Uređivanje kuće birvaktile

Sve o održavanju doma.

Moderator: spacebound

Post Reply
User avatar
Fatma
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2971
Joined: 13 Mar 2013, 12:49
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Uređivanje kuće birvaktile

Post by Fatma » 04 Nov 2014, 10:57

Taj stari kredenac je za mene nešto najljepše iz prošlog vremena.

Fino ga srediti i ofarbati u bijelo i eto ti dio namještaja kao iz bajke...

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Uređivanje kuće birvaktile

Post by Calla » 12 Nov 2014, 09:04

eh i ja sam djete starih kredenaca i mislim da su bile dvije kolekcije onih malo duzih i ovakvih kracih,,
mislim cak da taj kredenac kod mojih kod kuce jos zivi i sluzi kao regal za alat u radionici !
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Uređivanje kuće birvaktile

Post by Zagorka » 12 Nov 2014, 12:55

Calla wrote:,,
mislim cak da taj kredenac kod mojih kod kuce jos zivi i sluzi kao regal za alat u radionici !
I kod mojih u garazi bio za alat.Nije vise odavno.



....dalje.....moji su imali "gitara" sat,a tetka isto rucni samo uvecan 50 puta....,dosta raje to imalo...,
a ukrasi.....sjekira u kladi....na zidu onaj drveni tanjur sa izrezbarenim nekim gradom....

A sjeca li se ko onog ko biva telefona,kad izvuces a ono cigare..kako mi je to lijepo bilo
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37669
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Uređivanje kuće birvaktile

Post by Pasaga » 22 Aug 2015, 15:46

Bijeli badem wrote:
Krokodil Behko wrote:
Kod mene je bilo i starijih izuma. Nešto što je postojalo prije regala i sećija. Jedno do drugog u kompletu bili su neki dvokrilni ormar i vitrina i uz njih kauči sa tablama u istoj boji. Takozvani "visoki sjaj". Zapravo to je odozgo bio furnir koji je blještio ko da je lakiran. Regal je došao naknadno i bio je toliko veliki da nije mogao stati u "primaću sobu" kako se to tada zvalo. A primaća soba je morala biti najveća u kući i luksuzno uredjena.. Nek vide ostale mahaluše kako smo mi elita ko kakvi begovi :oo

Regal je bio dug nevjerovatnih šest metara, pa je jedan dio morao biti sklopljen i postavljen u hodniku. Naravno da je bio visok do plafona a i on i ta vitrina, koja je prebačena u drugu sobu jer je bila demode i gosti to nisu smjeli gledati, bili su krcati nekakvim servisima od porculana i kristala koji su donošeni na poklon a NIKADA se nisu koristili. Bili su namijenjeni samo za goste kao i masivni trosjed/dvosjed/fotelja/tabure a opet nikada nismo vodili goste u tu sobu :cudi

Naravno da je uz sve to dolazila i petmetarska zavjesa od zida do zida i od poda do plafona a koja je radjena od materijala koji liči na svilu. :hihi

Ispalo je da nam nikada u goste nisu došli ljudi koji su dostojni te sobe :DD

Jedno vrijeme, držao sam neke svoje knjige u tom regalu ali sam ih izmjestio u svoju sobu, jer mi je bilo udobnije i prirodnije slagati knjige oko i ispod svog kauča, nego dozvoliti da one budu dio tih budalaštinja.
Nadam se samo da ti te knjige nisu bile u boji regala...ono tomovi i tomovi...kupovani zbog zelenih ili ciglenih korica...a nikada ih niko nije ni otvorio :D. :D.

jednom sam bila u jednoj kući...gdje je čak bila i imitacija kućne biblioteke...knjige bez ijednog slova :valja ...samo stiropor i korice knjiga sa velelepnim naslovima.
...ovo je bilo fora tamo 70-tih......
na mnogo mjesta sam to vidio....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Re: Uređivanje kuće birvaktile

Post by Krokodil Behko » 22 Aug 2015, 17:06

Bijeli badem wrote:
Krokodil Behko wrote:
Kod mene je bilo i starijih izuma. Nešto što je postojalo prije regala i sećija. Jedno do drugog u kompletu bili su neki dvokrilni ormar i vitrina i uz njih kauči sa tablama u istoj boji. Takozvani "visoki sjaj". Zapravo to je odozgo bio furnir koji je blještio ko da je lakiran. Regal je došao naknadno i bio je toliko veliki da nije mogao stati u "primaću sobu" kako se to tada zvalo. A primaća soba je morala biti najveća u kući i luksuzno uredjena.. Nek vide ostale mahaluše kako smo mi elita ko kakvi begovi :oo

Regal je bio dug nevjerovatnih šest metara, pa je jedan dio morao biti sklopljen i postavljen u hodniku. Naravno da je bio visok do plafona a i on i ta vitrina, koja je prebačena u drugu sobu jer je bila demode i gosti to nisu smjeli gledati, bili su krcati nekakvim servisima od porculana i kristala koji su donošeni na poklon a NIKADA se nisu koristili. Bili su namijenjeni samo za goste kao i masivni trosjed/dvosjed/fotelja/tabure a opet nikada nismo vodili goste u tu sobu :cudi

Naravno da je uz sve to dolazila i petmetarska zavjesa od zida do zida i od poda do plafona a koja je radjena od materijala koji liči na svilu. :hihi

Ispalo je da nam nikada u goste nisu došli ljudi koji su dostojni te sobe :DD

Jedno vrijeme, držao sam neke svoje knjige u tom regalu ali sam ih izmjestio u svoju sobu, jer mi je bilo udobnije i prirodnije slagati knjige oko i ispod svog kauča, nego dozvoliti da one budu dio tih budalaštinja.
Nadam se samo da ti te knjige nisu bile u boji regala...ono tomovi i tomovi...kupovani zbog zelenih ili ciglenih korica...a nikada ih niko nije ni otvorio :D. :D.

jednom sam bila u jednoj kući...gdje je čak bila i imitacija kućne biblioteke...knjige bez ijednog slova :valja ...samo stiropor i korice knjiga sa velelepnim naslovima.

Pa dobro, bila je tu i tamo poneka knjiga koju nisam pročitao. Previše filozofije, :D.

Ali u dahu i od korica do korica, pročitao sam "Mirni dani na Klišiju", "Rakova obratnica" itd..itd Itelektualac, pa štaš ;)
online

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Uređivanje kuće birvaktile

Post by Zagorka » 23 Aug 2015, 16:40

Pasaga wrote:
Bijeli badem wrote:
Krokodil Behko wrote:
Kod mene je bilo i starijih izuma. Nešto što je postojalo prije regala i sećija. Jedno do drugog u kompletu bili su neki dvokrilni ormar i vitrina i uz njih kauči sa tablama u istoj boji. Takozvani "visoki sjaj". Zapravo to je odozgo bio furnir koji je blještio ko da je lakiran. Regal je došao naknadno i bio je toliko veliki da nije mogao stati u "primaću sobu" kako se to tada zvalo. A primaća soba je morala biti najveća u kući i luksuzno uredjena.. Nek vide ostale mahaluše kako smo mi elita ko kakvi begovi :oo

Regal je bio dug nevjerovatnih šest metara, pa je jedan dio morao biti sklopljen i postavljen u hodniku. Naravno da je bio visok do plafona a i on i ta vitrina, koja je prebačena u drugu sobu jer je bila demode i gosti to nisu smjeli gledati, bili su krcati nekakvim servisima od porculana i kristala koji su donošeni na poklon a NIKADA se nisu koristili. Bili su namijenjeni samo za goste kao i masivni trosjed/dvosjed/fotelja/tabure a opet nikada nismo vodili goste u tu sobu :cudi

Naravno da je uz sve to dolazila i petmetarska zavjesa od zida do zida i od poda do plafona a koja je radjena od materijala koji liči na svilu. :hihi

Ispalo je da nam nikada u goste nisu došli ljudi koji su dostojni te sobe :DD

Jedno vrijeme, držao sam neke svoje knjige u tom regalu ali sam ih izmjestio u svoju sobu, jer mi je bilo udobnije i prirodnije slagati knjige oko i ispod svog kauča, nego dozvoliti da one budu dio tih budalaštinja.
Nadam se samo da ti te knjige nisu bile u boji regala...ono tomovi i tomovi...kupovani zbog zelenih ili ciglenih korica...a nikada ih niko nije ni otvorio :D. :D.

jednom sam bila u jednoj kući...gdje je čak bila i imitacija kućne biblioteke...knjige bez ijednog slova :valja ...samo stiropor i korice knjiga sa velelepnim naslovima.
...ovo je bilo fora tamo 70-tih......
na mnogo mjesta sam to vidio....

stvarno :sok :sok
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Re: Uređivanje kuće birvaktile

Post by Krokodil Behko » 26 Aug 2015, 09:07

Zagorka wrote:
Pasaga wrote:
Bijeli badem wrote:
Krokodil Behko wrote:
Kod mene je bilo i starijih izuma. Nešto što je postojalo prije regala i sećija. Jedno do drugog u kompletu bili su neki dvokrilni ormar i vitrina i uz njih kauči sa tablama u istoj boji. Takozvani "visoki sjaj". Zapravo to je odozgo bio furnir koji je blještio ko da je lakiran. Regal je došao naknadno i bio je toliko veliki da nije mogao stati u "primaću sobu" kako se to tada zvalo. A primaća soba je morala biti najveća u kući i luksuzno uredjena.. Nek vide ostale mahaluše kako smo mi elita ko kakvi begovi :oo

Regal je bio dug nevjerovatnih šest metara, pa je jedan dio morao biti sklopljen i postavljen u hodniku. Naravno da je bio visok do plafona a i on i ta vitrina, koja je prebačena u drugu sobu jer je bila demode i gosti to nisu smjeli gledati, bili su krcati nekakvim servisima od porculana i kristala koji su donošeni na poklon a NIKADA se nisu koristili. Bili su namijenjeni samo za goste kao i masivni trosjed/dvosjed/fotelja/tabure a opet nikada nismo vodili goste u tu sobu :cudi

Naravno da je uz sve to dolazila i petmetarska zavjesa od zida do zida i od poda do plafona a koja je radjena od materijala koji liči na svilu. :hihi

Ispalo je da nam nikada u goste nisu došli ljudi koji su dostojni te sobe :DD

Jedno vrijeme, držao sam neke svoje knjige u tom regalu ali sam ih izmjestio u svoju sobu, jer mi je bilo udobnije i prirodnije slagati knjige oko i ispod svog kauča, nego dozvoliti da one budu dio tih budalaštinja.
Nadam se samo da ti te knjige nisu bile u boji regala...ono tomovi i tomovi...kupovani zbog zelenih ili ciglenih korica...a nikada ih niko nije ni otvorio :D. :D.

jednom sam bila u jednoj kući...gdje je čak bila i imitacija kućne biblioteke...knjige bez ijednog slova :valja ...samo stiropor i korice knjiga sa velelepnim naslovima.
...ovo je bilo fora tamo 70-tih......
na mnogo mjesta sam to vidio....

stvarno :sok :sok

Naravno, knjige su uvijek u modi, a ionako ih niko ne čita, pa tako da ti se ne može desiti, da neko otpočne diskusiju o knjizi koju si tobože čitala :D.


OT

Ne sjećam se kad sam i gdje, zadnji put vidio ponjavu. Nešto čega smo nekada imali na kilometre, sad bih za komad platio više nego za neku modernu stazu.
online

User avatar
Ledena
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8339
Joined: 21 Oct 2010, 19:37
Location: Uzavreli grad
Been thanked: 7 times
Status: Offline

Re: Uređivanje kuće birvaktile

Post by Ledena » 26 Aug 2015, 10:44

Ima i kod nas 2 goblena. Onaj s makovima veliki i hadzinica. Ona zena mislim da vrc nosi. Nesto nosi.
svaki dan gledam u.nju i pojma nemam sta joj je.u ruci. :plavi
If you wanna play, then follow my way but if you don't then get out of my way!!

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: Uređivanje kuće birvaktile

Post by Maja » 26 Aug 2015, 10:56

Ovo na slici je kod nas ruta :D

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Uređivanje kuće birvaktile

Post by greeneyes » 26 Aug 2015, 10:58

Maja wrote:Ovo na slici je kod nas ruta :D
Čuj ruta. :D.
Samo sabura

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: Uređivanje kuće birvaktile

Post by Maja » 26 Aug 2015, 11:00

Ruta je stara krpa a ruuuuuuta ovo gore.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Uređivanje kuće birvaktile

Post by Zagorka » 26 Aug 2015, 16:21

Imas behko i sada ponjava kupiti,vratilo se,to je sad ko nesto trendi,ja imam jednu u ikei cini mi se uzela,trenutno u spajzi ali mozes komotno i u boravak ako se slaze.

Znas ono,sve full modernisticki i onda ubacis nesto retro ili tak nest.Bubnes stari gramofon,pisacu masinu ili ponjavu.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Re: Uređivanje kuće birvaktile

Post by Krokodil Behko » 26 Aug 2015, 16:37

Bijeli badem wrote:Misliš ovakvu ponjavu? :)
Image

da ti se slaže uz brodski pod :hihi

nađi kakvih dimija da isječemo...ja ću ti istkati ponjavu :D. :D.
Rado, vrlo rado ali gdje da nađem krpe? :misli
Uglavnom sam pobacao staru odjeću, a ako i ima, ne vjerujem da su to ti materijali.
A ono baš ti tkaš ili znaš nekoga? :D

Zagorka wrote:Imas behko i sada ponjava kupiti,vratilo se,to je sad ko nesto trendi,ja imam jednu u ikei cini mi se uzela,trenutno u spajzi ali mozes komotno i u boravak ako se slaze.

Znas ono,sve full modernisticki i onda ubacis nesto retro ili tak nest.Bubnes stari gramofon,pisacu masinu ili ponjavu.
Ima na Baščaršiji, a i cijene su baščaršijske :lupa
Pa jbt, to je nekad bilo skoro pa besplatno a kako vrijeme prolazi, uviđam da su ponjave ljepše od ovih novih "staza", pa i dugotrajnije. Ovo se sad otrca za par godina i baci u kontejner, halali se i opet u kupovinu :cudi
online

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Uređivanje kuće birvaktile

Post by navika » 26 Aug 2015, 16:42

Zagorka wrote:
Calla wrote:,,


A sjeca li se ko onog ko biva telefona,kad izvuces a ono cigare..kako mi je to lijepo bilo
Mi smi imali neku kucicu s postoljem na jednoj strani a s pticicom na drugoj. Kucica je imala krov koji se mogao skidat i u nju se sloze cigare. Na pritisak jednog dugmeta iza kucice, pticica se savija, ladica kucice se otvara i pticica kljunom uhvati cigaru i vrati se u prvobitni polozaj :)
Sva su djeca bila odusevljena tom kutijom tako da dok svi koji su nam dolazili stisnu dugme po nekoliko puta, brzo smo je pokvarili.

A znam imali smo neki zidni sahat sa sisarikama. Sisarike su bile zeljezne, a mama je uvijk pazila na sigurnost i drzala ga je na zidu iznad tv, jer nedaj Boze da se otkinu sisarike da nebi nekom na glavu pale.. I taj sahat je bio u obliku male kucice, a svaka sahat pticica je izlijetala kroz vrata koja su se otvarala i obavjestavala koliko je sati. Recimo ako je pet sati, ona pet puta izleti iz kuci uz povik ku-ku :)
Sad samo ne znam kako smo je durali nocu :)
Imali smo jos neku flasu koja je bila bash onako fancy, do pola maslinasto zelena, vrh flase srebrenast. U toj flasi mogle su se slozit cigare, 20 tacno, i kad se podigne onaj srebreni vrh povuce za sobom cigare i ona se rasire u obliku cvjeta i ostaju tako uspravne.
Iako kod nas niko nije pusio, to je bilo na stolu kad nam dolaze specijalni gosti i svako se jako iznenadi kad mama il babo " otvore" flasu.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Uređivanje kuće birvaktile

Post by Zagorka » 26 Aug 2015, 16:47

navika wrote:
Zagorka wrote:
Calla wrote:,,


A sjeca li se ko onog ko biva telefona,kad izvuces a ono cigare..kako mi je to lijepo bilo
Mi smi imali neku kucicu s postoljem na jednoj strani a s pticicom na drugoj. Kucica je imala krov koji se mogao skidat i u nju se sloze cigare. Na pritisak jednog dugmeta iza kucice, pticica se savija, ladica kucice se otvara i pticica kljunom uhvati cigaru i vrati se u prvobitni polozaj :)
Sva su djeca bila odusevljena tom kutijom tako da dok svi koji su nam dolazili stisnu dugme po nekoliko puta, brzo smo je pokvarili.

A znam imali smo neki zidni sahat sa sisarikama. Sisarike su bile zeljezne, a mama je uvijk pazila na sigurnost i drzala ga je na zidu iznad tv, jer nedaj Boze da se otkinu sisarike da nebi nekom na glavu pale.. I taj sahat je bio u obliku male kucice, a svaka sahat pticica je izlijetala kroz vrata koja su se otvarala i obavjestavala koliko je sati. Recimo ako je pet sati, ona pet puta izleti iz kuci uz povik ku-ku :)
Sad samo ne znam kako smo je durali nocu :)
Imali smo jos neku flasu koja je bila bash onako fancy, do pola maslinasto zelena, vrh flase srebrenast. U toj flasi mogle su se slozit cigare, 20 tacno, i kad se podigne onaj srebreni vrh povuce za sobom cigare i ona se rasire u obliku cvjeta i ostaju tako uspravne.
Iako kod nas niko nije pusio, to je bilo na stolu kad nam dolaze specijalni gosti i svako se jako iznenadi kad mama il babo " otvore" flasu.
Eh,to,tako.Taj princip hocu rec.Fensi nego sta :D.


behko,nemoj na bascarsiji,u velikim trznim centrima imas toga bagatela
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Uređivanje kuće birvaktile

Post by navika » 26 Aug 2015, 16:52

Bla wrote:
Krokodil Behko wrote:bili katastrofa kao i sva ostala YU tehnička roba
Ma daj Behko, pa RIZ-ove linije bile baš dobre.
Pa onaj Portorož radio/gramofon, čitav svijet se mogao slušati na njega. Mi mu antenu kačili na ogradu koja je išla oko nekoliko dunuma zemlje na vikendici. :oo Japan ko iz p.... fato. :ooo
Neki C/B TV, ne mogu se sjetiti, zakleo bi se da je EI Niš ili Rudi Čajavec radio do rata, sigurno mu je 30 godina bilo. :D Isto tako i color EI Panonija, nikad nikakvog problema za silne godine. :D

Imam samo sliku dedinog radija EI Melodija na kojem se slušao Milion i Đerdan :ooo
25042010490.jpg
Ja mislim da moja mama i sad na tavanu ima Portoroz radio/gramofon . Pa emisija djerdan svaki dan drmala na njemu :)


Behko mi smo imali stabilizator, al je bio mnogo manji.

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Uređivanje kuće birvaktile

Post by navika » 26 Aug 2015, 17:03

Zna li neko sta su kalupni jastuci? :D

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Re: Uređivanje kuće birvaktile

Post by Krokodil Behko » 26 Aug 2015, 17:28

Jel to ono za starinske sećije, sa šperom unutra, ako ne i sa daskama? :D
online

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Uređivanje kuće birvaktile

Post by navika » 26 Aug 2015, 17:33

Pa mogli su se koristit za te stare secije al su se takodje redali uz zidove i sluzili su ko neki nadonjaci onim sto su sjedili na shiltetu ...Evo i shilteta se sjetih :)

A punili su se pretezno slamom :)

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Uređivanje kuće birvaktile

Post by greeneyes » 26 Aug 2015, 17:34

Krokodil Behko wrote:Jel to ono za starinske sećije, sa šperom unutra, ako ne i sa daskama? :D
I kažeš svojoj dragoj hajmo se gadjat' jastucima..to bi bila igra na život il' smrt. :D.
Samo sabura

Post Reply

Return to “Dom”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests