaju pepeljare i zatežu prostirku na kauču nego više jer mi tu sve djeluje nekako sterilno i uštogljeno. Najviše uživam u svom haosu i sličnim, blago uneređenim domovima.
Što se ankete tiče, naravno da da sve i da i sam ne pušim. Gost je ipak svetinja.
Gratias ago Tibi, Domine, quia fui in hoc mundo.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Pretjerani čistunci

Post by Krokodil Behko » 29 Sep 2011, 22:14

Generalno se ne osjećam dobro i opušteno u kućama i stanovima gdje je sve na svom mjestu i tu mi ne prija ni cigara ni kafa ni sok ni hrana.
:bravo

I ja isto tako.. Cak sta vise,ja ne znam,sto me takvi zovu u goste ikako :cudi
Ko ce njima,rado ici u goste?
A specijala je to kad se nakeze: Osjecaj se kao u svojoj kuci.
A zapravo,ni oni se ne osjecaju tako. Pitanje je,da li se oni psihicki
stignu odmoriti od tersluka :hm
online

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Pretjerani čistunci

Post by Ideja » 30 Sep 2011, 21:05

niska grana wrote: Gost je ipak svetinja.
Kod tog istog gosta ja se bukvalno davim od dima jerbo je u njegovoj kući tako. i ko me pita :cudi
E pa i u mojoj kući postoje pravila. Kome se ne svidja ne mora ni dolaziti, a ispušiti se uvijek može vani. U mojoj porodici se oduvijek dopuštalo pušenje , da se ne zamjera sa gostima, ali to se promijenilo, kad se samo sjetim zadimljenosti prostorije, pa tu je u pitanju samo bezobrazluk i primitivizam. Normalan kulturan čovjek će to što se u tvojoj kući ne puši primiti sasvim normalno.
A mnogima nije žao ni vlastite djece. Vozila sam se sa osobama u kombiju, sjedili su naprijed a izmedju njih beba od godinu dana, vozili se više od pet sati a pametnjaković čitavo vrijeme puši... Takvima kad nije žao vlastitog djeteta, zašto bi imali respekta prema drugima.

Što se tiče čistunaca koje je navela Maja, ti ljudi svakako pretjeravaju i imaju definitivno neki poremećaj u glavi.
Ja lično nastojim da sve bude čisto, ali vrlo čestosve izgleda neuredno i haotično.
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Pretjerani čistunci

Post by Krokodil Behko » 30 Sep 2011, 22:19

@Ideja... sto li ja sad,nisam iznenadjen :hm
online

User avatar
niska grana
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2441
Joined: 21 May 2011, 23:01
Location: Osamnaesti tetrapak
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Pretjerani čistunci

Post by niska grana » 01 Oct 2011, 00:05

Ideja wrote:
niska grana wrote: Gost je ipak svetinja.
Kod tog istog gosta ja se bukvalno davim od dima jerbo je u njegovoj kući tako. i ko me pita :cudi
E pa i u mojoj kući postoje pravila. Kome se ne svidja ne mora ni dolaziti, a ispušiti se uvijek može vani. U mojoj porodici se oduvijek dopuštalo pušenje , da se ne zamjera sa gostima, ali to se promijenilo, kad se samo sjetim zadimljenosti prostorije, pa tu je u pitanju samo bezobrazluk i primitivizam. Normalan kulturan čovjek će to što se u tvojoj kući ne puši primiti sasvim normalno.
Ti si garant ona ljuta Krajiškinja :D
Pošteno, ali ja opet mislim da gostu tih sat ili dva treba udovoljiti. Stvarno ne mogu zamisliti da meni neko blizak i drag kaže da zapalim napolju ili da ja nekome ozbiljnim glasom i poludramatičnim izrazom na licu saopštim da se u mojoj kući ne puši. Mislim da bih radije propao u zemlju.
Gratias ago Tibi, Domine, quia fui in hoc mundo.

Voljena
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1307
Joined: 23 Jul 2011, 09:37
Status: Offline

Re: Pretjerani čistunci

Post by Voljena » 01 Oct 2011, 09:40

Ideja wrote:
niska grana wrote: Gost je ipak svetinja.
Kod tog istog gosta ja se bukvalno davim od dima jerbo je u njegovoj kući tako. i ko me pita :cudi
E pa i u mojoj kući postoje pravila. Kome se ne svidja ne mora ni dolaziti, a ispušiti se uvijek može vani. U mojoj porodici se oduvijek dopuštalo pušenje , da se ne zamjera sa gostima, ali to se promijenilo, kad se samo sjetim zadimljenosti prostorije, pa tu je u pitanju samo bezobrazluk i primitivizam. Normalan kulturan čovjek će to što se u tvojoj kući ne puši primiti sasvim normalno.
A mnogima nije žao ni vlastite djece. Vozila sam se sa osobama u kombiju, sjedili su naprijed a izmedju njih beba od godinu dana, vozili se više od pet sati a pametnjaković čitavo vrijeme puši... Takvima kad nije žao vlastitog djeteta, zašto bi imali respekta prema drugima.
:bravo
bas si to tako lijepo napisala, stvarno mi se svidjelo.
kod mene nema pusenja, pa da mi tito dodje :ne
i svi to cijene, neznam kako je to dole, ali ovdje se niko nije bunio.
msm, neznam sta je tu toliko cudno?
meni gost nije svetinja nikad bio niti ce biti, a opet mi je uvjek puna kuca.
samo ako ces pusit izvoli vani :)

User avatar
Sibila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20345
Joined: 22 Aug 2011, 13:01
Location: Island
Has thanked: 27 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Pretjerani čistunci

Post by Sibila » 01 Oct 2011, 12:06

mandibulas wrote:elem, hodo ja jednom s curom i prvi put lafo opusteno iza pola noci jedemo hamburgere posle neke svirke i muzike (na haubi od mog auta), i pomfrit naravno

i ja odjednom spazi' kako ona uhvati pomfrit za kraj, zagrize samo dokle drzi prstima a onaj "patrljak" baci.
reko "sta to radis" - kaze ona, pa ovo sam drzala prstima, necu i to staviti u usta (onako pripit' odvali "pa kako cemo "ono-u-ono" onda raditi ako ne stavljas u usta ono sto drizis prstima" - (ne slavno mi se zavrsi inace interesantno i obecavajuce vece)

pretjerani cistuncu to oma za mene znaci pretjerana cistoa u kuci jelu odjeci tjelu itd. a ja to zovem bolesna cistoca jer je za mene to toliko hm...nepotrebno i bezveze da me gadno zivcira....

bolesna cistoca je kad kod nekog udjes a slobodno polizi pod nece ti nista biti !!!! :oo
imam takvih u familiji :srce :rumenko :rumenko :rumenko :rumenko :rumenko :rumenko :rumenko :rumenko :pusi

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pretjerani čistunci

Post by Maja » 10 Oct 2011, 18:48

A šta kažete na ovo??????'

Žele uvesti "rukovanje" laktom zbog širenja infekcija na poslu

Rukovanje bi trebalo zamijeniti dodirivanjem laktova ili naklonom poput Japanaca kako bi se izbjeglo širenje infekcija poput gripe, prehlade i želučane viroze koje se šire preko kože, otkriva studija Univerziteta Stanford.

Veći je rizik od širenja zaraze u uredu, gdje se od ljudi očekuje ​​da se rukuju sa puno kolega i partnera pa je to i mjesto gdje se zaraze šire najbrže, potvrđuje istraživanje. Osim toga virusi se mogu širiti putem kapljica vode koje zaraženi ljudi iskašljaju ili putem kihanja, osobito u prenatrpanim prostorima kao što su autobusi i vozovi, prenosi 24sata.

"Trebamo zastupati sigurno rukovanje laktovima, a izbjegavati klasično rukovanje. To će sigurno pomoći u smanjenju širenja nekih zaraznih bolesti", ističe voditelj istraživanja Nathan Wolfe u svojoj knjizi "Virusne oluje".

Da ljudi redovno peru ruke ne bi bilo potrebno izbjegavati rukovanje, napominje Ben Killingley, stručnjak za zarazne bolesti Univerziteta Nottingham. Virus gripe zadržava se i na daljinskim upravljačima, radnim površinama i vratima, gdje može preživjeti i do 24 sata.

Izvor vijesti: http://www.24sata.info/zabava/zanimljiv ... z1aOl80Tnw

:lupa :lupa :lupa :lupa :lupa

Post Reply

Return to “Dom”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests